30 найцікавіших пам’яток Нью-Йорка
Статуя Свободи
Ця сувора металева леді з палаючим факелом і скрижалем – символ не тільки Нью-Йорка, а й всієї Америки. 46-метрова (93-метрова разом з постаментом) Статуя Свободи гордо височіє на однойменному острівці поряд з Манхеттеном і є подарунком, піднесеним в 1886 році США від імені французького народу, який століттям раніше підтримав американців в боротьбі за незалежність. В п’єдесталі статуї розмістився музей, присвячений її будівництву, а подолавши 356 сходинок, можна дістатися до головного оглядового майданчика, розташованого в короні монументу. Оригінальний макет Статуї Свободи знаходиться в Парижі, в Люксембурзькому саду.
Емпайр-Стейт-Білдінг
Кожен турист, який потрапив в Нью-Йорк, вважає своїм обов’язком піднятися на Емпайр-Стейт-Білдінг. Втім, зовсім не обов’язково робити це так, як робив в класичному голлівудському фільмі Кінг-Конг. Легендарний хмарочос, маючи висоту 443 метри, утримував звання найвищої споруди світу з 1931 по 1972 рік, коли була зведена північна вежа Всесвітнього торгового центру. З оглядового майданчика на 86-му поверсі відкривається найкращий вид на місто. В ясну погоду звідси можна побачити навіть сусідні штати. А от підніматися на останній 102-й поверх не варто – розташована на ньому обсерваторія не забезпечує належний круговий огляд.
Центральний парк
Цей затиснутий між хмарочосами зелений прямокутник розміром 4000 на 800 метрів став не тільки улюбленим місцем відпочинку жителів Нью-Йорка, а й найвідомішим парком світу. Центральний парк показує, що не все вимірюється грошима: можна тільки припускати скільки мільярдів доларів коштує земля, на якій сьогодні ростуть реліктові дерева. Крім стежок для прогулянок і галявин для пікніків, відпочиваючих чекають штучні озера, спортивні майданчики, театри під відкритим небом, зоопарк, пташиний заповідник та декоративний замок. За порядком на території парку наглядають кінні поліцейські патрулі.
Музей мистецтва Метрополітен
Найбільший і найвідвідуваніший музей США. В фондах Метрополітена зберігається понад 2 мільйона експонатів, які охоплюють 5 тисяч років історії людства. Тут представлені пам’ятки образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва, колекції музичних інструментів, костюмів, аксесуарів, а також зброї та обладунків. При музеї діє велика бібліотека, присвячена мистецтву, архітектурі і археології. Для жителів штату Нью-Йорк в Метрополітені реалізована дуже цікава схема оплати квитків: на виставку можна пройти за будь-яку суму, навіть за один цент, а можна і зовсім безкоштовно, просто попросивши вхідний квиток.
Американський музей природознавства
Найбільший природничий музей світу з найкращою колекцією артефактів живої і неживої природи. Грандіозний комплекс включає 26 взаємопов’язаних будівель, в яких розміщено 45 постійних виставкових залів, а також планетарій, бібліотеку і кінотеатр IMAX. 34 мільйони експонатів проведуть вас крізь тисячоліття назад, розгортаючи всеосяжну та захоплюючу картину еволюції Землі і людини. Заклад щороку спонсорує понад сотню польових наукових експедицій Про те, яку любов американці відчувають до музею, свідчить той факт, що багато освітніх фільмів озвучені зірками Голлівуду.
Таймс-Сквер
Місце, де можна по-справжньому відчути дух Нью-Йорка і доторкнутися до його традицій. Розташована на перетині Бродвею та Сьомої Авеню Таймс-Сквер отримала свою сучасну назву завдяки газеті Нью-Йорк Таймс, яка побудувала тут свою штаб-квартиру. На даху хмарочоса встановлено кришталеву Кулю часу, подивитися на традиційний новорічний спуск якої збирається близько мільйона глядачів. Велика кількість яскравої неонової реклами перетворила площу на символ бурхливого життя найбільшого мегаполісу США. На Таймс-Сквер знаходяться відомі торгові центри, ресторани, театри, кінотеатри, м’юзик-холи і Музей мадам Тюссо.
Рокфеллерський центр
Великий офісний центр, споруджений родиною Рокфеллерів, які стали першими в історії доларовими мільярдерами. Комплекс складається з 19 будівель, оздоблених у стилі ар-деко. Це справжнє «місто в місті», в якому розміщуються офіси, магазини, ресторани, м’юзик-хол, телевізійна студія NBC і найприбутковіший в світі аукціонний дім Крістіс. На даху 259-метрового хмарочоса Джи-І-Білдінг знаходиться оглядовий майданчик, з якого відкривається неймовірний вид на Центральний парк та Емпайр-Стейт-Білдінг. З жовтня по квітень на території Рокфеллерського центру працює каток, а перед Різдвом тут встановлюють головну ялинку Нью-Йорка.
Бруклінський міст
Бруклінський міст – це не просто сполучна магістраль між Брукліном і Манхеттеном, а справжній символ технічного прогресу. На момент завершення будівництва в 1883 році майже двохкілометрова споруда стала найдовшим підвісним мостом у світі з найвищими опорними баштами і першим мостом, у конструкції якого використовувались сталеві троси. Бокові частини магістралі призначені для руху автомобільного транспорту, а середня, на значному підвищенні, використовується пішоходами та велосипедистами. Прогулянка по Бруклінському мосту для туриста – це священний обряд, без якого поїздка в Нью-Йорк не може вважатися повноцінною.
Національний меморіал та музей 11 вересня
Меморіальний комплекс, розташований на місці зруйнованих під час теракту 11 вересня 2001 року веж-близнюків Всесвітнього торгового центру. Меморіал складається з двох басейнів розмірами з фундаменти хмарочосів, в які обрушуються потоки води. На гранітних плитах по периметру висічені імена всіх загиблих в той день. Під басейнами розміщений музей, який розповідає про історію торгового центру і про долі людей, що там працювали, та їх рятувальників з пожежного і поліційного департаментів Нью-Йорка.
Бродвей
Найдовша вулиця Нью-Йорка, що простягнулася на 25 кілометрів через весь Манхеттен, Бронкс і далі в північні передмістя мегаполісу. На Бродвеї знаходиться знаменитий Театральний квартал, який став центром американської театральної культури, та головна площа міста – Таймс-Сквер. Засновниками вулиці вважаються індіанці-алгонкіни. Вони задовго до появи європейців проклали собі шлях крізь густі ліси Манхеттену і з того часу Бродвей має свій напрямок, який не змогла змінити навіть чітко організована та впорядкована «квадратно-гніздова» забудова Нью-Йорка.
Собор святого Патрика
Католицький Собор Святого Патрика заслужено носить звання найгарнішого храму США. Споруду вінчають стометрові шпилі, які в XIX столітті височіли над дахами міста. В наш час, на тлі сучасних хмарочосів, зовнішній вигляд неоготичної будівлі вже не вселяє колишнього благоговійного трепету, але це не заважає собору залишатися таким ж монументальним і вишуканим архітектурним шедевром та вигідно виділятися на тлі навколишніх «кам’яних джунглів». Щорічно 17 березня храм стає місцем початку головного американського параду на честь Дня Святого Патрика.
Всесвітній торговий центр 1
Центральна будівля нового комплексу Всесвітнього торгового Центру, який зводиться поряд з зруйнованими в результаті терористичної атаки 2001 року башами-близнюками. Вежа свободи стала найвищим хмарочосом Західної півкулі, висота якого складає 541 метр, або 1776 футів. Така висота обрана не випадково – 1776 це рік прийняття Декларації незалежності США. В оздобленні споруди використані скляні елементи, що створюють цікаву гру світла та відблисків. Верхню частину хмарочосу займають ресторани і оглядові майданчики.
Гранд-Сентрал-Термінал
Найбільший залізничний вокзал світу, який об’єднує 67 колій та 44 платформи. Будівля зведена у стилі боз-ар і виділяється своїми масивними 23-метровими вікнами та стелею, вкритою зображенням зоряного неба з знаками зодіаку. Всі платформи знаходяться на двох підземних рівнях, що дозволило максимально збільшити площу залу очікування. Донедавна вокзал мав «секретну» платформу, яка використовувалася лише один раз, для супроводу президента Франкліна Рузвельта безпосередньо в готель Уолдорф-Асторія.
Музей сучасного мистецтва
Одна з найкращих світових колекцій сучасного мистецтва, започаткована в 1929 році за сприяння родини Рокфелерів. Експозиція музею включає живопис, графіку, скульптури, фотографії, книги, періодичні видання, кінофільми, архітектурні та дизайнерські проекти. Центральне місце серед численних шедеврів займають картини Зоряна ніч Вінсента Ван Гога і Постійність пам’яті (Стікаючий час) Сальвадора Далі.
Нью-Йоркська публічна бібліотека
Заснована на кошти меценатів Нью-Йоркська публічна бібліотека за неповні півтора століття свого існування розрослася до 87 розкиданих по всьому місту відділень, в яких зберігається понад 50 мільйонів примірників книг, газет та інших носіїв інформації. Розташований на П’ятій авеню центральний корпус книгосховища на момент побудови став найбільшою мармуровою спорудою в США. Відома своїми розмірами і головна читальна зала бібліотеки. Приміщення має 90 метрів в довжину, 24 метри в ширину та 16 метрів в висоту.
Хай-Лайн
Найоригінальніший парк Нью-Йорка, створений на ділянці покинутої гілки надземної залізниці протяжністю понад два кілометри. Хай-Лайн виник в 2009 році завдяки старанням архітекторів-ентузіастів Р. Хаммонда і Д. Джошуа. Вони зібрали пожертвування, розробили проект та перетворили непоказне місце на справжню зелену оазу посеред кам’яних джунглів. Парк знаходиться на висоті 10 метрів над вулицями Манхеттену.
Музей моря, повітря та космосу Інтрепід
Розташований на березі річки Гудзон музей під відкритим небом присвячений підкоренню людиною суміжних землі стихій: моря, повітря та космічного простору. Головним його експонатом і, одночасно, виставковим майданчиком став авіаносець часів Другої світової війни Інтрепід. Любителів наукової фантастики не залишить байдужим експериментальний шатл Ентерпрайз, названий на честь космічного корабля з популярного серіалу Зоряни шлях.
Медісон-сквер-гарден
Головний спортивний комплекс Нью-Йорка, який став домашньою ареною для хокейної команди Нью-Йорк Рейнджерс та баскетбольної Нью-Йорк Нікс. Тут також відбуваються бої зірок боксу і реслінгу, проходять музичні концерти і циркові виступи. Медісон-сквер-гарден – це ще й шедевр сучасних будівельних технологій. Споруду звели над діючим Пенсільванським вокзалом, навіть не зупиняючи руху поїздів. Під час останньої реконструкції під стелею комплексу змонтували міст, з якого відкривається найоригінальний вид на спортивну арену.
Радіо-сіті-мьюзік-хол
Театрально-концертний комплекс, побудований як частина Рокфеллерського центру. Радіо-сіті-мьюзік-хол вміщає до шести тисяч глядачів, що робить його одним з найбільших залів світу. Не менш вражає місцевий орган, який складається з 4410 труб. Комплекс неодноразово ставав місцем проведення церемоній нагородження преміями Grammy та MTV Video Music Award. Але головною подією холу стало щорічне Різдвяне шоу Радіо-сіті, білети на яке доводиться купувати за декілька місяців.
Музей мадам Тюссо Нью-Йорк
Нью-йоркська філія Музею мадам Тюссо відразу після відкриття в 2000 році стала однією з найбільш відвідуваних пам’яток міста. Для закладу спеціально звели десятиповерхову будівлю на площі Таймс-Сквер, де розмістилися понад чотири сотні воскових фігур зірок шоу-бізнесу, спорту і відомих історичних діячів. В кімнаті жахів, крім скульптур, можна зустріти загримованих акторів, які раптово «оживають», ще більше лякаючи відвідувачів.
П’ята авеню
Основна транспортна «артерія» Нью-Йорка, яка розділяє Манхеттен на східну та західну частину. П’ята авеню відома як одна з найдорожчих вулиць світу, що вже понад сто років є символом успіху і розкоші по-американськи. Тут знаходяться ексклюзивні бутики знаменитих брендів, престижні приватні апартаменти та дорогі готелі. Туристів ж більш приваблює ділянка вулиці, відома, як Музейна миля, а також численні архітектурні пам’ятки, серед яких можна побачити такі символи міста, як Емпайр-Стейт-Білдінг, Рокфеллерський центр і Собор святого Патрика.
Музей Соломона Гуггенхайма
Ця схожа на перевернуту вежу споруда заслужила репутацію найоригінальнішого музею США. Заклад виник на основі особистої художньої колекції промисловця і мецената Соломона Гуггенхайма, яка з часом перетворилася на одне з провідних світових зібрань сучасного мистецтва. Архітектор будівлі змінив звичну систему ознайомлення з експозицією. Ліфт відправляє відвідувачів музею на верхній, сьомий поверх, звідки вони поступово спускаються пішки спіралеподібним пандусом, занурюючись у світ живопису, скульптури та декоративного мистецтва.
Колекція Фріка
Художній музей, розташований в колишній резиденції промисловця Генрі Клея Фріка. Хоча за життя мільйонер отримав славу жорсткого і безпринципного бізнесмена, він заповів перетворити свій розкішний неокласичний особняк на публічний музей. Колекція Фріка складається з робіт європейських художників та скульпторів XIV-XIX століть. Тут також можна побачити експозицію старовинних меблів, порцеляни і східних килимів.
Брайант-парк
Невелика зелена оаза, затиснута між хмарочосами Манхеттену і будівлею Нью-Йоркської публічної бібліотеки. На території парку є безкоштовний Wi-Fi, що дозволяє працівникам сусідніх офісів та студентам приходити сюди з ноутбуками і працювати чи вчитися на свіжому повітрі. В Брайант-парку регулярно відбуваються кінопокази, концерти, різноманітні навчальні курси, а на зимовий період акуратно підстрижений газон замінюють каток та різдвяний ярмарок.
Клойстерс
Стилізований під старовинний замок музей та парк навколо нього було створено за гроші мільярдера Джона Рокфеллера. Він передав закладу більшу частину своєї колекції середньовічного західноєвропейського мистецтва. Крім картин, скульптур, гобеленів, вітражів і прикрас в Клойстерсі представлені криті галереї, перевезені в США з п’яти французьких монастирів XII-XV століть. Джон також викупив 290 гектарів землі на протилежному березі річки Гудзон, щоб зберегти мальовничий вид, який відкривається на музейно-парковий комплекс.
Флетайрон-Білдінг
Цей оригінальної форми хмарочос отримав прізвисько «Праска», яке з часом стало офіційною назвою будівлі. 87-метрова конструкція дійсно нагадує праску, так як має гострий фронтальний кут і фасади, що розходяться в різні боки. Флетайрон-Білдінг виділяється ще й своїм багатим оздобленням. Теракотові стіни хмарочоса прикрашені об’ємними зображеннями та візерунками, які створюють химерну гру світла і тіні. Внаслідок розташування на перетині великих міських магістралей, біля будівлі виникає помітний аеродинамічний ефект.
Крайслер-Білдінг
Елегантний 320-метровий хмарочос в стилі арт-деко, який на момент відкриття в 1930 році став найвищою будівлею світу. Крайслер-Білдінг проектувався як штаб-квартира однойменної автомобільної корпорації, що відобразилося на зовнішньому вигляді споруди. Хмарочос вінчає семиярусна «корона» з полірованої нержавіючої сталі, яка своїм дизайном нагадує колісні диски найдорожчої моделі Крайслера того часу. Ще однією архітектурною родзинкою будівлі стали розміщені на фасаді скульптури, схожі на горгулів з готичного собору.
Каплиця Святого Павла
Найстаріший збережений храм Нью-Йорка. Темна кам’яна будівля в традиційному колоніальному стилі з його класичними пропорціями різко відрізняється від того, що мандрівник очікує побачити, прогулюючись серед хмарочосів Манхеттену. Каплиця Святого Павла пам’ятає першого президента США Джорджа Вашингтона, на честь обрання якого тут проходив урочистий молебень. Пам’ятає храм і 11 вересня 2001 року, коли будівлю дивом не пошкодила вибухова хвиля від падіння розташованих поряд веж Всесвітнього торгового центру.
Волл-стріт
Назва Волл-стріт міцно асоціюється з фінансовою потужністю США та перетворилася на синонімом всього американського фондового ринку. Вузька і відносно коротка вулиця тягнеться від Бродвею до набережної річки Іст-Ривер. Колись тут проходила кріпосна стіна, що захищала нідерландську колонію Новий Амстердам, а в наш час зосереджені біржі, банки та ділові офіси. Символами Волл-стріт стали Нью-Йоркська фондова біржа і бронзова статуя Атакуючий бик.
Метрополітен-опера
Провідний оперний театр США та один з головних центрів світової музичної культури. Розташована на території Лінкольн-центру будівля буквально пронизана духом урочистості і монументальності. Стіни вестибюля опери розписані фресками знаменитого художника Марка Шагала, стеля головного глядацького залу вкрита золотом, завісу сцени прикрашає шиття з чистого шовку, а освітлюють приміщення 11 кришталевих люстр. Ще однією особливістю театру стало те, що всі твори виконуються виключно мовою оригіналу.