60 найцікавіших пам’яток Італії
Колізей
Рим
Символ столиці Італії отримав свою сучасну назву завдяки встановленій перед ним гігантській статуї Колоса Нерона, яка зображувала безумного римського імператора, спочатку ж Колізей був відомий як Амфітеатр Флавіїв. Побудований в I столітті нашої ери амфітеатр став найбільшою спорудою для масових розваг на території всього античного світу. Діаметр будівлі складає 188, а висота – 50 метрів. Не дивно, що тут могли розмістися 50 тисяч спраглих видовищ римлян. Зберігся Колізей, на жаль, не ідеально, але його колишня велич не зникла безслідно. Відреставрована та перетворена на музей споруда вражає так само, як і в часи гладіаторських боїв.
Базиліка Святого Петра
Рим (Ватикан)
Серце Ватикану і всього католицького світу, в якому проводить святкові меси сам Папа Римський. Історія собору почалася в IV столітті з зведення храму на місці, де розп’яли та поховали апостола Петра. В XVI-XVII столітті собор перебудували в грандіозну Базиліку Святого Петра – найбільший християнський храм світу висотою 136 і довжиною 211 метрів. Всередині споруди можуть розміститися найбільші собори Європи, спеціальні мітки на підлозі маркують їх розміри. Перед храмом розташована площа, оточена колонадою з 284 доричних колон. Відвідувачі можуть піднятися на купол базиліки, з якого відкривається неймовірний вид на центральну частину Риму.
Пантеон
Рим
Античний язичницький храм, присвячений відразу всім римським божествам, пізніше освячений як християнська церква Святої Марії і Мучеників. Зведена в II столітті нашої ери будівля добре збереглася до нашого часу і вражає своєю величчю не тільки фахівців-істориків, а й простих відвідувачів. Роль вікон в Пантеоні виконує отвір діаметром 9 метрів, розташований на самій вершині купола. По периметру храму, в нішах, знаходилися статуї божеств, на які протягом року почергово падало світло з отвору. Але ці статуї, на жаль, не збереглися і їх місце займають скульптури та картини XVIII століття.
Фонтан Треві
Рим
Найбільший, найгарніший, найпопулярніший серед туристів… Все це про Фонтан Треві, розташований перед величним Палаццо Полі. Фонтан складається з прибудованої до палацу декоративної стіни у вигляді римської тріумфальної арки і басейну, в який стікають струмені води. Центральне місце в цій архітектурній композиції займає фігура Нептуна, що стоїть на колісниці у вигляді раковини, запряженої парою морських коней, яких ведуть двоє тритонів. Фонтан збирає за рік більше мільйона євро. Все завдяки прикметам: вважається, що якщо людина кине монетку в воду, то обов’язково повернеться в Рим.
Гранд-канал
Венеція
Найбільший канал Венеції, який проходить через всю історичну частину міста і виконує функцію головної вулиці. Його довжина складає майже чотири кілометри, а ширина доходить до 70 метрів. Роль своєрідних берегів виконують фасади будинків. Всі будівлі побудовані на палях і мають два виходи – на воду і на сушу. Основний транспорт на каналі – річковий трамвайчик вапоретто, річкове таксі і гондоли. Якщо ви хочете побачити Венецію у всій красі, то найкраще відправитися на прогулянку по Гранд-каналу перед заходом сонця. Саме в цей час місто стає особливо романтичним, а м’яке світло підкреслює красу архітектури.
Пізанська вежа
Піза
В XII столітті на самій околиці Пізи почалося будівництво Собору Санта Марія Ассунта. І був би він одним із сотень інших, безсумнівно прекрасних, але маловідомих італійських храмів, якби не його знаменита на весь світ дзвіниця, чи як її частіше називають – Пізанська вежа. Через свою оригінальну архітектуру і нахил, який з’явився ще в процесі будівництва, споруда відразу опинилася в центрі загальної уваги. Для того, щоб врятувати від обвалення одну з головних пам’яток Італії, регулярно проводяться укріплювальні роботи. Після останньої реставрації кут нахилу 57-метрової вежі зменшився з 5,3° до 3,5°.
Санта-Марія-дель-Фйоре
Флоренція
Головний символ Флоренції і культури італійського відродження взагалі. Ця перлина світової архітектури вже сім століть вражає своєю витонченістю та величчю. Маючи висоту 114 і довжину 153 метри, Собор Санта-Марія-дель-Фйоре був найбільшим християнським храмом світу до побудови в Римі Базиліки Святого Петра. Фасад будівлі виконаний з різнокольорових мармурових плит, та прикрашений численними скульптурними композиціями. Його увінчує восьмигранний купол, вперше зведений за новими технологіям, які не передбачали наявність будівельних лісів. Архітектурну композицію собору доповнює прямокутна дзвіниця.
Міланський собор
Мілан
Побудований з білого мармуру Міланський собор – один з найбільших та найгарніших храмів світу. Висота цієї витонченої готичної будівлі становить 108, а довжина – 158 метрів. Хоча перший камінь в фундамент собору був закладений ще в XIV столітті, остаточно будівництво завершилося тільки в 1965 році. У зовнішньому вигляді храму вражає абсолютно все – більше сотні шпилів, головний з яких увінчаний фігурою Діви Марії, тисячі скульптурних композицій, неймовірної краси вітражі, дах, оформлений як тераса. На стелі над вівтарем собору зберігається цвях, що, за переказами, знятий зі Святого Розп’яття.
Музеї Ватикану
Рим (Ватикан)
Комплекс музеїв, в яких зберігаються художні і історичні колекції, зібрані протягом п’яти століть Римськими Папами. Вхід в Музеї Ватикану починається з незвичайної архітектурної пам’ятки – спіральних сходів Джузеппе Момо. На своєму початку вони мають плоску поверхню, яка поступово переходить в сходинки. Далі відвідувачів чекають 7 кілометрів коридорів і переходів, які ведуть в 54 галереї з тисячами безцінних експонатів. Для кращої організації потоку туристів тут пропонують 4 екскурсійні програми тривалістю від 1,5 до 5 годин. Всі маршрути закінчуються в Сікстинській капелі, розписаній знаменитими фресками Мікеланджело.
Сікстинська капела
Рим (Ватикан)
Папська каплиця, зведена як частина архітектурного комплексу Апостольського палацу. Зовні будівля виглядає досить скромно, однак, опинившись всередині приміщення, можна втратити дар мови від навколишньої краси. Світову славу Сікстинській капелі принесли розписи її стін і стелі, виконані групою видатних флорентійських художників, серед яких були Мікеланджело Буонарроті і Сандро Боттічеллі. Фреска Створення Адама за впізнаваністю може конкурувати з Джокондою Леонардо да Вінчі. В каплиці проходять збори кардиналів, які після смерті чинного Папи Римського обирають нового понтифіка.
Площа Святого Марка
Венеція
Головна площа Венеції складається з двох частин: П’яцетти – проходу від Гранд-каналу до Базиліки Святого Марка і власне самої Площі. Кількості архітектурних пам’яток, розміщених по периметру цього майдану може позаздрити європейське місто середньої руки. Крім згаданої базиліки і її стометрової дзвіниці, тут можна побачити Палац дожів, Колони Святого Марка і Святого Теодора, Старі і Нові Прокурації, Годинникову вежу та Бібліотеку Сан-Марко. В XIII столітті площу вимостили смугами білого каміння. Їх використовували як своєрідні маркери під час влаштування частих церемоніальних процесій.
Базиліка Святого Марка
Венеція
Головний храм Венеції, зведений в незвичному для Західної Європи візантійському стилі. Хоча розташована на однойменній площі базиліка була закладена ще в ранньому середньовіччі, вона неодноразово перебудовувалася і розширювалася, поки не набула свого сучасного вигляду в XVI столітті. Храм відігравав важливу роль в житті Венеції. Тут коронували правителів республіки, відправляли в далекі мандри відомих мореплавців, збиралися жителі міста в свята і дні народних лих. В Базиліці Святого Марка можна побачити багато предметів мистецтва, привезених з Константинополя під час хрестових походів.
Палац дожів
Венеція
Колишня резиденція дожів – правителів Венеціанської Республіки. У приміщеннях перетвореного на музей палацу також засідали Велика рада і Сенат, працював Верховний суд і вершила свої справи таємна поліція, а на першому поверсі розміщувалися контори юристів, канцелярія, служби цензорів і морське відомство. Палац дожів сміливо можна назвати найоригінальнішою спорудою Венеції. Неначе в насмішку над усіма законами архітектури його верхня масивна частина покоїться на легких ажурних арках, а при першому погляді здається, що будівля перекинута фундаментом догори й дахом вниз.
Римський Форум
Рим
Серце Стародавнього Риму, де відбувалися важливі державні та громадські події. Саме з цього місця і бере свій початок нинішнє значення слова «форум». Величний архітектурний комплекс виник ще за часів перших римських правителів. Площа, на якій розташовувався міський ринок, поступово обросла храмами, адміністративними будівлями та монументами, перетворившись на політичний центр найбільшої держави античності. З падінням імперії форум втратив своє значення і був покинутий. Його залишки входять в охоронювану археологічну зону, на території якої створений музей під відкритим небом.
Площа Святого Петра
Рим (Ватикан)
Грандіозна площа, розбита перед Базилікою Святого Петра. Майдан обрамляють дві напівкруглі колонади тосканського ордера, а в його центрі встановлений єгипетський обеліск, який був доставлений в Рим імператором Калігулою. Від обеліска по бруківці розходяться промені, влаштовані так, щоб він виконував роль сонячного годинника. Ще одна проведена по бруківці тонка біла лінія виконує функцію державного кордону між Ватиканом та Італією. Кожну середу об 11 ранку на Площі Святого Петра збираються тисячі віруючих, щоб послухати виступ Папи Римського. Все дійство транслюється на два великі екрани.
Міст Ріальто
Венеція
Найстаріший перекинутий через Гранд-канал міст, що дійшов до нас в незмінному вигляді з XVI століття. В минулому на Ріальто збиралися всі венеціанські купці, оскільки тут йшла жвава торгівля різними товарами і цінними паперами. В наш же час білосніжну переправу окупували натовпи туристів, для яких працюють більше двох десятків сувенірних крамниць. Розміри розташованого в найвужчій частині Гранд-каналу Ріальто досить скромні: довжина споруди складає 48 метрів, а максимальна висота – 7,5 метри. А ось опора моста вражає, конструкцію тримають 12 тисяч вбитих в дно паль.
Археологічний парк Помпеї
Помпеї
Майже всі знайомі з сумною історією цього величного античного міста, яке зникло за один день внаслідок виверження вулкана Везувія. Помпеї були розкопані в XVIII-XX століттях і перетворені на музей під відкритим небом площею 67 гектарів. Тонни вулканічного попелу чудово зберегли залишки старовинних будівель і, навіть, їх жителів. Тут можна побачити справжнє місто часів Римської імперії у всій своїй повноті – від храмів і театрів до громадських туалетів і публічних будинків. Територією археологічного комплексу можна пересуватися не тільки пішки, а й взяти в оренду велосипед.
Площа Мікеланджело
Флоренція
Жодна поїздка у Флоренцію не може вважатися повноцінною без відвідування Площі Мікеланджело. Цей великий відкритий простір на вершині пагорба вабить всіх туристів чудовим видом на місто. Особливі красоти відкриються з настанням темряви – вогні Флоренції буквально лежать на вашій долоні. На площі встановлена бронзова копія всесвітньовідомої скульптури Давид Мікеланджело, оригінал якої можна побачити в Академії витончених мистецтв, та ще чотири копії творінь цього видатного художника і скульптора Епохи Ренесансу. Найкраще підніматися на пагорб мальовничою звивистою Вулицею Джузеппе Поджі, яке починається від річки Арно.
Галерея Уффіці
Флоренція
Музей, в якому зібрані роботи переважно італійських художників та скульпторів, серед яких Леонардо да Вінчі, Мікеланджело, Боттічеллі, Рафаель, Тіціан та багато інших всесвітньовідомих майстрів. Галерея Уффіці зведена в XVI столітті могутньою флорентійською родиною Медічі, які вирішили об’єднати всі адміністративні служби міста в одному просторому палаці. Так як Медічі були цінителями мистецтва, при проектуванні будівлі велику увагу приділяли довгими коридорами, де можна було б розміщувати картини і скульптури. Центральне місце в експозиції музею займає легендарне полотно Сандро Боттічеллі Народження Венери.
Академія витончених мистецтв
Флоренція
Найстаріша європейська академія мистецтв, яка безперервно діє з XVI століття. При навчальному закладі була створена галерея, де студенти могли знайомитися з творчою спадщиною видатних майстрів минулого. З часом галерея перетворилася на одне з найбільших і найцінніших художніх зібрань Італії. Тут експонується найвідоміша скульптура світу – Давид роботи Мікеланджело Буонарроті. Ця п’ятиметрова мармурова статуя стала одним із символів епохи Відродження, а її копії можна побачити на всіх континентах.
Галерея Віктора Еммануїла II
Мілан
Головний торговий пасаж італійської столиці моди та шопінгу, який місцеві жителі називають «вітальнею Мілана». Хрестоподібна крита галерея сполучає площу перед Міланським собором з площею перед театром Ла-Скала. Пасаж прикрашають мозаїчні фрески, статуї і ліпнина, над якими працювали найкращі майстри країни. Не менш вражає скляний дах споруди з гігантським 47-метровим куполом посередині. Крім елітних бутиків та ресторанів, на території галереї розташований п’ятизірковий готель. Також тут регулярно проводяться концерти і виставки.
Замок Сант-Анджело
Рим
Замок Сант-Анджело був закладений ще в часи Римської імперії, як мавзолей імператора Адріана. З часом споруда неодноразово перебудовувалася і виконувала функцію фортеці, резиденції римських пап, ватиканської скарбниці і в’язниці. В наш час тут функціонує військово-історичний музей, більше 50 кімнат якого складають справжній лабіринт. В 590 році, під час епідемії чуми, папі Григорію Великому на даху будівлі привидівся архангел Михаїл, який вкладає меч в пахви, що означало кінець лиха. Звідси і пішла назва Замок Святого Ангела. Прямо від фортеці через річку Тибр перекинутий однойменний мальовничий міст, прикрашений скульптурами ангелів.
Єгипетський музей
Турин
Музей, в якому зібрана найбільша на території континентальної Європи колекція, присвячена культурі та історії давньоєгипетської цивілізації. Розташований в колишній будівлі академії наук заклад виріс з приватного зібрання короля Сардинії Карла Еммануїла III, який захопився пошуком стародавніх артефактів. В музеї зберігається Туринська папірусних карта – найдавніша географічна карта в світі, вік якої нараховує понад три тисячі років. Особливий інтерес викликає Туринський еротичний папірус. На двох з половиною метрах «давньоєгипетської Камасутри» знаходяться 27 ілюстрацій еротичного та сатиричного змісту.
П’яцца-Навона
Рим
Найгарніша площа Риму виникла на місці античного стадіону, тому вона має незвичну форму витягнутого овалу, що тягнеться з півночі на південь. Починаючи з середньовіччя П’яцца-Навона стала улюбленим місцем для ярмарків, свят та відпочинку жителів міста. Центром архітектурної композиції забудованого в стилі бароко майдану є три прекрасні фонтани, серед яких особливо виділяється Фонтан чотирьох річок – єгипетський обеліск в оточенні статуй, що символізують головні річки чотирьох частин світу. Не менший інтерес викликає розташована на площі Церква Сант-Аньєзе-ін-Аґоне, в якій знаходиться діючий орган XVII століття.
Площа Синьйорії
Флоренція
Впродовж століть Площа Синьйорії була незмінним центром політичного життя Флорентійської Республіки і Великого Герцогства Тосканського. Архітектурною домінантою майдану є Палаццо-Веккйо, який в наш час виконує функцію міської ратуші. Поряд розташована не менш цікава споруда – Лоджія Ланчі. Її збудували для проведення урочистих заходів в присутності жителів міста. Площа Синьйорії також відома своїми скульптурами. Місцеві статуї – це не просто набір високохудожніх творів, а справжній алегоричний цикл, який повинен був надихати правителів Флоренції на шляху в Палаццо-Веккйо.
Вітторіано
Рим
Білосніжний мармуровий монумент, створений на честь першого короля об’єднаної Італії Віктора Еммануїла II. Хоча Вітторіано спроектований в стилі давньоримської архітектури, колосальна споруда висотою понад 80 метрів все ж помітно виділяється на фоні інших будівель історичного центру Риму. В приміщеннях монументу розмістилися два музеї: Відродження і Прапорів військового флоту. Подолавши 196 сходинок, або скориставшись ліфтом, можна опинитися на розташованому на даху Вітторіано оглядовому майданчику, з якого відкривається найкращий вид на місто.
Іспанські сходи
Рим
Мальовничі, оформлені в бароковому стилі сходи, що пов’язують Іспанську площу та вхідний портал церкви Триніта-деї-Монті. Побудована з травертину конструкція складається з 138 сходинок, ширина та форма яких постійно змінюється на протязі всієї споруди. Біля підніжжя сходів знаходиться ще одна архітектурна перлина Риму – виконаний у формі човна Фонтан Баркачча. В цьому місці приємно прогулятися в будь-яку пору року, але найкращий час для відвідування Іспанських сходів – весна, коли їх прикрашають квітучі клумби азалії.
П’яцца-дель-Дуомо
Флоренція
Площа, яка стала справжнім серцем міста, де творили свої безсмертні шедеври Леонардо да Вінчі, Мікеланджело Буонарроті, Нікколо Донателло, Данте Аліг’єрі. Центральне місце в архітектурному ансамблі майдану займає символ Флоренції – величний собор Санта-Марія-дель-Фйоре. Поряд з входом в храм розташований Баптистерій Сан-Джованні, в якому майже тисячу років хрестили всіх флорентійців. Серед інших будівель площі найбільше виділяються Музей Опера-дель-Дуомо, Археологічний музей, Лоджія-дель-Бігалло, Архієпископський палац і Палац Канонічі.
Понте-Веккйо
Флоренція
Перекинутий через річку Арно середньовічний міст, на якому розташовувався м’ясний ринок. В наш час місце м’ясних лавок, що розповсюджували неприємний запах, зайняли дорогі ювелірні бутики та сувенірні магазинчики. Над мостом проходить Коридор Вазарі – крита галерея-перехід, створена для того, щоб правителі Флоренції могли неспішно прогулюючись потрапити з одного берега річки на інший. Вздовж переходу можна побачити невеликі круглі вікна, завдяки яким герцоги підслуховували балаканину простого люду.
Веронська арена
Верона
Античний амфітеатр, побудований для проведення гладіаторських боїв і циркових вистав. У середньовіччі на сцені Веронської арени влаштовували турніри і фестивалі, в XVIII—XIX століттях тут проходили бої з биками, а з 1913 року амфітеатр став місцем регулярного проведення оперних спектаклів під відкритим небом, на які приїжджають найкращі світові голоси. Споруда складається із чотирьох еліптичних кілець діаметром до 140 метрів і вміщує 30 тисяч глядачів, місця для яких зроблені за грецьким звичаєм у формі мармурових сходів.
Гардаленд
Кастельнуово-дель-Гарда
Найбільший і найпопулярніший парк розваг Італії, побудований на березі озера Гарда. На території комплексу площею майже 50 гектарів розмістилися 36 атракціонів для дітей та дорослих, аквапарк, океанаріум, готель, а також численні ресторани і магазини. Завдяки великій різноманітності рослинності помірних та тропічних широт, Гардаленд може скласти гідну конкуренцію будь-якому ботанічному саду. Краще утриматися від відвідування парку в серпні – саме в цей час туди поспішає розважитися вся Італія, через що ціни стають вище, а черги на атракціони за своєю довжиною не поступаються американському Діснейленду.
Акваріум Генуї
Генуя
Один з найбільших океанаріумів світу, побудований до 500-ї річниці відкриття Америки уродженцем Генуї Христофором Колумбом. Первісна концепція закладу полягала в тому, щоб показати глядачам підводний світ Середземномор’я, Північної Атлантики та Карибського моря з двох точок зору: таким, яким він був п’ять століть тому під час плавання Колумба і у що він перетворився в наш час. Для збільшення виставкових площ до океанаріума прибудували 100-метровий корабель, з’єднаний з головною будівлею критим переходом. Розширений комплекс складається з 70 резервуарів, в яких можна побачити понад 500 видів морських жителів.
Базиліка Санта-Марія-Маджоре
Рим
Одна з чотирьох головних базилік Рима. Храм був закладений ще в V столітті, але неодноразово добудовувався і прикрашався, поки не набув свого сучасного барокового вигляду. Інтер’єр Санта-Марія-Маджоре, незважаючи на пізніші переробки, дає уявлення про вигляд великої ранньохристиянської базиліки, що відрізняється досконалістю пропорцій, гармонією та урочистістю. Винятковий інтерес становлять мозаїки і фрески, вік яких нараховує понад півтори тисячі років. У головному вівтарі храму захоронені мощі апостола Матвія. Також тут можна побачити Святу колиску, в якій знаходяться дошки, що за переказами залишилися від ясел Ісуса Христа.
Капела Сан-Северо
Неаполь
У вузьких вуличках Неаполя ховається головна туристична перлина міста – Капела Сан-Северо. У минулому ця зовні непримітна будівля з вражаючими інтер’єрами була приватною церквою та усипальницею знатної родини, побудованою на знак вдячності за зцілення від серйозної хвороби. В храмі знаходяться відомі скульптурні шедеври «Христос під плащаницею», «Цнотливість» і «Позбавлення від чар», а також численні мармурові надгробки, що представляють собою алегорії різних чеснот. Розписна стеля капели імітує купол, хоча насправді дах будівлі плаский.
Долина храмів
Агрідженто
Засноване як грецька колонія місто Агрідженто прославилося на весь світ завдяки античними руїнами, що вражають уяву монументальністю класичного колонадного стилю архітектури. Археологічний комплекс площею майже 10 квадратних кілометрів включає в себе храми, спорудженні на честь богів та героїв Зевса, Юнони, Геркулеса, Вулкана, Ескулапа, братів Діоскурів, Храм Згоди, некрополь ранніх християн і музей. Долина храмів – це місце, де можна відчути епоху ожилих міфів, навічно закарбовану в камені та бронзі.
П’яцца-дель-Кампо
Сієна
Головна площа Сієни і одна з найвеличніших середньовічних площ Європи, що дійшли до нашого часу. П’яцца-дель-Кампо знаменита низкою специфічних особливостей. По-перше, майдан заглиблений до центру та ратуші майже на 5 метрів і являє собою щось на зразок увігнутої раковини. По-друге, вежа ратуші, маючи висоту 102 метри, на момент свого будівництва в XIV столітті була найвищою спорудою Італії. По-третє, тут двічі на рік проводять знамениті перегони Паліо, для чого дорога по периметру площі засипається піском.
Галерея Боргезе
Рим
Художня галерея, розміщена в колишньому Палаці Пінчіана – центральній споруді перетвореної на громадський парк Вілли Боргезе. Основи зібрання заклав в XVII столітті кардинал Шипіоне Боргезе. Щоб володіти прославленими творами мистецтва, глава католицької церкви не зупинявся ні перед чим. Подейкують, що деякі полотна були викрадені з храмів за його наказом. В наш час галерея складається з 75 залів, в яких зберігається більше п’яти тисяч полотен і скульптур. Тут можна побачити роботи таких всесвітньовідомих майстрів, як Рафаель, Рубенс, Тіціан, Боттічеллі.
Сієнський собор
Сієна
Один з найкращих зразків італійської готики, зведений в XII-XIV століттях, як головний храм Сієнської республіки. Фасад та інтер’єр будівлі оздоблені білим, чорним і рожевим мармуром. Таке оформлення надає собору ніжність і жіночність, що цілком доречно, адже він присвячений Діві Марії. Всередині храму знаходиться Книгарня Пікколоміні, відома завдяки видатній художній та історичній цінності фресок, що розміщені на її стінах і склепінні. Любителів мистецтва також зацікавить статуя Івана Хрестителя роботи Донателло. При Сієнському соборі діє музей Опера-дель-Дуомо.
Дім Джульєтти
Верона
Середньовічний будинок, який ототожнюється з легендарним будинком героїні п’єси Вільяма Шекспіра «Ромео і Джульєтта». Впродовж XX століття тут пройшли декілька етапів реставраційних робіт, в результаті яких була відтворена атмосфера епохи Відродження. Перед будівлею знаходиться мальовничий затишний дворик, де відвідувачів зустрічає статуя Джульєтти. В дворик виходить і знаменитий балкон, на якому закохані з усього світу намагаються сфотографувати свій поцілунок. Щороку 16 вересня в музеї проходить святкування Дня народження Джульєтти.
Вежі Азінеллі і Гарізенда
Болонья
Середньовічні вежі висотою 97 і 48 метрів, що також відомі, як Падаючі вежі Болоньї, адже їх нахил можна помітити неозброєним оком. Висотні споруди служили житловими приміщеннями, укріпленими цитаделями, а також демонстрували велич та стверджували владу свого господаря. В XII-XIII століттях в Болоньї нараховувалося понад сотню таких «хмарочосів», з яких до наших днів збереглося близько двох десятків. Азінеллі, на відміну від своєї менш високою сусідки Гарізенди, відкрита для відвідування. На оглядовий майданчик ведуть дерев’яні сходи з 498 сходинок, закручені спіраллю уздовж стін.
Кампаніла Базиліки Cвятого Марка
Венеція
Дзвіниця Базиліки Cвятого Марка, зведена на однойменній площі окремо від будівлі самого храму. В стометровій вежі знаходяться 5 дзвонів, кожний із яких мав своє особливе призначення. Наприклад, найбільший закликав містян на роботу щоранку і до обіду опівдні. Кампаніла також служила маяком, сторожовою вежею і місцем для катувань злочинців. В 1902 році дзвіниця зазнала практично повного обвалу, але вже через 10 років була повністю відновлена. В верхній частині кампаніли обладнаний оглядовий майданчик, з якого відкривається прекрасний вид на всю Венецію.
Замок Сфорца
Мілан
Величний замок, розташований в історичному центрі Мілану. Побудоване в XV столітті укріплення отримало славу однієї з наймогутніших фортець Європи та однієї з найрозкішніших резиденцій європейських правителів. В оздобленні Сфорца брав участь Леонардо да Вінчі, який прикрасив своїми фресками декілька залів, а фортечні мури стали зразком для побудови стін і веж Московського кремля. На жаль, більша частина зовнішніх фортифікацій замку була зруйнована в часи Наполеонівських воєн. В наш час в Сфорца розмістилися декілька музеїв.
Театр в Таорміні
Таорміна
Античний грецький амфітеатр, побудований на скелі, на березі Середземного моря. Споруда діаметром понад 100 метрів вміщувала 10 тисяч глядачів. У римську епоху театр переобладнали для видовищ іншого роду: на арені стали показувати криваві гладіаторські бої. Хороша акустика, яка раніше надавала чарівне звучання голосам акторів, тепер багаторазово посилювала крики переможених і схвильованих глядачів. Театр отримав нове життя після реставрації, проведеної в XIX столітті. Тут регулярно проводяться культурні та мистецькі заходи.
Палац Казерта
Казерта
Найбільший палацово-парковий комплекс Італії, що за своїми розмірами в Європі поступається тільки Версалю, велич та гігантоманію котрого він наслідував. Монументальна п’ятиповерхова будівля, що складається з 1200 кімнат, слугувала резиденцією правителів Неаполітанського королівства. Під час будівництва комплексу був повністю змінений ландшафт, а місто Казерта перенесене на 10 кілометрів. В наш час більша частина палацу зайнята державними установами, для відвідувачів відкриті королівські покої, картинна галерея і придворний театр.
Ла-Скала
Мілан
Театр, який заслужено вважається однією з найкращих оперних сцен світу, куди мріють потрапити всі справжні цінителі мистецтва. За строгим і скромним фасадом неокласичної будівлі ховається неймовірної краси зал з ідеальною акустикою. Тут все просякнуте розкішшю і величчю – крісла оббиті оксамитом, стіни, щедро декоровані ліпниною та вкриті позолотою, дорогі костюми артистів. Вже більше двох століть Ла-Скала є улюбленим місцем зустрічей міланської аристократії. Багаті сімейства бронюють ложі театру на весь сезон.
Моле-Антонелліана (Національний музей кіно)
Турин
Експериментальна вежа висотою 168 метрів, яка з часу свого відкриття в 1889 році до початку XXI століття залишалася найвищою спорудою Італії. Моле-Антонелліана була закладена як головна синагога країни, але єврейська спільнота не змогла продовжувати фінансування такого дорогого проекту і продала незавершену будівлю міській владі. З 2000-го року в вежі розмістився Національний музей кіно. Тут немає звичних залів з експонатами в засклених вітринах; зате є велика кількість світлових і звукових ефектів та насичений відеоряд, завдяки яким можна відчути себе всередині фільму.
Латеранська базиліка
Рим
Головний собор Риму і один з найстаріший християнських храмів світу. Латеранська базиліка з’явилась ще в IV столітті за сприяння імператора Костянтина Великого, але зазнала численних перебудов і свій сучасний вигляд отримала вже в 1730-х роках. В екстер’єрі будівлі гармонійно змішалися елементи романського стилю, класицизму і бароко. В храмі зберігаються мощі апостолів Петра і Павла. Їх можна побачити над головним престолом в позолочених релікваріях. До базиліки прибудований Латеранський палац, який раніше виконував функцію папської резиденції.
П’яцца-дель-Дуомо
Мілан
Навіть в Італії, переповненій архітектурними шедеврами, головна міланська площа П’яцца-дель-Дуомо служить зразком досконалої гармонії. Ця гармонія особливо вражає, якщо врахувати, що місцеві будівлі проектувалися не одночасно, а зводилися протягом шести століть. Домінантою площі став один з найбільших храмів світу – Міланський собор. По периметру майдану розташувалися палаци Реале, Кармінаті, Аренджаріо і справжній рай для шопоголіків – Галерея Віктора Еммануїла II.
Вілла Боргезе
Рим
Колишній маєток впливового римського роду Боргезе, перетворений на багатий художніми та ландшафтними пам’ятками громадський парк. Крім стежок для прогулянок і галявин для пікніків, на території площею 80 гектарів знаходяться декілька музеїв, серед яких всесвітньовідома Галерея Боргезе, театр, зоопарк, іподром та численні атракціони. Тут можна взяти на прокат велосипед, або покататися на човні по мальовничому озеру, посеред якого височіє Храм Ескулапа.
Санта-Марія-делле-Граціє
Мілан
Цікавий з архітектурної точки зору храм, увінчаний витонченим куполом незвичної форми. Але все ж приходять сюди, перш за все, заради легендарної фрески Леонардо да Вінчі Таємна вечеря. Зображення сцени останньої вечері Ісуса Христа зі своїми учнями можна побачити в найбільш підходящому для цього місці – трапезній храму. Розпис почав руйнуватися вже через декілька років після свого створення і переніс безліч реставрацій, проте й досі змушує пережити бурю емоцій.
Труллі з Альберобелло
Альберобелло
Труллі – це традиційні будинки італійського регіону Апулія, споруджені методом сухої кладки та увінчані конічним дахом. Найбільша і найкраще збережена зона труллі знаходиться в містечку Альберобелло. Вона складається з майже півтори тисячі білосніжних «будиночків для гномів», у багатьох з яких, як і раніше, живуть люди. Тут можна годинами насолоджуватись казковою атмосферою, гуляючи старовинними вуличками та заглядаючи в численні кафе і сувенірні крамнички.
Місто-фортеця Лукка
Лукка
Стіни Лукки – найстаріший приклад повністю збереженої бастіонної системи укріплень, що оточувала ціле місто. Мури протяжністю понад 4 кілометри зведені в XVI-XVII століттях для заміни середньовічних фортифікацій, які стали малоефективними з появою артилерії. В наш же час вони надають багатому на архітектурні пам’ятки історичному центру Лукки неповторну атмосферу затишку і романтики. На широких стінах прокладені засаджені деревами доріжки, якими можна обійти Старе місто по периметру.
Національний археологічний музей
Неаполь
Археологічний музей, в якому зберігаються знахідки з розкопок античних міст Помпеїв, Геркуланума і Стабії, що загинули під час виверження вулкану Везувія. Особливий інтерес викликає Секретний кабінет, де зібрані твори еротичного мистецтва. Тут також можна побачити велику колекцію коштовностей, монет, давньоєгипетського мистецтва і експозицію присвячену історії самого Неаполя. Частиною цієї історії є будівля музею, яка раніше належала одному з найстаріших університетів світу.
Палаццо-Веккйо
Флоренція
Палац, який століттями виконував функцію резиденції правителів та місця засідань синьйорії Флорентійської Республіки і Великого Герцогства Тосканського. Масивну середньовічну споруду, що нагадує замок, вінчає вежа висотою 94 метри. З досить аскетичним фасадом Палаццо-Веккйо контрастують його багато оздоблені інтер’єри. Перед головним входом в будівлю стояв оригінал статуї Давид роботи Мікеланджело. В кінці XIX століття скульптура була перевезена в Академію витончених мистецтв і замінена на копію. В наш час в палаці розміщується міська адміністрація Флоренції.
Етна
Провінція Катанія
Найвищий та найактивніший вулкан Європи, що здіймається більше як на 3300 метрів над рівнем моря. Його точну висоту важко визначити, тому що вона постійно змінюється внаслідок вивержень та викидів шлаків. Кожне виверження Етни – це не просто природне явище, цікаве для вчених, а й своєрідне шоу, яке приваблює на Сицилію туристів і журналістів з усього світу. В спокійні періоди можна здійснити сходження на вулкан і, навіть, дістатися до його центрального кратера.
Санта-Кроче
Флоренція
Базиліка Санта-Кроче знаменита в першу чергу Пантеоном Флоренції – могилами відомих жителів міста. Тут покояться Галілео Галілей, Мікеланджело Буонарроті, Енріко Фермі та багато інших видатних митців і вчених. Вважається, що храм заклав в XIII столітті засновник Ордену Францисканців – Святий Франциск Ассізький. Велика кількість фресок, картин і скульптур, серед яких роботи Донателло, роблять базиліку більш схожою на музей, ніж на релігійну споруду.
Кафедральний собор Палермо
Палермо
Ця величезна споруда швидше нагадує замок або розкішний королівський палац і тільки дзвіниця та купол видають в ній католицький храм. За майже тисячу років свого існування Кафедральний собор Палермо перетворився на справжній «вінегрет» з різних архітектурних стилів. В зовнішньому вигляді будівлі можна побачити елементи готики, класицизму та арабо-норманського стилю. В храмі проходили коронації правителів Сицилії. Тут же вони завершували свій життєвий шлях.
Базиліка Сан-Франческо в Ассізі
Ассізі
Головний храм Ордену францисканців та однойменного монастиря. Хоча середньовічна базиліка протягом століть була місцем паломництва католиків, світову славу вона отримала завдяки знаменитим фрескам XIII століття, створеним за мотивами життя засновника ордену Святого Франциска Ассізького. Храм складається з двох поверхів. Верхній ярус – це видима частина будівлі, що височіє над пагорбом, в той час як нижній ярус ховається в його товщі і навколишній забудові монастиря.
Везувій
Провінція Неаполь
Єдиний активний вулкан материкової Європи, розташований всього в декількох кілометрах від Неаполя. Везувій здіймається на висоту 1277 метрів над рівнем моря, а діаметр його кратера складає близько 750 метрів. Вулкан відомий тим, що під час виверження 79 року нашої ери знищив римські міста Помпеї, Геркуланум та Стабії. Останнє велике виверження Везувія відбулося в 1944 році. На схилах гори облаштована мережа туристичних маршрутів.
Міст Зітхань
Венеція
Прикрашений розкішною різьбою мармуровий міст, який поєднує Палац дожів, де розташовувався Верховний суд Венеціанської Республіки, і колишню міську в’язницю. «Зітхання», від яких бере назву міст, – це не зітхання закоханих, а сумні зітхання засуджених, що востаннє кидали погляд на Венецію, адже, через погані умови утримання, мало кому вдавалося вийти на свободу. Саме через цю свою специфіку міст має стіни, дах та кам’яні решітки на вікнах.