40 найцікавіших пам’яток Лондона
Вестмінстерський палац і Біг-Бен
Колишня королівська резиденція, де з XVI століття засідає британський парламент. Палац розташований на березі Темзи в самому серці Лондона. За свою тисячолітню історію фасад будівлі неодноразово перебудовувався, додавалися нові частини споруди. Біг-Бен – назва дзвону вежі з годинником, але частіше так називають всю вежу разом зі знаменитим годинниковим циферблатом. Вона була побудована в 1859 році і має висоту 96 метрів. З 2012 року Біг-Бен офіційно перейменували в Вежу Єлизавети на честь правлячої королеви. Туристи можуть потрапити всередину Вестмінстерського палацу тільки під час літніх парламентських канікул.
Лондонський Тауер
Розташована березі Темзи фортеця є однією з найстаріших споруд Великої Британії і історичним центром Лондона. Історія Тауера строката: спочатку його будували як оборонний замок, а потім він служив і зоопарком, і монетним двором, і арсеналом, і в’язницею, і обсерваторією, і сховищем королівських коштовностей. В наші дні Лондонський Тауер виглядає практично так само, як в XI столітті. Його основне призначення – музей. Офіційно фортеця продовжує вважатися однією з королівських резиденцій. Тут знаходиться декілька приватних квартир, в яких проживає обслуговуючий персонал і іноді високі гості.
Тауерський міст
Найвпізнаваніший міст не тільки Великої Британії, а й всього світу, який сполучає береги Темзи. Тауерський міст був відкритий в 1894 році і має довжину 244 метра. Висота двох опорних веж – 65 метрів. Він одночасно і розвідний і висячий. Конструкція споруди така, що коли нижній центральний проліт розводиться для проходу суден, верхня галерея, на яку ведуть сходи в обох вежах, залишається відкрита для пішоходів, які бажають перетнути річку. Втім, сьогодні галерея частіше використовується в якості оглядового майданчика, з якого відкриваються захоплюючі види, також в ній обладнаний музей.
Букінгемський палац
Одним з небагатьох в сучасному світі діючих королівських палаців є Букінгемський палац. Це офіційна резиденція Його Величності короля Сполученого Королівства в Лондоні. Площа комплексу з садом становить близько 20 гектарів. Тут є своє відділення поліції, два поштових офіси, госпіталь, басейн, бар – по суті справи, це ціле містечко. У самому палаці 775 кімнат, серед них – офіційний робочий кабінет монарха. У штаті обслуговуючого персоналу перебуває близько 700 осіб. Зміна караулу біля Букінгемського палацу є однією з найбільш впізнаваних церемоній в світі – подивитися на бездоганну виучку і абсолютну незворушність гвардійців збирається безліч туристів.
Британський музей
Головний історико-археологічний музей Великої Британії і один з найбільших музеїв світу. Він був заснований в XVIII столітті і займає 94 галереї, загальна протяжність яких становить 4 кілометри. В основу закладу увійшли колекції трьох відомих людей – графа Роберта Харлі, лікаря Хенсен Слоуна і антиквара Роберта Коттона. Від останнього музей отримав величезну колекцію книг, яка стала основою для створення Британської бібліотеки. Саме тут, а не в Каїрі, знаходиться найбільша колекція давньоєгипетських експонатів. Шість котів офіційно числяться в штаті Британського музею на посаді щуроловів.
Вестмінстерське абатство
Повна назва Вестмінстерського абатства – Собор Святого Петра у Вестмінстері. Храм в цьому місці був зведений ще в VII столітті, він багато разів перебудовувався та розширювався і остаточно будівництво завершилося лише в 1745 році. Цей чудовий зразок ранньої англійської готичної архітектури став символом британської нації. Впізнаваний силует собору з двома вежами і численними ажурними арками, його вітражі і багато прикрашені інтер’єри завжди приваблювали туристів. Всі монархи Великої Британії, починаючи з XI століття були короновані саме тут, тут же поховані 18 з них. Стіни абатства бачили і чимало королівських весіль.
Собор Святого Павла
Собор розташований в найвищій точці британської столиці. Цей найбільший в Європі англіканський храм є резиденцією єпископа Лондона. Датою відкриття собору вважається 1708 рік, але це вже був п’ятий храм, побудований на даному місці. Купол будівлі, якого не було в первинному проекті, і який з’явився в результаті монаршого волевиявлення Карла II і втручання духовенства, став однією з головних пам’яток Лондона. Він майже повністю повторює купол Базиліки Святого Петра, що в Римі, і точно так само має зовнішню галерею, з якої відкривається чудова панорама міста. Собор Святого Павла є місцем поховання відомих громадян Великої Британії.
Лондонське око
Колесо огляду побудоване на березі Темзи до святкування міленіуму. На момент спорудження Лондонське око було найвищим колесом огляду у всьому світі. Його висота становить 135 метрів від основи. Атракціон має 32 прозорі капсули-кабіни, кожна з яких вміщує в себе до 25 людей. В космічні кабінки можна замовляти шампанське і полуницю, а при бажанні – покататися в Капсулі Купідона на двох (плюс офіціант). Повний оберт відбувається за 30 хвилин. Цього часу достатньо, щоб насолодитися чудовим видом Лондона буквально з висоти пташиного польоту.
Національна галерея
Головна картинна галерея Великої Британії. У ній виставлено понад дві тисячі шедеврів живопису Західної Європи за період з XII по XX століття, причому всі картини в експозиції розташовані в хронологічній послідовності. Поповнення колекції здійснювалося як за рахунок уряду, так і за рахунок сторонніх дарувальників. Гордістю закладу є найбільше зібрання робіт Тиціана, від ранніх до самих останніх. Також тут широко представлена творчість Рембрандта і Рубенса. При бажанні прямо в галереї можна послухати аудіолекції або переглянути мультимедійні презентації про картини і їхніх авторів.
Музей природознавства
У цього музею дуже цікава будівля, більше схожа на храм, ніж на музей. Заклад складається з двох частин – дослідницької та виставкової. Дослідницька частина закрита від публіки, тут ведеться наукова робота. Музей природознавства володіє гігантською колекцією, в його розпорядженні близько 80 мільйонів експонатів, пов’язаних з живою і неживою природою та її розвитком. Всі виставки оформлені і озвучені так, щоб цікаво було в першу чергу дитині. Найпопулярніша частина експозиції – Галерея динозаврів. Там однаково подобається як дітям, так і дорослим. В музеї зберігається колекція, зібрана Дарвіном.
Музей мадам Тюссо
Найбільший і найвідоміший у світі музей воскових фігур. Зірки шоу-бізнесу і спорту, президенти і монархи – кого тільки немає в експозиції! Філії закладу працюють ще в 10 містах на різних континентах, так що тепер можна посперечатися, в якому з музеїв Том Круз або Майкл Джексон виглядають природніше. Ступінь реалістичності виконання воскових фігур просто разюча, вона доповнюється умінням деяких експонатів рухатися, розмовляти і реагувати на дії відвідувачів: Дженніфер Лопес, наприклад, червоніє від нескромних поглядів. Багатьох в Музеї мадам Тюссо приваблює можливість сфотографуватися в обнімку з улюбленою зіркою.
Альберт-хол
У 1851 році в Лондоні пройшла Всесвітня виставка і вона була настільки успішною, що принц Альберт запропонував створити постійний виставково-концертний комплекс. Його вирішили звести поруч з кількома вже відкритими музеями та створити щось на зразок освітнього містечка. За зразок при проектуванні будівлі були взяті античні амфітеатри. Зовнішнє оформлення відображало частково античність, а частково ідеї принца. В Альберт-холі в різний час виступали The Beatles, Pink Floyd, Led Zeppelin, Deep Purple. Також тут проходять деякі офіційні королівські свята.
Трафальгар-сквер
Найвідоміша площа Лондона розташована на перетині трьох найважливіших вулиць Вестмінстера – Стренд, Вайт і Мелл. У її центрі зведена Колона Нельсона, а навколо розмістилися Національна галерея, Церква Святого Мартіна, Арка Адміралтейства і декілька іноземних посольств. Незважаючи на те, що будівлі різняться за своїм призначенням і стилем, вони прекрасно доповнюють одна одну. Кожен рік на площі встановлюється головна різдвяна ялинка країни. Крім того, Трафальгар-сквер є точкою відліку відстаней в Великій Британії, своєрідним нульовим кілометром.
Музей Вікторії та Альберта
Найкращий музей Європи за повнотою колекцій декоративно-прикладного мистецтва. Подивитися тут справді є на що. В 140 залах загальною площею 50 тисяч квадратних метрів виставлені рідкісні експонати, що охоплюють п’ятитисячолітню історію прагнення людини до прекрасного: від предметів побуту стародавніх єгиптян до новітніх зразків домашнього дизайну. Гордість музею – колекція всіх відомих в історії тартанів – оригінальних поєднань смуг і кольорів на фамільних шотландських кілтах. А на сайті закладу кожен бажаючий може замовити власний тартан і офіційно зареєструвати його в гільдії.
Тейт Модерн
Зовні найвідвідуваніша галерея сучасного мистецтва світу Тейт Модерн зовсім не схожа на музей: темна, похмура будівля виглядає як завод або склад. Спочатку це дійсно була індустріальна споруда – галерея працює в колишній будівлі електростанції. Її внутрішні технічні конструкції органічно доповнюють роботи авангардистів. Експозиція Тейт Модерн включає картини, скульптури, інсталяції і плакати створені після 1900 року, серед яких можна побачити шедеври Пікассо, Малевича і Воргола. До речі, два останніх мають українське походження.
Гемптон-корт
Колишня заміська резиденція англійських королів, розташована у лондонському передмісті на березі Темзи. Західний фасад палацу зберіг початковий стиль готичного замку з надбрамними укріпленнями. Через рів до воріт веде кам’яний міст з фігурами звірів і птахів, а на стіні внутрішнього двору зберігся в робочому стані астрономічний годинник. Перед палацом розбито французький парк з лабіринтом. Весь персонал Гемптон-корту одягнений в історичні костюми, відвідувачам показують королівську кухню, пригощають стравами різних століть, запрошують взяти участь у церемоніях. Періодично тут відбуваються лицарські турніри.
Музей науки
Після першої Всесвітньої виставки, яка проходила в Лондоні в 1851 році, залишилася величезна кількість різних дивовижних експонатів. Ця колекція стала основою експозиції Музею науки. Заклад має хронологічну структуру, тому в кожному тематичному відділі можна побачити розвиток науки від античної і середньовічної техніки та інструментів, до сучасних наукових інновацій. Інша особливість музею – інтерактивні виставки та діючі експонати, створені спеціально для того, щоб відвідувачі побачили, як вони працюють.
Шекспірівський Глобус
Сучасний Глобус – це третій за рахунком лондонський театр з такою назвою. Перший Глобус був побудований на березі Темзи в 1599 році на кошти трупи, учасником якої був Вільям Шекспір. Будівля була знищена пожежею через 14 років свого існування. Відбудований заново театр в 1644 році зрівняли з землею пуритани. І вже в кінці XX століття створили фонд для реконструкції Шекспірівського Глобуса. Автори проекту постаралися максимально наблизити сучасний варіант до оригіналу. В 1997 році заклад знову відчинив свої двері для глядачів. На спектаклі тут можна потрапити з кінця квітня і до середини жовтня, а тури по будівлі проводяться цілий рік.
Гайд-парк
Найулюбленіший парк лондонців займає площу 140 гектарів. Головна місцева пам’ятка – Куточок ораторів. Тут кожен може публічно висловитися про наболіле. Говорити можна на будь-яку тему, виключаючи заклики до насильства, також не допускається вживання лайливих слів. На трибуні одночасно можуть поміститися до 12 людей, так що, якщо ви хочете бути почутим, доведеться постаратися. На території Гайд-парку знаходиться озеро Серпентайн, в якому можна купатися, а однойменна картинна галерея запрошує на виставки сучасного мистецтва.
Імперський воєнний музей
До експозиції музею входить військова техніка, зброя, речі, документи і фотографії воєнних років та художня колекція, присвячена збройним конфліктам XX-XXI століття. Музей був створений в самий, здавалося б, невідповідний час – під час Першої світової війни. Влада країни вирішила, що необхідно зберегти для нащадків матеріали та експонати, які розповідають про цю трагічну сторінку історії Сполученого Королівства. В 1936 році заклад переїхав в будівлю колишньої Бетлехемської королівської лікарні (знаменитого Бедламу).
Ситуаційний центр Черчилля
Підземний бункер, з якого в період Другої світової війни Вінстон Черчилль і його оточення управляли військової компанією. Музей розташований під будівлею казначейства, поряд Вестмінстерським палацом. Як експонати всередині залишили техніку, особисті речі керівників країни, фото і документи. Цікава частина експозиції – колекція карикатур на Черчилля. Британський прем’єр мав чудове почуття гумору і ніколи не ображався на авторів малюнків.
Вемблі
Багатофункціональний стадіон, побудований в 2007 році на місці старого Вемблі. Найбільша арена Великої Британії вміщує 90 тисяч глядачів. Тут проводить свої домашні матчі Національна збірна Англії з футболу. Стадіон вражає своїми масштабами і рівнем технічного оснащення. Перше, що кидається в очі на під’їздах до Вемблі – це витончена ажурна арка, яка підтримує дах. Дах, в свою чергу, може похвалитися здатністю розсуватися в трьох напрямках. До свого місця на трибуні уболівальники можуть піднятися на одному з ескалаторів або сходами.
Музей Шерлока Холмса
Бейкер-стріт, 221Б – найвідоміша адреса в Лондоні. За творами Артура Конан Дойла тут жили Шерлок Холмс зі своїм другом доктором Ватсоном. Правда в часи написання оповідань цей будинок мав іншу адресу, адже Бейкер-стріт тоді закінчувалася на сотому номері. Чотирьохповерхова будівля в вікторіанському стилі була викуплена товариством шанувальників Шерлока Холмса і в 1990 році тут відкрився музей. Біля його дверей чергує справжній полісмен, одягнений в форму XIX століття, а всі екскурсоводи – в одязі покоївок вікторіанських часів. В кімнатах відтворена обстановка, яка точно відповідає авторському опису Артура Конан Дойла.
Королівські ботанічні сади К’ю
Найбільший ботанічний сад світу, де на площі 120 гектарів росте 30 тисяч видів рослин з різних кліматичних зон. Розташований на березі Темзи комплекс також відомий своїми унікальними будівлями, серед яких є найменший з британських королівських палаців і пагода висотою 50 метрів. А ще Сади К’ю – це дослідницький та навчальний центр з бібліотекою на 750 тисяч томів і гербарієм, який містить майже всі відомі науці види рослин.
Тейт Британія
Найбільше зібрання британського мистецтва. Галерею було засновано промисловцем Генрі Тейтом, який вирішив виставити на загальний огляд свою приватну колекцію. Експозиція Тейт Британії відмінно організована: представлені в ній твори впорядковані в хронологічному порядку, починаючи з XVI століття і до наших днів, а в кожному з часових відрізків створені тематичні розділи. Систематично, приблизно раз на рік, набір тем змінюється, що посилює інтерес до представленої тут колекції.
Національна портретна галерея
Перша у світі портретна галерея, заснована в 1856 році з метою увічнити образи британців минулих століть. В експозиції закладу представлені не тільки олійні портрети, тут можна побачити мініатюри, малюнки, бюсти та фотографії. Основний принцип колекції – велике значення не художника, а зображеної на портреті людини. Тому в галереї зберігається досить велика кількість аматорських творів – не всіх підряд, а тільки тих, які чимось унікальні.
Гринвіцька королівська обсерваторія
Обсерваторія заснована в XVII столітті для уточнення життєво важливих для мореплавців координат. Зараз тут знаходиться музей астрономічних і навігаційних пристроїв. Найбільш відвідуваним місцем обсерваторії є нульовий меридіан – точка відліку часових поясів. Позначили його латунною стрічкою, яка перетинає двір будівлі. Відвідувачі музею мають рідкісну можливість встати однією ногою в західній півкулі, а іншою в східній. Меридіан також показаний яскравим зеленим променем лазера, що виходить із обсерваторії на північ. Його добре видно в небі нічного Лондона.
Кенсінгтонський палац
Найскромніша з резиденцій Британської королівської сім’ї, в якій проживають переважно молодші принци і члени монаршої родини. Саме тут народилась майбутня королева Вікторія. Всередині палацу можна побачити цілий комплекс чудових історичних залів, де виставлені численні картини, скульптури, оригінальні предмети інтер’єру та одяг з королівського гардеробу. До будівлі примикають Кенсінгтонські сади, які переходять в Гайд-парк.
Шард
Найновіша архітектурна домінанта британської столиці була зведена до початку Літніх Олімпійських ігор 2012 року. Скляна піраміда висотою 309 метрів стала найвищою спорудою Західної Європи і відразу ж увійшла в число найпопулярніших лондонських пам’яток. Цьому допоміг оглядовий майданчик, який займає верхні поверхи хмарочосу. На оглядовий майданчик гості піднімаються на швидкісному ліфті всього за півхвилини.
Сент-Джеймський парк
Найстаріший парк Лондона, розташований на схід від Букінгемського палацу. Саме тут проходить щорічний парад кінної гвардії на честь Дня народження королеви, а поруч відбувається щоденна зміна піших і кінних гвардійських караулів, подивитися яку завжди приходить маса туристів. Сент-Джеймський парк славиться своєю фауною – тут живуть десятки видів пташок, серед яких є лебеді, пелікани і, навіть, екзотичні зелені папуги, а після заходу сонця серед дерев і кущів можна побачити лисиць.
Небесний сад
У Лондоні багато садів і оглядових майданчиків, Небесний сад одночасно є і тим і іншим. Знаходиться це унікальне місце в самому центрі міста, на вершині 160-метрового хмарочоса, який своїм виглядом нагадує рацію. Під прозорим куполом розмістилися сад з тропічними рослинами, оглядові майданчики, ресторан, бар і два кафе. Незважаючи на те, що навколо засклений простір, тут немає відчуття теплиці або аеропорту, а панує розслаблююча і весела атмосфера.
Лондонський зоопарк
Найстаріший науковий зоопарк світу, заснований в 1828 році. Спочатку колекція тварин збиралася виключно заради дослідницьких цілей, але вже в 1847 році заклад відчинив свої двері для масового відвідувача. 1853 рік був ознаменований відкриттям першого в світі публічного акваріума. В наш час на площі в 11 гектарів проживають понад 16 тисяч тварин, що відносяться до понад 750 видів. Тут можна побачити найбільшу в світі колекцію рептилій. А от дуже великих тварин в зоопарку немає: слони і носороги були переведені в філіал закладу, розташований в місті Віпснейд.
Галерея Курто (Сомерсет-хаус)
В цьому місці за одне відвідування можна побачити відразу дві пам’ятки: одну з найкращих колекцій картин імпресіоністів та постімпресіоністів і знамениту будівлю у стилі класицизму. Сомерсет-хаус займає цілий квартал між Стрендом і Темзою. Раніше тут розміщувалися різні державні установи, наукові товариства і навчальні заклади. Після Другої світової війни державні установи стали витіснятися художніми музеями, найвідоміший з яких – Галерея Курто. Експозиція галереї охоплює період XVI-XX століття. Її родзинкою став знаменитий автопортрет Ван Гога з відрізаним вухом.
Королівський театр Ковент-Гарден
Королівський театр Ковент-Гарден служить домашньої сценою для королівської оперної трупи і королівського ж балету. В 1990-х роках історична будівля, зведена в середині XIX століття, піддалася грандіозній реконструкції. Театр активно застосовує нові технології, так над авансценою висить екран з титрами, а в спинках деяких крісел вмонтовані екрани, на яких транслюють лібрето вистави, яку грають на сцені. Для тих, хто не може дозволити собі придбати квитки, Ковент-Гарден показує оперу та балет на великому екрані прямо на площі чи в парку.
Британська бібліотека
Найбільша бібліотека світу, в якій зберігається 14 мільйонів книг. Фонди закладу включають в себе також журнали, газети, рукописи, карти, поштові марки, грандіозний аудіоархів і багато іншого. Тут можна побачити Біблію Гутенберга, яка служить традиційною точкою відліку історії друкарства у Європі і другу найдавнішу друковану книгу у світі – Діамантову сутру, найстаріший відомий рукопис Нового Заповіту і рукописи Леонардо да Вінчі, партитури Баха і Моцарта. Доступ в читальні зали бібліотеки безкоштовний.
Музей Лондона
Музей присвячений історії Лондона. Автори проекту продумали його таким чином, щоб відвідувач йшов тільки одним маршрутом – від доісторичної епохи до сучасності. В експозиції демонструються як знайдені при археологічних розкопках кам’яні рубила та лицарські лати, так і розписаний панківський одяг, який ще недавно можна було побачити на вулицях міста. Заклад також виконує функцію інтерактивного освітнього центру для дітей. Поруч з музеєм знаходяться залишки римської міської стіни.
Зібрання Воллеса
Музей відомий своїм зібранням образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва XIV-XIX століть. Належало зібрання колекціонерові Річарду Воллесу і після його смерті було подароване нації разом з будинком, в якому розмістилася унікальна колекція. До експозиції музею входять картини, скульптури, порцеляна, зброя, декоративні предмети і меблі. Цікаво буде оглянути і сам будинок, в якому зберігся оригінальний інтер’єр аристократичного житла вікторіанської епохи.
Херродс
Справжня Мекка шанувальників моди і шопоголіків. Колосальна будівля займає територію 2 гектари, в ній знаходиться 90 тисяч квадратних метрів торгових площ, понад 300 відділів і 5 тисяч продавців – це робить Херродс найбільшим універмагом Європи. Магазин вважається одним з найдорожчих торгових закладів Лондона, тут офіційно існує дрес-код, що виключає появу осіб в недбалому, брудному, занадто відвертому одязі або в уніформі.
Сент-Панкрас
Тупикова станція Лондонського залізничного вузла, розташована в центрі британської столиці. Будівля вокзалу є одним з найяскравіших прикладів англійської неоготичної архітектури вікторіанського періоду. Її стіни з вежами з червоної цегли накриті величезним скляним дахом, під яким розмістилися перони, стометровий бар, фермерський ринок, магазини, ресторани, магазини і готелі, серед який є розкішний п’ятизірковий Сент-Панкрас-Ренесанс-Лондон-Готель.
Камден-маркет
Ряд прилеглих роздрібних ринків, які розташовані в колишніх стайнях Пікфорд. Камден-маркет кожен тиждень приймає біля 250 тисяч відвідувачів. Тут можна обзавестися недорогий модним одягом, прикрасами ручної роботи, рідкісними платівками, книгами та іншим антикваріатом. Варто відзначити, що кожна торгова лавка спеціалізується на певних тематиках і розрахована на індивідуального покупця, а не на масові запити.