40 найцікавіших храмів і монастирів Америки
Собор Святого Патрика
США, Нью-Йорк
Католицький Собор Святого Патрика заслужено носить звання найгарнішого храму США. Споруду вінчають стометрові шпилі, які в XIX столітті височіли над дахами міста. В наш час, на тлі сучасних хмарочосів, зовнішній вигляд неоготичної будівлі вже не вселяє колишнього благоговійного трепету, але це не заважає собору залишатися таким ж монументальним і вишуканим архітектурним шедевром та вигідно виділятися на тлі навколишніх «кам’яних джунглів». Щорічно 17 березня храм стає місцем початку головного американського параду на честь Дня Святого Патрика.
Собор Монреальської Богоматері
Канада, Монреаль
Головний католицький собор Монреаля на час свого відкриття в 1888 році став не тільки архітектурною домінантою міста, а й найбільшим храмом Північної Америки. Ще більше, ніж своїми розмірами, собор вражає розкішним внутрішнім оздобленням, яке вважається одним з найкращих зразків інтер’єру в неоготичному стилі. Особливо варто виділити майстерне дерев’яне різьблення, що заповнює всю будівлю. Серед жителів Монреаля стало традицією відвідувати храм на щорічне різдвяне виконання ораторії Месія, авторства Георга Фрідріха Генделя.
Кафедральний собор Мехіко
Мексика, Мехіко
Своєю появою Кафедральний собор Мехіко завдячує королю Філіпу II, який вирішив побудувати для архієпископа Нової Іспанії величний храм, покликаний символізувати остаточне затвердження іспанської корони в Новому Світі. Закладений в XVI столітті собор був остаточно завершений тільки в 1813 році, завдяки чому ренесансна будівля отримала також риси бароко і неокласицизму. Інтер’єр храму вирізняється особливим багатством та розкішшю. Його стіни, колони і склепіння оздоблені золотом, перламутром та слоновою кісткою. З золотим оздобленням гармонують вітражі, які заливають приміщення яскраво-жовтим світлом.
Піраміда Кукулькана
Мексика, Муніципалітет Тинум
Найкраще збережений храм таємничої цивілізації Мая, вцілілий серед руїн стародавнього міста Чичен-Іца. Піраміда присвячувалася богу Кукулькану – «пернатому змію», який вважався засновником царських династій та великих міст цивілізації. Майя також вважали, що Кукулькан навчив їх рибальству, винайшов писемність, календар і вигадав церемонії. Зрештою, культ бога став свого роду культом знаті – в жертву Кукулькану приносили лише знатних юнаків та в урочистій обстановці. На вершину піраміди ведуть 365 сходинок, кожна з яких символізує певний день у сонячному році календаря мая.
Собор Сан-Паулу
Бразилія, Сан-Паулу
Головний католицький собор Сан-Паулу поєднує в собі два архітектурні стилі: неоготичний силует будівлі доповнює 30-метровий ренесансний купол, спроектований за прикладом куполу Флорентійського собору. У внутрішньому оздобленні храму можна помітити скульптури та барельєфи, що зображають гілки кави, ананаси і місцевих бразильських тварин. Під вівтарем собору розташована дуже велика крипта, яка може розглядатися, як окрема підземна церква. Тут покояться всі єпископи міста та індіанський вождь Тібіріса, який сприяв заснуванню Сан-Паулу.
Кафедральний собор Буенос-Айреса
Аргентина, Буенос-Айрес
За розкішною колонадою на розі вулиць Сан-Мартіна і Рівадавії ховається не театр, як це може здатися на перший погляд, а головний католицький собор Аргентини. 12 колон коринфського ордеру символізують 12 апостолів та підтримують барельєф, що зображає біблійну сцену зустрічі Йосипа з батьком і братами в Єгипті. У храмі знаходиться мавзолей національного героя Аргентини генерала Хосе де Сан-Мартіна. В соборі також розміщені три меморіальні таблички, присвячені жертвам найбільших геноцидів XX століття: Холокосту, геноциду вірмен та Голодомору в Україні.
Базиліка Богоматері Гваделупської
Мексика, Мехіко
Базиліка Богоматері Гваделупської щороку приймає близько 20 мільйонів паломників, що робить її не тільки найвідвідуванішим у світі святилищем, присвяченим Діві Марії, а й видатним соціальним та культурним феноменом. Розташований біля підніжжя пагорба Тепеяк храмовий комплекс складається з Старої базиліки, Нової базиліки, Храму і монастиря Лас-Капуцинас, Індіанської каплиці, Каплиці Черріто, Каплиці Почіто, кладовища, музею та науково-дослідницької бази, бібліотека якої нараховує 22 тисячі томів.
Кафедральний собор Бразиліа
Бразилія, Бразиліа
Оригінальний католицький собор, споруджений у стилі модернізм за проектом архітектора Оскара Німеєра. Будівля складається з 16 гіперболоїдних колон, що символізують руки, піднесені до неба. Простір між колонами закритий вітражами, які наповнюють храм світлом. Для більшого візуального ефекту архітектор задумав досить довгий і темний коридор перед входом до головного приміщення. Оскільки Німеєр був відомий своїми атеїстичними та комуністичними поглядами, католицька церква довго відмовлялася освячувати собор.
Кафедральний собор Сантьяго
Чилі, Сантьяго
Резиденція католицького архієпископа Сантьяго, розташована на головній площі столиці Чилі Пласа-де-Армас. Сучасний собор є вже п’ятим за рахунком, зведеним на цьому місці. Чотири попередні храми були знищені в наслідок землетрусів, від яких регулярно потерпає місто. Неокласичний архітектурний ансамбль складається з власне собору, палацу архієпископа та парафії Саграріо. Під час останньої реставрації храму для укріплення будівлі були встановлені сталеві стрижні і арматура з вуглецевого волокна.
Національний собор Вашингтона
США, Вашингтон
Головний храм Єпископальної церкви США – найбільшої англіканської спільноти на Американському континенті. Перший камінь в фундамент собору заклав в 1907 році президент Теодор Рузвельт, а завершив будівництво храму через 83 роки особисто президент Джордж Буш. Здалеку неоготичний собор може здатися ровесником лондонського Вестмінстерського абатства і лише сучасна тематика оздоблення будівлі видає її справжній вік. Поряд з біблійними сюжетами тут можна побачити вітраж, що зображує висадку на Місяць, а серед чудовиськ горгулій знайти голову Дарта Вейдера.
Коріканча (Монастир Санто-Домінго)
Перу, Куско
Монастир католицького ордену домініканців, побудований в XVI-XVII століттях на місці головного храму Імперії інків, залишки якого стали частинами монастирських стін. До іспанського вторгнення святиня слугувала для поклоніння «батькові інків» богу-сонцю Інті. Стіни Коріканчи зверху донизу були облицьовані золотими пластинами, а всередині храму знаходився вівтар з зображенням сонячного диска, від якого у всіх напрямках виходили золоті промені. До Коріканчи прилягав палац, де проживав Верховний жрець імперії.
Собор Святого Людовика
США, Новий Орлеан
Резиденція католицького архієпископа Нового Орлеану та архітектурна домінанта історичного району міста, відомого, як Французький квартал. Собор Святого Людовика присвячений королю Франції Людовику IX, зарахованому католицькою церквою до рангу святих. Храм виділяється впізнаваним силуетом, який утворюють три вежі, увінчані готичними шпилями. За будівлею встановлена статуя Ісуса, що простягає свої руки до неба. Вночі, завдяки спеціально змонтованим прожекторам, на стіні собору проектується велика тінь статуї Христа.
Собор Святого Іоанна Хрестителя
США, Саванна
Будучи чудовим прикладом французької неоготики, Собор Святого Іоанна Хрестителя регулярно потрапляє в списки найгарніших історичних пам’яток США. Храм став першою будівлею штату Джорджія, зведеною з цегли і досі залишається наймонументальнішою святинею Савани. Білосніжний собор прикрашають 81 вітраж та унікальні фрески, написані не на самих стінах, а на полотні в Нью-Йорку і перевезені для розміщення в храмі.
Церква Богоматері Лурдської
Бразилія, Канела
Церква Богоматері Лурдської також відома, як Кам’яний собор, хоча насправді цей величний католицький храм не має офіційного статусу собору. Проект побудованої в 1953-1987 роках церкви став сучасним переосмисленням традиційної англійської готичної архітектури. Оригінально виглядає і інтер’єрів будівлі, де крім традиційних фресок можна побачити картини з глини. Після заходу сонця храм оживає завдяки яскравому світло-музичному шоу.
Базиліка Сеньор-ду-Бонфім
Бразилія, Сальвадор
Базиліка XVIII століття, побудована на пагорбі, над водами Атлантичного океану. Бічні стіни храму прикрашають 28 великомасштабних панелей викладених з біло-блакитної керамічної плитки азулежуш, на яких зображені сцени з життя Ісуса Христа. Іншою примітною особливістю святині є дерев’яна стеля, розписана художником Баїї Франко Веласко. Базиліка відома, як місце проведення популярного Свята Бонфім. Фестиваль поєднує елементи католицизму та традиційних вірувань бразильців африканського походження.
Кафедральний собор Куско
Перу, Куско
Кафедральний собор Куско зведений на фундаменті храму-палацу Кішуарканчі, який слугував резиденцією правителя Імперії Інків. Хоча католицький храм має типовий для іспанської колоніальної архітектури вигляд, набрані серед корінного населення будівничі додали в оформлення будівлі деякі традиційні індіанські символи, наприклад, вирізьблену на дверях голову ягуара. Собор став місцем зберігання безлічі предметів мистецтва і археологічних артефактів, знайдених на території міста та в його околицях.
Ораторій Святого Йосипа
Монреаль, Канада
Хоча ораторіями називають храми невеликої релігійної громади, закриті для сторонніх, Ораторій Святого Йосипа щорічно приймає близько двох мільйонів відвідувачів. Розташовану на горі Мон-Руаяль святиню заклав в 1904 році монах Андре Бессетт, який прославився серед віруючих даром зцілення та був канонізований католицькою церквою. З часом невелика каплиця перетворилася на монументальний неоренесансний храм, прикрашений одним з найбільший у світі куполів. При ораторії діє музей сакрального мистецтва.
Базиліка і монастир Сан-Франциско
Перу, Ліма
Комплекс Базиліки і монастиря Сан-Франциско – це не лише шедевр архітектури перуанського бароко, а й справжня скарбниця живопису, створеного як місцевими, так і європейськими майстрами. Серед численних фресок та картин святині можна зустріти роботи всесвітньовідомого фламандського художника Пітера Пауля Рубенса. Варті уваги також монастирська бібліотека і архів, де зберігаються 25 тисяч книг, найстаріші з яких датуються XV століттям, та безліч історичних документів.
Церква і монастир Сан-Франциско
Бразилія, Сальвадор
Францисканський монастирський комплекс, побудований в XVII-XVIII століттях на місці однойменної церкви і монастиря, зруйнованих під час голландського вторгнення в Сальвадор. Святиня славиться своїм розкішним внутрішнім оздобленням, щедро вкритим позолотою. Крім цього католицька обитель відома наймасштабнішим за межами Португалії використанням в оздобленні біло-блакитної керамічної плитки азулежуш. Стіни церкви та монастиря прикрашають 55 тисяч таких плиток.
Монастир Сан-Бенту
Бразилія, Сан-Паулу
Суворий неороманський фасад Монастиря Сан-Бенту можна було б легко прийняти за середньовічний європейський замок…якби він знаходився в Європі, а не в тропічній Бразилії. Ченці Сан-Бенту присвячують своє життя традиції «молись, працюй і читай», адже монастир був заснований не тільки як релігійний, а й освітній заклад. Місцева бібліотека зберігає понад 100 тисяч томів, серед яких можна знайти цінні історичні видання. При обителі також діє пекарня, де продаються не тільки звичні хлібобулочні та кондитерські вироби, а й крафтове пиво, виготовлене самим ченцями.
Кафедральний собор Ла-Плати
Аргентина, Ла-Плата
Один з найбільших соборів Латинської Америки, створений за зразком цегляних готичних храмів Північної Європи. Кафедральний собор Ла-Плати зводився в два етапи. Розпочате в 1884 році будівництво довелося припинити в 1930-х роках через помилку, виявлену в конструкції будівлі. Архітекторам знадобилось понад пів століття, щоб, використовуючи сучасні технології, створити проект із зміцнення фундаменту храму. Собор був урочисто відкритий в 2000 році.
Базиліка Національної обітниці
Еквадор, Кіто
Шедевр неоготичної архітектури, зведений на схилі пагорба Сан-Хуан. Для фінансування такого масштабного будівництва владі Еквадору довелося запровадити спеціальний податок на купівлю солі. Хоча в центральній наві базиліки почали відправлятися меси ще в 1924 році, а в 1985 році храм освятив Папа Іван Павло II, технічно споруда все ще залишається недобудованою. Місцева легенда говорить, що коли базиліку буде завершено, настане кінець світу.
Кафедральна базиліка Національної святині Богоматері Апаресідської
Бразилія, Апаресіда
Другий за величиною християнський храм світу. Маючи довжину в 188 і ширину 183 метри, Кафедральна базиліка Національної святині Богоматері Апаресідської за своєю площею поступається тільки ватиканській Базиліці Святого Петра. На території храму розташовані торговий центр, фуд-корт з різними типами ресторанів, медична клініка та інші об’єкти інфраструктури, призначені для комфортного перебування численних паломників, які відвідують святиню.
Каплиця Святого Хреста
США, Седона
Футуристичного вигляду каплиця, побудована у червоних скелях над містом Седоною. Фермер і скульптор Маргарита Браснсуіг Штауде була ревною католичкою та ученицею відомого архітектора Френка Ллойда Райта. Побачивши в 1932 році новобудову Емпайр-Стейт-Білдінг, вона уявила собі хрест на стіні хмарочоса і задумала звести храм за його подобою. 27-метровий хрест на фасаді каплиці служить художнім акцентом будівлі та одночасно несучою конструкцією вітражної вівтарної стіни, через яку відкривається вид на долину і місто.
Гаванський собор
Куба, Гавана
Храм, в якому з 1796 по 1898 рік спочивав прах першовідкривача Америки Христофора Колумба. Архітектурною особливістю Гаванського собору стали асиметричні дзвіниці. Це пов’язано з тим, що на площі Пласа-де-ла-Сьєнага накопичувалася вода і щоб вона могла вільно йти вулицею, одна з веж була спроектована вужчою за іншу. В стінах храму можна побачити скам’янілу морську фауну та флору, оскільки собор, як і багато інших історичних будівель міста, зведений з коралових блоків.
Кафедральний собор Ліми
Перу, Ліма
Ровесник Ліми, закладений конкістадором Франсіско Пісарро одночасно з столицею Перу. Спочатку це був досить скромного розміру храм, який отримав свій сучасний розкішний вигляд в результаті ряду перебудов XVI-XIX століть. В екстер’єрі та інтер’єрі собору гармонійно поєдналися елементи готичного, ренесансного, барокового і неокласичного стилю. Дах храму підтримується ребристими склепіннями, які зроблені з дерева та ліпнини, щоб запобігти їх обвалу у разі землетрусу.
Кафедральний собор Сальти
Аргентина, Сальта
Храм-пантеон героїв Війни за незалежність Аргентини. Собор утворює єдиний, хоча й досить еклектичний, архітектурний комплекс з Палацом архієпископа Сальти та музеєм, де, крім експонатів сакрального призначення, зберігаються картини аргентинських і зарубіжних художників. Фасад будівлі можна умовно розділити на дві частини: нижню, виконану переважно в стриманих формах класицизму, та верхню, багату на пишний бароковий декор.
Церква Товариства Ісуса
Еквадор, Кіто
Церква Товариства Ісуса привертає увагу своїм фасадом, повністю вирізьбленим з вулканічного каменю. Проте ще більш вражає внутрішнє оздоблення храму, вкрите листами справжнього золота. Особливо яскравим це видовище стає в сонячний день, адже вікна споруди розміщені таким чином, щоб освітлювати сонячним світлом весь її внутрішній простір. Ще однією особливістю церкви є головні колони та головний вівтар. Під час прогулянки всередині храму виникає ілюзія, що вівтар рухається разом з вами.
Церква Богоматері Гваделупської
Мексика, Пуерто-Вальярта
Силует Церкви Богоматері Гваделупської, розташованої в курортному місті Пуерто-Вальярта, важко зплутати з будь-яким іншим храмом країни. Дзвіницю святині прикрашає величезна металева корона, створена за зразком тіари Шарлотти Бельгійської – дружини імператора Мексики Максиміліана I. Корону підтримують вісім ангелів. З 1 по 12 грудня церква стає центром популярного Фестивалю Богоматері Гваделупської.
Монастир Пенха
Бразилія, Віла Велья
Один з найстаріших монастирів Бразилії, закладений в середині XVI століття на вершині невеликої прибережної скелі, на висоті 154 метри над рівнем моря. Серед досить скромного оздоблення католицької святині виділяється головний вівтар, який складається з понад 200 частин, виготовлених з 19 різних типів мармуру. З монастиря відкривається чудовий панорамний краєвид на міста Віла-Велью, Віторію та Атлантичний океан.
Каплиця Святого Павла
США, Нью-Йорк
Найстаріший збережений храм Нью-Йорка. Темна кам’яна будівля в традиційному колоніальному стилі з його класичними пропорціями різко відрізняється від того, що мандрівник очікує побачити, прогулюючись серед хмарочосів Манхеттену. Каплиця Святого Павла пам’ятає першого президента США Джорджа Вашингтона, на честь обрання якого тут проходив урочистий молебень. Пам’ятає храм і 11 вересня 2001 року, коли будівлю дивом не пошкодила вибухова хвиля від падіння розташованих поряд веж Всесвітнього торгового центру.
Церква Святого Петра
Бразилія, Грамаду
Церква Святого Петра розташована в центрі популярного кліматичного курорту і «найбільш європейського» міста Бразилії Грамаду. Храм побудований з базальтового каменю за зразком середньовічних романських святинь. Серед аскетичного екстер’єру та інтер’єру церкви виділяються яскраві вітражі, на яких зображені сцени з життя Святого Петра і Ісуса Христа. Перед храмом встановлені статуї 12 апостолів у натуральну величину.
Соляний собор Сіпакіри
Колумбія, Сіпакіра
Підземний храм, створений в тунелях соляної шахти на глибині близько 200 метрів під землею. Назва Соляний собор використовується в основному для залучення туристів, адже ця унікальна сакральна споруда не має власного єпископа і, отже, не має офіційного статусу собору у католицької церкви. Храм поділяється на три секції, які представляють народження, життя та смерть Ісуса Христа. Крім декількох мармурових скульптур, всі інші прикраси, архітектурні деталі і ікони вручну витесані в кам’яній солі.
Каплиця Лоретто
США, Санта-Фе
Колишня каплиця Академії Лоретто, перетворена на приватний музей, який також використовується для проведення весільних церемоній. Каплиця відома своїми спіральними сходами, оповитими безліччю таємниць і легенд. Дерев’яна конструкція висотою понад шість метрів створена без жодного цвяха та не має будь-яких очевидних опор. Сама ж деревина, використана для будівництва сходів, виявилася раніше не відомим видом ялини. Походження цього інженерного дива часто приписують вищим силам, адже його автор, закінчивши роботу, зник без сліду.
Місія Сан-Хав’єр-дель-Бак
США, Тусон
Історична іспанська католицька місія, побудована поряд з містом Тусон, на території резервації індіанського племені Тохоно Оодхем. Комплекс монастиря і школи Сан-Хав’єр-дель-Бак вважається найкращим збереженим зразком іспанської колоніальної архітектури в США. Досить аскетичного вигляду білосніжні стіни місії контрастують з вишукано оформленим входом в монастирських храм та його не менш розкішним внутрішнім оздобленням.
Собор Святого Петра з Алькантари
Бразилія, Петрополіс
Головний храм колишньої літньої столиці Бразилії, закладений в 1884 році імператором Педро II. Собор спроектований в неоготичному стилі, натхненному старовинними храмами північної Франції. Праворуч від входу в собор знаходиться Імператорський мавзолей, де поховані шість членів монаршої родини. Каплицю прикрашають вітражі з віршами, написаними Педро II під час його вигнання, в яких скинутий з престолу правитель розкриває свою тугу за рідною країною.
Базиліка Пресвятої Діви Марії Назаретської
Бразилія, Белен
Згідно з міськими переказами, близько 1700 року португало-індіанський метис на ім’я Пласідо виявив серед каменів на березі річки Мурутуку вирізану з дерева статую Діви Марії. Пласідо відніс цю скульптуру собі додому, спорудивши для неї невеликий вівтар, але Богоматір таємничим чином повернулася на місце свого виявлення, що стало вважатися серед індіанців божественним знаком. Для вшанування статуї місцеві жителі побудували крихітну каплицю, яка з часом розрослася до величного храму, зведеного папою Пієм XI у статус малої базиліки.
Собор Святого Йосипа
Бразилія, Форталеза
Еклектичний силует Собору Святого Йосипа поєднав в собі багатовікові традиції готичної та романської архітектури з популярним в другій половині XX століття бруталізмом, для якого характерне використанням простих геометричних форм із неприкрашеного бетону. З похмурим фасадом храму контрастує його інтер’єр, виконаний в світлих тонах. Ще однією цікавою особливістю собору є розташована під будівлею Крипта підлітків, присвячена шістьом святим, які померли в юному віці.
Монастир Санта-Крус-де-ла-Попа
Колумбія, Картахена
В найвищій точці Картахени, на вершині 150-метрової гори, з якої відкривається чудовий панорамний краєвид на місто та Карибське море, розташувався Монастир Санта-Крус-де-ла-Попа. Схожість з укріпленим замком неодноразово перетворювала скромну августинську обитель на театр бойових дій. Під час Війни за незалежність в монастирі перебував зі своїм полком майбутній перший президент Колумбії і національний герої багатьох латиноамериканських країн Симон Болівар.
Церква Святого Архангела Михаїла
Мексика, Сан-Мігель-де-Альєнде
Своїм оригінальним зовнішнім виглядом, який нагадує «суміш середньовічного готичного собору і рожевого весільного торта» Церква Святого Архангела Михаїла завдячує каменяру Зеферіно Гутьєрресу. Наприкінці XIX століття архітектор-самоучка перебудував традиційний мексиканський фасад міського храму, використовуючи власну багату уяву та інструкції, які Зеферіно давав будівельникам, малюючи плани палицею на піску.