40 найцікавіших пам’яток Китаю
Великий китайський мур
Пекін (Ділянка Бадалін)
Складно знайти більш масштабний витвір людських рук, ніж Великий китайський мур. Низку кам’яних та земляних укріплень звели для захисту північних кордонів Китайської імперії від вторгнень кочових племен в період з III століття до нашої ери до 1644 року. Довжина стіни з усіма відгалуженнями становить понад 21 тисячу кілометрів. Найкраще збереженою та найвідвідуванішою частиною цієї колосальної конструкції є Бадалін. Розташована за 80 кілометрів на північний захід від центру Пекіна ділянка набула свого сучасного вигляду в XVI столітті. Бадалін з’єднаний з столицею автобусним та залізничним експресом.
Заборонене місто
Пекін
Найбільший замково-палацовий комплекс світу, який виконував функцію резиденції китайських імператорів з XV до початку XX століття. Заборонене місто займає площу 72 гектари та складається з майже тисячі будівель. Оточена широким ровом з водою фортеця була спроектована так, щоб стати центром стародавнього Пекіна. Комплекс знаходився всередині більшої, захищеної мурами, області, яка мала назву Імперське місто. Імперське місто, у свою чергу, розміщувалося всередині Внутрішнього міста, на південь від якого розкинулось Зовнішнє місто. З 1925 року колишня резиденція перетворилася на музей, в якому зберігаються численні реліквії династій Мін і Цин.
Пік Вікторія
Гонконг
Найвища гора острова Гонконг, без відвідування якої не обходиться жоден популярний туристичний маршрут містом. З висоти 552 метри над рівнем моря відкривається найкраща панорама на колишню британську колонію, однаково прекрасна як вдень, так і після заходу сонця, коли вмикаються вогні мегаполісу та починається грандіозне світло-звукове шоу Симфонія вогнів. На вершину Піку Вікторії можна піднятися пішки, автобусом, або за допомогою фунікулера, відкритого ще в кінці XIX століття. Тут обладнані оглядові майданчики, працюють музей воскових фігур, декілька ресторанів і магазинів.
Теракотова армія
Сіань
В 1974 році китайські селяни, які копали колодязь, випадково виявили легендарну Теракотову армію – близько восьми тисяч скульптур, похованих в гробниці першого імператора об’єднаного Китаю Цінь Ши-Хуанді. Правитель вирішив відійти від традиції ховати з собою живих підданих і замінив їх на фігури з обпаленої та пофарбованої глини. Всі скульптури створені в натуральний розмір, мають різний зовнішній вигляд і військові звання. Вважається, що риси обличчя кожного з воїнів були змальовані з реальних людей. В музеї розташований панорамний кінотеатр з кутом огляду 360 градусів, де можна подивитися фільм про створення армії.
Літній палац
Пекін
Літня резиденція імператорів династії Цін, розташована на північно-західній околиці Пекіна. Грандіозний палацово-парковий комплекс займає територію 290 гектарів і складається з понад трьох тисяч будівель. Зовні він сильно відрізняється від суворого та офіційного Забороненого міста – чарівні види резиденції налаштовують швидше на відпочинок, ніж на вирішення питань державного значення. Уздовж берега місцевого озера проходить Довгий коридор, 720 метрів стін якого прикрашають близько восьми тисяч картин, а навколо стоять бронзові фігури драконів та левів – символів імператорської могутності.
Храм Неба
Пекін
У стародавньому Китаї вірили в те, що імператор є посланцем небес, тому між ними має бути особливий зв’язок, який і здійснювався через щорічну урочисту молитву в день зимового сонцестояння. Територія Храму Неба обнесена двома рядами кріпосних стін, пофарбованих у червоний колір, та утворює в плані квадрат площею понад 200 гектарів. В центрі сакрального комплексу знаходиться Зал молитви, який виділяється нетиповою для традиційної китайської архітектури округлою формою. Таке поєднання квадрата і кола позначає союз неба та землі.
Бухта Вікторія
Гонконг
Природна гавань, розташована між островом Гонконг і півостровом Коулун. Глибокі захищені води бухти та її стратегічне розташування у Південнокитайському морі зіграли важливу роль в заснуванні Гонконгу як британської колонії і його подальшому перетворенню на один з головних світових центрів торгівлі. Узбережжя гавані щільно забудоване хмарочосами, в яких розміщуються офіси та житлові квартири. Щовечора над Бухтою Вікторії спалахують тисячі різнокольорових вогнів. Під звуки музики величезні прожектори створюють на стінах будинків зображення і візерунки, а небо освітлюється спалахами феєрверків.
Площа Тяньаньмень
Пекін
Маючи довжину 760 та ширину 280 метрів, Площа Тяньаньмень є найбільшим міським майданом у світі. Площа названа на честь Брами Тяньаньмень, що відокремлює її від розташованого поряд Забороненого міста. Архітектурний ансамбль центрального майдану Пекіна складають не менш грандіозні і монументальні Мавзолей Мао Цзедуна, Монумент народним героям, Брама Чженьямень, Національний музей Китаю та будівля китайського парламенту – Велика народна зала.
Набережна Вайтань
Шанхай
Півторакілометрова ділянка вулиці Сунь Ятсена, розташована вздовж річки Хуанпу. Її головна особливість – виняткова архітектурна різноманітність. 52 будівлі набережної відносяться до різних архітектурних стилів та історичних періодів. До їхнього зведення доклали руку представники багатьох іноземних держав, адже Шанхай знаходився під міжнародним управлінням з 1842 по 1943 роки. З набережної також відкривається чудовий панорамний вид на хмарочоси сучасного ділового центру найбільшого міста планети.
Великий Будда (Будда Тяньтань)
Гонконг
34-метрова бронзова статуя Будди, розташована на плато Нгон-Пінь. Грандіозна скульптура встановлена на трирівневому подіумі і символізує гармонію відношення між людиною та природою і між людьми та релігією. Гонконгський Будда дивиться на північ, що є унікальним явищем, адже всі інші великі статуї засновника буддизму звернені на південь. Щоб досягти підніжжя скульптури, відвідувачам потрібно подолати 268 сходинок. Для тих туристів, хто не може похвалитися хорошою фізичною формою, прокладена невелика звивиста автомобільна дорога.
Потала
Лхаса
Захований від мирської метушні і шуму грядою найвищих гір земної кулі Тибет споконвіку манить до себе мандрівників. Не дивно, що саме у столиці Тибету знаходиться найвища фортеця світу. Потала – це розташований на міському пагорбі та оточений кріпосними стінами комплекс, що одночасно виконував функцію головної резиденції дала-лами і буддійського храму. Після того, як в 1959 році Далай-лама XIV вимушено покинув країну та отримав політичний притулок в Індії, фортеця перетворилася на музей, який продовжує використовуватись в буддійських ритуалах.
Гонконгський Діснейленд
Гонконг
Перше, що бачать гості Гонконгу дорогою з аеропорту в місто – це Діснейленд. Тематичний парк побудований за принципом фен-шуй, тому його концепція трохи відрізняється від загальноприйнятої в мережі розважальних центрів студії Волта Діснея. Гонконгський Діснейленд є найкомпактнішим з усіх існуючих – площа комплексу всього 27 гектарів. Проте тематичні зони парку добре ізольовані одна від одного, що дозволяє відвідувачам повністю занурювалися в казкову атмосферу. Місцеві атракціони розраховані переважно на дітей віком до 12 років, екстремальних розваг тут небагато.
Укріплення Сіаню
Сіань
Історичний центр Сіаню – це колишня могутня імператорська фортеця, обнесена єдиною на території Китаю повністю збереженою міською стіною. Укріплення утворює майже ідеально рівний прямокутник, довжина периметру якого сягає 14 кілометрів. Не менш вражає висота і ширина фортечних мурів, яка складає відповідно 12 та 15 метрів. Доповнює укріплення широкий, заповнений водою рів. Прямо по міській стіні можна не тільки пройтися пішки, але й проїхати взятим на прокат велосипедом або мотоциклом.
Набережна Цім Ша Цуй
Гонконг
Найкраще місце для прогулянки Гонконгом, однаково популярне як серед жителів міста, так і численних туристів. Набережна Цім Ша Цуй знаходиться в однойменному районі, на північному березі Бухти Вікторії. Тут розташовано безліч магазинів, ресторанів, готелів, місцева Алея зірок з статуєю легендарного Брюса Лі, Годинникова вежа та паромний термінал Стар Феррі. З набережної відкриваються чудові краєвиди на хмарочоси острова Гонконг, а також знамените світло-звукове шоу Симфонія вогнів, яке починається щодня о 20:00.
Руїни собору Святого Павла
Макао
Залишки найбільшого католицького храму Азії, зруйнованого під час пожежі у 1835 році. Від колись величної споруди збереглися лише фасад і сходи, що ведуть до стіни зі спустошеними віконними прорізами. На місці вівтаря собору знаходиться підземна каплиця з уцілілими мощами християнських мучеників. Руїни демонструють цікаве поєднання європейських та азіатських архітектурних традицій. Тут можна знайти статуї святих і китайських левів, португальські морські мотиви та східні квіткові орнаменти.
Дослідницька база розведення великих панд
Ченду
Розташована поряд з містом Ченду дослідницька база створена для розведення та підготовки до самостійного життя великих панд. Відвідування розплідника дозволить не тільки детальніше познайомитися з життям цих милих тварин, які стали стали національним символом Китаю, а й побачити інших не менш рідкісних ссавців і птахів. За бажанням панд можна годувати під наглядом співробітників бази, після чого туристам пропонується екскурсія по науковому центру, музею та придбання сувенірної продукції.
Східна перлина
Шанхай
468-метрова телевежа, яка на час свого відкриття в 1995 році стала найвищою спорудою Китаю. Східна перлина прикрашена одинадцятьма сферами різного діаметру, що нагадують, за ідеєю авторів-архітекторів, ажурні перлини. Внутрішній простір сфер займають магазини, ресторани, готельні номери і оглядові майданчики. Швидкісні ліфти доставляють відвідувачів вежі від першого поверху до останнього всього за 40 секунд.
Ю (Юй-Юань)
Шанхай
Приватний традиційний китайський сад, історія якого нараховує вже понад чотири століття. Незважаючи на невелику площу, Юй-Юань розділений на декілька частин, розташованих в строгому порядку. Під час прогулянки садом перед відвідувачем розкриваються по черзі дивовижні краєвиди. Стародавні архітектори створили приголомшливу гармонію між архітектурою та природою, де вкриті зеленню і водоймами ділянки поєднуються з не менш прекрасними павільйонами та вимощеними каменем внутрішніми двориками.
Венеція
Макао
Казино, розмірам та розкоші якого можуть позаздрити навіть гральні заклади Лас-Вегаса. Венеція – це гігантський комплекс площею з міський квартал, до складу якого, крім власне казино, входить готель на три тисячі номерів, спортивно-розважальна арена, виставкові і конференцзали, а також численні магазини та ресторани. На території комплексу можна побачити зменшені копії популярних венеційських пам’яток, а каналами плавають справжні гондоли.
Оушен парк
Гонконг
Унікальне місце, в якому поєднуються парк розваг, аквапарк, зоопарк і океанаріум. Оушен парк розташований на горі, оточеній з трьох сторін морем, та поділяється на два рівня. Щоб потрапити на верхній рівень, можна скористатися канатною дорого або фунікулером, кабінки якого нагадують підводний апарат, а сама поїздка імітує подорож глибинами океану. Крім розваг, комплекс має освітню програму, спрямовану на захист природи. Тут проводяться екскурсії, які дають можливість ближче познайомитися з тваринами.
Сіху
Ханчжоу
Щоб насолодитися безтурботною красою найгарнішого озера Китаю, не потрібно підніматися в гори чи блукати непрохідними лісами, Сіху знаходиться поряд з багатомільйонним мегаполісом Ханчжоу. За легендою, озеро утворилося з чарівної перлини, що впала з неба. Цю перлину виточили Нефритовий Дракон і Золотий Фенікс. На берегах та острівках Сіху розкинувся великий парк, де поміж дерев ховаються старовинні пагоди, павільйони, альтанки і містки.
Площа Сенадо
Макао
Серце історичного центру Макао, звідки починаються більшість екскурсій містом. Видовжена трикутна площа повністю оточена чудовими португальськими будівлями колоніальної епохи. Лише за великою кількістю китайців можна зрозуміти, що цей типово європейський пейзаж належить азіатському місту. Ще однією оригінальною особливістю Сенадо є бруківка, викладена хвилястим чорно-білим візерунком. В святкові дні на майдані запускаються феєрверки, а також влаштовуються національні танці з драконами та левами.
Шанхайський Діснейленд
Шанхай
Наймолодший Діснейленд, відкритий в 2016 році. Відмінна риса шанхайського парку розваг – активне використання національних китайських мотивів. Так в центрі комплексу розташована тематична зона, «населена» тваринами з китайського гороскопу, де кожному знаку зодіаку відповідає свій діснеєвський герой. Китайці не були б самими собою, якби не побудували чарівне містечко без рекордів. В Шанхаї можна побачити найвищий Казковий замок і прогулятися найбільшою садовою зоною серед тематичних парків студії Волта Діснея.
Національний лісовий парк Чжанцзяцзе
Округ Чжанцзяцзе
Лісовий парк Чжанцзяцзе славиться на весь світ своїми неповторними пейзажами, що ніби зійшли з кадрів науково-фантастичного фільму Аватар. Візитівкою парку стали численні піки-стовпи з пісковику і кварцу, висота яких доходить до тисячі метрів. Чжанцзяцзе умовно розділений на шість зон, найбільшу з яких займає гора Тяньцзи та її околиці, відомі своїми густими хмарами і туманами. На території парку знаходяться найдовша на планеті канатна дорога та найвищий відкритий ліфт.
Нгонпінг 360
Гонконг
Канатна дорога, що сполучає узбережжя острова Лантау з його центральною частиною. Після відкриття Нгонпінг 360 важкий багатокілометровий підйом перетворився на приємну тридцятихвилинну подорож, під час якої можна сповна насолодитися чудовими пейзажами острова-парку. На вибір пасажирів надаються три види кабінок: стандартна, приватна та «кришталева» зі скляним дном. Біля верхньої станції підйомника знаходиться парк розваг Нгонпінг Віллідж.
Юнхегун
Пекін
Буддистський монастир, в архітектурі якого поєдналися класичні китайські і тибетські стилі. В кожному з залів святині встановлено безліч статуй, але головну зі скульптур неможливо пропустити. Це статуя Будди Майтреї заввишки понад 26 метрів, 8 з яких вкопані в землю. Скульптура була висічена з величезного стовбура сандалового дерева, привезеного з півдня країни. Незважаючи на те, що за стінами Юнхегуна кипить бурхливе столичне життя, всередині монастиря панує атмосфера спокою та умиротворення.
Шанхайський музей
Шанхай
Музей давнього мистецтва, в залах якого зберігається найбільша колекція історичних і культурних артефактів Східної Азії. Крім виробів китайських майстрів, тут можна побачити експозицію присвячену малим народам Китаю та сусіднім країнам. Дивовижна за своїм дизайном будівля з квадратною основою і круглим куполом уособлює китайське уявлення, що має даоїстське коріння, про чотирикутну землю та кулеподібне небо.
Шанхайський всесвітній фінансовий центр
Шанхай
На час свого відкриття в 2008 році Шанхайський всесвітній фінансовий центр став найвищою спорудою Китаю. В наші дні 492-метровий хмарочос опустився на почесне шосте місце, проте будівля продовжує залишатися одним з символів Шанхаю. І справа тут не тільки в висоті, а й у незвичайній формі, завдяки якій фінансовий центр прозвали «відкривалкою». Таке оригінальне архітектурне рішення з отвором в верхній частині споруди служить для зменшення її парусності. Хмарочос здатний витримати землетрус потужністю до семи балів.
Велика пагода диких гусей
Сіань
Давня легенда пов’язує назву пагоди з Буддою, який, перебуваючи в цих місцях, відчув спокусу поласувати м’ясом диких гусей, але зумів подолати її. Споруда зведена в VII столітті під впливом індійського зодчества. Спочатку пагода складалася з п’яти ярусів, на яких розміщувалися буддистські статуї і реліквії, зібрані під час своїх подорожей монахом, вченим та філософом Сюаньцзаном. Невдовзі були добудовані ще п’ять ярусів, три з яких постраждали під час середньовічних воєн і їх довелося знести.
Чилінь
Гонконг
Хоча історія цього жіночого буддистського монастиря розпочалася тільки в 1934 році, Чилінь виглядає як стародавня китайська святиня. Комплекс побудований відповідно до традиційної архітектури середньовічної династії Тан і складається з власне монастиря, мальовничих ландшафтних садів, готелю для відвідувачів та вегетаріанського ресторану. Чилінь прикрашають численні золоті, кам’яні, глиняні і дерев’яні скульптури Будди.
Гонконгський історичний музей
Гонконг
Інтерактивна експозиція музею охоплює історію Гонконгу від девонського періоду, коли перші тварини вийшли на суходіл, до передачі колишньої британської колонії Китайській Народній Республіці, яка відбулася в 1997 році. Крім творіння людських рук, тут можна побачити доісторичні скам’янілості, знайдені на території міста. Заклад має п’ять філій: Гонконгський музей берегової оборони, Музей гробниць Лей Ченг Ук Хан, Народний музей права Великої Британії, Пожежний човен Александр Грантхем і Музей доктора Сунь Ятсена.
Нанкінська вулиця
Шанхай
На Нанкінській вулиці немає визначних архітектурних пам’яток, її люблять за шикарний шопінг та особливу атмосферу. П’ятикілометровий проспект в центрі Шанхаю став домом для сотень компаній, пов’язаних з торгівлею, ресторанним бізнесом і розвагами. Тут сучасні торгові центри та бутики зі світовими брендами знаходяться поряд з історичними універмагами, побудованими ще на початку XX століття. Найбільший інтерес для туристів представляє пішохідна східна частина вулиці, що тягнеться від Набережної Вайтань до Народної площі.
Телевежа Гуанчжоу
Гуанчжоу
Друга за висотою телевежа світу, побудована до Азійських ігор 2010 року. До висоти 450 метрів башта зведена у вигляді комбінації гіперболоїдної несучої сітки та центрального ядра. Увінчує конструкцію сталевий шпиль заввишки 160 метрів. На телевежі розташовані декілька оглядових майданчиків і ресторанів. Неодмінно варто помилуватися будівлею з настанням темряви – її грані підсвічуються мільйонами світлодіодів, що змінюють колір.
Будинок танцювальної води
Макао
Феєрична шоу-програма, для якої при казино Місто мрій було побудовано глядацьку залу з незвичайною сценою, що перетворюється на величезний басейн. В виставі беруть участь до 90 акторів та до 160 технічних працівників. Барвиста постановка за мотивами європейських і китайських сюжетів наповнена акробатичними та підводними номерами, яскравими танцями, трюками на мотоциклах, спецефектами і анімаційною графікою.
Ванфуцзін
Пекін
Невелика пішохідна вулиця Ванфуцзін вже понад шість століть залишається головним торговим центром Пекіна. Крім продукції іменитих світових брендів, тут можна знайти якісні товари місцевого виробництва, в тому числі ручної роботи. На проспекті розташований знаменитий Нічний ринок Ванфуцзе, де з лотків і жаровень продають національні китайські страви, серед яких можна знайти екзотику на кшталт смажених комах, павуків чи скорпіонів.
Лунмень
Округ Лоян
Комплекс буддійських печерних храмів, розташованих на обох берегах річки Їшуйхе. Точна кількість прихованих у товщі скель витворів мистецтва досі невідома. За офіційними оцінками, тут знаходяться 2345 гротів і заглиблень із 43 храмами, які містять близько 100 тисяч статуй, зображень та написів релігійного характеру. Будівництво комплексу розпочалося в 493 році і тривало понад чотири століття. Найкращий спосіб побачити всі досліджені храми – найняти човен та пропливти вздовж печер Лунмень.
Статуя Будди в Лешань
Округ Лешань
Статуя Будди в Лешань протягом понад тисячоліття залишалася найбільшою скульптурою на планеті. Фігура висотою 71 метр вирізьблена в скелі в горах Цілуаньфен, біля місця злиття річок Мін і Даду. Голова Будди височіє врівень з скелею, а його стопи майже впираються в воду. Спокійне, усміхнене обличчя статуї звернено до розташованої навпроти священної гори Емейшань. Поряд з скульптурою вирізьблені більше 90 зображень бодгісаттв.
Печера очеретяної флейти
Округ Гуйлінь
Казкової краси печера, захована глибоко під землею, біля підніжжя скелі Гуанміншань. Свою назву геологічне утворення отримало через особливий вид очерету, що зростає навколо, і з якого з давніх часів робили найкращі флейти у всьому Китаї. Печера має близько 500 метрів у довжину та заповнена численними сталактитами і сталагмітами, мальовничо освітленими різнобарвним штучним підсвічуванням.
Тайшань
Округ Тайань
Головна серед п’яти священних гір даосизму. Тайшань традиційно вважався місцем проживання даоських святих і безсмертних та асоціювався зі сходом сонця, народженням, оновленням. Саме тут впродовж трьох тисяч років китайські імператори робили жертвопринесення, щоб віддати шану Небу і Землі. На вершині гори, на висоті 1545 метрів над рівнем моря, знаходиться храм, до якого щорічно підіймаються мільйони паломників. Подолати нелегкий шлях допомагають 7200 старовинних кам’яних сходинок та сучасний підйомник.
Національний музей Китаю
Пекін
Найбільший та найвідвідуваніший музей країни. Заклад складається з двох фактично окремих частин: Національного музею китайської історії і Музею Китайської революції. Тут зберігається понад 600 тисяч експонатів, що охоплюють історію держави за більш ніж п’ятитисячолітній період. Через своє розташування на центральній площі Пекіна фасадна сторона музею нерідко використовується для установки годинника, який відраховує час до настання тієї чи іншої події національної важливості.