30 найцікавіших пам’яток Відня
Шенбрунн
Колишня літня резиденція імператорів династії Габсбургів, побудована в помпезному стилі австрійського бароко. Розкішний палац, що складається з 1440 кімнат, оточує не менш вражаючий французький парк, прикрашений численними скульптурами міфологічних персонажів і фонтаном Нептуна. На території парку знаходяться літній театр, тріумфальна арка Глорієтта, оранжерея та найстаріший діючий зоопарк світу. В минулому при резиденції працювала відома скульптурна майстерня, твори якої розходилися всією Австрійською імперією, включаючи Львів. З 1990-х років більша частина палацових приміщень перетворена на музей.
Гофбург
Колишня зимова резиденція династії Габсбургів і основне місцеперебування імператорського двору у Відні. Грандіозний палацовий комплекс займає цілий міський квартал та об’єднує в собі десятки будівель і внутрішніх двориків, зведених в різні епохи та витриманих в різних архітектурних стилях. Сьогодні Гофбург продовжує виконувати покладену на нього багато століть назад функцію символу державної влади: тут розміщується резиденція президента Австрії. Зрозуміло, що така «спеціалізація» передбачає певні обмеження. Проте, навіть відкритих для туристів залів вистачає, щоб цікаво провести в палаці цілий день.
Собор святого Стефана
Середньовічний Собор святого Стефана став символом не тільки Відня, а й всієї Австрії. Його величний шпиль, що підноситься на 136 метрів, видно з більшості районів міста. Готичний храм відомий не лише своєю архітектурою, тут зберігаються численні реліквії, які вважаються витворами мистецтва світового рівня. В крипті собору знаходиться усипальниця монаршої династії Габсбургів, а під його східним крилом – катакомби. У цьому підземному цвинтарі ховали і звичайних віденців. В обох вежах храму відкрито оглядові майданчики, що дозволяють помилуватися мальовничими краєвидами міста та мозаїчним дахом будівлі.
Віденська державна опера
Віденська державна опера однаково вражає як переліком великих виконавці, які тут виступали, так і розкішною неоренесансною архітектурою. Багато оздоблений фасад споруди прикрашають скульптури п’яти муз, що вважалися охоронницями мистецтва ще з часів античності. Всередині театру можна побачити картини, які зображують фрагменти відомих оперних постановок та бюсти знаменитих композиторів, чиї безсмертні твори звучать з віденської сцени вже понад півтора століття. Опера відразу стала улюбленим місцем відпочинку столичної аристократії, а чайна кімната театру була створена за особистим замовленням імператора.
Бельведер
Палацово-парковий комплекс, зведений як заміська резиденція для одного з найуславленіших полководців XVIII століття принца Євгенія Савойського. Бельведер складається з Верхнього і Нижнього палаців, навколо яких розбитий найстаріший в Європі альпійський сад, де можна побачити різноманіття флори альпійських гірських екосистем. В 1781 році на території резиденції був відкритий один з перших публічних художніх музеїв світу, а з 1903 року комплекс перетворився на Австрійську галерею Бельведер. Основна експозиція закладу присвячена австрійським художникам XIX-XX століть.
Віденська ратуша
Неоготична будівля з п’ятьма баштами-шпилями, найвища з яких здіймається на висоту 92 метри. Вінчає споруду бронзова фігура Ратхаусмана – озброєного латника з прапором, охоронця міських свобод та привілеїв. Біля його ніг знаходиться оглядовий майданчик, куди ведуть 256 сходинок. Щорічно в приміщеннях ратуші і на прилеглій території відбуваються сотні культурних подій – виставок, концертів, балів та головний різдвяний ярмарок країни Крісткіндльмаркт.
Музей історії мистецтв
Один з найбільших художніх музеїв світу, в колекції якого зберігаються шедеври західноєвропейського і античного мистецтва. Особливий інтерес представляє зібрання творів Брейгеля старшого: саме у віденському закладі зосереджено картини його «золотого періоду», наприклад, знаменитий цикл Пори року та Вавилонська вежа. Музей також відомий своєю багатою нумізматичною колекцію, яка включає 700 тисяч монет, паперових грошей, чеків, облігацій, орденів і всіляких відзнак.
Музей природознавства
Архітектурний близнюк розташованого навпроти Музею історії мистецтв, побудований для розміщення колекцій природних експонатів Габсбургів. Його нерідко називають «музеєм у музеї»: цінні археологічні знахідки тут знаходяться у розкішних залах зі старовинними полотнами, а неоренесансні палацові інтер’єри викликають не менший ажіотаж, ніж скам’янілості вимерлих тварин і рідкісні мінерали. Серед знаменитих артефактів закладу фігурка Вілендорфської Венери, створена людиною 25 тисяч років тому, та повний скелет диплодока – одного з найбільших динозаврів.
Альбертіна
Одна з найбільших у світі збірок оригінальних малюнків та друкованої графіки. Відкритий в 1776 році музей названий на честь свого засновника – герцога Альберта Саксон-Тешенського. Вже тоді колекція невтомного збирача мистецтва нараховувала понад 200 тисяч експонатів, серед яких були роботи таких майстрів, як Леонардо да Вінчі, Мікеланджело Буонарротті, Рафаель Санті, Ієронім Босх, Пітер Пауль Рубенс, Рембрандт ван Рейн.
Пратер
Велика паркова зона площею понад шість квадратних кілометрів, розташована між Дунаєм і Дунайським каналом. Зазвичай назва Пратер асоціюється з парком атракціонів. Насправді ж гойдалки та каруселі – лише невелика частина улюбленого місця відпочинку жителів Відня, так званий Сосисковий або Народний Пратер. Більша частина зі згаданих шести кілометрів припадає на Зелений Пратер – старий тінистий парк, місцями майже ліс, де можна поблукати затишними алеями, покататися на велосипеді чи дитячій залізниці або влаштувати пікнік.
Шенбруннський зоопарк
Найстаріший зоопарк світу, закладений в 1752 році на території палацового комплексу Шенбрунн, як наступник імператорського звіринця, що існував в Відні з XVI століття. Посередині кола, поділеного на 13 секторів-вольєрів, був споруджений літній павільйон, де великосвітські гості збиралися на раути в оточенні екзотичних тварин. Хоча в наш час територія комплексу зросла, а умови утримання тварин стали максимально наближені до природного середовища, в Шенбруннському зоопарку збережено чарівну атмосферу XVIII століття.
Музейний квартал
Гігантський музейний комплекс, що поєднав в собі близько 70 культурних об’єктів. За величним бароковим фасадом, зведеним на початку XVIII століття, спочатку ховалися стайні, казарми, кавалерійський манеж та інші будівлі, необхідні для забезпечення імператорського двору засобами пересування. Після Першої світової війни кінний транспорт втратив актуальність і покинуту споруду розміром в міський квартал перетворили на найбільший виставковий павільйон країни.
Собор святого Карла
Досить екзотичного вигляду собор, що поєднав в собі елементи різних стилів та епох. В основу плану храму було покладено овал, який доповнюють давньогрецький портик, стилізовані під давньоримські тріумфальні колони дзвіниці, бічні барокові павільйони-проїзди і великий купол, що нагадує купол ватиканського Собору Святого Петра. Хоча Собор святого Карла належить Віденській архієпархії католицької церкви, храм рідко використовується для релігійних цілей, насамперед це музей та зал для концертів класичної музики.
Церква святого Петра
Церква Святого Петра зведена на місці першого християнського храму Відня. Через щільну забудову міста довелося порушити канони будівництва: вівтарна апсида церкви звернена не суворо на схід, а трохи повернута на північ. Місцеві богослужіння супроводжують звуки одного з найкращих органів Європі. Послухати його збираються не лише парафіяни, а й інші шанувальники класичної музики. У вихідні дні в глибокому склепі під головною залою храму проходять концерти, на яких виступають провідні солісти та ансамблі віденських театрів.
Штефансплац
Головна площа Відня та точка відліку для всіх автодоріг, що йдуть з столиці Австрії. Центральну частину Штефансплац займає Собор святого Стефана, від якого майдан і отримав свою назву. В 1990 році в західній частині площі було споруджено модерністський Будинок Гааса, який різко виділявся на тлі історичних будівель. Хоча спочатку громадська думка скептично ставилася до поєднання середньовічного храму та будівлі зі скла і сталі, тепер його вважають прикладом того, як стара та нова архітектура можуть гармонійно поєднуватися.
Іспанська школа верхової їзди
Школа верхової їзди, створена для збереження класичної виїздки і дресування ліпіцанерських коней. Заклад розташовується в самому центрі Відня, на території палацового комплексу Гофбург. Спочатку видовищні кінні виступи влаштовувалися лише для імператорської родини та почесних гостей монаршого двору. Після розпаду Австро-Угорської імперії школа відкрила регулярні вистави для широкої публіки, щоб допомогти оплачувати її утримання.
Будівля парламенту Австрії
Архітектор Теофіл фон Гансена пояснив, що він вибрав грецький класичний стиль для Будівлі парламенту Австрії, тому що стародавні елліни були першими в історії людьми, які закон ставили понад усе. Якщо придивитися до споруди зовні та всередині, стає зрозуміло, наскільки ідея гуманістичної держави відображена у її деталях. Фон Гансен надавав великого значення гармонізації екстер’єру і інтер’єру будівлі як цілісного твору мистецтва, тому сам особисто спроектував скульптурне оздоблення Парламенту.
Віденська філармонія
Домашня сцена одного з найкращих симфонічних оркестрів Європи. Віденська філармонія може похвалитися відразу п’ятьма залами з чудовою акустикою: Великим (Золотим), Залом Брамса, Скляним, Металевим і Кам’яним (Аудиторія Гашека). Центральним є Великий (Золотий) зал, який вміщує понад дві тисячі глядачів. Свою назву він отримав через розкішний декор та характерну кольорову гаму. Тут щорічно відбуваються Новорічні концерти Віденського філармонічного оркестру, які транслюються на весь світ.
Австрійська національна бібліотека
В Австрійській національній бібліотеці зберігається понад сім мільйонів книг, рукописів і папірусів, найдавніший з яких датується XV століттям до нашої ери. Розташована бібліотека на території палацового комплексу Гофбург, що пояснює розкішні інтер’єри її залів, виконаних у стилі бароко. Особливо вражає відвідувачів Парадна зала, висота стелі якої сягає 20 метрів. У фондах книгосховища можна знайти примірники всіх українських видань, опублікованих в період перебування Галичини, Буковини і Закарпаття в складі Австрійської імперії.
Подорож у часі Відень
Мультимедійна подорож крізь час тривалістю дві тисячі років. Кожна з історичних сцен, що розгортаються перед відвідувачами музею, викликає емоційний відгук та приправлена дрібкою гумору, який припаде до смаку як дорослим так і дітям. У 5D-кінотеатрі на гостей чекає чимало сюрпризів. Наприклад, тут можна почути старовинні картини, персонажі яких ніби за помахом чарівної палички «оживають», щоб розповісти свою історію.
Імператорська скарбниця
Імператорська скарбниця розташована на території палацового комплексу Гофбург, поряд з колишніми Імператорськими апартаментами. Це сховище безцінних реліквій, накопичених за століття правління династії Габсбургів. Музей розділений на дві тематичні частини – світську та духовну. На думку фахівців тут зберігається найзначніша у світі колекція монарших регалій. Головний експонат скарбниці – корона Священної Римської Імперії, якій вже понад тисячу років.
Будинок Гундертвассера
Експресіоністський житловий будинок, побудований за проектом австрійського художника Фріденсрайха Гундертвассера. Різнокольоровий мозаїчний фасад, нерівна підлога, різні за розміром та формою, вікна, колони, балкони, тераси, куполи – все це результат фантазії Гундертвассера. Видима хаотичність в пропорціях, копіювання нерівностей природного ландшафту, дерева, що ростуть прямо всередині споруди, висловлюють бажання творця будинку максимально наблизити людину до природи.
Ратгаусплац
Площа Ратгаусплац отримала свою назву завдяки розташованій тут Віденській ратуші. Цілий рік на майдані проводяться найрізноманітніші заходи – концерти, кінопокази, фестивалі та головний різдвяний ярмарок країни Крісткіндльмаркт. В теплу пору року площу заполонюють маленькі пересувні ресторанчики, в яких можна скуштувати страви австрійської кухні. У зимові місяці Ратгаусплац перетворюється на ковзанку, а якщо точніше – комплекс із кількох ковзанок, з’єднаних між собою.
Рінгштрассе
Широка вулиця, що оперізує центральний район Відня – Внутрішнє місто. Рінгштрассе з’явилася в середині XIX століття на місці розібраних середньовічних стін, які оточували австрійську столицю. Вулиця швидко була забудована безліччю величних приватних та громадських будівель. Серед найяскравіших архітектурних пам’яток Рінгштрассе Палац Гофбург, Віденська державна опера, Музей історії мистецтв і Музей природознавства, Віденська ратуша, Будівля парламенту Австрії.
Музей Леопольда
Найбільше зібрання сучасного австрійського мистецтва. Основою експозиції закладу стала приватна колекція з п’яти тисяч картин і малюнків, зібрана лікарем Рудольфом Леопольдом та його дружиною Елізабет. В контраст з навколишніми історичними будівлями Музейного кварталу, Музей Леопольда являє собою куб з асиметрично розпланованими вікнами, спроектований в надзвичайно спрощених формах функціоналізму.
Музей Сісі
Музей присвячений Єлизаветі Баварській – дружині імператора Австро-Угорщини Франца Йосифа I, більш відомій під іменем Сісі, яким її нарекли рідні та друзі. Правителька користувалася великою популярністю серед своїх підданих, зокрема львівська Церква святих Ольги і Єлизавети була побудована на пам’ять про імператрицю. Переходячи із зали до зали, відвідувачі музею вивчають все життя Сісі, намагаючись зрозуміти феномен та загадки її особистості.
Військово-історичний музей
Розташований на території Віденського арсеналу музей претендує на звання найстарішого військово-історичного музею світу. Відкритий в 1869 році заклад розповідає про військову історію Австрії в період з XVI століття до закінчення Другої світової війни. Еклектична споруда побудована одночасно у неовізантійському та неоготичному стилях і складається з головного залу, присвяченого пам’яті воєначальників, та чотирьох залів для проведення виставок. Особливою гордістю музею стала велика колекція старовинних бронзових гармат.
Будинок моря
Громадський акваріум Будинок моря розташований у бетонній вежі, що сягає заввишки майже 50 метрів. Споруда була побудована за часів Другої світової війни для управління зенітним вогнем протиповітряної оборони Відня. В наш час тут проживають понад десять тисяч морських і прісноводних риб, рептилій та тропічних птахів. На останньому поверсі вежі знаходиться музей, присвячений її історії, а на даху Будинку моря облаштований оглядовий майданчик, звідки відкривається чудовий краєвид на столицю Австрії.
Грабен
Найдорожча вулиця Відня переповнена яскравими архітектурними пам’ятками, численними крамницями, бутиками модних брендів, кав’ярнями і ресторанами. Грабен має довжину всього 260 метрів та більше схожий на витягнутий прямокутний майдан. Головною прикрасою вулиці став Чумний стовп, або Стовп Трійці – монумент, який нагадує про страшну епідемію 1679 року. Велика площа і розташування в центрі міста зробили Грабен ідеальним місцем для проведення фестивалів.
Віденський міський парк
Найстаріший міський парк Відня створювався ландшафтними дизайнерами як реалізація ідеї про декоративний сад «з дружнім характером». Акуратно підстрижені кущі, квіткові клумби, відкриті краєвиди і звивисті доріжки мали підкреслити принадність цього місця для тривалих прогулянок. На території парку розташована концертна зала Курсалон Гюбнера та велика кількість скульптур, присвячених діячам культури, які жили і творили у столиці Австрії.