50 найцікавіших музеїв Європи
Лувр
Франція, Париж
Найпопулярніший музей світу, який до початку карантинних обмежень щоденно приймав 25-30 тисяч відвідувачів. Архітектурний ансамбль Лувру сформувався в XVI-XVII століттях, коли палац служив резиденцією французьких королів. Після переїзду двору в Версаль тут розмістилася Королівська Академія живопису і скульптури, а після Французької революції 1789-1799 років комплекс перетворився на публічний музей. В наш час колекція Лувра нараховує понад 400 тисяч експонатів, з яких виставляються близько 35 тисяч. Центральне місце в експозиції музею займає Мона Ліза – безцінна картина Леонардо да Вінчі, яка зберігається за куленепробивним склом.
Колізей
Рим
Символ столиці Італії отримав свою сучасну назву завдяки встановленій перед ним гігантській статуї Колоса Нерона, яка зображувала безумного римського імператора, спочатку ж Колізей був відомий як Амфітеатр Флавіїв. Побудований в I столітті нашої ери амфітеатр став найбільшою спорудою для масових розваг на території всього античного світу. Діаметр будівлі складає 188, а висота – 50 метрів. Не дивно, що тут могли розмістися 50 тисяч спраглих видовищ римлян. Зберігся Колізей, на жаль, не ідеально, але його колишня велич не зникла безслідно. Відреставрована та перетворена на музей споруда вражає так само, як і в часи гладіаторських боїв.
Версальський палац
Франція, Версаль
Палацово-парковий комплекс в передмісті Парижа, який став символом блиску, розкоші і бездоганного смаку. Версальський палац зведений в XVII столітті Людовиком XIII і виконував функцію головної королівської резиденції до Французької революції 1789-1799 років, після якої тут був відкритий публічний музей. Грандіозна будівля в стилі класицизму складається з 3500 кімнат, серед яких всесвітньо відомі Дзеркальний зал, Великі та Малі королівські покої, Зал Битв і Королівська опера. Навколо розкинувся не менш величний парк площею 8 квадратних кілометрів. Багато європейських монархів брали Версаль за зразок для будівництва власних резиденцій.
Афінський акрополь
Греція, Афіни
Центральна укріплена частина античних Афін, розташована на пагорбі висотою понад 150 метрів над рівнем моря. Тут зародилась не просто столиця Греції, а вся сучасна Західна цивілізація, до якої належить і Україна. Архітектурний ансамбль Акрополя складають різного ступеня збереженості будівлі давньогрецького, римського та візантійського періоду історії міста. Найбільший інтерес викликає храм Парфенон, стилізоване зображення якого стало логотипом ЮНЕСКО. Біля підніжжя перетвореного на музей під відкритим небом пагорба знаходиться найдавніший театр світу, побудований в VI столітті до нашої ери.
Музеї Ватикану
Ватикан (Італія, Рим)
Комплекс музеїв, в яких зберігаються художні і історичні колекції, зібрані протягом п’яти століть Римськими Папами. Вхід в Музеї Ватикану починається з незвичайної архітектурної пам’ятки – спіральних сходів Джузеппе Момо. На своєму початку вони мають плоску поверхню, яка поступово переходить в сходинки. Далі відвідувачів чекають 7 кілометрів коридорів і переходів, які ведуть в 54 галереї з тисячами безцінних експонатів. Для кращої організації потоку туристів тут пропонують 4 екскурсійні програми тривалістю від 1,5 до 5 годин. Всі маршрути закінчуються в Сікстинській капелі, розписаній знаменитими фресками Мікеланджело.
Римський Форум
Італія, Рим
Серце Стародавнього Риму, де відбувалися важливі державні та громадські події. Саме з цього місця і бере свій початок нинішнє значення слова «форум». Величний архітектурний комплекс виник ще за часів перших римських правителів. Площа, на якій розташовувався міський ринок, поступово обросла храмами, адміністративними будівлями та монументами, перетворившись на політичний центр найбільшої держави античності. З падінням імперії форум втратив своє значення і був покинутий. Його залишки входять в охоронювану археологічну зону, на території якої створений музей під відкритим небом.
Британський музей
Велика Британія, Лондон
Головний історико-археологічний музей Великої Британії і один з найбільших музеїв світу. Він був заснований в XVIII столітті і займає 94 галереї, загальна протяжність яких становить 4 кілометри. В основу закладу увійшли колекції трьох відомих людей – графа Роберта Харлі, лікаря Хенсен Слоуна і антиквара Роберта Коттона. Від останнього музей отримав величезну колекцію книг, яка стала основою для створення Британської бібліотеки. Саме тут, а не в Каїрі, знаходиться найбільша колекція давньоєгипетських експонатів. Шість котів офіційно числяться в штаті Британського музею на посаді щуроловів.
Лондонський Тауер
Велика Британія, Лондон
Розташована березі Темзи фортеця є однією з найстаріших споруд Великої Британії і історичним центром Лондона. Історія Тауера строката: спочатку його будували як оборонний замок, а потім він служив і зоопарком, і монетним двором, і арсеналом, і в’язницею, і обсерваторією, і сховищем королівських коштовностей. В наші дні Лондонський Тауер виглядає практично так само, як в XI столітті. Його основне призначення – музей. Офіційно фортеця продовжує вважатися однією з королівських резиденцій. Тут знаходиться декілька приватних квартир, в яких проживає обслуговуючий персонал і іноді високі гості.
Національний музей Прадо
Іспанія, Мадрид
Найбільший музей Іспанії, експозиція якого може скласти конкуренцію паризькому Лувру. Створенням музею ми зобов’язані королю Карлу V. У XVI столітті він захопився колекціонуванням живопису, а його нащадки продовжили справу і поповнювали збори новими предметами мистецтва. У XIX столітті монарша родина вирішила виставляти колекцію для загального огляду, для чого замовили будівництво музейного комплексу. Експозиція Прадо нараховує майже 20 тисяч експонатів, серед яких роботи Ель Греко, Рафаеля, Ботічеллі, Тиціана, Рубенса, Босха. Тут можна побачити копію Мони Лізи Леонардо да Вінчі, зроблену його учнем.
Музей д’Орсе
Франція, Париж
Національний музей мистецтв, розташований на березі Сени, в будівлі колишнього вокзалу і прилеглого до нього готелю. За задумом, колекції д’Орсе охоплюють період від 1848 до 1914 року, стаючи хронологічним продовженням колекцій Лувру, на базі яких виник музей. Мистецькі твори створені після 1915 року демонструє Центр Жоржа Помпіду. Головна гордість закладу – розкішне зібрання робіт імпресіоністів та постімпресіоністів, серед яких шедеври Ван Гога, Моне, Ренуара. Живопис – не єдине, чим можна насолоджуватися в музеї: експозиції скульптур і декоративно-ужиткового мистецтва тут не менш видатні.
Замок Нойшванштайн
Німеччина, Швангау
Найвпізнаваніший замок світу, зведений на неприступній скелі в Баварських Альпах. Проте Нойшванштайн не задумувався як оборонна споруда. Цей архітектурний шедевр є результатом романтичної фантазії короля Баварії Людвіга II. Саме він в 1869 році доручив опустити на 8 метрів плато скелі, щоб створити палац, виконаний в стилі середньовічного лицарського замку. Не поступаються зовнішньому вигляду і інтер’єри споруди. В них чітко простежується захопленість монарха німецькою літературою та фольклором. Відразу після смерті Людвіга Нойшванштайн перетворили на музей, що дозволило повернути затрачені на будівництво гроші.
Національна галерея
Велика Британія, Лондон
Головна картинна галерея Великої Британії. У ній виставлено понад дві тисячі шедеврів живопису Західної Європи за період з XII по XX століття, причому всі картини в експозиції розташовані в хронологічній послідовності. Поповнення колекції здійснювалося як за рахунок уряду, так і за рахунок сторонніх дарувальників. Гордістю закладу є найбільше зібрання робіт Тиціана, від ранніх до самих останніх. Також тут широко представлена творчість Рембрандта і Рубенса. При бажанні прямо в галереї можна послухати аудіолекції або переглянути мультимедійні презентації про картини і їхніх авторів.
Музей природознавства
Велика Британія, Лондон
У цього музею дуже цікава будівля, більше схожа на храм, ніж на музей. Заклад складається з двох частин – дослідницької та виставкової. Дослідницька частина закрита від публіки, тут ведеться наукова робота. Музей природознавства володіє гігантською колекцією, в його розпорядженні близько 80 мільйонів експонатів, пов’язаних з живою і неживою природою та її розвитком. Всі виставки оформлені і озвучені так, щоб цікаво було в першу чергу дитині. Найпопулярніша частина експозиції – Галерея динозаврів, від якої в однаковому захваті як діти, так і дорослі. В музеї зберігається колекція, зібрана Чарльзом Дарвіном.
Рейксмузей
Нідерланди, Амстердам
Державний художній музей Нідерландів – це літопис історії країни з Середньовіччя до наших днів у найрізноманітніших предметах мистецтва, починаючи з витончених порцелянових виробів, гіпсових бюстів, антикварних меблів і закінчуючи роботами іменитих художників, центральне місце серед яких займають шедеври Рембрандта ван Рейна. Хоча основу місцевої експозиції складають голландські митці, тут зберігаються полотна майстрів з усієї Європи, а також зразки мистецтва Китаю, Японії, Індії та колишніх колоній Нідерландів. Через Рейксмузей можна проїхатись велосипедом по спеціально спроектованій велодоріжці.
Музей Ван Гога
Нідерланди, Амстердам
Музей, присвячений життю і творчості одного з найяскравіших представників світового живопису Вінсента ван Гога. Тут зберігається найбільша колекція робіт художника – близько 200 картин та 400 малюнків. Експозиція закладу – це хронологічно вивірена розповідь, яка розкриває перед відвідувачами внутрішній світ Ван Гога, історію його творчих пошуків, відкриттів і розчарувань. До художньої частини музейної колекції також входять експонати із приватного зібрання Вінсента та його брата Тео і роботи митців XIX-XX століть, що представляють такі напрямки, як імпресіонізм, постімпресіонізм, неоімпресіонізм, символізм.
Археологічний парк Помпеї
Італія, Помпеї
Майже всі знайомі з сумною історією цього величного античного міста, яке зникло за один день внаслідок виверження вулкана Везувія. Помпеї були розкопані в XVIII-XX століттях і перетворені на музей під відкритим небом площею 67 гектарів. Тонни вулканічного попелу чудово зберегли залишки старовинних будівель і, навіть, їх жителів. Тут можна побачити справжнє місто часів Римської імперії у всій своїй повноті – від храмів і театрів до громадських туалетів і публічних будинків. Територією археологічного комплексу можна пересуватися не тільки пішки, а й взяти в оренду велосипед.
Галерея Уффіці
Італія, Флоренція
Музей, в якому зібрані роботи переважно італійських художників та скульпторів, серед яких Леонардо да Вінчі, Мікеланджело, Боттічеллі, Рафаель, Тіціан та багато інших всесвітньовідомих майстрів. Галерея Уффіці зведена в XVI столітті могутньою флорентійською родиною Медічі, які вирішили об’єднати всі адміністративні служби міста в одному просторому палаці. Так як Медічі були цінителями мистецтва, при проектуванні будівлі велику увагу приділяли довгими коридорами, де можна було б розміщувати картини і скульптури. Центральне місце в експозиції музею займає легендарне полотно Сандро Боттічеллі Народження Венери.
Шенбрунн
Австрія, Відень
Колишня літня резиденція імператорів династії Габсбургів, побудована в помпезному стилі австрійського бароко. Розкішний палац, що складається з 1440 кімнат, оточує не менш вражаючий французький парк, прикрашений численними скульптурами міфологічних персонажів і фонтаном Нептуна. На території парку знаходяться літній театр, тріумфальна арка Глорієтта, оранжерея та найстаріший діючий зоопарк світу. В минулому при резиденції працювала відома скульптурна майстерня, твори якої розходилися всією Австрійською імперією, включаючи Львів. З 1990-х років більша частина палацових приміщень перетворена на музей.
Альгамбра
Іспанія, Гранада
Грандіозний архітектурний ансамбль, який слугував резиденцією правителів Гранадського емірату. До складу розташованого на пагорбі і оточеного кріпосними стінами комплексу входять: цитадель, декілька палаців, житлові будинки, побудований на місці мечеті християнський храм, колишній монастир, кладовище, лазні, склади та невеликі затишні сади. Внутрішні дворики, переходи, фонтани і басейни прекрасно поєднуються один з одним, а дзюркотіння води створює особливий настрій. Альгамбра заслужено вважається найвищим досягненням мавританської архітектури на території Європи. В наш час фортеця перетворена на музей.
Музей мадам Тюссо
Велика Британія, Лондон
Найбільший і найвідоміший у світі музей воскових фігур. Зірки шоу-бізнесу і спорту, президенти і монархи – кого тільки немає в експозиції! Філії закладу працюють ще в 10 містах на різних континентах, так що тепер можна посперечатися, в якому з музеїв Том Круз або Майкл Джексон виглядають природніше. Ступінь реалістичності виконання воскових фігур просто разюча, вона доповнюється умінням деяких експонатів рухатися, розмовляти і реагувати на дії відвідувачів: Дженніфер Лопес, наприклад, червоніє від нескромних поглядів. Багатьох в Музеї мадам Тюссо приваблює можливість сфотографуватися в обнімку з улюбленою зіркою.
Академія витончених мистецтв
Італія, Флоренція
Найстаріша європейська академія мистецтв, яка безперервно діє з XVI століття. При навчальному закладі була створена галерея, де студенти могли знайомитися з творчою спадщиною видатних майстрів минулого. З часом галерея перетворилася на одне з найбільших і найцінніших художніх зібрань Італії. Тут експонується найвідоміша скульптура світу – Давид роботи Мікеланджело Буонарроті. Ця п’ятиметрова мармурова статуя стала одним із символів епохи Відродження, а її копії можна побачити на всіх континентах.
Музей Акрополя
Греція, Афіни
Музей виник завдяки археологічним розкопкам на місці Афінського Акрополя та в його околицях. Сучасний заклад відчинив свої двері в 2009 році, замінивши старий музей, який вже не міг вміщувати всі експонати, знайдені протягом XIX-XX століть. Конструкція будівлі підтримується колонами над залишками античного кварталу, не пошкоджуючи його, а підлога першого поверху місцями зроблена з скла, щоб відвідувачі могли побачити результат багаторічної праці археологів. Тут також є велика скляна стіна, через яку відкривається краєвид на Парфенон і вечірнє світлове шоу на Акрополі.
Музей Вікторії та Альберта
Велика Британія, Лондон
Найкращий музей Європи за повнотою колекцій декоративно-прикладного мистецтва. Подивитися тут справді є на що, в 140 залах загальною площею 50 тисяч квадратних метрів виставлені рідкісні експонати, що охоплюють п’ятитисячолітню історію прагнення людини до прекрасного: від предметів побуту стародавніх єгиптян до новітніх зразків домашнього дизайну. Гордість музею – колекція всіх відомих тартанів – оригінальних поєднань смуг та кольорів на фамільних шотландських кілтах. А на сайті закладу кожен бажаючий може замовити власний тартан і офіційно зареєструвати його в гільдії.
Пергамський Музей
Німеччина, Берлін
Найпопулярніший музей Музейного острова, розташованого в самому центрі Берліна на річці Шпрее. Заклад складається з трьох відділів: Античного, Передньоазійського і Ісламського мистецтва. Головним експонатом Пергамону є знаменитий античний Пергамський вівтар, заради якого на початку XX століття і була зведена ця велична будівля в стилі класицизму. Також великий інтерес у відвідувачів музею викликають вавилонські Брама Іштар та Дорога процесій, Ворота Мілетського ринку, Фриз з Мшатти і глиняні таблички з клинописом з шумерського міста Урука, які датуються IV тисячоліттям до нашої ери.
Будинок Анни Франк
Нідерланди, Амстердам
Анна Франк – єврейська дівчинка, яка загинула в концентраційному таборі Берген-Бельзен незадовго перед закінченням Другої світової війни. Понад два роки вона разом зі своєю родиною переховувалась від нацистів в потаємних кімнатах амстердамського будинку, вхід до яких приховувала відсувна шафа. Весь цей час Анна вела щоденник, перекладений в післявоєнні роки на 65 мов, включаючи українську. Головний експонат перетвореного на музей будинку – це оригінал щоденника, в якому дівчинка описувала життя в ізоляції, а також написала декілька фентезійних оповідань.
Тейт Модерн
Велика Британія, Лондон
Зовні найвідвідуваніша галерея сучасного мистецтва світу Тейт Модерн зовсім не схожа на музей: темна, похмура будівля виглядає як завод або склад. Спочатку це дійсно була індустріальна споруда – галерея працює в колишній будівлі електростанції. Її внутрішні технічні конструкції органічно доповнюють роботи авангардистів. Експозиція Тейт Модерн включає картини, скульптури, інсталяції і плакати створені після 1900 року, серед яких можна побачити шедеври Пікассо, Малевича і Воргола. До речі, два останніх мають українське походження.
Національний музей Центр мистецтв імені королеви Софії
Іспанія, Мадрид
Один з найбільших художніх музеїв світу, відкритий за сприяння королеви Іспанії Софії Грецької. Тут зберігається колекція сучасного, переважно іспанського мистецтва, центральне місце в якій займають роботи Пабло Пікассо і Сальвадора Далі. Крім звичних картин та скульптур, в виставкових залах центру мистецтв можна побачити фотографії, відеоінсталяції і кінофільми. На території комплексу розташована велика безкоштовна бібліотека, присвячена живопису, та богемний ресторан з оглядовою терасою.
Музей науки
Велика Британія, Лондон
Після першої Всесвітньої виставки, яка проходила в Лондоні в 1851 році, залишилася величезна кількість різних дивовижних експонатів. Ця колекція стала основою експозиції Музею науки. Заклад має хронологічну структуру, тому в кожному тематичному відділі можна побачити розвиток науки від античної і середньовічної техніки та інструментів, до сучасних наукових інновацій. Інша особливість музею – інтерактивні виставки та діючі експонати, створені спеціально для того, щоб відвідувачі побачили, як вони працюють.
Центр Жоржа Помпіду
Франція, Париж
Культурний центр, створений за ініціативою французького президента Жоржа Помпіду. Футуристичний комплекс включає Музей сучасного мистецтва, велику бібліотеку, кінотеатр, концертні та виставкові зали, Інститут дослідження та координації акустики й музики. Оригінальна ідея архітекторів полягала в розташуванні всіх технічних конструкцій зовні будівлі, що дозволило максимально вивільнити внутрішню корисну площу. Широку площу перед Центром Помпіду облюбували художники, музиканти, бродячі артисти та циркачі.
Єгипетський музей
Італія, Турин
Музей, в якому зібрана найбільша на території континентальної Європи колекція, присвячена культурі та історії давньоєгипетської цивілізації. Розташований в колишній будівлі академії наук заклад виріс з приватного зібрання короля Сардинії Карла Еммануїла III, який захопився пошуком стародавніх артефактів. В музеї зберігається Туринська папірусних карта – найдавніша географічна карта в світі, вік якої нараховує понад три тисячі років. Особливий інтерес викликає Туринський еротичний папірус. На двох з половиною метрах «давньоєгипетської Камасутри» знаходяться 27 ілюстрацій еротичного та сатиричного змісту.
Мініатюрна країна див
Німеччина, Гамбург
Найбільший у світі залізничний макет, який поступово трансформувався в музей мініатюр з величезними містами, просторими луками і навіть аеропортом! Загальна площа макету складає 1500 квадратних метрів, а довжина рейок – 15 кілометрів. Мініатюрна країна див – це не статичні стенди та діорами, а чарівний світ, що живе своїм життям: поїзди і автомобілі їдуть, кораблі пливуть, а кожні 15 хвилин день змінюється ніччю. Тисячі деталей виконані настільки правдоподібно, що викликають у дорослих не менший захват, ніж у дітей.
Палац дожів
Італія, Венеція
Колишня резиденція дожів – правителів Венеціанської Республіки. У приміщеннях перетвореного на музей палацу також засідали Велика рада і Сенат, працював Верховний суд і вершила свої справи таємна поліція, а на першому поверсі розміщувалися контори юристів, канцелярія, служби цензорів і морське відомство. Палац дожів сміливо можна назвати найоригінальнішою спорудою Венеції. Неначе в насмішку над усіма законами архітектури його верхня масивна частина покоїться на легких ажурних арках, а при першому погляді здається, що будівля перекинута фундаментом догори й дахом вниз.
Національний музей Шотландії
Велика Британія, Единбург
Національний музей Шотландії з’явився в результаті злиття Королівського музею та Музею старожитностей. З’єднали навіть їх будівлі, не зважаючи на те, що одна споруда сучасна, а інша відноситься до вікторіанської епохи. Колекції закладу включають в себе археологічні знахідки, предмети геології, науки, техніки, мистецтва, експонати з світу живої природи. Один з найцікавіших об’єктів – опудало овечки Доллі. Тієї самої, яка в 1996 році стала першою успішно клонованою твариною. Беззаперечним плюсом музею є вільний вхід і безкоштовні екскурсії.
Художня галерея і музей Келвінгроув
Велика Британія, Глазго
Палац Келвінгроув побудований для Всесвітньої виставки, що проводилася в Глазго в 1888 році. Створив цю пишну будівлю знаменитий архітектор – сер Джон Сімпсон, який очолював Королівський інститут британської архітектури. Організатори виставки висунули кілька вимог, основною з яких був великий зал, що підходить для концертів, влаштований відразу ж за входом, тобто замість фойє. Споруда розділена на дві частини – музей і арт-галерею. У галереї можна знайти роботи Рубенса, Тиціана, Рембрандта, Моне, Ренуара і Ван Гога, а також – полотна Пікассо і Далі. Палац оточений прекрасним великим парком.
Римські лазні
Велика Британія, Бат
Поява Римських лазень в Баті і навіть виникнення назви міста пов’язані з гарячим мінеральним джерелом, про цілющі властивості якого знали ще кельти. Після захоплення Британії, римляни збудували тут лазні. Оригінальна антична будівля зруйнувалася з часом, але на її місці постійно добудовували нові споруди. Наступний період розквіту Бата припав на XVIII століття і пов’язаний він був з модою на лікування на водах. Лазні стали центральною точкою світського життя міста, тому над джерелом звели нову розкішну будівлю. В перетворених на музей Римських лазнях можна побачити всі частини, створені за дві тисячі років.
Музей Ваза
Швеція, Стокгольм
Музей, в якому можна побачити єдине повністю збережене вітрильне судно XVII століття. Потужний 64-гарматний галеон Ваза будувався як флагман шведського флоту, проте цьому не судилося збутися – у першому ж своєму виході зі Стокгольмської гавані перевантажений озброєнням корабель перекинувся і затонув на глибині 32 метри. Про судно забули після того, як були врятовані більшість його цінних бронзових гармат. Галеон повторно знайшли в 1950-х роках. Корабель підняли з морського дна, відреставрували та розмістили в спеціально побудованому павільйоні.
Музей пива Гіннес
Ірландія, Дублін
Музей легендарного пивного бренду, який за два з половиною століття перетворився з невеликої сімейної броварні в один з символів Ірландії. Екскурсія приміщеннями колишнього бродильного цеху дозволяє не тільки дізнатися багато цікавого про історію компанії і технологію виготовлення пива Гіннес, а й самому стати безпосереднім учасником створення цього смачного напою. На останньому поверсі музею знаходиться паб Гравітація, де можна обміняти вхідний квиток на пінту свіжозвареного пива та насолодитися панорамою Дубліна.
Палац Топкапи
Туреччина, Стамбул
Розташований на березі Босфору укріплений палац, побудований після завоювання турками Константинополя, як головна резиденція султанів Османської імперії. Топкапи – це великий комплекс площею 70 гектарів, влаштований за принципом чотирьох дворів, оточених захисним муром і розділених між собою. В архітектурі фортеці помітно змішання різних стилів, адже палац неодноразово розширювався і перебудовувався. З встановленням в Туреччині республіки Топкапи перетворився на один з найбагатших музеїв світу. В його колекції зберігається понад 600 тисяч експонатів, серед яких Українців особливо зацікавить портрет Роксолани.
Музей Гуггенгайма в Більбао
Іспанія, Більбао
Музей сучасного мистецтва, створений завдяки Фонду Соломона Гуггенгайма. Тут можна побачити роботи Сальвадора Далі, Пабло Пікассо, Енді Воргола. В експозиції закладу багато відеоарту, інсталяцій та інтерактивних творів. Сучасним мистецтвом можна вважати і саму будівлю музею, спроектовану в стилі деконструктивізму. Розташована на набережній споруда втілює абстрактну ідею футуристичного корабля для міжпланетних подорожей. Її також часто порівнюють з трояндою, що розпустилася. Перед музеєм розташовані дві величезні скульптури: моторошнуватого виду металевий павук і квітковий тер’єр.
Галерея Боргезе
Італія, Рим
Художня галерея, розміщена в колишньому Палаці Пінчіана – центральній споруді перетвореної на громадський парк Вілли Боргезе. Основи зібрання заклав в XVII столітті кардинал Шипіоне Боргезе. Щоб володіти прославленими творами мистецтва, глава католицької церкви не зупинявся ні перед чим. Подейкують, що деякі полотна були викрадені з храмів за його наказом. В наш час галерея складається з 75 залів, в яких зберігається більше п’яти тисяч полотен і скульптур. Тут можна побачити роботи таких всесвітньовідомих майстрів, як Рафаель, Рубенс, Тіціан, Боттічеллі.
Музей Оранжері
Франція, Париж
Художній музей, розміщений в будівлі колишньої оранжереї Парку Тюїльрі. Тут зберігаються твори імпресіоністів та постімпресіоністів. Центральне місце в експозиції Оранжері займає зала, спроектована спеціально для розміщення серії картин з лататтям Клода Моне. Вона була задумана таким чином, щоб розвішані по стінах картини створювали у глядача ефект занурення, причому світло з вікон повинно було падати на них з того ж боку, з якого воно падало на реальніне латаття в особистому саду художника.
Замок Сант-Анджело
Італія, Рим
Замок Сант-Анджело був закладений ще в часи Римської імперії, як мавзолей імператора Адріана. З часом споруда неодноразово перебудовувалася і виконувала функцію фортеці, резиденції римських пап, ватиканської скарбниці і в’язниці. В наш час тут функціонує військово-історичний музей, більше 50 кімнат якого складають справжній лабіринт. В 590 році, під час епідемії чуми, папі Григорію Великому на даху будівлі привидівся архангел Михаїл, який вкладає меч в пахви, що означало кінець лиха. Звідси і пішла назва Замок Святого Ангела. Прямо від фортеці через річку Тибр перекинутий однойменний мальовничий міст, прикрашений скульптурами ангелів.
Бельведер
Австрія, Відень
Палацово-парковий комплекс, зведений як заміська резиденція для одного з найуславленіших полководців XVIII століття принца Євгенія Савойського. Бельведер складається з Верхнього і Нижнього палаців, навколо яких розбитий найстаріший в Європі альпійський сад, де можна побачити різноманіття флори альпійських гірських екосистем. В 1781 році на території резиденції був відкритий один з перших публічних художніх музеїв світу, а з 1903 року комплекс перетворився на Австрійську галерею Бельведер. Основна експозиція закладу присвячена австрійським художникам XIX-XX століть.
Королівський замок на Вавелі
Польща, Краків
Колишня королівська резиденція та символ польської державності, який в XX столітті перетворився на головний музей країни. Комплекс споруд побудованого на березі Вісли Вавельського замку представляє майже всі європейські архітектурні стилі періодів середньовіччя, відродження та бароко. На території фортеці розташований відомий Собор святих Станіслава і Вацлава. На вході в нього висять кістки мамонта, які, за переказами, приносять щастя місту. У храмі знаходиться усипальниця польських королів і Вівтар Вітчизни – священне місце, куди монархи покладали військові трофеї.
Ворикський замок
Велика Британія, Ворик
Історія цієї фортеці налічує тисячу років. Зведений першим норманським королем Англії Вільгельмом Завойовником, Ворикський замок змінив чимало могутніх власників. Реставратори відтворили внутрішнє оздоблення перетвореного на музей укріплення до найдрібніших деталей. Музей мадам Тюссо виготовив воскові фігури, які стали новими жителями замку – слугами, стражниками, придворними дамами. На подвір’ї фортеці проводять лицарські турніри, змагання лучників, шоу Політ орлів, а на Хелловін в Башті привидів розгулюють «привиди».
Музей Тиссена-Борнемісса
Іспанія, Мадрид
В минулому Палац Вільяермоса був однією з найславетніших резиденцій Мадрида, де проходили знамениті фестивалі та культурні вечори. Сьогодні ж розкішний особняк займає музей, створений на основі багатої приватної колекції сім’ї баронів Тиссена-Борнемісса. Тут представлені полотна художників, яких незаслужено «обійшли увагою» в Прадо та Центрі мистецтв королеви Софії. Колекція музею охоплює період від Раннього Відродження до робіт Ван Гога, Далі і Пікассо. До зібрання також увійшли ювелірні вироби, стародавні меблі, гобелени, кераміка, вироби з кришталю та різьблені речі з слонової кістки.
Музей Пікассо
Іспанія, Барселона
Музей Пабло Пікассо розташований у п’яти сусідніх середньовічних палацах Готичного кварталу, які славляться своїми мальовничими внутрішніми двориками. Тут зберігається понад 3500 робіт основоположника кубізму від малюнків, зроблених олівцем в дев’ятирічному віці, до творів «блакитного» і «рожевого» періодів. Вінцем колекції є серія Меніни з 59 інтерпретацій однойменної картини Дієго Веласкеса. Крім картин, у музеї також виставлена кераміка і друкована графіка. На території закладу регулярно проводяться лекції, присвячені життю і творчості Пікассо.
Музей Родена
Франція, Париж
Музей, в якому зібрана велика колекція робіт французького скульптора Огюста Родена. Заклад розташований в оточеному розкішним садом Палаці Бірона. На початку XX століття тут проживав сам Роден. Митець пожертвував Франції всю свою колекцію скульптур, разом з придбаними їм картинами Ван Гога і Ренуара, за умови, що будинок буде перетворений на художній музей. В палаці також зберігаються твори коханої Родена – Каміли Клодель.
Національний археологічний музей
Греція, Афіни
Найбільший музей Греції, в якому зберігається безцінна колекція з 20 тисяч артефактів давньогрецької культури. Постійна експозиція закладу розділена на 8 тематичних відділів: Доісторичної епохи, Мікенської культури, Кікладської культури, Островів Санторіні, Скульптури, Кераміки, Бронзових предметів і Старожитностей Єгипту та Близького Сходу, переданих в дар грецькими репатріантами, що повернулися на історичну батьківщину. При музеї діє бібліотека, де зібрані книги присвячені археології, античній культурі, науці, релігії та філософії.
Зансе-Сханс
Нідерланди, Зандам
Музей просто неба, розташований уздовж річки Зан, неподалік передмістя Амстердама, міста Зандам. На території цього крихітного, але дуже колоритного села зібрані добре збережені зразки нідерландського дерев’яного зодчества XVII–XVIII століть. Частину історичних споруд було перенесено в Зансе-Сханс з навколишньої округи у 1970-х роках. В деяких сільських будинках працюють музеї і крамниці, проте більшість із них заселені. Тут можна відвідати майстерню з виготовлення традиційного нідерландського взуття кломпи, старовинну сироварню та вітряки, що діють донині.