40 найцікавіших палаців і особняків Європи
Версальський палац
Франція, Версаль
Палацово-парковий комплекс в передмісті Парижа, який став символом блиску, розкоші і бездоганного смаку. Версальський палац зведений в XVII столітті Людовиком XIV і виконував функцію головної королівської резиденції до Французької революції 1789-1799 років, після якої тут був відкритий публічний музей. Грандіозна будівля в стилі класицизму складається з 3500 кімнат, серед яких всесвітньо відомі Дзеркальний зал, Великі та Малі королівські покої, Зал Битв і Королівська опера. Навколо розкинувся не менш величний парк площею 8 квадратних кілометрів. Багато європейських монархів брали Версаль за зразок для будівництва власних резиденцій.
Лувр
Франція, Париж
Найпопулярніший музей світу, який до початку карантинних обмежень щоденно приймав 25-30 тисяч відвідувачів. Архітектурний ансамбль Лувру сформувався в XVI-XVII століттях, коли палац служив резиденцією французьких королів. Після переїзду двору в Версаль тут розмістилася Королівська Академія живопису і скульптури, а після Французької революції 1789-1799 років комплекс перетворився на публічний музей. В наш час колекція Лувра нараховує понад 400 тисяч експонатів, з яких виставляються близько 35 тисяч. Центральне місце в експозиції музею займає Мона Ліза – безцінна картина Леонардо да Вінчі, яка зберігається за куленепробивним склом.
Вестмінстерський палац і Біг-Бен
Велика Британія, Лондон
Колишня королівська резиденція, де з XVI століття засідає британський парламент. Палац розташований на березі Темзи в самому серці Лондона. За свою тисячолітню історію фасад будівлі неодноразово перебудовувався, додавалися нові частини споруди. Біг-Бен – назва дзвону вежі з годинником, але частіше так називають всю вежу разом зі знаменитим годинниковим циферблатом. Вона була побудована в 1859 році і має висоту 96 метрів. З 2012 року Біг-Бен офіційно перейменували в Вежу Єлизавети на честь правлячої королеви. Туристи можуть потрапити всередину Вестмінстерського палацу тільки під час літніх парламентських канікул.
Букінгемський палац
Велика Британія, Лондон
Одним з небагатьох в сучасному світі діючих королівських палаців є Букінгемський палац. Це офіційна резиденція Його Величності короля Сполученого Королівства в Лондоні. Площа комплексу з садом становить близько 20 гектарів. Тут є своє відділення поліції, два поштових офіси, госпіталь, басейн, бар – по суті справи, це ціле містечко. У самому палаці 775 кімнат, серед них – офіційний робочий кабінет монарха. У штаті обслуговуючого персоналу перебуває близько 700 осіб. Зміна караулу біля Букінгемського палацу є однією з найбільш впізнаваних церемоній в світі – подивитися на бездоганну виучку і абсолютну незворушність гвардійців збирається безліч туристів.
Шенбрунн
Австрія, Відень
Колишня літня резиденція імператорів династії Габсбургів, побудована в помпезному стилі австрійського бароко. Розкішний палац, що складається з 1440 кімнат, оточує не менш вражаючий французький парк, прикрашений численними скульптурами міфологічних персонажів і фонтаном Нептуна. На території парку знаходяться літній театр, тріумфальна арка Глорієтта, оранжерея та найстаріший діючий зоопарк світу. В минулому при резиденції працювала відома скульптурна майстерня, твори якої розходилися всією Австрійською імперією, включаючи Львів. З 1990-х років більша частина палацових приміщень перетворена на музей.
Королівський палац у Мадриді
Іспанія, Мадрид
Офіційна резиденція іспанських монархів, побудована в XVIII столітті на місці середньовічної мавританської фортеці. За часів правління диктатора Франсіско Франко палац був націоналізований, тому королівська сім’я тут більше не проживає, а тільки влаштовує офіційні прийоми. В інший час ця перлина барокової архітектури відкрита для відвідування. Крім величного фасаду і дивовижних інтер’єрів, гостей палацу чекають колекції живопису і скрипок Страдіварі, музеї зброї і фармацевтики, а також королівська бібліотека. На захід від будівлі розкинувся сад Кампо-дель-Моро, який спускається до річки Мансанарес.
Палац дожів
Італія, Венеція
Колишня резиденція дожів – правителів Венеціанської Республіки. У приміщеннях перетвореного на музей палацу також засідали Велика рада і Сенат, працював Верховний суд і вершила свої справи таємна поліція, а на першому поверсі розміщувалися контори юристів, канцелярія, служби цензорів і морське відомство. Палац дожів сміливо можна назвати найоригінальнішою спорудою Венеції. Неначе в насмішку над усіма законами архітектури його верхня масивна частина покоїться на легких ажурних арках, а при першому погляді здається, що будівля перекинута фундаментом догори й дахом вниз.
Гофбург
Австрія, Відень
Колишня зимова резиденція династії Габсбургів і основне місцеперебування імператорського двору у Відні. Грандіозний палацовий комплекс займає цілий міський квартал та об’єднує в собі десятки будівель і внутрішніх двориків, зведених в різні епохи та витриманих в різних архітектурних стилях. Сьогодні Гофбург продовжує виконувати покладену на нього багато століть назад функцію символу державної влади: тут розміщується резиденція президента Австрії. Зрозуміло, що така «спеціалізація» передбачає певні обмеження. Проте, навіть відкритих для туристів залів вистачає, щоб цікаво провести в палаці цілий день.
Бельведер
Австрія, Відень
Палацово-парковий комплекс, зведений як заміська резиденція для одного з найуславленіших полководців XVIII століття принца Євгенія Савойського. Бельведер складається з Верхнього і Нижнього палаців, навколо яких розбитий найстаріший в Європі альпійський сад, де можна побачити різноманіття флори альпійських гірських екосистем. В 1781 році на території резиденції був відкритий один з перших публічних художніх музеїв світу, а з 1903 року комплекс перетворився на Австрійську галерею Бельведер. Основна експозиція закладу присвячена австрійським художникам XIX-XX століть.
Мінойський палац у Кноссі
Греція, Іракліон
Важко знайти людину, яка не чула хоч щось про Мінотавра, лабіринт та нитки Аріадни. Мінойський палац у Кноссі – це те саме місце, де, згідно з давньогрецьким міфом, Тесей переміг страховисько з людським тулубом і бичачою головою. А ще це матеріальне свідчення існування найдавнішої європейської цивілізацій, що виникла понад п’ять тисячоліть тому на острові Крит. Гігантська споруда складалася з близько тисячі кімнат, пов’язаних складною системою коридорів та сходів. Крім звичних вікон, приміщення палацу освітлювалися через світлові колодязі – отвори, що пронизували дах і декілька поверхів під ним.
Кінта-да-Регалейра
Португалія, Сінтра
Романтичний палацово-парковий комплекс, створений підприємцем та членом масонької ложі Антоніу Монтейру. За задумом, планування палацу і парку повинно було відповідати філософським уявленням Монтейру про життя. В результаті був реалізований проект, в якому змішалися різні архітектурні стилі, фантазії та примхи ексцентричного мільйонера. Великий інтерес викликає ритуальний Колодязь посвяти, який нагадує підземну вежу глибиною 27 метрів. Його стіни – це спіральна арочна галерея з дев’яти прольотів. Кожен проліт символізує одне з кіл пекла, уступів чистилища і сфер раю з «Божественної комедії» Данте Аліг’єрі.
Дім Джульєтти
Італія, Верона
Середньовічний будинок, який ототожнюється з легендарним будинком героїні п’єси Вільяма Шекспіра «Ромео і Джульєтта». Впродовж XX століття тут пройшли декілька етапів реставраційних робіт, в результаті яких була відтворена атмосфера епохи Відродження. Перед будівлею знаходиться мальовничий затишний дворик, де відвідувачів зустрічає статуя Джульєтти. В дворик виходить і знаменитий балкон, на якому закохані з усього світу намагаються сфотографувати свій поцілунок. Щороку 16 вересня в музеї проходить святкування Дня народження Джульєтти.
Холірудхаус
Велика Британія, Единбург
Офіційна резиденція британських монархів в Шотландії. Холірудхаус розташований на знаменитій Королівської милі, в протилежному кінці від Единбурзького замку. Палац відомий в першу чергу тим, що тут жила шотландська королева Марія. Це було бурхливе правління, яке супроводжувалося змовами і вбивствами. В наш час в його розкішних апартаментах періодично проводяться державні прийоми за участю британської королівської родини. Крім того, в Холірудхаусі розміщені виставки, де можна докладніше ознайомитися з історією Шотландії.
Гемптон-корт
Велика Британія, Лондон
Колишня заміська резиденція англійських королів, розташована у лондонському передмісті на березі Темзи. Західний фасад палацу зберіг початковий стиль готичного замку з надбрамними укріпленнями. Через рів до воріт веде кам’яний міст з фігурами звірів і птахів, а на стіні внутрішнього двору зберігся в робочому стані астрономічний годинник. Перед палацом розбито французький парк з лабіринтом. Весь персонал Гемптон-корту одягнений в історичні костюми, відвідувачам показують королівську кухню, пригощають стравами різних століть, запрошують взяти участь у церемоніях. Періодично тут відбуваються лицарські турніри.
Палац Казерта
Італія, Казерта
Найбільший палацово-парковий комплекс Італії, що за своїми розмірами в Європі поступається тільки Версалю, велич та гігантоманію котрого він наслідував. Монументальна п’ятиповерхова будівля, що складається з 1200 кімнат, слугувала резиденцією правителів Неаполітанського королівства. Під час будівництва комплексу був повністю змінений ландшафт, а місто Казерта перенесене на 10 кілометрів. В наш час більша частина палацу зайнята державними установами, для відвідувачів відкриті королівські покої, картинна галерея і придворний театр.
Палац Німфенбург
Німеччина, Мюнхен
Один з найбільших палаців Європи, що слугував головною літньою резиденцією правителів Баварії. Величну барокову будівлю оточує не менш грандіозний парк площею 200 гектарів, який прикрашають штучні озера, канали і численні тематичні павільйони. На території Німфенбургу вже декілька століть працює порцелянова мануфактура, вироби якої можна побачити в музейних експозиціях палацу. Представники королівської династії Віттельсбахів до цього часу проживають в закритій для туристів частині будівлі.
Долмабахче
Туреччина, Стамбул
Палацовий комплекс, побудований під час правління султана Абдул-Меджида I в нетиповому для Османської імперії змішанні стилів бароко, рококо та класицизму. Правитель хотів перевершити європейських монархів в розмірах і розкоші, тому його резиденція вийшла дійсно грандіозною: стіни палацу тягнуться на 600 метрів уздовж протоки Босфор, а загальна площа комплексу складає майже п’ять гектарів. Для оздоблення інтер’єрів Долмабахче було витрачено 14 тон золота. Останнім з господарів резиденції став Ататюрк. Ложе першого президента і національного героя Туреччини – одна з головних пам’яток перетвореного на музей палацу.
Палац Гуель
Іспанія, Барселона
Єдине творіння Антоніо Гауді, розташоване в Старому місті Барселони. Особняк створений як резиденція текстильного магната Аузебі Гуеля, який був великим шанувальником творчості архітектора. Увінчана куполом будівля поєднує відразу декілька стилів: модерн, готику і ісламські мотиви. Через незвичні арки параболічної форми гості могли вільно проїжджати в просторий вестибюль палацу в екіпажах, в той час як в самому вестибюлі передбачений спіральний спуск в підвал, де знаходяться стайні.
Хенераліфе
Іспанія, Гранада
Палацово-парковий комплекс, побудований, як заміська резиденція правителів Гранадського емірату. Незважаючи на досить скромні інтер’єри самого палацу, еміри не поскупилися на створення розкішних садів, які стали апогеєм мавританського паркового мистецтва. Тут все спроектовано з урахуванням гармонії простору – кипарисові алеї, басейни, фонтани, розарії створюють відчуття усамітнення і спокою. Раніше Хенераліфе був з’єднаний з розташованою поряд Альгамброю критим містком через яр, який їх розділяє.
Палаццо-Веккйо
Італія, Флоренція
Палац, який століттями виконував функцію резиденції правителів та місця засідань синьйорії Флорентійської Республіки і Великого Герцогства Тосканського. Масивну середньовічну споруду, що нагадує замок, вінчає вежа висотою 94 метри. З досить аскетичним фасадом Палаццо-Веккйо контрастують його багато оздоблені інтер’єри. Перед головним входом в будівлю стояв оригінал статуї Давид роботи Мікеланджело. В кінці XIX століття скульптура була перевезена в Академію витончених мистецтв і замінена на копію. В наш час в палаці розміщується міська адміністрація Флоренції.
Палац Пінчіана (Галерея Боргезе)
Італія, Рим
Художня галерея, розміщена в колишньому Палаці Пінчіана – центральній споруді перетвореної на громадський парк Вілли Боргезе. Основи зібрання заклав в XVII столітті кардинал Шипіоне Боргезе. Щоб володіти прославленими творами мистецтва, глава католицької церкви не зупинявся ні перед чим. Подейкують, що деякі полотна були викрадені з храмів за його наказом. В наш час галерея складається з 75 залів, в яких зберігається більше п’яти тисяч полотен і скульптур. Тут можна побачити роботи таких всесвітньовідомих майстрів, як Рафаель, Рубенс, Тіціан, Боттічеллі.
Чатсворт-хаус
Велика Британія, Бейквелл
Чатсворт-хаус називають «будинком-скарбницею» Великої Британії. Тут зберігається велика колекція творів мистецтва, зібрана власниками маєтку протягом декількох століть. Експозиція палацу охоплює період понад чотири тисячоліття – від єгипетських і римських скульптур, до шедеврів Рембрандта і Ренуара. Ще однією перлиною маєтку є його сади, які займають площу 40 гектарів і вражають своєю різноманітністю. Хоча Чатсворт-хаус є діючою резиденцією герцогів Девонширських, комплекс відкритий для відвідування.
Королівський павільйон
Велика Британія, Брайтон
Розкішний палац, який довгий час був курортною резиденцією британських монархів біля моря. Стиль архітектури будівлі називають індо-сараціонським. Це змішання елементів індійського, мавританського та китайського зодчества. Розкіш і велич видно в усьому – як в оформленні фасадів, так і у внутрішніх інтер’єрах. В наш час в Королівському павільйоні знаходиться музей, а його зали можна орендувати для проведення урочистих заходів.
Бленгеймський палац
Велика Британія, Вудсток
Місце народження Вінстона Черчилля та єдиний некоролівський і неєпископський заміський будинок Англії, який офіційно називали палацом. Предок легендарного прем’єр-міністра Великої Британії отримав в нагороду за військові заслуги титул герцога і ділянку землі, на якій виросла грандіозна резиденція, спроектована у рідкісному стилі англійського бароко. Навколо будівлі розкинувся парк площею понад 8 квадратних кілометрів. Хоча представники стародавнього роду живуть в Бленгеймському палаці донині, комплекс відкритий для відвідування.
Лазєнки
Польща, Варшава
Невелика камерна резиденція останнього польського короля Станіслава Августа Понятовського, побудована посеред озера в центрі однойменного парку. Палац з’явився в XVIII столітті на місці королівських купалень. Штучний острів облаштували широкими сходинками до води, куди виходив південний фасад будівлі з лоджиєю. З «великою землею» палац з’єднують два бічних крила, до яких прокладені повітряні галереї. Відносну скромність зовнішніх оздоб на неокласичних фасадах резиденції компенсували бароковою пишнотою інтер’єрів. Як і в часи монархії Лазєнки – це не тільки мальовниче місце для прогулянок, а й важливий культурний центр.
Во-ле-Віконт
Франція, Менсі
Палацово-парковий комплекс, який став джерелом надхнення для створення Версалю. На згадку про давні замки Франції, палац побудований на терасі, оточеній ровами з водою. Поза будівлею розкинувся дивовижний парк площею 100 гектарів. Це був перший парк нового зразка – так званий регулярний французький сад. Аби нічим не псувати чисту перспективу, власник Во-ле-Віконта наказав переселити сусіднє селище з мешканцями і змінити напрямок невеличкої річки. В палаці повністю збережена обстановка минулих століть.
Королівський палац
Швеція, Стокгольм
Діюча резиденція шведських монархів, зведена на парадній набережній острова Стадхольмен. Згідно із задумом архітектора, план палацу повинен був повторювати план Стокгольма XVIII століття. В більшість днів туристи можуть безперешкодно ознайомитися з інтер’єрами будівлі і відвідати розташовані тут музейні зали. Найбільшою популярністю користуються Збройна палата та Скарбниця, де можна побачити королівські регалії. Щодня опівдні біля палацу відбувається зміна почесної варти, яка супроводжується виступом оркестру і кінних гвардійців.
Королівський палац
Угорщина, Будапешт
Колишня резиденція правителів Угорщини, побудована на південному краї Замкової гори, оточеної середньовічними мурами Будайської фортеці. Варто зауважити, що часто Будайською фортецею називають тільки сам палац, хоча насправді укріплення займає весь історичний квартал, розташований на Замковій горі. Початкова готична будівля резиденції була зруйнована в 1686 році в ході звільнення міста від османської окупації. Впродовж наступних століть на її місці виросла ще більш монументальна та розкішна споруда, зведена в стилі бароко. В наш час приміщення палацу займають Угорська національна галерея, Музей історії Будапешта і Національна бібліотека Сечені.
Мюнхенська резиденція
Німеччина, Мюнхен
Родове гніздо правителів Баварії з династії Віттельсбахів, яке стало найбільшим палацовим комплексом Європи, побудованим на території міста. Мюнхенську резиденцію утворюють майже два десятки будівель, що охоплюють історичний період від XIV до XIX століття. Комплекс складається з трьох основних частин – це Стара Резиденція, Королівські покої і парадні зали Фестзаальбау. В наш час приміщення резиденції перетворилися на музей, де відвідувачі можуть ознайомитися не тільки з розкішним оздобленням палацових інтер’єрів, а й з численними витворами мистецтва та іншими коштовними експонатами, які належали баварським монархам.
Палац Мірабель
Австрія, Зальцбург
Назва Мірабель утворена поєднанням двох італійських слів: дивовижний та гарний. Історія цього мальовничого місця бере свій початок в 1606 році. Вольф Дітріх Райтенау, що служив в ті часи архієпископом Зальцбурга, полюбив прекрасну дівчину Соломію Альт і, незважаючи на всі заборони церкви, не відмовився від своєї коханої та побудував для неї оточений садами палац. Через декілька років Райтенау був заарештований, а Мірабель перетворили спочатку на єпископську резиденцію, а пізніше на міський магістрат і канцелярію бургомістра.
Вілла д’Есте
Італія, Тіволі
Шедевр епохи відродження і найвідоміша італійська вілла, розташована за межами Риму. Комплекс складається з палацу та саду, що отримав всесвітню славу завдяки своїй системі фонтанів. Особливо вражають багаторівневий Фонтан Нептуна і Фонтан Органу. Останній спроектований таким чином, щоб вода, падаючи в спеціальні порожнини, змушувала повітря, вібруючи, виходити назовні через органні трубки – так водний потік грає свій концерт. На території вілли знаходиться музей-лабораторія антикварних книг. Тут раритетні видання не тільки виставляють для відвідувачів, а ще й реставрують.
Мірамаре
Італія, Трієст
Неоготичний палац, зведений на узбережжі Адріатичного моря для австрійського ерцгерцога з династії Габсбургів і майбутнього імператора Мексики Максиміліана I. Елегантна білосніжна споруда немов дивиться на води затоки з безтурботною байдужістю. Всередині палацу відвідувачів чекають розкішні інтер’єри XIX століття, які майже повністю зберегли свої оригінальні меблі. На окрему увагу заслуговує розбитий навколо екзотичний парк. Він був створений на скелястому березі, практично позбавленому рослинності.
Палаццо Пітті
Італія, Флоренція
Найбільший палац Флоренції, побудований банкіром і підприємцем Лукою Пітті, який намагався в усьому перевищити своїх противників Медічі. Навіть вікна власної резиденції Пітті зробив у розмір дверей резиденції Медічі, а це аж 8 метрів у висоту. В наш час в масивній, схожій на неприступну фортецю будівлі розміщуються декілька музеїв: Палатинська галерея, Галерея сучасного мистецтва, Музей срібла, Музей порцеляни, Музей екіпажів і карет та Галерея костюмів. Позаду палацу розкинулися Сади Боболі.
Крістіансборг
Данія, Копенгаген
Єдина в світі будівля, яка одночасно об’єднує під одним дахом вищі установи законодавчої, виконавчої та судової влади країни. Розташований на невеликому, оточеному каналом острівці Крістіансборг виник ще в Середні віки, як головна резиденція данських монархів, але палац неодноразово знищувався пожежами і свого сучасного вигляду набув тільки в XVIII столітті. В наш час королівська родина використовує лише деякі частини будівлі. Завдяки своїй 106-метровій вежі Крістіансборг став найвищою спорудою Копенгагена. Потрапити на екскурсію в палац можна з 1 жовтня по 30 квітня.
Королівський палац
Нідерланди, Амстердам
Колишня ратуша Амстердама, яка перетворилася на резиденцію нідерландської королівської династії. Для підтримки масивної будівлі був закладений фундамент з понад 13 тисяч дерев’яних паль. Художнє оформлення інтер’єрів палацу повниться посиланнями на епоху Великих географічних відкриттів, а вінчає споруду купол з флюгером у вигляді морського судна. У численних залах і галереях резиденції виставлені картини голландських художників. Спеціально для нової ратуші Рембрандт написав своє наймасштабніше полотно Змова Юлія Цивіліса.
Палац Фонтенбло
Франція, Фонтенбло
Заміська резиденція королів Франції і імператора Наполеона Бонапарта. Хоча Фонтенбло не такий відомий, як Версаль, проте він не набагато поступається йому за розмірами, красою та насиченістю історичними подіями. В наш час в приміщеннях палацу розмістилися чотири музеї: Музей Наполеона, Китайський музей, Галерея живопису і Галерея меблів. Фонтенбло також цікавий своїми дворами, садами і штучними водоймами, влаштованими під будь-який настрій, а в лісі, що оточує містечко, прокладено 300 кілометрів пішохідних, велосипедних і кінних маршрутів.
Палац Шарлоттенбург
Німеччина, Берлін
Шарлоттенбург зводився як подарунок першого пруського короля Фрідріха I своїй дружині Софії-Шарлотті Ганноверській, але з часом перетворився на улюблену літню резиденцію спочатку правителів Прусії, а пізніше – Німецької імперії. Увінчаний 48-метровий куполом палац вважається найвишуканішим прикладом барокової архітектури в Берліні. Заслуговує на увагу і розташований поряд парк площею 53 гектари, створений за зразком італійської вілли. Відновлений після Другої світової війни палац виконує функцію музею і місця проведення державних церемоній.
Місце народження Шекспіра
Велика Британія, Стретфорд-на-Ейвоні
Місце, де народився і помер великий англійський драматург Вільям Шекспір. У будинку відтворена атмосфера XVI століття. Меблі, предмети побуту, одяг – точні копії того, чим користувалася родина Шекспірів. Екскурсії проводять гіди, одягнені в старовинні костюми, а на подвір’ї актори показують сцени з великих трагедій на мові тієї епохи. Серед автографів, залишених відвідувачами будинку, можна побачити імена Чарльза Дікенса, Джорджа Байрона, Вальтера Скотта і інших відомих шанувальників драматурга.
Палаці Бірона (Музей Родена)
Франція, Париж
Музей, в якому зібрана велика колекція робіт французького скульптора Огюста Родена. Заклад розташований в оточеному розкішним садом Палаці Бірона. На початку XX століття тут проживав сам Роден. Митець пожертвував Франції всю свою колекцію скульптур, разом з придбаними їм картинами Ван Гога і Ренуара, за умови, що будинок буде перетворений на художній музей. В палаці також зберігаються твори коханої Родена – Каміли Клодель.
Кенсінгтонський палац
Велика Британія, Лондон
Найскромніша з резиденцій Британської королівської сім’ї, в якій проживають переважно молодші принци і члени монаршої родини. Саме тут народилась майбутня королева Вікторія. Всередині палацу можна побачити цілий комплекс чудових історичних залів, де виставлені численні картини, скульптури, оригінальні предмети інтер’єру та одяг з королівського гардеробу. До будівлі примикають Кенсінгтонські сади, які переходять в Гайд-парк.