25 найцікавіших пам’яток Австрії
Шенбрунн
Відень
Колишня літня резиденція імператорів династії Габсбургів, побудована в помпезному стилі австрійського бароко. Розкішний палац, що складається з 1440 кімнат, оточує не менш вражаючий французький парк, прикрашений численними скульптурами міфологічних персонажів і фонтаном Нептуна. На території парку знаходяться літній театр, тріумфальна арка Глорієтта, оранжерея та найстаріший діючий зоопарк світу. В минулому при резиденції працювала відома скульптурна майстерня, твори якої розходилися всією Австрійською імперією, включаючи Львів. З 1990-х років більша частина палацових приміщень перетворена на музей.
Гофбург
Відень
Колишня зимова резиденція династії Габсбургів і основне місцеперебування імператорського двору у Відні. Грандіозний палацовий комплекс займає цілий міський квартал та об’єднує в собі десятки будівель і внутрішніх двориків, зведених в різні епохи та витриманих в різних архітектурних стилях. Сьогодні Гофбург продовжує виконувати покладену на нього багато століть назад функцію символу державної влади: тут розміщується резиденція президента Австрії. Зрозуміло, що така «спеціалізація» передбачає певні обмеження. Проте, навіть відкритих для туристів залів вистачає, щоб цікаво провести в палаці цілий день.
Собор святого Стефана
Відень
Середньовічний Собор святого Стефана став символом не тільки Відня, а й всієї Австрії. Його величний шпиль, що підноситься на 136 метрів, видно з більшості районів міста. Готичний храм відомий не лише своєю архітектурою, тут зберігаються численні реліквії, які вважаються витворами мистецтва світового рівня. В крипті собору знаходиться усипальниця монаршої династії Габсбургів, а під його східним крилом – катакомби. У цьому підземному цвинтарі ховали і звичайних віденців. В обох вежах храму відкрито оглядові майданчики, що дозволяють помилуватися мальовничими краєвидами міста та мозаїчним дахом будівлі.
Віденська державна опера
Відень
Віденська державна опера однаково вражає як переліком великих виконавці, які тут виступали, так і розкішною неоренесансною архітектурою. Багато оздоблений фасад споруди прикрашають скульптури п’яти муз, що вважалися охоронницями мистецтва ще з часів античності. Всередині театру можна побачити картини, які зображують фрагменти відомих оперних постановок та бюсти знаменитих композиторів, чиї безсмертні твори звучать з віденської сцени вже понад півтора століття. Опера відразу стала улюбленим місцем відпочинку столичної аристократії, а чайна кімната театру була створена за особистим замовленням імператора.
Бельведер
Відень
Палацово-парковий комплекс, зведений як заміська резиденція для одного з найуславленіших полководців XVIII століття принца Євгенія Савойського. Бельведер складається з Верхнього і Нижнього палаців, навколо яких розбитий найстаріший в Європі альпійський сад, де можна побачити різноманіття флори альпійських гірських екосистем. В 1781 році на території резиденції був відкритий один з перших публічних художніх музеїв світу, а з 1903 року комплекс перетворився на Австрійську галерею Бельведер. Основна експозиція закладу присвячена австрійським художникам XIX-XX століть.
Віденська ратуша
Відень
Неоготична будівля з п’ятьма баштами-шпилями, найвища з яких здіймається на висоту 92 метри. Вінчає споруду бронзова фігура Ратхаусмана – озброєного латника з прапором, охоронця міських свобод та привілеїв. Біля його ніг знаходиться оглядовий майданчик, куди ведуть 256 сходинок. Щорічно в приміщеннях ратуші і на прилеглій території відбуваються сотні культурних подій – виставок, концертів, балів та головний різдвяний ярмарок країни Крісткіндльмаркт.
Фортеця Гогензальцбург
Зальцбург
Одна з найкраще збережених середньовічних фортець і найвідвідуваніша пам’ятка Австрії за межами Відня. Гогензальцбург розташований на вершині гори, яка підноситься на 120 метрів над містом, завдяки чому укріплення можна побачити майже з будь-якої точки Зальцбурга. В 1500 році тут був запущений перший у світі фунікулер для доставки на гору продуктів і інших товарів. Сучасний фунікулер доставляє в перетворену на музей фортецю численних туристів. В колекції Гогензальцбурга представлені експонати з історії міста та військової історії Австрії.
Музей історії мистецтв
Відень
Один з найбільших художніх музеїв світу, в колекції якого зберігаються шедеври західноєвропейського і античного мистецтва. Особливий інтерес представляє зібрання творів Брейгеля старшого: саме у віденському закладі зосереджено картини його «золотого періоду», наприклад, знаменитий цикл Пори року та Вавилонська вежа. Музей також відомий своєю багатою нумізматичною колекцію, яка включає 700 тисяч монет, паперових грошей, чеків, облігацій, орденів і всіляких відзнак.
Музей природознавства
Відень
Архітектурний близнюк розташованого навпроти Музею історії мистецтв, побудований для розміщення колекцій природних експонатів Габсбургів. Його нерідко називають «музеєм у музеї»: цінні археологічні знахідки тут знаходяться у розкішних залах зі старовинними полотнами, а неоренесансні палацові інтер’єри викликають не менший ажіотаж, ніж скам’янілості вимерлих тварин і рідкісні мінерали. Серед знаменитих артефактів закладу фігурка Вілендорфської Венери, створена людиною 25 тисяч років тому, та повний скелет диплодока – одного з найбільших динозаврів.
Альбертіна
Відень
Одна з найбільших у світі збірок оригінальних малюнків та друкованої графіки. Відкритий в 1776 році музей названий на честь свого засновника – герцога Альберта Саксон-Тешенського. Вже тоді колекція невтомного збирача мистецтва нараховувала понад 200 тисяч експонатів, серед яких були роботи таких майстрів, як Леонардо да Вінчі, Мікеланджело Буонарротті, Рафаель Санті, Ієронім Босх, Пітер Пауль Рубенс, Рембрандт ван Рейн.
Палац Мірабель
Зальцбург
Назва Мірабель утворена поєднанням двох італійських слів: дивовижний та гарний. Історія цього мальовничого місця бере свій початок в 1606 році. Вольф Дітріх Райтенау, що служив в ті часи архієпископом Зальцбурга, полюбив прекрасну дівчину Соломію Альт і, незважаючи на всі заборони церкви, не відмовився від своєї коханої та побудував для неї оточений садами палац. Через декілька років Райтенау був заарештований, а Мірабель перетворили спочатку на єпископську резиденцію, а пізніше на міський магістрат і канцелярію бургомістра.
Пратер
Відень
Велика паркова зона площею понад шість квадратних кілометрів, розташована між Дунаєм і Дунайським каналом. Зазвичай назва Пратер асоціюється з парком атракціонів. Насправді ж гойдалки та каруселі – лише невелика частина улюбленого місця відпочинку жителів Відня, так званий Сосисковий або Народний Пратер. Більша частина зі згаданих шести кілометрів припадає на Зелений Пратер – старий тінистий парк, місцями майже ліс, де можна поблукати затишними алеями, покататися на велосипеді чи дитячій залізниці або влаштувати пікнік.
Шенбруннський зоопарк
Відень
Найстаріший зоопарк світу, закладений в 1752 році на території палацового комплексу Шенбрунн, як наступник імператорського звіринця, що існував в Відні з XVI століття. Посередині кола, поділеного на 13 секторів-вольєрів, був споруджений літній павільйон, де великосвітські гості збиралися на раути в оточенні екзотичних тварин. Хоча в наш час територія комплексу зросла, а умови утримання тварин стали максимально наближені до природного середовища, в Шенбруннському зоопарку збережено чарівну атмосферу XVIII століття.
Зальцбурзький собор
Зальцбург
Зальцбурзький собор присвячений покровителям міста, святим єпископам Руперту і Вергілію, які правили тут в VIII столітті. Пожежі, руйнування та хаотична забудова призвели до того, що храм перегородив Резиденцплац – головну площу історичного центру Зальцбурга, розділивши її на дві рівні половини. Парадний ж фасад будівлі виходить на невелику площу Домплац. Головний скарб собору – орган під звуки якого охрестили композитора Вольфганга Амадея Моцарта. Пізніше юний геній гратиме на цьому органі і навіть напише спеціально для нього декілька хоралів.
Музейний квартал
Відень
Гігантський музейний комплекс, що поєднав в собі близько 70 культурних об’єктів. За величним бароковим фасадом, зведеним на початку XVIII століття, спочатку ховалися стайні, казарми, кавалерійський манеж та інші будівлі, необхідні для забезпечення імператорського двору засобами пересування. Після Першої світової війни кінний транспорт втратив актуальність і покинуту споруду розміром в міський квартал перетворили на найбільший виставковий павільйон країни.
Хельбрунн
Зальцбург
Літня заміська резиденція князя-архієпископа Зальцбурга Маркуса Сіттікуса фон Хоенемса. Хельбрунн увібрав в себе все найкраще, що могли запропонувати архітектори XVII століття. Розкішний бароковий палац оточує великий ландшафтний парк з скульптурами, фонтанами, штучними гротами і водоймами, мисливським «замком», амфітеатром та дивовижним механічним театром, в якому 256 фігурок рухаються під звуки водяного органу, зображуючи побутові сценки з життя середньовічного міста.
Монастир у Мельку
Мельк
Розкішний бенедиктинський монастир, зведений на скелі над Дунаєм. Абатство приваблює туристів як виразною бароковою архітектурою, так і своїми художніми та історичними скарбами. Вздовж південної сторони будівлі проходить двохсотметрова Імператорська галерея, на стінах якої висять портрети всіх австрійських правителів. Поряд з галереєю розміщені колишні імператорські покої, перетворені на музей. При монастирі діє найстаріша школа країни, заснована ще в XII столітті.
Кришталеві світи Сваровскі
Ваттенс
Музей кришталю, створений до 100-річного ювілею компанії Сваровскі, яка спеціалізується на виробництві прикрас зі скла. Вхід у Кришталеві світи увінчаний головою «велетня» – це вкритий травою пагорб, прикрашений блискучими очима та ротом, з якого водоспадом витікає вода. Сам музей розташований під землею і являє собою лабіринт із виставкових залів, ресторану, найбільшого магазину Сваровскі та VIP-залу для колекціонерів.
Собор святого Карла
Відень
Досить екзотичного вигляду собор, що поєднав в собі елементи різних стилів та епох. В основу плану храму було покладено овал, який доповнюють давньогрецький портик, стилізовані під давньоримські тріумфальні колони дзвіниці, бічні барокові павільйони-проїзди і великий купол, що нагадує купол ватиканського Собору Святого Петра. Хоча Собор святого Карла належить Віденській архієпархії католицької церкви, храм рідко використовується для релігійних цілей, насамперед це музей та зал для концертів класичної музики.
Церква Святого Петра
Відень
Церква Святого Петра зведена на місці першого християнського храму Відня. Через щільну забудову міста довелося порушити канони будівництва: вівтарна апсида церкви звернена не суворо на схід, а трохи повернута на північ. Місцеві богослужіння супроводжують звуки одного з найкращих органів Європі. Послухати його збираються не лише парафіяни, а й інші шанувальники класичної музики. У вихідні дні в глибокому склепі під головною залою храму проходять концерти, на яких виступають провідні солісти та ансамблі віденських театрів.
Місце народження Моцарта
Зальцбург
Будинок, в якому 27 січня 1756 року народився геніальний австрійський композитор Вольфганг Амадей Моцарт. Хоча експонатів в музеї не дуже небагато, вони будуть цікаві будь-якому шанувальнику класичної музики. Тут можна побачити перші інструменти композитора – його скрипку та клавесин, а також сторінки нотних зошитів, списані рукою Вольфгана. Поверхом нижче розташована експозиція, присвячена любові Моцарта до театру.
Золотий дах
Інсбрук
Головна візитівка міста Інсбрук вже шість століть зберігає готичну архітектурну автентичність епохи середньовіччя. Строго кажучи, це не цілий дах, а лише критий балкон, декорований двома з половиною тисячами позолочених мідних пластин. Така розкішна прибудова була приурочена до одруження імператора Священної Римської Імперії Максиміліана I з дочкою міланського герцога Марією Б’янкою Сфорца. Зі своєї лоджії монарша родина могла спостерігати за урочистими дійствами, що відбувалися на міській площі.
Штефансплац
Відень
Головна площа Відня та точка відліку для всіх автодоріг, що йдуть з столиці Австрії. Центральну частину Штефансплац займає Собор святого Стефана, від якого майдан і отримав свою назву. В 1990 році в західній частині площі було споруджено модерністський Будинок Гааса, який різко виділявся на тлі історичних будівель. Хоча спочатку громадська думка скептично ставилася до поєднання середньовічного храму та будівлі зі скла і сталі, тепер його вважають прикладом того, як стара та нова архітектура можуть гармонійно поєднуватися.
Замок Еггенберг
Грац
Резиденція князя Еггенберга, який став своєрідним австрійським кардиналом Рішельє та фактично керував Священною Римською Імперією, офіційно займаючи посаду радника імператора. В архітектурі стилізованого під середньовічний замок палацу все покликане нагадувати про плин часу і рух зірок: чотири бічні вежі символізують пори року, 52 кімнати – кількість тижнів у році, 24 службових приміщення – кількість годин у добі. Кімнати другого поверху будівлі сходяться до Зали планет, прикрашеної зображеннями знаків зодіаку.
Айсрізенвельт
Округ Санкт-Йоганн-ім-Понгау
Назва Айсрізенвельт у перекладі з німецької мови означає «світ крижаних гігантів». Це найбільша у світі система льодових печер: її загальна довжина становить 42 кілометри, а глибина – 407 метрів. Хоча екскурсії для туристів проходять тільки по першому кілометру Айсрізенвельта, на цій відносно невеликій ділянці можна побачити багато цікавих крижаних утворень. Незабутні враження гарантує навіть вхід в печеру, з якого відкривається неймовірно мальовничий краєвид на Альпи.