50 найцікавіших музеїв України
Національний музей народної архітектури та побуту України (Пирогів)
Київ
Найбільший в Європі музей просто неба, розташований на південній околиці Києва. На території площею 133 гектари зібрані близько 300 пам’яток народної архітектури XVI-XX століть, які представляють всі історико-етнографічні регіони України. Фонди скансену нараховують понад 100 тисяч експонатів, що розповідають про різні аспекти побуту і культури українців. При музеї працює майстерня, де можна навчитися виготовляти вироби народного мистецтва, відбуваються сезонні ярмарки, проводяться традиційні українські свята. Відвідувачі скансену можуть влаштувати пікнік на зеленій галявині на тлі мальовничих пагорбів та вітряків.
Музей народної архітектури і побуту імені Климентія Шептицького (Шевченківський гай)
Львівська обл., м. Львів
Музей просто неба, розташований на лісистих пагорбах Львівського плато. Експозиція скансену, що займає площу в 36 гектарів, нараховує більше 120 пам’яток народної архітектури XVIII-XX століть, які представляють історико-етнографічні регіони західної України. Тут зберігається близько 20 тисяч предметів щоденного побуту і ужиткового мистецтва. Шевченківський гай працює за концепцією «живого музею»: чи не на кожному об’єкті відбуваються презентації давніх ремесел та майстеркласи. Відвідувачі скансену можуть взяти участь в щорічних святково-театральних дійства і фестивалях.
Міський арсенал
Львівська обл., м. Львів
Пам’ятка ренесансної оборонної архітектури, побудована в другій половині XVI століття на місті невеликої зброярні. Укріплена будівля входила до системи міських фортифікаційних споруд і призначалася для зберігання та ремонту зброї. Поряд знаходився склад боєприпасів і ливарня, де виготовляли гармати. З 1981 року в Міському арсеналі розміщується відділ Львівського історичного музею. Тут виставлено зразки зброї та обладунків XI – початку XX століть з більш ніж 30 країн світу. В підвалі будівлі відвідувачів чекає популярний тематичний ресторан Реберня.
Золоті ворота
Київ
Золоті ворота – головна брама в системі укріплень стародавнього Києва, побудована в XI столітті, під час правління Ярослава Мудрого. Це була кам’яна бойова башта із проїздом і надбрамною церквою. Хоча ворота залишилися в напівзруйнованому стані після монголо-татарської навали, вони служили для захисту міста до середини XVIII століття, коли укріплення визнали небезпечним і засипали землею. Історичну пам’ятку відкопали в 1830-х роках. У 1970-ті роки було прийнято рішення звести над залишками воріт павільйон-музей, який не тільки захищав би їх, а й відтворював первісний вигляд споруди.
Національний музей історії України у Другій світовій війні
Київ
Меморіальний комплекс, який став провідним науково-дослідницьким і освітнім центром з воєнної історії України. Головний корпус музею – триповерхова споруда, яка є одночасно п’єдесталом для монумента Батьківщина-Мати. Тут розміщена експозиція, присвячена Другій світовій війні. В окремій будівлі знаходяться експонати, що розповідають про війни другої половини XX століття, в яких брав участь Радянський Союз. На спеціальному майданчику розташовано виставку бойової техніки. Музейні колекції нараховують близько 400 тисяч експонатів.
Історико-культурний комплекс Запорозька Січ
Запорізька обл., м. Запоріжжя
На острові Хортиця розташований унікальний історико-культурний комплекс, що відтворює старовинне козацьке поселення. Саме тут в 1556 році Дмитро Вишневецький заснував укріплення, яке частина істориків вважає першою Запорозькою Січчю. Комплекс побудований по образу справжньої Січі в трохи зменшеному масштабі. Його будівлі створені як музейні експозиції на основі достовірних історичних даних. Антуражу додають Січові козаки. Гурт реконструкторів презентує вистави присвячені військовому мистецтву запорожців та проводить майстер-класи із володіння козацькою зброєю.
Палац Потоцьких
Львівська обл., м. Львів
Палац в стилі французького класицизму, що належав графській родині Потоцьких. Комплекс був побудований в 1880-1889 роках і став однією з найцікавіших архітектурних пам’яток міста. Львівський маєток вважався найбільш розкішним серед інших володінь цього могутнього роду і використовувався для прийому гостей, проведення урочистих зустрічей та пишних балів. В наш час тут розміщений відділ Львівської національної галереї мистецтв, в якому зібрана найбагатша в Україні колекція європейського мистецтва XIV-XVIII століть. З 2021 року в Палаці Потоцьких можна одружитись.
Державний музей авіації України імені О. К. Антонова
Київ
Найбільший технічний музей України, розміщений на території площею 20 гектарів. Місцева експозиція перебуває в постійному розвитку – з початкових 33 експонатів у 2003 році вона зросла до понад 90 літаків, гелікоптерів і безпілотних літальних апаратів, що були на озброєнні військово-повітряних сил СРСР та України, або експлуатувалися в цивільному повітряному флоті. Також в музеї можна побачити колекцію авіаційних двигунів і аеродромної техніки. Кожен бажаючий може відчути себе справжнім пілотом в залі авіаційних симуляторів.
Національний музей Чорнобиль
Київ
Музей присвячений Чорнобильській катастрофі 1986 року розташувався у спеціально реконструйованому приміщенні колишнього Подільського пожежного депо, яке взяло на себе основний удар з гасіння пожежі на атомній електростанції. Експозиція закладу побудована на символах, а кожен експонат – це емоційний елемент, що попереджає про наслідки людської безвідповідальності. Особливо сильне враження справляють 76 знаків з назвами зниклих через радіаційне забруднення населених пунктів.
Аптека-музей Під чорним орлом
Львівська обл., м. Львів
Діюча аптека-музей, розташована в історичній кам’яниці на Площі Ринок. Це найдавніша з існуючих у Львові аптек, яка була відкрита військовим фармацевтом Францом Вільгельмом Наторпом в 1735 році. Експозиція медичного закладу знайомить з історією світової фармації від часів Стародавнього Єгипту до наших днів. Також тут розмістилися алхімічна лабораторія, бібліотека, яка нараховує понад три тисячі книг і відновлене житло заможного міщанина XVI-XVII століть.
Національний музей історії України
Київ
Провідний історичний музей України. Заклад розпочав свою діяльність в 1899 році з невеликої археологічної виставки. В 1944 році колекція старожитностей переїжджає в приміщення, де вона знаходиться і дотепер. Будівля у стилі неокласицизму зведена в 1937-1939 роках, як перша в УРСР художня школа. Фондові зібрання музею нараховують понад 800 тисяч експонатів. Вони відображають історію України від найдавніших часів до сьогодення. Філією закладу є Музей історичних коштовностей України, розміщений на території Києво-Печерської лаври.
Національний художній музей України
Київ
Найбільш репрезентативне зібрання українського образотворчого мистецтва. Неокласична будівля музею зведена в 1898-1899 роках за проектом видатного київського архітектора Владислава Городецького. В 1934 році історичну частину розміщеної тут експозиції перенесли в нові приміщення, залишилися тільки художні відділи, на основі яких, в 1936 році, виник художній музей. Колекція закладу нараховує близько 40 тисяч експонатів, серед яких шедеври українського живопису, скульптури і графіки від часів Київської Русі до сьогодення.
Музей писанкового розпису
Івано-Франківська обл., м. Коломия
Єдиний у світі музей писанки, створений на основі колекції Коломийського музею народного мистецтва Гуцульщини. Тут зібрані понад 12 тисяч писанок, дряпанок і декоративних яєць з різних регіонів України та інших країн світу. Найдавнішим музейним експонатом є гусяче яйце, розписане понад п’ять століть тому і знайдене під час археологічних розкопок на території Львова. У закладі проводяться майстеркласи з мистецтва великоднього розпису.
Національний музей космонавтики імені Сергія Павловича Корольова
Жиомирська обл., м. Житомир
Музей створений на батьківщині основоположника практичної космонавтики Сергія Павловича Корольова, під керівництвом якого було запущено перший штучний супутник Землі і здійснено перший політ людини в космос. Комплекс складається з експозиції Космос та меморіального будинку Корольова. В музеї представлена колекція макетів космічної техніки, спорядження космонавтів і особистих речей видатного вченого та конструктора. Тут можна побачити справжній спусковий апарат корабля Союз-27, який побував на навколоземній орбіті і зразок місячного грунту.
Мукачівський історичний музей (Замок Паланок)
Закарпатська обл., м. Мукачево
Замок Паланок зведений на вершині гори вулканічного походження, що підноситься на 68 метрів над містом. Він ділиться на три частини: Нижній, Середній і Верхній. Перша згадка про укріплення датується XI століттям. Сучасний вигляд замок отримав в XVII столітті. Тоді було споруджено Середню і Нижню тераси, а також зовнішнє оборонне кільце. У скелястій горі вирубаний колодязь глибиною 85 метрів, який мав вихід до річки Латориці. Під час тривалих облог через нього підтримувався зв’язок з містом. В наш час в замку розташувався Мукачівський історичний музей. Також тут можна відвідати дегустаційний винний зал.
Закарпатський краєзнавчий музей (Ужгородський замок)
Закарпатська обл., м. Ужгород
Стародавній замок зведений на горі вулканічного походження, що нависає над річкою Уж. Перші згадки про укріплення на цьому місці відносяться ще до IX століття. Найзначнішу перебудову замок переніс в кінці XVI століття. Вона була виконана під керівництвом італійських архітекторів із застосуванням найновіших досягнень тодішнього фортифікаційного мистецтва. Головною спорудою укріплення є палац-цитадель, в якому можна було продовжувати тримати оборону після падіння основних стін. Після Другої світової війни в замку розташувався Закарпатський краєзнавчий музей, а в його підземеллях можна відвідати дегустаційний винний зал.
ПінчукАртЦентр
Київ
Один з найбільших європейських центрів сучасного мистецтва, головним завданням якого став розвиток української арт-сцени. ПінчукАртЦентр заснований в 2006 році олігархом Віктором Пінчуком. Музей розташувався в старовинному архітектурному ансамблі Бессарабського кварталу Києва. Проект внутрішнього простору центру розробив французький архітектор Філіп Кіамбаретта. Крім виставкових залів, відвідувачів чекають відеозал, бібліотека, книжковий магазин та кафе.
Національний музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків
Київ
Художній музей, експозиція якого презентує найзначніші київські зібрання живопису, скульптури та прикладного мистецтва Європи, Азії і Стародавнього світу. Основою відкритого в 1919 році закладу стала приватна колекція подружжя меценатів Богдана та Варвари Ханенків, подарована Українській академії наук. Музей розмістився в двох розташованих поряд особняках кінця XIX століття, один з яких належав самим Ханенкам, а інший – їхнім родичам Сахновським. Сьогодні тут можна побачити відновлені інтер’єри, оформлені в дусі різних історичних епох.
Музейно-культурний комплекс пивної історії Львіварня
Львівська обл., м. Львів
Музейно-культурний комплекс, розташований на території Львівської пивоварні, заснованої монахам єзуїтам в 1715 році. До складу закладу входять музей історії пивоваріння, арт-простір і конференц-зали. В Львіварні можна дізнатися все про стародавній хмільний напій, побачити технологію його виготовлення та створити власний сорт пива. Завершення екскурсії відбувається за дегустаційним сетом продукції найстарішої броварні України.
Національний науково-природничий музей НАН України
Київ
Провідна науково-просвітницька установа України в галузі природничих наук. Музей розташований в неокласичній будівлі, зведеній в 1910-1920-х роках. Заклад створений в 1966 році, як комплекс Геологічного, Палеонтологічного, Зоологічного, Ботанічного і Археологічного музеїв, які до того належали різним академічним установам. Тут зібрано понад 30 тисяч експонатів, що розповідають про виникнення, будову та еволюцію Землі, її рослинний і тваринний світ, історію матеріальної культури племен та народів, які заселяли територію України.
Національний музей Голодомору-геноциду
Київ
Музей створений для вшанування пам’яті про мільйони українців, безвинно вбитих радянською владою через штучно влаштований голод. Центральним елементом композиції меморіального комплексу є 32-метрова бетонна каплиця у вигляді білої свічки з позолоченим ажурним полум’ям. Основа свічки – чотири металеві чорні хрести, що імітують тюремні грати. Перед музеєм розташована скульптура Гірка пам’ять дитинства, яка нагадує про трагічну долю найвразливішої категорії жертв Голодомору – дітей.
Закарпатський музей народної архітектури та побуту
Закарпатська обл., м. Ужгород
Прогулюючись вулицями старого Ужгорода можна несподівано потрапити в справжнє закарпатське село. Музей просто неба знаходиться поряд з Ужгородським замком. Незважаючи на свою відносно невелику територію площею 5,5 гектарів – це один з найцікавіших скансенів України. Тут розташовано більше 30 пам’яток народної архітектури Закарпаття XVIII-XX століть. На особливу увагу заслуговує церква з села Шелестово – один з двох лемківських храмів, які збереглися на території України. В музеї зібрано близько 15 тисяч предметів щоденного побуту і ужиткового мистецтва.
Історико-культурний комплекс Замок Радомисль
Житомирська обл., м. Радомишль
Мальовничий приватний комплекс, що об’єднує в собі Музей української домашньої ікони, готель, ресторан, приміщення для урочистих церемоній, виставковий і концертний зали, папірню та ландшафтний парк. Основою для цього сучасного замку послужив старий млин¸ який було побудовано у 1902 році. При зведенні комплексу було встановлено, що будівля млину знаходиться на останках більш давньої споруди – укріпленої паперової фабрики, побудованої у XVII столітті для потреб Києво-Печерської лаври. У замку налагоджено процес ручного виготовлення паперу за технологією того часу.
Цитадель Батуринської фортеці
Чернігівська обл., м. Батурин
Цитадель Батуринської фортеці – це архітектурно-меморіальний комплекс, створений на місці історичної Батуринської фортеці, яка існувала в XVII-XVIII століттях. У 1669-1708 роках тут знаходилась резиденція гетьманів Лівобережної України. Відтворені об’єкти розташовані на своїх історичних місцях, що виявлені і досліджені археологами. Музейний комплекс перебуває в процесі наповнення експонатами, але його приміщення вже відкриті для відвідування. Найбільший інтерес викликає виставка воскових фігур українських гетьманів.
Харківський історичний музей імені М. Ф. Сумцова
Харківська обл., м. Харків
Харківський історичний музей завдячує своєму виникненню Музею Слобідської України імені Григорія Сковороди, що з’явився в 1920 році після реорганізації декількох невеликих міських експозицій. Очолив новостворений заклад етнограф, літературознавець і громадський діяч Микола Сумцов, який створив в Харкові потужний науковий центр з вивчення національної культури та побуту українців. З 2003 року музей переїхав в модернізовану історичну будівлю колишнього ломбарду.
Дніпропетровський національний історичний музей імені Дмитра Яворницького
Дніпропетровська обл., м. Дніпро
Один з найстаріших музеїв України, заснований в 1849 році Катеринославським губернатором Андрієм Фабром. В 1905 році заклад переїхав в спеціально побудоване за німецьким зразком приміщення, де під керівництвом історика і етнографа Дмитра Яворницького була зібрана унікальна колекція старожитностей. Найціннішими експонатами музею є мумія єгипетської жінки з дитиною, половецькі «баби» та Керносівський ідол віком понад чотири тисячі років.
Полтавський краєзнавчий музей імені Василя Кричевського
Полтавська обл., м. Полтава
Побудований в 1903-1908 роках колишній Будинок Полтавського губернського земства привертає увагу своїм оригінальним зовнішнім виглядом. Розташований тут краєзнавчий музей носить ім’я автора споруди – архітектора і художника Василя Кричевського, який вдало поєднав модерн та українську етніку. Крім місцевих експонатів, серед яких є знайдений на Полтавщині скелет мамонта, в колекції закладу можна побачити старожитності Стародавнього Єгипту, Індії, Японії, Китаю.
Музей Таємниці підземної Одеси
Одеська обл., м. Одеса
Одеса відома свої катакомбами, довжина яких оцінюється приблизно в дві з половиною тисячі кілометрів. Підземні лабіринти були популярні серед криміналітету, тут влаштовували перевантажні пункти контрабандисти, збиралися революціонери і віруючі під час гоніння на церкву, переховувалися партизани. На ділянці довжиною більше кілометра облаштовано екскурсійний маршрут, який розповідає про історію одеських підземель. Крім екскурсій, в музеї проводяться квести для дорослих та дітей.
Одеський національний художній музей (Палац Потоцьких)
Одеська обл., м. Одеса
Одеський національний художній музей займає будівлю колишнього Палацу Потоцьких (Наришкіних), зведеного в 1823-1826 роках в кращих традиціях архітектури класицизму. Центральна двохповерхова частина споруди прикрашена масивними колонами коринфського ордеру та поєднана з симетричними бічними флігелями заокругленими галереями. До нашого часу зберігся облаштований під палацом штучний грот з водоспадом, що імітує природну печеру. Розміщена в 26 виставкових залах експозиція музею охоплює усі види образотворчого мистецтва XVI-XXI століть.
Музей мікромініатюр Миколи Сядристого
Київ
На території Києво-Печерської лаври можна знайти унікальний музей, де експонують роботи всесвітньо відомого українського митця Миколи Сядристого. Його вважають засновником нового напрямку у мистецтві – мікромініатюри, яка стала синтезом ювелірної справи, електротехніки та класичної механіки. Щоб відвідувачі змогли роздивитися експонати, в виставковій залі встановлені мікроскопи. Тут зберігається крихітний Кобзар з 12 вигравіюваними сторінками поезій, який офіційно вважається найменшою книжкою в світі.
Шевченківський національний заповідник
Черкаська обл., м. Канів
Новітня історія Чернечої гори в Каневі розпочалася 22 травня 1861 року, коли тут поховали Тараса Шевченка, виконуючи заповіт Кобзаря. Жителі міста відразу ж перейменували гору на Тарасову, а в 1884 році народним коштом побудували перший музей видатного письменника, художника і громадського діяча – Тарасову світлицю. Сьогодні Шевченківський національний заповідник – це великий історико-культурний комплекс площею 45 гектарів, центральною частиною якого став білосніжний павільйон, присвячений життю та творчості митця.
Музей історії запорозького козацтва
Запорізька обл., м. Запоріжжя
Музей розташований на острові Хортиця, поряд з скіфським курганом, з якого відкривається найбільший мальовничий вид на греблю Дніпровської ГЕС. Експозиція закладу присвячена історії міста Запоріжжя та запорозького козацтва. Крім тематичних виставок, відвідувачів Хортиці чекають три діорами: Битва київського князя Святослава, Військова рада на Січі і Визволення міста Запоріжжя. На даний момент виставкові приміщення перебувають на реконструкції, після завершення якої музей стане інтерактивним.
Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини
Київська обл., м. Переяслав
Забудова переяславського музею просто неба копіює українське село з майданом посередині. В скансені зібрано як оригінальні пам’ятки народної архітектури Середньої Наддніпрянщини XVII-ХХ століть, так і сучасні реконструкції. Доповнюють комплекс експозиції, що представляють період історії регіону від пізнього палеоліту до часів Київської Русі. На території площею 25 гектарів розташовано близько 300 об’єктів, в яких зберігається понад 20 тисяч експонатів. Окремо виділяється Церква святої Параскеви П’ятниці, в радянські часи перетворена на Музей космосу.
Резиденція Богдана Хмельницького
Черкаська обл., м. Чигирин
Архітектурно-меморіальний комплекс, побудований на місці, де в середині XVII століття знаходилась реальна резиденція видатного полководця Богдана Хмельницького. Це укріплення використовували і наступні гетьмани, поки резиденція не була знищена турками в 1678 році. Музейний комплекс не є точною копією гетьманського двору, а створений за подобою збережених споруд козацької доби. Внутрішні приміщення перебувають в процесі наповнення експонатами, але вже відкриті для відвідування.
Державний історико-культурний заповідник Трипільська культура
Черкаська обл., с. Легедзине
Заповідник створений на базі 11 трипільських поселень Черкащини загальною площею понад дві тисячі гектарів. При заповіднику діє музей, в якому зібрані знайдені археологами предмети побуту та мистецтва доісторичної культури. Поруч з музеєм розташований комплекс з відтворених у натуральний розмір трипільських будівель, де відвідувачі можуть провести ніч. В літній сезон тут організовуються екскурсії на місця проведення археологічних розкопок.
Одеський археологічний музей
Одеська обл., м. Одеса
Найстаріший музей України, заснований в 1825 році як Одеський міський музей старожитностей. Колекція закладу нараховує 170 тисяч експонатів, що охоплюють період від кам’яної доби до середньовіччя. Тут можна побачити єдину в Україні збірку пам’яток Стародавнього Єгипту: кам’яні і дерев’яні саркофаги, мумії, фрагменти папірусів, повсякденні речі та поховальний інвентар. З 1883 року музей розташовується в спеціально зведеній неокласичній будівлі, перед якою встановлена мармурова копія знаменитої античної скульптури Лаокоон та його сини.
Музей західного і східного мистецтва (Палац Абаза)
Одеська обл., м. Одеса
Музей засновано в 1924 році на базі приватних колекцій, зібраних місцевим Комітетом охорони пам’яток мистецтва і старовини, а також експонатів, переданих провідними художніми музеями СРСР. Новостворений заклад розмістили в колишньому Палаці Абаза. Еклектична архітектура побудованої в 1856-1858 роках споруди поєднує елементи стилів бароко, рококо та ампір. Постійна експозиція музею поділяється на три основні відділи: Західноєвропейського мистецтва, Античного мистецтва і Мистецтва країн Сходу.
Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького
Львівська обл., м. Львів
Одне з найбільших зібрань пам’яток вітчизняної культури, засноване в 1905 році предстоятелем Української греко-католицької церкви, митрополитом Андреєм Шептицьким. Особливою гордістю музею стала найповніша колекція українського сакрального мистецтва XII-XVIII століть, до якої, крім ікон, входять скульптури, рукописи і стародруки, декоративна різьба, металопластика та гаптовані церковні тканини. Головний корпус закладу розташований на Проспекті Свободи в чудовій неоренесансній будівлі, зведеній в 1898-1904 роках для музею художніх промислів.
Палац Бандінеллі
Львівська обл., м. Львів
Розташований на Площі Ринок палац, в якому флорентійський купець Роберто Бандінеллі відкрив першу у Львові класичну пошту європейського зразка. Споруду XVI століття грунтовно перебудували у 1737–1739 роках, звівши для укріплення контрфорси, проте залишивши оригінальний ренесансний архітектурний стиль. Після майже трьох десятків років реставраційних робіт палац передали Львівському історичному музею, під егідою якого тут створено Музей пошти.
Музей історичних коштовностей України
Київ
Філія Національного музею історії України. Заклад розташований на території Києво-Печерської лаври, в будівлі колишньої монастирської пекарні, зведеній в XVII-XVIII століттях в стилі українського бароко. Експозиція музею знайомить з історією розвитку ювелірного мистецтва України від бронзової доби до сучасності. Лаврське зібрання нараховує понад 50 тисяч виробів з дорогоцінних металів та коштовного каміння, серед яких можна побачити легендарну Скіфську пектораль.
Київський планетарій
Київ
Найбільший планетарій України посідає друге місце в Європі за розміром куполу, діаметр якого складає 23 метри. Це унікальний науковий, просвітницький і розважальний центр. В програмі планетарію – сучасні повнокупольні фільми у форматі 3600, пізнавальні програми з астрономії та природничих наук, реалістичне відтворення зоряного неба і небесних явищ. При закладі працює Школа астрономії, де навчають дітей від 7 до 15 років.
Музей Цікавої Науки
Одеська обл., м. Одеса
Якщо в інших музеях до цінних експонатів не можна навіть доторкнутися, то в Музеї Цікавої Науки це не тільки можна робити, а й обов’язково потрібно все помацати, покрутити, увімкнути та побачити в дії. Більше того, кожен відвідувач інтерактивного науково-пізнавального центру має можливість самостійно провести якийсь дослід або експеримент. Експозиція закладу представляє різноманітні розділи фізики, хімії, біології, геології і математики.
Львівська національна галерея мистецтв імені Бориса Возницького (Палац Лозинського)
Львівська обл., м. Львів
Найбільший художній музей України, експозиція якого розділена на 18 відділів, розташованих як в самому Львові, так і в Львівській області. Центральним корпусом закладу став палац історика, мистецтвознавця та колекціонера Владислава Лозинського. Будівля була зведена в 1872-1873 роках у стилі історизму і декорована з використанням мотивів італійського неоренесансну. Зали палацу займають постійні та тимчасові виставки європейського і українського мистецтва ХІХ-ХХІ століть.
Музей етнографії та художнього промислу
Львівська обл., м. Львів
Єдиний музей етнографії на території України. Створений на базі націоналізованих радянською владою громадських і приватних колекцій, він перетворився на справжню скарбницю зразків традиційного народного мистецтва українців, а також декоративно-прикладного мистецтва багатьох інших народів світу. Для музею було виділено приміщення колишньої Галицької ощадної каси, зведеної в 1890-1891 роках. Будівля виділяється романтичним трактуванням неоренесансних та необарокових мотивів.
Тимчасово окуповані території
Території Криму і Донбасу, тимчасово окуповані Російською Федерацією
Національний заповідник Херсонес Таврійський
Севастополь
Руїни античного міста-держави, заснованого в V столітті до нашої ери. Херсонес став найбільшою грецькою колонією на території України, яка проіснувала до Пізнього Середньовіччя. В часи панування Візантійської імперії тут прийняв хрещення київський князь Володимир Святославович. В 1892 році на базі археологічних знахідок Херсонесу був відкритий музей. Комплекс складається з розкопаних залишків міських будівель, Античної експозиції, Візантійської експозиції, виставки кам’яних предметів під відкритим небом, Володимирського собору XIX століття і сигнального дзвону XVIII століття. Фонди музею нараховують близько 200 тисяч експонатів.
Воронцовський палац
Крим, м. Алупка
Розташований на березі Чорного моря палацово-парковий комплекс, що органічно вписався в навколишній ландшафт підніжжя гори Ай-Петрі. Маєток зведений в 1828-1848 роках для новоросійського генерал-губернатора графа Михайла Воронцова за проектом англійського архітектора Едварда Блора, який брав участь в будівництві Букінгемського палацу. Західна частина будівлі виконана в стилі англійських Тюдорів, а її південний фасад являє собою прекрасний зразок мавританської архітектури. Воронцовський палац оточує справжній шедевр садово-паркового мистецтва – Алупкинський парк. В 1956 році тут відкрито музей.
Лівадійський палац
Крим, смт. Лівадія
Прекрасний білосніжний палац в стилі італійського відродження. Заснований маєток в кінці XVIII століття грецьким офіцером на російській службі Ламбросом Кацонісом, який назвав це місце на згадку про своє рідне місто Лівадію. В 1861 році він стає літньою резиденцією імператорської сім’ї, після чого палацово-парковий комплекс перебудовується і розширюється. В 1910-1911 роках старий палац було вирішено знести і на його фундаменті збудувати новий. В лютому 1945 року тут проходила Ялтинська конференція керівників трьох союзних держав – СРСР, США і Великої Британії. В 1993 році Лівадійський палац отримав статус музею.
Ханський палац
Крим, м. Бахчисарай
Родова резиденція династії Гереїв – правителів Кримського ханства. Будівництво палацу в османському стилі розпочалося в XVI столітті разом з будівництвом міста. Його головною архітектурною ідеєю стало втілення мусульманського уявлення про райський сад на землі. В 1736 році російські війська спалили Бахчисарай, після чого комплекс було майже повністю перебудовано. Ряд реконструкцій відбулося вже в часи Російської імперії. Свій остаточний вигляд палац отримав на початку XIX століття. З 1908 року колишня ханська резиденція перетворилася на музей.
Феодосійська національна картинна галерея імені І. К. Айвазовського
Крим, м. Феодосія
Основою експозиції Феодосійської національної картинної галереї стали 49 картин, які всесвітньовідомий художник-мариніст Іван Айвазовський заповів рідному місту, куди його батьки, етнічні вірмени, переселилися з Галичини. З часом зібрання розрослося до понад 400 полотен та зайняло дві будівлі: особняк, де проживав сам художник і будинок його сестри. В музеї також експонуються особисті речі Айвазовського, архівні документи та фотографії і роботи інших майстрів пейзажного живопису XVIII-XXI століть.
Військово-морський музейний комплекс Балаклава
Крим, м. Балаклава
Унікальний музейний комплекс, розташований в підземеллях гори Таврос, в штольнях колишнього підземного заводу з ремонту та обслуговування підводних човнів. В захищеному каналі довжиною понад 600 метрів могли одночасно розміститися до семи військових субмарин. До складу комплексу також входила ремонтно-технічна база, призначена для зберігання і обслуговування ядерної зброї. Після розпаду СРСР об’єкт як військова одиниця втратив свою актуальність та був перетворений на музей підводних сил Чорноморського флоту.