15 найкращих оздоровчих курортів України (Без урахування курортів тимчасово окупованого Криму)
Трускавець

Львівська область
В передгір’ях Карпат розташований найвідвідуваніший оздоровчий курорт України. Своїми лікувальними можливостями він не поступається Карловим Варам та Баден-Бадену. Цілющі властивості місцевих вод вперше описав лікар Войцех Очко в 1578 році, а в 1827 році в Трускавці було споруджено перше приміщення для лікувальних ванн. В місті знаходиться 14 родовищ мінеральних вод, кожне з яких має свої унікальні властивості. Найбільшою популярністю користується знаменита Нафтуся, яка виводить дрібні камінці з нирок. Також в лікуванні використовується озокерит – природний вуглеводень, схожий на бджолиний віск.
Миргород

Полтавська область
Потужний лікувально-діагностичний комплекс, створений в Миргороді, користується великою популярністю не тільки в Україні, а й за кордоном. Основними лікувальними факторами курорту є торф’яна грязь та унікальна мінеральна вода, яка не поступається баден-баденській, аахенській і соденській. В місті функціонує чотири великих санаторії, кожен з яких має свою спеціалізацію. Миргородкурот пропонує гостям понад 50 видів оздоровчих процедур.
Моршин

Львівська область
Прикарпатський курорт, який веде свою історію з кінця XIX століття. Перед Першою світовою війною містечко стало відоме далеко за межами Австро-Угорської імперії, Моршин називали «галицьким Спа» та «галицьким Карлсбадом» (стара назва Карловх Вар). Мінеральна вода Моршинська експортувалася навіть в США. При населенні містечка в 6000 людей, місцеві санаторії можуть розмістити 5000 пацієнтів. Крім води, для лікування використовується торф’яна грязь і озокерит.
Берегове

Закарпатська область
Мальовниче закарпатське місто з угорським колоритом. Берегове відоме своїми підземними гарячими джерелами з водою високої мінералізації, аналоги якій зустрічаються на Камчатці, Сахаліні, Ісландії та Новій Зеландії. Тут знаходяться два оздоровчі комплекси з термальними басейнами: Жайворонок і Закарпаття. Вони наповнюються водою, що надходить з свердловин глибиною понад кілометр та має температуру 56-58 °C, тому не потребує підігріву, а навпаки охолоджується.
Косонь

Закарпатська область
Розташоване на кордоні з Угорщиною село стало відомим завдяки побудованому в австро-угорському стилі оздоровчо-рекреаційному комплексу Термальні води Косино. Він створений на базі підземного гарячого джерела з водою високої мінералізації і складається з семи термальних басейнів та аквапарку. Вода надходить з свердловин глибиною 1200 метрів і має температуру 40-45 °C. Також до послуг відпочиваючих надаються готель, ресторан та 6 видів саун.
Східниця

Львівська область
Розташоване у розлогій карпатській долині селище, яке прославилося в якості нафтової столиці Галичини, а в наш час стало популярним курортом. В околицях Східниці знаходяться 38 джерел мінеральних вод, які сильно відрізняються за складом. Є серед них знамениті Нафтуся та аналог Боржомі, залізисті і бромні води. Таке розмаїття приваблює сюди людей навіть з країни Європи. Біля селища також були знайдені багаті родовища торф’яної грязі, яку теж використовують в лікувальних цілях.
Поляна

Закарпатська область
В околицях карпатського села Поляна знаходиться близько 100 джерел мінеральних вод типу Боржомі. Їх цілющі властивості відомі понад 500 років, а в середині XIX століття тут почали будувати перші санаторії. Поляна Квасова неодноразово відзначалася на міжнародних конкурсах, як одна з найкращих мінеральних вод у Центральній Європі. Не сильно поступається в популярності вода Лужанська, яка теж удостоєна багатьох дипломів та відзнак. Поряд з Поляною розташований гірськолижний комплекс для початківців Ведмежа.
Одеса

Одеська область
На березі Чорного моря розкинулось одне з найгарніших та найколоритніших міст України. Лікувальні грязі лиманів і мінеральні води зробили Одесу популярним напрямком не тільки для екскурсійного туризму та пляжного відпочинку, а й для оздоровлення. Поряд з містом знаходиться Куяльницький лиман — унікальна природна лабораторія з мулово-сульфідними грязями та водою високої мінералізації. В 1833 році на його берегах заснований перший одеський санаторій, який існує до нашого часу.
Шаян

Закарпатська область
Своєю популярністю це невелике карпатське село зобов’язане родовищам мінеральних вод, аналогів яким в Україні немає. Через присутність метакремнієвої кислоти їх прирівнюють до вод відомого курорту Діліжан у Вірменії, хоча за наявністю гідрокарбонатів вони не поступаються грузинській Боржомі та французькій Віші-Селестон. Перша купальня в Шаяні з’явилася ще на початку XIX століття.
Солочин

Закарпатська область
Назва Солочин походить від слів «солоч», що означає сіль, та «солончак», тобто солоний грунт, який часто зустрічається на території карпатського села. Цей грунт насичений мінеральними водами, що виходять на поверхню численними джерелами. Їх лікувальні властивості відомі з часів першої згадки про поселення в XV столітті. Взимку Солочин перетворюється ще й на гірськолижний курорт.
Хмільник

Вінницька область
Розташоване на річці Південний Буг місто відоме унікальною радоновою водою. Вона має лікувальні властивості завдяки наявності рідкісного інертного газу радону. Така вода утворюються внаслідок проходження крізь пласти порід з підвищеною концентрацією урану та радію. Також поряд з Хмільником знаходиться торф’яне родовище, що стало джерелом лікувальних грязей.
Лумшори

Закарпатська бласть
Це крихітне карпатське село вже чотири століття славиться купелями в чанах із застосуванням мінеральних вод сірководневого типу. Вигляд такі процедури мають досить «пекельний»: людина залазить у величезний казан, який підігрівається вогнищем. Чани розташовані в безпосередній близькості від річки, в якій можна скупатися після процедури. Поряд з селом знаходиться популярна природна пам’ятка Лумшорські водоспади.
Бердянськ

Запорізька область
Найпопулярніший оздоровчий і пляжний курорт азовського узбережжя. Місцеві санаторії використовують лікувальні властивості мулово-сульфідних грязей, мінеральних хлоридно-натрієвих вод і ропи підземних джерел. Особливо корисний відпочинок у Бердянську для дітей, тут знаходиться найбільший дитячий санаторій України, який забезпечує оздоровлення і лікування без відриву від навчання.
Нижнє Солотвино

Закарпатська оласть
В XVI столітті з’явилася легенда про особливо цілющу воду з урочища Деренівка, яка повертає молодість. Вода в гарячих мінеральних джерелах Нижнього Солотвина містить кремній та бор, які і справді сповільнюють процеси старіння. Курорт переживав часи піднесення і занепаду, однак завжди відроджувався. Завдяки вдалому розташуванню між Ужгородом та Мукачево, тут можна поєднати оздоровлення з насиченою екскурсійною програмою.
Кваси

Закарпатська область
Назва села походить від слова «квасна (кисла) вода», так на Гуцульщині називають мінеральну воду. Місцеві мінеральні джерела належить до типу Арзні і Єсентуки. Першу водолікарню та купальні на їх базі було відкрито у середині ХІХ століття. Кваси також відомі, як головний центр виробництва ліжників – одного з невід’ємних елементів гуцульської культури.