60 найцікавіших храмів і монастирів Європи
Собор Паризької Богоматері
Франція, Париж
Собор Паризької Богоматері прославився на весь світ завдяки однойменному роману Віктора Гюго. Будівництво храму розтягнулося майже на два століття, що пішло йому тільки на користь. На момент закладення першого каменя собору в 1163 році в французькій архітектурі панував романський стиль, який в процесі будівництва змінився готичним. Завдяки цьому Нотр-Дам-де-Парі увібрав в себе найкраще від обох стилів, отримавши в підсумку свій неповторний вигляд. Храм вийшов настільки великим, що міг вмістити всіх жителів середньовічного Парижа. Наполеон Бонапарт вибрав Собор Паризької Богоматері місцем своєї коронації.
Базиліка Святого Петра
Італія, Рим (Ватикан)
Серце Ватикану і всього католицького світу, в якому проводить святкові меси сам Папа Римський. Історія собору почалася в IV столітті з зведення храму на місці, де розп’яли та поховали апостола Петра. В XVI-XVII столітті собор перебудували в грандіозну Базиліку Святого Петра – найбільший християнський храм світу висотою 136 і довжиною 211 метрів. Всередині споруди можуть розміститися найбільші собори Європи, спеціальні мітки на підлозі маркують їх розміри. Перед храмом розташована площа, оточена колонадою з 284 доричних колон. Відвідувачі можуть піднятися на купол базиліки, з якого відкривається неймовірний вид на центральну частину Риму.
Храм Святого Сімейства
Іспанія, Барселона
Найвідоміше творіння великого архітектора Антоніо Гауді, яке стало символом Барселони. Величний храм починав зводитися в 1882 році в готичному стилі, проте Гауді вніс в його образ оригінальність модерну, додавши будівлі легкості і ажурності. Майстер хотів зробити Храм Святого Сімейства «останньою великою святинею християнства», внаслідок чого всі архітектурні елементи споруди набули глибокого християнського символізму. Будівництво розпочате майже півтора століття назад не закінчено й досі. Це єдиний випадок в історії архітектури, коли довгобуд має таку колосальну туристичну популярність і входить в список світової спадщини ЮНЕСКО.
Пантеон
Італія, Рим
Античний язичницький храм, присвячений відразу всім римським божествам, пізніше освячений як християнська церква Святої Марії і Мучеників. Зведена в II столітті нашої ери будівля добре збереглася до нашого часу і вражає своєю величчю не тільки фахівців-істориків, а й простих відвідувачів. Роль вікон в Пантеоні виконує отвір діаметром 9 метрів, розташований на самій вершині купола. По периметру храму, в нішах, знаходилися статуї божеств, на які протягом року почергово падало світло з отвору. Але ці статуї, на жаль, не збереглися і їх місце займають скульптури та картини XVIII століття.
Санта-Марія-дель-Фйоре
Італія, Флоренція
Головний символ Флоренції і культури італійського відродження взагалі. Ця перлина світової архітектури вже сім століть вражає своєю витонченістю та величчю. Маючи висоту 114 і довжину 153 метри, Собор Санта-Марія-дель-Фйоре був найбільшим християнським храмом світу до побудови в Римі Базиліки Святого Петра. Фасад будівлі виконаний з різнокольорових мармурових плит, та прикрашений численними скульптурними композиціями. Його увінчує восьмигранний купол, вперше зведений за новими технологіям, які не передбачали наявність будівельних лісів. Архітектурну композицію собору доповнює прямокутна дзвіниця.
Софійський собор (Ая-Софія)
Туреччина, Стамбул
Ця монументальна споруда в оточенні чотирьох струнких мінаретів стала центром тяжіння для всіх туристів, що прибувають до Стамбула. Зведений в VI столітті як найбільший християнський храм світу, Софійський собор після завоювання Константинополя турками був перетворений на мечеть. Ая-Софія вражає своєю архітектурою, чудовими мозаїками та легко відчутною аурою місця сили. На стінах храму християнські символи знаходяться по сусідству з арабською в’яззю, взаємно доповнюючи один одного. Купол собору ніби піднятий у повітря окремо від загальної будівлі. Таку ілюзію створюють 40 вікон, через які пробивається світло.
Парфенон
Греція, Афіни
Головний храм Афінського акрополя, присвячений покровительці міста – богині Афіні. Парфенон з’явився в часи найбільшого розквіту античного полісу в V столітті до нашої ери. Для його будівництва з всієї Греції та грецьких колоній везли найкращий мармур, деревину, дорогоцінні метали і слонову кістку. Храм був продуманий у найдрібніших деталях, які мали на меті виправити похибки людського зору. Хоча будівля здається ідеально прямолінійною, насправді ж у її контурах майже немає повністю прямих ліній. В наш час більша частина скульптур та оздоблення Парфенону зберігається в музеях, але навіть напівзруйнована споруда викликає захват в численних туристів.
Базиліка Сакре-Кер
Франція, Париж
Базиліка Сакре-Кер розташована на вершині пагорба Монмартр, у найвищій точці Парижа. Храм споруджений на згадку про жертви франко-пруської війни, в незвичному для Франції римсько-візантійському стилі. Над його входом підносяться дві кінні статуї – Людовика Святого і Жанни д’Арк. Унікальність споруди полягає в тому, що вона побудована з особливого мінералу, який біліє під впливом води. Тому ось уже понад 100 років собор буквально освітлює місто своєю білизною. Перед храмом розташований оглядовий майданчик, до якого можна піднятися багатоярусними сходами або фунікулером.
Абатство Мон-Сен-Мішель
Франція, Мон-Сен-Мішель
Унікальне місце, якому важко знайти аналоги не тільки в Франції, а й в усьому світі. На березі протоки Ла-Манш, посеред ідеально плоскої рівнини, підноситься одинока скеля-фортеця, увінчана суворим монастирем. На схилах скелі, оточене неприступними стінами, розкинулось крихітне середньовічне містечко з вузькими звивистими вуличками. В наш час тут проживає всього кілька десятків жителів, враховуючи монахів-бенедиктинців. Найвищі в Європі припливи двічі на добу перетворюють Мон-Сен-Мішель в острів, а навколишню рівнину – в бурхливий океан. В XIX столітті була побудована дамба, яка сполучає скелю з «справжнім» суходолом.
Вестмінстерське абатство
Велика Британія, Лондон
Повна назва Вестмінстерського абатства – Собор Святого Петра у Вестмінстері. Храм в цьому місці був зведений ще в VII столітті, він багато разів перебудовувався та розширювався і остаточно будівництво завершилося лише в 1745 році. Цей чудовий зразок ранньої англійської готичної архітектури став символом британської нації. Впізнаваний силует собору з двома вежами і численними ажурними арками, його вітражі і багато прикрашені інтер’єри завжди приваблювали туристів. Всі монархи Великої Британії, починаючи з XI століття були короновані саме тут, тут же поховані 18 з них. Стіни абатства бачили і чимало королівських весіль.
Міланський собор
Італія, Мілан
Побудований з білого мармуру Міланський собор – один з найбільших та найгарніших храмів світу. Висота цієї витонченої готичної будівлі становить 108, а довжина – 158 метрів. Хоча перший камінь в фундамент собору був закладений ще в XIV столітті, остаточно будівництво завершилося тільки в 1965 році. У зовнішньому вигляді храму вражає абсолютно все – більше сотні шпилів, головний з яких увінчаний фігурою Діви Марії, тисячі скульптурних композицій, неймовірної краси вітражі, дах, оформлений як тераса. На стелі над вівтарем собору зберігається цвях, що, за переказами, знятий зі Святого Розп’яття.
Сікстинська капела
Ватикан (Італія, Рим)
Папська каплиця, зведена як частина архітектурного комплексу Апостольського палацу. Зовні будівля виглядає досить скромно, однак, опинившись всередині приміщення, можна втратити дар мови від навколишньої краси. Світову славу Сікстинській капелі принесли розписи її стін і стелі, виконані групою видатних флорентійських художників, серед яких були Мікеланджело Буонарроті і Сандро Боттічеллі. Фреска Створення Адама за впізнаваністю може конкурувати з Джокондою Леонардо да Вінчі. В каплиці проходять збори кардиналів, які після смерті чинного Папи Римського обирають нового понтифіка.
Кельнський собор
Німеччина, Кельн
Найвеличніший храм Німеччини, будівництво якого було розпочате ще в XIII столітті, а остаточно завершене тільки в кінці XIX. Маючи висоту 157 метрів, Кельнський собор є третім найвищих храмом світу. Подолавши пів тисячі сходинок, можна побачити незабутню панораму міста з оглядових майданчиків, розташованих на вежах споруди. В соборі зібрані унікальні реліквії, величезна кількість скульптур і полотен релігійної тематики, старовинні культові предмети. Найбільший інтерес викликає Релікварій Трьох царів. В ньому зберігаються мощі, що, як вважається, належать волхвам, які принесли Ісусові Христові дари, дізнавшись про народження месії.
Базиліка Святого Марка
Італія, Венеція
Головний храм Венеції, зведений в незвичному для Західної Європи візантійському стилі. Хоча розташована на однойменній площі базиліка була закладена ще в ранньому середньовіччі, вона неодноразово перебудовувалася і розширювалася, поки не набула свого сучасного вигляду в XVI столітті. Храм відігравав важливу роль в житті Венеції. Тут коронували правителів республіки, відправляли в далекі мандри відомих мореплавців, збиралися жителі міста в свята і дні народних лих. В Базиліці Святого Марка можна побачити багато предметів мистецтва, привезених з Константинополя під час хрестових походів.
Собор Святого Павла
Велика Британія, Лондон
В найвищій точці британської столиці розташований найбільший в Європі англіканський храм, який став резиденцією єпископа Лондона. Датою відкриття собору вважається 1708 рік, але це вже був п’ятий храм, побудований на даному місці. Купол будівлі, якого не було в первинному проекті, і який з’явився в результаті монаршого волевиявлення Карла II і втручання духовенства, став однією з головних пам’яток Лондона. Він майже повністю повторює купол Базиліки Святого Петра, що в Римі, і точно так само має зовнішню галерею, з якої відкривається чудова панорама міста. Собор Святого Павла є місцем поховання відомих громадян Великої Британії.
Собор святого Стефана
Австрія, Відень
Середньовічний Собор святого Стефана став символом не тільки Відня, а й всієї Австрії. Його величний шпиль, що підноситься на 136 метрів, видно з більшості районів міста. Готичний храм відомий не лише своєю архітектурою, тут зберігаються численні реліквії, які вважаються витворами мистецтва світового рівня. В крипті собору знаходиться усипальниця монаршої династії Габсбургів, а під його східним крилом – катакомби. У цьому підземному цвинтарі ховали і звичайних віденців. В обох вежах храму відкрито оглядові майданчики, що дозволяють помилуватися мальовничими краєвидами міста та мозаїчним дахом будівлі.
Блакитна мечеть (Мечеть Султанахмет)
Туреччина, Стамбул
Грандіозний комплекс, до складу якого, крім власне мечеті, увійшли: школа, лікарня, благодійні заклади, кухні і заїжджий двір для караванів. Архітектура Султанахмет – гармонійне поєднання класичного османського та візантійського стилю. Назву Блакитна мечеть отримала завдяки великій кількості блакитних і білих керамічних плит ручної роботи, які використовувалися для оздоблення інтер’єру. Султан Ахмед I наказав фабрикам надсилати в Стамбул найкрасивіші зразки кераміки, заборонивши постачання продукції на інші, менш важливі будівництва. Ще однією особливістю мусульманської святині стало те, що вона має не чотири мінарети, а шість.
Монастир єронімітів
Португалія, Лісабон
Колишній монастир католицького Ордену єронімітів, побудований на кошти, отримані в ході великих географічних відкриттів. В архітектурному ансамблі святині прекрасно все: зубці, вежі та шпилі унікального португальського стилю мануеліно, чиї мотиви навіяні готикою і морем, ніжно-бежевий колір фасаду, пишні фонтани та бруківка головної площі, на якій викладено зображення знаків зодіаку, просторі ландшафтні сади. В монастирському храмі знаходиться усипальниця видатного мореплавця Васко да Гами, а західне крило комплексу займають Національний археологічний музей і Морський музей.
Мескіта
Іспанія, Кордова
Колишня головна мечеть могутнього Кордовського халіфату, яка починаючи з XIII століття перетворилася на католицький собор. Архітектурно Мескіта ділиться на три частини: дзвіницю, внутрішнє подвір’я і молитовний зал. Весь комплекс займає територію площею 2,2 гектари, що дозволило йому стати найбільшою релігійною спорудою середньовічної Європи. Всередині храму відвідувачів зустрічають ряди з сотень подвійних арок, що спираються на колони, вирізані з античних та візантійських будівель. По унікальному оформленню різних зон молитовного залу можна простежити історію розширення мечеті-собору.
Севільський кафедральний собор
Іспанія, Севілья
Найбільший готичний храм світу, що займає територію площею 2,4 гектари. Собор зведений в XV-XVI століттях на руїнах мавританської мечеті. Її мінарет був перетворений на прикрашену візерунками та орнаментами дзвіницю висотою 114 метрів. Від мечеті також зберігся розташований в середині споруди двір з апельсиновими деревами. Грандіозний храм став усипальницею кастильських королів і великого мореплавця Христофора Колумба. Син відкривача Америки передав храму коштовності та книги батька, для яких побудували окреме приміщення – Бібліотеку Коломбіна.
Церква Сент-Шапель
Франція, Париж
Середньовічна каплиця, розташована на території колишнього королівського замку Консьєржері. Вона була задумана не тільки як місце звернення до Бога, а і як сховище реліквій, здобутих хрестоносцями в Константинополі. Будівля складається з двох ярусів: верхній призначався для молитов самого короля, а нижній – для придворних. Оздоблення Сент-Шапель вражає своєю вишуканістю і багатством. Майже всю площу стін другого поверху займають величезні вікна-вітражі, більшість з яких збереглися з XIII століття. Приміщення наскрізь пробивається світлом, створюючи неймовірне видовище в ясну сонячну погоду.
Берлінський собор
Німеччина, Берлін
Найбільший протестантський храм Німеччини, який задумувався як аналог Базиліки Святого Петра в Ватикані і мав стати головним собором всіх європейських лютеран. Всупереч протестантським вченням, Берлінський собор вийшов дуже багатим та яскравим. Зовні будівля прикрашена скульптурами, колонами і ліпниною, а всередині – вітражами і картинами на біблійні теми. Відвідувачам доступний для огляду склеп династії Гогенцоллернів, яка правила Німецькою імперією та її попередником – Пруським королівством. Під куполом храму розташований оглядовий майданчик, з якого відкривається чудовий вид на Берлін.
Собор святого Віта
Чехія, Прага
Собор Святого Віта підноситься над містом, розташувавшись в самому центрі Празького граду. Храм вважається одним з найкращих зразків готичної архітектури не тільки Чехії, а й всієї Європи. Закладена в XIV столітті споруда неодноразово добудовувалася, поки не отримала свій сучасний вигляд в 1926 році. Празький собор – це не тільки духовна святиня, з ним пов’язані важливі для країни історичні події – в храмі поховані чеські монархи і архієпископи, тут зберігаються королівські регалії і середньовічна бібліотека. На вершині головної башти собору знаходиться оглядовий майданчик, до якого ведуть три сотні кам’яних сходинок.
Базиліка Святого Іштвана
Угорщина, Будапешт
Головний католицький храм Угорщини названий на честь засновника країни і національного героя короля Іштвана I. «Непідкупна» права рука правителя зберігається в позолоченій гробниці, розташованій біля вівтаря базиліки. Монументальна неоренесансна будівля займає більшу частину однойменної площі. Та найбільше туристів приваблюють не розміру храму, а його розкішні інтер’єри, прикрашені найкращими угорськими майстрами, та купол, з якого можна насолодитися панорамним видом на місто. Завдяки хорошій акустиці в базиліці регулярно проводяться концерти класичної музики.
Страсбурзький собор
Франція, Страсбург
Один з найвищих храмів світу, шпиль якого підноситься на 142 метри. Не менше за розміри вражає неймовірна деталізація оздоблення собору. Мереживну поверхню прикрашають тисячі скульптур і декоративних елементів: горгулі, міфічні чудовиська, святі, правителі, алегоричні фігури, візерункові вікна-розетки і складні орнаменти. Навіть важко повірити що все це створене ще в часи середньовіччя. В храмі знаходиться астрономічний годинник XIX століття. У новорічну ніч його механізм робить повне коло і показує, на які дні наступного року припадуть свята з «плаваючими» датами.
Йоркський собор
Велика Британія, Йорк
Найбільший середньовічний храм Великої Британії, всередині якого знаходяться найбільші середньовічні вітражні вікна в всій Європі. Крім своїх видатних розмірів (одне з вікон являє собою конструкцію 25 метрів заввишки і площею 250 квадратних метрів), вітражі собору вирізняються надзвичайною красою. Якщо ви ніколи не бували на католицькій вечірній службі, познайомитися з цим таїнством краще саме тут – отримаєте море вражень. Будівництво храму почалося в 1220 році і тривало 250 років, тому собор встиг випробувати на собі вплив різних архітектурних стилів.
Гатльгрімскірк’я
Ісландія, Рейк’явік
Футуристичний силует Гатльгрімскірк’я швидше може здатися кадром з науково-фантастичного фільму, ніж фотографією реального християнського храму, розташованого в європейському місті. Проект найбільшої лютеранської святині Ісландії був розроблений архітектором Гудйоуном Самуельсоном ще в 1937 році. Джерелом натхнення стали поширені в країні базальтові колони, що з’являються при застиганні лави. Храмова вежа також використовується як оглядовий майданчик, з якого видно не тільки весь Рейк’явік, а й навколишні пейзажі.
Базиліка Санта-Марія-Маджоре
Італія, Рим
Одна з чотирьох головних базилік Рима. Храм був закладений ще в V столітті, але неодноразово добудовувався і прикрашався, поки не набув свого сучасного барокового вигляду. Інтер’єр Санта-Марія-Маджоре, незважаючи на пізніші переробки, дає уявлення про вигляд великої ранньохристиянської базиліки, що відрізняється досконалістю пропорцій, гармонією та урочистістю. Винятковий інтерес становлять мозаїки і фрески, вік яких нараховує понад півтори тисячі років. У головному вівтарі храму захоронені мощі апостола Матвія. Також тут можна побачити Святу колиску, в якій знаходяться дошки, що за переказами залишилися від ясел Ісуса Христа.
Пальмський собор
Іспанія, Пальма
Головний храм Балеарських островів, зведений на середземноморському узбережжі. Собор був закладений відразу після звільнення міста від маврів в XIII столітті, але будівництво затягнулося на довгі роки і оформлення інтер’єрів готичної будівлі остаточно завершилося тільки на початку XX століття. В архітектурному ансамблі храму особливо виділяється один з найширших у світі нефів та велике вікно-троянда над головним вівтарем. При соборі діє музей з багатою колекцією живопису, ювелірного мистецтва та релігійних реліквій.
Капела Сан-Северо
Італія, Неаполь
У вузьких вуличках Неаполя ховається головна туристична перлина міста – Капела Сан-Северо. У минулому ця зовні непримітна будівля з вражаючими інтер’єрами була приватною церквою та усипальницею знатної родини, побудованою на знак вдячності за зцілення від серйозної хвороби. В храмі знаходяться відомі скульптурні шедеври «Христос під плащаницею», «Цнотливість» і «Позбавлення від чар», а також численні мармурові надгробки, що представляють собою алегорії різних чеснот. Розписна стеля капели імітує купол, хоча насправді дах будівлі плаский.
Сієнський собор
Італія, Сієна
Один з найкращих зразків італійської готики, зведений в XII-XIV століттях, як головний храм Сієнської республіки. Фасад та інтер’єр будівлі оздоблені білим, чорним і рожевим мармуром. Таке оформлення надає собору ніжність і жіночність, що цілком доречно, адже він присвячений Діві Марії. Всередині храму знаходиться Книгарня Пікколоміні, відома завдяки видатній художній та історичній цінності фресок, що розміщені на її стінах і склепінні. Любителів мистецтва також зацікавить статуя Івана Хрестителя роботи Донателло. При Сієнському соборі діє музей Опера-дель-Дуомо.
Латеранська базиліка
Італія, Рим
Головний собор Риму і один з найстаріший християнських храмів світу. Латеранська базиліка з’явилась ще в IV столітті за сприяння імператора Костянтина Великого, але зазнала численних перебудов і свій сучасний вигляд отримала вже в 1730-х роках. В екстер’єрі будівлі гармонійно змішалися елементи романського стилю, класицизму і бароко. В храмі зберігаються мощі апостолів Петра і Павла. Їх можна побачити над головним престолом в позолочених релікваріях. До базиліки прибудований Латеранський палац, який раніше виконував функцію папської резиденції.
Базиліка Нотр-Дам-де-ля-Гард
Іспанія, Марсель
Базиліка побудована на вершині вапнякової гори висотою 150 метрів та на 13-метровому фундаменті давнього форту. Раніше це місце слугувало сигнальним пунктом для суден, що заходили до Старого порту Марселя. Нотр-Дам-де-ля-Гард складається з двох частин: вирубаного в скелі нижнього храму у романському стилі та неовізантійського верхнього храму, інтер’єри якого оздоблені мозаїкою. Дзвіницю і без того величної базиліки прикрашає монументальна позолочена статуя Діви Марії з Немовлям. Після екскурсії можна перекусити в працюючому тут ресторані.
Базиліка Нотр-Дам-де-Фурв’єр
Франція, Ліон
Базиліка розташована на вершині пагорба Фурв’єр, на місці давнього форума римського імператора Траяна. Зовнішній вигляд будівлі ввібрав в себе риси романського, візантійського і готичного стилю. За чотири циліндричні вежі місцеві жителі іноді порівнюють її з перевернутим догори ногами слоном. Нотр-Дам-де-Фурв’єр складається з двох храмів – багато прикрашеного верхнього та скромнішого нижнього. При базиліці діє музей релігійного мистецтва, а зовні до храму примикає тераса, з якої відкривається чудовий панорамний вид на місто.
Cобор Святого Хреста і Святої Евлалії
Іспанія, Барселона
Головний храм Барселони, будівництво якого розтягнулося з XIII до XIX століття. На вівтарі готичного собору можна побачити дерев’яну скульптуру Хреста Лепантського, яка колись знаходилася на носі флагмана іспанського флоту. Видиму неозброєним оком кривизну статуя набула, захистивши корабель від турецького снаряда. Всередині храму розташований невеликий внутрішній дворик. Тут в одній з каплиць живуть білі гуси. Білизна птахів символізує чистоту Святої Евлалії. Евлалії було всього 13 років, коли вона прийняла мученицьку смерть від рук язичників, тому і гусей тут рівно тринадцять.
Собор Святого Якова
Іспанія, Сантьяго-де-Компостела
Собор названий на честь апостола Ісуса Христа і патрона всієї Іспанії Святого Якова, мощі якого зберігаються в храмі. Величний архітектурний комплекс був зведений в XI-XIII століттях в романському стилі та перебудований в XVI-XVIII століттях в стилі бароко. Собор настільки багато оздоблений, що на опис всіх особливостей його екстер’єру та інтер’єру потрібна була б окрема книга. Тут можна побачити найбільше в світі кадило. Воно підвішене до стелі і приводиться в дію шляхом розгойдування вісьмома служителями. Храм є кінцевим пунктом паломницького Шляху святого Якова, що охоплює всю католицьку Європу.
Кафедральна базиліка Нуестра-Сеньйора-дель-Пілар
Іспанія, Сарагоса
Дивовижна базиліка, чиї чотири дев’яностометрові вежі гордовито височать над Сарагосою. Нуестра-Сеньйора-дель-Пілар – це найбільший бароковий храм Іспанії, який став одним з головних місць релігійного паломництва в Європі. Базиліка володіє двома безцінними скарбами: священною статуєю Діви Марії з немовлям Ісусом і фресками Франсиско Гойї. Під час громадянської війни в Іспанії 1936-1939 років на храм були скинуті три бомби, але жодна з них не вибухнула. Дві з цих бомб досі виставлені всередині базиліки.
Санта-Марія-Дель-Мар
Іспанія, Барселона
Собор, побудований в XIV столітті на пожертви мореплавців і купців, яким потрібен був свій покровитель. Готична споруда витримана у єдиному чистому стилі, що є незвичним явищем для таких масштабних середньовічних будівництв. Похмурі стіни храму з мінімумом прикрас приховують за собою величезний світловий простір. Висота центрального нефа Санта-Марія-дель-Мар становить 33 метри, а бокового – 27. Внутрішні приміщення собору мають чудову акустику, що дозволяє влаштовувати тут концерти органної та симфонічної музики.
Санта-Марія-делле-Граціє
Італія, Мілан
Цікавий з архітектурної точки зору храм, увінчаний витонченим куполом незвичної форми. Але все ж приходять сюди, перш за все, заради легендарної фрески Леонардо да Вінчі Таємна вечеря. Зображення сцени останньої вечері Ісуса Христа зі своїми учнями можна побачити в найбільш підходящому для цього місці – трапезній храму. Розпис почав руйнуватися вже через декілька років після свого створення і переніс безліч реставрацій, проте й досі змушує пережити бурю емоцій.
Храм Дебод
Іспанія, Мадрид
Добре збережений давньоєгипетський храм, подарований Іспанії владою Єгипту в 1968 році в подяку за допомогу, надану при рятуванні нубійських храмів від затоплення при будівництві Асуанської греблі. Конструкцію розібрали на камені, перевезли в Мадрид і встановили в Західному парку. Дебод був зведений на честь богині Ісіди і став важливим релігійним центром, до якого сходилися тисячі паломників. На внутрішніх стінах храму можна побачити картини, що зображають стародавні ритуали.
Мечеть Сулейманіє (Сулейманіє-Джамі)
Туреччина, Стамбул
Найбільша мечеть Стамбула, яка разом з розміщеними тут школою, обсерваторією, бібліотекою, кухнями та лазнями утворює комплекс розміром з міський квартал. Архітектор храму особливу увагу приділяв витонченості силуету споруди, тому милуватися Сулейманіє краще не зблизька, а знизу, з берега затоки Золотий Ріг. Всередині ж мечеті варто звернути увагу на рідкісні за красою вітражі талановитого майстра Ібрагіма з незвичним для мусульманської країни прізвиськом «Сп’янілий». На території комплексу похованні султан Сулейман I і його дружина Роксолана.
Реймський собор
Франція, Реймс
Середньовічний собор, в якому не одне століття проходили церемонії коронації правителів Франції. Попри те, що будівництво храму тривало більше двохсот років, споруда вирізняється винятковою єдністю стилю. Крім багатої історії, численних туристів приваблює зовнішнє і внутрішнє оздоблення готичної будівлі. В Реймському соборі знаходиться найбільша в Європі колекція скульптур загальною кількістю 2300 екземплярів. Також викликають інтерес вітражі храму, значна частина яких збереглася з XIII століття.
Санта-Кроче
Італія, Флоренція
Базиліка Санта-Кроче знаменита в першу чергу Пантеоном Флоренції – могилами відомих жителів міста. Тут покояться Галілео Галілей, Мікеланджело Буонарроті, Енріко Фермі та багато інших видатних митців і вчених. Вважається, що храм заклав в XIII столітті засновник Ордену Францисканців – Святий Франциск Ассізький. Велика кількість фресок, картин і скульптур, серед яких роботи Донателло, роблять базиліку більш схожою на музей, ніж на релігійну споруду.
Монсерратський монастир
Іспанія, Муністрол-да-Монсаррат
Католицький бенедиктинський монастир, зведений на мальовничій горі Монсеррат. Тут зберігається головна святиня Каталонії – статуя Чорної Діви Монсерратської. З XIII століття при монастирі функціонує найстаріша музична школа Європи. На території комплексу також знаходиться середньовічна бібліотека, але доступ до раритетів можливий тільки для вчених і виключно чоловічої статі. Звичайні туристи можуть відвідати музей, в галереї якого зберігаються твори Ель Греко, Пікассо, Далі та інших прославлених майстрів. Періодично тут виставляють роботи місцевих ченців.
Кафедральний собор Палермо
Італія, Палермо
Ця величезна споруда швидше нагадує замок або розкішний королівський палац і тільки дзвіниця та купол видають в ній католицький храм. За майже тисячу років свого існування Кафедральний собор Палермо перетворився на справжній «вінегрет» з різних архітектурних стилів. В зовнішньому вигляді будівлі можна побачити елементи готики, класицизму та арабо-норманського стилю. В храмі проходили коронації правителів Сицилії. Тут же вони завершували свій життєвий шлях.
Базиліка Сан-Франческо в Ассізі
Італія, Ассізі
Головний храм Ордену францисканців та однойменного монастиря. Хоча середньовічна базиліка протягом століть була місцем паломництва католиків, світову славу вона отримала завдяки знаменитим фрескам XIII століття, створеним за мотивами життя засновника ордену Святого Франциска Ассізького. Храм складається з двох поверхів. Верхній ярус – це видима частина будівлі, що височіє над пагорбом, в той час як нижній ярус ховається в його товщі і навколишній забудові монастиря.
Толедський собор
Іспанія, Толедо
Один з небагатьох великих середньовічних храмів Іспанії, який зберіг свій первісний готичний вигляд. Про багатство внутрішнього оздоблення собору ходять легенди, що цілком виправдовуються при його відвідуванні. У скарбниці храму відкрито виставку церковного начиння, центром уваги якої стала дароносиця з золота, срібла та дорогоцінних каменів вагою більше 200 кілограмів. Ризниця собору використовується як картинна галерея, на стінах якої представлені полотна на релігійні теми, написані такими майстрами, як Ель Греко, Тіціан, Караваджо, Веласкес, Гойя, Ван Дейк.
Фрауенкірхе
Німеччина, Дрезден
Шедевр барокової архітектури, увінчаний одним з найбільших кам’яних куполів. Після бомбардування Дрездена 1945 року, від храму залишилися руїни, які були законсервовані до 1990-х років. При відновленні споруди використовувалися оригінальні матеріали. Ці темні камені легко помітити на тлі світлого фасаду. Новий головний хрест Фрауенкірхе виготовив син британського пілота, який брав участь у бомбардуванні міста. При бажанні можна піднятися на оглядовий майданчик на куполі храму, але для цього потрібно мати хорошу фізичну підготовку, адже ліфт допоможе подолати тільки на першу третину шляху.
Монастирі Метеори
Греція, Ном Трикала
Комплекс православних монастирів, розташованих на вершинах однойменних скель. Неприступні, відрізані від світу кам’яні стовпи, що ніби зависли у повітрі, стали притулком аскетів ще в XII столітті. Власне, з грецької слово метеори і перекладається як «ті, що ширяють у повітрі». Для численних туристів та паломників до монастирів прокладено асфальтовану дорогу, яка веде до унікальних середньовічних фресок, ікон, бібліотек і безцінних святинь. Крім цього, в одній з печер Метеори можна побачити залишки штучної стіни, вік якої оцінюється в 23 тисячі років, що робить її найдавнішою відомою штучною спорудою на планеті.
Церква Святого Матьяша
Угорщина, Будапешт
Побудована в пишному пізньоготичному стилі Церква Святого Матьяша входить в склад комплексу Будайської фортеці, де виконувала роль королівської усипальниці. Храм вийшов на стільки чудовий, що навіть коли в XVI столітті турки захопили місто, вони не зруйнували християнську святиню, а лише замазали фрески, перетворивши споруду на головну мечеть Буди. Вздовж північної стіни церкви розташований ряд капел, в галереї під однією з яких створений музей релігійного мистецтва. Завдяки унікальній акустиці в храмі часто проводять концерти.
Собор Святого Іоанна
Мальта, Валлетта
Собор побудований в XVI столітті як головний храм засновників Валлетти – ордену лицарів-госпітальєрів. За задумом архітектора споруда зовні повинна була нагадувати військовий форт, а всередині розкішні італійські храми. Бароковий інтер’єр собору справді різко контрастує з простим оздобленням фасаду. Особливо цікаво виглядають намальовані поруч з колонами фігури. Вони спочатку представляються глядачеві як трьохмірні статуї, але при ближчому погляді можна побачити, що художник вміло створив ілюзію, за допомогою використання тіней і розміщення фігур.
Собор Святого Патрика
Ірландія, Дублін
Найбільший храм Ірландії, присвячений найшанованішому святому країни. Вважається, що Святий Патрик не тільки провів беззбройну християнізацію острова, а й звільнив його від змій та багато зробив для формування національної свідомості ірландців. Хоча, після встановлення англійського панування, більшість жителів Дубліна залишилися католиками, в XVI столітті собор перейшов в підпорядкування англіканської церкви. Храм нерозривно пов’язаний з історією і культурою Ірландії. Сувору готичну споруду прикрашають численні герби посвячених тут лицарів, а одним з деканів собору був відомий письменник та публіцист Джонатан Свіфт.
Костел Діви Марії (Маріяцький костел)
Польща, Краків
Готичний костел, розташований на площі Головний Ринок. Над інтер’єром храму впродовж століть працювали видатні італійські, німецькі та польські майстри, змішавши в єдине ціле готику, бароко і модерн. Тут можна побачити найбільший у світі дерев’яний вівтар. Вирізьблені в XV столітті статуї апостолів та Діви Марії висотою два з половиною метри вражають реалізмом і експресією. Щогодини з вежі костелу лунає мелодія, яка обривається на середині. За переказами, стріла татарського лучника пробила горло музиканта, що підіймав міський гарнізон по тривозі. Атаку відбили, а незавершений сигнал став символом Кракова.
Собор святих Станіслава і Вацлава
Польща, Краків
Папа Іван Павло II стверджував, що жоден поляк не може увійти до Собору святих Станіслава і Вацлава без внутрішнього трепету, оскільки в ньому вся історія Польщі. Розташований на території Вавельського замку храм до перенесення столиці з Кракова в Варшаву служив королівською усипальницею та головним собором країни. Архітектурний вигляд будівлі дещо хаотичний, до основної готичної частини храму, зведеної в XIV столітті, пізніше прибудували 3 вежі і 18 каплиць в ренесансному та бароковому стилях. В соборному музеї зберігаються регалії польських монархів, їхній одяг, прикраси і зброя.
Кентерберійський собор
Велика Британія, Кентербері
Головний англіканський собор Великої Британії і один з найстаріших храмів країни. Кентерберійський собор був закладений ще в ранньому середньовіччі і неодноразово перебудовувався, поки не набув сучасного вигляду XV столітті. Будівля має дуже складну структуру, вона складається з ряду слідуючих один за одним приміщень, оточених прибудовами. Храм славиться вражаючими вітражами XII—XIII століть і бібліотекою, яка містить близько 50 тисяч томів. Тут знаходяться поховання Кентерберійських архієпископів та інших видатних діячів країни.
Храм-пам’ятник Олександра Невського
Болгарія, Софія
Кафедральний собор патріарха Болгарської православної церкви та головний символ Софії. Храм зведений на честь визволення Болгарії від османського панування, яке відбулося під час російсько-турецької війни 1877-1878 років. Це, а також участь Росії в будівництві, пояснює вибір святого, ім’ям якого був названий собор. Споруда в неовізантійському стилі вражає своєю складною архітектурою і монументальним виглядом. В нижній частині храму знаходиться крипта, де зібрана колекція старовинних ікон, що належить Національній художній галереї.
Церква Клерігуш
Португалія, Порту
На перший погляд Церква Клерігуш цілком може здатися театром або палацом – настільки вишуканий і пишний її головний вхід. Доповнюють образ бокові фасади з численними вікнами, що надають бароковому храму ще більшої схожості з світськими спорудами. З протилежної сторони церкви височіє найвища дзвіниця Португалії. 76-метрова башта не одне століття служила орієнтиром для кораблів, які йшли в гавань Порту. Тепер же за нею орієнтуються туристи, адже дзвіницю можна побачити з різних точок міста.
Церква Темппеляукіо
Фінляндія, Гельсінкі
Один з найнезвичайніших християнських храмів світу. Внутрішній простір Церкви Темппеляукіо вирубано в скелі, а природне світло проникає сюди через напівскляний купол. Зовні храм нагадує літаючу тарілку, що впала на землю. Особливо цей ефект підсилюється після заходу сонця, коли вмикається підсвічування споруди. Грубі та необроблені скельні породи створюють в приміщенні незвичну акустику, через що церква часто використовується як місце проведення концертів. Через оригінальну конструкцію Темппеляукіо називають «бункером антидиявольського захисту».
Пантеон
Франція, Париж
Усипальниця видатних особистостей Франції, побудована в XVIII столітті, як Церква Святої Женев’єви. На сьогоднішній день в Пантеоні налічується близько півсотні поховань письменників, вчених і мислителів, які знайшли свій останній притулок серед відомих співвітчизників. Проте Пантеон варто відвідати не тільки з бажання побувати поруч з нетлінним прахом видатних людей, а й просто для отримання естетичного задоволення від монументальної архітектури в стилі класицизму.
Руанський собор
Франція, Руан
Найвищий храм Франції і один з найвищих храмів світу. Шпиль цієї неймовірно величної, витонченної і урочистої будівлі підноситься на 151 метр. Будівництво Руанського собору було розпочате ще в XII столітті, а остаточно завершене тільки в кінці XIX. Під його готичним фасадом можна помітити риси більш давнього романського стилю. Любителів історії зацікавить розміщений тут саркофаг Річарда Левове Серце, в якому поховано легендарне серце англійського короля.