25 найцікавіших пам’яток Вашингтона
Меморіал Лінкольна
Меморіал, присвячений шістнадцятому президенту США Аврааму Лінкольну. Ідея спорудити монумент, щоб увічнити пам’ять політика, який скасував рабство і об’єднав країну після громадянської війни, виникла відразу після смерті Лінкольна, проте меморіал був відкритий тільки в 1922 році. Білосніжна будівля виконана в неогрецькому стилі і нагадує афінський Парфенон. По периметру її оточують 36 доричних колон – саме стільки штатів було під час правління президента. У центрі відкритого залу знаходиться шестиметрова мармурова статуя Лінкольна: президент сидить звернений обличчям до Меморіалу Вашингтона і Капітолію.
Капітолій
Будівля Конгресу США, зведена на однойменному пагорбі в самому серці американської столиці і з’єднана Національною алеєю з Монументом Вашингтона та Монументом Лінкольна. Капітолій сплановано і названо так, щоб нагадувати про велич Давнього Риму, чиї ідеали надихали батьків-засновників США під час ухвалення законів молодої держави. Вінчає білосніжну неокласичну споруду чавунний купол, що підноситься на 87 метрів над Вашингтоном. Його прообразом став купол ватиканського Собору Святого Петра. Для бажаючих оглянути Капітолій зсередини проводяться безкоштовні групові екскурсії.
Білий дім
Досить скромний з вигляду білий особняк, в якому вже понад два століття розташовується адміністрація президента США. Два верхні поверхи Білого дому займає сім’я чинного глави держави, а в нижній і підземній частині будівлі знаходяться зали для прийомів гостей та робочі приміщення. Особняк оточує парк площею 7 гектарів. Відвідувачі, що приходять в Білий дім на екскурсію, мають можливість побачити головні кімнати адміністрації, включаючи легендарний Овальний кабінет – робочий кабінет президента США. В 1895 році перед Білим домом з’явилась перша в історії різдвяна ялинка, прикрашена електричною гірляндою.
Монумент Вашингтона
169-метровий монумент, споруджений на честь першого президента США Джорджа Вашингтона. Обеліск з мармуру і граніту знаходиться в центральній частині Національної алеї, яка з’єднує Капітолій з Монументом Лінкольна. На момент завершення будівництва Монумент Вашингтона став найвищою спорудою Західної півкулі. На його вершині розташований оглядовий майданчик, з якого відкривається найкращий вид на столицю США та її околиці. Обеліск оточують 52 шпилі з національними прапорами.
Національний музей авіації і космонавтики США
Музей, в якому зібрана наймасштабніша у світі колекція історичних літаків, космічних апаратів та ракет. Гігантська споруда являє собою чотири білі мармурові куби, всередині яких представлені експонати невеликих розмірів, з’єднані трьома перешийками зі скла і сталі, де виставлені великі експонати. Музей входить в склад Смітсонівського інституту та є одним з провідних світових дослідницьких центрів авіації і космонавтики. Доповнення місцевої колекції можна побачити в Центрі Стівена Удвара-Гезі, розташованому за 40 кілометрів від Вашингтона.
Національний музей природознавства
Музей знаходиться під управлінням Смітсонівського інституту та може похвалитися не тільки багатою експозицією, а й найбільшою у світі науковою групою, яка займається вивченням природознавства. Під дахом монументальної неокласичної будівлі зберігається понад 500 мільйонів екземплярів тварин, рослин, мінералів та культурних артефактів, створених людиною. Приємним бонусом є те, що відвідування музею безкоштовне як для дітей, так і для дорослих.
Національна галерея мистецтва
Колекція галереї, що розмістилася у двох з’єднаних підземним переходом будівлях, охоплює період починаючи від Середньовіччя і закінчуючи сучасністю. Це картини, скульптури та гравюри знаменитих майстрів Америки і Європи, а також передані музею урядом США експонати, що демонструють історію американського народного мистецтва та ремесел. В саду галереї розташований великий фонтан, який взимку перетворюється на каток.
Національна алея
Національна алея – це розташований в центрі Вашингтона відкритий парковий простір, що простягнувся більш як на три кілометри між меморіалом Лінкольна і Капітолієм разом із монументом Вашингтона в центрі та Білим домом і меморіалом Джефферсона по боках. Навколо алеї зосереджені всі головні музеї та пам’ятники столиці США, а також схожий на готичний замок центральний корпус Смітсонівського інституту. Кожного літа в парку проходить двотижневий фестиваль американського фольклору.
Бібліотека Конгресу
Найбільша бібліотека світу, в якій зберігаються понад 150 мільйонів примірників книг, рукописів, коміксів, друкованої преси, державних документів, географічних карт, відео та аудіоматеріалів. Вашингтонське книгосховище було засноване в 1800 році і спочатку призначалося виключно для потреб вищого керівництва країни, але з часом заклад відчинив свої двері для всіх громадян США. Звичайним туристам буде цікаво оглянути центральний корпус бібліотеки – Будівлю Томаса Джефферсона, інтер’єри якої вражають своєю красою та вишуканістю.
Національний музей американської історії
Місце, де можна з головою поринути в живу історію Сполучених Штатів Америки. Музей збирає, зберігає та експонує надбання країни в сферах культури, науки і техніки, політично-суспільного життя та військової історії. Найціннішим експонатом закладу став оригінал священного для кожного американця першого національного прапора США. Будівля музею також слугує майданчиком для проведення музичних вистав і фестивалів та наукових лекцій і симпозіумів.
Меморіал Джефферсона
Меморіал присвячений одному з батьків-засновників США та третьому президенту країни Томасу Джефферсону. Ідею побудувати монумент запропонував не менш шанований американцями президент Франклін Рузвельт, який був пристрасним шанувальником Джефферсона. Велична неокласична будівля спроектована на зразок римського пантеону, в центрі якого розташувалася бронзова статуя політика. Щовесни навколо меморіалу розцвітають сотні сакур, подарованих Вашингтону мерією Токіо ще в 1912 році.
Меморіальний музей Голокосту
На Меморіальний музей Голокосту покладене завдання з збирання, зберігання, а головне – поширення наявних знань про трагедію, яка забрала життя шести мільйонів євреїв. Реалістичне оформлення виставкових залів допомагає зануритися в атмосферу нацистських гетто і концтаборів та відчути себе на місці їх в’язнів. Крім цього, кожному відвідувачеві музею видають паспорт реальної людини, завдяки чому екскурсія проходить для всіх по-різному у відповідності з долею персонажа, що дістався.
Меморіал Другої світової війни
Меморіал споруджений на честь 16 мільйонів американців, які брали безпосередню участь у Другій світовій війні, і 405 тисяч солдатів та офіцерів, що так і не змогли повернутися додому після її закінчення. Комплекс складається з овальної площі з фонтаном, яку оточують 56 гранітних стовпів та пара тріумфальних арок. Прикрашені лавровими вінками стовпи символізують штати і території США, а арки – перемоги, досягнуті в боях на Атлантичному та Тихоокеанському театрі воєнних дій.
Меморіал ветеранів війни у В’єтнамі
Меморіал присвячений ветеранам В’єтнамської війни. Розташований в західній частині Національної алеї архітектурно-ландшафтний ансамбль складається з трьох частин – Стіни меморіалу ветеранів війни у В’єтнамі, скульптури Три солдати та Меморіалу жінок В’єтнаму. Центральною частиною комплексу є 75-метрова стіна, на якій в алфавітному порядку викарбувані імена всіх солдатів, що загинули або зникли безвісти, намагаючись зупинити поширення світом тоталітарних комуністичних режимів.
Меморіал ветеранів Корейської війни
Меморіал ветеранів Корейської війни спроектований у вигляді огородженого трикутника, в центрі якого знаходяться 19 сталевих статуй американських солдатів. Фігури представляють взвод патрулювання, складений з представників всіх видів збройних сил США, задіяних у конфлікті, що призвів до поділу Кореї на демократичну південну та комуністичну північну частини. Особливо гарно меморіал виглядає після заходу сонця, коли вмикаються ліхтарі, розташовані біля ніг кожної з статуй.
Національний музей афроамериканської історії та культури
Ідея створити національний музей, присвячений афроамериканській історії та культурі, виникла відразу після скасування рабства в США, проте втілити цей задум вдалося тільки на початку XXI століття. Зовнішній вигляд будівлі символізує її призначення. Форма корони часто зустрічається в мистецтві Африки і Америки. Автори проекту вирішили у такий спосіб підкреслити довгий та міцний зв’язок цих двох культур. Музей з усіх боків вкриває бронзова решітка з орнаментальними візерунками, характерними для традиційного афроамериканського ремісництва.
Міжнародний музей шпигунства
Перший у світі музей, присвячений шпигунській діяльності, який охоплює всі аспекти цієї професії. Від своїх нечисленних колег вашингтонський заклад відрізняється грунтовним підходом, що представляє історію і роль розвідки в долі різних країн максимально достовірно та аполітично. В музеї представлено понад 600 експонатів, вилучених у шпигунів: приховані фото і відеокамери, пристрої для підслуховування, шифрувальні машини, замасковані пістолети та багато інших унікальних речей.
Смітсонівський національний зоопарк
Зоопарк заснований в 1889 році працівниками Смітсонівського інституту з метою вивчення та збереження зникаючих представників фауни США. Хоча з часом звіринець перетворився на популярне місце відпочинку, де можна побачити не тільки місцевих, а й екзотичних тварин, основна мета існування закладу залишилася незмінна. При зоопарку діє науково-дослідницький центр і навчальний центр для спеціалістів з біології та репродукції рідкісних видів.
Національний собор Вашингтона
Головний храм Єпископальної церкви США – найбільшої англіканської спільноти на Американському континенті. Перший камінь в фундамент собору заклав в 1907 році президент Теодор Рузвельт, а завершив будівництво храму через 83 роки особисто президент Джордж Буш. Здалеку неоготичний собор може здатися ровесником лондонського Вестмінстерського абатства і лише сучасна тематика оздоблення будівлі видає її справжній вік. Поряд з біблійними сюжетами тут можна побачити вітраж, що зображує висадку на Місяць, а серед чудовиськ горгулій знайти голову Дарта Вейдера.
Будівля Смітсонівського інституту
Центральний корпус Смітсонівського інституту, який являє собою комплекс з майже трьох десятків культурно-освітніх і наукових установ. Свою назву заклад отримав на честь англійського хіміка та мінералога Джеймса Смітсона. Вчений помер бездітним і заповів весь свій статок на «заснування установи в США, яка служитиме розвитку та поширенню знань». Фасад будівлі виконано з червоного пісковику та стилізовано під середньовічний замок у неороманському стилі.
Національна портретна галерея США
В Національній портретній галереї США вся понаддвохсотрічна історія держави розкривається через живописні, фотографічні та скульптурні зображення політиків, вчених, культурних діячів, зірок шоу-бізнесу, спортсменів і інших відомих особистостей. Окрім Білого дому, це єдине сховище портретів усіх 46 президентів США. Галерея розташована в одній з найстаріших адміністративних споруд Вашингтона – колишній Будівлі патентного бюро, зведеній в 1836-1867 роках.
Будівля Національного архіву США
Розкішна неокласична будівля, в стінах якої розмістилася штаб-квартира Національного управління архівів та документації США. Тут зберігаються оригінали трьох основних формуючих документів американської державності: Декларації незалежності США, Конституції США і Білля про права. В архіві також можна побачити оригінал Великої хартії вольностей – середньовічної «конституції» Англії, яка вважається першим юридичним документом, де було закладено основи концепції прав людини.
Театр Форда
Сумнозвісний театр, де 14 квітня 1865 року було застрелено президента Авраама Лінкольна. Втім, така похмура аура даного місця туристів не відлякує, а швидше навпаки. В будівлі повністю відтворено інтер’єр середини XIX століття, включаючи ложу, в якій сидів політик. На першому поверсі театру розташувалася експозиція, де можна оглянути особисті речі Лінкольна і детально ознайомитися з біографією одного з найвидатніших лідерів США.
Меморіал Мартіна Лютера Кінга
Меморіал споруджений на честь баптистського пастиря, громадського діяча і лауреата Нобелівської премії миру, який став головним лідером та символом руху за рівні права білих і темношкірих американців. Висічена з граніту фігура Мартіна Лютера Кінга задумливо дивиться кудись у далечінь, готуючись до чергового виступу. На меморіалі викарбовано найбільш відомі фрази видатного оратора, чиї промови збирали сотні тисяч слухачів.
Меморіал Франкліна Делано Рузвельта
Меморіал присвячений 32-му президенту США Франкліну Делано Рузвельту та епосі, яку він представляє. Архітектурно-ландшафтний комплекс складається з чотирьох відкритих зон, що символізують відповідні терміни перебування політика на посаді. Центральною частиною меморіалу стала скульптура самого президента разом із його улюбленою собакою Фалою. Тут також можна побачити фігури, які зображують сцени Великої депресії і статую першої леді Елеонори Рузвельт.