30 найцікавіших пам’яток Берліна
Рейхстаг
Будівля парламенту Німеччини, зведена в кінці XIX століття в стилі неоренесансу. Помпезність споруди повинна була підкреслити велич молодої імперії. Все в Рейхстазі здається величезним і незбагненним – колони, сірі фасади, грандіозний скляний купол. Сучасний купол спроектований в 1990-х роках на заміну зруйнованому під час Другої світової війни. Завдяки йому в образі будівлі з’явилося гармонійне поєднання сучасності та історії. У центрі конструкції встановлений величезний конус з 30 рядів дзеркал, що направляють денне світло в зал парламенту. По спіральній доріжці можна піднятися на вершину куполу і помилуватися Берліном з висоти 40 метрів.
Бранденбурзькі ворота
Тріумфальна арка, зведена в кінці XVIII століття за зразком парадних воріт Афінського акрополя. За первинним задумом Бранденбурзькі ворота повинні були стати символом миру. Відповідно до цієї концепції, головною прикрасою споруди є бронзова фігура давньогрецької богині миру Ірени, що їде на античній колісниці, запряженій чотирма кіньми. Ця скульптурна композиція так припала до душі Наполеону Бонапарту, що після завоювання Берліна він відвіз її з собою в Париж. Через вісім років Ірена була відвойована і зайняла своє колишнє місце. Правда, з тих пір в руках, замість оливкової гілки, вона тримає хрест і іменується богинею перемоги Вікторією.
Пергамський Музей
Найпопулярніший музей Музейного острова, розташованого в самому центрі Берліна на річці Шпрее. Заклад складається з трьох відділів: Античного, Передньоазійського і Ісламського мистецтва. Головним експонатом Пергамону є знаменитий античний Пергамський вівтар, заради якого на початку XX століття і була зведена ця велична будівля в стилі класицизму. Також великий інтерес у відвідувачів музею викликають вавилонські Брама Іштар та Дорога процесій, Ворота Мілетського ринку, Фриз з Мшатти і глиняні таблички з клинописом з шумерського міста Урука, які датуються IV тисячоліттям до нашої ери.
Берлінський собор
Найбільший протестантський храм Німеччини, який задумувався як аналог Базиліки Святого Петра в Ватикані і мав стати головним собором всіх європейських лютеран. Всупереч протестантським вченням, Берлінський собор вийшов дуже багатим та яскравим. Зовні будівля прикрашена скульптурами, колонами і ліпниною, а всередині – вітражами і картинами на біблійні теми. Відвідувачам доступний для огляду склеп династії Гогенцоллернів, яка правила Німецькою імперією та її попередником – Пруським королівством. Під куполом храму розташований оглядовий майданчик, з якого відкривається чудовий вид на Берлін.
Галерея східної сторони (Берлінська стіна)
Найбільша і найвідоміша зі збережених ділянок Берлінської стіни, перетворена на художню галерею під відкритим небом. В 1989 році на східній стороні бетонного муру, який розділяв Берлін, з’явився малюнок з підписом «Ганебна стіна повинна впасти!». Малюнок зафарбували, однак процес вже було не зупинити. Керівництво соціалістичної Східної Німеччини, яка доживала свої останні місяці, вирішило за відсутністю вибору очолити стихійний рух – художників спеціально запрошували працювати над розписами стіни, безкоштовно надаючи фарби та пензлі. Так протягом 1990 року на ділянці муру протяжністю 1300 метрів з’явилися 106 картин.
Меморіал пам’яті жертв Голокосту
Меморіал, створений в пам’ять про євреїв – жертв нацизму. Комплекс має досить цікаве і незвичайне архітектурне рішення, яке передає атмосферу жаху, що панував в Німеччині після приходу до влади Гітлера. Меморіал пам’яті жертв Голокосту являє собою ряди з 2700 безіменних сірих надгробних плит різної величини. Вони ніби утворюють лабіринт і символізують смерть та безвихідь. Ці блоки виготовлені з спеціального бетону, на якому не тримаються бруд і фарба. Вандали часто намагаються прикрасити їх графіті, але малюнки змиває перший же дощ.
Меморіальний комплекс Берлінська стіна
Меморіал, створений на згадку про розділення Німеччини та для вшанування жертв, що загинули, намагаючись перебратися з Східного Берліна в Західний. Комплекс складається з Документаційного центру, повністю відтвореної 60-метрової ділянки колишнього кордону, фрагментів муру, вікна пам’яті, оглядової вежі і Каплиці Примирення, побудованої на місці підірваного неоготичного храму. На відміну від життєствердної Галереї східної сторони, цей меморіальний комплекс дозволяє відчути те, що відчували жителі міста, розділеного сірим бетоном.
Жандарменмаркт
Найгарніша історична площа Берліна, яка отримала свою сучасну назву завдяки розквартированому тут елітному кірасирському полку «жандармів». Домінантою архітектурної композиції Жандарменмаркту є Концертний зал, який з півночі обрамлює Французька церква, а з півдня – Німецький собор. Всі три споруди витримані в тонах суворого класичного стилю. В центрі майдану знаходиться пам’ятник німецькому поету Фрідріху Шиллеру. Кожного грудня на площі встановлюється різдвяна ялинка і починає працювати ярмарок.
Берлінська телевежа
Найвища споруда Німеччини, шпиль якої сягає висоти 368 метрів. 203 метри та 40 секунд в швидкісному ліфті відділяють відвідувачів від сфери, де знаходяться відразу два ресторани. З їх вікон відкривається панорамний вид не тільки на весь Берлін, а й на околиці міста. Особливо цікавий верхній ресторан. Заклад постійно обертається навколо своєї осі, долаючи 360° кожні пів години. В сонячну погоду на сталевій сфері з’являється відображення у вигляді хреста. Берлінці прозвали його «Помстою Папи Римського», натякаючи на войовничий атеїзм уряду НДР, який побудував телевежу.
Топографія терору
Топографія терору з’явилася в 1987 році, коли в напівзруйнованих підвалах гестапо, що збереглися від Палацу принца Альбрехта, відкрили виставку про злочини нацистів. У 2010 році для музею побудували спеціальний павільйон. На відміну від інших подібних закладів, Топографія терору розповідає не стільки про жертви нацизму, скільки про історію його приходу до влади та технології управління, засновані на загальному і всеосяжному страху. Основа місцевої експозиції – численні фотографії, документи та знаряддя тортур. До складу музейного комплексу також входить відрізок Берлінської стіни.
Чекпойнт-Чарлі
Колишній контрольно-пропускний пункт між Східним і Західним Берліном, який став одним з символів Холодної війни. Саме тут відбулося танкове протистояння 1961 року, під час якого світ стояв на порозі вже не холодної, а ядерної війни. В наш час справжніх прикордонників замінили аніматори в військовій формі, а кожен охочий може придбати відбиток печатки пункту прикордонного контролю. Поряд з Чекпойнт-Чарлі знаходиться Музей Берлінської стіни, фасад якого прикрашає великий жовто-блакитний прапор з словами підтримки територіальної цілісності України.
Берлінський зоологічний сад
Найстаріший і найвідвідуваніший зоопарк Німеччини, відкритий в 1844 році пруським королем Фрідріхом-Вільгельмом IV. Берлінський зоологічний сад отримав світову славу завдяки одній з найповніших колекцій тварин. На території площею 35 гектарів можна побачити понад 1300 видів, що представлять всі основні природні зони планети. Ще однією принадою зоопарку стали регулярні публічні годування його мешканців. З 1971 по 2018 роки тут проживала унікальна горила Коко, яка оволоділа мовою жестів і розуміла близько двох тисяч слів.
Великий Тіргартен
Зелена оаза площею понад 200 гектарів, що розкинулася в центрі Берліна. Парк виник на місці мисливських угідь правителів Бранденбургу. Це була огороджена ділянка лісу, куди спеціально запускали диких звірів. Звідси і пішла назва Тіргартен, яка означає «Парк тварин». Через Великий Тіргартен проходять декілька вулиць, що схрещуються на площі, в центрі якої знаходиться 67-метрова Колона перемоги. Південно-західну частину парку займає Берлінський зоологічний сад.
Палац Шарлоттенбург
Шарлоттенбург зводився як подарунок першого пруського короля Фрідріха I своїй дружині Софії-Шарлотті Ганноверській, але з часом перетворився на улюблену літню резиденцію спочатку правителів Прусії, а пізніше – Німецької імперії. Увінчаний 48-метровий куполом палац вважається найвишуканішим прикладом барокової архітектури в Берліні. Заслуговує на увагу і розташований поряд парк площею 53 гектари, створений за зразком італійської вілли. Відновлений після Другої світової війни палац виконує функцію музею і місця проведення державних церемоній.
Новий музей
Неокласична будівля XIX століття, в якій розмістилися Єгипетський музей та Музей доісторичного періоду і ранньої історії. Тут зберігаються експонати, що розповідають про тисячоліття історії, які подолало на своєму шляху людство. Найцінніше надбання музею – погруддя Нефертіті – єгипетської цариці, що датується XIV століттям до нашої ери. Крім оригіналу, виставляється точна металева копія скульптури, створена для людей з вадами зору.
Музей НДР
Інтерактивний музей, що розповідає про життя в Німецькій Демократичній Республіці. Тут кожен може надіти навушники та побачити телевізійну програму з минулого, або опинитись в камері, де незадоволених «соціалістичним раєм» допитувала таємна поліція. У кімнатах музею знаходиться безліч шаф і висувних ящиків, які можна відкривати, знаходячи там цікаві предмети, що допомагають дізнатися ще одну таємницю Східної Німеччини.
Меморіальна церква кайзера Вільгельма
Руїни храму, побудованого на честь першого німецького імператора Вільгельма I. Після бомбардування 1943 року від церкви залишилася тільки головна вежа і фрагменти стін. На прохання берлінців залишки будівлі вирішили не зносити, а залишити як пам’ятник-попередження. В 1960-х роках поряд з руїнами звели дві нові частини храму у вигляді правильних геометричних фігур. Світло, що проникає всередину через їх подвійні стіни, створює дивовижний ефект. Скло ніби світиться містичним синім кольором.
Александерплац
Центральна площа Берліна і головний транспортний вузол міста, де перетинаються лінії автобусів, трамваїв, метро та приміських електричок. На жаль історичний архітектурний ансамбль Александерплац не зберігся і після Другої світової війни майдан був забудований сучасними спорудами, найвідоміші з яких – Берлінська телевежа та Всесвітній годинник Уранія, завдяки якому можна дізнатися котра зараз година в різних містах світу, серед яких є і Київ.
Фрідріхштадтпаласт
Театр-вар’єте, візитівкою якого став традиційний канкан. Фрідріхштадтпаласт має найбільшу в світі театральну сцену, яка займає площу майже три тисячі квадратних метрів і може перетворюватися на ковзанку або басейн. Костюми для масштабних яскравих постановок вар’єте розробляв особисто Жан-Поль Готьє. Всі шоу розраховані на міжнародного глядача – німецька для розуміння того, що відбувається на сцені, не потрібна.
Німецький історичний музей
Експозиція музею розповідає про двохтисячолітню історію Німеччини від часів Римської імперії і до наших днів. Музей був заснований в 1987 році з нагоди святкування 750-річного ювілею міста і спочатку розміщувався в будівлі Рейхстагу, яка знаходилась на території Західного Берліну. В 1991 році заклад об’єднався зі своїм східнонімецьким колегою та переїхав в Цейхгауз – колишній міський арсенал, дах та фасад якого прикрашає безліч алегоричних фігур.
Єврейський музей
Музей присвячений історії єврейської спільноти Німеччини. Музейний комплекс складається з двох частин: старої будівлі Колегієнхауса та нового зигзагоподібного корпусу, спроектованого в стилі деконструктивізму. Видимого фасадного з’єднання між спорудами немає – вони з’єднуються через підземний поверх. Великі розділи експозиції закладу присвячені видатним діячам німецької культури і науки та ролі єврейських промисловців і комерсантів в індустріалізації країни.
Колона перемоги
67-метрова колона, розташована в центрі парку Великий Тіргартен на площі Велика Зірка. Монумент зведений першим німецьким імператором Вільгельмом I, як символ тріумфу в об’єднавчих прусських війнах проти Данії, Австрії і Франції. На бронзових барельєфах гранітного цоколя зображені батальні сцени, що розповідають про бої в цих війнах, а вище, на самій колоні, можна побачити позолочені трофейні гармати. Вінчає монумент позолочена скульптура богині перемоги Вікторії, біля ніг якої знаходиться оглядовий майданчик.
Потсдамська площа
Площа, яка стала символом нового Берліна. Майдан виник в XVIII столітті біля міської брами, що вела до Потсдама. Після Другої світової війни колись одне з найжвавіших перехресть міста перетворилося на пустку, через яку пройшла Берлінська стіна. Свій сучасний вигляд з хмарочосами та нестандартними футуристичними формами Потсдамська площа отримала після об’єднання Німеччини. На майдані можна побачити копію першого німецького світлофора, який з’явився тут в 1924 році.
Німецький музей техніки
Інтерактивний музей, присвячений історії розвитку науки і техніки. Тут щодня проводяться демонстрації роботи різноманітних приладів та машин, а багату експозицію доповнюють бібліотека і історичний архів. На даху музею розміщений транспортний літак С-47 Skytrain, який відіграв важливу роль за часів блокади Західного Берліна 1948-1949 років. На цьому літаку американські військові доставляли продовольство жителям міста. В склад музейного комплексу також входить великий парк з вітряками, водяними млинами, кузнею та броварнею.
Музей природознавства
Один з найбільших природничих музеїв світу, колекція якого налічує понад 30 мільйонів експонатів. Місцеві виставки в області біології, палеонтології, геології, мінералогії і астрономії допомагають отримати наочне уявлення про перебіг еволюції живої та неживої природи і скласти цілісну картину навколишнього світу. Центральна місце в музейній експозиції займає кістяк жираффатитана – найбільший відновлений скелет динозавра. Гігант досягає 22 метри в довжину та 13 метрів в висоту.
Берлінська картинна галерея
Художній музей, основна колекція якого присвячена європейському живопису XIII-XVIII століть. Крім великого зібрання німецьких полотен галерея може похвалитися класикою традиційного італійського та фламандського мистецтва: Боттічеллі, Тіціана, Караваджо, Рембрандта, Рубенса, Босха і багатьох інших геніїв. Світлі стіни з мінімумом прикрас та чудова інсоляція лише посилюють враження від робіт, що пройшли крізь важке для Німеччини XX століття.
Стара національна галерея
За стінами цієї чудової неокласичної будівлі, що нагадує античний храм, зберігається багата колекція творів мистецтва XIX-XX століть. Хоча Стара національна галерея примітна насамперед колекцією прусського живопису, незнайомою широкому колу відвідувачів, тут можна побачити й імпресіоністські роботи таких всесвітньовідомих художників, як Клод Моне, П’єр-Огюст Ренуар або Поль Сезанн. Парадні сходи музею прикрашає бронзова кінна статуя прусського короля Фрідріха Вільгельма IV.
Берлінська філармонія
Берлінська філармонія здалеку привертає увагу своєю асиметричною формою і оригінальним кольором. «Позолочена» бетонна будівля зовні нагадує цирк-шапіто. Комплекс складається з двох частин: Великого залу та Залу камерної музики. Великий зал має п’ятикутну форму і відрізняється незвичайним інтер’єром. Його сцена перенесена в центр приміщення, а оркестр, як на арені, оточений з усіх боків публікою, що розміщується на різнорівневих терасах.
Німецький музей шпигунів
Інтерактивна експозиція музею, оснащеного сучасним мультимедійним обладнанням, розкриває історію розвитку розвідувальних служб починаючи з часів Стародавнього Єгипту. Особлива увага приділяється шпигунській діяльності в Берліні під час Холодної війни, а також сучасним розробкам в цій галузі. Великою популярністю користується атракціон, де необхідно пройти кімнату із встановленою лазерною сигналізацією, яку можна було бачити в голлівудських фільмах.
Музей Боде
Художній музей, в якому розмістилися колекції Скульптурного зібрання, Музею візантійського мистецтва та Монетного кабінету. Справжнім витвором мистецтва стала і сама музейна будівля. Вишукана необарокова споруда нагадує корабель, що врізається в води річки Шпрее. Засновник закладу історик та колекціонер Вільгельм фон Боде вперше втілив у життя спосіб організації виставкових приміщень, коли кожна зала належить до певної епохи та відтворює її чарівність не лише експонатами, а й інтер’єром.