Коротка довідкова інформація про Португалію
Прапор і герб
Загальногеографічна карта
Основні відомості
Повна офіційна назва: Португальська Республіка
Площа: 92 000 км²
Населення: 10 200 000 жителів
Столиця: Лісабон
Офіційна мова: Португальська
Географія
Рельєф: Переважно гірський на півночі і переважно рівнинний на півдні. Головний гірський масив – Месета. Найвища точка – гора Піку (2351 метр над рівнем моря). Найвища точка материкової частини Португалії – гора Торре (1993 метри над рівнем моря).
Берегова лінія: 1 790 км. Узбережжя Португалії омивається водами Атлантичного океану.
Головні річки: Дору, Тежу, Гвадіана, Зезере.
Найбільше озеро: Алкева
Найбільші острови: Мадейра, Сан-Мігел, Піку, Терсейра.
Клімат: Субтропічний
Населення
Найбільші міста: Лісабон (545 000), Порту (231 000), Віла-Нова-де-Гая (188 000), Амадора (171 000), Брага (146 000), Коїмбра (106 000), Фуншал (105 000).
Найбільші міські агломерації: Лісабон (2 890 000), Порту (1 730 000), Коїмбра (264 000), Брага (247 000), Фуншал (215 000).
Етнічний склад: Португальці (95%)
Мовний склад: Португальська (95%)
Релігійний склад: Християнство (84%), нерелігійні (14%).
Державний устрій
Форма правління: Президентсько-парламентська республіка
Адміністративний устрій: Португалія складається з 18 округів та двох автономних регіонів.
Рівень демократії і свободи слова: Високий
Корисна інформація
Валюта: Євро
Різниця в часі з Україною: – 2 години
Побутова електрична мережа: Напруга 230 В. Частота 50 Гц. Тип розеток C, F.
Віза: Не потрібна. Дозволений строк безвізового перебування до 90 днів протягом 180 днів.
Транспорт
Автобуси в Португалії бувають чотирьох видів: міжміські експреси, місцеві, так звані каррейрас, які зупиняються на кожному перехресті та швидкісні машини класу люкс. У високий сезон квитки на міжміські рейси краще забронювати заздалегідь. В автобусах часто передбачені знижки для пасажирів віком до 26 років.
Залізниця пов’язує Лісабон з всіма найпопулярнішими курортами і туристичними містами країни. Португальські поїзди поділяються на регіональні, що зупиняються на всіх зупинках, звичайні міжрегіональні та експреси. Поїздки на звичайних міжрегіональних поїздах виходять більш тривалі, ніж на швидкісних автобусах, зате коштують дешевше.
Всі крупні португальські містах мають розвинену автобусну мережу. Щоб автобус зупинився, потрібно помахати водієві рукою із зупинки. Посадка відбувається тільки через передні двері. Альтернативою пішій прогулянці може стати двоповерховий екскурсійний автобус: одноденний проїзний Лісабоном коштує від 20 EUR, по Порту – від 10 EUR. Заходити і виходити в такий туристичний транспорт можна на будь-якій зупинці.
В Лісабоні та Порту є метро: перше складається з 4 ліній і працює з 6:00 до 1:00, друге – з 5 ліній і закривається на пів години пізніше.
Ще один популярний в великих містах вид громадського транспорту – трамваї. Тут можна зустріти як сучасні трамваї, так і чарівні ретро-вагончики, маршрут яких проходить не менш чарівними історичними кварталами.
Португальські таксі – чорно-зелені або бежеві, оснащені індикаторами (зелений сигнал означає «зайнято») і лічильниками. Ловити авто на вулиці марно: доведеться шукати спеціальну стоянку або викликати таксі по телефону. У нічний час розцінки підвищуються на 20%. Таксистам прийнято залишати чайові у розмірі 10% від вартості поїздки.
Взяти в Португалії авто напрокат нескладно. Для цього необхідно мати стаж водіння не менше року, бути не молодшим 21 року (в деяких компаніях – 25 років) і пред’явити кредитну картку або залишити заставу (у більшості фірм). Варто пам’ятати, що серед місцевих автомобілістів поширений непередбачуваний стиль водіння, а більшість мотоциклістів явно вважають вивчення ПДР зайвим інтелектуальним навантаженням. Підсумок – країна займає одне з перших місць у Європі за кількістю дорожньо-транспортних пригод.
Проживання
В Португалії переважають готелі високого рівня. Більша їх частина працює на базі сніданків, напівпансіон зустрічається рідко, а системи «все включено» майже немає взагалі. Це пояснюється тим, що в країні дуже смачна та різноманітна кухня: туристи вважають за краще спробувати все в різних місцях, а не харчуватися зі шведського столу.
Найкращі португальські готелі – це так звані поузади, що відповідають рівню 4-5 зірок. Більшість поузад розташовуються в реконструйованих старовинних будівлях, серед яких зустрічаються навіть справжні палаци і замки. Гостей тут годують переважно стравами місцевої кухні.
Є в Португалії житло і для бюджетних туристів. Наприклад, місцеві хостели визнані одними з найкращих в Європі: вони радують своїх постояльців гостинністю, чистотою та гідним рівнем сервісу.
Кухня
Португальська кухня радує ситними та різноманітними стравами з м’яса, риби і овочів, але все ж таки рибна кулінарія – основний її напрямок. Кухарям країни відомі понад 300 способів приготування тріски, вони також вміють готувати безліч страв із сардин, скумбрії, окуня та форелі.
Найчастіше тріску їдять з картоплею, крутими яйцями та паростками ріпи, приправленими оливковою олією і оцтом. З місцевих морських делікатесів також варто спробувати кальдейраду – густу юшку з різних видів риби та інших морепродуктів, морського окуня, рибу-меч (не рекомендується їсти вагітним жінкам), смажених молюсків і крокети з крабів.
М’ясо на португальському столі з’являється рідше, ніж риба, але якщо вже місцевий кухар береться за приготування м’яса, воно виходить надзвичайно смачним. Відбувається це в основному через використання великої кількості зелені, часнику, цибулі та інших прянощів.
В національній кухні широко використовується рис, причому не тільки як гарнір до других страв, але і як десерт – з молоком та яйцями, цукром, ваніллю, корицею або скоринкою лимона.
Завершувати трапезу прийнято соками або фруктами, серед яких особливо виділяються найсмачніші ананаси з Азорських островів і банани з Мадейри.
Португальські вина славляться на весь світ своїм вишуканим смаком. В країні виробляється безліч червоних, білих і «зелених», що нагадують шампанське, вин. Останні заслужили свою назву зовсім не через колір, а через вік. Це молоді сухі вина, які виробляються в північній провінції Мінью. Вишуканий напій з легкою кислинкою і бульбашками відмінно втамовує спрагу та підходить до багатьох страв. А портвейн – це і зовсім візитна картка Португалії: білий п’ють як аперитив, а червоний – на десерт.
Чайові в ресторанах і кафе не є обов’язковими, але якщо вас влаштовує якість обслуговування, можна залишити офіціанту близько 10% від суми рахунку.
Шопінг
В Португалії можна купити якісний та модний одяг і взуття, вишивку та мережива ручної роботи, столову кераміку, вироби із золота, оригінальний білий або червоний портвейн, всесвітньо відоме вино мадеру.
Традиційний португальський сувенір – біло-блакитна керамічна плитка азулежуш. Вона прийшла в країну з арабської культури і до цього дня служить прикрасою місцевих будинків як зсередини так і зовні. На плитці зображують не лише абстрактні візерунки, а й вулиці міст, старі трамваї, знаменитих півників Барселуш і, навіть, двори з розвішаною на мотузці білизною.
Розпродажі в Португалії проходять за традиційним європейським графіком, двічі на рік – влітку та взимку. Зимовий розпродаж стартує приблизно через тиждень після Нового року і триває до кінця лютого. Літній сезон знижок розпочинається у серпні та триває до перших чисел жовтня. На самому початку сезону розпродажів анонсуються знижки 20-30%, а ближче до кінця вони досягають 80%. Але, зазвичай, до того моменту на полицях залишаються тільки неходові розміри і моделі, тому оптимальний час для шопінгу в Португалії — середина розпродажного сезону.
Магазини працюють у будні дні з 9:00 до 19:00, великі супермаркети можуть закриватися пізніше – близько 20:00-21:00. Торгові центри зазвичай працюють до 23:00, але й відкриваються пізніше – об 11:00. По суботах більшість магазинів працює лише до обіду, а в неділю закрито все, окрім невеликих міні-маркетів при автозаправках. Асортимент там небагатий, але товари першої необхідності знайти можна.