40 найцікавіших палаців і особняків України
Резиденція митрополитів Буковини і Далмації (Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича)
Чернівецька обл., м. Чернівці
Колишня резиденція православних митрополитів Буковини і Далмації. Це унікальне місце, в якому органічно поєдналися найрізноманітніші архітектурні стилі. Комплекс побудований у 1864-1882 роках і складається з трьох монументальних корпусів, розташованих навколо внутрішнього двору, та дендропарку. Він ввібрав в себе елементи візантійського і романського стилю, приправлені готичними, мавританськими та буковинськими мотивами. Не менше вражає внутрішній вигляд резиденції. Після Другої світової війни тут розташувався Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича.
Палац Потоцьких
Львівська обл., м. Львів
Палац в стилі французького класицизму, що належав графській родині Потоцьких. Комплекс був побудований в 1880-1889 роках і став однією з найцікавіших архітектурних пам’яток міста. Львівський маєток вважався найбільш розкішним серед інших володінь цього могутнього роду і використовувався для прийому гостей, проведення урочистих зустрічей та пишних балів. В наш час тут розміщений відділ Львівської національної галереї мистецтв, в якому зібрана найбагатша в Україні колекція європейського мистецтва XIV-XVIII століть. З 2021 року в Палаці Потоцьких можна одружитись.
Будинок із химерами
Київ
Оригінальний особняк в стилі модерн, побудований в 1901-1903 роках видатним архітектором Владиславом Городецьким, якого прозвали київським Гауді. Його вигляд є досить незвичайним для української столиці. Фасад і інтер’єр будівлі прикрашені статуями та зображеннями тварин і казкових істот. Особняк був зведений на крутому схилі. Він має три поверхи з боку вулиці Банкової і шість з боку площі Івана Франка. Сам автор жив на поверсі, що виходив на Банкову, а інші приміщення здавались в оренду. З 2004 року Будинок із химерами використовується, як одна з резиденцій Президента України.
Палац Шенборнів
Закарпатська обл., с. Карпати
Колишня резиденція та мисливський будинок графів Шенборнів. Унікальна споруда в стилі неоромантизму заворожує відвідувачів своєю неперевершеною красою і величчю. Палац розташований в мальовничому урочищі Берегвар біля села Карпати. Навколо палацу розбитий чудовий сад-дендрарій із декоративним озером у центрі. Оригінальність будівлі ще й у тому, що вона має 365 вікон (кількість днів у році), 52 кімнати (як у році тижнів) та 12 входів (як у році місяців). Хоча резиденція виглядає як середньовічний замок, палац є досить молодим, він побудований в 1890-1895 роках. З 1946 року тут знаходиться санаторій Карпати.
Маріїнський палац
Київ
Архітектурний шедевр епохи бароко, побудований в 1750-1752 роках за проектом Бартоломео Растреллі. Поряд були закладені Міський (Царський) сад і Маріїнський парк. Під час відвідування Києва імператриця Єлизавета Петрівна сама обрала місце для палацу. Будівля використовувалася як імператорська резиденція і резиденція київських генерал-губернаторів. В 1868–1870 роках було здійснено реконструкцію комплексу. Після проголошення незалежності України Маріїнський палац став церемоніальною резиденцією Президента України.
Палац Корнякта
Львівська обл., м. Львів
Кожна будівля на Площі Ринок неповторна, але одна виділяється найбільше, вона має аж шість вікон, що вдвічі більше ніж «дозволено» решті кам’яниць. Такий привілей дістався палацу купця Костянтина Корнякта, у якому сьогодні розташований Львівський державний історичний музей. Будинок споруджено в кінці XVI століття, після чого він неодноразово перебудовувався і сучасного вигляду набув в XIX столітті. Надзвичайною прикрасою палацу є Італійський дворик, схожий на типові дворики Риму і Венеції. В теплу пору року тут працює кафе та відбуваються концерти.
Палац Розумовського
Чернігівська обл., м. Батурин
Палац останнього українського гетьмана та президента російської Імператорської Академії наук. Граф Кирило Розумовський переїхав жити в Батурин вже після скасування козацької автономії. В 1799-1803 роках він збудував для себе грандіозний палацово-парковий комплекс в стилі класицизму. Автором проекту став шотландський архітектор Чарльз Кемерон. Після смерті Розумовського палац перебував у запустінні. Нове життя у стіни будівлі вдихнули вже за часів незалежної України. Після реставрації тут відкрито музей.
Палац Тарновських
Чернігівська обл., с. Качанівка
На березі річки Смош розташувався розкішний Палац Тарновських – один із найвідоміших свого часу культурно-мистецьких осередків Російської імперії. Садиба була заснована в кінці XVIII століття як одна із резиденцій графа Петра Рум’янцева-Задунайського. На початку XIX століття нові власники перебудовують палац в стилі класицизму, зводять нові будівлі, закладають пейзажний парк. Поміщики-меценати Тарновські перетворили цей мальовничий куточок у справжню архітектурно-художню перлину. В 1981 році палацово-парковий ансамбль оголосили історико-культурним заповідником, відтоді його поступово відновлюють.
Шарівський палац
Харківська обл., смт. Шарівка
Вражаючий своєю красою білосніжний палац в неоготичному стилі. Маєток був заснований в 1836 році поміщиком Ольховським і постійно розбудовувався, поки не досяг свого найбільшого розквіту в кінці XIX – на початку XX століття, перебуваючи вже у власності цукрового магната Леопольда Кеніга. Палац побудований на найвищому пагорбі, від нього тераси ведуть у парк, родзинкою якого є липова алея, де гілки дерев ростуть вертикально вверх. Споруда дуже гармонійно вписується в місцевий ландшафт. На базі Шарівського палацу планується створення Міжнародного центру культури та мистецтв.
Палац Потоцьких
Вінницька обл., м. Тульчин
Величний палацовий комплекс, який називали Подільським Версалем. Побудований в 1782-1785 роках в стилі класицизму він відразу ж став центральною резиденцією графів Потоцьких та одним з головних культурних центрів Східної Європи. Маєток мав власну картинну галерею, бібліотеку на 17 тисяч томів, друкарню і театр, трупа якого налічувала до 200 акторів. Кількома підземними тунелями будівля з’єднувалася з іншими об’єктами міста. З 1984 року тут розташувалося Тульчинське училище культури, а з 2017 року проводиться міжнародний фестиваль OperaFest.
Вишнівецький палац
Тернопільська обл., смт. Вишнівець
Колишня резиденція останнього представника давнього і могутнього князівського роду Вишневецьких. Палац побудований в 1730-х роках на березі річки Горинь, на місці середньовічного замку, який втратив своє оборонне значення. Одночасно був закладений англійський парк. В кінці XVIII століття палац перебудували, після чого барокова будівля набрала обрисів класичного стилю і по-справжньому королівського блиску. В 2005 році розпочалося відновлення комплексу, серед гостей якого був Оноре де Бальзак.
Воронцовський палац
Одеська обл., м. Одеса
Колишня резиденція новоросійського генерал-губернатора графа Михайла Воронцова. Палац в стилі ампір побудований на краю приморського пагорба в 1826-1828 роках. Автором проекту став італійський архітектор Франческо Боффо. На території комплексу також знаходиться монументальна білосніжна колонада, з якої відкривається вид на Одеську затоку. В наш час в приміщеннях палацу розміщується Будинок дитячої та юнацької творчості.
Палац Бандінеллі
Львівська обл., м. Львів
Розташований на Площі Ринок палац, в якому флорентійський купець Роберто Бандінеллі відкрив першу у Львові класичну пошту європейського зразка. Споруду XVI століття грунтовно перебудували у 1737–1739 роках, звівши для укріплення контрфорси, проте залишивши оригінальний ренесансний архітектурний стиль. Після майже трьох десятків років реставраційних робіт палац передали Львівському історичному музею, під егідою якого тут створено Музей пошти.
Чорна кам’яниця
Львівська обл., м. Львів
Один з найкращих зразків ренесансної житлової архітектури на території України. Фасад зведеної в XVI столітті споруди вкритий тесаним каменем та оздоблений орнаментами і сюжетною різьбою. Протягом століть свинцеві білила, які наносилися як грунт для багатоколірності, окислювалися під дією повітря та світла і таким чином утворився таємничий чорний колір, який потім підтримувався поточними ремонтами. В наш час в приміщеннях розташованої на Площі Ринок Чорної кам’яниці розмістилася експозиція Львівського історичного музею.
Палац Потоцьких (Одеський національний художній музей)
Одеська обл., м. Одеса
Одеський національний художній музей займає будівлю колишнього Палацу Потоцьких (Наришкіних), зведеного в 1823-1826 роках в кращих традиціях архітектури класицизму. Центральна двохповерхова частина споруди прикрашена масивними колонами коринфського ордеру та поєднана з симетричними бічними флігелями заокругленими галереями. До нашого часу зберігся облаштований під палацом штучний грот з водоспадом, що імітує природну печеру. Розміщена в 26 виставкових залах експозиція музею охоплює усі види образотворчого мистецтва XVI-XXI століть.
Особняк Могильовцева (Шоколадний будиночок)
Київ
Шоколадний будиночок не має ніякого відношення до ласощів, кияни охрестили його так за колір і фактуру, що нагадує шоколадну плитку. Особняк в стилі італійського ренесансу споруджено в 1899-1901 роках промисловцем та меценатом Семеном Могильовцевим. Його монументальний і пишний фасад створений за зразком флорентійського Палаццо Пітті. З 1986 року тут розмістилася Дитяча картинна галерея – філія Київської національної картинної галереї.
Особняк Аршавського (Дім вдови, що плаче)
Київ
Загадковий та прекрасний особняк, відомий під поетичною назвою Дім вдови, що плаче. Точно не відомо, чому будинок отримав таку назву, але на фасаді видніється жіноча маска. Під час дощу з кам’яних очей жінки течуть «сльози». Особняк в стилі модерн збудував в 1907-1908 роках купець Олександр Аршавський. Щоб увіковічити своє ім’я в історії Києва, він вирішив залишити після себе шедевр архітектури, тому не скупився і викидав купу грошей на найкращих майстрів та матеріали. З 1994 року будівля використовується, як одна з резиденцій Президента України.
Палац Галаганів
Чернігівська обл., с. Сокиринці
В 1823-1829 роках поміщик Павло Галаган спорудив елегантний білосніжний палац в стилі ампір з високим декоративним куполом, навколо якого було розбито ландшафтний парк. Особливістю будівлі стало те, що парадний вхід містився на другому поверсі. Доступ до нього здійснювався завдяки пандусу, який розширювався до землі. У палаці знаходилася велика мистецька галерея, яка стала основою для Чернігівського художнього музею. В наш час тут розміщується Сокиринський аграрний ліцей.
Національний музей-садиба М. І. Пирогова
Вінницька обл., м. Вінниця
Садиба, в якій упродовж останніх двадцяти років жив і працював видатний хірург, науковець та педагог, засновник воєнно-польової хірургії Микола Іванович Пирогов. Крім будинку вченого, де розміщена експозиція про його життя та діяльність, до складу музейного комплексу також входить аптека-музей з інтер’єрами приймальні та операційної, церква-некрополь, де міститься саркофаг з набальзамованим тілом Пирогова, а також меморіальний парк площею 16 гектарів.
Немирівський палац
Вінницька обл., м. Немирів
Палац княгині Марії Щербатової, ідея для побудови якого виникла під час візиту до Великої Британії, де княгині сподобалася одна з англійських заміських резиденцій. Будівля в стилі неокласицизму споруджена в 1894-1917 роках на місці старого палацу Потоцьких, спадкоємицею якого стала Щербатова. Тоді ж був перепланований парк, закладений ще в кінці XVIII століття. У 1921 році на території колишнього маєтку відкритий один з перших радянських санаторіїв, який діє і зараз.
Садиба Попова
Запорізька обл., м. Василівка
Палацово-парковий комплекс, стилізований під середньовічний замок. Садиба побудована в 1864-1884 роках генералом Василем Поповим і має одночасно риси італійського ренесансу, готики та мавританського стилю. Головною будівлею комплексу став чотириповерховий палац із п’ятьма вежами. В радянські часи він був зруйнований. До наших днів збереглися фігелі, стайня і оглядова башта. В 1993 році в Північному флігелі створено музей.
Палац-Садиба Курісів
Одеська обл., с. Курісове
Палац Курісів навіть у напівзруйнованому стані вражає своєю яскравою архітектурою. Будувався він в два етапи: східна частина – в 1810–1820 роках засновником маєтку полковником Іваном Курісом, а західна – в 1891–1892 роках його внуком. Споруда нагадує середньовічний замок в неомавританському стилі з елементами готики. План палацу досить складний, він розділений на дрібні складові, які відрізняються кількістю поверхів. Ще одна особливість будівлі полягала в тому, що зал для прийому гостей не мав вікон, світло надходило через дах. З 2015 року розпочалася реставрація палацу.
Палац Любомирських
Львівська обл., м. Львів
Бароковий палац, зведений в XVII столітті на місці семи кам’яниць, розташованих між Площею Ринок та вулицями Руською і Федорова. В 1760-х роках споруду перебудував новий власник – князь Станіслав Любомирський, але вже через декілька років тут розмістилася адміністрація австрійських губернаторів Галичини. З кінця XIX століття палац став осередком українського патріотичного руху, а в наш час приміщення величної кам’яниці займають Музей меблів та порцеляни і Львівська копальня кави.
Палац князів Ракоці (Білий дім)
Закарпатська обл., м. Мукачево
У центрі Мукачева, в закритому дворику, можна побачити старовинний палац, який сховався за більш сучасними будівлями. Це колишня міська резиденція князів трансильванського роду Ракоці, зведена в середині XVII століття. Свою другу назву вона отримала через тоді ще білосніжний фасад. В 1746—1747 роках палац був перебудований і значно розширений. В будівлі змішалися елементи бароко і ренесансу. З 1979 року тут розмістилася дитяча художня школа.
Будинок Щербини
Черкаська обл., м. Черкаси
Яскрава будівля у стилі арт-нуво, зведена в 1892 році інженером Афанасієм Щербиною, як власний особняк. Будинок виділяється витонченістю і легкістю архітектурних форм та багатством ажурного декору. В минулому навколо особняка було облаштовано зимовий сад з фонтаном, який, на жаль, не зберігся до наших днів. Будинок неодноразово змінював своє призначення. Тут розміщувалися земська управа, органи радянської влади, німецька окупаційна жандармерія, палац піонерів, а з 1970 року діє міський Палац одружень.
Леськовський палац (Садиба Даховських)
Черкаська обл., с. Леськове
Власнику села Леськове не давала спокою слава Софіївського парку, тому, щоб утерти ніс Потоцьким, Казимир Даховський вирішив закласти власний парк з ставком і палацом. Палац був побудований в 1850-х роках в неоготичному стилі. Будівля стилізована під англійський замок епохи Тюдорів. В наш час комплекс знаходиться у власності Міністерства Оборони України. Планується створення на його базі музею історії українського війська.
Садиба Лопухіних
Черкаська обл., м. Корсунь-Шевченківський
Палацово-парковий комплекс, що розкинувся на гранітних островах річки Рось. Центральне місце в архітектурному ансамблі Садиби Лопухіних займає зведений в 1787-1789 роках неоготичний палац, який після перебудови середини XIX століття набув рис російського романтизму. Також великий інтерес викликає в’їзна брама комплексу, побудована в стилі середньовічного замку. Після Другої світової війни на території садиби розмістилися історичний музей і художня галерея.
Палац Грохольських-Можайських
Вінницька обл., смт. Вороновиця
Палац в стилі раннього класицизму, побудований в 1770-1777 роках державним діячем і меценатом Франциском Грохольським. Тоді ж був закладений парк. В 1869–1876 роках тут жив піонер авіації Олександр Можайський. Після кількох років спостережень за птахами, підрахунків та випробувань, винахідник створив повітряного змія такого розміру, що на ньому можна було літати на буксирі за возом, запряженим трійкою коней. З 1971 року в палаці розмістився Вороновицький музей історії авіації та космонавтики України.
Садиба Кеніга (Палац Голіцина)
Сумська обл., м. Тростянець
Поміщицька садиба в Тростянці з’явилася в середині XVIII століття. У 1832 році її власником став князь Василь Голіцин. Він перебудував маєток, зробивши його більш вишуканим, довкола був посаджений парк. В 1874 році садибу купує мільйонер Леопольд Кеніг, який провів реконструкцію палацу. Побудована у стилі неокласицизму споруда доповнилася елементами бароко. В наш час приміщення палацу займають музеї. Поруч із центральною будівлею колишнього маєтку знаходиться ще одна цікава пам’ятка – схожий на фортецю манеж Круглий двір.
Тимчасово окуповані території
Території Криму і Донбасу, тимчасово окуповані Російською Федерацією
Воронцовський палац
Крим, м. Алупка
Розташований на березі Чорного моря палацово-парковий комплекс, що органічно вписався в навколишній ландшафт підніжжя гори Ай-Петрі. Маєток зведений в 1828-1848 роках для новоросійського генерал-губернатора графа Михайла Воронцова за проектом англійського архітектора Едварда Блора, який брав участь в будівництві Букінгемського палацу. Західна частина будівлі виконана в стилі англійських Тюдорів, а її південний фасад являє собою прекрасний зразок мавританської архітектури. Воронцовський палац оточує справжній шедевр садово-паркового мистецтва – Алупкинський парк. В 1956 році тут відкрито музей.
Лівадійський палац
Крим, смт. Лівадія
Прекрасний білосніжний палац в стилі італійського відродження. Заснований маєток в кінці XVIII століття грецьким офіцером на російській службі Ламбросом Кацонісом, який назвав це місце на згадку про своє рідне місто Лівадію. В 1861 році він стає літньою резиденцією імператорської сім’ї, після чого палацово-парковий комплекс перебудовується і розширюється. В 1910-1911 роках старий палац було вирішено знести і на його фундаменті збудувати новий. В лютому 1945 року тут проходила Ялтинська конференція керівників трьох союзних держав – СРСР, США і Великої Британії. В 1993 році Лівадійський палац отримав статус музею.
Ластівчине гніздо
Крим, смт. Гаспра
На 40-метровій скелі над самим Чорним морем підноситься романтичний «замок». Перша, ще дерев’яна, будівля на цьому місці з’явилась в кінці XIX століття. Свій сучасний вигляд Ластівчине гніздо отримало завдяки нафтовому промисловцю німецького походження барону Штейнгелю. В 1912 році він побудував особняк, який нагадував середньовічні лицарські замки своєї батьківщини. Оригінальна ступінчаста композиція споруди виходила з малих розмірів ділянки. Будівля 12-метрової висоти розташовувалася на фундаменті 10 на 20 метрів. В наш час Ластівчине гніздо працює як культурно-виставковий комплекс.
Ханський палац
Крим, м. Бахчисарай
Родова резиденція династії Гереїв – правителів Кримського ханства. Будівництво палацу в османському стилі розпочалося в XVI столітті разом з будівництвом міста. Його головною архітектурною ідеєю стало втілення мусульманського уявлення про райський сад на землі. В 1736 році російські війська спалили Бахчисарай, після чого комплекс було майже повністю перебудовано. Ряд реконструкцій відбулося вже в часи Російської імперії. Свій остаточний вигляд палац отримав на початку XIX століття. З 1908 року колишня ханська резиденція перетворилася на музей.
Масандрівський палац
Крим, смт. Масандра
Палацово-парковий комплекс, спроектований в французькому стилі часів короля Людовика XIII. Будівництво маєтку в 1881-1882 роках розпочав князь Семен Воронцов, а закінчили в 1892-1902 роках імператори Олександр III і Микола II. Палац призначався для відпочинку, тому в ньому не було апартаментів для прийомів і парадних зал. Члени імператорської сім’ї приїжджали сюди для прогулянок чудовим ландшафтним парком. Після другої світової війни комплекс використовувався як державна дача, де відпочивали Сталін, Хрущов і Брежнєв. В 1992 році тут відкрито музей.
Будинок Івана Айвазовського
Крим, м. Феодосія
Монументальний неоренесансний особняк Івана Айвазовського, побудований в 1846-1847 роках за проектом, створеним самим художником. Зведена на чорноморському узбережжі будівля виділялася не тільки розмірами, а й функціонально орієнтованими архітектурними формами, адже всесвітньовідомий мариніст ще при житті перетворив своє житло на публічний музей та школу живопису. В наш час в будинку розміщується основна частина експозиції Феодосійської національної картинної галереї імені І. К. Айвазовського.
Юсуповський палац
Крим, смт. Кореїз
Хоча історія Юсуповського палацу розпочалася ще в кінці XVIII століття, свої сучасні вигляд і назву він отримав в 1909 році, завдяки представнику однієї з найбагатших та найвпливовіших аристократичних родин Російській імперії, князю Феліксу Юсупову. Класичний романсько-ренесансний фасад будівлі контрастує з її інтер’єром, оформленим в стилі модерн. Після встановлення радянської влади палацово-парковий комплекс перетворився на державну дачу, серед гостей якої були Йосип Сталін, Франклін Рузвельт і Вінстон Черчилль.
Палац Дюльбер
Крим, смт. Кореїз
У перекладі з кримськотатарської слово «Дюльбер» означає «красивий», «чарівний». Палац з такою назвою побудував в 1895-1897 роках двоюрідний брат російського імператора Олександра III, великий князь Петро Романов. Екзотична будівля була спроєктована в мавританському стилі за ескізами, зробленим самим князем під час подорожей країнами Близького Сходу та Північної Африки. З 1922 року розташований на чорноморському узбережжі палацово-парковий комплекс функціонує, як елітний державний санаторій.
Дача Стамболі
Крим, м. Феодосія
Особняк тютюнового фабриканта Йосипа Стамболі, зведений в 1909-1914 роках на високому березі Чорного моря. В еклектичній архітектурі дачі переплелися рису модерну та історичного мавританського стилю. Різноманітність мотивів і фактур в оздобленні, схожі на мінарети башточки, криті галереї та тераси надають будівлі східний колорит. З 2013 року в приміщеннях дачі відкрито реставраційно-виставковий центр підводної археології, який став першим українським музеєм такого роду.
Палац еміра Бухарського
Крим, м. Ялта
Ялтинська резиденція правителя Бухарського емірату Абдул-Ахад-хана. В 1907-1911 роках емір побудував на південному березі Криму великий палацово-парковий комплекс, з будівель якого до наших днів зберігся лише сам палац. Неомавританська архітектура резиденції виділяється поєднанням прямокутних і напівкруглих форм, портиків та терас, лоджій і бельведерів. В радянські часи палац перетворився на бібліотечний корпус закритого санаторію Ялта.
Палац княгині Гагаріної
Крим. с. Утьос
Палац зведений в 1902-1907 роках на скелястому мисі Плака, на замовлення грузинської княгині Анастасії Орбіліані-Гагаріної. Башточки, шпилі, вузькі вікна, декоративні бійниці та інші елементи романського стилю надають будівлі схожості з середньовічним замком. Особливо виразно виглядає східний фасад палацу, обвитий виноградом. Сьогодні в колишній князівській резиденції розміщується адміністративний корпус санаторію Утьос.