40 найцікавіших міст України
Київ
Населення: 2 960 000 жителів
Столиця України і «колиска» Київської Русі, заснована в далекому V столітті на високих пагорбах правого берега Дніпра. Центр Києва складається з архітектурних пам’яток різних епох. Туристів чекають старовинні храми та монастирі, витончені європейські вулиці і площі, а також монументальні будівлі радянського періоду. Київ – це дуже зелене місто, на території якого розташувалося понад 120 парків, а каштани стали одним з його символів.
Головні пам’ятки: Києво-Печерська лавра, Софійський собор, Майдан Незалежності, Андріївський узвіз, вулиця Хрещатик, Михайлівський Золотоверхий монастир, Національний музей народної архітектури та побуту України (Пирогів), Будинок із химерами, Золоті ворота, Володимирський собор, Андріївська церква, Софійська площа, монумент Батьківщина-Мати, Маріїнський палац, Національний академічний театр опери та балету України імені Тараса Шевченка, Костел святого Миколая, Видубицький монастир, Пам’ятник Богданові Хмельницькому, Національний музей історії України у Другій світовій війні, Державний музей авіації України імені О. К. Антонова.
Львів
Населення: 724 000 жителів
Історична столиця Галичини. Львів займає перше місце в Україні за кількістю архітектурних пам’яток, а вся центральна частина міста внесена до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. З архітектурної точки зору Львів – це справжнє європейське місто з мальовничими старовинними вулицями. Його вигляд сформувався під впливом Речі Посполитої і Австрійської імперії. Не можна не згадати про львівські кафе та ресторани, багато з яких теж стали туристичними пам’ятками.
Головні пам’ятки: Площа Ринок, Львівський національний академічний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької, Високий Замок, Собор святого Юра, Палац Потоцьких, Церква Пресвятої Євхаристії (Домініканський собор), Личаківський цвинтар, Львівська ратуша, Проспект Свободи, Музей народної архітектури і побуту імені Климентія Шептицького (Шевченківський гай), Міський арсенал, Палац Корнякта, Церква святих Ольги і Єлизавети, Латинський кафедральний собор (Митрополича базиліка Внебовзяття Пресвятої Діви Марії), Вірменський кафедральний собор Успіння Пресвятої Богородиці, Каплиця Боїмів, Головний залізничний вокзал, ресторан-музей Криївка, Будинок вчених, Церква святого Андрія (Костел та монастир бернардинів).
Одеса
Населення: 1 010 000 жителів
Місто на березі Чорного моря називають однією великою пам’яткою. Тут прекрасно все: і м’який клімат, і багата історична забудова, і особливе почуття гумору місцевих жителів. Від часу свого заснування Одеса приймала талановитих мігрантів з Європи. Їх творча діяльність сьогодні відбивається в архітектурних обрисах міста, центральна частина якого була внесена до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. Піщані пляжі та тепле море зробили Одесу популярним місцем для проведення літніх відпусток.
Головні пам’ятки: Одеський національний академічний театр опери та балету, Потьомкінські сходи, Вулиця Дерибасівська, Приморський бульвар, Пам’ятник Арману де Рішельє (Пам’ятник дюку), Одеський морський порт, Одеський дельфінарій Немо, Готель Пасаж, Воронцовський палац, Бельведер Воронцовського палацу, Одеська обласна філармонія, Спасо-Преображенський кафедральний собор, Міський сад, Пам’ятник Ільфу і Петрову (Дванадцятий стілець), Музей Таємниці підземної Одеси, Одеський залізничний вокзал.
Чернівці
Населення: 267 000 жителів
Історичний центр Буковини. Чернівці – це місто з прекрасною європейською архітектурою та українською душею. Чернівці довгий час знаходились під управлянням Молдавського князівства і Австрійської імперії. Все це наклало відбиток не тільки на національний склад, а й на культурний та архітектурний спадок міста. Вас чекають мальовничі старовинні вулиці, де можна зустріти храми найрізноманітніших конфесій і архітектурні шедеври найрізноманітніших стилів.
Головні пам’ятки: Резиденція митрополитів Буковини і Далмації (Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича), Вулиця Ольги Кобилянської, Чернівецька ратуша, Театральна площа, Чернівецький музично-драматичний театр імені Ольги Кобилянської, Костел Найсвятішого Серця Ісуса, Вірменська церква Святих апостолів Петра і Павла, Свято-Миколаївська церква, Свято-Духівський кафедральний собор, Залізничний вокзал.
Харків
Населення: 1 440 000 жителів
Історичний центр Слобожанщини і перша столиця Радянської України. Харків відрізняють особливі масштаби. Тут знаходиться найбільший майдан Європи, площа якого складає майже 12 гектарів, та були побудовані одні з перших радянських хмарочосів. Не відстають в своїй монументальності і міські собори та синагога. Через велику кількість науково-дослідних інститутів і вищих навчальних закладів, Харків вважається одним з головних наукових центрів Східної Європи.
Головні пам’ятки: Свято-Благовіщенський кафедральний собор, Центральний парк культури та відпочинку імені Горького, Майдан Свободи, Держпром, Майдан Конституції, Харківський історичний музей імені М. Ф. Сумцова, Покровський чоловічий монастир, Свято-Успенський собор, фонтан Дзеркальний струмінь, Харківський національний академічний театр опери та балету імені Миколи Лисенка.
Кам’янець-Подільський
Населення: 98 900 жителів
Історичний центр Поділля. Це одне з найатмосферніших міст України, в якому відчувається дух середньовіччя. Завдяки великій кількості збережених архітектурних пам’яток Кам’янець-Подільський називають музеєм під відкритим небом. Історична частина міста – це неприступна природна фортеця, яка знаходиться на високому скелястому півострові, утвореному каньйоном річки Смотрич. Вхід на півострів охороняє не менш неприступна фортеця рукотворна.
Головні пам’ятки: Кам’янець-Подільська фортеця, Собор святих Апостолів Петра і Павла, Будинок польського магістрату, Смотрицький каньйон, Кафедральний собор святого благовірного князя Олександра Невського, Церква святого Йосафата, Замковий міст, Башта Стефана Баторія.
Ужгород
Населення: 115 000 жителів
Найстаріше місто Закарпаття, засноване в IX столітті в місці, де сьогодні проходить українсько-словацький кордон. Хоча Ужгород – це найменший обласний центр України, місто впевнено знаходиться серед лідерів нашої країни за кількістю архітектурних пам’яток. Особливої привабливості вулицям Ужгорода додає багатий угорський та австрійський слід в його історії. Туристів також приваблює рідкісне для наших країв явище – цвітіння сакури.
Головні пам’ятки: Ужгородський замок, Закарпатський музей народної архітектури та побуту, Ужгородський Хрестовоздвиженський катедральний греко-католицький собор, Вулиця Корзо, Костел Святого Юрія, Закарпатська обласна філармонія, Липова алея, Пішохідний міст.
Мукачево
Населення: 85 700 жителів
Одне з найстаріших і наймальовничіших міст України, засноване в IX столітті біля підніжжя Карпат. На формування архітектурного ансамблю Мукачева вплинуло тривале перебування в складі Угорського королівства та Австрійської імперії. На своїй відносно невеликій території місто зібрало вражаючу колекцію пам’яток різних епох. Мукачево складає гідну конкуренцію Ужгороду за протяжністю і красою сакурових алей.
Головні пам’ятки: Замок Паланок, Мукачівська ратуша, Палац князів Ракоці, Миколаївський Мукачівський жіночий монастир, Костел святого Мартина, Пам’ятник Сажотрусу.
Івано-Франківськ
Населення: 237 000 жителів
Заснований, як фортеця, в наш час Івано-Франківськ перетворився на одне з найкомфортніших для проживання міст України, яке приваблює своєю затишною європейською атмосферою. В його центральній частині добре збереглася старовинна архітектура часів Речі Посполитої і Австрійської імперії. Івано-Франківськ став першим містом України, де в 1990 році був офіційно піднятий синьо-жовтий прапор.
Головні пам’ятки: Площа Ринок, Івано-Франківська ратуша, Колегіальний костел Пресвятої Діви Марії (Музей мистецтв Прикарпаття), Собор Святого Воскресіння, Вірменська церква, пішохідна вулиця Стометрівка.
Луцьк
Населення: 217 000 жителів
Історична столиця Волині і місце проведення З’їзду європейських монархів 1429 року, на якому вирішувалося політичне майбутнє континенту. Найдавніші архітектурні пам’ятки Луцька зосереджені навколо Замку Любарта, де в минулому існував набагато більший Окольний замок. Тут розміщалися шляхетські двори, а після церковної Берестейської унії, заснували свої монастирі представники багатьох католицьких орденів.
Головні пам’ятки: Луцький замок (Замок Любарта), Собор святих Петра і Павла, Свято-Троїцький собор, Лютеранська кірха, Будинок Голованя, Музей дзвонів.
Чернігів
Населення: 286 000 жителів
Одне з найстаріших міст України. Укріплене городище на березі Десни виникло ще в VII столітті. Чернігів славиться своїми пам’ятками часів Київської Русі та Гетьманщини. Починати знайомство з містом варто з Чернігівського Валу. Це був політико-адміністративний центр, де знаходилися княжий двір, військова залога, мешкали бояри і церковна влада. Тут компактно розміщена значна частина головних архітектурних та історичних пам’яток.
Головні пам’ятки: Чернігівський Вал (Дитинець), Троїцько-Іллінський монастир, Спасо-Преображенський собор, П’ятницька церква, Собор Бориса й Гліба, Катерининська церква.
Тернопіль
Населення: 223 000 жителів
Місто-парк, в архітектурі якого зберігся помітний слід часів перебування в складі Речі Посполитої і Австрійської імперії. Ровесником та особливою прикрасою Тернополя є штучне озеро площею понад 300 гектарів, розміщене в самому центрі міста. Чудовим завершенням екскурсії тернопільськими пам’ятками стане прогулянка на одному з місцевих теплоходів чи вітрильній яхті.
Головні пам’ятки: Собор Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці, Тернопільський став, Тернопільський замок, Церква Різдва Христового, Театральний майдан, Воздвиженська церква.
Дніпро
Населення: 990 000 жителів
Багато хто вважає це місто суто індустріальним і геть не туристичним. А дарма, адже тут є на що подивитись! Взяти хоча б найдовшу набережну Європи, найбільший у світі єврейський громадський центр чи один з найкращих історичних музеїв України. Поряд з сучасними хмарочосами у Дніпрі можна побачити пам’ятки архітектури XIX – початку XX століття.
Головні пам’ятки: Січеславська Набережна, Дніпровський національний історичний музей імені Дмитра Яворницького, Спасо-Преображенський кафедральний собор, Центр Менора, Дніпровський будинок органної і камерної музики (Свято-Миколаївський собор), Потьомкінський палац.
Полтава
Населення: 286 000 жителів
Духовний центр України, якому не втомлювалися співати дифірамби Микола Гоголь і Іван Котляревський. Полтава виділяється унікальною архітектурною композицією, заснованою навколо центральної круглої площі, від якої радіально розходяться вісім вулиць. Після скасування Гетьманщини, колишнє козацьке місто стало головним осередком розвитку української культури та просвіти на території Російської імперії.
Головні пам’ятки: Полтавський краєзнавчий музей, Біла альтанка, Кругла площа, Свято-Успенський кафедральний собор, Хрестовоздвиженський жіночий монастир, Музей-садиба Івана Котляревського.
Вінниця
Населення: 370 000 жителів
Місто, яке неодноразово очолювало рейтинг найкомфортніших для проживання обласних центрів України. Хоча свою туристичну славу Вінниця отримала завдяки найбільшому у Європі плаваючому світломузичному фонтану, тут є на що подивитися і любителям історичних пам’яток. Особливо виділяється музей-садиба Миколи Пирогова, у крипті якого спочиває забальзамоване тіло геніального хірурга.
Головні пам’ятки: Фонтан Рошен, Національний музей-садиба М. І. Пирогова, Водонапірна вежа, Спасо-Преображенський собор, Вінницькі мури, Вінницький краєзнавчий музей.
Запоріжжя
Населення: 731 000 жителів
Запоріжжю вдається поєднувати славу «колиски» українського козацтва з статусом одного з головних промислових центрів сучасної України. Зовсім поряд з міськими індустріальними пейзажами розташувався затишний острів-заповідник Хортиця. Саме тут в 1556 році Дмитро Вишневецький заснував укріплення, яке частина істориків вважає першою Запорозькою Січчю.
Головні пам’ятки: Національний заповідник Хортиця, Історико-культурний комплекс Запорозька Січ, Дніпровська ГЕС, Музей техніки Фаетон, Соборний проспект, Музей історії запорозького козацтва.
Яремче
Населення: 8 040 жителів
Туристична столиця Український Карпат. Розмістившись на березі річки Прут, у мальовничій долині, оточеній горами, Яремче приваблює мандрівників казковими краєвидами, цікавими гірськими маршрутами, гірськолижними трасами, унікальними пам’ятками та гуцульським колоритом. Розвагу до смаку тут знайде навіть найвибагливіший турист у будь-яку пору року.
Головні пам’ятки: Водоспад Пробій, Скелі Довбуша, Церква Святого Іллі, парк-музей Карпати в мініатюрі, Гуцульський базар.
Коломия
Населення: 61 200 жителів
Колоритне прикарпатське місто, яке стало неформальний центром Покуття і Гуцульщини та батьківщиною коломийок – коротких жартівливих пісень, які зазвичай йдуть у супроводі з танцем. Коломиї вдалося добре зберегти європейський архітектурний шарм, створений за роки перебування міста в складі Австрійської імперії.
Головні пам’ятки: Музей писанкового розпису, Національний музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Йосафата Кобринського, Коломийська ратуша, Музей історії міста Коломиї, Палац культури та мистецтв Народний дім.
Дрогобич
Населення: 75 300 жителів
Не так давно це невелике галицьке місто було відоме на всю Європу, як один з головних нафтових і соляних центрів континенту. На згадку про славне минуле в Дрогобичі збереглися численні старовинні вілли та найстаріше діюче підприємство України – Дрогобицький солевиварювальний завод, перша згадка про який датується XIV століттям.
Головні пам’ятки: Церква Святого Юра, Дрогобицька ратуша, Костел Святого Апостола Варфоломея, Собор Пресвятої Трійці, Велика синагога.
Жовква
Населення: 13 800 жителів
Колишня резиденція короля Речі Посполитої Яна III Собеського. Жовква – це єдине місто на території України, спроектоване за зразком італійських «ідеальних міст». Суть цієї концепції полягала у створенні збалансованої планувальної структури поселення, коли кожному архітектурному об’єкту відводилося певне розміщення відносно інших.
Головні пам’ятки: Жовківський замок, Площа Вічева, Костел святого Лаврентія, Жовківська ратуша, Церква Святої Трійці.
Берегове
Населення: 23 500 жителів
Старовинне закарпатське місто з угорським колоритом. Крім численних архітектурних пам’яток минулих століть, Берегове відоме своїми термальними мінеральними водами та багатими виноробськими традиціями. Жодна екскурсія містом не може вважатися повноцінною, якщо вона не закінчується в одному берегівських винних погребів.
Головні пам’ятки: Палац комітатського суду (Закарпатський угорський інститут імені Ференца Ракоці II), Графський двір князя Габора Бетлена, Костел Воздвиження Святого Хреста, Костел реформаторів, Виноробня Шато Чизай.
Умань
Населення: 82 600 жителів
Хоча Умань асоціюється в першу чергу з найрозкішнішим парком України, місто не обділене і історичними пам’ятками. Щороку на юдейський Новий Рік Умань наповнюють євреї-хасиди, які з’їжджаються з всього світу до могили цадика Нахмана. Вважається, що ця святиня буде захищати людину, яка тут побуває, як при житті, так і після смерті.
Головні пам’ятки: Національний дендрологічний парк Софіївка, Могила рабина Нахмана з Брацлава, Костел Успіння Пресвятої Діви Марії (Уманська картинна галерея), Уманський краєзнавчий музей.
Хотин
Населення: 9 130 жителів
Хотин розташувався на мальовничому березі Дністра, в оточенні відразу двох національних природних парків – Хотинського і Подільських Товтр. Беззаперечним символом давнього міста стала неприступна середньовічна фортеця, висота стін якої сягає 40 метрів.
Головні пам’ятки: Хотинська фортеця, Хотинська митниця, Церква Олександра Невського, Свято-Покровський собор.
Білгород-Дністровський
Населення: 48 600 жителів
Колишній античний поліс Тіра, заснований грецькими колоністами в IV столітті до нашої ери. Розташоване на березі Дністровського лиману місто неодноразово переходило від однієї держави до іншої і змінило не одну назву. Центральне місце серед строкатого архітектурного спадку Білгорода-Дністровського займає Аккерманська фортеця – найбільша на території України.
Головні пам’ятки: Аккерманська (Білгород-Дністровська) фортеця, руїни античного міста Тіра, Свято-Вознесенський собор, Церква Іоанна Предтечі.
Прип’ять
Населення: 0 жителів
Прип’ять є прикладом блискучих перспектив і жахливих наслідків. Мертве місто посеред Чорнобильської зони відчуження приваблює не тільки науковців, а й любителів гострих відчуттів та нетривіальних пізнавальних екскурсій. Сучасна Прип’ять – це територія легенд, похмурих пейзажів і торжества природи, яку журнал Форбс назвав найекзотичнішим місцем для туризму на планеті.
Головні пам’ятки: Чорнобильська АЕС, Парк розваг, Готель Полісся, Палац культури Енергетик.
Миколаїв
Населення: 480 000 жителів
Хоча Миколаїв був заснований як кораблебудівна верф, а пізніше і центральне управління Чорноморського флоту, місто розкинулося не на морському узбережжі, а на берегах широкого гирла річки Південний Буг. У регулярно спланованій центральній частині Миколаєва збереглося багато споруд, зведених в кінці XVIII – на початку XX століття.
Головні пам’ятки: Миколаївський зоопарк, Миколаївський музей суднобудування і флоту, Миколаївський обласний краєзнавчий музей, Костел святого Йосипа, Миколаївський обласний художній музей імені В. В. Верещагіна.
Житомир
Населення: 264 000 жителів
За легендою, Житомир був заснований в 884 році дружинником київських князів Аскольда і Діра, який відмовився служити їх вбивці Олегу. Оточене лісами місто багате на старовинні храми найрізноманітніших християнських конфесій. Житомир також відомий, як батьківщина основоположника практичної космонавтики Сергія Корольова.
Головні пам’ятки: Музей космонавтики імені Сергія Павловича Корольова, Спасо-Преображенський собор, Свято-Михайлівський кафедральний собор, Собор святої Софії, Житомирський обласний краєзнавчий музей (Єпископський будинок).
Херсон
Населення: 286 000 жителів
Заснованому поблизу місця впадіння Дніпра в Чорне море місту нарікали долю «південного Петербурга». Хоча врешті цей амбітний статус отримала Одеса, Херсон залишився адміністративним центром причорноморської губернії, що відобразилося на його архітектурі. Прогулюючись містом все ще можна знайти будівлі і вали – залишки колись величної Херсонської фортеці.
Головні пам’ятки: Катерининський собор, Херсонський художній музей імені Олексія Шовкуненка, Херсонський краєзнавчий музей, Очаківська брама, Північна брама.
Суми
Населення: 262 000 жителів
Колишнє козацьке місто, яке перетворилося на «цукрову столицю» Російської імперії. Шукали в Сумах і нафту. Хоча пошуки були безрезультатні, вони подарували місту один з його символів – білосніжну дерев’яну альтанку, побудовану без єдиного цвяха над вже непотрібною свердловиною.
Головні пам’ятки: Сумська альтанка, Свято-Троїцький собор, Спасо-Преображенський собор, Воскресенський собор, Сумський художній музей імені Никанора Онацького.
Черкаси
Населення: 274 000 жителів
Черкаси розташовані на високому правому березі Дніпра, з якого відкривається чудовий краєвид на найбільше в Україні Кременчуцьке водосховище. В місті також можна побачити найбільший християнський храм України і найбільший буддистський храм Європи.
Головні пам’ятки: Блакитний палац (Готель Слов’янський), Будинок Щербини, парк Долина Троянд, Черкаський зоопарк, буддистський храм Білий лотос.
Кропивницький
Населення: 225 000 жителів
Місто тюльпанів та першого українського професійного театру, на честь засновника якого Кропивницький і отримав свою сучасну назву. Місто може похвалитися досить великою кількістю збережених історичних будівель, фасади яких багато оздоблені ліпниною та іншими декоративними деталями.
Головні пам’ятки: Дендропарк, Кропивницький академічний український музично-драматичний театр імені М. Л. Кропивницького, Кіровоградський обласний художній музей, Кіровоградський краєзнавчий музей, Спасо-Преображенський собор.
Рівне
Населення: 246 000 жителів
Непримітний на перший погляд обласний центр з давньою та насиченою історією. Рівному довелося побути столицею як невеликого удільного князівства, так і Райхскомісаріату Україна, створеного на окупованих Німеччиною українських землях. Про бурштинову славу міста нагадує музей цього напівдорогоцінного каменю.
Головні пам’ятки: Рівненський зоопарк, Рівненська обласна філармонія (Костел святого Антонія), Свято-Воскресенський кафедральний собор, Музей бурштину, Рівненський обласний краєзнавчий музей.
Тимчасово окуповані території
Території Криму і Донбасу, тимчасово окуповані Російською Федерацією
Севастополь
Населення: 403 000 жителів
Севастополь заснований на березі Чорного моря в місці, де в минулому існував найбільший античний грецький поліс Херсонес Таврійський. В 988 році тут прийняв хрещення київський князь Володимир Святославович. На архітектурний вигляд міста сильно вплинули горбистий рельєф і порізаність узбережжя морськими бухтами. Центральна частина Севастополя побудована в єдиному класичному стилі з білого інкерманського каменю.
Головні пам’ятки: Національний заповідник Херсонес Таврійський, Володимирський собор (Херсонес), Пам’ятник затопленим кораблям, Володимирський собор (Усипальня адміралів), Панорама Оборона Севастополя 1854—1855 років, 35-та берегова батарея, Севастопольський академічний російський драматичний театр імені А. В. Луначарського, Графська пристань.
Ялта
Населення: 79 000 жителів
До початку російської окупації Ялта була головним морським курортом України. Це сонячне місто розташувалося на мальовничому південному узбережжі Криму, посеред природного амфітеатру, утвореного смугою Кримських гір. Ялта поєднала в собі екзотичну для України субтропічну природу і елегантну архітектуру XIX – початку XX століть. Слід розрізняти власне місто Ялту та Велику Ялту – нерозривний ланцюг курортних селищ протяжністю понад 50 кілометрів.
Головні пам’ятки: Набережна імені Леніна, Ялтинський зоопарк Казка, Собор Олександра Невського, Будинок-музей Чехова, Римо-католицький храм Непорочного зачаття Пресвятої Діви Марії (Органний зал), Канатна дорога Ялта-Горка.
Бахчисарай
Населення: 26 600 жителів
Колишня столиця могутнього Кримського ханства – прямого спадкоємця Золотої Орди, якому сплачували данину правителі Московії. Побудований посеред Кримських гір Бахчисарай досі зберігає колорит старого східного міста. Не варто обмежуватися оглядом пам’яток лише самого Бахчисарая, центральне місце серед яких займає родова резиденція династії Гереїв. Багато цікавого можна побачити і в навколишніх горах.
Головні пам’ятки: Ханський палац, Успенський Анастасіївський чоловічий монастир, печерне місто Чуфут-Кале, Бахчисарайський парк мініатюр, Велика ханська мечеть, музей Ларішес.
Сімферополь
Населення: 342 000 жителів
Сучасна столиця Криму заснована на місці Неаполя Скіфського – столиці Скіфського царства. До початку російської окупації Севастополь був незаслужено обділений увагою українських туристів, більшість з яких розглядали його лише як місце зупинки дорогою на море. Місто має досить багатий архітектурний і культурний спадок, який не обмежується періодом перебування Сімферополя в складі Російської імперії та СРСР.
Головні пам’ятки: руїни античного міста Неаполь Скіфський, Олександро-Невський собор, Свято-Троїцький жіночий монастир, Кримський етнографічний музей, Кримський республіканський краєзнавчий музей.
Керч
Населення: 151 000 жителів
Колишній Пантікапей – столиця Боспорської держави, заснована грецькими колоністами в VI столітті до нашої ери. Більшість дослідників вважають Керч найдавнішим безперервно існуючим поселенням на території України. Довга історія наклала свій відбиток на пейзажі розташованого між Чорним і Азовським морями міста, а місцеві археологічні знахідки прикрашають колекції найбільших музеїв світу.
Головні пам’ятки: руїни античного міста Пантікапей, Церква Івана Предтечі, фортеця Єні-Кале, Керченська фортеця, Царський курган.
Євпаторія
Населення: 108 000 жителів
Євпаторія заснована на березі Чорного моря в місці, де в минулому існував античний грецький поліс Керкінітида. Цей популярний курорт славиться не тільки своїми піщаними пляжами, а й мінеральними водами і лікувальними грязями. Любителям історії буде цікаво прогулятися вулицями старого міста Євпаторії.
Головні пам’ятки: мечеть Джума-Джамі, Комплекс караїмських кенас, Свято-Миколаївський собор, брама Одун-базар капуси, Євпаторійський дельфінарій.
Феодосія
Населення: 68 000 жителів
Заснована в VI столітті до нашої ери, як невеликий грецький поліс, до кінця середньовіччя Феодосія перетворилася на головний порт Північного Причорномор’я, відомий під назвою Кафа. Місто стане чудовим вибором для тих, хто хоче поєднати пляжний або оздоровчий відпочинок з насиченою екскурсійною програмою.
Головні пам’ятки: Феодосійська національна картинна галерея імені І. К. Айвазовського, Генуезька фортеця, Дача Стамболі, Феодосійський музей старожитностей, Музей Олександра Гріна.
Донецьк
Населення: 908 000 жителів
Хоча до початку російської окупації Донецьк мав славу похмурої індустріальної столиці України, насправді це дуже зелене місто, одним з символів якого стали троянди. Скромний історичний спадок Донецька компенсують численні міські музеї та цікаві зразки радянської і сучасної архітектури.
Головні пам’ятки: Донбасс Арена, Донецький парк кованих фігур, Преображенський собор, Центральний парк культури і відпочинку імені Щербакова, Бульвар Пушкіна.