40 найцікавіших пам’яток Японії
Фусімі-Інарі
Кіото
Середньовічний синтоїстський храмовий комплекс, присвячений богині достатку Інарі. Фусімі-Інарі побудований на горі в околицях Кіото та включає крім головного храму, безліч невеликих святилищ, розташованих на мальовничих доріжках загальною протяжністю чотири кілометри. Найцікавішою частиною комплексу є понад 10 тисяч ритуальних воріт оранжевого кольору – торій, встановлених настільки щільно, що вони утворюють коридори. Торії – це підношення храму від багатих людей і цілих корпорацій. Ворота виготовлені з вкритого лаком дерева та мають написи, які вказують ім’я дарувальника і дату встановлення.
Замок Осака
Осака
Монументальна фортеця, оточена двома кільцями заповнених водою каналів. Замок побудував в XVI столітті об’єднувач розділеної на численні родові володіння Японії, самурай Тойотомі Хідеосі. Центральна споруда комплексу знаходиться на вершині кам’яного насипу, в фундамент якого закладені величезні валуни. Прикрашена золотом цитадель має п’ять поверхів зовні і вісім зсередини. Тут розміщений музей, що розповідає про життя видатного військово-політичного лідера та демонструє історичні артефакти. На останньому поверсі замку знаходиться оглядовий майданчик, з якого відкривається панорамний вид на Осаку.
Монастир Кінкаку
Кіото
Буддистський монастир, який виник на місці розкішної резиденції сьогуна Асікаги Йосіміцу. Головною окрасою храмово-паркового комплексу став побудований на березі озера Золотий павільйон. Ця трьохповерхова споруда з скульптурою Фенікса на даху вкрита справжнім золотом. Вибір дорогоцінного металу для оздоблення був невипадковим: вважається, що він очищає від негативу при думці про смерть. В наш час павільйон функціонує як сховище реліквій Будди. Монастир оточує мальовничий сад в круговому стилі. Композиція з водойм, острівців та рослин спроектована так, щоб відтворювати знамениті куточки, описані в японській та китайській літературі.
Монастир Кійомідзу
Кіото
Буддистський монастир, заснований в VIII столітті на схилі гори Отова. Це неймовірно романтичне місце, яке неодноразово згадувалося в класичній японській літературі. Обов’язковий ритуал для всіх відвідувачів Кійомідзу – обмивання рук і обличчя в священному водоспаді. Кожен із трьох його потоків має свою спеціалізацію: довголіття, любов, життєвий успіх. В монастирі проводиться церемонія «Ієрогліф року». Ієрогліф обирається шляхом народного голосування та покликаний символізувати головну подію року, що минає.
Токійська вежа
Токіо
Теле та радіокомунікаційна вежа, яка стала символом післявоєнного японського «економічного дива». На момент відкриття в 1958 році 332-метрова конструкція була найвищою металевою спорудою світу, обігнавши на вісім метрів свою паризьку суперницю. На вежі розташовані два оглядових майданчика, з яких можна побачити не тільки весь столичний мегаполіс, а й, при ясній погоді, гору Фудзі. Також тут працюють ресторан, нічний клуб зі сценою для живих музичних виступів, сувенірний магазин і справжній синтоїстський храм. Підніжжя споруди утворює великий торгово-розважальний центр.
Замок Хімедзі
Хімедзі
За білі стіни і граціозні лінії Хімедзі називають Замком білої чаплі. Розташована на високому пагорбі фортеця складається з понад 80 будівель, над якими на висоту 45 метрів здіймається семиярусна головна вежа. Сад, що оточує укріплення, утворює спіралевидний лабіринт з багатьма тупиковими та боковими відгалуженнями. За задумом власників Хімедзі лабіринт повинен був робити прохід до стін цитаделі утрудненим для військ ворога, проте функціональність такого архітектурного рішення так і не пройшла перевірки боєм. Замок став популярним місцем зйомок японських та голлівудських фільмів.
Святилище Іцукусіма
Хацукаїті
Синтоїстське святилище, розташоване на невеликому острові Іцукусіма, у Внутрішньому Японському морі. Будівлі храмового комплексу зведені на помості біля берега в такий спосіб, що під час припливу споруда виглядала плаваючою на воді. Найпопулярнішою серед туристів частиною святилища стали червоні ритуальні ворота торії, які вважаються одним із символів Японії. Дерев’яна конструкція висотою 16 метрів не має міцного кріплення, а стоїть непорушно в морі винятково завдяки своїй вазі. Дійти до воріт можна лише під час сильного відливу.
Монастир Тодай
Нара
Буддистський монастир, центральний храм якого вважається найбільшою дерев’яною спорудою світу. Головною святинею Тодайя стала 15-метрова бронзова статуя Будди Вайрочана, створена в VIII столітті. При виготовленні скульптури була використана майже вся бронза, що вироблялася в середньовічній країні. Монастир оточує парк, де вільно живуть та гуляють олені. Тварини зовсім не бояться людей, так що до них можна підійти, погладити і пригостити спеціальним печивом, яке продається у місцевих торговців.
Небесне дерево Токіо
Токіо
Друга найвища споруда світу, яка поступається тільки дубайському хмарочосу Бурдж Халіфа. Висота Небесного дерева не випадково дорівнює 634 метрам, цифри 6-3-4 звучать старояпонською мовою як «му»-«са»-«сі» – в минулому так називалася провінція, де розкинувся сучасний мегаполіс Токіо. На вежі розташовані два оглядових майданчика, магазини, ресторани, а біля підніжжя споруди побудований комплекс з великою торговою зоною, акваріумом і планетарієм. Вночі ажурна конструкція переливається блакитним та пурпуровим кольорами.
Монастир Сенсо
Токіо
Найстаріший буддистський монастир Токіо, заснований в VII столітті, ще до появи самого міста. Святиня виникла після того, як два брати-рибалки знайшли статуетку втілення Будди – Каннон. Середньовічну реліквію можна побачити в головному залі Сенсо. З XVIII століття на території монастиря було дозволено торгівлю. Ця традиція збереглася до нашого часу: прямо від воріт обителі починається вулиця із магазинчиками, де продаються сувеніри та традиційні японські солодощі, а раз на рік тут влаштовують великий ярмарок.
Святилище Мейдзі
Токіо
Велике синтоїстьке святилище, побудоване як усипальниця і музей імператора Мейдзі та його дружини імператриці Шьокен. Під час правління Мейдзі Японія відмовилася від самоізоляції і стала відкритою для зовнішнього світу державою. Храмовий комплекс оточений садом, в якому ростуть всі дерева та чагарники, які зустрічаються в Країні Вранішнього сонця. За символічну плату відвідувачі святилища можуть отримати омікудзі – папірець із передбаченням англійською мовою. Текст передбачення являє собою вірш, написаний самим імператором або його дружиною, який супроводжується поясненням синтоїстського священика.
Хіросімський меморіал миру
Хіросіма
Хіросімський меморіал миру – це збережений для нащадків кістяк єдиної будівлі, яка встояла в епіцентрі ядерного вибуху 6 серпня 1945 року. Дім сприяння промисловості звели за проектом чеського архітектора, тому споруда нічим не нагадувала традиційну японську архітектуру. Всередину руїн нікого не пускають, подивитися на них можна лише через огорожу. У вечірньому підсвічуванні, на тлі сьогоднішніх хіросимських хмарочосів, меморіал виглядає як жахливе видіння прийдешнього апокаліпсису, що відбивається у річці Ото.
Замок Ніджьо
Кіото
Колишня столична резиденція сьогунів – керівників самурайських урядів Японії, яких можна вважати азіатськими аналогами українських гетьманів. Потужний та одночасно витончений замок розташований в самому серці Кіото, в оточенні двох кілець заповнених водою каналів. Всі зали Ніджьо були призначені під певні потреби, про що яскраво свідчать настінні розписи дивовижної краси. Ще одна «фішка» замку – всілякі середньовічні хитрощі, які іноземні туристи люблять приписувати ніндзя: це і скрипучі «солов’їні підлоги», що віщують про наближення ворога, і кімнати охорони, вміло приховані за паперовими стінами.
Замок Сюрі
Наха
Замок побудований як резиденція правителів Рюкюської держави, яка існувала на однойменних тихоокеанських островах з XV по XIX століття. Сюрі відомий своїми міцними кам’яними стінами з численними брамами та яскравим і помпезним центральним палацом. В роки Другої світової війни більшість будівель на території фортеці були зруйновані авіацією США, так як тут розміщувався штаб 32-ї армії Японії. Замок відновили в своєму історичному вигляді після виведення американських військ та повернення островів під владу Токіо.
Замок Мацумото
Мацумото
За чорний колір стін та «крила» бічних веж Мацумото прозвали Замком ворона. Це неприступне укріплення виділяється поміж інших старовинних фортець Японії ще й тим, що було побудоване на болотистій місцевості, а не на високому пагорбі або березі швидкої річки. Якщо придивитися до Мацумото зовні, можна нарахувати лише п’ять поверхів, але насправді їх шість. Ще один секретний поверх призначався для зберігання боєприпасів і продовольства. Замок оточує рів з величезними коропами та лебедями.
Замок Нагоя
Нагоя
Замок Нагоя зведений на початку XVII століття, як головна резиденція оварійської гілки уславленого роду правителів-сьогунів Токугава. На даху п’ятиярусної центральної башти фортеці встановили золоті обереги сятіхоко, які, як вважалося, мали захистити укріплення від пожеж. В сонячну погоду виблискування міфічних істот з тілом риби і головою тигра було видно за багато кілометрів від однойменного поселення, що виросло навколо замку. Після Другої світової війни колишня резиденція перетворилася на музей міста Нагої.
Фудзі
Префектури Яманасі і Сідзуока
Діючий стратовулкан і найвища гора Японії, вершина якої підноситься на висоту 3776 метрів над рівнем моря. Для більшості українців стає несподіванкою, що Фудзі є приватним володінням та знаходиться у власності синтоїстського Великого храму Хонгу Сенген, в якому зберігається дарча від сьогуна Токугава Хідетада, що датується 1609 роком. Красу і культурне значення вершини важко переоцінити. Сходження на Фудзі подарує незабутні враження навіть найвибагливішим мандрівникам. Особливо захоплююче видовище – спостерігати світанок, стоячи вище рівня хмар.
Токійський Діснейленд
Токіо
Найстаріший і найпопулярніший Діснейленд, відкритий за межами США. До початку карантинних обмежень японський центр розваг щоденно приймав 90 тисяч відвідувачів. Комплекс площею 120 гектарів розташований в передмісті Токіо та фактично складається з двох тематичних парків. Перший, побудований в 1983 році, парк має таку ж назву, як і весь центр розваг та базується на атракціонах оригінальних американських Діснейлендів в Анагаймі і Орландо. Парк Токіо ДіснейСі з’явився в 2001 році та присвячений морським пригодам. Щовечора тут проходить урочиста хода всіх популярних персонажів студії Волта Діснея під музику і шоу феєрверків.
Юніверсал-Студіос-Японія
Осака
Найуспішніший центр розваг кінокомпанії Юніверсал, розташований за межами США. Комплекс площею понад 50 гектарів поділяється на дев’ять тематичних зон, присвячених популярним фільмам і телешоу. Атракціони парку не обмежуються тільки власною продукцією студії, тут також можна зустріти ліцензовані франшизи виробництва інших кінокомпаній. Остання десята зона комплексу відкрилася для відвідувачів в 2021 році та базується на відеоіграх компанії Нінтендо, насамперед на легендарній серії Маріо.
Хіросімський меморіальний Музей миру
Хіросіма
Меморіальний музей, створений на згадку про атомні бомбардування Японії, які відбулися на завершальному етапі Другої світової війни. Документи, фотографії, реалістичні моделі, замальовки художників, вцілілі предмети і спогади очевидців розповідають про причини та наслідки катастрофи. При цьому експозиція закладу не лише дозволяє побачити всю трагедію ядерної війни, а й не приховує жорстоких сторінок з історії Японії, що призвели до бомбардування. Цілий розділ музею присвячений кривавій кампанії японських військ в Азії і Океанії.
Бамбуковий ліс Арасіяма
Кіото
Цей надзвичайно мальовничий парк розкинувся на північно-західній околиці Кіото, біля підніжжя гори Арасіяма. Територія створеного середньовічними монахами лісу щільно вкрита бамбуком, висота якого сягає 50 метрів, через що складається враження перебування в непрохідній чащі. Для відвідувачів парку прокладена мережа пішохідних доріжок, які підсвічуються вночі. По обидва боки доріжок встановлений паркан, виготовлений із сухих стебел і листя бамбука.
Монастир Гінкаку
Кіото
Колишня резиденція сьогуна Асікаги Йосімаси, перетворена на буддистський монастир після його смерті. За назвою іноземцю легко сплутати цей храмовий комплекс з іншим кіотським монастирем – Кінкаку. Подібність є не тільки в звучанні: при будівництві центрального Срібного павільйону Гінкаку за зразок використовувався Золотий павільйон Кінкаку. Двохповерхова споруда з скульптурою Фенікса на даху теж зведена на березі рукотворного озера, яке оточує мальовничий сад.
Святилище Тосьо
Нікко
Синтоїстське святилище, побудоване для вшанування духу першого голови самурайського уряду Японії – сьогуна Токугави Ієясу. Будівлі храмового комплексу прикрашають яскраві кольори та багате різьблення, що зовсім не схоже на традиційну стриманість і суворість японської архітектури. Особливо виділяються Брама Йомеймон, яку вкривають понад 500 барельєфів із зображеннями людей та міфічних чудовиськ, і п’ятиярусна пагода, рівні якої символізують п’ять елементів світобудови: землю, воду, вогонь, повітря та порожнечу.
Храм Сандзюсанген
Кіото
Сандзюсанген більш відомий як Храм тридцяти трьох прольотів. Середньовічна буддистська святиня названа так за кількістю інтервалів між її колонами. Сама ж будівля має довжину 125 метрів і вважається найдовшим дерев’яним храмом світу. Але знаменитий Сандзюсанген в першу чергу не своїми розмірами, а колекцією з 1001 позолоченої статуї богині милосердя Авалокітешвари. На території храму проходять щорічні турніри з стрільби з лука.
Котоку-ін
Камакура
Храм Котоку-ін прославився завдяки тринадцятиметровій бронзовій статуї Великого Будди. На території Японії монументальну скульптуру з міста Камакура перевершує тільки статуя Будди Вайрочана, розташована в Монастирі Тодай. Спочатку створений в XIII столітті Великий Будда теж знаходився всередині храму, але тайфуни, цунамі та землетруси неодноразово руйнували будівлю. З часом всі змирилися з неминучим і залишили скульптуру духовного наставника просто неба.
Акваріум Осаки Кайюкан
Осака
На час відкриття в 1990 році Акваріум Осаки Кайюкан став найбільшим океанаріумом світу. Заклад пропонує помилуватися неймовірним підводним світом Тихоокеанського регіону – від тропічного Великого бар’єрного рифу до крижаної Арктики і Антарктики. В акваріумах загальним об’ємом 11 мільйонів літрів води відтворено дивовижне розмаїття екосистем, де в максимально наближених до природних умовах проживають 29 тисяч тварин, що належать до понад 420 видів.
Окінавський акваріум Чураумі
Мотобу
За своїми розмірами Окінавський акваріум Чураумі майже не поступається колезі з Осаки. 77 акваріумів, з яких складається комплекс, мають загальний об’єм 10 мільйонів літрів води. В океанаріумі можна побачити 11 тисяч тварин, що належать до понад 720 видів. Чураумі – це центральна частина парку Оушен Експо, створеного на місці проведення Всесвітньої виставки Експо-75. Поряд з Окінавським акваріумом розташовані Океанічний музей, два дендрарії, ботанічний сад і піщаний пляж.
Токійський Імператорський палац
Токіо
В центрі одного з найбільших мегаполісів світу, в густій зелені дерев, ховається оточений заповненими водою каналами та стародавніми кріпосними стінами Токійський Імператорський палац. Діюча резиденція японських монархів розташована на території колишнього Замку Едо. Свій сучасний вигляд палацово-парковий комплекс отримав в результаті перебудов XIX-XX століття, тому його архітектура має риси як традиційного для Японії стилю, так і елементи, характерні для Європи. Сади та більшість будівель резиденції відкриті для громадського огляду.
Будівля Токійського столичного уряду
Токіо
Хмарочос, в якому розташувався Токійський столичний уряд, нагадує футуристичний готичний собор, що підноситься над містом на висоту 242 метри. Монументальний адміністративний комплекс складається з трьох будівель, об’єднаних в єдину архітектурну композицію: Токійського столичного урядового будинку №1, Токійського столичного урядового будинку №2 і Будинку народних зборів. В центрі утвореного квадрата знаходиться площа у формі віяла, навколо якої розбитий сквер.
Сіндзюку-геен
Токіо
Цю зелену оазу називають одним із чудес японської столиці, де можна відпочити від швидкого темпу мегаполісу та насолодитися неймовірною природою. Парк був закладений в 1906 році для особистого користування імператора і відкритий для вільного відвідування після Другої світової війни. Сіндзюку-геен особливо популярний ранньою весною – під час цвітіння сакури. Саме в цей період влаштовують так зване ханамі – свято милування квітами японської вишні, коли алеї парку забарвлюються у білі, малинові та рожеві кольори.
Парк мавп Дзігокудані
Префектура Нагано
Розташований навколо долини річки Йокою заповідник варто відвідати, щоб побачити найнезвичніший курорт світу. Парк мавп Дзігокудані – це онсен, який став домом для великої популяції диких японських макак. Живуть тварини в горах, а в долину спускаються, щоб погрітися в термальних мінеральних джерелах. Як і люди, мавпи з великим задоволенням ніжаться в гарячій воді, а відвідувачі парку мають можливість спостерігати за життям зазвичай невловимих тварин з близької відстані.
Кіотський Імператорський палац
Кіото
Кіотський Імператорський палац виконував функцію головної резиденції японських монархів з XIV століття до 1868 року, коли столиця держави була перенесена з Кіото в Токіо. Палацово-парковий комплекс огороджений невисокою стіною білого кольору, яка, на відміну від кріпосних стін сьогунського Замоку Ніджьо, не мала серйозного оборонного значення. Як у багатьох синтоїстських храмах, алея навколо стін резиденції всипана гравієм, а в парку, що оточує палацові будівлі та Імператорський ставок, ростуть сосни, сакури і клени.
Святилище Ісе
Ісе
Немає нічого священнішого для японців, ніж внутрішній храм Святилища Ісе. Паломництво сюди дає унікальну можливість перейнятися духом країни. Храм присвячений верховному божеству синтоїзму, богині сонця Аматерасу Омікамі, і пов’язаний із міфічним походженням Японії. Згідно з легендою, всі японські імператори, включаючи нині живого, – прямі нащадки богині. Верховний жрець святилища знаходиться у родстві з монаршою сім’єю, а сам імператор відвідує храм щороку.
Парк Нари
Нара
Розташований біля підніжжя гори Вакуса парк славиться своїми мальовничими пейзажами, старовинними храмами, центральне місце серед яких займає Монастир Тодай, і великою кількістю ручних плямистих оленів. Звичайно, забувати про обережність не варто, проте ви можете підійти до оленів, погладити, сфотографувати їх або нагодувати спеціальним печивом, яке продається у місцевих торговців. Любителям тварин також сподобається став Сарусава. Тут можна відпочити, сидячи на лавці та спостерігаючи за плаваючими у воді черепахами і коропами.
Кенроку-ен
Канадзава
Назва Кенроку-ен означає «сад, що володіє шістьма перевагами»: просторий, що дозволяє побути на самоті, майстерно облаштований, що відповідає духу старовини, що пропонує помилуватися гарними панорамами та водними потоками. Могутній самурайський клан Маеда витратив декілька сотень років на створення цього зразкового японського місця для прогулянок, де навіть взимку можна провести весь день в спокійній заспокійливій обстановці, яка сприяє медитативним практикам.
Замок Кумамото
Кумамото
Замок, який став справжнім шедевром японського фортифікаційного мистецтва. При будівництві Кумамото були використані знання, отримані під час війни з Кореєю – фортецю оточили неприступними кріпосними стінами, загальною довжиною 13 кілометрів, всередині яких, для потреб гарнізону, було викопано 120 колодязів із питною водою. Площа відреставрованого після Другої світової війни замку набагато менша за початкову, але навіть зараз вона становить 76 гектарів.
Токійський національний музей
Токіо
Найбільший і найстаріший музей країни, колекція якого нараховує понад 110 тисяч експонатів, що розповідають про історію, мистецтво та ремесла Японії і інших азійських країн. Заклад виник в кінці XIX століття на базі конфуціанського храму Юсіма. В наш час музей складається з шести корпусів, розташованих на території парку Уено. Крім виставкових залів варто також відвідати місцеві сувенірні магазини, де можна купити на згадку щось оригінальніше за стандартні магніти чи чашки, наприклад, катану.
Перехрестя семи доріг в Сібуя
Токіо
Найжвавіше перехрестя на планеті, яке стало символом шаленого ритму токійського життя. В годину-пік за 55 секунд, поки горить зелене світло, діагональний пішохідний перехід перетинають до тьох тисяч людей. Момент, коли пішоходи рухаються у всіх напрямках, називається «сутичкою». Це щось середнє між божевільним хаосом та ідеальною синхронізацією. Поряд з перехрестям встановлена статуя легендарного пса Хатіко, історія вірності та відданості якого облетіла весь світ.
Дадзайфу Теммангу
Дадзайфу
Синтоїстське святилище, присвячене божеству науки, поезії та каліграфії, в якості якого шанується вчений і поет IX століття Сугавара но Мітідзане. Сугавара, який обіймав другу за значимістю в державі посаду правого міністра, був усунений від неї в результаті інтриг суперників та відправлений у місто Дадзайфу. Незабаром після смерті вигнанця на Японію обрушилися численні лиха. Імператору здалося, що це результат помсти духу колишнього міністра за утиски і образи, які йому завдали. Тоді було ухвалено рішення задобрити Сугавару та звести на честь нього святилище.
Святилище Ідзумо
Ідзумо
Біля підніжжя священних гір Якума і Каміяма, посеред незайманого лісу, розкинулося найстаріше синтоїстське святилище Японії. Ідзумо вперше згадується в хроніках VIII століття і вже тоді його називають стародавнім храмом. Побудоване з дерева святилище стало найяскравішим прикладом класичного стилю синтоїстської архітектури – тайся-дзукурі. Храмовий комплекс справляє враження могутності та розмаху, нехарактерних для більшості японських сакральних споруд.