60 найцікавіших пам’яток Іспанії
Храм Святого Сімейства
Барселона
Найвідоміше творіння великого архітектора Антоніо Гауді, яке стало символом Барселони. Величний храм починав зводитися в 1882 році в готичному стилі, проте Гауді вніс в його образ оригінальність модерну, додавши будівлі легкості і ажурності. Майстер хотів зробити Храм Святого Сімейства «останньою великою святинею християнства», внаслідок чого всі архітектурні елементи споруди набули глибокого християнського символізму. Будівництво розпочате майже півтора століття назад не закінчено й досі. Це єдиний випадок в історії архітектури, коли довгобуд має таку колосальну туристичну популярність і входить в список світової спадщини ЮНЕСКО.
Королівський палац у Мадриді
Мадрид
Офіційна резиденція іспанських монархів, побудована в XVIII столітті на місці середньовічної мавританської фортеці. За часів правління диктатора Франсіско Франко палац був націоналізований, тому королівська сім’я тут більше не проживає, а тільки влаштовує офіційні прийоми. В інший час ця перлина барокової архітектури відкрита для відвідування. Крім величного фасаду і дивовижних інтер’єрів, гостей палацу чекають колекції живопису і скрипок Страдіварі, музеї зброї і фармацевтики, а також королівська бібліотека. На захід від будівлі розкинувся сад Кампо-дель-Моро, який спускається до річки Мансанарес.
Національний музей Прадо
Мадрид
Найбільший музей Іспанії, експозиція якого може скласти конкуренцію паризькому Лувру. Створенням музею ми зобов’язані королю Карлу V. У XVI столітті він захопився колекціонуванням живопису, а його нащадки продовжили справу і поповнювали збори новими предметами мистецтва. У XIX столітті монарша родина вирішила виставляти колекцію для загального огляду, для чого замовили будівництво музейного комплексу. Експозиція Прадо нараховує майже 20 тисяч експонатів, серед яких роботи Ель Греко, Рафаеля, Ботічеллі, Тиціана, Рубенса, Босха. Тут можна побачити копію Мони Лізи Леонардо да Вінчі, зроблену його учнем.
Альгамбра
Гранада
Грандіозний архітектурний ансамбль, який слугував резиденцією правителів Гранадського емірату. До складу розташованого на пагорбі і оточеного кріпосними стінами комплексу входять: цитадель, декілька палаців, житлові будинки, побудований на місці мечеті християнський храм, колишній монастир, кладовище, лазні, склади та невеликі затишні сади. Внутрішні дворики, переходи, фонтани і басейни прекрасно поєднуються один з одним, а дзюркотіння води створює особливий настрій. Альгамбра заслужено вважається найвищим досягненням мавританської архітектури на території Європи. В наш час фортеця перетворена на музей.
Площа Іспанії
Севілья
Велика напівкругла площа, створена в Парку Марії-Луїзи для проведення Іберо-Американської виставки 1929 року. Головною родзинкою неймовірного архітектурного ансамблю стало поєднання двох стилів: ар-деко і мудехару – місцевого оригінального стилю, в якому використовуються мавританські та європейські прийоми одночасно. Площею прокладений канал, яким можна здійснити прогулянку на човні. Через канал перекинуті фігурні містки, що символізують чотири найдавніших королівства Іспанії. Оточуючі будівлі мають ніші, присвячені провінціям країни. В кожній з ніш розміщено тематичне панно, виконане з кольорової керамічної плитки.
Мескіта
Кордова
Колишня головна мечеть могутнього Кордовського халіфату, яка починаючи з XIII століття перетворилася на католицький собор. Архітектурно Мескіта ділиться на три частини: дзвіницю, внутрішнє подвір’я і молитовний зал. Весь комплекс займає територію площею 2,2 гектари, що дозволило йому стати найбільшою релігійною спорудою середньовічної Європи. Всередині храму відвідувачів зустрічають ряди з сотень подвійних арок, що спираються на колони, вирізані з античних та візантійських будівель. По унікальному оформленню різних зон молитовного залу можна простежити історію розширення мечеті-собору.
Севільський Алькасар
Севілья
Укріплений середньовічний палац, збудований в класичному мавританському стилі. Перша фортеця на цьому місці з’явилася в VIII столітті, пізніше її багаторазово розширювали і перебудовували, з часом перетворивши спочатку в резиденцію мусульманських халіфів Держави Альмохадів, а потім в палац християнських королів Іспанії. Верхні покої Алькасару й нині використовуються іспанською королівською родиною як офіційна резиденція в Севільї. В інтер’єрах палацу можна побачити оригінальне поєднання домінантного ісламського стилю з готичними елементами. Не менше вражає своєю красою розташований на території Алькасару сад.
Севільський кафедральний собор
Севілья
Найбільший готичний храм світу, що займає територію площею 2,4 гектари. Собор зведений в XV-XVI століттях на руїнах мавританської мечеті. Її мінарет був перетворений на прикрашену візерунками та орнаментами дзвіницю висотою 114 метрів. Від мечеті також зберігся розташований в середині споруди двір з апельсиновими деревами. Грандіозний храм став усипальницею кастильських королів і великого мореплавця Христофора Колумба. Син відкривача Америки передав храму коштовності та книги батька, для яких побудували окреме приміщення – Бібліотеку Коломбіна.
Парк Гуель
Барселона
Один з найоригінальніших парків світу, створений Антоніо Гауді. Центральне місце в його казково-сюрреалістичній композиції займає нерівна площа, краями якої є 150-метрова звивиста лавка. Як і багато інших елементів парку, ця лавка вкрита маленькими шматочками різнокольорової кераміки. Робочим веліли всюди підбирати битий посуд, уламки декоративної плитки та інший строкатий мотлох, який зазвичай несуть додому з вулиці маленькі діти. Під площею знаходиться зала, 86 колон якої підтримують конструкцію. На території парку розташований Будинок-музей Гауді, в якому жив архітектор.
Місто мистецтв та наук
Валенсія
Зведений на осушеному дні річки Турія футуристичний архітектурний комплекс, який став улюбленим місцем відпочинку валенсійців та гостей міста. Місто мистецтв та наук складається з семи будівель, оточених басейнами і парком. Тут розміщуються: оперний театр, адаптований для дітей науковий музей, найбільший в Європі океанографічний парк, сад-галерея, кінотеатр з напівсферичним екраном, який також виконує функцію планетарію і театру лазерних постановок, крита площа, на якій проводяться концерти і спортивні заходи та білосніжний вантовий міст висотою 125 метрів. Крім цього в складі комплексу планується будівництво трьох хмарочосів.
Будинок Бальо
Барселона
Звичайний житловий будинок, який перетворився на архітектурний шедевр після реконструкції, проведеної Антоніо Гауді. «Танцюючий» фасад цієї неймовірної будівлі прикрашений різнокольоровими бризками керамічної мозаїки, балкони нагадують одночасно забрала на шоломах середньовічних лицарів і китовий вус, в обрисах вкритого черепичною лускою даху можна вгадати вигнуту спину дракона, а хрест символізує покровителя Каталонії Святого Юрія, що вбиває міфічного змія. Коли дивишся на Будинок Бальо з вулиці, здається, що споруда живе, дихає і пильно стежить за переміщеннями своїх гостей.
Будинок Міла
Барселона
Це новаторське творіння Антоніо Гауді стало першою архітектурною пам’яткою XX століття, включеною до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. При створенні проекту Гауді майже не використовував прямі лінії, тому фасад будинку нагадує схвильоване море, а його балкони прикрашають унікальні ковані з заліза балюстради у формі дикої гущавини. Всередині споруди видно, яке значення архітектор надавав деталям; кожна стеля має власну гіпсову форму. Також заслуговують уваги численні мозаїки та димарі, що своїм виглядом нагадують дим. В наш час частина приміщень Будинку Міла віддана під музейну експозицію та виставковий зал.
Пласа-Майор
Мадрид
Центральна площа Мадрида, звідки стартує більшість туристичних маршрутів. Пласа-Майор має форму правильного чотирикутника, оточеного будівлями в єдиному бароковому стилі. Дев’ять воріт майдану – це наскрізні арки, прорізані в будинках. В центрі площі височить бронзова статуя короля Філіпа III. В минулому Пласа-Майор була місцем проведення важливих державних подій: громадських свят, коронацій правителів Іспанії, боїв биків і публічних страт. В наш же час на майдані збираються вуличні художники та артисти.
Палац каталонської музики
Барселона
Концертний зал в стилі модерн, який в своїй архітектурі гармонійно поєднує іспанські та арабські мотиви. Масивна споруда з червоної цегли багато прикрашена скульптурами, мозаїкою і фігурними фресками. Цікавим є дизайн глядацького залу. Його стіни складаються з набору барвистих вітражів, встановлених у чудові арки, дах вінчає скляна стеля-люста, а рослинний декор колон створює враження дерев райського саду. Це єдиний великий концертний зал в Європі, який може повністю освітлюватися природним світлом.
Буен-Ретіро
Мадрид
Багато прикрашений скульптурами, фонтанами та іншими малими архітектурними формами парк, який став улюбленим місцем відпочинку мешканців Мадрида. Спочатку Буен-Ретіро примикав до палацу короля Філіпа IV і слугував місцем аристократичних розваг. Після Наполеонівських воєн палац довелося знести, а парк перейшов в муніципальну власність. Центром Буен-Ретіро є грандіозний Монумент Альфонсу ХІІ, зведений на березі однойменного штучного озера, де можна покататися на човні. На території парку розташовані декілька павільйонів, в яких проводяться виставки і Мадридська астрономічна обсерваторія.
Ла-Рамбла
Барселона
Найвідоміша вулиця Барселони, що простягнулася від Площі Каталонії до Старого Порту. Ла-Рамбла фактично складається з п’яти окремих бульварів, які переходять один в інший: Каналетес, Навчання, Квітів, Капуцинів і Святої Моніки. Центр вулиці – пішохідний, тут розташувалися численні продавці квітів, сувенірів та солодощів, відбуваються імпровізовані виступи вуличних артистів, а по обидва боки проїжджої частини тісняться мальовничі старовинні будівлі. На Ла-Рамбла завжди панує жвава атмосфера веселощів і свят.
Собор Святого Якова
Сантьяго-де-Компостела
Собор названий на честь апостола Ісуса Христа і патрона всієї Іспанії Святого Якова, мощі якого зберігаються в храмі. Величний архітектурний комплекс був зведений в XI-XIII століттях в романському стилі та перебудований в XVI-XVIII століттях в стилі бароко. Собор настільки багато оздоблений, що на опис всіх особливостей його екстер’єру та інтер’єру потрібна була б окрема книга. Тут можна побачити найбільше в світі кадило. Воно підвішене до стелі і приводиться в дію шляхом розгойдування вісьмома служителями. Храм є кінцевим пунктом паломницького Шляху святого Якова, що охоплює всю католицьку Європу.
Кафедральна базиліка Нуестра-Сеньйора-дель-Пілар
Сарагоса
Дивовижна базиліка, чиї чотири дев’яностометрові вежі гордовито височать над Сарагосою. Нуестра-Сеньйора-дель-Пілар – це найбільший бароковий храм Іспанії, який став одним з головних місць релігійного паломництва в Європі. Базиліка володіє двома безцінними скарбами: священною статуєю Діви Марії з немовлям Ісусом і фресками Франсиско Гойї. Під час громадянської війни в Іспанії 1936-1939 років на храм були скинуті три бомби, але жодна з них не вибухнула. Дві з цих бомб досі виставлені всередині базиліки.
Музей Гуггенгайма в Більбао
Більбао
Музей сучасного мистецтва, створений завдяки Фонду Соломона Гуггенгайма. Тут можна побачити роботи Сальвадора Далі, Пабло Пікассо, Енді Воргола. В експозиції закладу багато відеоарту, інсталяцій та інтерактивних творів. Сучасним мистецтвом можна вважати і саму будівлю музею, спроектовану в стилі деконструктивізму. Розташована на набережній споруда втілює абстрактну ідею футуристичного корабля для міжпланетних подорожей. Її також часто порівнюють з трояндою, що розпустилася. Перед музеєм розташовані дві величезні скульптури: моторошнуватого виду металевий павук і квітковий тер’єр.
Національний музей Центр мистецтв імені королеви Софії
Мадрид
Один з найбільших художніх музеїв світу, відкритий за сприяння королеви Іспанії Софії Грецької. Тут зберігається колекція сучасного, переважно іспанського мистецтва, центральне місце в якій займають роботи Пабло Пікассо і Сальвадора Далі. Крім звичних картин та скульптур, в виставкових залах центру мистецтв можна побачити фотографії, відеоінсталяції і кінофільми. На території комплексу розташована велика безкоштовна бібліотека, присвячена живопису, та богемний ресторан з оглядовою терасою.
Пальмський собор
Пальма
Головний храм Балеарських островів, зведений на середземноморському узбережжі. Собор був закладений відразу після звільнення міста від маврів в XIII столітті, але будівництво затягнулося на довгі роки і оформлення інтер’єрів готичної будівлі остаточно завершилося тільки на початку XX століття. В архітектурному ансамблі храму особливо виділяється один з найширших у світі нефів та велике вікно-троянда над головним вівтарем. При соборі діє музей з багатою колекцією живопису, ювелірного мистецтва та релігійних реліквій.
Співаючі фонтани
Барселона
Світломузичний фонтан, розташований перед Національним музеєм мистецтва Каталонії. Конструкція, що складається з 3600 струменів води і 5000 джерел світла, була створена до Всесвітньої виставки 1929 року та реконструйована до XXV Літніх Олімпійських ігор, які проходили в 1992 році в Барселоні. Струмені води, підкоряючись такту мелодії і світла, танцюють, немов живі. Через цікаві зорові ілюзії, що виникають під час роботи фонтану, його прозвали «Магічним». Щовечора ця дивовижна симфонія бризок, музики і кольору з новою силою закохує в себе жителів та гостей міста.
Камп-Ноу
Барселона
Стадіон культового футбольного клубу Барселона, на трибуні якого красується слоган «Більше, ніж клуб». Справжні вболівальники вважають саме це місце, а не Храм Святого Сімейства, головним символом столиці Каталонії. Камп-Ноу – це найбільша футбольна арена Європи, яка вміщує 99 тисяч глядачів. На території споруди знаходиться музей Барселони, який став найвідвідуванішим музеєм міста. Тут можна побачити всі трофеї, здобуті за понад столітню історію існування клубу. Стадіон також відомий своїми дуже смачними хот-догами.
Порт Авентура
Салоу
Найбільший і найвідвідуваніший центр розваг Іспанії, розташований поряд з середземноморськими пляжами узбережжя Коста-Дорада. Комплекс площею 120 гектарів розділений на п’ять тематичних зон, кожна з яких представляє одну з історичних цивілізацій: Середземномор’я, Дикий Захід, Мексику, Китай і Полінезію. Шоста зона – Вулиця Сезам, створена за мотивами популярної дитячої телепередачі та розрахована на найменших відвідувачів. На території Порту Авентура також діє аквапарк Коста-Кариби, виконаний в стилі карибського курорту. Його гордістю є найвища водна гірка Європи.
Сіам-Парк
Коста-Адехе
На головному острові Канарського архіпелагу Тенерифе знаходиться найпопулярніший аквапарк Іспанії. Сіам-Парк повністю присвячений тайській тематиці, а на церемонії його відкриття в 2008 році була присутня принцеса Таїланду Маха Чакрі Сіріндхорн. Комплекс складається з п’яти тематичних зон: Водної, Сімейної, Фентезійної, Екстремальної і Дитячої. Візитівкою аквапарку стала найбільша в світі статуя дракона. Для економії води острова Сіам-Парк має потужні опріснювальні установки. Після того, як вода використовується в атракціонах, розважальний центр повторно використовує її для поливу рослин.
Акваріум Океанографік
Валенсія
Найбільший океанаріум Європи, який є частиною архітектурного комплексу Міста мистецтв та наук. В дев’яти акваріумах з загальним об’ємом 42 тисячі кубічних метрів проживають 45 тисяч морських та прибережних тварин, що відносяться до понад 500 видів. Кожен акваріум – це окрема екосистема, яка представляє одну з головних природних зон світового океану. Відвідувачі Океанографіку також можуть прогулятися в саду, де зібрані рослини з всього світу, поспостерігати за шоу дельфінів, зайнятися дайвінгом поряд з акулами і провести ніч в підводному тунелі.
Сантьяго-Бернабеу
Мадрид
Стадіон Мадридського Реалу – найкращого футбольного клубу ХХ століття за версією ФІФА. Потрапити на Сантьяго-Бернабеу під час матчу не так легко, як це може здатися з огляду на гігантські розміри арени. З 80 тисяч квитків у вільний продаж надходять лише 5-7 тисяч, а решта місць розподілені між власниками абонементів. Проте на стадіон можна потрапити з екскурсією, під час якої відвідувачі зможуть дізнатися про історію команди, оглянути Зал Трофеїв, заглянути в роздягальню і посидіти на трибунах.
Лоро-парк
Пуерто-де-ла-Крус
Зоопарк, який починався з невеликої ділянки землі, на якій жили півтори сотні папуг. Сучасний Лоро-парк – це провідний центр по вивченню і збереженню папуг, з найбільшою в світі колекцією цих різнобарвних пернатих. В зоопарку також можна побачити багато видів інших птахів, тигрів, ягуарів, горил, шимпанзе, дельфінів, косаток, морських левів, рептилій, риб та медуз, які дуже гарно підсвічуються в темряві. В Лоро-парку щоденно проходить велика кількість вистав з тваринами, а його територія – це ще й чудовий ботанічний сад з екзотичними рослинами.
Cобор Святого Хреста і Святої Евлалії
Барселона
Головний храм Барселони, будівництво якого розтягнулося з XIII до XIX століття. На вівтарі готичного собору можна побачити дерев’яну скульптуру Хреста Лепантського, яка колись знаходилася на носі флагмана іспанського флоту. Видиму неозброєним оком кривизну статуя набула, захистивши корабель від турецького снаряда. Всередині храму розташований невеликий внутрішній дворик. Тут в одній з каплиць живуть білі гуси. Білизна птахів символізує чистоту Святої Евлалії. Евлалії було всього 13 років, коли вона прийняла мученицьку смерть від рук язичників, тому і гусей тут рівно тринадцять.
Санта-Марія-Дель-Мар
Барселона
Собор, побудований в XIV столітті на пожертви мореплавців і купців, яким потрібен був свій покровитель. Готична споруда витримана у єдиному чистому стилі, що є незвичним явищем для таких масштабних середньовічних будівництв. Похмурі стіни храму з мінімумом прикрас приховують за собою величезний світловий простір. Висота центрального нефа Санта-Марія-дель-Мар становить 33 метри, а бокового – 27. Внутрішні приміщення собору мають чудову акустику, що дозволяє влаштовувати тут концерти органної та симфонічної музики.
Музей Тиссена-Борнемісса
Мадрид
В минулому Палац Вільяермоса був однією з найславетніших резиденцій Мадрида, де проходили знамениті фестивалі та культурні вечори. Сьогодні ж розкішний особняк займає музей, створений на основі багатої приватної колекції сім’ї баронів Тиссена-Борнемісса. Тут представлені полотна художників, яких незаслужено «обійшли увагою» в Прадо та Центрі мистецтв королеви Софії. Колекція музею охоплює період від Раннього Відродження до робіт Ван Гога, Далі і Пікассо. До зібрання також увійшли ювелірні вироби, стародавні меблі, гобелени, кераміка, вироби з кришталю та різьблені речі з слонової кістки.
Акведук в Сеговії
Сеговія
Одна з найбільших і найкраще збережених споруд часів Римської Імперії. Акведук протяжністю 17 кілометрів доставляв воду з річки Фріо в Сеговію. Він також виконував функцію водосховища, де вода відстоювалася перед тим, як потрапити до міста. Найцікавіша ділянка акведука знаходиться над площею Асогехо. В цьому місці висота споруди досягає 28 метрів. Грандіозний арковий міст складається з гранітних брил, з’єднаних лише силою тяжіння. Античний акведук виконував свою функцію до середини XIX століття, ставши головний символом Сеговії, зображеним на гербі міста.
Храм Дебод
Мадрид
Добре збережений давньоєгипетський храм, подарований Іспанії владою Єгипту в 1968 році в подяку за допомогу, надану при рятуванні нубійських храмів від затоплення при будівництві Асуанської греблі. Конструкцію розібрали на камені, перевезли в Мадрид і встановили в Західному парку. Дебод був зведений на честь богині Ісіди і став важливим релігійним центром, до якого сходилися тисячі паломників. На внутрішніх стінах храму можна побачити картини, що зображають стародавні ритуали.
Фортеця Малага
Малага
Мавританська фортеця, зведена для захисту жителів Малаги. Раніше укріплення було з’єднане з нині зруйнованою зовнішньою міською стіною. Заради цієї будівлі в хід пустили мармур та інші матеріали, які прикрашали розташований поряд римський амфітеатр. Від воріт фортеці починається звивиста доріжка, що йде через сади з численними багато оздобленими фонтанами до внутрішньої цитаделі. Тут знаходиться палац губернаторів – намісників гранадських емірів в Малазі. В наш час в його приміщеннях розташувався археологічний музей.
Музей Пікассо
Барселона
Музей Пабло Пікассо розташований у п’яти сусідніх середньовічних палацах Готичного кварталу, які славляться своїми мальовничими внутрішніми двориками. Тут зберігається понад 3500 робіт основоположника кубізму від малюнків, зроблених олівцем в дев’ятирічному віці, до творів «блакитного» і «рожевого» періодів. Вінцем колекції є серія Меніни з 59 інтерпретацій однойменної картини Дієго Веласкеса. Крім картин, у музеї також виставлена кераміка і друкована графіка. На території закладу регулярно проводяться лекції, присвячені життю і творчості Пікассо.
Алькасар у Сеговії
Сеговія
Середньовічний замок, що виситься на крутій скелі, над місцем злиття річок Кламорес та Ересма. За майже тисячолітню історію призначення алькасару не раз змінювалося. Заснований, як королівська резиденція, він слугував в’язницею, артилерійською школою, офіцерським коледжем і зрештою перетворився на музей та військовий архів. Для відвідування відкриті 11 залів та 80-метрова башта Хуана ІІ. Крім музейної експозиції тут можна побачити дбайливо відновлені інтер’єри більшості епох, протягом яких існувала фортеця.
Національний музей мистецтва Каталонії
Барселона
Художній музей, розташований в Національному палаці, побудованому до Всесвітньої виставки 1929 року. Заклад фактично складається з двох музеїв, в одному з яких представлене класичне мистецтво, а в іншому – сучасне. Серед експозиції класичних творів можна побачити роботи таких майстрів, як Ель Греко, Дієго Веласкес, Пітер Пауль Рубенс. Заклад має цікаві нумізматичний та гравюрний відділи і універсальну та мистецьку бібліотеки. Поряд з музеєм знаходиться світломузичний Співаючий фонтан.
Театр-музей Сальвадора Далі
Фігерас
Музей, створений самим Сальвадором Далі, в якому зберігається найбільша колекція картин геніального художника-сюрреаліста. Оригінальну споруду можна розглядати як два виставкових комплекси, які чітко відрізняються один від одного. Перший створений на основі старого муніципального театру, а другий утворений залами, приєднаними до театральної будівлі в ході різних реконструкцій та розширень. За заповітом Далі після смерті його тіло забальзамували і поховали в склепі під куполом Театру-музею.
Монсерратський монастир
Муністрол-да-Монсаррат
Католицький бенедиктинський монастир, зведений на мальовничій горі Монсеррат. Тут зберігається головна святиня Каталонії – статуя Чорної Діви Монсерратської. З XIII століття при монастирі функціонує найстаріша музична школа Європи. На території комплексу також знаходиться середньовічна бібліотека, але доступ до раритетів можливий тільки для вчених і виключно чоловічої статі. Звичайні туристи можуть відвідати музей, в галереї якого зберігаються твори Ель Греко, Пікассо, Далі та інших прославлених майстрів. Періодично тут виставляють роботи місцевих ченців.
Пуерта-дель-Соль
Мадрид
Пуерта-дель-Соль конкурує з Пласа-Майор за звання головної площі Мадрида. Тут знаходиться вмонтована в тротуар бронзова пластина, яка слугує нульовою точкою для відліку відстаней в Іспанії. Майдан має форму півмісяця, до якого сходяться вісім вулиць. В центрі архітектурного ансамблю, що склався в XVIII-XIX століттях, височіє пам’ятник королю Карлу III. Серед будівель, розташованих на площі, особливо примітним є колишній Дім Пошти, в якому в наш час розміщується уряд столичного регіону.
Гран-Віа
Мадрид
Центральна вулиця Мадрида, на яку жителі міста виходять на знамениту іспанську «марчу» – довгу вечірню прогулянку від бару до бару. Роздивляючись прекрасні будинки, можна помітити, що Гран-Віа розділена на три архітектурні секції. Перша починається від вулиці Алькала і закінчується площею Ред-де-Сан-Луїс. Для неї характерні будівлі в стилі пізнього Відродження. Друга секція тягнеться до Площі Кальяо і для неї характерний модерністський стиль. У третій секції, що закінчується на Площі Іспанії, панує раціоналізм.
Метрополь Парасоль
Севілья
Футуристична конструкція з бетону і дерева, розташована на площі Плаза-де-ла-Енкарнасьон. Об’єкт складається з шести парасольок в формі гігантських грибів, на дизайн яких архітектора надихнули склепіння Севільського собору. Розміри 150 метрів в довжину, 75 в ширину та 28 в висоту роблять Метрополь Парасоль найбільшою дерев’яною спорудою світу. Всередині конструкції розташовується музей, фермерський ринок, ресторан і тераси з панорамним видом на місто.
Толедський собор
Толедо
Один з небагатьох великих середньовічних храмів Іспанії, який зберіг свій первісний готичний вигляд. Про багатство внутрішнього оздоблення собору ходять легенди, що цілком виправдовуються при його відвідуванні. У скарбниці храму відкрито виставку церковного начиння, центром уваги якої стала дароносиця з золота, срібла та дорогоцінних каменів вагою більше 200 кілограмів. Ризниця собору використовується як картинна галерея, на стінах якої представлені полотна на релігійні теми, написані такими майстрами, як Ель Греко, Тіціан, Караваджо, Веласкес, Гойя, Ван Дейк.
Палац Гуель
Барселона
Єдине творіння Антоніо Гауді, розташоване в Старому місті Барселони. Особняк створений як резиденція текстильного магната Аузебі Гуеля, який був великим шанувальником творчості архітектора. Увінчана куполом будівля поєднує відразу декілька стилів: модерн, готику і ісламські мотиви. Через незвичні арки параболічної форми гості могли вільно проїжджати в просторий вестибюль палацу в екіпажах, в той час як в самому вестибюлі передбачений спіральний спуск в підвал, де знаходяться стайні.
Хенераліфе
Гранада
Палацово-парковий комплекс, побудований, як заміська резиденція правителів Гранадського емірату. Незважаючи на досить скромні інтер’єри самого палацу, еміри не поскупилися на створення розкішних садів, які стали апогеєм мавританського паркового мистецтва. Тут все спроектовано з урахуванням гармонії простору – кипарисові алеї, басейни, фонтани, розарії створюють відчуття усамітнення і спокою. Раніше Хенераліфе був з’єднаний з розташованою поряд Альгамброю критим містком через яр, який їх розділяє.
Тейде
Острів Тенерифе
Діючий вулкан та найвища гора Іспанії, що здіймається більше як на 3700 метрів над рівнем моря. Навколо Тейде збереглося безліч вулканічних уламків із застиглої лави чорного, білого і охристого кольору, які під впливом часу та природних факторів набули химерних форм. Серед туристів дуже популярно зустрічати світанок на вершині гори, до якої прокладена канатна дорога. Для цього недалеко від кінцевої зупинки дороги побудований гостьовий будинок, в якому можна переночувати.
Мірадор Сан-Ніколас
Гранада
Невелика площа, з якої відкривається фантастичний панорамний вид, що охоплює історичний центр Гранади, фортецю Альгамбра і гори Сьєрра-Невада. З цієї точки можна споглядати міський ландшафт у всій його красі. Найкращий час для відвідування Мірадор Сан-Ніколас – сутінки. Саме тоді місцеві жителі і туристи стікаються на площу, щоб помилуватися як сонце, що заходить, забарвлює стіни Альгамбри в червонуваті тони.
Проспект Грасія
Барселона
Найширша вулиця Барселони, що тягнеться від площі Каталонії до Великої вулиці Грасія. Тут зосереджено безліч розкішних бутиків, ресторанів, готелів та офісів великих компаній. Але не вони зробили Проспект Грасія по-справжньому знаменитим. Мільйони туристів прагнуть потрапити сюди, що побачити визначні пам’ятки модерністської архітектури початку XX століття, сере яких будинки Бальо, Міла, Амальє, Лео Мурери, Палац Рубер.
Біопарк Валенсії
Валенсія
Зоопарк, в якому зібрана найкраща на Європейському континенті колекція африканської фауни. Концепція Біопарку Валенсії полягає у зануренні відвідувачів в середовище проживання тварин, а не навпаки. Тут відсутні традиційні клітки, перила і скляні перегородки, а замість них використовуються канали, ставки та штучні скелі. Крім того, велика увага приділяється відтворенню природних екосистем. Зоопарк розділений на 4 зони: савану, болота, екваторіальні ліси і Мадагаскар.
Печери Драк
Острів Майорка
Чотири пов’язані між собою печери загальною протяжністю близько чотирьох кілометрів. Це справжнє казкове царство сталактитів, гротів і кришталево чистих підземних озер. Найбільше з озер отримало спеціальну підсвітку, яка емітує світанок. Воно періодично стає концертним майданчиком, коли музиканти пропливають водоймою на спеціальних човнах. Легенди розповідають, що в Печерах Драк ховали свої скарби лицарі-тамплієри і середземноморські пірати.
Фортеця Санта-Барбара
Аліканте
Одна з найбільших фортець Європи розкинулась на вершині та схилах гори Бенакантіль, яка здіймається на 166 метрів над середземноморським узбережжям. Відвойована у маврів і розширена християнськими правителями Іспанії Санта-Барбара складається з трьох рівнів, що представляють собою різні епохи. До найстарішого та найвищого можна дістатися на швидкісному ліфті, прокладеному в скелі. Крім історичного музею тут можна відвідати художні виставки, концерти, театралізовані вистави, ярмарки ремесел і вечори танців.
Пласа-Майор
Саламанка
Найгарніша площа Іспанії, оточена прекрасним архітектурним ансамблем, виконаним в єдиному бароковому стилі і прикрашеним скульптурами та барельєфами, що зображують знаменитих іспанців. Майдан має форму неправильного чотирикутника, повністю оточеного будівлями. Потрапити на Пласа-Майор можна через один з шести входів-арок, які ведуть на сусідні вулиці. В минулому площа використовувалась як арена для кориди.
Музей Пікассо
Малага
Музей, присвячений творчості геніального художника і скульптора Пабло Пікассо, відкритий в його рідному місті Малага. Заклад розташувався в невеликому двоповерховому палаці з внутрішнім двориком, що тісниться між іншими будівлями історичного центру міста. Колекція музею містить понад 200 робіт, подарованих сім’єю Пікассо, та представляє всі періоди його творчості. Крім картин, тут також експонуються скульптури і кераміка.
Пуенте-Нуево
Ронда
Кам’яний міст XVIII століття, перекинутий через ущелину глибиною 120 метрів. На вигляд Пуенте-Нуево нагадує фортецю, вирізану в скелі. Автор проекту задумав органічно вплести споруду в природний ландшафт, одночасно поєднавши її з архітектурою старовинного міста. Використане при будівництві обладнання стало вершиною технічної думки тих часів. Над центральною аркою моста розташована кімната, яка виконувала функцію міської в’язниці, а в наш час перетворилася на музей.
Кафедральний собор Валенсії
Валенсія
Цей оригінального вигляду середньовічний собор зведений на місці християнського храму, який існував ще до приходу маврів на Піренейський півострів. Перебудови наступних століть додали до готичної будівлі ренесансні, барокові та класичні елементи. Але зовнішня і внутрішня краса старовинної споруди – аж ніяк не головна причина, через яку тисячі людей приїжджають оглянути Кафедральний собор Валенсії. В храмі була виявлена реліквія, яку багато християн вважають Святим Граалем – чашою, з якої Ісус Христос причащався на Таємній вечері.
Бургоський собор
Бургос
Храм, будівництво якого ознаменувало нову еру в історії іспанської архітектури. Ідеально сплановану будівлю вінчають дві готичні вежі, прикрашені безліччю дрібних деталей. Внутрішні приміщення собору справляють затишне, тепле враження, що є рідкістю для середньовічних храмів. Крім типових релігійних фресок і скульптур, тут можна побачити зображення лицарів та геральдичні символи різних епох. Собор розділений на дві зони – одна призначена для богослужінь, а інша для екскурсій.
Малагський собор
Малага
Головний храм Малаги називають однією з найяскравіших перлин іспанського Відродження. В його зовнішньому вигляді знайшли відображення відразу декілька архітектурних стилів: готика, класицизм і бароко. Через брак фінансування творцям собору довелося відступити від початкового плану та звести одну вежу замість двох, через що будівля в народі отримала прізвисько «Однорука дама». На території храму розташувалися власний сад, апельсиновий дворик і музей.
Лікарня Сант-Пау
Барселона
Лікарня Сант-Пау з вигляду більше нагадує розкішний палац, ніж медичний заклад. Корпуси комплексу розташовані дзеркально щодо один одного. Павільйони справа призначалися для пацієнтів-чоловіків і носять чоловічі імена, а лівий ряд з жіночими іменами – для прекрасної половини. Головною перлиною цього архітектурного ансамблю став розташований в центрі лікарні адміністративний корпус. Його вестибюль вражає розписом стель, скульптурами і пишними колонами з рожевого мармуру. З 2009 року Сант-Пау перетворено на музей.
Палац Сібелес
Мадрид
Колишній головний офіс поштових служб Іспанії заслужено вважається однією з найгарніших будівель не тільки Мадрида, а й всієї країни. Білосніжна споруда виділяється великою кількістю декоративних деталей та гармонійним змішанням елементів відразу декількох архітектурних стилів. В наш час Палац Сібелес займає міська мерія. Крім офісів чиновників, тут знаходяться ресторани, магазини, виставкові зали, бібліотека, зони відпочинку зі зручними диванами і оглядовий майданчик, з якого відкривається чудовий вид на Мадрид.
Ескоріальський монастир
Сан-Лоренсо-де-Ель-Ескоріаль
Католицький августинський монастир, побудований в XVI столітті іспанським королем Філіпом ІІ. На території монументального, схожого на неприступну фортецю комплексу розташований палац, який виконує функцію однієї з монарших резиденцій, і мармурова королівська усипальниця. Монастир також відомий своєю бібліотекою з цінними рукописами та стародруками, історичним музеєм і багатою колекцією картин європейських художників, серед яких можна побачити твори Ель Греко, Тиціана, Босха, Веласкеса.