25 найкращих театрів і концертних залів України
Львівський національний академічний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької
Львівська обл., м. Львів
Оперний театр, названий на честь зірки української і світової сцени Соломії Крушельницької. Оскільки центр Львова в кінці XIX століття був щільно забудований, проект створення такої грандіозної споруди передбачав перекриття міської річки Полтви суцільними бетонними склепіннями та перетворення її на підземний колектор. Стилістично зведена в 1897-1900 роках будівля – це вишукана суміш неоренесансу і необароко, що виділяється багатим декором фасадів. Не менш чудово виглядає інтер’єр театру, оздоблений золотом, кольоровим мармуром, ліпниною, скульптурами та фресками видатних майстрів.
Одеський національний академічний театр опери та балету
Одеська обл., м. Одеса
Найстаріший оперний театр України, побудований в 1884-1887 роках. Це справжній архітектурний шедевр, що поєднав в собі стилі віденського бароко в зовнішньому оформленні та французького рококо в оформленні інтер’єрів. Особливо вражає глядацька зала: ліпні орнаменти з позолотою, куполи, скульптури, оббиті червоним оксамитом крісла і розписана стеля, на якій зображені сцени з творів Шекспіра. Приміщення має форму підкови, що забезпечує йому унікальну акустику, коли навіть на балконах чутно шепіт зі сцени. Сама ж сцена театру пам’ятає Чайкоського, Римського-Корсакова, Рахманінова, Карузо, Шаляпіна, Крушельницьку.
Національний академічний театр опери та балету України імені Тараса Шевченка
Київ
Найбільший оперний театр України, глядацька зала якого вміщує понад 1600 глядачів. Багато оздоблена споруда в стилі модерн була побудована в 1898-1901 роках. Всередині відвідувачів чекали венеційські дзеркала, позолота, мармур, візерункова ліпнина, вишукані оксамитові крісла та витончені світильники з Відня. Над головним входом опери встановили офіційний герб Києва із зображенням архістратига Михаїла, проте за наполяганням Київського митрополита Фіогноста, який вважав театр гріховним закладом, герб замінили алегоричною композицією: геральдичні грифони тримають у лапах ліру як символ музичного мистецтва.
Національний будинок органної і камерної музики України (Костел святого Миколая)
Київ
Діючий римо-католицьких храм, в якому також розміщений Національний будинок органної і камерної музики України. Костел побудований в 1899-1909 роках в неоготичному стилі видатним київським архітектором Владиславом Городецьким. Він застосував нову технологію створення фундаменту з використанням бетонних паль та залізобетону. Будівля вирізняється стрункими пропорціями, легкістю і ясністю композиційної структури. В 1979 році в храмі був встановлений спеціально сконструйований орган, який складається з 3846 труб.
Одеська обласна філармонія
Одеська обл., м. Одеса
Одеська обласна філармонія займає одну з найгарніших та найоригінальніших споруд міста – колишню Нову купецьку біржу. Зведена в 1894-1899 роках архітектором Олександром Бернардацці будівля поєднала в собі риси італійської готики, неоренесансу і неомавританського стилю. Головну концертну залу філармонії прикрашає унікальна дерев’яна стеля з ліванського кедру, виготовлена без жодного цвяха. Також вартий уваги мальовничий внутрішній дворик споруди, в якому розташувався ресторан Бернардацці.
Чернівецький музично-драматичний театр імені Ольги Кобилянської
Чернівецька обл., м. Чернівці
Чернівецький музично-драматичний театр побудований в 1904-1905 роках у стилі віденського бароко. Головний вхід будівлі прикрашений горельєфом і скульптурами з грецької міфології, а в нішах уздовж бокових фасадів встановлені бюсти знаменитих митців різних епох та країн. В інтер’єрі споруди використано позолочену ліпнину, що у поєднанні з вишневим кольором в оформленні глядацького залу створює атмосферу розкоші і вишуканості. За радянських часів театру надали ім’я видатної буковинки Ольги Кобилянської та встановили поряд пам’ятник письменниці.
Національна філармонія України
Київ
Епіцентр музичного життя України. Національна філармонія – це домашній концертний майданчик Академічного симфонічного оркестру України та ще понад десятка творчих колективів. Головна зала філармонії розташована в побудованому в 1882 році Будинку купецьких зборів. В минулому тут відбувалися музичні і літературні вечори, бали, сімейні свята, благодійні лотереї. Завдяки неперевершеній акустиці будівлю вдалося врятувати від знесення, запланованого радянською владою під час повоєнної відбудови Хрещатика.
Будинок актора (Київська кенаса)
Київ
Найекзотичніше творіння «Київського Гауді» Владислава Городецького. Кенаса побудована в 1898-1902 роках на замовлення караїмської громади міста. Релігія цього малочисельного народу тюркського походження поєднує в собі елементи юдаїзму, християнства і ісламу. Архітектор надав розкішно оздобленій споруді риси мавританської архітектури. В 1981 році колишній молитовний будинок перетворився на Будинок актора. В наш час тут відбуваються концерти, вистави, конференції, виставки та інші заходи Національної спілки театральних діячів України.
Київський академічний театр ляльок
Київ
За свою майже столітню історію найстаріший ляльковий театр України змінив не одну адресу, його вистави ставилися в приміщеннях Кінотеатру Роте Фане, Палацу піонерів, Будинку актора та Синагоги Бродського. Сучасна будівля театру відчинила свої двері в 2005 році. Спеціально побудована для юних глядачів споруда має вигляд казкового замку як зовні, так і в оформленні інтер’єру. При театрі діють дитяче кафе та музей ляльок.
Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка
Київ
Своєю появою Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка завдячує актору та режисеру Миколі Соловцову, якому вдалося переконати київських градоначальників побудувати великий театр, що за своїми масштабами не поступався би провідним петербурзьким і московським закладам. Будівля з неогрецьким фасадом та глядацькою залою в стилі рококо була зведена в 1898 році і перебудована в 1959-1960 роках. З 1926 року театр належить заснованому в Вінниці колективу імені Івана Франка.
Харківський національний академічний театр опери та балету імені Миколи Лисенка
Харківська обл., м. Харків
Харківський театр опери та балету заснований в 1925 році в столичному на той час місті, як головна опера Радянської України. В 1970-1990 роках для театру була зведена нова будівля в стилі постмодернізму. Архітектура споруди побудована на контрасті великої нависаючої «плити» двох верхніх поверхів і складної пластики вхідних вестибюлів, фоє та інших приміщень нижніх поверхів. За величезні розміри і оригінальний зовнішній вигляд харків’яни прозвали новий театр «авіаносцем».
Національний академічний драматичний театр імені Лесі Українки
Київ
Найстаріший постійний театр Києва, заснований в 1891 році режисером і актором Миколою Соловцовим. Заклад розташований в приміщенні колишнього театрально-розважального комплексу Бергоньє, перебудованому в 1920-х роках. Хоча ім’я Лесі Українки було присвоєно театру ще в радянські часи, до початку повномасштабного російського вторгнення він мав славу головного осередку російської культури в столиці України. З 2022 року всі вистави колективу перекладені та демонструються українською мовою.
Національний цирк України
Київ
Хоча перше стаціонарне приміщення, призначене для циркових вистав, з’явилося в Києві ще в 1875 році, сучасний Національний цирк України веде свою історію з 1955 року. Розташована на Площі Перемоги будівля – один з найяскравіших зразків столичної архітектурної спадщини радянського періоду. Трикутна форма виділеної під будівництво ділянки зумовила незвичну об’ємно-просторову композицію споруди, центром якої став тридцятиметровий залізобетонний купол.
Львівський академічний театр імені Леся Курбаса
Львівська обл., м. Львів
Розкішна неоготична будівля з насиченою історією. Відкрита в 1910 році як вар’єте Казино де Парі, вона стала домом для літературно-мистецького театру, кінотеатру, танцювального і джазового клубу, філармонії, палацу піонерів, центру народної творчості. З 1988 року тут розташовується відомий за межами України театр, створений Володимиром Кучинським та групою молодих акторів, котрі, як і видатний український режисер Лесь Курбас зі своїми колегами у 1918 році, відчули потребу «…вернутися прямо до себе, …сказати щось нове, тому, і тільки тому, створити театр».
Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької
Львівська обл., м. Львів
Найбільший театр України, який на час свого відкриття в 1842 році став третім за розмірами театром Європи. Монументальна будівля зведена на місці розібраного на початку XIX століття Низького замку та займає цілий квартал, обмежений вулицею Лесі Українки, проспектом Свободи, площею Князя Ярослава Осмомисла і вулицею Театральною. Австрійські архітектори Людвіг Піхль та Йоган Зальцман подарували своєму дітищу найкращі риси класицизму віденської школи. Споруда виділяється строгою симетрією планування, центром якого стала глядацька зала на 1460 місць.
Львівський Будинок Органної та Камерної Музики (Костел Марії Магдалини)
Львівська обл., м. Львів
Костел Марії Магдалини зведений на початку XVII століття ченцями-домініканцями за межами міських стін Львова. В австрійський період перебудований у бароковому стилі храм використовували як парафіяльний, а укріплений монастир переобладнали під жіночу в’язницю, закриту після розпаду імперії. В 1932 році тут було встановлено виготовлений у Чехії орган, найбільший на території України. Сьогодні перетворений на концертний зал костел також використовується, як художня галерея.
Одеський академічний український музично-драматичний театр імені В. Василька
Одеська обл., м. Одеса
Провідний драматичний театр Одеси розмістився в будівлі колишнього Театру Сибірякова, побудованому в 1902-1903 роках для приватної трупи оперного співака. Спершу споруда в стилі класицизму розміщувалася під номером 13, але після двох пожеж забобонні театрали вирішили, що номер потрібно поміняти. Проте це не допомогло і Олександр Сибіряков розорився, а приміщення театру перейшло першому постійному україномовному колективу міста.
Харківський академічний український драматичний театр імені Тараса Шевченка
Харківська обл., м. Харків
Харківський академічний український драматичний театр імені Тараса Шевченка був заснований в 1922 році в Києві видатним актором і режисером реформатором Лесем Курбасом, який дав йому поетичну назву Березіль. Через чотири роки колектив переїхав до Харкова, де зайняв приміщення найстарішого кам’яного театру міста. Незважаючи на серію реконструкцій, фасад зведеної в 1839-1841 роках будівлі зберіг свій первісний неокласичний стиль, в якому проглядаються риси французького ренесансу.
Київський національний академічний театр оперети
Київ
Київський національний академічний театр оперети поряд з традиційними оперетами здійснює також постановки мюзиклів, музично-пластичних дійств та шоу-програм. Культурно-розважальний заклад займає приміщення колишнього Троїцького народного дому. Побудований в 1901-1902 роках в прогресивному стилі раціоналізму він став прогресивним і за своєю суттю. З народним домом пов’язана діяльність низки громадських організацій та редакцій періодичних видань, тут проходили політичні збори і були створені перші в Києві профспілки.
Дніпропетровський академічний театр опери та балету
Дніпропетровська обл., м. Дніпро
Театр опери та балету у Дніпрі має два дні народження. Перший, створений в 1931 році колектив, після початку Другої світової війни був евакуйований до російського Красноярська і об’єднаний там з одеською трупою. Відродження культурного закладу відбулося в 1974 році. Хоча під час створення будівлі архітектори взяли за основу проект Житомирського музично-драматичного театру, зовнішнє та внутрішнє оформлення Дніпровської опери унікальне.
Закарпатська обласна філармонія
Закарпатська обл., м. Ужгород
Головна концертна зала Закарпаття розмістилася в приміщенні колишньої хоральної синагоги, побудованої в 1904 році на набережній річки Уж. Будівля спроектована в романтичному неомавританському стилі, до якого вплелися візантійські мотиви. Хоча в радянські роки відбулася реконструкція, в результаті якої зовнішній вигляд споруди став помітно скромнішим, Закарпатська обласна філармонія залишається однією з найяскравіших архітектурних пам’яток Ужгорода. Особливою гордістю закладу є старовинний орган, виготовлений чеською фірмою Рігер-Клосс.
Кропивницький академічний український музично-драматичний театр імені М. Л. Кропивницького
Кіровоградська обл., м. Кропивницький
Яскравий у всіх значеннях цього слова зразок архітектури класицизму, зведений в 1865-1868 роках, як зимовий театр молодого, але швидко зростаючого міста Єлисаветграду. В 1882 році в цих стінах народився перший професійний національний український театр, заснований письменником, драматургом, режисером і актором Марком Кропивницьким. На початку XXI століття спотвореній радянськими перебудовами споруді повернули її історичний вигляд.
Дім клоунів
Одеська обл., м. Одеса
В 2003 році в приміщенні колишнього одеського кінотеатру Дружба відкрився унікальний культурний центр – театр комік-трупи Маски під назвою Будинок клоунів. Вистави популярного колективу засновані на багатих традиціях класичного європейського цирку, театру абсурду та комедії дель арте. В склад центру також входить кінотеатр Маски, де демонструються фільми артхаусного і фестивального спрямування та арт-кафе Мана-Мана.
Кінний театр Запорозькі козаки
Запорізька обл., м. Запоріжжя
Розташований на острові Хортиця фольклорно-етнографічний театр, який відродив традиції запорозького козацтва. Вистави колективу акторів-каскадерів проходять під відкритим небом, на великому подвір’ї, поряд з яким розміщені глядацькі трибуни. Породисті коні, яскраві козацькі костюми, старовинна зброя і національна українська музика переносять глядачів на століття назад. Після виступу ви зможете покататися на конях, спробувати традиційні українські страви та придбати сувеніри, виготовлені прямо у вас на очах.
Тимчасово окуповані території
Території Криму і Донбасу, тимчасово окуповані Російською Федерацією
Севастопольський академічний російський драматичний театр імені А. В. Луначарського
Севастополь
Сучасний Севастопольський драматичний театр побудований в 1954-1956 роках на заміну старому міському театру, знищеному в роки Другої світової війни. Ніжно-жовта будівля в стилі класицизму розташувалася на березі Севастопольської бухти, чудово вписуючись в історичний архітектурний ансамбль Проспекту Нахімова. Фасад театру – це синтез різних декоративних елементів, які створюють загальну гармонійну картину, що асоціюється швидше з давньогрецьким храмом, ніж з творінням радянських архітекторів.
Добрий день, а чому немає Кропивницкького театру корифеїв – перший професійний український театр?
Доброго дня. Буде. До літа планую трохи відредагувати і дописати статті про Україну.
Жаль що зараз цього може і не має насправді. Бо іде війна(з 2022р. до 2023р.точно)