20 найцікавіших пам’яток Швейцарії
Матергорн
Кантон Вале
Сьома за висотою гірська вершина Альп, розташована на кордоні Швейцарії та Італії. Проте Матергорн приваблює туристів не стільки висотою в 4478 метрів над рівнем моря, як своїм незвичайним зовнішнім виглядом, що нагадує піраміду з чотирма гранями, оберненими за частинами світу. Кожна з цих граней має власну назву: Цмуттграт, Ліон, Фурген і Хернлі. Гора знаходиться недалеко від невеликого озера та стоїть окремо від інших вершин. Біля підніжжя Матергорна розташовані швейцарський гірськолижний курорт Церматт і італійський Брей-Червінія.
Женевське озеро
Кантони Женева, Вале і Во
Найбільше озеро Швейцарії та Франції, що простягнулось у мальовничій міжгірській западині між Альпами і масивом Юра. Сьогодні в це важко повірити, але до середини XX століття водойма стала настільки забрудненою, що в ній майже повністю зникла риба. В наш час Женевське озеро славиться чистою водою, м’яким теплим кліматом, фантастичними пейзажами та численними пам’ятками розташованими вздовж місцевого узбережжя. В районі водойми знаходяться декілька популярних курортів і всесвітньовідомих медичних закладів, що пропонують найпередовіші лікувальні методики.
Замок Шийон
Вейто
Замок Шийон являє собою комплекс з 25 будівель, споруджених в різний час на невеликій скелі, біля берегів Женевського озера. Поєднання природних умов та архітектурних особливостей укріплення дозволяли йому контролювати стратегічно важливу дорогу, що пролягає між озером і горами. Довгий час ця дорога була єдиним транспортним шляхом з Північної Європи до Південної. Крім звичайних туристів, замок завжди приваблював письменників-романтиків. Свого часу історичною пам’яткою милувалися Жан-Жак Руссо, Віктор Гюго, Олександр Дюма. Джордж Байрон перебуваючи під враженням від побаченого написав поему Шийонський в’язень.
Капелльбрюке
Люцерн
Мальовничий критий дерев’яний міст, перекинутий через річку Рейс. Будучи побудованим в 1365 році, Капелльбрюке вважається найстарішим дерев’яним мостом Європи, збереженим до наших днів. Складовою середньовічної конструкції є також восьмигранна цегляна вежа Вассертурм. На фронтоні 205-метрового мосту розміщуються 111 трикутних картин, які розповідають про найважливіші моменти в історії Швейцарії. Всередині вежі розташувалися сувенірна крамниця і місцева артилерійська спілка.
Фонтан Же-До
Женева
Головний фонтан Женеви як і належить розташувався в центрі міста, але не десь на площі або в парку, а посеред озера. Це інженерне диво 1950-х років підіймає 8 тон води на висоту 147 метрів. Білий колір струменю фонтану обумовлений особливою формою його сопла, яке відразу рясно наповнює воду, що викидається, бульбашками повітря. Же-До мав двох скромніших попередників, перший з яких виконував суто практичну функцію – слугував запобіжним клапаном на електростанції, яку женевські ювеліри використовували для роботи своїх машин.
Цюрихське озеро
Кантони Цюрих, Швіц і Санкт-Галлен
Як і у випадку з однойменним містом, від Цюрихського озера віє комфортом та багатством. Мальовнича природа у поєднанні з високим рівнем життя перетворюють його на справжній райський куточок. Однак варто мати на увазі, що, незважаючи на чистоту води, це не найкурортніша водойма Швейцарії і пляжна інфраструктура тут розвинена досить слабо. Туристи їдуть на озеро в першу чергу, щоб помилуватися природними красотами та місцевими архітектурними пам’ятками, серед яких можна побачити найдовший дерев’яний міст країни.
Лев, що помирає
Люцерн
Всесвітньовідомий наскельний рельєф, створений скульптором Лукасом Агорном за ескізом художника Бертеля Торвальдсена. Рельєф присвячений швейцарським гвардійцям, що полягли під час оборони паризького королівського палацу Тюїльрі 10 серпня 1792 року. Пронизана списом фігура лева лежить поряд з символами Франції та Швейцарії, а міміка благородної тварини виражає майже людське страждання. Після відвідання Люцерна Марк Твен назвав цю скульптурну композицію «найтрагічнішим і зворушливішим каменем у світі».
Пілатус
Кантони Люцерн, Обвальден і Нідвальден
Гора Пілатус – ідеальне місце для того, щоб відчути велич швейцарських Альп, не відриваючись від принад цивілізації. За легендою назва вершини походить від імені римського правителя Юдеї Понтія Пілата, могила якого нібито знаходилася на схилі гори. Піднятись на вершину можна звичайною залізницею, найкрутішою у світі зубчастою залізною дорогою або канатною дорогою з панорамними гондолами. Великою популярністю користується Золотий круговий тур, який включає також подорож на човні через Фірвальдштетське озеро.
Фірвальдштетське озеро
Кантони Люцерн, Урі, Обвальден, Швіц і Нідвальден
Мальовниче гірське озеро, околиці якого стали колискою сучасної Швейцарії. Присяжний союз перших трьох кантонів майбутньої конфедерації було укладено 1291 року на галявині Рютлі, розташованій на березі водойми. Фірвальдштетське озеро має складну форму та складається з чотирьох басейнів, з’єднаних вузькими протоками. Завдяки своїм топографічним особливостям, водойма стала популярним місцем для проведення прогулянкових круїзів і занять водними видами спорту.
Банхофштрассе
Цюрих
Місце, з якого варто розпочати знайомство з Цюрихом. Вулиця тягнеться, злегка згинаючись, від Центрального залізничного вокзалу до Цюрихського озера. В минулому тут проходили міські фортифікації, знесені в XIX столітті. Міжнародну славу Банхофштрассе отримала, перетворившись на одну з найдорожчих торгових вулиць світу, яка складає гідну конкуренцію паризьким Єлисейським полям. Особливо привабливо Банхофштрассе виглядає в період різдвяно-новорічних свят.
Собор Святого Петра
Женева
Головний кальвіністський собор Швейцарії, серед реліквій якого зберігається стілець самого церковного реформатора Жана Кальвіна. Закладений в XII столітті в романському стилі, храм постійно доповнювався новими елементами. Незважаючи на таке сусідство різних стилів, Собор Святого Петра має вигляд цілісного архітектурного ансамблю. Внутрішнє оздоблення храму також неодноразово змінювалося. Нині його можна назвати досить аскетичним, хоча тут збереглися й деякі первісні католицькі елементи.
Гросмюнстер
Цюрих
Суворий та величний реформістський собор, зведений на березі річки Ліммат. За легендою, Гросмюнстер був заснований Карлом Великим, чий кінь впав навколішки над могилою Фелікса і Регули – ранньохристиянських святих та покровителів Цюриха. Легенда допомогла підтримати претензії собору на першість серед храмів міста. Подальша історія Гросмюнстера пов’язана з ім’ям пастора Ульріха Цвінглі, який в цих стінах розпочав швейцарську церковну Реформацію. Для цінителів музики в храмі щосереди відбуваються органні концерти.
Замок Грюєр
Грюєр
Невелике містечко Грюєр приваблює туристів однойменним сиром і середньовічним замком з незвичним для таких оборонних споруд садом у французькому стилі. В відреставрованому укріпленні розташувався музей, присвячений насиченій історії та яскравій культурі регіону. Крім цього, в замку виставлена колекція пейзажів художників XIX століття, міжнародна колекція фантастичного мистецтва, а також проводяться тимчасові виставки, концерти і фестиваль, що носить ім’я святого Івана Хрестителя.
Цитглогге
Берн
Найвпізнаваніший символ Берна був зведений в XIII столітті, як оборонна вежа. Проте з роками місто розширювалося і споруда досить швидко втратила своє первісне призначення. Після «Великої пожежі» 1405 року Цитглогге перебудували вже як годинникову вежу, що стала офіційним визначником точного часу для столиці Швейцарії. Родзинкою Цитглогге є астрономічний годинник, який складається з п’яти комбінованих в єдиному корпусі механізмів: рушійного механізму, двох механізмів бою годинника та двох механізмів, що відповідають за переміщення фігур.
Кафедральний собор у Базелі
Базель
Головний реформістський собор Базеля виділяється яскравим силуетом, побудованим з червоного пісковика. При цьому романсько-готична будівля органічно вписується в архітектурний ансамбль площі Мюнстерплац, чий вигляд не змінився з часів пізнього Середньовіччя. Храм прикрашають дві стрімкі башти з механічним та сонячним годинниками. Основи башт однакові, а ось їх верхівки відрізняються одна від одної, оскільки добудовували їх у різний час.
Лозаннський собор
Лозанна
Лозаннський собор розташувався на вершині пагорба Сіте, що дозволяє будівлі виконувати дві функції: бути головний реформістський храмом міста та найкращим оглядовим майданчиком, з якого можна побачити практично всю Лозанну. Найцікавішою деталлю собору є розміщений у південній стіні трансепту круглий вітраж. На ньому зображено композицію світобудови в уявленнях епохи Середньовіччя: чотири стихії, чотири вітри, чотири річки раю, чотири пори року, дванадцять місяців і знаків зодіаку.
Фраумюнстер
Цюрих
Колишній католицький монастир, побудований правителем Східно-Франкського королівства для своєї дочки Хільдегарди у 853 році. Пізніше абатству Фраумюнстер дарували право володіти ринками, збирати мита та карбувати монети, тим самим зробивши абатис фактичними правительками Цюриха. Монастирський період історії собору закінчився з початком швейцарської церковної Реформації, коли головним, вже реформістським, храмом міста став розташований на протилежному березі річки Ліммат собор Гросмюнстер.
Олімпійський музей
Лозанна
Найбільший у світі спортивний музей та центр наукових досліджень у спортивній галузі. Білосніжна будівля зведена з мармуру, подарованого урядом Греції на згадку про грецьке походження Олімпійських ігор. Експозиція закладу відображає всю історію олімпійського руху, його нинішній стан і перспективи. В музеї можна побачити повну колекцію автографів олімпійських медалістів починаючи з 1936 року. Значну частину експозиції становлять художні твори, присвячені змаганням.
Швейцарський музей транспорту
Люцерн
Музей в інтерактивній формі знайомить своїх відвідувачів з історією розвитку всіх видів транспорту, а також космонавтики та засобів зв’язку. Крім павільйонів з тематичними експозиціями, тут працює кінотеатр формату IMAX, планетарій, величезний аерофотознімок Швейцарії в масштабі 1:20 000 і виставка творів місцевого художника та скульптора Ганса Ерні. В музеї відтворено інтер’єр космічної станції, який повільно обертається навколо своєї діагональної осі, створюючи враження дезорієнтації, що виникає у астронавтів в умовах невагомості.
Горнергратбан
Кантон Вале
Зубчаста залізниця протяжністю дев’ять кілометрів, яка сполучає курортне містечко Церматт з гірським пасмом Горнерграт. Тут, на висоті 3089 метрів над рівнем моря, знаходиться друга найвища залізнична станція Європи, з якої відкривається найкращий краєвид на символ Швейцарії – гору Матергорн. Горнергратбан є також популярною відправною точкою для гірських походів. На лінії розташовані два мости, чотири тунелі і крита галерея завдовжки 770 метрів.