40 найцікавіших пам’яток Польщі
Головний Ринок
Краків
Центральна площа Кракова, планування якої та навколишніх вулиць не змінювалося з XIII століття. Маючи розміри 200 на 200 метрів, Головний Ринок став одним з найбільших майданів середньовічної Європи. Можна сказати, що площу спроектували «на виріст», адже спочатку вона була навіть завелика для хоч і столичного, але компактно забудованого міста. Кожна розташована тут споруда є історичною пам’яткою, проте найбільше в архітектурному ансамблі Головного Ринку виділяються торгова галерея Суконні ряди, Костел Діви Марії (Маріяцький костел) та одинока башта, яка залишилася від краківської ратуші.
Королівський замок на Вавелі
Краків
Колишня королівська резиденція та символ польської державності, який в XX столітті перетворився на головний музей країни. Комплекс споруд побудованого на березі Вісли Вавельського замку представляє майже всі європейські архітектурні стилі періодів середньовіччя, відродження та бароко. На території фортеці розташований відомий Собор святих Станіслава і Вацлава. На вході в нього висять кістки мамонта, які, за переказами, приносять щастя місту. У храмі знаходиться усипальниця польських королів і Вівтар Вітчизни – священне місце, куди монархи покладали військові трофеї.
Лазєнки
Варшава
Невелика камерна резиденція останнього польського короля Станіслава Августа Понятовського, побудована посеред озера в центрі однойменного парку. Палац з’явився в XVIII столітті на місці королівських купалень. Штучний острів облаштували широкими сходинками до води, куди виходив південний фасад будівлі з лоджиєю. З «великою землею» палац з’єднують два бічних крила, до яких прокладені повітряні галереї. Відносну скромність зовнішніх оздоб на неокласичних фасадах резиденції компенсували бароковою пишнотою інтер’єрів. Як і в часи монархії Лазєнки – це не тільки мальовниче місце для прогулянок, а й важливий культурний центр.
Костел Діви Марії (Маріяцький костел)
Краків
Готичний костел, розташований на площі Головний Ринок. Над інтер’єром храму впродовж століть працювали видатні італійські, німецькі та польські майстри, змішавши в єдине ціле готику, бароко і модерн. Тут можна побачити найбільший у світі дерев’яний вівтар. Вирізьблені в XV столітті статуї апостолів та Діви Марії висотою два з половиною метри вражають реалізмом і експресією. Щогодини з вежі костелу лунає мелодія, яка обривається на середині. За переказами, стріла татарського лучника пробила горло музиканта, що підіймав міський гарнізон по тривозі. Атаку відбили, а незавершений сигнал став символом Кракова.
Собор святих Станіслава і Вацлава
Краків
Папа Іван Павло II стверджував, що жоден поляк не може увійти до Собору святих Станіслава і Вацлава без внутрішнього трепету, оскільки в ньому вся історія Польщі. Розташований на території Вавельського замку храм до перенесення столиці з Кракова в Варшаву служив королівською усипальницею та головним собором країни. Архітектурний вигляд будівлі дещо хаотичний, до основної готичної частини храму, зведеної в XIV столітті, пізніше прибудували 3 вежі і 18 каплиць в ренесансному та бароковому стилях. В соборному музеї зберігаються регалії польських монархів, їхній одяг, прикраси і зброя.
Соляна копальня Величка
Величка
Перетворена на музей соляна копальня, яка безперервно функціонувала з XIII по XX століття. Загальна довжина коридорів і камер Велички складає понад 200 кілометрів. Тут проводяться екскурсії, під час яких можна дізнатися, як розвивалися технології видобутку та переробки солі і насолодитися красою підземних озер та каплиць. Незабутнє враження справляють десятки скульптур і барельєфів, створених шахтарями. В копальні регулярно відбуваються концерти, спортивні змагання, лекції. Відвідувачі Велички мають можливість провести в підземеллі весілля чи інший урочистий захід.
Замок у Мальборку
Мальборк
Найбільший середньовічний цегляний замок світу, що став одним з еталонів цегляної готики. Комплекс площею понад 20 гектарів виконував функцію резиденції великого магістра Тевтонського ордену. Незважаючи на багатство та владу, мешканці замку вели досить аскетичний, чернечий спосіб життя. Незабутнє враження справляють силуети споруди в нічний час, коли вони підсвічені прожекторами під час лицарських турнірів і інших театралізованих історичних заходів, що супроводжуються звуковими ефектами.
Королівський замок у Варшаві
Варшава
Колишня резиденція короля та місце засідань сейму Речі Посполитої. Королівський замок був внесений до списку Світової спадщини ЮНЕСКО, як один з найкращих прикладів достовірної реставрації архітектурних пам’яток, знищених під час Другої світової війни. Крім постійної музейної експозиції, серед експонатів якої можна побачити полотна Рембрандта ван Рейна, тут регулярно відбуваються виставки, концерти, симпозіуми. Щодня, об 11:15 з замкової вежі трубач подає сигнал: в цей час зупинився годинник, коли йшло бомбардування Варшави німецькими військами.
Ринок Старого міста Варшави
Варшава
Серце Старого міста Варшави, ретельно відновлене з руїн після Другої світової війни. Кожна будівля на площі унікальна та має власне оздоблення і відтінок кольору фасаду. В минулому житлові кам’яниці перетворилися на музеї, культурні заклади, магазини та ресторани. Приваблює туристів на Ринок і давня легенда про покровительку польської столиці – Сирену, яка припливла з Балтійського моря та залишилася жити в водах Вісли. Войовнича напівжінка-напівриба зображена на гербі міста, а в центрі майдану встановлена її бронзова скульптура.
Палац культури і науки
Варшава
Найвищий хмарочос Варшави, побудований за подобою московських сталінських висоток в подарунок польському народу від СРСР. Палац культури і науки проектувався як багатофункціональна споруда. В наш час тут розміщуються академія наук, навчальні заклади, музеї, виставкові приміщення, медичні центри, театри, кінотеатри, конференц-зал, басейн, ресторани та офіси приватних фірм. В минулому хмарочос утримував звання найвищої у світі споруди з годинником, поки його не потіснив токійський конкурент.
Державний музей Аушвіц
Освенцим
Один з найбільших нацистський концентраційних таборів, в якому, за різними оцінками, загинули від 1,1 до 1,6 мільйонів людей, більшість з яких становили євреї. Після Другої світової війни влада Польщі вирішила не знищувати Аушвіц, а перетворити концтабір на музей-меморіал, де все залишилося саме так, як було під час його функціонування. Відвідувачі потрапляють на територію комплексу через ворота з написом «Праця звільняє». Ось тільки з цього пекла праця, на жаль, нікого не звільнила.
Вілянівський палац
Варшава
Заміська резиденція, зведена для короля Яна III Собеського і його дружини Марії Казимири. За бажанням королеви, під час будівництва барокового палацово-паркового комплексу творці орієнтувалися на французьку архітектурну школу. Будівлі резиденції розплановані симетрично центральній осі та з трьох боків оточені садом. Хоча комплекс неодноразово добудовувався, він не втратив свого початкового цілісного вигляду. На початку XIX століття в приміщеннях Вілянівського палацу було відкрито один із перших на території Польщі художніх музеїв.
Ринкова площа
Вроцлав
11 вулиць зустрічаються на Ринковій площі Вроцлава, другий за розмірами в Польщі після Краківської. Процес забудови майдану тривав з XIII до XX століття, тому сучасне обрамлення Ринку – своєрідна виставка стилів європейської архітектури від готики до модерну. Більшість місцевих будівель мають власні імена, отримані через їх зовнішній декор. Особливе місце в архітектурному ансамблі площі займає Стара ратуша, приміщення якої ділять історичний музей та найстаріший паб Вроцлава. Освіжитися тут кухлем пива – святий обов’язок кожного туриста.
Суконні ряди
Краків
Одне з найстаріших місць торгівлі Європи, що веде свою історію з часів середньовіччя. Суконні ряди неодноразово перебудовувалися та розширювалися, поки не набули свого сучасного вигляду в XIX столітті. Розташована на площі Головний Ринок споруда продовжує використовуватися за призначенням і в наш час – тут розміщуються сувенірні лавки та магазини товарів народного промислу, які можуть похвалитися досить демократичними цінами. Верхній поверх Суконних рядів займає Галерея польського мистецтва XIX століття.
Базиліка Внебовзяття Пресвятої Діви Марії
Гданськ
Базиліка Внебовзяття Пресвятої Діви Марії вражає своєю суворою монументальністю. Найбільший цегляний храм світу має довжину 105 і висоту 78 метрів та вміщує до 25 тисяч вірян. Всередині споруди увагу туристів привертають триптих Ганса Мемлінга Страшний суд і діючий астрономічний годинник XV століття. Базиліка стала не тільки релігійним, а й культурним центром Гданська. Тут виступали видатні композитори та органісти.
Замок Ксенж
Валбжих
Замок Ксенж виділяється оригінальною архітектурою, в якій змішалися елементи готики, бароко, рококо та неоренесансу. В наслідок численних перебудов сувора середньовічна твердиня перетворилася на розкішний палац. На місці фортифікаційних споруд, що втратили своє оборонне значення, з’явилися прекрасні садові тераси у французькому стилі. Відвідувачів замку чекають чотири сотні кімнат з відновленими історичними інтер’єрами. В теплу пору року Ксендж стає місцем проведення дизайнерських квіткових виставок.
Фабрика Оскара Шиндлера
Краків
До того, як Стівен Спілберг зняв свій оскароносний шедевр Список Шиндлера, це прізвище чули хіба що відвідувачі меморіалу Яд-ва-Шем в Єрусалимі. В 1939 році збанкрутілу фабрику з виготовлення металічного посуду очолив німецький підприємець Оскар Шиндлер. Під час Другої світової війни тут працювали євреї з краківського гетто. Завдяки зусиллям бізнесмена близько 1200 працівникам вдалося уникнути смерті в концтаборі. В 2010 році на території адміністративного корпусу колишньої фабрики відкрився історичний музей.
Замкова площа
Варшава
Трикутна площа, розташована між Королівським замком, Старим містом і колишнім Краківським передмістям. З південного боку майдан був обмежений фортечною стіною та Краківською брамою. В минулому тут починався Королівський тракт, який вів до заміських резиденцій польських правителів: Лазєнок і Вілянівського палацу. В наш же час від площі починаються більшість туристичних маршрутів Варшавою. Майдан прикрашає старовинна Колона короля Сигізмунда.
Музей Варшавського повстання
Варшава
Музей розповідає про трагічну історію Варшавського повстання 1944 року. Військова операція, організована рухом польського опору, збіглася з наближенням частин Червоної армії до східної околиці Варшави та відступом німецьких військ. Але радянський наступ зупинився, дозволивши німцям знищити місто під час придушення повстання, що тривало 63 дні. Музей розташований в будівлі колишньої трамвайної електростанції. Поряд знаходиться Стіна пам’яті, на якій вигравіювані імена 11 тисяч загиблих поляків.
Довгий ринок
Гданськ
Площа, розташована між вулицею Довгою і Зеленими воротами. Разом вони мають неофіційну назву Королівський шлях, тому що тут проходила урочиста дорога в місто під час відвідин Гданська польськими монархами. В такі дні на Довгому ринку влаштовувалися великі народні гуляння з феєрверками. Серед чудового архітектурного ансамблю майдану особливо виділяються готично-ренесансна Ратуша Головного міста, Зелені ворота, Фонтан Нептуна та Двір Артуса – колишнє місце зустрічі купців і центр суспільного життя.
Площа Старий Ринок
Познань
Центральна площа Познані цікава не тільки своїми яскравими різнокольоровими будинками, а й нетиповим для середньовіччя плануванням. Старий Ринок – це правильний квадрат з довжиною сторони 140 метрів. На кожну з сторін виходять по три вулиці, які ділять їх на рівні частини. Головною окрасою майдану стала найгарніша ратуша Польщі. В північно-східному кутку площі знаходиться Ганебний стовп, де отримували покарання ті, хто одягалися занадто розкішно для свого соціального становища.
Вроцлавський зоопарк
Вроцлав
Найстаріший, найбільший і найвідвідуваніший зоопарк Польщі. Заснований в 1865 році невеликий зоологічний сад в наш час займає територію 33 гектари, яка стала домівкою для понад 10 тисяч тварин, що належать до близько 1100 видів. Тут збереглося багато історичних вольєрів, приведених до сучасних стандартів. Особлива гордість Вроцлавського зоопарку – відкритий в 2014 році тематичний океанаріум, присвячений африканській фауні.
Центр науки Коперник
Варшава
Надсучасний науковий музей, в якому відвідувачів чекають понад 450 інтерактивних експонатів. Внутрішній простір центру поділено на декілька тематичних зон, що розповідають про цілі пласти знань, зібраних за час існування людства. В музеї кожен може самостійно проводити експерименти, завдяки яким складні природні явища стають зрозумілішими. На базі центру також діють Планетарій Небо Коперника, Роботизований театр і Театр високої напруги.
Музей Другої світової війни
Гданськ
Головна мета творців музею – висвітлити роль Польщі в Другій світовій війні. Постійна експозиція закладу складається з трьох частин: Дорога до війни, Жах війни і Довга тінь війни. Загалом 18 тематичних залів, присвячених різним аспектам, що послужили початку та подальшому розвитку найкривавішого конфлікту XX століття. Сучасне мультимедійне обладнання дозволяє відвідувачам дивитися документальні стрічки і архівні зйомки. При музеї діє бібліотека та власне видавництво.
Музей історії польських євреїв Полін
Варшава
Музей представляє тисячолітню історію євреїв, які проживали на території Польщі і інших земель Речі Посполитої, включаючи сучасну Україну. В минулому це була найбільша єврейська спільнота у світі, майже повністю знищена під час Голокосту. Найцікавішим експонатом в колекції Поліна стала точна копія розкішно оздобленого інтер’єру дерев’яної синагоги з українського селища Гвіздець. Оригінальна будівля повністю згоріла під час Другої світової війни.
Підземелля Ринку у Кракові
Краків
Більшість туристів прогулюючись центральною площею Кракова не підозрюють про те, що під їхніми ногами знаходиться один з найцікавіших археологічних музеїв Європи. Під час реконструкції Головного Ринку 2005 року будівельники натрапили на культурний шар завтовшки декілька метрів, який приховував цілі ряди лавок, бруківки, кладовище та безліч історичних артефактів. Було вирішено не втрачати це багатство, а спорудити покрівлю над котлованом, що утворився, і перетворити його на музей.
Ясна Гора
Ченстохова
Католицький монастир Ясна Гора вже не одне століття залишається головним місцем релігійного паломництва в Польщі. Тут зберігається чудотворна Ченстоховська ікона Божої Матері, написана, за переказами, євангелістом Лукою в Єрусалимі на кришці стола Святого сімейства. Це одна з найбільш відомих християнських святинь, яка однаково шанується як католиками так і православними. 106-метрова дзвіниця монастиря домінує над містом Ченстохова. В ясну погоду вежу можна побачити з десятикілометрової відстані.
Вроцлавські гноми
Вроцлав
Невеликі бронзові статуетки гномів почали з’являтись у Вроцлаві з 2001 року і їх кількість постійно зростає. Передісторія цих фігурок – у символіці підпільного антикомуністичного руху, що діяв в декількох польських містах в 1980-х роках. Вроцлавських гномів, кожен з яких має свою унікальну історію, можна знайти по всьому місту. Для туристів навіть є спеціальні карти та екскурсії, які допомагають в пошуках.
Сопотський пірс
Сопот
Головний морський курорт Польщі може похвалитися не тільки кілометрами широких піщаних пляжів, а й найдовшим дерев’яним пірсом Європи. Побудована на початку XIX століття пристань простяглася на довжину 510 метрів. Наземна частина пірса стала популярним місцем проведення концертів і інших розважальних заходів, морська ж ділянка перетворилася на улюблене місце прогулянок жителів та гостей Сопота.
Енерголенд
Затор
Найбільший і найвідвідуваніший парк розваг Польщі, відомий своїми швидкісними американськими гірками. Комплекс площею 35 гектарів поділений на чотири зони, які відрізняються рівнем екстремальності атракціонів: Байколандія, Місто драконів, Сімейна та Екстремальна. Також на території Енерголенду знаходиться аквапарк, який не є частиною жодної зони. Насичена програма відпочинку в парку включає концерти, театральні вистави і сучасний кінотеатр.
Губалувка
Закопане
На вершину Губалувки щоденно піднімаються тисячі туристів, щоб взимку покататися на лижах та сноубордах, а влітку насолодитися неперевершеними карпатськими краєвидами та позасмагати на шезлонгах. Свою популярність гора завоювала завдяки комфортабельному швидкісному фунікулеру, нижня станція якого розташована практично в центрі курортного міста. Для дітей тут встановлені різні атракціони, серед яких є гравітаційна гірка і мотузковий парк.
Музей польської авіації
Краків
Музей розташований на території колишнього аеродрому, який став свідком зародження польської авіації. Кількість виставлених тут літаків, планерів і гелікоптерів перевищує 200 екземплярів. В експозиції закладу також зібрана велика колекція авіаційних двигунів. Серед експонатів можна побачити унікальні зразки техніки, що збереглися тільки в Кракові. В 2010 році було відкрито нову триповерхову будівлю музею, яка з висоти пташиного польоту виглядає як пропелер.
Гірська церква нашого Спасителя (Церква Ванга)
Карпач
Унікальна пам’ятка скандинавської середньовічної архітектури, яка опинилася на території Польщі. Храм був зведений на рубежі XII і XIII століть в норвезькому містечку Ванг. В 1842 році пруський король Фрідріх Вільгельм IV купив старовинну церкву для берлінського музею, але вирішив подарувати її лютеранській громаді сілезького містечка Карпач. Храм побудований з соснових колод без використання цвяхів. Після переїзду до церкви добудували високу кам’яну дзвіницю, яка захищає дерев’яну споруду від вітру, що дме з гори Сніжка.
Флоріанські ворота
Краків
Урочисті та монументальні Флоріанські ворота – головна і єдина збережена брама в фортечних мурах, які в минулому оточували Краків. Тут починалася Королівська дорога, що вела від міста до Вавельського замку. Після спорудження Барбакану, ворота були з’єднані з ним укріпленим коридором. Браму прикрашають барельєф Святого Флоріана та гербовий щит з зображенням білого орла роду Пястів. Всередині порталу можна побачити капличку з образом Діви Марії.
Варшавський барбакан
Варшава
Напівкруглий укріплений форпост, який є одним з небагатьох збережених елементів мурів Старого міста Варшави. В відновленому з руїн після Другої світової війни барбакані регулярно проводяться різноманітні виставки, присвячені історії та культурі польської столиці. Крім того, брама разом з сусідніми фортечними стінами стали популярним місцем, де продають свої картини художники і влаштовують виступи вуличні артисти.
Костел святих апостолів Петра і Павла
Краків
Перший храм Кракова, побудований на зразок італійської сакральної архітектури в стилі бароко. Величний світлий фасад, вишукана огорожа з статуями дванадцяти апостолів та чудово спроектований купол костелу стали важливим елементом міської панорами. Всередині споруди привертає увагу головний вівтар з образом, що представляє вручення Святому Петру ключів від Риму. В 2012 році в підземеллях храму відкрили першу частину Національного пантеону Польщі.
Музей Фридерика Шопена
Варшава
Фридерик Шопен – всесвітньовідомий польський композитор, чий творчий шлях нерозривно пов’язаний з Варшавою. Експозиція музею розмістилася в Замку Острозьких, де відбулися перші виступи молодого Шопена, та складається з предметів, що належали музикантові. Крім нотних партитур, листів і особистих речей тут можна побачити рояль, за яким творив майстер. За традицією щонеділі в музеї відбуваються камерні концерти з творів композитора.
Краківський барбакан
Краків
Це потужне готичне укріплення було побудоване для захисту північної ділянки мурів Кракова – єдиного місця, позбавленого природного водного загородження. Барбакан разом з Флоріанськими воротами виконували роль головного парадного в’їзду в місто. Конструкція оснащена сімома дозорними вежами та 130 бійницями. В наш час Краківський барбакан використовується для розміщення експозицій різних музейних виставок, спортивних змагань з фехтування, історичних реконструкцій, бальних танців і показу фільмів.
Морське Око
Гміна Буковіна-Татранська
Справжнє диво природи, розташоване в Татрах на висоті майже 1400 метрів над рівнем моря. Морське Око – найбільше гірське озеро Польщі, відоме своєю кришталево чистою водою і мальовничими навколишніми пейзажами. Тут всі елементи ландшафту гармонійно поєднуються, утворюючи місцевість неймовірної краси. Водойма здавна привертала увагу людей, тому про її походження було створено чимало легенд. Згідно з однією з них, озеро має підземний канал, який сполучає його з Середземним морем.
Європейський центр Солідарності
Гданськ
Музей присвячений історії легендарного руху громадянського опору Солідарність та інших антикомуністичних рухів Східної Європи. Опозиційне об’єднання утворилося в 1980 році як профспілка робітників Гданська. Дуже швидко його члени перейшли до протистояння з комуністичним урядом Польщі. За короткий час до Солідарності приєдналося більшість працюючих громадян країни. Стіни центру виконані з нефарбованої, іржавої листової сталі, що створює образ індустріальної будівлі.