30 найцікавіших пам’яток Мадрида
Королівський палац у Мадриді
Офіційна резиденція іспанських монархів, побудована в XVIII столітті на місці середньовічної мавританської фортеці. За часів правління диктатора Франсіско Франко палац був націоналізований, тому королівська сім’я тут більше не проживає, а тільки влаштовує офіційні прийоми. В інший час ця перлина барокової архітектури відкрита для відвідування. Крім величного фасаду і дивовижних інтер’єрів, гостей палацу чекають колекції живопису і скрипок Страдіварі, музеї зброї і фармацевтики, а також королівська бібліотека. На захід від будівлі розкинувся сад Кампо-дель-Моро, який спускається до річки Мансанарес.
Національний музей Прадо
Найбільший музей Іспанії, експозиція якого може скласти конкуренцію паризькому Лувру. Створенням музею ми зобов’язані королю Карлу V. У XVI столітті він захопився колекціонуванням живопису, а його нащадки продовжили справу і поповнювали збори новими предметами мистецтва. У XIX столітті монарша родина вирішила виставляти колекцію для загального огляду, для чого замовили будівництво музейного комплексу. Експозиція Прадо нараховує майже 20 тисяч експонатів, серед яких роботи Ель Греко, Рафаеля, Ботічеллі, Тиціана, Рубенса, Босха. Тут можна побачити копію Мони Лізи Леонардо да Вінчі, зроблену його учнем.
Пласа-Майор
Центральна площа Мадрида, звідки стартує більшість туристичних маршрутів. Пласа-Майор має форму правильного чотирикутника, оточеного будівлями в єдиному бароковому стилі. Дев’ять воріт майдану – це наскрізні арки, прорізані в будинках. В центрі площі височить бронзова статуя короля Філіпа III. В минулому Пласа-Майор була місцем проведення важливих державних подій: громадських свят, коронацій правителів Іспанії, боїв биків і публічних страт. В наш же час на майдані збираються вуличні художники та артисти.
Буен-Ретіро
Багато прикрашений скульптурами, фонтанами та іншими малими архітектурними формами парк, який став улюбленим місцем відпочинку мешканців Мадрида. Спочатку Буен-Ретіро примикав до палацу короля Філіпа IV і слугував місцем аристократичних розваг. Після Наполеонівських воєн палац довелося знести, а парк перейшов в муніципальну власність. Центром Буен-Ретіро є грандіозний Монумент Альфонсу ХІІ, зведений на березі однойменного штучного озера, де можна покататися на човні. На території парку розташовані декілька павільйонів, в яких проводяться виставки і Мадридська астрономічна обсерваторія.
Національний музей Центр мистецтв імені королеви Софії
Один з найбільших художніх музеїв світу, відкритий за сприяння королеви Іспанії Софії Грецької. Тут зберігається колекція сучасного, переважно іспанського мистецтва, центральне місце в якій займають роботи Пабло Пікассо і Сальвадора Далі. Крім звичних картин та скульптур, в виставкових залах центру мистецтв можна побачити фотографії, відеоінсталяції і кінофільми. На території комплексу розташована велика безкоштовна бібліотека, присвячена живопису, та богемний ресторан з оглядовою терасою.
Сантьяго-Бернабеу
Стадіон Мадридського Реалу – найкращого футбольного клубу ХХ століття за версією ФІФА. Потрапити на Сантьяго-Бернабеу під час матчу не так легко, як це може здатися з огляду на гігантські розміри арени. З 80 тисяч квитків у вільний продаж надходять лише 5-7 тисяч, а решта місць розподілені між власниками абонементів. Проте на стадіон можна потрапити з екскурсією, під час якої відвідувачі зможуть дізнатися про історію команди, оглянути Зал Трофеїв, заглянути в роздягальню і посидіти на трибунах.
Музей Тиссена-Борнемісса
В минулому Палац Вільяермоса був однією з найславетніших резиденцій Мадрида, де проходили знамениті фестивалі та культурні вечори. Сьогодні ж розкішний особняк займає музей, створений на основі багатої приватної колекції сім’ї баронів Тиссена-Борнемісса. Тут представлені полотна художників, яких незаслужено «обійшли увагою» в Прадо та Центрі мистецтв королеви Софії. Колекція музею охоплює період від Раннього Відродження до робіт Ван Гога, Далі і Пікассо. До зібрання також увійшли ювелірні вироби, стародавні меблі, гобелени, кераміка, вироби з кришталю та різьблені речі з слонової кістки.
Храм Дебод
Добре збережений давньоєгипетський храм, подарований Іспанії владою Єгипту в 1968 році в подяку за допомогу, надану при рятуванні нубійських храмів від затоплення при будівництві Асуанської греблі. Конструкцію розібрали на камені, перевезли в Мадрид і встановили в Західному парку. Дебод був зведений на честь богині Ісіди і став важливим релігійним центром, до якого сходилися тисячі паломників. На внутрішніх стінах храму можна побачити картини, що зображають стародавні ритуали.
Пуерта-дель-Соль
Пуерта-дель-Соль конкурує з Пласа-Майор за звання головної площі Мадрида. Тут знаходиться вмонтована в тротуар бронзова пластина, яка слугує нульовою точкою для відліку відстаней в Іспанії. Майдан має форму півмісяця, до якого сходяться вісім вулиць. В центрі архітектурного ансамблю, що склався в XVIII-XIX століттях, височіє пам’ятник королю Карлу III. Серед будівель, розташованих на площі, особливо примітним є колишній Дім Пошти, в якому в наш час розміщується уряд столичного регіону.
Гран-Віа
Центральна вулиця Мадрида, на яку жителі міста виходять на знамениту іспанську «марчу» – довгу вечірню прогулянку від бару до бару. Роздивляючись прекрасні будинки, можна помітити, що Гран-Віа розділена на три архітектурні секції. Перша починається від вулиці Алькала і закінчується площею Ред-де-Сан-Луїс. Для неї характерні будівлі в стилі пізнього Відродження. Друга секція тягнеться до Площі Кальяо і для неї характерний модерністський стиль. У третій секції, що закінчується на Площі Іспанії, панує раціоналізм.
Палац Сібелес
Колишній головний офіс поштових служб Іспанії заслужено вважається однією з найгарніших будівель не тільки Мадрида, а й всієї країни. Білосніжна споруда виділяється великою кількістю декоративних деталей та гармонійним змішанням елементів відразу декількох архітектурних стилів. В наш час Палац Сібелес займає міська мерія. Крім офісів чиновників, тут знаходяться ресторани, магазини, виставкові зали, бібліотека, зони відпочинку зі зручними диванами і оглядовий майданчик, з якого відкривається чудовий вид на Мадрид.
Мадридський собор
Головний католицький храм Мадриду розташувався навпроти Королівського палацу, чудово доповнюючи архітектурний ансамбль монаршої резиденції. Грандіозне будівництво, розпочате в кінці XIX століття, завершилося тільки в 1993 році. За цей час початковий неоготичний проект собору перетворився на суміш романського стилю, готики і бароко, а виконаний із зеленого мармуру вівтар нагадує вівтарі православних храмів. При соборі відкрито музей, де можна побачити багату колекцію церковних реліквій.
Ворота Алькала
Монумент розташований на Площі Незалежності, на місці, де до кінця XVIII століття знаходився головний вхід в оточений фортечними мурам Мадрид. Ворота Алькала стали одним із символів модернізації іспанської столиці, яку провів король Карл III. Цікавою особливістю брами є те, що її східний та західний фасади помітно відрізняються. Автор проекту запропонував королю два варіанти монументу: з колонами і пілястрами. Карлу III сподобалися обидва, тому їх реалізували на різних фасадах воріт.
Національний археологічний музей Іспанії
Музей заснований в 1867 році королевою Ізабеллою II для зберігання археологічної, етнографічної і нумізматичної колекції, зібраної іспанськими монархами за століття свого правління. Відвідувачів закладу зустрічає аудіовізуальна мапа, яка всього за 9 хвилин знайомить з історією країни та допомагає в вивченні музейної експозиції. Ну а насамкінець музей дарує унікальну можливість побувати в копії легендарної печери Альтаміри, що отримала всесвітню славу завдяки добре збереженому настінному живопису кам’яної доби.
Арена Лас-Вентас
Головна арена країни, призначена для знаменитого іспанського національного шоу – кориди. Прикрашена численними арками споруда в неомавританському стилі вміщує 23 тисячі глядачів. З травня по жовтень тут щонеділі проводяться бої биків, а решту днів арена діє як музей кориди та стає сценою для концертів і інших масових заходів. В сквері перед будівлею знаходиться скульптурна композиція, що зображує смерть Хосе Куберо – єдиного тореадора, який загинув на Арені Лас-Вентас.
Аточа
Найбільший залізничний вокзал Мадрида і всієї Іспанії отримав свою назву на честь знесеної міської брами Аточа. В 1992 році історичну частину будівлі вокзалу було виведено з експлуатації, а в її центрі створено зимовий сад з тропічними рослинами та водоймою, де мешкає велика колонія черепах. Тут же зосереджені магазини, кафе і розважальні заклади. Поїзди ж обслуговуються в сучасному терміналі, побудованому поряд.
Дім-музей Хоакіна Сорольї
Музей розташований в будинку, де жив видатний іспанський художник імпресіоніст Хоакін Соролья. Основа експозиції закладу – картини самого Сорольї, серед яких особливо виділяється серія яскравих робіт, присвячених різним провінціям Іспанії. Крім цього, в музеї можна побачити особисті речі митця і зібрану Хоакіном колекцію скульптури, кераміки та картин інших художників. Цікаво буде оглянути і сам будинок, інтер’єри якого не змінилися з початку XX століття.
Кришталевий палац
Парк Буен-Ретіро таїть у своїх тінистих алеях справжній скарб архітектури кінця XIX століття. Кришталевий палац – це колишня оранжерея зі скла та металу, купол якої підноситься на висоту 22 метри. Будівлю спроектовано таким чином, щоб її можна було повторно звести на іншому місці, проте тимчасовий павільйон так і залишився поруч з мальовничим озером. В наш час Кришталевий палац використовується як місце проведення художніх виставок.
Площа Сібелес
Площа Сібелес – це велике кругове перехрестя, де зустрічаються відразу три райони Мадрида. В центрі архітектурного ансамблю майдану знаходиться старовинний фонтан зі статуєю богині Сібели, навколо якого розташувалися чотири монументальні неокласичні будівлі: Палац Сібелес, Палац Лінарес, Палац Буенавіста і Банк Іспанії. Площа стала традиційним місцем святкувань перемог Збірної Іспанії з футболу та Мадридського Реалу.
Пасео-дель-Прадо
Широкий зелений бульвар, відомий також як «Золотий трикутник мистецтв». Тут розташовані найважливіші музеї Мадриду: Музей Прадо, Центр мистецтв імені королеви Софії та Музей Тиссена-Борнемісса. Крім цього Пасео-дель-Прадо може похвалитися чудовим архітектурним ансамблем, чарівними звуками інструментів вуличних музикантів і сусідством з Королівським ботанічним садом. Все вище перераховане робить бульвар ідеальним місцем для приємної неспішної прогулянки.
Пласа-де-Оріенте
Назва Пласа-де-Оріенте перекладається з іспанської як «Східна площа». Схожий на невеликий парк майдан отримав таку назву завдяки розташуванню між будівлями Королівського палацу і Королівського театру, на схід від першого. За численними фігурами правителів Іспанії, встановленими на площі, можна вивчати історію держави. Центральне місце серед монархів займає статуя XVII століття, що зображає короля Філіпа IV верхи на коні. Це перший у світі монумент, де кінь стоїть лише на двох задніх ногах.
Мадридський зооакваріум
Мадридський зооакваріум веде свою історію з 1770 року, коли на території парку Буен-Ретіро з’явились вольєри, в яких демонструвались екзотичні тварини, привезені з різних іспанських колоній. В XX столітті звіринець переїхав в парк Каса-де-Кампо, де був створений комплекс площею 20 гектарів, який поєднує в собі зоопарк, океанаріум та зони відпочинку. Тут щоденно проходять видовищні шоу за участю дельфінів, папуг і інших мешканців зооакваріуму.
Мадридський парк розваг
Мадридський парк розваг – це місце, де можна відволіктися від повсякденної рутини та зарядитися адреналіном. Комплекс складається з чотирьох тематичних зон, в яких атракціони згруповані за принципом екстремальності, театру і 4D-кінотеатру, оснащеного найсучаснішою технікою та спецефектами. Найменших відвідувачів чекає Земля Нікелодеон, створена за мотивами улюблених мультфільмів однойменного телеканалу.
Площа Іспанії
Найбільша площа Мадрида з’явилася на карті іспанської столиці не так давно – в 1911 році. Раніше цю місцевість займав монастир, який так і не дочекався монахів та перетворився на військові казарми. Головна пам’ятка майдану – монумент, присвячений письменнику Мігелю Сервантесу і найвідомішим героям його творів: Дону Кіхоту Ламанчському та Санчо Пансі. Також варті уваги розташовані на площі хмарочоси Мадридська вежа і Будівля Іспанія, зведені в 1950-х роках.
Фонтан Сібелес
Фонтан Сібелес – головна прикраса однойменної площі. Мармурова скульптурна композиція зображає фігуру давньогрецької богині Сібели, уособлення матері-природи, покровительки землеробства та родючості, на колісниці, запряженій левами. В минулому фонтан мав не тільки естетичне, а й практичне значення: до середини XIX століття мадридці набирали тут питну воду з двох обладнаних джерел і напували з спеціальної чаші коней.
Будівля Метрополісу
Шедевр стилю боз-ар, розташований на розі вулиць Гран-Віа та Калле-де-Алькала. На час свого відкриття в 1911 році 45-метрова Будівля Метрополісу стала найвищою світською спорудою міста. Розкішну офісну будівлю прикрашають колони, на яких розміщені скульптури, що символізують сільське господарство, гірничу справу, промисловість і торгівлю. Увінчує Метрополіс не менш розкішний купол з позолоченим плетінням та крилатою статуєю богині перемоги Ніки.
Королівський собор святого Франциска Великого
Королівський собор святого Франциска Великого виконує роль національного пантеону, де поховані видатні державні та культурні діячі Іспанії. Храм входить в склад архітектурного ансамблю францисканського Монастиря Ісуса і Марії та виділяється оригінальним неокласичним фасадом, розкішним внутрішнім оздобленням, численними каплицями і масивним куполом, діаметр якого складає 33 метри. При соборі діє музей іспанського живопису XVII-XIX століть.
Форум Каікса
Не кожен знавець архітектури здатний розпізнати в культурному центрі Форум Каікса будівлю колишньої електростанції, зведеної на початку XX століття. Зовнішні стіни споруди вкрили штучно зістареними металевими пластинами з ефектом «під іржу», а на одній із них розмістився вертикальний сад, висота якого сягає рекордних 24 метри. Однак найцікавіше знаходиться всередині будівлі, де відвідувачів чекають виставкові галереї, театральні і концертні зали, кінотеатр, книжковий магазин та ресторан, здатний задовільнити смак найвибагливішого гурмана.
Монастир Дескальсас-Реалес
Колишній палац короля Карлоса I, після смерті свого господаря перетворений на монастир ордену кларисинок. Обитель давала притулок жінкам із знатних іспанських сімей, які втікали від ненависних, нав’язаних ріднею наречених. Монастир швидко став одним з найбагатших в Європі, а так, як черниці не могли ні витратити, ні продати свій спадок, всі цінні речі, що потрапили сюди, назавжди залишилися в стінах обителі. В наш час при монастирі діє музей, де можна побачити зібрану за понад чотири століття колекцію творів мистецтва та антикварних предметів.
Ринок Сан-Мігель
Історичний продуктовий ринок, який зберіг свою оригінальну металічну конструкцію початку XX століття. Сан-Мігель – це справжній гастрономічний храм Мадрида, де зібрано все найкраще, що може запропонувати земля Іспанії та прилеглі океанічні і морські води. Сюди приходять не тільки за покупками, я й перекусити, випити та поспілкуватися з знайомими. Крім продуктів, на ринку можна знайти кулінарні книги і дизайнерський посуд.