Коротка довідкова інформація про Польщу
Прапор і герб
Загальногеографічна карта
Основні відомості
Повна офіційна назва: Республіка Польща
Площа: 312 000 км²
Населення: 37 900 000 жителів
Столиця: Варшава
Офіційна мова: Польська
Географія
Рельєф: Переважно рівнинний, крім південної частини. Головні гірські масиви – Карпати і Судети. Найвища точка – гора Риси (2499 метрів над рівнем моря).
Берегова лінія: 440 км. Узбережжя Польщі омивається водами Балтійського моря.
Головні річки: Вісла, Варта, Одра, Західний Буг, Сян, Нарва.
Найбільші озера: Снярдви і Мамри.
Найбільші острови: Волін, Узедом (спільний з Німеччиною).
Клімат: Помірний
Населення
Найбільші міста: Варшава (1 860 000), Краків (800 000), Вроцлав (672 000), Лодзь (670 000), Познань (546 000), Гданськ (486 000), Щецин (396 000), Бидгощ (337 000), Люблін (334 000), Білосток (294 000), Катовиці (285 000).
Найбільші міські агломерації: Варшава (3 200 000), Катовиці (2 480 000), Краків (1 420 000), Гданськ (1 170 000), Познань (993 000), Лодзь (903 000), Вроцлав (883 000).
Етнічний склад: Поляки (98%)
Мовний склад: Польська (99%)
Релігійний склад: Християнство (87%), нерелігійні (13%).
Державний устрій
Форма правління: Парламентська республіка
Адміністративний устрій: Польща складається з 16 воєводств
Рівень демократії і свободи слова: Середній
Корисна інформація
Валюта: Злотий
Різниця в часі з Україною: – 1 година
Побутова електрична мережа: Напруга 230 В. Частота 50 Гц. Тип розеток C, E.
Віза: Не потрібна. Дозволений строк безвізового перебування до 90 днів протягом 180 днів.
Транспорт
Між польськими містами зручно пересуватися залізницею. Поїзди національного перевізника PKP бувають декількох видів: Os (повільні денні), IRN (швидкі денні), Ex (денні експреси), IC (експреси підвищеної комфортності), EC (міжнародні експреси), NEx (нічні спальні, що йдуть без зупинок) та P (денні та нічні швидкі). Квитки продаються у вокзальних касах і онлайн на офіційному сайті компанії та діють протягом 2 днів.
Автобусні вокзали є в центрах всіх міст, більшість маршрутів обслуговують національний перевізник Polonus, компанії PolskiBus та Polski Express. Автобуси зручні для поїздок на короткі та середні відстані. Квитки купуються в касах, онлайн і у водіїв (з невеликою надбавкою).
Міський громадський транспорт Польщі – автобуси, тролейбуси та трамваї, а у Варшаві – ще й метро. Квитки в кожному місті різні, але завжди єдині для всіх видів транспорту. Їх можна купити на станціях, у кіосках з пресою і в деяких продуктових магазинах, а от у водіїв далеко не скрізь. Проїзні бувають одноразовими, добовими, тижневими та тимчасовими з необмеженою кількістю поїздок протягом певного періоду.
Громадський транспорт курсує з 5:00 до 23:00, у великих містах є нічні маршрути. Столичне метро працює до 1:00, а по п’ятницях та суботах до 3:00.
Таксі можна викликати по телефону (бувають знижки) або зловити на вулиці (на вокзалах завжди дорожче). Оплачується вартість посадки, плюс кілометраж шляху, з 22:00 до 6:00 тарифи подвоюються.
Якщо майбутня подорож не обмежується Варшавою або Краковом, варто подумати про оренду автомобіля. Прокатників у Польщі багато: від дрібних місцевих до відомих міжнародних рівня Avis та Hertz. Обов’язковий стаж водія – не менше року, вік орендаря – від 21 року, у списку необхідних документів – паспорт та водійські права. Прокатники зобов’язані видати клієнту реєстраційний талон, страховку, талон техогляду та віньєтку, необхідну для пересування заміськими магістралями. Натомість знадобиться передоплата і застава у розмірі повної вартості оренди.
Дороги в Польщі якісні, є платні магістралі. У великих містах часто виникають затори, особливо в години пік, а в’їзд в історичний центр може бути заборонено. За порушення правил дорожнього руху загрожують серйозні штрафи. Наприклад, за неправильне паркування доведеться розщедритися на 300 злотих, тому краще заздалегідь переконатися, що стоянка дозволена і безкоштовна.
Проживання
В Польщі багато готелів, які відповідають усім європейським стандартам. Більше того, на постояльців можуть чекати приємні сюрпризи: часто власники готелів занижують клас своїх закладів, щоб знизити податкове навантаження. Так що навіть у 2 * можна розраховувати на відмінний сервіс та бонуси на зразок безкоштовного сніданку. Найдорожче житло – у Кракові, в Варшаві, попри столичний статус, ціни трохи нижчі, на вихідних часто бувають знижки. Готелі в гірських районах переповнені взимку, а пансіонати на морському узбережжі – влітку. Для найвимогливіших гостей відкриті апартаменти в замках та історичних будівлях: їх особливо багато у Кракові, Гданську, Познані та Торуні.
Кухня
Гостей поляки годують по-домашньому: без особливих вишукувань, але смачно. В місцевій гастрономії змішалися західноєвропейські та слов’янські традиції, так що більшість частувань здадуться українському туристові варіаціями на тему чогось дуже знайомого.
Із закусок та холодних страв в польській кухні популярні різноманітні салати зі свіжих, квашених і солоних овочів, заправлених майонезом, сметаною або кислим молоком, м’ясні та рибні продукти, до яких на гарнір подають різні овочі. Готують фаршировані яйця, яйця під майонезом, а також гостру закуску з сиру, в який додають рубану зелень петрушки, кропу, зелену цибулю, перець, сіль.
До сніданку часто подають кефір або кисле молоко з гарячою відвареною картоплею. Перші страви найчастіше представлені борщами, капусняками, крупняками, розсольниками, супами-пюре з картоплі. Найсміливіші гурмани повинні спробувати чорнину – суп з гусячої крові. До борщів у Польщі прийнято подавати замість хліба гарячу відварену картоплю.
Серед десертів поляки віддають перевагу фруктовим і ягідним солодким стравам (салати, млинці, морозиво), кондитерським та булочним виробам.
Найбільше ресторанів з національною кухнею знаходиться в Кракові: багато з них розташовані в старовинних будинках з цікавою історією та автентичними інтер’єрами. Варшава більш космополітична: тут не важко знайти не тільки піцерію чи суші-бар, а й заклади з традиційним українським меню. В великих містах відкриті філії світових фастфуд-брендів, але краще віддати перевагу дешевій їжі з польським колоритом. Її пропонують у «молочних барах», що збереглися з часів соціалізму.
Якщо в ресторані плата за обслуговування не включена в загальний рахунок – прийнято давати чайові в розмірі приблизно 10% від вартості замовлення.
Шопінг
До Польщі варто їхати за недорогим одягом і взуттям популярних європейських та місцевих брендів. Ціни тут суттєво нижчі, ніж в інших країнах Європи, особливо це стосується демократичних марок. Найвдаліші міста для шопінгу – це, зрозуміло, столиця Варшава, а також Краків, Гданськ та Лодзь, де покупки можна поєднати з відвіданням місцевих пам’яток.
Найкрасивіші сувеніри продають в краківських Суконних рядах або на ярмарку Святого Домініка, який проходить у Гданську кожного серпня. На останньому можна придбати золоті і срібні ювелірні прикраси з коралом та бурштином, антикваріат, картини, різьблені скульптури, керамічні вироби, оригінальні тканини і одяг, книжкові та музичні раритети, предмети домашнього побуту.
В Кракові багато маленьких антикварних крамниць із симпатичними дрібничками. Тут є оригінальна біжутерія, традиційний карпатський одяг з геометричними візерунками, вовняні капці з вишивкою. З Велички обов’язково варто привезти лампу із солі, видобутої у місцевих шахтах. А у Варшаві не можна оминути стороною мегамоли на кшталт Аркадії та М1: наприкінці кожного сезону тут влаштовують розпродаж зі знижками до 50-70%.
З Польщі також традиційно везуть Зубрівку, трав’яний лікер Голдвассер з шматочками справжнього золота та вишневу наливку Бабуні. На закуску можна придбати краківську ковбасу або овечий сир осципек.
Більшість магазинів відкриті по буднях з 9:00 до 18:00-20:00 та до 14:00-15:00 по суботах. В неділю невеликі торгові точки переважно закриті. Великі мережеві супермаркети та моли працюють зазвичай без вихідних і допізна. У Польщі є цілодобові магазини, особливо багато їх в курортних зонах, але, як правило, у кожному містечку, або районі великого міста можна знайти хоча б один.