25 найцікавіших палаців і особняків Америки
Білий дім
США, Вашингтон
Досить скромний з вигляду білий особняк, в якому вже понад два століття розташовується адміністрація президента США. Два верхні поверхи Білого дому займає сім’я чинного глави держави, а в нижній і підземній частині будівлі знаходяться зали для прийомів гостей та робочі приміщення. Особняк оточує парк площею 7 гектарів. Відвідувачі, що приходять в Білий дім на екскурсію, мають можливість побачити головні кімнати адміністрації, включаючи легендарний Овальний кабінет – робочий кабінет президента США. В 1895 році перед Білим домом з’явилась перша в історії різдвяна ялинка, прикрашена електричною гірляндою.
Маєток Білтмор
США, Ешвілл
Найбільший приватний житловий будинок США. Маєток побудований в кінці XIX століття в стилі французької ренесансної архітектури і являє собою добре збережений зразок так званого «позолоченого віку» – епохи швидкого розвитку американської економіки після громадянської війни. Хоча Білтмором до цього часу володіє сім’я мільйонерів Вандербільтів, будинок відкритий для відвідування та неодноразово ставав місцем зйомок кінофільмів.
Замок Чапультепек
Мексика, Мехіко
Колишня резиденція губернаторів, імператорів та президентів Мексики, побудована на пагорбі Чапультепек, на висоті 2325 м над рівнем моря. Стилізований під готичний замок палац варто відвідати не тільки тому, що це справжній архітектурний шедевр, з терас якого відкривається чудова панорама Мехіко. З 1944 року тут розміщується головна експозиція Національного історичного музею. Ще однією цікавою особливістю замку є розташований на даху споруди сад з алеями, клумбами, декоративними деревами і старою астрономічною обсерваторією.
Каса-Росада
Аргентина, Буенос-Айрес
Каса-Росада або Рожевий дім – це розкішний президентський палац, побудований на місці Фортеці Буенос-Айреса, де традиційно знаходилися резиденції іспанських губернаторів, віце-королів та правителів незалежної Аргентини. Такий незвичний для адміністративної будівлі колір був вибраний не випадково. В XIX столітті прихильники федералізації країни використовували червоний колір, а унітарії – білий. Рожевий фасад палацу став спробою примирити ворогуючі сторони. В підвальних приміщеннях Каса-Росади знаходиться Президентський музей.
Імперський музей Бразилії
Бразилія, Петрополіс
Колишня літня резиденція імператора Педро II, який правив Бразилією 58 років. Палацово-парковий комплекс був побудований в середині XIX століття одночасно з названим на честь монарха містом Петрополіс. В наш час в яскравій неокласичній будівлі розміщена експозиція, що включає меблі, твори мистецтва, коштовності та особисті речі членів імператорської сім’ї. Вийшовши з палацу, ви опинитеся в каретному дворі, де виставлена ціла колекція старовинних екіпажів.
Ла-Монеда
Чилі, Сантьяго
Резиденція президента Чилі вирізняється своєю лаконічністю та суворим неокласичним фасадом, спроектованим в нетиповому для Латинської Америки італійському стилі. В минулому в палаці розміщувався Монетний двір, який і дав назву будівлі. З розташованої біля південної сторони резиденції площі можна спуститися до підземного Культурного центру палацу Ла-Монеда, в якому проводяться виставки, пов’язані з чилійською культурою та історією
Грейсленд
США, Мемфіс
Маєток-музей американського співака і актора Елвіса Преслі, чимало рекордів якого у царині звукозапису досі залишаються неперевершені. В Грейсленді можна відвідати кімнати будинку та салон особистого літака «короля рок-н-ролу», оглянути колекцію нагород, інструментів, костюмів і автомобілів Елвіса, погуляти великим доглянутим садом та вшанувати пам’ять Преслі біля його могили. Не забудьте захопити маркер, щоб залишити напис на стіні маєтку – це не тільки не заборонено, але навіть заохочується!
Будинок Ернеста Хемінгуея
США, Кі-Вест
Будинок-музей Ернеста Хемінгуея, в якому всесвітньовідомий американський письменник і журналіст проживав з 1931 по 1939 рік. Час проведений в курортному містечку Кі-Вест вважається найпліднішим періодом творчості майбутнього лауреата Нобелівської премії з літератури. На території будинку живуть десятки котів, яких називають котами Хемінгуея. Приблизно половина з них полідактилі, тобто мають по шість пальців на кожній лапі.
Національний палац
Мексика, Мехіко
Національний палац був закладений ще в далекому 1522 році першовідкривачем та завойовником Мексики Ернаном Кортесом на місці палацу ацтекського імператора Монтесуми II. Монументальна споруда, головний фасад якої займає всю східну частину Площі Конституції, неодноразово розширювалася і перебудовувалася, поки не отримала свій сучасний вигляд на початку XX століття. Інтер’єри будівлі прикрашають роботи художника Дієго Рівери, на яких зображена двохтисячолітня історія країни. В наш час палац виконує функцію резиденції президента Мексики.
Каса Лома
Канада, Торонто
Каса Лома – це втілення дитячої мрії ексцентричного канадського промисловця, фінансиста і офіцера на службі британської корони сера Генрі Пелата. Побудований на початку XX століття та оснащений за останнім словом тогочасної техніки особняк більше нагадує старовинний замок, перенесений в Новий Світ прямо з середньовічної Європи. Романтичний неоготичний колорит перетвореної на музей будівлі дуже полюбився кіношникам: в натуральних палацових декораціях регулярно знімають фільми і серіали.
Замок Герста
США, Сан-Сімеон
Найточніше цей розкішний каліфорнійський маєток можна охарактеризувати фразою з культового кінофільму Орсона Веллса Громадянин Кейн: «найдорожчий пам’ятник, побудований людиною на честь себе самої з часів пірамід». Колишня резиденція американського медіамагната і політика Вільяма Рендольфа Герста може похвалитися не тільки помпезними спорудами, в яких еклектично перетасувалися стилі різних періодів європейської історії, а й колекцією творів мистецтва, привезених з усього світу для прикраси «замку».
Рінглінг музей
США, Сарасота
Музейно-парковий комплекс, розташований в колишньому маєтку колекціонерів мистецтва Джона та Мейбл Рінглінгів. Головною частиною комплексу є Художній музей, розміщений в спеціально побудованій подружжям неокласичній будівлі у вигляді римської вілли. Маєток також включає зведений на березі Мексиканської затоки Палац Ка-д’Зан, Музей цирку і навчальний центр Тіббалса, Мистецьку бібліотеку, Історичний театр Асоло та декілька садів.
Музей і сади Віская
США, Маямі
Чудовий архітектурно-ландшафтний комплекс в стилі середземноморського ренесансу, який включає палац, сади та залишки первісного флоридського лісу, збережені засновником вілли, бізнесменом і природоохоронцем Джеймсом Дірінгом. Відвідувачі музею можуть оглянути понад 70 кімнат з виразними історичними інтер’єрами, прикрашеними численним антикваріатом, з акцентом на європейське декоративне мистецтво та меблі XV-XIX століття. Родзинкою Вілли Віская стала кам’яна баржа, побудована посеред теплих тропічних вод затоки Біскейн.
Брейкери
США, Ньюпорт
Маєток Брейкери став одним з архітектурних символів так званого «позолоченого віку» – епохи швидкого розвитку американської економіки після громадянської війни. Будівля в стилі італійського неоренесансу зведена на високому скелястому березі Атлантичного океану. Дизайнери створили розкішний інтер’єр, мармур та рідкісні породи дерев для якого доставлялися з різних країн світу. Оздоблення маєтку також включає архітектурні елементи, придбані у замках Франції.
Колекція Фріка
США, Нью-Йорк
Художній музей, розташований в колишній резиденції промисловця Генрі Клея Фріка. Хоча за життя мільйонер отримав славу жорсткого і безпринципного бізнесмена, він заповів перетворити свій розкішний неокласичний особняк на публічний музей. Колекція Фріка складається з робіт європейських художників та скульпторів XIV-XIX століть. Тут також можна побачити експозицію старовинних меблів, порцеляни і східних килимів.
Касапуебло
Уругвай, Пунта Баллена
Літній будинок та майстерня художника-абстракціоніста Карлоса Паеса Віларо. Ця химерна білосніжна споруда була побудована на узбережжі Атлантичного океану в кустарний спосіб без жодних попередніх планів. Митець з року в рік власними силами розширював і змінював свою заміську резиденцію, яку він називав придатною до життя скульптурою. Сьогодні Касапуебло – це розкішний готель з численними терасами, які дозволяють спостерігати краєвиди заходу сонця. В головній будівлі готелю міститься музей Віларо.
Маунт-Вернон
США, Александрія
Родовий маєток батька-засновника і першого президента США Джорджа Вашингтона. Інтер’єри Маунт-Вернон були ретельно відновлені з використанням інвентарного списку, створеного після смерті політика. Крім оригінальних меблів та особистих речей Вашингтона, тут можна побачити цікавий історичний артефакт – ключ від Бастилії, який французький військовий і політичний діяч маркіз Жильбер де Лафаєт подарував президенту після початку Великою французької революції.
Музей Революції
Куба, Гавана
Елегантна неокласична будівля Музею Революції в минулому слугувала головною резиденцією президентів Куби. На побудову палацу з державного бюджету була виділена колосальна для початку XX століття сума в понад п’ять мільйонів доларів. Майже половина з цих грошей пішла на розкішне внутрішнє оздоблення споруди, яким займалась відома ювелірна компанія Тіффані. Експозиція музею торкається не тільки періоду Кубинської революції, а й історії острова в ширшому масштабі починаючи з XV століття.
Будинок-музей Фріди Кало
Мексика, Мехіко
Будинок-музей всесвітньовідомої мексиканської художниці Фріди Кало, завдяки яскравому кольору стін також відомий як Блакитний дім. Натхненна народною культурою, вона застосовувала стиль наївного народного мистецтва, поєднуючи його з кубізмом, символізмом та сюрреалізмом. Крім картин і особистих речей Фріди в музеї експонуються роботи чоловіка художниці Дієго Рівери, а також твори мексиканського народного мистецтва, зібрані подружжям.
Палац Боа-Віста
Бразилія, Кампус-ду-Жордау
Зимова резиденція губернатора штату Сан-Паулу, побудована посеред гірських пейзажів «Бразильської Швейцарії». Невдовзі після відкриття палац було перетворено на відкритий для громадського відвідування культурний центр. В виставкових залах резиденції представлена найбільш репрезентативна колекція бразильського художнього та прикладного мистецтва. В палаці щороку проходить міжнародний фестиваль класичної музики.
Зимові маєтки Едісона та Форда
США, Форт-Майєрс
Музейний комплекс створений на базі зимових маєтків винахідників і підприємців Томаса Едісона та Генрі Форда. В 1928 році, спільними зусиллями бізнесменів, тут була обладнана лабораторія гуми, де Едісон, стурбований залежністю США від іноземних поставок каучуку, проводив свої досліди. Маєтки оточує ботанічний сад, в якому представлені понад тисячу видів рослин з всього світу, значна частина яких вирощені для промислових цілей.
Малий Білий Дім Трумена
США, Кі-Вест
Колишня зимова резиденція 33-го президента США Гаррі Трумена, розташована в популярному курортному містечку Кі-Вест. Спочатку ця скромного вигляду дерев’яна будівля виконувала функцію казарми для офіцерів військово-морської бази. Під час Першої світової війни тут проживав винахідник Томас Едісон, який надавав свої послуги військовому відомству. Сьогодні Малий Білий Дім – це історичний музей, де можна побачити відновлені інтер’єри часів Трумена та особисті речі президента.
Плантація Бель-Мід
США, Нашвілл
Історична плантація, що поєднує в собі музей, діючу виноробню та ресторан. На території площею 12 гектарів розташовано більше десятка житлових і господарських будівель, зведених протягом XIX століття. Центральною частиною комплексу є двохповерховий особняк в стилі грецького відродження, стіни якого прикрашають картини відомих коней минулого. Не менш цікаво буде відвідати каретний двір Бель-Мід, де зберігається одна з найкращих в світі колекцій старовинних екіпажів.
Ермітаж
США, Нашвілл
Будинок-музей засновника Демократичної партії та сьомого президента США Ендрю Джексона. Купивши в 1804 році ділянку землі з невеликим двохповерховим зрубом, побудованим для протистояння нападам індіанців, політик перетворив її на найбільшу бавовняну плантацію штату Теннессі. Крім експозиції, присвяченої Джексону, в музеї відкрита виставка, яка розповідає про важке життя поневолених афроамериканських сімей в південних рабовласницьких штатах.
Будинок Джона Б. Стетсона
США, Деланд
Будинок, побудований для підприємця та мецената Джона Баттерсона Стетсона, який увійшов в історію як винахідник одного з символів Дикого Заходу – ковбойського капелюха. Завершений в 1886 році особняк виділявся на фоні інших розкішних флоридських резиденцій не тільки оригінальною архітектурою з елементами мавританського і полінезійського стилю, а й найсучаснішим на той час оснащенням, яке включало електричне освітлення, парове опалення та каналізаційну систему.