40 найцікавіших замків і фортець Європи
Замок Нойшванштайн
Німеччина, Швангау
Найвпізнаваніший замок світу, зведений на неприступній скелі в Баварських Альпах. Проте Нойшванштайн не задумувався як оборонна споруда. Цей архітектурний шедевр є результатом романтичної фантазії короля Баварії Людвіга II. Саме він в 1869 році доручив опустити на 8 метрів плато скелі, щоб створити палац, виконаний в стилі середньовічного лицарського замку. Не поступаються зовнішньому вигляду і інтер’єри споруди. В них чітко простежується захопленість монарха німецькою літературою та фольклором. Відразу після смерті Людвіга Нойшванштайн перетворили на музей, що дозволило повернути затрачені на будівництво гроші.
Лондонський Тауер
Велика Британія, Лондон
Розташована березі Темзи фортеця є однією з найстаріших споруд Великої Британії і історичним центром Лондона. Історія Тауера строката: спочатку його будували як оборонний замок, а потім він служив і зоопарком, і монетним двором, і арсеналом, і в’язницею, і обсерваторією, і сховищем королівських коштовностей. В наші дні Лондонський Тауер виглядає практично так само, як в XI столітті. Його основне призначення – музей. Офіційно фортеця продовжує вважатися однією з королівських резиденцій. Тут знаходиться декілька приватних квартир, в яких проживає обслуговуючий персонал і іноді високі гості.
Мон-Сен-Мішель
Франція, Мон-Сен-Мішель
Унікальне місце, якому важко знайти аналоги не тільки в Франції, а й в усьому світі. На березі протоки Ла-Манш, посеред ідеально плоскої рівнини, підноситься одинока скеля-фортеця, увінчана суворим монастирем. На схилах скелі, оточене неприступними стінами, розкинулось крихітне середньовічне містечко з вузькими звивистими вуличками. В наш час тут проживає всього кілька десятків жителів, враховуючи монахів-бенедиктинців. Найвищі в Європі припливи двічі на добу перетворюють Мон-Сен-Мішель в острів, а навколишню рівнину – в бурхливий океан. В XIX столітті була побудована дамба, яка сполучає скелю з «справжнім» суходолом.
Віндзорський замок
Велика Британія, Віндзор
Найбільший і найстаріший діючий замок світу вже понад дев’ять століть належить англійським королям та королевам. Комплекс має довжину 580 і ширину 165 метрів. Незважаючи на свій статус, сімейне гніздо Віндзорів відкрите для туристів. Правда не весь замок, але й те, що доступно до огляду, вражає уяву. У каплиці Святого Георгія, від підлоги до стелі оздобленій золотом та дорогоцінним камінням, лежать дев’ять монархів, працею яких створювалася Британська імперія. Тут щодня відбувається церемонія зміни караулу за участю оркестру і гвардійців в червоних мундирах та з ведмежими шапками на головах.
Единбурзький замок
Велика Британія, Единбург
Найпопулярніша пам’ятка Шотландії. Замок розташований на скелі, на вершині знаменитої вулиці Королівської милі, що веде вниз, до палацу Холірудхаус. Укріплення з XII століття було резиденцією шотландських королів. На його території знаходиться Камінь Долі або Скунський камінь – священна реліквія, на якій багато століть коронувалися монархи. З оглядового майданчика відкривається чудовий вид на старовинне місто. Кожен день з кріпосних стін палить гармата – це традиційний постріл о першій годині дня. В Единбурзькому замку проходили зйомки саги про чарівника Гаррі Поттера.
Альгамбра
Іспанія, Гранада
Грандіозний архітектурний ансамбль, який слугував резиденцією правителів Гранадського емірату. До складу розташованого на пагорбі і оточеного кріпосними стінами комплексу входять: цитадель, декілька палаців, житлові будинки, побудований на місці мечеті християнський храм, колишній монастир, кладовище, лазні, склади та невеликі затишні сади. Внутрішні дворики, переходи, фонтани і басейни прекрасно поєднуються один з одним, а дзюркотіння води створює особливий настрій. Альгамбра заслужено вважається найвищим досягненням мавританської архітектури на території Європи. В наш час фортеця перетворена на музей.
Празький град
Чехія, Прага
Колишня резиденція чеських королів і деяких імператорів Священної Римської імперії, в якій в наш час розміщується адміністрація президентів Чехії та декілька музеїв. Маючи довжину 570 і ширину 130 метрів, Празький град є одним з найбільших замків у світі. Засноване в IX столітті укріплення розташувалося на пагорбі в самому центрі міста і славиться найбільшою щільністю пам’яток на квадратний метр у всій країні. Частиною замкового комплексу є Собор Святого Віта — головний храм і архітектурна домінанта Праги. Біля парадних воріт Празького граду стоїть варта, почесну зміну якої можна спостерігати щодня опівдні.
Місто-фортеця Валлетта
Мальта, Валлетта
Столиця Мальти розташувалася на невеликому скелястому півострові, повністю оточеному кріпосними стінами і відділеному від основної частини острова ровом глибиною 18 метрів. Закладена в 1566 році Валлетта стала першим в історії містом, побудованим за попередньо складеним планом, який враховував всі тогочасні норми та правила архітектури. Було споруджено спеціальні системи для відводу стічних вод, а планування вулиць спроектовано таким чином, що морський бриз очищав міське повітря, створюючи ефект кондиціонування. Більшість будівель Валлетти зведені в XVI столітті і збереглися практично в первозданному вигляді.
Місто-фортеця Каркассонн
Франція, Каркассонн
Середньовічне місто-фортеця. Історичний центр Каркассонна розташований на пагорбі і оточений подвійним рядом стін, довжина яких становить близько трбох кілометрів. Відстань між рядами стін була розрахована так, щоб дорівнювати відстані польоту випущеної з лука стріли. По периметру міста височать 52 вежі, а на його території знаходиться графський замок, який виконував функцію фортечної цитаделі. В Каркассонні пройшов перший церковний суд над єретиками, який поклав початок Святої інквізиції. В місті була зведена вежа, в підземній в’язниці якої катували підозрюваних в єресі. В наш час тут відкритий музей інквізиції.
Беленська башта
Португалія, Лісабон
Розташована біля місця впадіння річки Тахо в Атлантичний океан Беленська башта була побудована в XVI столітті на честь відкриття великим мореплавцем Васко да Гама морського шляху до Індії і присвячена Святому Вісенте – покровителю Лісабона. Ця масивна та одночасно витончена споруда стала яскравим зразком архітектури мануеліно, в якій поєдналися елементи готики, ренесансу і мавританського стилю. Беленська башта складається з власне оглядової башти та потужного бастіону в її підніжжі. Тут по черзі розташовувалися гарнізон оборонної фортеці, пороховий склад, в’язниця і митниця.
Севільський Алькасар
Іспанія, Севілья
Укріплений середньовічний палац, збудований в класичному мавританському стилі. Перша фортеця на цьому місці з’явилася в VIII столітті, пізніше її багаторазово розширювали і перебудовували, з часом перетворивши спочатку в резиденцію мусульманських халіфів Держави Альмохадів, а потім в палац християнських королів Іспанії. Верхні покої Алькасару й нині використовуються іспанською королівською родиною як офіційна резиденція в Севільї. В інтер’єрах палацу можна побачити оригінальне поєднання домінантного ісламського стилю з готичними елементами. Не менше вражає своєю красою розташований на території Алькасару сад.
Замок Сант-Анджело
Італія, Рим
Замок Сант-Анджело був закладений ще в часи Римської імперії, як мавзолей імператора Адріана. З часом споруда неодноразово перебудовувалася і виконувала функцію фортеці, резиденції римських пап, ватиканської скарбниці і в’язниці. В наш час тут функціонує військово-історичний музей, більше 50 кімнат якого складають справжній лабіринт. В 590 році, під час епідемії чуми, папі Григорію Великому на даху будівлі привидівся архангел Михаїл, який вкладає меч в пахви, що означало кінець лиха. Звідси і пішла назва Замок Святого Ангела. Прямо від фортеці через річку Тибр перекинутий однойменний мальовничий міст, прикрашений скульптурами ангелів.
Замок Шамбор
Франція, Шамбор
Найбільший серед Замків Луари, до створення якого приклав руку сам Леонардо да Вінчі. Архітектура Шамбора – це ефектне поєднання стилів. Його багате оздоблення витримане в дусі італійського відродження, тоді як весь силует споруди нагадує про готику. Враження, що справляє замок, можна порівняти з враженням від індійського Тадж-Махала: поєднання симетричних башт, балконів, камінних ліхтарів і труб утворює гармонійне ціле – щось на зразок східного міста в мініатюрі. Найцікавіша архітектурна деталь Шамбора – подвійні спіральні сходи. Вони влаштовані так, щоб ті, хто спускалися, могли уникнути зустрічі з тими, хто піднімався їм назустріч і навпаки.
Замок Шенонсо
Франція, Шенонсо
Один з найоригінальніших замків Франції, побудований на річці Шер. Здається, що могутня споруда виростає з її спокійних вод. Шенонсо також відомий під назвою Дамський замок, так як протягом майже всієї своєї історії слугував резиденцією для жінок, найвідоміші з яких – королева Франції Катерина Медічі та фаворитка короля Генріха II Діана де Пуатьє. На їх честь названі сади, що оточують замок. Щороку тут висаджуються більше 100 тисяч квітів. Крім особистих кімнат його відомих жителів, в Шенонсо також можна побачити багату колекцію картин і музей воскових фігур, який відтворює сцени кохання та ревнощів, що розігрувалися тут сотні років тому.
Палац Пена
Португалія, Сінтра
Колишня літня резиденція королів Португалії, зведена на неприступній скелі в стилі романтичного середньовічного замку. Ця дивовижна яскрава споруда являє собою еклектичне змішання елементів готики, ренесансу, мануеліно і мавританського стилю, а також відсилань до інших відомих португальських будівель – таких, як Беленська башта. Після антимонархічної революції 1910-го року Палац Пена перетворили на музей та місце для проведення державних зустрічей і прийомів. Навколо замку-палацу розбитий не менш еклектичний парк, в якому зібрані рослини з всіх континентів світу.
Королівський замок на Вавелі
Польща, Краків
Колишня королівська резиденція та символ польської державності, який в XX столітті перетворився на головний музей країни. Комплекс споруд побудованого на березі Вісли Вавельського замку представляє майже всі європейські архітектурні стилі періодів середньовіччя, відродження та бароко. На території фортеці розташований відомий Собор святих Станіслава і Вацлава. На вході в нього висять кістки мамонта, які, за переказами, приносять щастя місту. У храмі знаходиться усипальниця польських королів і Вівтар Вітчизни – священне місце, куди монархи покладали військові трофеї.
Папський палац
Франція, Авіньйон
Укріплений палац, який 70 років слугував резиденцією Римських Пап. Перенесення резиденції з Риму було викликане конфліктом між католицькою церквою та правлячими монархами. В 1309 році Папа Климент V вирішив перебратися в Авіньйон, який здавався йому більш безпечним. Будували палац по черзі декілька різних архітекторів, тому споруда вийшла ні на що не схожою сумішшю всіх стилів Середньовіччя. Комплекс створювався не стільки для розкішного життя, скільки для захисту. Відвідувачів зустрічають товстелезні неприступні стіни з мінімумом зовнішнього декору, сторожові вежі та інші оборонні споруди.
Місто-фортеця Дубровник
Хорватія, Дубровник
Середньовічне місто-фортеця, яке конкурувало в морській торгівлі з Венецією, а в наш час перетворилося на головний пляжний курорт Хорватії. Історичний центр Дубровника розташований на скелястому півострові на березі Адріатичного моря і оточений могутніми стінами, довжина яких становить близько двох кілометрів, а товщина доходить до 6 метрів. В архітектурний ансамбль укріплень Дубровника також входять Вежа Мінчета, Форт Бокар, Фортеця Святого Івана та Фортеця Ревелін. На мур можна піднятися і обійти Старе місто по периметру. Також можна піднятися на гору Срд, з якої відкривається чудовий вид на Дубровник та його околиці.
Палац Топкапи
Туреччина, Стамбул
Розташований на березі Босфору укріплений палац, побудований після завоювання турками Константинополя, як головна резиденція султанів Османської імперії. Топкапи – це великий комплекс площею 70 гектарів, влаштований за принципом чотирьох дворів, оточених захисним муром і розділених між собою. В архітектурі фортеці помітно змішання різних стилів, адже палац неодноразово розширювався і перебудовувався. З встановленням в Туреччині республіки Топкапи перетворився на один з найбагатших музеїв світу. В його колекції зберігається понад 600 тисяч експонатів, серед яких Українців особливо зацікавить портрет Роксолани.
Замок Сфорца
Італія, Мілан
Величний замок, розташований в історичному центрі Мілану. Побудоване в XV столітті укріплення отримало славу однієї з наймогутніших фортець Європи та однієї з найрозкішніших резиденцій європейських правителів. В оздобленні Сфорца брав участь Леонардо да Вінчі, який прикрасив своїми фресками декілька залів, а фортечні мури стали зразком для побудови стін і веж Московського кремля. На жаль, більша частина зовнішніх фортифікацій замку була зруйнована в часи Наполеонівських воєн. В наш час в Сфорца розмістилися декілька музеїв.
Замок святого Георгія
Португалія, Лісабон
Історичне ядро Лісабону і колишня резиденція королів Португалії. Замок святого Георгія зведений на високому пагорбі, на місці римського форту. Сьогодні неприступна твердиня зустрічає відвідувачів спокоєм і прохолодою тінистого двору та захоплюючими панорамними видами на червону мозаїку черепичних дахів Лісабона. За пізнавально-розважальну складову тут відповідають археологічний музей, мультимедійна експозиція, присвячена історії міста, ресторан і камера-обскура в одній з замкових башт.
Ворикський замок
Велика Британія, Ворик
Історія цієї фортеці налічує тисячу років. Зведений першим норманським королем Англії Вільгельмом Завойовником, Ворикський замок змінив чимало могутніх власників. Реставратори відтворили внутрішнє оздоблення перетвореного на музей укріплення до найдрібніших деталей. Музей мадам Тюссо виготовив воскові фігури, які стали новими жителями замку – слугами, стражниками, придворними дамами. На подвір’ї фортеці проводять лицарські турніри, змагання лучників, шоу Політ орлів, а на Хелловін в Башті привидів розгулюють «привиди».
Будайська фортеця
Угорщина, Будапешт
На правому березі Дунаю височіє історичне серце угорської столиці – оточена кріпосними мурами Будайська фортеця. Піднявшись на Замкову гору на фунікулері з боку річки, або на автобусі з правобережної частини Будапешта, ви опинитесь в старовинному кварталі, де зникає суєта великого міста. Хоча перші укріплення тут виникли ще в Середні віки, сучасний вигляд фортеці остаточно сформувався тільки на початку XX століття. Центральне місце в архітектурному ансамблі кварталу займає перетворений на музейний комплекс Королівський палац. Великою популярністю серед туристів також користуються Рибальський бастіон і Церква Святого Матьяша.
Фортеця Гогензальцбург
Австрія, Зальцбург
Одна з найкраще збережених середньовічних фортець і найвідвідуваніша пам’ятка Австрії за межами Відня. Гогензальцбург розташований на вершині гори, яка підноситься на 120 метрів над містом, завдяки чому укріплення можна побачити майже з будь-якої точки Зальцбурга. В 1500 році тут був запущений перший у світі фунікулер для доставки на гору продуктів і інших товарів. Сучасний фунікулер доставляє в перетворену на музей фортецю численних туристів. В колекції Гогензальцбурга представлені експонати з історії міста та військової історії Австрії.
Замок Стерлінг
Велика Британія, Стерлінг
Замок Стерлінг, перші згадки про який відносяться до XII століття, велично підноситься на вершині згаслого шотландського вулкану. Круті обриви, що оточують укріплення, підсилюють його оборонну позицію. Тут були короновані кілька шотландських монархів, в тому числі Марія Стюарт. Численні облоги, які довелося пережити фортеці, залишили слід на її могутніх стінах. Відтворювати атмосферу середньовіччя в замку немає необхідності: значна частина його приміщень не змінювалися вже кілька століть.
Місто-фортеця Сен-Мало
Франція, Сен-Мало
Старовинне місто-фортеця, розташоване на березі Ла-Маншу. Укріплений історичний центр Сен-Мало побудований на півострові, з’єднаному з материком вузьким перешийком. Під час припливів вода підступає до самих міських стін. В наш час неприступні мури стали головним туристичним маршрутом, яким можна обійти Сен-Мало по периметру. Біля головного входу в укріплення знаходиться замок, який виконував функцію фортечної цитаделі. Влітку чудовим завершенням екскурсії стане відпочинок на пляжі, адже Сен-Мало – це ще й популярний курорт.
Замок Бран (Замок Дракули)
Румунія, Бран
Найпопулярніший туристичний об’єкт Румунії, більш відомий за своєю неофіційною назвою Замок Дракули. Всесвітньою славою карпатська фортеця зобов’язана фантазії ірландського письменника Брема Стокера, який оголосив румунського володаря безсмертним вампіром. Хоча Бран ніколи не належав Владу Цепешу (Дракулі), князь неодноразово тут зупинявся під час походів або полювання, а вигляд замку і його околиць цілком відповідають опису вампірської резиденції з культового роману. В перетвореній на музей фортеці проходили зйомки фільму Френсіса Форда Копполи Дракула.
Замок Розенборг
Данія, Копенгаген
Замок Розенборг з’явився в XVII столітті, коли король Данії Крістіан IV вирішив побудувати для себе літню резиденцію, в якій він зміг би проводити вільний час, займаючись розведенням троянд. На честь цих прекрасних квітів і було назване оточене ровом з водою (в наш час тільки з тьох сторін) укріплення. Навколо замку розкинувся найстаріший в країні Королівський сад, який став улюбленим місцем відпочинку мешканців Копенгагена. З 1838 року Розенборг відкритий для відвідування. Тут можна побачити художні та історичні зібрання данських монархів.
Гайдельбергський замок
Німеччина, Гайдельберг
Над старовинним містом Гайдельбергом, на схилі гори Кенігштуль, височить колишня резиденція правителів Пфальцу. Минулі століття не пощадили задум архітектора, але навіть напівзруйнований, порослий плющем замок зберігає особливу романтичну атмосферу відчуженості від світу. Серед мальовничих руїн виділяється відреставрований палац Фрідріхсбау, а в фортечних підвалах можна побачити найбільшу в світі винну бочку та відвідати Музей аптечної справи. З терас замку відкривається захоплююча панорама історичного центру Гайдельберга.
Акрополь Ліндоса
Греція, Ліндос
Другий після Афінського за величиною та історичною значущістю акрополь Греції, зведений на узбережжі остова Родос, на скелі висотою 116 метрів. Ймовірно, що акрополь використовувався в оборонних цілях ще в часи Троянської війни, але на справжню фортецю античні руїни перетворили лицарі Ордену госпітальєрів, які в XIV столітті побудували тут свій замок. На території укріплення можна побачити пам’ятки різних епох, найцікавішими з яких є залишки грецького Храму Афіни, римського Храму Діоклетіана та середньовічної християнської Церкви Святого Івана.
Фортеця Малага
Іспанія, Малага
Мавританська фортеця, зведена для захисту жителів Малаги. Раніше укріплення було з’єднане з нині зруйнованою зовнішньою міською стіною. Заради цієї будівлі в хід пустили мармур та інші матеріали, які прикрашали розташований поряд римський амфітеатр. Від воріт фортеці починається звивиста доріжка, що йде через сади з численними багато оздобленими фонтанами до внутрішньої цитаделі. Тут знаходиться палац губернаторів – намісників гранадських емірів в Малазі. В наш час в його приміщеннях розташувався археологічний музей.
Алькасар у Сеговії
Іспанія, Сеговія
Середньовічний замок, що виситься на крутій скелі, над місцем злиття річок Кламорес та Ересма. За майже тисячолітню історію призначення алькасару не раз змінювалося. Заснований, як королівська резиденція, він слугував в’язницею, артилерійською школою, офіцерським коледжем і зрештою перетворився на музей та військовий архів. Для відвідування відкриті 11 залів та 80-метрова башта Хуана ІІ. Крім музейної експозиції тут можна побачити дбайливо відновлені інтер’єри більшості епох, протягом яких існувала фортеця.
Місто-фортеця Лукка
Італія, Лукка
Стіни Лукки – найстаріший приклад повністю збереженої бастіонної системи укріплень, що оточувала ціле місто. Мури протяжністю понад 4 кілометри зведені в XVI-XVII століттях для заміни середньовічних фортифікацій, які стали малоефективними з появою артилерії. В наш же час вони надають багатому на архітектурні пам’ятки історичному центру Лукки неповторну атмосферу затишку і романтики. На широких стінах прокладені засаджені деревами доріжки, якими можна обійти Старе місто по периметру.
Фортеця Суоменлінна (Свеаборг)
Фінляндія, Гельсінкі
Розташована на невеликих островах поблизу Гельсінкі бастіонна система укріплень, яка з XVIII по XX століття захищала місто з моря. На території Суоменлінни розташовується декілька музеїв різної тематики, військово-морська академія, хостел і в’язниця полегшеного режиму, ув’язнені якої займаються підтриманням фортеці в порядку. На бастіонах укріплення можна побачити численні зразки артилерії XIX століття, а на одному з його скелястих берегів, на вічному причалі, стоїть відкритий для відвідування підводний човен часів Другої світової війни.
Люблянський замок
Словенія, Любляна
На пагорбі в самому центрі столиці Словенії височіє символ міста – Люблянський замок. Ця перетворена на музей середньовічна фортеця приваблює не тільки своєю експозицією, а й театралізованими екскурсіями. Гостей супроводжують костюмовані персонажі, кожен з яких розповідає про особливості свого епізоду з історії замку. Не менш цікаво буде оглянути розміщені за кріпосними стінами художні виставки та помилуватися міськими панорамами з оглядової вежі. На території фортеці часто проводяться концерти і вистави.
Белградська фортеця
Сербія, Белград
Фортеця, історія якої нараховує два тисячоліття і більше сотні битв. Розташований на узвишші при злитті Дунаю та Сави комплекс площею 66 гектарів складається з двох частин: Нижнього і Верхнього міста. Хоча основна частина фортифікацій та будівель укріплення виникла XV-XVIII століттях, тут можна побачити сліди римської і візантійської епох. В наш час більшу частину території Белградської фортеці займає парк Калемегдан. Крім того, тут знаходиться Військовий музей, Природничий музей, Національна обсерваторія і Белградський зоопарк.
Братиславський Град
Словаччина, Братислава
Центральний замок Братислави, відновлений з руїн у другій половині XX століття. Братиславський Град зведений на березі Дунаю в місці, де беруть свій початок Карпати. В його архітектурному ансамблі домінує монументальний білосніжний палац, який став головним символом міста. В приміщеннях фортеці розмістилися історичне відділення Словацького національного музею, Зал слави, в якому виставлені всі головні трофеї словацького хокею і канцелярія національного парламенту. З замкових терас відкривається прекрасний вид на Братиславу.
Дублінський замок
Ірландія, Дублін
Колишня резиденція ірландських монархів та намісників англійської корони в Ірландії. Закладений в середньовіччі замок зазнав численних перебудов і сучасного вигляду набув в XVIII столітті, коли вже втратив своє оборонне значення. Фортеця відкрита для туристів, крім днів проведення державних церемоній. В крипті королівської каплиці можна відвідати центр мистецтв, а підземелля замку використовуються для проведення концертів. Також тут розташований Музей-бібліотека Честера Бітті.
Гравенстен
Бельгія, Гент
Побудований на каналі річки Ліс середньовічний замок, оборонна система якого дійшла до нашого часу практично в первозданному вигляді. Заснована як резиденція графів Фландрії фортеця слугувала монетним двором, судом, в’язницею і, навіть, текстильною фабрикою та місцем проживання її працівників. В XX столітті тут відкрили Музей зброї та Музей правосуддя, більшу частину експонатів якого складають знаряддя тортур. При замку працює магазинчик, де можна придбати незвичайні сувеніри авторської роботи.
Фортеця Санта-Барбара
Іспанія, Аліканте
Одна з найбільших фортець Європи розкинулась на вершині та схилах гори Бенакантіль, яка здіймається на 166 метрів над середземноморським узбережжям. Відвойована у маврів і розширена християнськими правителями Іспанії Санта-Барбара складається з трьох рівнів, що представляють собою різні епохи. До найстарішого та найвищого можна дістатися на швидкісному ліфті, прокладеному в скелі. Крім історичного музею тут можна відвідати художні виставки, концерти, театралізовані вистави, ярмарки ремесел і вечори танців.
спалите кремль нахуй
реально, заебали
и я про тоже
ну все, они апидарели просто со своей коробкой красной
реально