15 найцікавіших замків і фортець Америки
Аламо
США, Сан-Антоніо
Колишня католицька місія і фортеця, в нині – музей і найпопулярніша туристична пам’ятка Техасу. Комплекс, що складався з храму та навколишніх будівель, огороджених стіною, був побудований Іспанською імперією в XVIII столітті для навчання навернених в християнство індіанців. В XIX столітті місію передали для мирських цілей і перетворили на фортецю, яка прославилась, ставши місцем найвідомішої битви Техаської революції.
Місто-фортеця Картахена
Колумбія, Картахена
Одне з найстаріших міст Південної Америки, засноване іспанцями в 1533 році. Картахена відразу стала важливим торговим центром та фактичною столицею віце-королівства Нова Гранда, що включало території сучасних Колумбії, Венесуели, Еквадору і Панами. Звідси регулярно відправлялися до Іспанії завантажені золотом та іншими скарбами човни. Щоб захистити місто від піратів була побудована чотирьохкілометрова кам’яна стіна, яка в наш час оточує історичний центр Картахени.
Замок Сан-Феліпе-де-Барахас
Колумбія, Картахена
Найвеличніша і найнеприступніша з усіх фортець, зведених в іспанських колоніях Нового світу. Замок Сан-Феліпе-де-Барахас розташований на пагорбі за межами міських мурів Картахени. З моменту своєї появи в 1536 році він неодноразово розширювався та укріплювався, поки не отримав свій сучасний вигляд в кінці XVIII століття. Під спорудою були прокладені численні підземні ходи, вибратися з глибин яких яких міг тільки той, хто добре знав фортецю.
Кастільо-де-Сан-Маркос
США, Сейнт-Огастін
Найстаріший кам’яний форт США. Укріплення у формі фортеці-зірки було побудоване в кінці XVII століття. Кожен з чотирьох бастіонів Кастільо-де-Сан-Маркос отримав власну назву, дану на честь святих Петра, Павла, Августина і Карла. Незважаючи на те, що при будівництві форту використовувалася праця чорношкірих рабів, пізніше він став одним із перших пунктів входу рабів-утікачів з північноамериканських британських колоній до іспанської Флориди.
Саксайваман
Перу, Куско
Колишня цитадель столиці Інкської імперії міста Куско. Основу фортеці складає трьохрівневий мур з вапняку, що був оформлений у величезні полігональні мегаліти. Не менш за розміри вражає точність підгонки багатотонних кам’яних блоків. Дослідники інкської технології тесання каміння відзначають її схожість до давньоєгипетської, використаної при побудові пірамід. На території цитаделі розташовувались палац правителя, військові казарми, храм Сонця і штучна водойма, куди стікала дощова вода.
Кастелло-ді-Амороса
США, Калістога
Кастелло-ді-Амороса легко можна прийняти за справжній середньовічний замок, адже винороб Даріо Саттуі побудував дім своєї мрії не тільки за всіма правилами європейської замкової архітектури XII-XIII століть, а й з використанням технологій того часу. Тут є всі атрибути класичної фортеці: високі кутові башти, підйомний міст, прикрашена фресками рицарська зала, арсенал, в’язниця, камера тортур. Під замком розташований просторий льох та дегустаційні зали, де відвідувачі можуть скуштувати вина, виготовлені на місцевій виноробні.
Квебецька цитадель
Канада, Квебек
Захищений оборонними мурами комплекс, який поєднує в собі військову базу та резиденцію Генерал-губернатора Канади в місті Квебек. Широкі приземлені стіни фортеці-зірки ніби вростають у високий скелястий берег річки Святого Лаврентія. Незважаючи на статус діючого військового об’єкта, цитадель відкрита для туристів. Тут можна відвідати музей присвячений військовій історії Канади, а також переглянути щоденну зміну почесної варти.
Форт-Самтер
США, Чарлстон
Форт-Самтер розташований на невеликому острівці поряд з історичним американським містом Чарлстон. Укріплення було побудоване на початку XIX століття для захисту гавані одного з найважливіших на той час портів країни. Форт відомий тим, що з нападу на нього армії південних штатів розпочалася Громадянська війна в США. Після закінчення війни колишня фортеця перетворилася спочатку на маяк, а пізніше на військово-історичний музей.
Форт Закарі-Тейлор
США, Кі-Вест
Історичний державний парк, центром якого став форт часів Громадянської війни в США. Укріплення мало на стільки важливе стратегічне значення, що американський уряд не пошкодував грошей і налагодив морську доставку будматеріалів з Нової Англії в Флориду. Головною гордістю перетвореного на музей форту є найбільша в країні колекція артилерії XIX століття. На території парку також знаходиться найпопулярніший пляж курортного міста Кі-Вест.
Форт Копакабана
Бразилія, Ріо-де-Жанейро
Форт Копакабана – яскравий приклад перетворення військового об’єкта на мирний і навіть розважальний. Укріплення, товщина стін якого доходить до 13 метрів, призначалося для оборони бухти Ріо-де-Жанейро. В наш час у форті розміщені Музей історії армії та пляжний клуб. Тут також можна послухати концерти військового оркестру, побачити церемонію зміни варти, відправитися на підводну екскурсію. Під час Літніх олімпійських ігор 2016 року форт став місцем проведення спортивних змагань.
Форт Рейс-Магос
Бразилія, Натал
Форт Рейс-Магос, більше відомий як Форт Трьох Царів (Волхвів), заснований португальцями 6 січня 1598 року, коли в католицьких країнах вшановують мандрівників, які принесли дари новонародженому Ісусові Христові. Майже відразу навколо укріплення почали селитися люди, завдяки чому з’явилося місто Натал. Розташована на березі Атлантичного океану фортеця оточена білосніжною стіною у формі зірки. Високі припливи двічі на добу перетворюють форт на острів.
Ель-Морро
Пуерто-Рико, Сан-Хуан
Фортеця побудована на скелястому мисі острова Сан-Хуан для охорони входу в однойменну затоку. Схожа на ніс корабля споруда ніби врізається в води Атлантичного океану. Укріплення складається з шести рівнів, які утворюють заплутані лабіринти тунелів, казарм і складів. В наш час колись грізна фортеця перетворилася на історичний музей, популярний оглядовий майданчик та місце проведення щорічно фестивалю ремісників.
Сан-Крістобаль
Пуерто-Рико, Сан-Хуан
Якщо фортеця Ель-Морро охороняла гавань Сан-Хуана, то функція Сан-Крістобаля полягала в захисті столиці Пуерто-Рико з суходолу. Це чудовий зразок фортифікаційної архітектурної моделі, що має багаторівневу мережу укріплень. Під фортецею прокладена розгалужена система тунелів, які поєднують різні частини оборонного комплексу. Ще однією особливістю Сан-Крістобаля є підземні резервуари для води, які були здатні підтримувати великий військовий гарнізон протягом цілого року.
Форт Санто-Антоніо-да-Барра
Бразилія, Сальвадор
Сучасний Форт Санто-Антоніо-да-Барра зведений на початку XVIII століття на місці одного з найперших європейських укріплень Нового світу. Тоді ж з’явився невеликий примітивний маяк, пізніше перебудований в вежу заввишки 22 метри. Багатофункціональна споруда одночасно вказувала кораблям шлях та охороняла головний порт Бразилії. В наш час в форті розташований морський музей, найцікавішим експонатом якого є залишки португальського галеону Сакраменту.
Ель-Морро
Куба, Гавана
Форт розташований на березі вузької протоки, що сполучає бухту Гавани з Мексиканською затокою. Укріплення спроектоване у формі неправильного багатокутника, завдяки чому воно відмінно вписується в навколишній ландшафт, виглядаючи природним продовженням скель. Основою форту служать три бастіони та маяк. Незважаючи на свій поважний вік, Ель-Морро досі слугує канцелярією міського порту. Туристам ж буде цікаво оглянути старовинні гармати, виставку підводної археології і помилуватися краєвидом на столицю Куби.