25 найцікавіших замків і фортець Азії
Заборонене місто
Китай, Пекін
Найбільший замково-палацовий комплекс світу, який виконував функцію резиденції китайських імператорів з XV до початку XX століття. Заборонене місто займає площу 72 гектари та складається з майже тисячі будівель. Оточена широким ровом з водою фортеця була спроектована так, щоб стати центром стародавнього Пекіна. Комплекс знаходився всередині більшої, захищеної мурами, області, яка мала назву Імперське місто. Імперське місто, у свою чергу, розміщувалося всередині Внутрішнього міста, на південь від якого розкинулось Зовнішнє місто. З 1925 року колишня резиденція перетворилася на музей, в якому зберігаються численні реліквії династій Мін і Цин.
Амбер
Індія, Джайпур
Класичний приклад індійського палацу-фортеці, розташований на горі над долиною, де розкинулось місто Джайпур. Для будівництва укріплення використовувалися тільки місцеві матеріали, що створило незвичайний ефект – на тлі навколишнього пейзажу Амбер здається творінням природи, а не рук людини. Незважаючи на грізний зовнішній вигляд, внутрішні покої палацу мають витончене пишне оздоблення в традиційному для архітектури могольського періоду стилі. Особливо вражає зал тисячі дзеркал, який можна освітити за допомогою однієї-єдиної свічки. Поряд розташована ще одна фортеця – Джайгарх, до якої від Амбера тягнеться спільна кріпосна стіна.
Замок Осака
Японія, Осака
Монументальна фортеця, оточена двома кільцями заповнених водою каналів. Замок побудував в XVI столітті об’єднувач розділеної на численні родові володіння Японії, самурай Тойотомі Хідеосі. Центральна споруда комплексу знаходиться на вершині кам’яного насипу, в фундамент якого закладені величезні валуни. Прикрашена золотом цитадель має п’ять поверхів зовні і вісім зсередини. Тут розміщений музей, що розповідає про життя видатного військово-політичного лідера та демонструє історичні артефакти. На останньому поверсі замку знаходиться оглядовий майданчик, з якого відкривається панорамний вид на Осаку.
Червоний форт
Індія, Агра
Цитадель міста Агра, яка слугувала резиденцією правителів Імперії Великих Моголів. Форт має форму півмісяця і обнесений стіною висотою 21 метр та ровом, де раніше жили крокодили. Стіна, як і більшість споруд укріплення, побудована з червоного пісковику. При будівництві також використовувався білий мармур. Перше, на що звертають увагу відвідувачі, пройшовши крізь ворота, – різкий контраст між аскетичним зовнішнім виглядом цитаделі та розкішним оздобленням розташованих всередині палаців і мечетей. Частина території Червоного форту до сьогодні використовується в військових цілях.
Замок Ніджьо
Японія, Кіото
Колишня столична резиденція сьогунів – керівників самурайських урядів Японії, яких можна вважати азіатськими аналогами українських гетьманів. Потужний та одночасно витончений замок розташований в самому серці Кіото, в оточенні двох кілець заповнених водою каналів. Всі зали Ніджьо були призначені під певні потреби, про що яскраво свідчать настінні розписи дивовижної краси. Ще одна «фішка» замку – всілякі середньовічні хитрощі, які іноземні туристи люблять приписувати ніндзя: це і скрипучі «солов’їні підлоги», що віщують про наближення ворога, і кімнати охорони, вміло приховані за паперовими стінами.
Мехрангарх
Індія, Джодхпур
Неприступна фортеця, що височіє на 120-метровій скелі над містом Джодхпур. Заснований в XV столітті Мехрангарх до 1947 року був головною резиденцією правителів Джодхпурського князівства. В межах укріпленого комплексу розташовано декілька палаців, відомих своїм складним кам’яним різьбленням і просторими внутрішніми двориками, а також музей, де зберігаються різноманітні історичні реліквії. Фортеця стала місцем проведення низки щорічних фестивалів, які організовується для популяризації традиційної народної музики та мистецтва регіону.
Імператорське місто Хюе
В’єтнам, Хюе
Резиденція останньої імператорської династії В’єтнаму. Хоча оточене кріпосними стінами і ровом з водою укріплення виглядає, як середньовічна фортеця, з’явилось воно відносно недавно – на початку XIX століття. Головним входом в Імператорське місто служили могутні південні ворота Нгомон, які мають відразу п’ять проходів. Ще більш масштабно виглядає центральна будівля комплексу – Палац вищої гармонії. На його 80 колонах із залізного дерева нанесено зображення золотих драконів, що слугували символом небесної влади імператора.
Укріплення Сіаню
Китай, Сіань
Історичний центр Сіаню – це колишня могутня імператорська фортеця, обнесена єдиною на території Китаю повністю збереженою міською стіною. Укріплення утворює майже ідеально рівний прямокутник, довжина периметру якого сягає 14 кілометрів. Не менш вражає висота і ширина фортечних мурів, яка складає відповідно 12 та 15 метрів. Доповнює укріплення широкий, заповнений водою рів. Прямо по міській стіні можна не тільки пройтися пішки, але й проїхати взятим на прокат велосипедом або мотоциклом.
Червоний форт
Індія, Делі
Історична цитадель міста Делі, закладена після перенесення столиці Імперії Великих Моголів з Агри в сучасну столицю Індії. Свою назву фортеця отримала завдяки стіні з червоного пісковику, висота якої коливається від 18 до 33 метрів. На території гігантського палацово-паркового комплексу крім імператорської сім’ї проживали три тисячі придворних. Червоний форт став першою цитаделлю епохи Моголів, спроектованою у формі неправильного восьмикутника, що пізніше стало особливістю архітектурного стилю часів цієї династії.
Сігірія
Шрі-Ланка, Округ Матале
Руїни стародавньої королівської фортеці, зведеної на гранітній 180-метровій скелі, що підноситься над навколишньою рівниною. Біля підніжжя неприступного укріплення були розбиті безкраї сади з численним каналами, ставками, басейнами і фонтанами. На вершину скелі вели монументальні Левові ворота. На жаль від величезної скульптури, через пащу якої проходила дорога, до наших днів залишилися лише кам’яні лапи. Сігірія також славиться своїми яскравими фресками, на яких зображені королівські наложниці.
Замок Хімедзі
Японія, Хімедзі
За білі стіни і граціозні лінії Хімедзі називають Замком білої чаплі. Розташована на високому пагорбі фортеця складається з понад 80 будівель, над якими на висоту 45 метрів здіймається семиярусна головна вежа. Сад, що оточує укріплення, утворює спіралевидний лабіринт з багатьма тупиковими та боковими відгалуженнями. За задумом власників Хімедзі лабіринт повинен був робити прохід до стін цитаделі утрудненим для військ ворога, проте функціональність такого архітектурного рішення так і не пройшла перевірки боєм. Замок став популярним місцем зйомок японських та голлівудських фільмів.
Замок Сюрі
Японія, Наха
Замок побудований як резиденція правителів Рюкюської держави, яка існувала на однойменних тихоокеанських островах з XV по XIX століття. Сюрі відомий своїми міцними кам’яними стінами з численними брамами та яскравим і помпезним центральним палацом. В роки Другої світової війни більшість будівель на території фортеці були зруйновані авіацією США, так як тут розміщувався штаб 32-ї армії Японії. Замок відновили в своєму історичному вигляді після виведення американських військ та повернення островів під владу Токіо.
Замок Мацумото
Японія, Мацумото
За чорний колір стін та «крила» бічних веж Мацумото прозвали Замком ворона. Це неприступне укріплення виділяється поміж інших старовинних фортець Японії ще й тим, що було побудоване на болотистій місцевості, а не на високому пагорбі або березі швидкої річки. Якщо придивитися до Мацумото зовні, можна нарахувати лише п’ять поверхів, але насправді їх шість. Ще один секретний поверх призначався для зберігання боєприпасів і продовольства. Замок оточує рів з величезними коропами та лебедями.
Замок Нагоя
Японія, Нагоя
Замок Нагоя зведений на початку XVII століття, як головна резиденція оварійської гілки уславленого роду правителів-сьогунів Токугава. На даху п’ятиярусної центральної башти фортеці встановили золоті обереги сятіхоко, які, як вважалося, мали захистити укріплення від пожеж. В сонячну погоду виблискування міфічних істот з тілом риби і головою тигра було видно за багато кілометрів від однойменного поселення, що виросло навколо замку. Після Другої світової війни колишня резиденція перетворилася на музей міста Нагої.
Форт Джайсалмер
Індія, Джайсалмер
Форт Джайсалмер, як і більша частина однойменного міста, побудований із золотистого пісковику, характерного для західного Раджастану. Завдяки такому матеріалу розташоване на пагорбі укріплення здалеку нагадує піщаний замок, що піднімається над пустелею. Посилюють враження 99 заокруглених бастіонів, які оточують форт. Заснований в XII столітті Джайсалмер – це найстаріше місто-фортеця Індії, в якому продовжують жити люди.
Голконда
Індія, Гайдарабад
Комплекс з чотирьох фортець, розташованих на гранітному пагорбі на околиці міста Гайдарабад. Завдяки торгівлі алмазами непримітне середньовічне укріплення перетворився на казково багату столицю однойменного султанату з розкішними палацами, храмами та парками. Проте казка тривала не довго і в XVII столітті місто було зруйноване військами Імперії Великих Моголів. Голконда також цікава своїми акустичними ефектами. Так плескання в долоні біля воріт укріплення можна почути на відстані одного кілометра в найвищій точці фортечного комплексу.
Форт Аль-Фахід (Музей Дубая)
ОАЕ, Дубай
В минулому побудований з глини, вапняку і коралів Форт Аль-Фахід захищав наземні підступи до Дубая від набігів кочівників, а також виконував функцію міської в’язниці. В наш час на території укріплення розміщується історичний музей, експозиція якого показує традиційний спосіб життя емірату в донафтовий період. Так тут можна побачити унікальну конструкцію, що використовувалася для охолодження повітря до появи сучасних кондиціонерів.
Токійський Імператорський палац
Японія, Токіо
В центрі одного з найбільших мегаполісів світу, в густій зелені дерев, ховається оточений заповненими водою каналами та стародавніми кріпосними стінами Токійський Імператорський палац. Діюча резиденція японських монархів розташована на території колишнього Замку Едо. Свій сучасний вигляд палацово-парковий комплекс отримав в результаті перебудов XIX-XX століття, тому його архітектура має риси як традиційного для Японії стилю, так і елементи, характерні для Європи. Сади та більшість будівель резиденції відкриті для громадського огляду.
Потала
Китай, Лхаса
Захований від мирської метушні і шуму грядою найвищих гір земної кулі Тибет споконвіку манить до себе мандрівників. Не дивно, що саме у столиці Тибету знаходиться найвища фортеця світу. Потала – це розташований на міському пагорбі та оточений кріпосними стінами комплекс, що одночасно виконував функцію головної резиденції дала-лами і буддійського храму. Після того, як в 1959 році Далай-лама XIV вимушено покинув країну та отримав політичний притулок в Індії, фортеця перетворилася на музей, який продовжує використовуватись в буддійських ритуалах.
Замок Кумамото
Японія, Кумамото
Замок, який став справжнім шедевром японського фортифікаційного мистецтва. При будівництві Кумамото були використані знання, отримані під час війни з Кореєю – фортецю оточили неприступними кріпосними стінами, загальною довжиною 13 кілометрів, всередині яких, для потреб гарнізону, було викопано 120 колодязів із питною водою. Площа відреставрованого після Другої світової війни замку набагато менша за початкову, але навіть зараз вона становить 76 гектарів.
Інтрамурос
Філіппіни, Маніла
Оточене кріпосними стінами історичне ядро Маніли, де в XVI-XIX століттях проживали іспанські колоністи – засновники столиці Філіппін. Локацію для побудови міста-фортеці обрали таким чином, щоб забезпечити захист від китайських піратів, які регулярно випробовували на міцність оборону Манільської затоки. В північно-західній частині Інтрамуроса знаходиться найвизначніша пам’ятка іспанського періоду історії Філіппін – Форт Сантьяго. Потемніла від часу та тропічного клімату міська цитадель і досі нагадує про колишню могутність морської імперії.
Фортеця Аланії
Туреччина, Аланія
Середньовічна фортеця, зведена на скелястому півострові, оточеному водами Середземного моря. Укріплення складається з трьох частин: зовнішньої, середньої і внутрішньої цитаделі. Завдяки своєму розташуванню, Фортеця Аланії стала найвідвідуванішою пам’яткою популярного середземноморського курорту, адже звідси відкриваються найкращі краєвиди на місто та навколишні природні пейзажі. Хоча укріплення має статус музею під відкритим небом, на його території розташовано безліч житлових вілл.
Форт Нахаргарх
Індія, Джайпур
За легендою Форт Нахаргарх названий на честь померлого махараджі Нахара Сінгха, дух якого перешкоджав будівництву, руйнуючи вночі все, що було побудоване вдень. Правитель погодився піти за умови, якщо укріплення отримає його ім’я. Нахаргарх розташований на краю гірського хребта Араваллі, з висоти якого відкривається захоплюючий панорамний краєвид на столицю Раджастану. Найцікавішою частиною форту є палац Мадхавендра Бхаван, зведений махараджею Мадхо Сінгхом для своїх дванадцяти дружин.
Форт Джайгарх
Індія, Джайпур
Форт Джайгарх побудований на горі над долиною, де розкинулось місто Джайпур, поряд з більш відомим фортом Амбер. Фактично Джайгарх і Амбер – це дві частини єдиного фортифікаційного комплексу, об’єднаного спільною кріпосною стіною та мережею підземних ходів. В наш час на території укріплення працює музей, центральним експонатом якого стала 50-тонна гармата Джайвана. На момент виготовлення в 1720 році це була найбільша в світі гармата на колесах.
Замок Святого Петра
Туреччина, Бодрум
Розташований на березі Егейського моря Замок Святого Петра з’явився завдяки лицарям-госпітальєрам, які прибули на турецькі землі з грецького острова Родос. При будівництві укріплення були використані уламки одного з семи чудес стародавнього світу – Гробниці Мавзола. В 1962 році в приміщеннях колишнього замку відкрився Музей підводної археології. Особливий інтерес у відвідувачів викликає зал, в якому виставлено Улубурунський скарб – вантаж фінікійського корабля, що затонув в XIV столітті до нашої ери.