Коротка довідкова інформація про Грецію
Прапор і герб


Загальногеографічна карта

Державний устрій
Повна офіційна назва: Грецька Республіка
Форма правління: Парламентська республіка
Столиця: Афіни
Офіційна мова: Грецька
Адміністративний устрій: Греція складається з 7 децентралізованих адміністрацій і автономної чернечої області Святої Гори Афон.
Рівень демократії і свободи слова: Високий
Географія
Площа: 131 000 км²
Рельєф: Переважно гірський. Середня висота над рівнем моря – 498 метрів. Головний гірський масив – Динарське нагір’я. Найвища точка – гора Олімп (2 917 метрів над рівнем моря). Узбережжя Греції омивається водами Середземного моря, включаючи Егейське і Іонічне море. Ліси вкривають 30% території країни.
Найдовші річки: Мариця (480 км з яких 204 км на території Греції), Струма (415 км з яких 118 км на території Греції).
Найбільше озеро: Преспа (259 км², спільне з Абанією і Північною Македонією)
Найбільші острови: Крит (8 330 км²), Евбея (3 670 км²), Лесбос (1 630 км²), Родос (1 400 км²), Хіос (842 км²), Кефалонія (781 км²), Керкіра (Корфу) (592 км²).
Клімат: Субтропічний. Найвища зафіксована температура повітря + 48°C. Найнижча зафіксована температура повітря – 27°C.
Населення
Населення: 10 400 000 жителів
Етнічний склад: Греки (92%), албанці (4,4%).
Мовний склад: Грецька (99%)
Релігійний склад: Християнство (90%), іслам (2%), нерелігійні (5%).
Найбільші міста
Назва | Жителів |
---|---|
Афіни | 664 000 |
Салоніки | 315 000 |
Патри | 167 000 |
Пірей | 163 000 |
Лариса | 144 000 |
Іракліон | 140 000 |
Перістері | 139 000 |
Найбільші міські агломерації
Назва | Жителів |
---|---|
Афіни | 3 140 000 |
Салоніки | 802 000 |
Патри | 196 000 |
Іракліон | 162 000 |
Корисна інформація
Віза: Не потрібна. Дозволений строк безвізового перебування до 90 днів протягом 180 днів.
Валюта: Євро. Поділяється на 100 Євроцентів.
Різниця в часі з Україною: Відсутня
Побутова електрична мережа: Напруга 230 В. Частота 50 Гц. Тип розеток C, F.
Місцевий телефон екстреної допомоги: Швидка медична допомога: 112, 166. Поліція: 112, 100. Пожежно-рятувальна служба: 112, 199.
Чайові: В закладах громадського харчування прийнято залишати чайові в розмірі 5-10% від суми рахунку, хоча деякі ресторани замість цього додають плату за обслуговування. Як чайові таксистам зазвичай залишають дрібну здачу. Чайові готельним працівникам від 1 євро.
Транспорт
Транспортна система Греції включає практично всі види винайденого людиною транспорту – від порома до наземного метро. Потрібно, однак, зауважити, що інфраструктура в країні розвинена нерівномірно: на деякі віддалені острови можна доплисти тільки на човнах, а по суші і взагалі доведеться подорожувати в компанії з симпатичним віслюком.
Хоча залізниці Греції – найслабша ланка транспортної системи, але все ж таки подорожі місцевими поїздами не позбавлені особливого шарму. Головна залізнична гілка з’єднує Афіни і Салоніки та пролягає дуже мальовничим маршрутом через гірські хребти, тунелі і долини з видом на море. Для романтиків і любителів постукування коліс можна також порекомендувати маршрути Дьякофто – Калаврита та Волос – Ано-Лехонья – Мілес. Обидва шляхи пролягають гірськими районами з чудовими пейзажами.
Говорячи про транспорт Еллади, не можна не згадати про морське сполучення. Водний транспорт – чи не найпоширеніший у країні спосіб пересування. Столиця та інші великі міста пов’язані між собою розвиненою поромною мережею. На густозаселені острови пороми і дрібніші судна вирушають декілька разів на день. Однак, якщо острів невеликий, то кораблі туди плавають лише декілька разів на тиждень.
Розраховувати на пороми варто лише в теплий сезон: взимку нерідко відбувається скасування рейсів через погодні умови.
Головний конкурент водного транспорту – повітряний. З його допомогою не довше ніж за годину можна потрапити в найвіддаленіший куточок країни. Рейси найчастіше виконують національні перевізники Olympic Air та Aegean Airlines. На грецьких островах розташовано 11 міжнародних аеропортів, крім них працюють ще й 12 регіональних.
Міжміські автобуси Греції ходять не тільки материком, а й перевозять пасажирів до найближчих островів: вартість поромної переправи включена в ціну квитка.
Найкраще міський громадський транспорт розвинений у столиці країни Афінах. Тут є автобуси, тролейбуси, трамваї (вірніше сказати, трами – гібрид міського трамвая та приміського електропоїзда) і метро, що курсує не під землею, а на її поверхні.
Через відносно невисоку вартість проїзду, великою популярністю користується таксі. Однак, завжди варто бути уважними та стежити, щоб лічильник був увімкнений. Також через плутаність вулиць та нечітку нумерацію будинків водії нерідко блукають, а платити за зайві кілометри все одно доведеться пасажиру. З опівночі до п’ятої ранку діє подвійний тариф. На материковій частині країни таксисти зазвичай чітко дотримуються тарифів, а от на островах краще домовлятися про ціну заздалегідь.
Для оренди авто в Греції необхідно мати міжнародні права водія, вік 21 до 70 років та водійський стаж не менше трьох років. Наявність кредитної картки необхідна скрізь, крім острівних прокатних контор, де вимоги до клієнтів трохи простіші.
Звичних для нас автозаправок в грецьких містах не знайти, вони знаходяться лише на автострадах. У містах працюють невеликі заправні станції, розташовані прямо на перших поверхах будинків і відкриті тільки до 19:00.
Проживання
При класифікації грецьким готелям надають не «зірки», а категорії: Deluxe (5*), A (4*), B (3*) та C (2*). Під «екскурсійку» зазвичай пропонуються заклади категорій В і С – прості, але чисті та з усім необхідним у номерах. Пляжні готелі країни анітрохи не поступаються за якістю сервісу середземноморським сусідам: тут є і розкішні «п’ятірки», і добротні «четвірки». Якщо в одному готелі є гарний великий ресторан із національною кухнею, а в іншому, розташованому по сусідству, молодіжна дискотека, гостям обох доступно і те, і інше.
Грецькі монастирі також розміщують у себе мандрівників. Зрозуміло, що для цього слід неухильно дотримуватись прийнятого в них порядку: різностатевим постояльцям у нічлізі відмовлять, необхідно дотримуватися пристойності в одязі, а також не повертатися на територію монастиря пізніше за встановлений термін.
Кухня
Трапеза в житті греків здавна займає дуже важливе місце. Для них це і відпочинок, і спілкування, і все життя. Обід – це час, коли збирається вся сім’я, обговорюються справи та, куди ж без неї, політика.
У будь-якій точці грецького міста неодмінно знайдеться якийсь ресторан, закусочна, шашлична, кондитерська, кав’ярня, бар, таверна або пивна.
Основа грецької кухні – велика кількість овочів і зелені, молочних продуктів (особливо м’яких сирів), оливок та оливкової олії, хліба і вина. З «важкого» найчастіше готують баранину та м’ясо птиці, не цураються також яловичини і свинини. Рекомендуємо спробувати справжній грецький салат (як кажуть, відчуйте різницю), восьминога гриль, мусаку – запіканку з баклажанів, м’ясного фаршу та помідорів, пастиціо – різновид лазаньї, стифадо – м’ясне рагу з цибулею, спецофаї – перчені сосиски зі свіжими томатами, пайдакію – баранячі відбивні на грилі.
Греки дуже пишаються своїм сиром, у жодній країні світу не вживають цей продукт в таких кількостях. В кожному регіоні є свій сорт, яким він славиться.
У рибних тавернах (псаротаверна), як неважко здогадатися, можна скуштувати дуже смачну рибу: смажену, парену, варену, або, найчастіше, засмажену на вугіллі. Тут також можна буде скуштувати й інші дари моря: устриці, мідії, восьминоги.
На солодке варто замовити «загальнобалканську» баклаву або галактобуреко – листкове тістечко з кремовою начинкою. Грецький йогурт виготовляється з цільного коров’ячого, овечого чи козячого молока без додавання консервантів. Густий, надзвичайно поживний та корисний продукт використовується і як ласощі з медом та горіхами, і як заправка до салатів.
Повнолітнім мандрівникам обов’язково обов’язково потрібно скуштувати найсмачніші грецькі вина. Можна також спробувати місцеву анісову і виноградну горілку.
Шопінг
Кажуть, що у Греції є все, і це недалеко від істини. Відпочинок у цій сонячній країні можна поєднати із вигідними покупками, а особливу увагу варто звернути на шкіряний одяг та взуття, ювелірні прикраси із золота і срібла, а також на численні гастрономічні сувеніри: оливкову олію, сир, грецьке вино, анісову і виноградну горілку. Окремо варто сказати про місцеві шуби – вони відомі своєю якістю та порівняно невисокими цінами. Спеціальні тури до Греції по шуби користуються популярністю вже не перше десятиліття.
Якщо ви людина православна, то не пропустіть нагоди придбати грецькі ікони, які мають не тільки художню, а й особливу духовну цінність для віруючих.
Магазини на грецьких курортах працюють з ранку до пізнього вечора та переважно без перерв і вихідних. У нетуристичних містах магазини відкриті з 9:00 до 20:30-21:00 з перервою на месімері (грецьку сієсту) з 15:00 до 17:00-17:30. Великі супермаркети та торгові центри працюють з 8:00-9:00 до 21:00 незалежно від регіону країни.
Графік проведення розпродажів у Греції регулюється державою і зазвичай збігається із розпродажами в інших європейських країнах. Масштабних «сейлів» у цій країні два: літній сезон знижок триває з середини липня до кінця серпня, а зимовий – із середини січня до початку березня. Крім того, з 2012 року магазинам на законодавчому рівні дозволили проводити додаткові позасезонні розпродажі на початку травня та на початку листопада, кожен з яких триває близько 10 днів.