25 найцікавіших палаців і особняків Азії
Великий палац
Таїланд, Бангкок
Найпопулярніша пам’ятка Бангкока, відвідавши яку ви отримаєте уявлення про тайську історію і культуру. Закладений першим королем Сіаму Рамою I дерев’яний палац постійно розширювався та перебудовувався, перетворившись на величний архітектурний ансамбль з майже сотні будівель. Центральними спорудами комплексу є власне Великий палац, де до 1946-го року проживала монарша родина, і Храм Смарагдового Будди, який вважається головним захисником країни. Хоча Великий палац вже давно не є резиденцією правителів Таїланду, тут регулярно проводяться королівські церемонії та державні прийоми.
Літній палац
Китай, Пекін
Літня резиденція імператорів династії Цін, розташована на північно-західній околиці Пекіна. Грандіозний палацово-парковий комплекс займає територію 290 гектарів і складається з понад трьох тисяч будівель. Зовні він сильно відрізняється від суворого та офіційного Забороненого міста – чарівні види резиденції налаштовують швидше на відпочинок, ніж на вирішення питань державного значення. Уздовж берега місцевого озера проходить Довгий коридор, 720 метрів стін якого прикрашають близько восьми тисяч картин, а навколо стоять бронзові фігури драконів та левів – символів імператорської могутності.
Хава-Махал
Індія, Джайпур
Це неймовірне творіння індійських майстрів виконувало функцію гаремного крила палацового комплексу Джайпурського махараджі. Хава-Махал побудований з рожевого пісковику у формі вінця Крішни. Фронтальна частина споруди містить 953 віконця, прикрашених витонченими гратами, які дозволяли провітрювати приміщення у спекотні дні. Звідси й походить назва Хава-Махал, що перекладається як «палац вітрів». Через віконця дружини правителя також могли вільно спостерігати за міським життям, не побоюючись при цьому бути побаченими.
Міський палац
Індія, Удайпур
Величний палацовий комплекс, зведений на березі озера Пічола, як резиденція правителів Королівства Мевар. Незважаючи на те, що палац розширювався і перебудовувався протягом чотирьох століть, архітектурний стиль всього комплексу залишився однорідним. Численні башти, куполи, балкони та арки надають споруді неповторну чарівність. Не менш колоритно виглядають інтер’єри резиденції, прикрашені настінними розписами, мозаїками, вітражами і дзеркалами. Частини палацу з’єднані між собою низкою зигзагоподібних коридорів, спланованими таким чином, щоб уникнути раптових атак ворогів.
Майсурський палац (Палац Амба-Вілас)
Індія, Майсур
Офіційна резиденція Вадіярів – родини колишніх правителів Князівства Майсур. Цей шедевр індо-сарацинського стилю спроектований в кінці XIX століття британським архітектором Генрі Ірвіном. Розкішна споруда поєднує в собі місцеві індуїстські і мусульманські мотиви та елементи європейської готики. Крім власне палацу, до складу резиденції також входять 12 індуїстських храмів, найдавніший з яких був побудований в XIV столітті, і великий сад. Особливо вражаючий вигляд палац має після заходу сонця, коли будівлю підсвічують 97 тисяч лампочок.
Кьонбоккун
Південна Корея, Сеул
Найбільший і найголовніший з П’яти великих палаців, побудованих династією Чосон, яка впродовж п’яти століть правила Кореєю. В наш час колишня королівська резиденція перетворена на музей просто неба, доступний для загального огляду. Головні будівлі Кьонбоккуна – це тронний зал Кинджонджон – легка споруда на опорах з яскравими розписами та різнокольоровими фігурами тварин, а також мальовничий павільйон Кьонхору, зведений на 48 гранітних колонах посеред штучного озера. Перед входом в палац щоденно проводяться яскраві церемонії зміни варти королівської гвардії, одягненої в історичні костюми.
Королівський палац
Камбоджа, Пномпень
Сяючі на сонці позолочені дахи Королівського палацу Пномпеня можна помітити ще здалеку, адже це єдина «висотна» будівля в історичному районі міста та одна з найяскравіших архітектурних перлин країни. Масштабний комплекс розділений стінами на чотири основні частини: Тронний зал, Палац Хемарін, Срібну пагоду і закритий для відвідування Внутрішній двір, в якому проживає монарша родина. Центральною будівлею палацу є розкішний Тронний зал, увінчаний 59-метровим шпилем з чотириликою головою індуїстського бога Брахми.
Міський палац
Індія, Джайпур
Великий палацовий комплекс, який в минулому виконував функцію адміністративного, релігійного і культурного центру Джайпурського князівства, а в наш час перетворився на міський музей. Кожен правитель Джайпура вважав за обов’язок увічнити своє ім’я в даній споруді, тому закладений в 1727 році палац постійно перебудовувався та доповнювався, поки не отримав свій сучасний вигляд в середині ХХ століття.
Озерний палац
Індія, Удайпур
Розкішний літній палац правителів Раджастану, перетворений на не менш розкішний п’ятизірковий готель, в якому зупинялися члени британської королівської родини. Білосніжна мармурова будівля зведена на невеликому скелястому острівці посеред озера Пічола. Архітектурна композиція палацу побудована навколо великого внутрішнього двору-саду. Серед найцікавіших місць готелю варто відзначити кімнату з 12 мармурових брил, трон Шах-Джахана вирізаний з монолітного каменю, палацову мечеть та мальовничий басейн під назвою Ставок лілій.
Джал-Махал
Індія, Джайпур
Джал-Махал цікавий не тільки своїм розташуванням посеред озера Ман-Сагар, а й тим, що більша частина цього яскравого палацу знаходиться під водою. Побудований махараджею Джай Сінгхом II Джал-Махал ніколи не був резиденцією правителів Джайпура та не має жодної житлової кімнати. Фактично вся будівля – це велика галерея, що веде з дна озера на дах споруди. Саме дах і став метою створення палацу – на ньому розташувався мальовничий сад, в якому махараджі відпочивали під час полювання на качок.
Кіотський Імператорський палац
Японія, Кіото
Кіотський Імператорський палац виконував функцію головної резиденції японських монархів з XIV століття до 1868 року, коли столиця держави була перенесена з Кіото в Токіо. Палацово-парковий комплекс огороджений невисокою стіною білого кольору, яка, на відміну від кріпосних стін сьогунського Замоку Ніджьо, не мала серйозного оборонного значення. Як у багатьох синтоїстських храмах, алея навколо стін резиденції всипана гравієм, а в парку, що оточує палацові будівлі та Імператорський ставок, ростуть сосни, сакури і клени.
Чандук
Південна Корея, Сеул
Найкраще збережений з П’яти великих палаців Сеула. Згідно з канонами корейської архітектури періоду династії Чосон, всі великі будівлі, особливо королівські резиденції, були зорієнтовані по осі згідно зі сторонами світу. Однак Чандук будувався виключно в залежності від рельєфу місцевості, що дозволило зробити його внутрішню територію такою мальовничою. Особливо мальовничий вигляд має розташований на задньому дворі комплексу таємний сад Півон. Тут, навколо ставка з лотосами, висаджені сотні різних видів дерев.
Палац Джок’якарта (Водний замок Таман Сарі)
Індонезія, Джок’якарта
Водний замок Таман Сарі побудований в XVIII столітті як місце відпочинку і схованка правителів Султанату Джок’якарта. Палац складався з чотирьох окремих зон: великого штучного озера з островами та павільйонами, розташованими на заході, купального комплексу в центрі, комплексу павільйонів і басейнів на півдні та меншого озера на сході. До наших днів добре зберігся лише центральний купальний комплекс, тоді як інші території палацу були в основному зайняті навколишнім поселенням.
Тірта Гангга
Індонезія, округ Карангасем
Тірта Гангга – це лабіринт з ставків, фонтанів, алей та містків, щедро прикрашений статуями тварин і міфічних істот. Побудований останнім правителем Карангасема палацово-парковий комплекс був названий на честь священної для всіх індуїстів річки Ганг. Тірта Гангга поділяється на три рівні, що символізують три світи балійського індуїзму: Свах – світ богів; Бвах – світ людей та Бхур – світ демонів. Цінну прісну воду тут використовують вкрай раціонально: пройшовши всі три рівні комплексу, вона потрапляє на навколишні рисові поля.
Умайд-Бхаван
Індія, Джодхпур
Одна з найбільших приватних резиденцій світу, для будівництва якої була прокладена спеціальна залізнична гілка. Спроектований британським архітектором Генрі Ланчестером палац поєднує у собі традиційні індійські та європейські стилі. Так величезний центральний купол будівлі споруджений у стилі відродження, тоді як вежі зберігають місцеві раджастханські риси. На території палацу розміщується розкішний готель і музей, що містить колекцією живопису, зброї та інших цінностей королівської родини Джодхпура.
Багор-кі-Хавелі
Індія, Удайпур
Особняк XVIII століття, побудований на самому березі озера Пічола. Багор-кі-Хавелі – це заплутана мережа численних кімнат, коридорів, балконів, терас та внутрішніх двориків, за стінами якої розмістився музей, присвячений традиційним ремеслам і мистецтву Удайпура. В частині приміщень особняка збереглися чудові фрески в стилі меварі, а також вікна та мозаїки з кольорового скла. Щовечора тут проводиться яскраве музично-танцювальне шоу.
Президентський палац
В’єтнам, Ханой
Колишня резиденція генерал-губернатора французького Індокитаю, а в наш час офіційна резиденція президента В’єтнаму. Ця чисто європейська будівля зведена на початку XX століття в стилі італійського неоренесансу. Тільки по навколишнім манговим деревам можна зрозуміти, що ви знаходитесь у далекій тропічній країні. На даний момент відсутня можливість відвідування самого палацу, але туристи допускаються до ботанічних садів, що оточують резиденцію.
Бангалорський палац
Індія, Бангалор
Індійський палац, побудований в стилі англійської архітектури епохи Тюдорів. Окрім екзотичного для Азії зовнішнього вигляду, будівля також виділяється розкішним внутрішнім оздобленням, що поєднує різні європейські та східні елементи. Власники палацу надають його територію для проведення різноманітних масових заходів, зокрема музичних концертів. Тут виступали такі легенди, як The Rolling Stones, Metallica, The Prodigy, Елтон Джон.
Палац Мусонів
Індія, Удайпур
За задумом правителя Удайпура Саджан Сінга, Палац Мусонів повинен був стати астрономічним центром. Цей план було скасовано через передчасну смерть молодого махараджа, а незавершену споруду перетворили на місце відпочинку і спостереження за мусонними хмарами. Палац зведений з білого мармуру на висоті понад 300 метрів над містом. Хоча будівля знаходиться в дещо занедбаному стані, її схожість на казковий замок та панорамні краєвиди на Удайпур, озеро Пічола і навколишню долину продовжують приваблювати численних відвідувачів.
Палац Чоумахалла
Індія, Гайдарабад
Колишня резиденція правителів Гайдарабада – найбільшого з «тубільних князівств» Індостпану, що зберегли часткову незалежність від Британської імперії, хоча й підпорядковувалися індійському генерал-губернатору. Будівництво палацово-паркового комплексу тривало понад століття. За цей час в архітектурі Чоумахалла виявився вплив індо-сарацинського, раджастханського, перського та європейського стилів. Після реставрації палацу тут відкрився історичний музей, серед експонатів якого можна побачити колекцію старовинних автомобілів.
Палац Голестан
Іран, Тегеран
Палац Голестан або Палац троянд – це великий музейний комплекс, умовно розділений на сім частин: Антропологічний музей, Музей фотографії, Портретну галерею, Картинну галерею, Павільйон Шамс-уль-Еманех, Діамантовий зал і Мармуровий тронний зал. Палац був закладений в XVI столітті, як центральна частина міської цитаделі. Після перенесення в 1795 році столиці Ірану в Тегеран, Голестан перебудували та перетворили на офіційну шахську резиденцію, якою він залишався до Ісламської революції 1978-1979 років.
Патвон-Кі-Хавелі
Індія, Джайсалмер
У вузьких провулках міста Джайсалмер ховається палац Патвон-Кі-Хавелі, відомий своїми дивовижним зовнішнім і внутрішнім оздобленням. Фактично це не одна будівля, а комплекс з п’яти хавелі – традиційних індійських міських особняків, що одночасно слугували житловими та торговими приміщеннями для заможних купців. Всередині палацу розмістився музей, в якому зберігаються артефакти XIX століття, і магазин антикварних меблів.
Раштрапаті-Бхаван
Індія, Делі
Найбільша у світі резиденція глави держави. Раштрапаті-Бхаван побудували в 1910-1929 роках для віце-короля і генерал-губернатора Британської Індії, а в наш час тут проживає та працює президент незалежної Індійської Республіки. Монументальна будівля в неокласичному стилі складається з 340 кімнат загальною площею 19 тисяч квадратних метрів. Поруч із палацом розкинувся великий трояндовий сад, доступний широкому загалу.
Королівський палац
Лаос, Луангпхабанг
Колишня резиденція правителів Лаосу, перетворена на національний музей. Палац розташований на березі річки Меконг, в древньому місті Луангпхабанг, яке до утворення соціалістичної Лаоської Народно-Демократичної Республіки було королівською столицею країни. Центральну залу резиденції прикрашають унікальні фрески французької художниці Алікс Ейме. Вони призначені для перегляду в різний час доби, залежно від того, як сонячне світло потрапляє в приміщення.
Будинок Джима Томпсона
Таїланд, Бангкок
Цей яскравий куточок джунглів в центрі багатомільйонного мегаполіса – будинок-музей американського бізнесмена і архітектора Джима Томпсона. Томпсон також став знаменитим колекціонером мистецтва Південно-Східної Азії, яке на той час було не дуже добре відоме світовій спільноті. Особняк, в якому підприємець жив та демонстрував свою колекцію старовинних картин і статуй, створений з шести традиційних тайських будинків, перевезених в Бангкок в 1950-60-х роках.