25 найцікавіших пам’яток Греції
Афінський акрополь
Афіни
Центральна укріплена частина античних Афін, розташована на пагорбі висотою понад 150 метрів над рівнем моря. Тут зародилась не просто столиця Греції, а вся сучасна Західна цивілізація, до якої належить і Україна. Архітектурний ансамбль Акрополя складають різного ступеня збереженості будівлі давньогрецького, римського та візантійського періоду історії міста. Найбільший інтерес викликає храм Парфенон, стилізоване зображення якого стало логотипом ЮНЕСКО. Біля підніжжя перетвореного на музей під відкритим небом пагорба знаходиться найдавніший театр світу, побудований в VI столітті до нашої ери.
Парфенон
Афіни
Головний храм Афінського акрополя, присвячений покровительці міста – богині Афіні. Парфенон з’явився в часи найбільшого розквіту античного полісу в V столітті до нашої ери. Для його будівництва з всієї Греції та грецьких колоній везли найкращий мармур, деревину, дорогоцінні метали і слонову кістку. Храм був продуманий у найдрібніших деталях, які мали на меті виправити похибки людського зору. Хоча будівля здається ідеально прямолінійною, насправді ж у її контурах майже немає повністю прямих ліній. В наш час більша частина скульптур та оздоблення Парфенону зберігається в музеях, але навіть напівзруйнована споруда викликає захват в численних туристів.
Музей Акрополя
Афіни
Музей виник завдяки археологічним розкопкам на місці Афінського Акрополя та в його околицях. Сучасний заклад відчинив свої двері в 2009 році, замінивши старий музей, який вже не міг вміщувати всі експонати, знайдені протягом XIX-XX століть. Конструкція будівлі підтримується колонами над залишками античного кварталу, не пошкоджуючи його, а підлога першого поверху місцями зроблена з скла, щоб відвідувачі могли побачити результат багаторічної праці археологів. Тут також є велика скляна стіна, через яку відкривається краєвид на Парфенон і вечірнє світлове шоу на Акрополі.
Мінойський палац у Кноссі
Іракліон
Важко знайти людину, яка не чула хоч щось про Мінотавра, лабіринт та нитки Аріадни. Мінойський палац у Кноссі – це те саме місце, де, згідно з давньогрецьким міфом, Тесей переміг страховисько з людським тулубом і бичачою головою. А ще це матеріальне свідчення існування найдавнішої європейської цивілізацій, що виникла понад п’ять тисячоліть тому на острові Крит. Гігантська споруда складалася з близько тисячі кімнат, пов’язаних складною системою коридорів та сходів. Крім звичних вікон, приміщення палацу освітлювалися через світлові колодязі – отвори, що пронизували дах і декілька поверхів під ним.
Монастирі Метеори
Ном Трикала
Комплекс православних монастирів, розташованих на вершинах однойменних скель. Неприступні, відрізані від світу кам’яні стовпи, що ніби зависли у повітрі, стали притулком аскетів ще в XII столітті. Власне, з грецької слово метеори і перекладається як «ті, що ширяють у повітрі». Для численних туристів та паломників до монастирів прокладено асфальтовану дорогу, яка веде до унікальних середньовічних фресок, ікон, бібліотек і безцінних святинь. Крім цього, в одній з печер Метеори можна побачити залишки штучної стіни, вік якої оцінюється в 23 тисячі років, що робить її найдавнішою відомою штучною спорудою на планеті.
Національний археологічний музей
Афіни
Найбільший музей Греції, в якому зберігається безцінна колекція з 20 тисяч артефактів давньогрецької культури. Постійна експозиція закладу розділена на 8 тематичних відділів: Доісторичної епохи, Мікенської культури, Кікладської культури, Островів Санторіні, Скульптури, Кераміки, Бронзових предметів і Старожитностей Єгипту та Близького Сходу, переданих в дар грецькими репатріантами, що повернулися на історичну батьківщину. При музеї діє бібліотека, де зібрані книги присвячені археології, античній культурі, науці, релігії та філософії.
Родоський замок
Родос
Основна оборонна споруда середньовічного міста Родос – колишньої резиденції великого магістра Ордена лицарів-госпітальєрів. Замок побудований на місці старіших візантійських укріплень, в свою чергу побудованих на місці античного храму, присвяченого богу вогню Геліосу. Родоський замок вважався найсучаснішою і найбільш неприступною з християнських фортець Середземномор’я. Так під час турецької облоги 1480 року місто щоденно обстрілювали до тисячі гарматних ядер, але лицарське укріплення змогло встояти.
Акрополь Ліндоса
Ліндос
Другий після Афінського за величиною та історичною значущістю акрополь Греції, зведений на узбережжі остова Родос, на скелі висотою 116 метрів. Ймовірно, що акрополь використовувався в оборонних цілях ще в часи Троянської війни, але на справжню фортецю античні руїни перетворили лицарі Ордену госпітальєрів, які в XIV столітті побудували тут свій замок. На території укріплення можна побачити пам’ятки різних епох, найцікавішими з яких є залишки грецького Храму Афіни, римського Храму Діоклетіана та середньовічної християнської Церкви Святого Івана.
Захід сонця в Ії
Ія
Містечко Ія з його дивовижними білими будиночками заслужено вважається наймальовничішим місцем архіпелагу Санторіні. Тут розташовані найрозкішніші готелі і ресторани популярного курорту. А ще сюди щовечора з’їжджаються тисячі туристів, щоб побачити найвідоміший у світі захід сонця. Захід сонця в Ії – це не просто природне явище, а справжнє видовище, під час якого круті скелі поступово забарвлюються на кольори неба, тоді як сонце перетворюється на багряно-червону кулю, перш ніж його промені остаточно згаснуть в глибині Егейського моря.
Дельфи
Ном Фокіда
Дельфи – це не просто духовна столиця елліністичної цивілізації і батьківщина численних міфів та легенд. Стародавні греки вважали, що в цьому місці знаходиться центр світу, відзначений кам’яною пам’яткою, відомою як омфал. Дельфи слугували резиденцією піфії – головного оракула, за порадами до якого зверталися як звичайні громадяни, так і правителі грецьких полісів. Руїни споруд колись величного міста розкинулися на південно-західному схилі гори Парнас, за півтора кілометра від сучасного містечка Дельфи.
Олімпія
Ном Еліда
Батьківщина Олімпійських ігор ніколи не була власне містом, тут розташовувалися лише постійні житла жерців Храму Зевса та раз на чотири роки проводилися головні спортивні змагання Стародавньої Греції. Олімпії був дарований вічний мир, за яким жодне озброєне військо не могло перейти її меж. Поселення почало занепадати наприкінці IV століття, після заборони Олімпійських ігор, що розглядалися християнськими правителями Східної Римської імперії як рудимент язичництва. Невдовзі, в 406 році, імператор Феодосій II наказав зруйнувати всі храми Олімпії.
Панатінаїкос
Афіни
Афінський стадіон Панатінаїкос відомий завдяки двом особливостям. По-перше, він став піонером серед олімпійських стадіонів, адже саме на його майданчику в 1896 році відбулися найперші Олімпійські ігри сучасності. По-друге, це єдиний у світі стадіон, повністю побудований із білого мармуру. Сучасний спортивний комплекс розташований на місці античної арени, де протягом кількох століть проводилися змагання, присвячені богині Афіні. Панатінаїкос доступний не тільки для екскурсій, за попереднім записом кожен бажаючий може здійснити тут ранкову пробіжку.
Археологічний музей Іракліону
Іракліон
Колекції цього «провінційного краєзнавчого музею» можуть позаздрити провідні науково-дослідницькі заклади Європи. Непримітна двохповерхова споруда вмістила шість тисячоліть історії Криту від доісторичних часів до пізньоримського періоду. Основа місцевої експозиції – пам’ятки мистецтва мінойської культури, яка вважається найпершою європейською цивілізацією. Головною гордістю музею є теракотовий Фестський диск, обидві сторони якого вкриті малюнками-ієрогліфами.
Навайо
Острів Закінф
Навайо з грецької перекладається як «корабельна аварія». Таку назву найвідомішому пляжу Греції дала історія, що сталася з невеликим контрабандистським судном Панайотіс, залишки якого і досі спочивають на тлі ідилічного пейзажу острова Закінф. Особливу мальовничість Навайо надають вкриті соснами стрімкі білі вапнякові кручі висотою від 45 до 225 метрів, завдяки яким бухта надійно захищена від вітрів. Дістатися до пляжу можна лише водою.
Біла вежа
Салоніки
Біла вежа має форму циліндра діаметром 23 та висотою 27 метрів, на вершині якого встановлена ще одна менша башта діаметром 12 і висотою 6 метрів. Укріплення побудоване в добу османського панування з метою зміцнити міську гавань та згодом перетворене турками на сумнозвісну в’язницю і місце жорстоких масових страт. Після того, як в 1912 році Салоніки приєдналися до незалежної Греції, вежу побілили – це було здійснено як символічний жест, що мав на меті «очищення» споруди. В наш час приміщення башти займає історичний музей.
Ахілліон
Гастурі
Палац побудований дружиною імператора Австро-Угорщини Франца Йосифа I Єлизаветою Баварською, більш відомою під іменем Сісі. Вражена красою Корфу, Єлизавета вирішила створити на грецькому острові свій особистий притулок, захищений від сторонніх поглядів. Сісі сама займалася декором розкішної неокласичної будівлі, присвяченої герою Іліади Ахіллу. Територію палацового комплексу прикрашають численні статуї і картини, що обіграють міфологічні образи.
Афінська агора
Афіни
Давньогрецьке слово агора походить від дієслова, що перекладається як «збирати» або «скликати». Це повністю відповідає призначенню Афінської агори, як основного місця зустрічей в античному місті. Оточена храмами, державними установами, крамницями і майстернями площа стала головним центром громадського життя, найважливішим місцем торгівлі та улюбленим майданчиком для атлетичних змагань і інтелектуальних дискусій. Із занепадом Афін агора втратила своє значення. У римську та візантійську добу цей район став суто житловим.
Храм Гефеста
Афіни
В північно-західній частині Афінської агори, на пагорбі Агорайос, можна побачити найкраще збережену серед усіх давньогрецьких культових споруд. Храм Гефеста присвячений богу вогню та ковальства, що на відміну від інших богів не цурався фізичної праці. Зведений в V столітті до нашої ери він став першою будівлею в Афінах, виготовленою з мармуру. З приходом до Греції християнства і до 1834 року храм використовувався як православна Церква Святого Георгія Акаматіса.
Храм Зевса Олімпійського
Афіни
Залишки найбільшого храму Стародавньої Греції, що за своїми розмірами перевершив легендарний Парфенон. Святилище оточували 104 колони заввишки 17 метрів, з яких до наших днів збереглися лише 15. Всередині споруди знаходились дві не менш монументальні статуї. Перша була зроблена з слонової кістки та золота і уособлювала головного бога Олімпу Зевса. Друга, трохи скромніша скульптура, створювалася на честь римського імператора Адріана, який завершив будівництво храму. На жаль, обидві статуї були знищені в візантійську добу.
Спіналонга (Калідон)
Ном Ласітіон
Крихітний острівець поряд з узбережжям Криту, перетворений на венеційську, а згодом турецьку фортецю. Після проголошення Грецією незалежності острів ще довго перебував під контролем Османської імперії. Греки, вирішивши прогнати турків, зібрали прокажених з усієї країни та відправили їх на Спіналонгу. Лепрозорій проіснував на острові з 1903 по 1955 рік. Незважаючи на похмуру історію, морська фортеця стала одним із найпопулярніших туристичних об’єктів Криту.
Старий венеційський порт
Ханья
Старий порт Ханьї з’явився в венеційський період історії Криту, коли невелике прибережне містечко перетворилося на один з головних торговельних центрів середземноморського регіону. Вхід в затишну міську гавань охороняє фортеця Фірка, поряд з якою знаходиться Критський морський музей. Вздовж берегової лінії порту розташувалися численні ресторани, кафе і бари, сидячи в яких, можна не лише скуштувати страви грецької кухні, а й помилуватися чудовою морською панорамою.
Одеон Ірода Аттичного
Афіни
В Стародавній Греції одеонами називали громадські будівлі, призначені для музичних і декламаторських конкурсів. З огляду на особливі акустичні вимоги такі амфітеатри вкривалися тентом або дерев’яним дахом. Незважаючи на солідний вік та насичену історію, розташований на південному схилі Афінського акрополя Одеон Ірода Аттичного чудово зберігся до наших часів і досі служить головним концертним майданчиком міста.
Площа Аристотеля
Салоніки
Площа Аристотеля стала центральною частиною грандіозного проекту відбудови Салонік, створеного французьким архітектором Ернестом Ебраром після того, як старовинне місто майже повністю зруйнувала пожежа 1917 року. Розташований на березі Егейського моря майдан оточують будівлі в стилі неокласицизму, прикрашені пишними аркадами та іншими декоративними елементами. Головна пам’ятка площі – бронзова скульптура давньогрецького вченого і філософа Аристотеля.
Пляж Елафонісі
Ном Ханья
Шикарний чистий пляж, дрібний світлий пісок з рожевими вкрапленнями, спокійне бірюзове море, пекуче середземноморське сонце, чудово розвинена інфраструктура, море розваг для дорослих та дітей. Такий барвистий опис приваблює навіть найперебірливіших туристів, які побували в різних куточках світу. Хоча Елафонісі знаходиться в західній, віддаленій від популярних курортів, частині Криту, сюди не важко потрапити скориставшись рейсовими або екскурсійними автобусами.
Гора Афон
Автономна чернеча область Святої Гори
Найбільший у світі осередок православного чернецтва, розташований на скелястому півострові Айон-Орос. В системі адміністративного поділу Греції Афон має назву Автономна чернеча держава Святої Гори. Це особлива самокерована громада з 20 чоловічих монастирів, які перебувають під безпосередньою церковною юрисдикцією Константинопольського Патріарха. На Афоні був пострижений у ченці майбутній преподобний Антоній – засновник Києво-Печерської лаври. Відповідно до уставу Святої Гори, відвідувати півострів дозволяється тільки чоловікам.