60 найцікавіших пам’яток Німеччини
Замок Нойшванштайн
Швангау
Найвпізнаваніший замок світу, зведений на неприступній скелі в Баварських Альпах. Проте Нойшванштайн не задумувався як оборонна споруда. Цей архітектурний шедевр є результатом романтичної фантазії короля Баварії Людвіга II. Саме він в 1869 році доручив опустити на 8 метрів плато скелі, щоб створити палац, виконаний в стилі середньовічного лицарського замку. Не поступаються зовнішньому вигляду і інтер’єри споруди. В них чітко простежується захопленість монарха німецькою літературою та фольклором. Відразу після смерті Людвіга Нойшванштайн перетворили на музей, що дозволило повернути затрачені на будівництво гроші.
Рейхстаг
Берлін
Будівля парламенту Німеччини, зведена в кінці XIX століття в стилі неоренесансу. Помпезність споруди повинна була підкреслити велич молодої імперії. Все в Рейхстазі здається величезним і незбагненним – колони, сірі фасади, грандіозний скляний купол. Сучасний купол спроектований в 1990-х роках на заміну зруйнованому під час Другої світової війни. Завдяки йому в образі будівлі з’явилося гармонійне поєднання сучасності та історії. У центрі конструкції встановлений величезний конус з 30 рядів дзеркал, що направляють денне світло в зал парламенту. По спіральній доріжці можна піднятися на вершину куполу і помилуватися Берліном з висоти 40 метрів.
Кельнський собор
Кельн
Найвеличніший храм Німеччини, будівництво якого було розпочате ще в XIII столітті, а остаточно завершене тільки в кінці XIX. Маючи висоту 157 метрів, Кельнський собор є третім найвищих храмом світу. Подолавши пів тисячі сходинок, можна побачити незабутню панораму міста з оглядових майданчиків, розташованих на вежах споруди. В соборі зібрані унікальні реліквії, величезна кількість скульптур і полотен релігійної тематики, старовинні культові предмети. Найбільший інтерес викликає Релікварій Трьох царів. В ньому зберігаються мощі, що, як вважається, належать волхвам, які принесли Ісусові Христові дари, дізнавшись про народження месії.
Бранденбурзькі ворота
Берлін
Тріумфальна арка, зведена в кінці XVIII століття за зразком парадних воріт Афінського акрополя. За первинним задумом Бранденбурзькі ворота повинні були стати символом миру. Відповідно до цієї концепції, головною прикрасою споруди є бронзова фігура давньогрецької богині миру Ірени, що їде на античній колісниці, запряженій чотирма кіньми. Ця скульптурна композиція так припала до душі Наполеону Бонапарту, що після завоювання Берліна він відвіз її з собою в Париж. Через вісім років Ірена була відвойована і зайняла своє колишнє місце. Правда, з тих пір в руках, замість оливкової гілки, вона тримає хрест і іменується богинею перемоги Вікторією.
Марієнплац
Мюнхен
Головна площа Мюнхена, на якій розташовані міські ратуші – Нова і Стара. Посеред площі знаходиться Колона Діви Марії, зведена в XVII столітті. Вона встановлена на постаменті, зображеному у вигляді дитячих фігурок – заручників чотирьох основних нещасть тих часів, таких як Війна, Єресь, Голод і Чума. На вежі Нової ратуші можна побачити годинник, під яким два рази в день розігрують 15-хвилинну виставу фігури висотою в людський зріст. У Старій ратуші розмістився музей іграшок, а поряд з будівлею стоїть скульптура Джульєтти, подарована Мюнхену Вероною. На Марієнплац щорічно влаштовується традиційний різдвяний ярмарок.
Пергамський Музей
Берлін
Найпопулярніший музей Музейного острова, розташованого в самому центрі Берліна на річці Шпрее. Заклад складається з трьох відділів: Античного, Передньоазійського і Ісламського мистецтва. Головним експонатом Пергамону є знаменитий античний Пергамський вівтар, заради якого на початку XX століття і була зведена ця велична будівля в стилі класицизму. Також великий інтерес у відвідувачів музею викликають вавилонські Брама Іштар та Дорога процесій, Ворота Мілетського ринку, Фриз з Мшатти і глиняні таблички з клинописом з шумерського міста Урука, які датуються IV тисячоліттям до нашої ери.
Берлінський собор
Берлін
Найбільший протестантський храм Німеччини, який задумувався як аналог Базиліки Святого Петра в Ватикані і мав стати головним собором всіх європейських лютеран. Всупереч протестантським вченням, Берлінський собор вийшов дуже багатим та яскравим. Зовні будівля прикрашена скульптурами, колонами і ліпниною, а всередині – вітражами і картинами на біблійні теми. Відвідувачам доступний для огляду склеп династії Гогенцоллернів, яка правила Німецькою імперією та її попередником – Пруським королівством. Під куполом храму розташований оглядовий майданчик, з якого відкривається чудовий вид на Берлін.
Галерея східної сторони (Берлінська стіна)
Берлін
Найбільша і найвідоміша зі збережених ділянок Берлінської стіни, перетворена на художню галерею під відкритим небом. В 1989 році на східній стороні бетонного муру, який розділяв Берлін, з’явився малюнок з підписом «Ганебна стіна повинна впасти!». Малюнок зафарбували, однак процес вже було не зупинити. Керівництво соціалістичної Східної Німеччини, яка доживала свої останні місяці, вирішило за відсутністю вибору очолити стихійний рух – художників спеціально запрошували працювати над розписами стіни, безкоштовно надаючи фарби та пензлі. Так протягом 1990 року на ділянці муру протяжністю 1300 метрів з’явилися 106 картин.
Палац Німфенбург
Мюнхен
Один з найбільших палаців Європи, що слугував головною літньою резиденцією правителів Баварії. Величну барокову будівлю оточує не менш грандіозний парк площею 200 гектарів, який прикрашають штучні озера, канали і численні тематичні павільйони. На території Німфенбургу вже декілька століть працює порцелянова мануфактура, вироби якої можна побачити в музейних експозиціях палацу. Представники королівської династії Віттельсбахів до цього часу проживають в закритій для туристів частині будівлі.
Гайдельбергський замок
Гайдельберг
Над старовинним містом Гайдельбергом, на схилі гори Кенігштуль, височить колишня резиденція правителів Пфальцу. Минулі століття не пощадили задум архітектора, але навіть напівзруйнований, порослий плющем замок зберігає особливу романтичну атмосферу відчуженості від світу. Серед мальовничих руїн виділяється відреставрований палац Фрідріхсбау, а в фортечних підвалах можна побачити найбільшу в світі винну бочку та відвідати Музей аптечної справи. З терас замку відкривається захоплююча панорама історичного центру Гайдельберга.
Фрауенкірхе
Дрезден
Шедевр барокової архітектури, увінчаний одним з найбільших кам’яних куполів. Після бомбардування Дрездена 1945 року, від храму залишилися руїни, які були законсервовані до 1990-х років. При відновленні споруди використовувалися оригінальні матеріали. Ці темні камені легко помітити на тлі світлого фасаду. Новий головний хрест Фрауенкірхе виготовив син британського пілота, який брав участь у бомбардуванні міста. При бажанні можна піднятися на оглядовий майданчик на куполі храму, але для цього потрібно мати хорошу фізичну підготовку, адже ліфт допоможе подолати тільки на першу третину шляху.
Мініатюрна країна див
Гамбург
Найбільший у світі залізничний макет, який поступово трансформувався в музей мініатюр з величезними містами, просторими луками і навіть аеропортом! Загальна площа макету складає 1500 квадратних метрів, а довжина рейок – 15 кілометрів. Мініатюрна країна див – це не статичні стенди та діорами, а чарівний світ, що живе своїм життям: поїзди і автомобілі їдуть, кораблі пливуть, а кожні 15 хвилин день змінюється ніччю. Тисячі деталей виконані настільки правдоподібно, що викликають у дорослих не менший захват, ніж у дітей.
Меморіал пам’яті жертв Голокосту
Берлін
Меморіал, створений в пам’ять про євреїв – жертв нацизму. Комплекс має досить цікаве і незвичайне архітектурне рішення, яке передає атмосферу жаху, що панував в Німеччині після приходу до влади Гітлера. Меморіал пам’яті жертв Голокосту являє собою ряди з 2700 безіменних сірих надгробних плит різної величини. Вони ніби утворюють лабіринт і символізують смерть та безвихідь. Ці блоки виготовлені з спеціального бетону, на якому не тримаються бруд і фарба. Вандали часто намагаються прикрасити їх графіті, але малюнки змиває перший же дощ.
Цвінгер
Дрезден
Виразний і пишний музейний комплекс, джерелом натхнення для створення якого став Версальський палац. Цвінгер являє собою великий двір-сад, оточений по периметру бароковими будівлями, багато оздобленими декоративними елементами. В наш час приміщення комплексу займають шість музеїв: Порцеляни, Скульптури, Мінералогії та геології, Фізико-математичний, Збройова палата і всесвітньовідома Дрезденська картинна галерея. В галереї зібрана найкраща на території Німеччини колекція європейського мистецтва, центральне місце в якій займає шедевр Рафаеля Санті Сікстинська Мадонна.
Європа-Парк
Руст
Другий за відвідуваністю парк розваг Європи після Паризького Діснейленду. Комплекс площею 90 гектарів поділений на 15 тематичних зон, що представляють різні країни континенту, а також Землю Пригод, Королівство мініпутів і Зачарований ліс. В кожній зоні атракціони та інші розваги виконані з національним колоритом властивим відповідному регіону. Також тут регулярно проходять яскраві театралізовані вистави і проводяться зйомки телепередач. При першому відвідуванні Європа-Парку варто проїхатися монорельсовою дорогою, зробивши оглядову екскурсію по всій території комплексу.
Меморіальний комплекс Берлінська стіна
Берлін
Меморіал, створений на згадку про розділення Німеччини та для вшанування жертв, що загинули, намагаючись перебратися з Східного Берліна в Західний. Комплекс складається з Документаційного центру, повністю відтвореної 60-метрової ділянки колишнього кордону, фрагментів муру, вікна пам’яті, оглядової вежі і Каплиці Примирення, побудованої на місці підірваного неоготичного храму. На відміну від життєствердної Галереї східної сторони, цей меморіальний комплекс дозволяє відчути те, що відчували жителі міста, розділеного сірим бетоном.
Хофбройхаус
Мюнхен
Найвідоміший пивний ресторан Мюнхена – беззаперечної пивної столиці світу. Хофбройхаус відкрився в 1607 році в якості придворної броварні баварських герцогів, а з 1828 року заклад відчинив свої двері для жителів міста. Ресторан складається з трьох залів і пивного саду, в яких одночасно можуть розміститися до чотирьох тисяч любителів хмільного напою. У різні роки Хофбройхаус відвідували відомі політичні та культурні діячі, серед яких були Вольфганг Амадей Моцарт, Володимир Ленін та Адольф Гітлер. Поруч знаходиться музей, де можна дізнатися про історію броварні.
Жандарменмаркт
Берлін
Найгарніша історична площа Берліна, яка отримала свою сучасну назву завдяки розквартированому тут елітному кірасирському полку «жандармів». Домінантою архітектурної композиції Жандарменмаркту є Концертний зал, який з півночі обрамлює Французька церква, а з півдня – Німецький собор. Всі три споруди витримані в тонах суворого класичного стилю. В центрі майдану знаходиться пам’ятник німецькому поету Фрідріху Шиллеру. Кожного грудня на площі встановлюється різдвяна ялинка і починає працювати ярмарок.
Англійський сад
Мюнхен
Один з найбільших міських парків світу, що простягнувся більше як на п’ять кілометрів від центу Мюнхена до північної околиці баварської столиці. Завдяки розгалуженій мережі струмків та озер, влітку Англійський сад перетворюється не тільки в популярне місце для прогулянок і пікніків, а ще й в імпровізований пляжний курорт, де можна натрапити навіть на зони для нудистів. Найповноводніший струмок Айсбах утворює знамениту стоячу хвилю, яка приваблює любителів серфінгу з усієї країни. Любителів ж національного німецького напою приваблюють розташовані на території парку пивні сади.
Берлінська телевежа
Берлін
Найвища споруда Німеччини, шпиль якої сягає висоти 368 метрів. 203 метри та 40 секунд в швидкісному ліфті відділяють відвідувачів від сфери, де знаходяться відразу два ресторани. З їх вікон відкривається панорамний вид не тільки на весь Берлін, а й на околиці міста. Особливо цікавий верхній ресторан. Заклад постійно обертається навколо своєї осі, долаючи 360° кожні пів години. В сонячну погоду на сталевій сфері з’являється відображення у вигляді хреста. Берлінці прозвали його «Помстою Папи Римського», натякаючи на войовничий атеїзм уряду НДР, який побудував телевежу.
Топографія терору
Берлін
Топографія терору з’явилася в 1987 році, коли в напівзруйнованих підвалах гестапо, що збереглися від Палацу принца Альбрехта, відкрили виставку про злочини нацистів. У 2010 році для музею побудували спеціальний павільйон. На відміну від інших подібних закладів, Топографія терору розповідає не стільки про жертви нацизму, скільки про історію його приходу до влади та технології управління, засновані на загальному і всеосяжному страху. Основа місцевої експозиції – численні фотографії, документи та знаряддя тортур. До складу музейного комплексу також входить відрізок Берлінської стіни.
Музей BMW
Мюнхен
Музей, присвячений легендарній автомобільній компанії, яка починала свій шлях з виробництва авіаційних двигунів. Тут можна побачити як колекцію автомобілів та мотоциклів, створених за всю історію марки, так і сучасні концептуальні моделі. Будівля музею має форму чаші, накритої зверху емблемою BMW і являє собою кришку від бензобака. Не менш оригінально виглядає розташована поряд штаб-квартира концерну, яка нагадує чотирьохциліндровий двигун висотою 22 поверхи. Найтриваліша екскурсія музеєм включає також відвідування заводу компанії і виставкового центру Світ BMW.
Музей Мерседес-Бенц
Штутгарт
Місце, де можна на власні очі побачити весь понад столітній шлях компанії, назва якої стала синонімом автомобілів люкс класу. Футуристична будівля музею була спроектована таким чином, щоб займати мінімум площі при максимальному використанні простору. Дев’ять поверхів, які з вулиці виглядають як три, створені на базі двох спіралей пандусів, що перетинаються. Джерелом натхнення для архітекторів послужила подвійна спіральна структура ДНК, що несе геном людини. Окрім автомобілів, відвідувачі музею можуть ознайомитись і з іншими експонатами, пов’язаними з історією марки Мерседес-Бенц.
Німецький музей
Мюнхен
Найбільший у світі музей науки і техніки, комплекс будівель якого займає цілий остів на річці Ізар. Тут зібрано 28 тисяч експонатів, що охоплюють технології майже всіх сфер життя – від космонавтики до сільського господарства. Проте заклад вражає не тільки своїми розмірами, а й багатством уяви, з якою створювалися місцеві експозиції. Так для розділу «Шахти» у підвалі одного з павільйонів відтворено гірський забій. У музеї зберігаються унікальні зразки військової техніки, єдині зі збережених (тобто не знищених на вимогу країн-переможців) після двох світових воєн.
Чекпойнт-Чарлі
Берлін
Колишній контрольно-пропускний пункт між Східним і Західним Берліном, який став одним з символів Холодної війни. Саме тут відбулося танкове протистояння 1961 року, під час якого світ стояв на порозі вже не холодної, а ядерної війни. В наш час справжніх прикордонників замінили аніматори в військовій формі, а кожен охочий може придбати відбиток печатки пункту прикордонного контролю. Поряд з Чекпойнт-Чарлі знаходиться Музей Берлінської стіни, фасад якого прикрашає великий жовто-блакитний прапор з словами підтримки територіальної цілісності України.
Альянц Арена
Мюнхен
Домашня арена футбольних клубів Баварія і Мюнхен 1860. Фасад та дах цього інженерного дива складаються з 2760 подушок, які надуваються сухим повітрям. Кожна подушка може окремо підсвічуватися червоним, синім і білим кольорами та їх відтінками. Це освітлення настільки сильне, що ясними ночами стадіон добре видно навіть з альпійських вершин на німецько-австрійському кордоні. Альянц Арена – це цілий розважальний комплекс, в якому вмістилися магазини, ресторани, футбольний музей, Світ LEGO і дитячий садок.
Мюнхенська резиденція
Мюнхен
Родове гніздо правителів Баварії з династії Віттельсбахів, яке стало найбільшим палацовим комплексом Європи, побудованим на території міста. Мюнхенську резиденцію утворюють майже два десятки будівель, що охоплюють історичний період від XIV до XIX століття. Комплекс складається з трьох основних частин – це Стара Резиденція, Королівські покої і парадні зали Фестзаальбау. В наш час приміщення резиденції перетворилися на музей, де відвідувачі можуть ознайомитися не тільки з розкішним оздобленням палацових інтер’єрів, а й з численними витворами мистецтва та іншими коштовними експонатами, які належали баварським монархам.
Ремер
Франкфурт-на-Майні
Вже понад шість століть головним символом Франкфурта-на-Майні залишається найоригінальніша ратуша Німеччини. Ця незвичного вигляду готична споруда з ступінчастим фронтоном з’явилася після об’єднання трьох окремих житлових будинків, викуплених міською владою. Оновлений архітектурний комплекс став також місцем коронації правителів Священної Римської імперії. В ратуші знаходиться унікальне зібрання портретів 52 імператорів – від Карла Великого, коронованого в 800 році, до Франца II, що зрікся трону в 1806 році.
Берлінський зоологічний сад
Берлін
Найстаріший і найвідвідуваніший зоопарк Німеччини, відкритий в 1844 році пруським королем Фрідріхом-Вільгельмом IV. Берлінський зоологічний сад отримав світову славу завдяки одній з найповніших колекцій тварин. На території площею 35 гектарів можна побачити понад 1300 видів, що представлять всі основні природні зони планети. Ще однією принадою зоопарку стали регулярні публічні годування його мешканців. З 1971 по 2018 роки тут проживала унікальна горила Коко, яка оволоділа мовою жестів і розуміла близько двох тисяч слів.
Великий Тіргартен
Берлін
Зелена оаза площею понад 200 гектарів, що розкинулася в центрі Берліна. Парк виник на місці мисливських угідь правителів Бранденбургу. Це була огороджена ділянка лісу, куди спеціально запускали диких звірів. Звідси і пішла назва Тіргартен, яка означає «Парк тварин». Через Великий Тіргартен проходять декілька вулиць, що схрещуються на площі, в центрі якої знаходиться 67-метрова Колона перемоги. Південно-західну частину парку займає Берлінський зоологічний сад.
Нюрнберзька фортеця
Нюрнберг
Середньовічна фортеця, зведена на вершині скелі, що підноситься над історичним центром Нюрнберга. Укріплення складається з трьох частин: Імператорського замку, Бургграфської фортеці і будівель Імператорського міста. Серед фортечних мурів найцікавішу історію має башта Лугінсланд. Її побудували під час конфлікту між Міською радою та бургграфом, щоб городяни могли спостерігати за частиною укріплення, яка належала правителю міста. Біля підніжжя скелі знаходиться будинок Альбрехта Дюрера, в якому народився видатний художник.
Замок Гоеншвангау
Швангау
Колишня літня резиденція баварських правителів, розташована серед мальовничих альпійських пейзажів поряд з іншим неоготичним шедевром – замком Нойшванштайн. Назва Гоеншвангау перекладається як «високий лебединий край». Людвіг II, який увійшов в історію як «казковий король», з дитинства дуже любив лебедів, тому оздоблення замку пов’язане з цими птахами. Їх зображення можна знайти навіть на таких дрібних деталях, як підсвічники. Хоча Гоеншвангау належить нащадкам монаршої династії, резиденція давно перетворилася на музей.
Палац Шарлоттенбург
Берлін
Шарлоттенбург зводився як подарунок першого пруського короля Фрідріха I своїй дружині Софії-Шарлотті Ганноверській, але з часом перетворився на улюблену літню резиденцію спочатку правителів Прусії, а пізніше – Німецької імперії. Увінчаний 48-метровий куполом палац вважається найвишуканішим прикладом барокової архітектури в Берліні. Заслуговує на увагу і розташований поряд парк площею 53 гектари, створений за зразком італійської вілли. Відновлений після Другої світової війни палац виконує функцію музею і місця проведення державних церемоній.
Новий музей
Берлін
Неокласична будівля XIX століття, в якій розмістилися Єгипетський музей та Музей доісторичного періоду і ранньої історії. Тут зберігаються експонати, що розповідають про тисячоліття історії, які подолало на своєму шляху людство. Найцінніше надбання музею – погруддя Нефертіті – єгипетської цариці, що датується XIV століттям до нашої ери. Крім оригіналу, виставляється точна металева копія скульптури, створена для людей з вадами зору.
Нова ратуша
Мюнхен
Шедевр неоготичної архітектури і головна прикраса центральної площі Мюнхена Марієнплац. Комплекс будівель Нової ратуші згрупований навколо шести внутрішніх двориків. Фасад споруди багато прикрашений фігурами баварських правителів династії Віттельсбахів, легендарних персонажів та святих. На 85-метровій вежі можна побачити годинник, під яким два рази в день розігрують 15-хвилинну виставу фігури висотою в людський зріст. Вежа обладнана ліфтом, який доставляє відвідувачів на найкращий оглядовий майданчик міста.
Музей Порше
Штутгарт
Музей присвячений історії легендарного виробника спортивних автомобілів. Місце для будівництва музею вибрано не випадково – саме тут знаходився завод, на якому зібрали перший Порше. Експозиція закладу поділяється на три основних відділи: Ідея Порше, Історія продукції і Тематичні виставки. У деяких автомобілях можна посидіти, також тут є симулятори, що дозволяють відчути себе за кермом розкішного спорткару. В музеї створений архів, де зберігаються всі історичні та сучасні документи про компанію та її продукцію.
Ратуша Гамбурга
Гамбург
Велична неоренесансна споруда, шпиль якої підноситься на висоту 112 метрів. Фасад ратуші прикрашають 20 бронзових скульптур німецьких імператорів, а над головним входом викладена мозаїка, яка зображує богиню-покровительку міста Гаммонію. У внутрішньому дворику будівлі розміщено фонтан на честь богині здоров’я і гігієни Гігії, створений на згадку про жертв епідемії холери, що спалахнула в Гамбурзі в 1892 році. Вестибюль ратуші перетворений на громадський простір, який використовується для проведення концертів та виставок.
Шпайхерштадт
Гамбург
Поряд з Гамбурзьким портом розташований найбільший у світі комплекс складських приміщень, споруджених на дерев’яних фундаментах. Шпайхерштадт з’явився після входження міста до складу Німецької імперії, як частина створеної тут зони безмитної торгівлі. Багатоповерхові склади побудовані переважно із червоної цегли, а між будівлями прокладено численні металеві мости. Завдяки такій промисловій архітектурі припортовий район набув неповторного колориту. Туристів також приваблюють відкриті на території Шпайхерштадту музеї, ресторани і магазини.
Ельбська філармонія
Гамбург
Ця футуристична споруда із тисяч хвилеподібних скляних панелей, що відбивають води Ельби, небо та місто, виросла на даху колишнього портового складу. Головна гордість філармонії – Великий концертний зал, спланований за принципом «виноградників на схилі гори». Сцена тут знаходиться в центрі приміщення, а навколо неї на терасах йдуть ряди крісел глядачів. Крім концертних залів, в будівлі філармонії розташований п’ятизірковий готель, житлові квартири, магазини, ресторани і оглядовий майданчик.
Палац і парк Сансусі
Потсдам
Палацово-парковий комплекс, спроектований з метою створення приватної резиденції пруського короля Фрідріха II, де монарх міг би відпочити від церемоній берлінського двору. Це підкреслюється й назвою, яка походить від французького словосполучення sans souci, що перекладається «без турбот». Центральне місце в ансамблі резиденції займає досить скромний але вишуканий одноповерховий палац, від якого вниз йдуть виноградні тераси. Не менш цікавий і наповнений численними архітектурними капризами парк, який розкинувся на сотні гектарів навколо.
Порта-Нігра
Трір
Найбільша і найкраще збережена антична міська брама. Ця монументальна споруда висотою 30 метрів була зведена в II столітті нашої ери, коли сучасний німецький Трір входив в склад Римської імперії. Використаний при будівництві світлий пісковик з часом потемнів, надавши Порта-Нігра практично чорний колір. Крім захисту, брама також виконувала функцію митниці. В Середні віки колишнє укріплення перетворилося на храм. Свій первісний вигляд споруда повернула завдяки розпорядженню Наполеона Бонапарта, який приїхав оглянути захоплене місто.
Олімпійський парк
Мюнхен
Багатофункціональний комплекс, створений до XX Літніх Олімпійських ігор, які проходили в 1972 році в Мюнхені. Парк складається з чотирьох зон: олімпійської зони, що включає в себе майданчики для різних видів спорту та 291-метрову телевежу; олімпійського села, перетвореного на житловий квартал; колишнього прес-центру, в якому розмістився сучасний торговий центр; власне парку з озером і пагорбом, з якого відкривається чудовий панорамний краєвид.
Леголенд Німеччина
Гюнцбург
Парк розваг, в якому ви не тільки всією сім’єю весело проведете час на різноманітних атракціонах, а й побачите, які неймовірні конструкції можна створювати з деталей LEGO. Леголенд поділений на 8 тематичних зон, в кожній з яких є своя особливість. Центральну частину комплексу займає зона Мініленд – квартали Берліна, Венеції, Амстердама та інших легендарних міст, створені в масштабі 1:20. Причому це не статичні декорації: життя на мініатюрних вулицях б’є ключем.
Цугшпітце
Район Гарміш-Партенкірхен
Найвища точка Німеччини та найбільший і найпопулярніший гірськолижний курорт країни. Гора висотою 2962 метри розташована на німецько-австрійському кордоні. До вершини Цугшпітце можна дістатися двома канатними дорогами, або унікальною зубчастою залізницею. Тут знаходяться метеорологічна станція та наукова станція, що використовується для досліджень клімату. На схилах гори прокладені 40 кілометрів трас для катання на лижах і сноубордах.
Музей-меморіал концентраційного табору Дахау
Дахау
Це місце покликане нагадувати людству про жорстокі злочини німецьких націонал-соціалістів і зберігати пам’ять про тих, хто тут загинув. В Дахау утримували не тільки євреїв, а всіх неугодних гітлерівському режиму, серед яких були і українці, що боролися за незалежність своєї Батьківщини. За 12 років існування в концтаборі побували понад 200 тисяч людей, 32 тисячі з яких більше ніколи не побачили свободи. Музей-меморіал Дахау був організований в 1965 році за бажанням колишніх ув’язнених концтабору.
Світ BMW
Мюнхен
Виставковий центр BMW, побудований поряд з заводом, штаб-квартирою і музеєм автомобільної компанії. Футуристична споруда вражає обтічністю форм та нестандартністю виконання: чотири роздільні корпуси накриті величезним сталевим дахом, на якому розташувалася сонячна електростанція. Комплекс призначається для презентації і дистрибуції продукції BMW, а також проведення конференцій та форумів. Варта уваги вечірня ілюмінація будівлі, яка змінюється від тепло-жовтих тонів до червоних, а через фіолетові йде у сині.
Музей НДР
Берлін
Інтерактивний музей, що розповідає про життя в Німецькій Демократичній Республіці. Тут кожен може надіти навушники та побачити телевізійну програму з минулого, або опинитись в камері, де незадоволених «соціалістичним раєм» допитувала таємна поліція. У кімнатах музею знаходиться безліч шаф і висувних ящиків, які можна відкривати, знаходячи там цікаві предмети, що допомагають дізнатися ще одну таємницю Східної Німеччини.
Музей шоколаду
Кельн
Музей заснований кондитерською фірмою Імхофф-Штолльверк. Місцева експозиція розповідає про історію шоколаду, починаючи з часів американських ацтеків і до наших днів. Відвідувачі музею можуть спостерігати за створенням улюблених ласощів на мініатюрній автоматизованій фабриці та оглянути теплицю, в якій висаджені рослини, що використовуються в кондитерській промисловості. При музеї працює магазин-кафе, де можна скуштувати різні сорти шоколаду і купити солодкі сувеніри.
Аахенський собор
Аахен
Собор, в якому протягом багатьох століть коронувалися правителі Священної Римської імперії. Найдавніша та найцінніша частина храмового комплексу – палацова капела-усипальниця. Пам’ятний камінь на її підлозі свідчить про те, що під ним поховано засновника собору Карла Великого. В капелі зберігається трон, який належав першому західноєвропейському імператору. В храмі також можна побачити унікальну ковану люстру у вигляді корони, подаровану ще одним легендарним правителем Фрідріхом I Барбароссою.
Церква Святого Петра
Мюнхен
Найстаріший храм Мюнхена, з 91-метрової вежі якого відкривається найкращий панорамний вид на місто. Інтер’єри Церкви Святого Петра – це справжня енциклопедія всіх головних архітектурних стилів XIII-XVIII століть, від романського планування приміщення до декоративних деталей епохи рококо. Головною прикрасою храму є розкішний бароковий вівтар з позолоченого різьбленого дерева. Любителів історії зацікавить скромніший, але не менш цінний середньовічний Вівтар Шренка.
Церква Святого Михайла
Гамбург
Спроектована в XVIII столітті Церква Святого Михайла є яскравим зразком архітектури на стику двох епох – бароко та класицизму. Вражаюча 132-метрова храмова дзвіниця служила своєрідним орієнтиром для кораблів, які прибували в місто. В наш час тут відкритий оглядовий майданчик, до якого можна дістатися ліфтом або пішки, подолавши майже пів тисячі сходинок. На дзвіниці встановлений найбільший годинник Німеччини, кожен з циферблатів якого має діаметр 8 метрів.
Гамбурзький порт
Гамбург
Головний порт країни, який називають «Воротами Німеччини в світ». Незважаючи на те, що Гамбург розташований на відстані 110 кілометрів від місця впадіння Ельби в Північне море, місто може приймати навіть найбільші океанські лайнери. В XX столітті Гамбурзький порт перестав виконувати виключно утилітарні функції і перетворився на туристичний та культурний центр. Тут відкрилися численні музеї, театри, ресторани, готелі і, навіть, плавуча церква на човні.
Вюрцбурзька резиденція
Вюрцбург
Колишня резиденція архієпископів-курфюрстів Вюрцбурга. Величний палацово-парковий комплекс став головним творінням архітектора Йогана Неймана. До появи євро його портрет прикрашав 50 німецьких марок, а на зворотньому боці купюри можна було побачити і сам палац. В архітектурі резиденції знайшли своє відображення найкращі ідеї німецького, французького та італійського бароко. Парадні сходи будівлі прикрашає одна з найбільших стельових фресок у світі.
Ліндергоф
Район Гарміш-Партенкірхен
Невеликий палац у стилі необароко, побудований баварським королем Людвігом II. Він став єдиною резиденцією, повністю завершеною за життя ексцентричного монарха, який захоплювався казками і старовинними легендами. Палац оточує розкішний парк, наповнений численними архітектурними капризами, найцікавішим з яких є Грот Венери. Ця штучна печера з озером та водоспадом використовувалася як театр, де ставилися опери Ріхарда Вагнера. Застосована тут система освітлення вважається одним із прообразів сучасної світломузики.
Меморіальна церква кайзера Вільгельма
Берлін
Руїни храму, побудованого на честь першого німецького імператора Вільгельма I. Після бомбардування 1943 року від церкви залишилася тільки головна вежа і фрагменти стін. На прохання берлінців залишки будівлі вирішили не зносити, а залишити як пам’ятник-попередження. В 1960-х роках поряд з руїнами звели дві нові частини храму у вигляді правильних геометричних фігур. Світло, що проникає всередину через їх подвійні стіни, створює дивовижний ефект. Скло ніби світиться містичним синім кольором.
Александерплац
Берлін
Центральна площа Берліна і головний транспортний вузол міста, де перетинаються лінії автобусів, трамваїв, метро та приміських електричок. На жаль історичний архітектурний ансамбль Александерплац не зберігся і після Другої світової війни майдан був забудований сучасними спорудами, найвідоміші з яких – Берлінська телевежа та Всесвітній годинник Уранія, завдяки якому можна дізнатися котра зараз година в різних містах світу, серед яких є і Київ.
Фантазіяленд
Брюль
Розташований поряд з Кельном парк розваг відомий своєю високою увагою до деталей при оформленні тематичних зон і регулярним оновленням атракціонів, що дозволяє компенсувати відносно невелику площу комплексу. Головний місцевий «хіт програми» – космічне шоу Галактика. Завдяки сучасним спецефектам створюється відчуття реального перебування в космосі, яке гарантує безліч незабутніх вражень та емоцій.
Терме Ердінг
Ердінг
На території в 14 гектарів розкинувся найбільший термальний комплекс Європи, де можна поєднати оздоровчі процедури з розвагами аквапарку. Головна принада Терме Ердінг – багаті на сірку мінеральні води, що надходять з глибини 2350 метрів, та наповнюють басейни з температурою від 34 до 40 градусів. Більша частина комплексу знаходиться під рухомими скляними куполами. Вони відкриваються в гарну погоду, а взимку перетворюються на акумулятори сонячної енергії, від яких зігріваються місцеві пальми.
Кельштайнхаус
Район Берхтесгаден
Гірський будинок для відпочинку, зведений як подарунок від націонал-соціалістичної партії на 50-річний ювілей Адольфа Гітлера. До Кельштайнхаус веде дорога, яка проходить через мережу тунелів і закінчується швидкісним ліфтом, що дозволяє комфортно завершити підйом на гору. Після закінчення Другої світової війни всю нацистську атрибутику прибрали, а будинок перетворили на ресторан, де можна спробувати традиційну баварську кухню та помилуватися Альпами з висоти 1834 метри над рівнем моря.
Кенігзее
Район Берхтесгаден
Завдяки мальовничій місцевості, яка схожа на фьорди, це альпійське озеро перетворилося на один з найпопулярніших туристичних напрямків Німеччини, де будь-якої пори року вирує життя. Кенігзее вважається найчистішою водоймою країни, тому тут вже понад століття заборонений рух човнів з двигунами внутрішнього згоряння. На самому березі озера зведена середньовічна Церква Святого Варфоломея, а околиці Кенігзее славляться своїми мінеральними джерелами і трасами для любителів зимових видів спорту.