30 найцікавіших замків і фортець України
Кам’янець-Подільська фортеця
Хмельницька обл., м. Кам’янець-Подільський
На виїзді зі Старого міста відкривається величний вид на Кам’янець-Подільську фортецю. Пройшовши через міст над каньйоном, ви потрапляєте на її територію і ніби опиняєтесь в середньовіччі. Перші документальні згадки про фортецю зустрічаються в 1374 році. Вона служила для захисту входу в місто, яке знаходилось на півострові, утвореному Смотрицьким каньйоном. В середині XVI століття відбулася масштабна перебудова, після якої укріплення набуло сучасного вигляду. Фортеця складається з кам’яного Старого замку і Нового замку з земляними валами та ровами. На території Старого замку розміщено музейні експозиції, які відтворюють сторінки історії краю.
Хотинська фортеця
Чернівецька обл., м. Хотин
Хотинська фортеця розташована на кам’янистому мисі, на березі Дністра. Твердиня, висота стін якої сягає 40 метрів, веде свій початок від форту, закладеного в X столітті київським князем Володимиром Великим. Спорудження кам’яних укріплень прийнято пов’язувати з ім’ям князя Данила Галицького. Фортеця постійно розбудовувалася, поки не отримала свій сучасний вигляд в XVIII столітті. Оборонний комплекс складається з цитаделі, яку оточують земляні вали, бастіони та рови. У Хотинській фортеці проводилися зйомки багатьох популярних історичних фільмів. В наш час в приміщеннях цитаделі розміщені історичні виставки.
Замок Паланок (Мукачівський замок)
Закарпатська обл., м. Мукачево
Замок Паланок зведений на вершині гори вулканічного походження, що підноситься на 68 метрів над містом. Він ділиться на три частини: Нижній, Середній і Верхній. Перша згадка про укріплення датується XI століттям. Сучасний вигляд замок отримав в XVII столітті. Тоді було споруджено Середню і Нижню тераси, а також зовнішнє оборонне кільце. У скелястій горі вирубаний колодязь глибиною 85 метрів, який мав вихід до річки Латориці. Під час тривалих облог через нього підтримувався зв’язок з містом. В наш час в замку розташувався Мукачівський історичний музей. Також тут можна відвідати дегустаційний винний зал.
Аккерманська (Білгород-Дністровська) фортеця
Одеська обл., м. Білгород-Дністровський
На березі Дністровського лиману розкинулася найбільша фортеця України. Це величезне укріплення зводилося протягом XIII-XV століть. Комплекс фортечних споруд займає площу 9 гектарів, а загальна протяжність його стін складає 2,5 кілометра. На найважливіших стратегічних ділянках мурів встановлені вежі – до нашого часу їх збереглося 26 з 34. На самому узбережжі височить найголовніший і найвидовищніший об’єкт укріплення – цитадель. Колись на місці Білгорода-Дністровського розташовувалося давнє грецьке місто Тіра. Біля фортечних стін можна побачити розкопки античного поліса і, навіть, цілу вулицю з будинками та водопроводом.
Замок Любарта (Луцький замок)
Волинська обл., м. Луцьк
Замок Любарта – найстаріша споруда старовинного Луцька. Його заснував в XIV столітті князь Любарт Гедимінович на місці дерев’яного укріплення. Тут знаходилась резиденція останнього самостійного правителя Галицько-Волинської держави та резиденції правителів Волині у складі Великого Князівства Литовського і Речі Посполитої. Оборонний комплекс складався з Верхнього і Окольного замку. До наших днів зберігся тільки Верхній замок, який, після численних перебудов, отримав свій сучасний вигляд на початку XIX століття. В наш час на його території розташувалися декілька музеїв.
Ужгородський замок
Закарпатська обл., м. Ужгород
Стародавній замок зведений на горі вулканічного походження, що нависає над річкою Уж. Перші згадки про укріплення на цьому місці відносяться ще до IX століття. Найзначнішу перебудову замок переніс в кінці XVI століття. Вона була виконана під керівництвом італійських архітекторів із застосуванням найновіших досягнень тодішнього фортифікаційного мистецтва. Головною спорудою укріплення є палац-цитадель, в якому можна було продовжувати тримати оборону після падіння основних стін. Після Другої світової війни в замку розташувався Закарпатський краєзнавчий музей, а в його підземеллях можна відвідати дегустаційний винний зал.
Підгорецький замок
Львівська обл., с. Підгірці
Зразком прекрасного поєднання ренесансного палацу з бастіонними укріпленнями є Підгорецький замок. Кам’яний замок був заснований гетьманом Станіславом Конєцпольським на місці більш давніх укріплень, що належали родині Підгорецьких. Укріплений палац будувався за проектом відомого італійського архітектора Андре дель Аква в 1635-1640 роках. В середині XVIII століття була проведена реконструкція, після якої палац став триповерховим. Незважаючи на занепад, замок вражає своєю величчю і красою.
Олеський замок
Львівська обл., смт. Олесько
Олеський замок відомий, як місце народження короля Речі Посполитої – Яна III Собеського. Перші відомості про укріплення відносяться до 1327 року. На початку XVII століття воно отримало вигляд розкішної житлової споруди, виконаної в стилі італійського ренесансу, а ще через століття був добудований третій поверх. Замок височить на 50-метровому пагорбі, на схилах якого розкинувся італійський парк зі скульптурами. В наш час в Олеському замку розміщується відділ Львівської національної галереї мистецтв.
Тараканівський форт
Рівненська обл., с. Тараканів
Тараканівський форт – унікальна пам’ятка оборонної архітектури кінця XIX століття. Витонченістю своїх ліній споруда нагадує зразки британської колоніальної архітектури – та ж плавність обрисів, велика кількість аркад і декору. Форт має форму ромба зі сторонами до 240 метрів. Комплекс складається з зовнішніх стін, підземних ходів і основної будівлі. Ззовні він оточений глибоким ровом з земляними валами. Периметр укріплення складений із 105 так званих безпечних казематів. Щоб до них потрапити, потрібно було подолати подвійну лінію оборонних рубежів.
Історико-культурний комплекс Запорозька Січ
Запорізька обл., м. Запоріжжя
На острові Хортиця розташований унікальний історико-культурний комплекс, що відтворює старовинне козацьке поселення. Саме тут в 1556 році Дмитро Вишневецький заснував укріплення, яке частина істориків вважає першою Запорозькою Січчю. Комплекс побудований по образу справжньої Січі в трохи зменшеному масштабі. Його будівлі створені як музейні експозиції на основі достовірних історичних даних. Антуражу додають Січові козаки. Гурт реконструкторів презентує вистави присвячені військовому мистецтву запорожців та проводить майстер-класи із володіння козацькою зброєю.
Золочівський замок
Львівська обл., м. Золочів
Колишня королівська резиденція та чудовий зразок ренесансної архітектури. Золочівський замок зведений в середині XVII столітті на місці дерев’яного укріплення. У дворі замку є два палаци. Більший з них має назву Великого, а навпроти в’їзної вежі розміщений Китайський, який отримав сучасний вигляд в XVIII столітті. Великий палац став першою спорудою на українських землях, оснащеною каналізацією. В кінці XIX століття була перебудована надбрамна вежа. В наш час в замку розміщується відділ Львівської національної галереї мистецтв.
Дубенський замок
Рівненська обл., м. Дубно
Дубенський замок – це родовий маєток князів Острозьких, зведений в кінці XV століття Костянтином Острозьким на місці дерев’яного укріплення. На початку XVII століття оборонний комплекс був перебудований у стилі пізнього ренесансу. Тоді ж було добудовано два бастіони зі сторожовими вежами. На території замку розташовані два палаци: Острозьких і Любомирських. Під укріпленням прокладені широкі кам’яні підземні ходи-тайники, куди під час ворожих нападів ховалися місцеві жителі. В приміщеннях і підземеллях замку облаштовані музейні експозиції.
Меджибізький замок
Хмельницька обл., смт. Меджибіж
Меджибізький замок побудований на мисі, утвореному злиттям річок Південний Буг і Бужок. Укріплення було закладене в 1362 році князями Коріятовичами. Наступні володарі поступово розширювали та укріплювали замок і свій остаточний вигляд він набув тільки в XIX столітті, коли всі споруди були перебудовані в поширеному в той час романтичному стилі, а їхнє архітектурне оздоблення дістало псевдоготичні форми. В наш час в пристінних корпусах замку розташувалися музейні експозиції.
Острозький замок
Рівненська обл, м. Острог
На вершині 20-метрового пагорба розташований Острозький замок – родове гніздо князів Острозьких. Ядро укріплення – донжон – був зведений в ХІV столітті і є найдавнішою кам’яною спорудою Рівненщини. Оборонний комплекс складається з Вежі Мурованої, Круглої вежі, Богоявленського собору, надбрамної дзвіниці та фрагментів стін. Архітектурний ансамбль замку завершив формуватися в XVI столітті, тільки надбрамна дзвіниця була побудована пізніше – в 1905 році. З 1913 року в приміщеннях Вежі Мурованої розміщений Острозький краєзнавчий музей.
Збаразький замок
Тернопільська обл., м. Збараж
Замок споруджено в 1626–1631 роках князями Збаразькими за проектом італійського архітектора Вінченцо Скамоцці, який увійшов в історію архітектури як «батько класицизму». Під час будівництва проект довелося доповнити, щоб зробити споруду більш укріпленою. На замковому подвір’ї був викопаний колодязь глибиною 70 метрів, а навколишній рів наповнювали водою за допомогою гідротехнічної системи. Через декілька років відбулася реконструкція направлена на ще більше зміцнення фортифікацій. В наш час в замку розташувався Збаразький краєзнавчий музей.
Жовківський замок
Львівська обл., м. Жовква
Ренесансний замок, що став домінантною спорудою на центральній площі міста, спроектованого за зразком італійських «ідеальних міст». Побудували оборонний комплекс в 1594-1606 роках на замовлення засновника Жовкви Станіслава Жолкевського. Наприкінці XVII століття замок був улюбленою резиденцією польського короля Яна ІІІ Собеського, за якого пережив період свого найбільшого розквіту. На сьогоднішній день укріплення знаходиться в процесі реставрації, проте у ньому відкриті деякі зали для огляду.
Свірзький замок
Львівська обл., с. Свірж
Мальовничий і романтичний замок, що височіє на пагорбі, на березі озера. Закладене в XV столітті князями Свірзькими укріплення неодноразово перебудовувалося, поки не набуло свого сучасного вигляду в середині XVII століття. Незважаючи на вигідне розташування, палацовий тип архітектури не міг мати серйозне оборонне значення і замок поступово змінював призначення з оборонного на суто житлове, перетворившись на парадну резиденцію. З 1997 року Свірзький замок належить Національній спілці архітекторів України.
Історико-культурний комплекс Замок Радомисль
Житомирська обл., м. Радомишль
Мальовничий приватний комплекс, що об’єднує в собі Музей української домашньої ікони, готель, ресторан, приміщення для урочистих церемоній, виставковий і концертний зали, папірню та ландшафтний парк. Основою для цього сучасного замку послужив старий млин¸ зведений в 1902 році. Під час будівництва комплексу було встановлено, що млин знаходиться на останках більш давньої споруди – укріпленої паперової фабрики, побудованої в XVII столітті для потреб Києво-Печерської лаври. У замку налагоджено процес ручного виготовлення паперу за технологією того часу.
Невицький замок
Закарпатська обл., с. Невицьке
Над річкою Уж, на горі вулканічного походження, височіє Невицький замок. Його історія починається в XII столітті з зведення дерев’яного укріплення для контролю над шляхами, що вели через Карпати до Галича та Києва. Потрапити сюди можна було лише через вузький гірський перехід. В XIV столітті на місці старого замку будують новий кам’яний, який набув сучасних обрисів на межі XV-XVI століть. В 1644 році укріплення було частково зруйноване і більш не відновлювалося.
Чинадіївський замок (Замок Сент-Міклош)
Закарпатська обл., смт. Чинадійово
Сент-Міклош можна перекласти з угорської мови, як Святий Миколай. Так раніше називалося селище Чинадійово. Закладений замок ще в XIV столітті, але з часом він значно перебудовується й до XIX століття набуває вже не оборонних, а палацових рис. З 2001 року колишнє укріплення перебуває в концесії у закарпатського художника, який відреставрував перший поверх. Тут розташовані експозиції кельтської та скіфської культур, а також картинна галерея.
Київська фортеця
Київ
Унікальна споруда, яка є однією з найбільших кам’яно-земляних фортець світу. Розраховане на 1200 гармат укріплення розкинулося на пагорбах правого берега Дніпра, обмежених з півночі Кловським яром, а з півдня і заходу — схилами долини річки Либідь. Фортецю будували з кінця XVII до кінця XIX століття. Головними частинами оборонного комплексу стали: Цитадель навколо Києво-Печерської лаври, Госпітальне і Васильківське укріплення. В 1971 році на базі Госпітального укріплення створено Історико-архітектурний музей Київська фортеця.
Цитадель Батуринської фортеці
Чернігівська обл., м. Батурин
Архітектурно-меморіальний комплекс, створений на місці історичної Батуринської фортеці, яка існувала в XVII-XVIII століттях. У 1669-1708 роках тут знаходилась резиденція гетьманів Лівобережної України. Відтворені об’єкти розташовані на своїх історичних місцях, що виявлені і досліджені археологами. Музейний комплекс перебуває в процесі наповнення експонатами, але його приміщення вже відкриті для відвідування. Найбільший інтерес викликає виставка воскових фігур українських гетьманів.
Тернопільський замок
Тернопільська обл., м. Тернопіль
Замок розташований в самому центрі Тернополя, на березі Тернопільського ставу. Зведений в 1540-1548 роках Яном Амором Тарновським, він є ровесником міста. В той же час в долині Серету насипали дамбу, унаслідок чого річка розлилася, утворивши став. На початку XIX століття укріплення перебудували в палац. Під час Другої світової війни замок був частково зруйнований військами Червоної армії. З 1969 року тут розмістилася Дитячо-юнацька спортивна школа з греко-римської боротьби.
Хустський замок
Закарпатська обл., м. Хуст
Замок виник в XI столітті як угорська королівська фортеця для захисту соляного шляху з Солотвина. До нашого часу від укріплення збереглися залишки порохової вежі, зовнішніх воріт, стін по периметру та бастіонів. Руїни твердині знаходяться на горі вулканічного походження, яка ефектно виглядає на фоні навколишньої рівнини. Із Хустським замком пов’язана низка легенд про князя Влада Цепеша, більш відомого як Дракула. За деякими даними, кровожерливий володар прожив тут два роки.
Кременецький замок
Тернопільська обл., м. Кременець
На вершині гори Бона, що підноситься на 100 метрів над містом, можна побачити залишки середньовічного замку, закладеного князями Гедиміновичами в XIV столітті. В XVI столітті твердиню перебудували в ренесансному стилі та підсилили її обороноздатність. Однак це не завадило козакам Богдана Хмельницького взяти замок штурмом та частково зруйнувати. До наших днів від колись могутнього укріплення збереглися надбрамна вежа та фрагменти стін.
Червоногородський замок
Тернопільська обл., біля с. Нирків і с. Нагоряни
На пагорбі посеред глибокої котловини річки Джурин, яка в цьому місці утворила майже замкнуту петлю, височіють дві башти, що нагадують про давнє минуле. Це залишки Червоногородського замку. Колишня твердиня охороняла місто, якого вже не існує. Укріплення звели на початку XVII століття, а в XIX столітті перебудували в палац з великим ландшафтним парком. Дві світові війни залишили від архітектурного шедевру лише руїни. Поряд з замком знаходяться залишки костелу.
Замок Острозьких (Старокостянтинівський замок)
Хмельницька обл., м. Старокостянтинів
Резиденція князів Острозьких, побудована в 1561-1571 роках одночасно з містом. Свій сучасний вигляд укріплення отримало після реконструкції кінця XVII століття. Замок розташований на утвореному злиттям річок Случ та Ікопоть мисі і займає досить велику площу, проте вона ніколи не була повністю забудована. Головні споруди розміщені так, ніби під час їхнього зведення забракло простору. На сьогоднішній день замок знаходиться в процесі реставрації.
Тимчасово окуповані території
Території Криму і Донбасу, тимчасово окуповані Російською Федерацією
Генуезька фортеця
Крим, м. Судак
Фортеця зведена генуезцями в XIV-XV століттях на місці візантійських укріплень, що існували тут з раннього середньовіччя, та доповнена будівлями періоду Османської і Російської імперій. Величний оборонний комплекс розкинувся на горі висотою 157 метрів, біля Судацької бухти Чорного моря і має два яруси фортифікацій, між якими розташовувалось місто. Крім стін та башт, до нашого часу добре збереглися Консульський замок, мечеть Падишах-Джамі і декілька господарських будівель. Приміщення мечеті займає історико-археологічний музей.
Чуфут-Кале
Крим, Бахчисарайський район
Середньовічне місто-фортеця і найкраще збережене поселення, серед покинутих кримських «печерних міст». Чуфут-Кале розташувалося на висоті 581 метр над рівнем моря, на гірському плато, за три кілометри від Бахчисараю. Місце для побудови укріплення було вибрано дуже вдало: майже з усіх боків плато оточують неприступні круті схили, а зі сходу воно з’єднується з горою Бешик-Тау. Засноване в V-VI столітті поселення досягло свого найбільшого розвитку в період Кримського ханства, першою столицею якого стало Чуфут-Кале. Після захоплення ханства Російською імперією розпочався занепад міста, яке повністю спорожніло в кінці XIX століття.
Мангуп (Феодоро)
Крим, Бахчисарайський район
Руїни заснованого на початку XIV та покинутого в кінці XVIII століття міста-фортеці, столиці середньовічного греко-готського Князівства Феодоро, а пізніше центру невеликої турецької провінції. Мангуп знаходиться в Кримських горах, на вершині Мангупського плато, на висоті 584 метри над рівнем моря. Сама природа створила це порізане ярами плато у вигляді фортеці, майже по всьому периметру захищеної стрімкими обривами. Будівничим лише довелось доповнити природні бастіони стометровою оборонною стіною і баштою, що виконувала функцію міської цитаделі.