40 найцікавіших пам’яток Риму
Колізей
Символ столиці Італії отримав свою сучасну назву завдяки встановленій перед ним гігантській статуї Колоса Нерона, яка зображувала безумного римського імператора, спочатку ж Колізей був відомий як Амфітеатр Флавіїв. Побудований в I столітті нашої ери амфітеатр став найбільшою спорудою для масових розваг на території всього античного світу. Діаметр будівлі складає 188, а висота – 50 метрів. Не дивно, що тут могли розмістися 50 тисяч спраглих видовищ римлян. Зберігся Колізей, на жаль, не ідеально, але колишня велич споруди не зникла безслідно: тут, відкривши рот, стоїш перед анфіладами арок, остання з яких губиться десь далеко в небесних висях.
Базиліка Святого Петра
Серце Ватикану і всього католицького світу, в якому проводить святкові меси сам Папа Римський. Історія собору почалася в IV столітті з зведення храму на місці, де розп’яли та поховали апостола Петра. В XVI-XVII столітті собор перебудували в грандіозну Базиліку Святого Петра – найбільший християнський храм світу висотою 136 і довжиною 211 метрів. Всередині споруди можуть розміститися найбільші собори Європи, спеціальні мітки на підлозі маркують їх розміри. Перед храмом розташована площа, оточена колонадою з 284 доричних колон. Відвідувачі можуть піднятися на купол базиліки, з якого відкривається неймовірний вид на центральну частину Риму.
Пантеон
Античний язичницький храм, присвячений відразу всім римським божествам, пізніше освячений як християнська церква Святої Марії і Мучеників. Зведена в II столітті нашої ери будівля добре збереглася до нашого часу і вражає своєю величчю не тільки фахівців-істориків, а й простих відвідувачів. Роль вікон в Пантеоні виконує отвір діаметром 9 метрів, розташований на самій вершині купола. По периметру храму, в нішах, знаходилися статуї божеств, на які протягом року почергово падало світло з отвору. Але ці статуї, на жаль, не збереглися і їх місце займають скульптури та картини XVIII століття.
Фонтан Треві
Найбільший, найгарніший, найпопулярніший серед туристів… Все це про Фонтан Треві, розташований перед величним Палаццо Полі. Фонтан складається з прибудованої до палацу декоративної стіни у вигляді римської тріумфальної арки і басейну, в який стікають струмені води. Центральне місце в цій архітектурній композиції займає фігура Нептуна, що стоїть на колісниці у вигляді раковини, запряженої парою морських коней, яких ведуть двоє тритонів. Фонтан збирає за рік більше мільйона євро. Все завдяки прикметам: вважається, що якщо людина кине монетку в воду, то обов’язково повернеться в Рим.
Музеї Ватикану
Комплекс музеїв, в яких зберігаються художні і історичні колекції, зібрані протягом п’яти століть Римськими Папами. Вхід в Музеї Ватикану починається з незвичайної архітектурної пам’ятки – спіральних сходів Джузеппе Момо. На своєму початку вони мають плоску поверхню, яка поступово переходить в сходинки. Далі відвідувачів чекають 7 кілометрів коридорів і переходів, які ведуть в 54 галереї з тисячами безцінних експонатів. Для кращої організації потоку туристів тут пропонують 4 екскурсійні програми тривалістю від 1,5 до 5 годин. Всі маршрути закінчуються в Сікстинській капелі, розписаній знаменитими фресками Мікеланджело.
Сікстинська капела
Папська каплиця, зведена як частина архітектурного комплексу Апостольського палацу. Зовні будівля виглядає досить скромно, однак, опинившись всередині приміщення, можна втратити дар мови від навколишньої краси. Світову славу Сікстинській капелі принесли розписи її стін і стелі, виконані групою видатних флорентійських художників, серед яких були Мікеланджело Буонарроті і Сандро Боттічеллі. Фреска Створення Адама за впізнаваністю може конкурувати з Джокондою Леонардо да Вінчі. В каплиці проходять збори кардиналів, які після смерті чинного Папи Римського обирають нового понтифіка.
Римський Форум
Серце Стародавнього Риму, де відбувалися важливі державні та громадські події. Саме з цього місця і бере свій початок нинішнє значення слова «форум». Величний архітектурний комплекс виник ще за часів перших римських правителів. Площа, на якій розташовувався міський ринок, поступово обросла храмами, адміністративними будівлями та монументами, перетворившись на політичний центр найбільшої держави античності. З падінням імперії форум втратив своє значення і був покинутий. Його залишки входять в охоронювану археологічну зону, на території якої створений музей під відкритим небом.
Площа святого Петра
Грандіозна площа, розбита перед Базилікою Святого Петра. Майдан обрамляють дві напівкруглі колонади тосканського ордера, а в його центрі встановлений єгипетський обеліск, який був доставлений в Рим імператором Калігулою. Від обеліска по бруківці розходяться промені, влаштовані так, щоб він виконував роль сонячного годинника. Ще одна проведена по бруківці тонка біла лінія виконує функцію державного кордону між Ватиканом та Італією. Кожну середу об 11 ранку на Площі Святого Петра збираються тисячі віруючих, щоб послухати виступ Папи Римського. Все дійство транслюється на два великі екрани.
Замок Сант-Анджело
Замок Сант-Анджело був закладений ще в часи Римської імперії, як мавзолей імператора Адріана. З часом споруда неодноразово перебудовувалася і виконувала функцію фортеці, резиденції римських пап, ватиканської скарбниці і в’язниці. В наш час тут функціонує військово-історичний музей, більше 50 кімнат якого складають справжній лабіринт. В 590 році, під час епідемії чуми, папі Григорію Великому на даху будівлі привидівся архангел Михаїл, який вкладає меч в пахви, що означало кінець лиха. Звідси і пішла назва Замок Святого Ангела. Прямо від фортеці через річку Тибр перекинутий однойменний мальовничий міст, прикрашений скульптурами ангелів.
П’яцца-Навона
Найгарніша площа Риму виникла на місці античного стадіону, тому вона має незвичну форму витягнутого овалу, що тягнеться з півночі на південь. Починаючи з середньовіччя П’яцца-Навона стала улюбленим місцем для ярмарків, свят та відпочинку жителів міста. Центром архітектурної композиції забудованого в стилі бароко майдану є три прекрасні фонтани, серед яких особливо виділяється Фонтан чотирьох річок – єгипетський обеліск в оточенні статуй, що символізують головні річки чотирьох частин світу. Не менший інтерес викликає розташована на площі Церква Сант-Аньєзе-ін-Аґоне, в якій знаходиться діючий орган XVII століття.
Вітторіано
Білосніжний мармуровий монумент, створений на честь першого короля об’єднаної Італії Віктора Еммануїла II. Хоча Вітторіано спроектований в стилі давньоримської архітектури, колосальна споруда висотою понад 80 метрів все ж помітно виділяється на фоні інших будівель історичного центру Риму. В приміщеннях монументу розмістилися два музеї: Відродження і Прапорів військового флоту. Подолавши 196 сходинок, або скориставшись ліфтом, можна опинитися на розташованому на даху Вітторіано оглядовому майданчику, з якого відкривається найкращий вид на місто.
Іспанські сходи
Мальовничі, оформлені в бароковому стилі сходи, що пов’язують Іспанську площу та вхідний портал церкви Триніта-деї-Монті. Побудована з травертину конструкція складається з 138 сходинок, ширина та форма яких постійно змінюється на протязі всієї споруди. Біля підніжжя сходів знаходиться ще одна архітектурна перлина Риму – виконаний у формі човна Фонтан Баркачча. В цьому місці приємно прогулятися в будь-яку пору року, але найкращий час для відвідування Іспанських сходів – весна, коли їх прикрашають квітучі клумби азалії.
Базиліка Санта-Марія-Маджоре
Одна з чотирьох головних базилік Рима. Храм був закладений ще в V столітті, але неодноразово добудовувався і прикрашався, поки не набув свого сучасного барокового вигляду. Інтер’єр Санта-Марія-Маджоре, незважаючи на пізніші переробки, дає уявлення про вигляд великої ранньохристиянської базиліки, що відрізняється досконалістю пропорцій, гармонією та урочистістю. Винятковий інтерес становлять мозаїки і фрески, вік яких нараховує понад півтори тисячі років. У головному вівтарі храму захоронені мощі апостола Матвія. Також тут можна побачити Святу колиску, в якій знаходяться дошки, що за переказами залишилися від ясел Ісуса Христа.
Галерея Боргезе
Художня галерея, розміщена в колишньому Палаці Пінчіана – центральній споруді перетвореної на громадський парк Вілли Боргезе. Основи зібрання заклав в XVII столітті кардинал Шипіоне Боргезе. Щоб володіти прославленими творами мистецтва, глава католицької церкви не зупинявся ні перед чим. Подейкують, що деякі полотна були викрадені з храмів за його наказом. В наш час галерея складається з 75 залів, в яких зберігається більше п’яти тисяч полотен і скульптур. Тут можна побачити роботи таких всесвітньовідомих майстрів, як Рафаель, Рубенс, Тіціан, Боттічеллі.
Латеранська базиліка
Головний собор Риму і один з найстаріший християнських храмів світу. Латеранська базиліка з’явилась ще в IV столітті за сприяння імператора Костянтина Великого, але зазнала численних перебудов і свій сучасний вигляд отримала вже в 1730-х роках. В екстер’єрі будівлі гармонійно змішалися елементи романського стилю, класицизму і бароко. В храмі зберігаються мощі апостолів Петра і Павла. Їх можна побачити над головним престолом в позолочених релікваріях. До базиліки прибудований Латеранський палац, який раніше виконував функцію папської резиденції.
Вілла Боргезе
Колишній маєток впливового римського роду Боргезе, перетворений на багатий художніми та ландшафтними пам’ятками громадський парк. Крім стежок для прогулянок і галявин для пікніків, на території площею 80 гектарів знаходяться декілька музеїв, серед яких всесвітньовідома Галерея Боргезе, театр, зоопарк, іподром та численні атракціони. Тут можна взяти на прокат велосипед, або покататися на човні по мальовничому озеру, посеред якого височіє Храм Ескулапа.
П’яцца-дель-Пополо
Овальна площа з 36-метровим єгипетський обеліском, написи на якому вихваляють діяння фараона Рамзеса II. Ще однією окрасою майдану є дуже схожі за своїм виглядом церкви Санта-Марія-деї-Міраколі і Санта-Марія-ін-Монтесанто. П’яцца-дель-Пополо завжди грала важливу роль в житті міста, так як звідси починалася стародавня Фламінієва дорога, по якій в Рим прибувала основна маса подорожніх. Піднявшись сходами на сусідній пагорб, можна опинитися в садах Вілли Боргезе.
Базиліка Святого Павла за мурами
Одна з чотирьох головних базилік Рима, що на відміну від усіх інших розташована не в центральній частині міста, а на його південній околиці, за Авреліановим муром. Перша Базиліка Святого Павла була зведена в IV столітті на місці поховання апостола. В 1823 році будівлю майже повністю знищила пожежа, після чого з’явився сучасний храм, для будівництва якого використали збережені частини старої споруди. На стінах базиліки розміщені медальйони з 236 портретами Римських пап.
Капітолійські музеї
Найстаріший публічний музей світу, початок якому поклав папа Сікст IV у 1471 році, передавши в дар «народу Римa» колекцію античної бронзи. В XVIII столітті до експозиції стародавніх скульптур, коштовностей та монет додалася картинна галерея. Комплекс розташований на спроектованій Мікеланджело Буонарроті Капітолійській площі і складається з трьох палаців: Сенаторіо, в якому також розміщена міська адміністрація, Консерваторе і Нуово. Будівлі пов’язані між собою підземними переходами.
Площа Іспанії
Площа у формі двох нерівних трикутників, яка стала центром римського кварталу моди і улюбленим місцем всіх закоханих. Тут розташовані всесвітньовідомі Іспанські сходи, біля яких постійно призначаються побачення. В центральній частині майдану знаходиться ще одна архітектурна перлина Риму – виконаний у формі човна Фонтан Баркачча. На Площі Іспанії регулярно влаштовуються квіткові виставки навесні і театральні вистави взимку.
Санта-Марія у Трастевере
Середньовічна базиліка, зведена на місці першого римського християнського храму, в якому меса проводилась відкрито. В XVII столітті Санта-Марія у Трастевере отримала бароковий портик, який прикрашають статуї святих, пов’язаних з історією базиліки. У центральному нефі храму знаходиться колонада з 22-х античних колон іонічного ордера, перевезених сюди з Терм Каракалли. В окремій кімнаті можна побачити експозицію справжніх давньоримських знарядь тортур, якими катували перших християн.
Сан-П’єтро-ін-Вінколі
Базиліка зведена в V столітті для зберігання «чесних кайданів» Святого Петра, якими апостол був закутий в римській в’язниці. Храм неодноразово перебудовувався, поки не набув свого сучасного ренесансного вигляду. За скромним фасадом будівлі ховаються вишукані інтер’єри. Тут знаходиться гробниця папи Юлія II, спроектована Мікеланджело Буонарроті. Головною прикрасою гробниці і всієї базиліки по праву вважають знамениту скульптуру Мойсей.
Сан-Луїджі-деї-Франчезі
Титулярний храм архієпископів Парижа в Римі, побудований на замовлення французької громади міста. Після визнання святим короля Людовика IX за базилікою закріпилося його ім’я. Інтер’єри храму вражають своєю розкішшю. Проте головний скарб базиліки – не позолочена ліпнина, а серія картин роботи Караваджо, присвячена життю апостола Матвія – грішника, який знайшов свій шлях до Бога. Його доля схожа на біографію художника, що безліч разів вступав в конфлікт з законами.
Фонтан Чотирьох річок
Фонтан XVII століття, розташований на площі П’яцца-Навона. Навколо античного псевдоєгипетського обеліску розміщені статуї богів головних річок чотирьох частин світу: Дунаю (Європа), Нілу (Африка), Гангу (Азія) і Ла-Плати (Америка). Примітно те, що Ніл зображений з закритими очима. Це пов’язано з тим, що на момент створення скульптурної композиції витік річки ще не був відомий. Фонтан Чотирьох річок наповнюється водою з давньоримського акведуку Аква Вірго.
Терми Каракалли
Громадські лазні, зведені в III столітті нашої ери імператором Каракаллою. Грандіозний комплекс, який вважався одним із чудес світу, займав територію площею 11 гектарів і складався з «банного корпусу», саду і суцільної лінії різних приміщень, що оточували терми по периметру. Сюди приходили не тільки прийняти водні процедури, а й поспілкуватися, дізнатися останні новини, провести ділові переговори, подивитися на спортивні змагання чи самому прийняти в них участь. На території лазні навіть була створена власна бібліотека.
Великий цирк
Залишки найбільшого іподрому Стародавнього Риму, який займав долину між пагорбами Авентіном і Палатином. Юлій Цезар розширив Великий цирк до 600 метрів в довжину і 150 метрів в ширину, після чого у перегонах могли одночасно брати участь дванадцять колісниць, а на трибунах розміщувалося до 250 тисяч глядачів. У Середньовіччі більшість споруд іподрому були розібрані, проте його територія ніколи не забудовувалася. В наш тут проводяться різні громадські заходи.
Базиліка святого Климента
Базиліка названа на честь святого папи Климента – першого проповідника християнства на українських землях, зображення якого можна побачити на гербі міста Інкерман. Храм входить до складу унікального археологічного комплексу, що поділяється на верхній рівень (сучасна базиліка, закладена в XII столітті), середній рівень (ранньохристиянська базиліка, побудована в IV столітті) і нижній рівень (дві будівлі, що виникли в I столітті нашої ери).
Сант-Іньяціо
Бароковий храм з численними боковими капелами, в які ведуть прикрашені колонами арки. Церква проектувалася не для публічних богослужінь, а призначалася для студентів Римського коледжу Ордена єзуїтів, їх навчання і релігійного виховання. В інтер’єрі Сант-Іньяціо примітний фресковий розпис Тріумф Святого Ігнатія Лойоли роботи художника та математика Андреа Поццо, що створює на плоскій стелі храму ілюзію купола.
Арка Костянтина
Тріумфальна арка, споруджена на честь перемоги імператора Костянтина Великого в битві біля Мульвійського мосту, що відбулася в 312 році нашої ери. Ця перемога завершила вісімнадцятирічний період громадянських воєн та дала поштовх для перетворення християнства на панівну релігію Римської імперії. Мармурова арка висотою 21 метр розташована поряд з Колізеєм. При її побудові використано елементи декору, зняті зі стародавніших монументів.
Міст Сант-Анджело
Пішохідний міст через річку Тибр, побудований римським імператором Адріаном. Конструкція довжиною 135 метрів з’єднувала центр міста з Мавзолеєм Адріана, в наш час відомим під назвою Замок Сант-Анджело. Візитною карткою моста є ренесансні скульптури апостолів Петра, Павла і десяти ангелів, кожен з яких символізує одне з страждань Ісуса Христа. Ця чудова пам’ятка стала улюбленим місцем для весільних фотосесій не тільки самих римлян, а й численних прихильників «весільного туризму».
Ватиканські сади
Прикрашена фонтанами і статуями паркова зона Ватикана, яка займає більше половини території цієї крихітної держави. За переказами, пагорб, на якому виникли сади, був посипаний землею, привезеною з Голгофи Святою Єленою, щоб символічно сполучити кров Ісуса Христа з кров’ю, пролитою першими християнами, які загинули в часи неронівських гонінь. Ватиканські сади оточені Леонінською стіною, тому вільний доступ до них відсутній. Потрапити в цей мальовничий куточок Риму можна тільки в складі екскурсійної групи.
Санта-Марія-Дельї-Анджелі-е-Деї-Мартірі
Санта-Марія-Дельї-Анджелі-е-Деї-Мартірі – свідоцтво геніальності архітектора, скульптора і художника Мікеланджело Буонарроті, який перетворив руїни давньоримських Терм Діоклетіана на прекрасний християнський храм. Інтер’єр базиліки прикрашають античні колони, а також картини і скульптури знаменитих майстрів свого часу. В підлогу споруди вмурована мідна смуга, що позначає лінію Великого меридіана, за яким впродовж XVIII-XIX століть звіряли всі годинники міста.
Палаццо Массімо-алле-Терме (Національний римський музей)
Палац, в якому розміщується центральна частина колекції Національного римського музею. Тут представлені експонати з історії Італії з акцентом на археологічні знахідки періоду Стародавнього Риму. Палац в неоренесансному стилі звели в кінці XIX століття як приміщення для коледжу єзуїтів. В 1980-х роках будівлю викупила держава і передала реформованому музею. Заклад також має відділення розташовані в Термах Діоклетіана, Палаці Альтемпс та Крипті Бальбі.
Галерея Доріа-Памфілі
Приватний музей з багатим зібранням живопису, скульптур та меблів, розміщений у родовому палаці сім’ї Доріа-Памфілі. Це найбільший з римських палаців, що перебувають у приватній власності. Під музейну експозицію відведено шість залів будівлі, та криті галереї, які оточують внутрішнє подвір’я. Центральне місце в колекції Доріа-Памфілі займає полотно Дієго Веласкеса Портрет папи Іннокентія Х, яке вважається одним із найкращим портретів в історії живопису.
Санта-Марія-делла-Вітторіа
Базиліка Санта-Марія-делла-Вітторіа відома підкреслено театралізованим оздобленням своїх інтер’єрів. Храм складається з одного нефа в центральній частині будівлі та десяти капел, розташованих по сторонам. У капелі Корнаро знаходиться головний скарб базиліки – скульптурна композиція роботи Лоренцо Берніні Екстаз святої Терези, яка вважається апогеєм мистецтва італійського бароко. Цей шедевр присвячений засновниці Ордену кармеліток босих та видатній письменниці Терезі Авільській.
Світ Сінечітта
Парк розваг, відкритий в 2014 році на території колишньої кіностудії Діночітта, яка належала всесвітньовідомому італійсько-американському продюсеру Діно де Лаурентісу. Тут знімалися численні фільми з голлівудськими зірками, тому не дивно, що домінуючою тематикою Світу Сінечітта стали кіно та телебачення. Відвідувачів розважального комплексу чекають понад 40 атракціонів, поділених на 7 тематичних зон, та яскраві шоу-програми під відкритим небом.
Біопарк Риму
Зоопарк розташований на території Вілли Боргезе. Біопарк Риму задумувався як виключно розважальний атракціон, але з часом акцент закладу змістився в бік більш серйозної позиції, заснованої на принципах охорони природи і гуманного ставлення до тварин. На сьогоднішній день на території площею 17 гектарів в комфортабельних умовах проживають понад 1100 представників фауни всіх континентів, що відносяться до 222 видів.
Римський будинок під Палаццо Валентини
Палац, під яким, на глибині 7 метрів, розташований підземний музей з добре збереженим давньоримським кварталом. Тут старовинні стіни знаходяться по-сусідству із сучасним мультимедійним обладнанням. Це дозволяє не тільки побачити збережені деталі античних вілл, а й уявити, якими вони були за часів свого розквіту. Римський будинок під Палаццо Валентини пропонує віртуальну екскурсію в далеке минуле, причому це буде не просто зображення на екрані, а повне занурення в епоху.
Площа Торре-Арджентіна
Площа, яка на початку XX століття перетворилася на місце археологічних розкопок. Нижче рівня вулиць було виявлено залишки чотирьох храмів, оточених громадськими будівлями, та Курії Помпея – споруди, в якій засідав Сенат Римської республіки. Саме тут змовниками був убитий Юлій Цезар. Через декілька років на місці вбивства встановили бетонну конструкцію шириною в три і заввишки в два метри. В наш час господарями Торре-Арджентіни стали коти, що живуть на площі у величезній кількості.
Форум Траяна
Останній з римських форумів, побудований в II столітті нашої ери. Грандіозний архітектурний комплекс був прикрашений трофеями, привезеними після завоювання Дакії. До нашого часу добре збереглися тільки 38-метрова Колона Траяна, всередині якої знаходиться усипальниця самого імператора та його дружини, і п’ятиповерховий Ринок Траяна, в якому розміщувалися 150 крамниць, закусочні, а також пункти безкоштовної роздачі продуктів населенню. З 2007 року приміщення ринку займає Музей імператорських форумів.