30 найцікавіших пам’яток Барселони
Храм Святого Сімейства
Найвідоміше творіння великого архітектора Антоніо Гауді, яке стало символом Барселони. Величний храм починав зводитися в 1882 році в готичному стилі, проте Гауді вніс в його образ оригінальність модерну, додавши будівлі легкості і ажурності. Майстер хотів зробити Храм Святого Сімейства «останньою великою святинею християнства», внаслідок чого всі архітектурні елементи споруди набули глибокого християнського символізму. Будівництво розпочате майже півтора століття назад не закінчено й досі. Це єдиний випадок в історії архітектури, коли довгобуд має таку колосальну туристичну популярність і входить в список світової спадщини ЮНЕСКО.
Парк Гуель
Один з найоригінальніших парків світу, створений Антоніо Гауді. Центральне місце в його казково-сюрреалістичній композиції займає нерівна площа, краями якої є 150-метрова звивиста лавка. Як і багато інших елементів парку, ця лавка вкрита маленькими шматочками різнокольорової кераміки. Робочим веліли всюди підбирати битий посуд, уламки декоративної плитки та інший строкатий мотлох, який зазвичай несуть додому з вулиці маленькі діти. Під площею знаходиться зала, 86 колон якої підтримують конструкцію. На території парку розташований Будинок-музей Гауді, в якому жив архітектор.
Будинок Бальо
Звичайний житловий будинок, який перетворився на архітектурний шедевр після реконструкції, проведеної Антоніо Гауді. «Танцюючий» фасад цієї неймовірної будівлі прикрашений різнокольоровими бризками керамічної мозаїки, балкони нагадують одночасно забрала на шоломах середньовічних лицарів і китовий вус, в обрисах вкритого черепичною лускою даху можна вгадати вигнуту спину дракона, а хрест символізує покровителя Каталонії Святого Юрія, що вбиває міфічного змія. Коли дивишся на Будинок Бальо з вулиці, здається, що споруда живе, дихає і пильно стежить за переміщеннями своїх гостей.
Будинок Міла
Це новаторське творіння Антоніо Гауді стало першою архітектурною пам’яткою XX століття, включеною до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. При створенні проекту Гауді майже не використовував прямі лінії, тому фасад будинку нагадує схвильоване море, а його балкони прикрашають унікальні ковані з заліза балюстради у формі дикої гущавини. Всередині споруди видно, яке значення архітектор надавав деталям; кожна стеля має власну гіпсову форму. Також заслуговують уваги численні мозаїки та димарі, що своїм виглядом нагадують дим. В наш час частина приміщень Будинку Міла віддана під музейну експозицію та виставковий зал.
Палац каталонської музики
Концертний зал в стилі модерн, який в своїй архітектурі гармонійно поєднує іспанські та арабські мотиви. Масивна споруда з червоної цегли багато прикрашена скульптурами, мозаїкою і фігурними фресками. Цікавим є дизайн глядацького залу. Його стіни складаються з набору барвистих вітражів, встановлених у чудові арки, дах вінчає скляна стеля-люста, а рослинний декор колон створює враження дерев райського саду. Це єдиний великий концертний зал в Європі, який може повністю освітлюватися природним світлом.
Ла-Рамбла
Найвідоміша вулиця Барселони, що простягнулася від Площі Каталонії до Старого Порту. Ла-Рамбла фактично складається з п’яти окремих бульварів, які переходять один в інший: Каналетес, Навчання, Квітів, Капуцинів і Святої Моніки. Центр вулиці – пішохідний, тут розташувалися численні продавці квітів, сувенірів та солодощів, відбуваються імпровізовані виступи вуличних артистів, а по обидва боки проїжджої частини тісняться мальовничі старовинні будівлі. На Ла-Рамбла завжди панує жвава атмосфера веселощів і свят.
Співаючі фонтани
Світломузичний фонтан, розташований перед Національним музеєм мистецтва Каталонії. Конструкція, що складається з 3600 струменів води і 5000 джерел світла, була створена до Всесвітньої виставки 1929 року та реконструйована до XXV Літніх Олімпійських ігор, які проходили в 1992 році в Барселоні. Струмені води, підкоряючись такту мелодії і світла, танцюють, немов живі. Через цікаві зорові ілюзії, що виникають під час роботи фонтану, його прозвали «Магічним». Щовечора ця дивовижна симфонія бризок, музики і кольору з новою силою закохує в себе жителів та гостей міста.
Камп-Ноу
Стадіон культового футбольного клубу Барселона, на трибуні якого красується слоган «Більше, ніж клуб». Справжні вболівальники вважають саме це місце, а не Храм Святого Сімейства, головним символом столиці Каталонії. Камп-Ноу – це найбільша футбольна арена Європи, яка вміщує 99 тисяч глядачів. На території споруди знаходиться музей Барселони, який став найвідвідуванішим музеєм міста. Тут можна побачити всі трофеї, здобуті за понад столітню історію існування клубу. Стадіон також відомий своїми дуже смачними хот-догами.
Cобор Святого Хреста і Святої Евлалії
Головний храм Барселони, будівництво якого розтягнулося з XIII до XIX століття. На вівтарі готичного собору можна побачити дерев’яну скульптуру Хреста Лепантського, яка колись знаходилася на носі флагмана іспанського флоту. Видиму неозброєним оком кривизну статуя набула, захистивши корабель від турецького снаряда. Всередині храму розташований невеликий внутрішній дворик. Тут в одній з каплиць живуть білі гуси. Білизна птахів символізує чистоту Святої Евлалії. Евлалії було всього 13 років, коли вона прийняла мученицьку смерть від рук язичників, тому і гусей тут рівно тринадцять.
Санта-Марія-Дель-Мар
Собор, побудований в XIV столітті на пожертви мореплавців і купців, яким потрібен був свій покровитель. Готична споруда витримана у єдиному чистому стилі, що є незвичним явищем для таких масштабних середньовічних будівництв. Похмурі стіни храму з мінімумом прикрас приховують за собою величезний світловий простір. Висота центрального нефа Санта-Марія-дель-Мар становить 33 метри, а бокового – 27. Внутрішні приміщення собору мають чудову акустику, що дозволяє влаштовувати тут концерти органної та симфонічної музики.
Музей Пікассо
Музей Пабло Пікассо розташований у п’яти сусідніх середньовічних палацах Готичного кварталу, які славляться своїми мальовничими внутрішніми двориками. Тут зберігається понад 3500 робіт основоположника кубізму від малюнків, зроблених олівцем в дев’ятирічному віці, до творів «блакитного» і «рожевого» періодів. Вінцем колекції є серія Меніни з 59 інтерпретацій однойменної картини Дієго Веласкеса. Крім картин, у музеї також виставлена кераміка і друкована графіка. На території закладу регулярно проводяться лекції, присвячені життю і творчості Пікассо.
Національний музей мистецтва Каталонії
Художній музей, розташований в Національному палаці, побудованому до Всесвітньої виставки 1929 року. Заклад фактично складається з двох музеїв, в одному з яких представлене класичне мистецтво, а в іншому – сучасне. Серед експозиції класичних творів можна побачити роботи таких майстрів, як Ель Греко, Дієго Веласкес, Пітер Пауль Рубенс. Заклад має цікаві нумізматичний та гравюрний відділи і універсальну та мистецьку бібліотеки. Поряд з музеєм знаходиться світломузичний Співаючий фонтан.
Палац Гуель
Єдине творіння Антоніо Гауді, розташоване в Старому місті Барселони. Особняк створений як резиденція текстильного магната Аузебі Гуеля, який був великим шанувальником творчості архітектора. Увінчана куполом будівля поєднує відразу декілька стилів: модерн, готику і ісламські мотиви. Через незвичні арки параболічної форми гості могли вільно проїжджати в просторий вестибюль палацу в екіпажах, в той час як в самому вестибюлі передбачений спіральний спуск в підвал, де знаходяться стайні.
Проспект Грасія
Найширша вулиця Барселони, що тягнеться від площі Каталонії до Великої вулиці Грасія. Тут зосереджено безліч розкішних бутиків, ресторанів, готелів та офісів великих компаній. Але не вони зробили Проспект Грасія по-справжньому знаменитим. Мільйони туристів прагнуть потрапити сюди, що побачити визначні пам’ятки модерністської архітектури початку XX століття, сере яких будинки Бальо, Міла, Амальє, Лео Мурери, Палац Рубер.
Лікарня Сант-Пау
Лікарня Сант-Пау з вигляду більше нагадує розкішний палац, ніж медичний заклад. Корпуси комплексу розташовані дзеркально щодо один одного. Павільйони справа призначалися для пацієнтів-чоловіків і носять чоловічі імена, а лівий ряд з жіночими іменами – для прекрасної половини. Головною перлиною цього архітектурного ансамблю став розташований в центрі лікарні адміністративний корпус. Його вестибюль вражає розписом стель, скульптурами і пишними колонами з рожевого мармуру. З 2009 року Сант-Пау перетворено на музей.
Парк Монтжуїк
Парк Монтжуїк – це цілий комплекс ботанічних садів, розбитий на схилах однойменної гори. Тут Барселона приймала Всесвітню виставку 1929 року та XXV Літні Олімпійські ігри 1992 року. Крім густо оповитих мережею витіюватих доріжок садів, на території парку знаходиться Олімпійське селище, Національний музей мистецтва Каталонії, галерея Фундація Жуана Міро, архітектурно-етнографічний музей Іспанське містечко, старовинне кладовище і телевежа. Вінчає гору фортеця, з оглядового майданчика якої відкривається чудовий вид на місто та порт.
Парк Цитаделі
Парк створений на місці однієї з найбільших фортець Іспанії. Від старовинного укріплення збереглася церква, перетворений на школу Губернаторський палац та колишній Арсенал, в якому засідає Парламент Каталонії. Цитадель стала улюбленим місцем для пікніків жителів міста. Серед архітектурних прикрас парку особливо виділяються декоративний Замок трьох драконів і монументальний фонтан Каскада, а в його центрі розташоване штучне озеро, де можна покататися на човні. Поряд з Цитаделью знаходиться Зоопарк Барселони.
Парк розваг Тібідабо
Найвища гора Барселони здіймається більше як на 500 метрів над рівнем моря, та сюди варто піднятися не лише заради розкішних видів на місто. На вершині Тібідабо розташований найстаріший парк розваг Іспанії, відкритий ще в 1899 році. Тут зберегли декілька ретро-атракціонів, модернізувавши їх під сучасні стандарти безпеки. На території парку можна відвідати унікальний Музей старовинних ігрових автоматів XIX-XX століть, а поряд з атракціонами височіє прекрасний неоготичний Храм Святого Серця.
Акваріум Барселони
Один з найбільших океанаріумів Європи і важливий центр по вивченню та збереженню підводної фауни Середземного моря. Експозиція Акваріума Барселони представлена у вигляді 14 окремих екосистем, в яких зібрано 11 тисяч тварин, що відносяться до близько 450 видів. Центральне місце в комплексі займає резервуар для акул та інших великих риб, під яким проходить найдовший в світі підводний тунель океанаріуму протяжністю 80 метрів.
Пляж Барселонета
Головний пляж столиці Каталонії. Барселонета – це широка смуга дрібного золотистого піску, що простяглася більше як на кілометр вздовж центральної частини міста. Незважаючи на те, що Барселона – це великий мегаполіс, вода тут дуже чиста. Спокійне море з плавним входом в воду зробили пляж ідеальним місцем для сімейного відпочинку з дітьми. А для дорослих Барселонета пропонує численні ресторани, бари, нічні клуби і спортивні майданчики.
Тріумфальна арка
Тріумфальна арка Барселони була спроектована, як головний вхід на територію Всесвітньої виставки 1888 року, а в наш час виконує функцію символічного парадного входу Парку Цитаделі. Багато прикрашена барельєфами 30-метрова споруда з червоної цегли побудована у стилі неомудехар, в якому тісно переплелися елементи мавританського, єврейського, готичного і ренесансного мистецтва. На колонах арки виліплені кажани – символ процвітання Барселони.
Фортеця Монжуїк
Зведена на вершині однойменної гори-парку фортеця виникла в XVII столітті, як центр національно-визвольного руху каталонців, які прагнули відновити незалежність від Іспанії. Втративши своє оборонне значення, укріплення перетворилося спочатку на в’язницю, а потім на військовий музей. Розташування на висоті 170 метрів зробило Монжуїк чудовим оглядовим майданчиком, з якого відкривається панорамний вид на місто та порт.
Площа Каталонії
Центральна площа Барселони, звідки стартує більшість туристичних маршрутів. Від просторого майдану, що займає територію в 5 гектарів, починаються знамениті вулиці Ла-Рамбла і Проспект Грасія та Готичний квартал. На площі розташовані штаб-квартири іспанських банків, торговий центр Ель-Корте-Інглес і консульство Канади: як жартують барселонці, щоб отримати гроші, витратити їх та втекти від правосуддя. А ще тут знаходиться офіційний магазин футбольного клубу Барселона.
Площа Іспанії
Кругла площа, в центрі якої височіє монументальний фонтан. Прикрашена скульптурами і барельєфами конструкція символізує внесок Іспанії в світове співтовариство та її морську могутність. Від майдану до Національного музею мистецтва Каталонії йде широка вулиця-еспланада Королеви Марії-Христини, на початку якої стоять дві симетричні 47-метрові Венеціанські вежі. Площа Іспанії вважається одним з кращих зразків планувальної архітектури в місті.
Ла-Букарія
Продуктові торгові ряди, які ведуть свою історію з XIII століття. Ла-Букарія – це місце, де переконуєшся в любові іспанців добре поїсти. Сказати, що саме варто купувати на ринку, досить складно, адже тут є все, чим багаті Піренейський півострів і Середземне море. Для туристів, які не знають що ж робити з цим всім різноманіттям, поряд з торговими рядами працює кулінарна школа, де можна навчитися правильно готувати екзотичні продукти.
КосмоКаікса
Інтерактивний науковий музей, здатний дивувати і надихати до пізнання навколишнього світу не тільки дітей, а й дорослих. КосмоКаікса складається з восьми тематичних відділів, в яких представлені постійні та тимчасові експозиції, присвячені науці, природі і космосу. П’ять поверхів музею об’єднують широкі сходи-серпантин з символічним «Деревом Життя» в якості осі. Це стовбур тропічного акарікара, який має на рідкість важку і тверду деревину.
Зоопарк Барселони
Розташований поряд з Парком Цитаделі Зоопарк Барселони виник на основі приватної колекції фінансиста Льюїса Марті Кодолара. Заклад став «проривом» для кінця XIX століття – тварини в ньому містилися не в неволі, а в майже природному середовищі існування. Замість кліток їх поділяли рови з водою, а прямо серед відвідувачів гуляли павичі. Зоопарк набув всесвітньої слави, завдяки наявності рідкісних видів, що знаходяться на межі знищення.
Іспанське містечко
Музей під відкритим небом, створений для Всесвітньої виставки 1929 року та збережений після її завершення на прохання жителів Барселони. Унікальний архітектурний комплекс знаходиться на території гори-парку Монжуїк. Тут представлені 117 точних копій будівель з усіх регіонів країни, а центральна площа Іспанського містечка – це збірний образ старовинних іспанських площ. Відвідувачі музею можуть прогулятися мальовничими вуличками, відвідати традиційний ресторан, купити сувеніри ручної роботи та спробувати себе як ремісника.
Храм Святого Серця
Двоярусний неоготичний храм, зведений на вершині Тібідабо – найвищої гори Барселони, що здіймається більше як на 500 метрів над рівнем моря. Католицький комітет вирішив побудувати церкву в такому незвичному місці, щоб парафіяни могли якомога ближче «підійти» до Бога. На даху храму стоять 12 апостолів, а вінчає споруду бронзова статуя Ісуса Христа. Церква має декілька розташованих на різних рівнях терас, з яких відкривається найкращий вид на Барселону. Біля підніжжя храму знаходиться Парк розваг Тібідабо.
Пам’ятник Колумбу
Величний монумент, створений на честь першовідкривача Америки Христофора Колумба. Пам’ятник встановлений в кінці бульвару Ла-Рамбла. Конструкція підноситься на 60 метрів над історичним портом, куди прибув мореплавець після закінчення свого епохального походу. Всередині колони монумента знаходиться ліфт, що дозволяє дістатися до підніжжя безпосередньо статуї Колумба, звідки можна помилуватися на море і міські квартали.