20 найцікавіших пам’яток Чехії
Празький град
Прага
Колишня резиденція чеських королів і деяких імператорів Священної Римської імперії, в якій в наш час розміщується адміністрація президентів Чехії та декілька музеїв. Маючи довжину 570 і ширину 130 метрів, Празький град є одним з найбільших замків у світі. Засноване в IX столітті укріплення розташувалося на пагорбі в самому центрі міста і славиться найбільшою щільністю пам’яток на квадратний метр у всій країні. Частиною замкового комплексу є Собор Святого Віта — головний храм і архітектурна домінанта Праги. Біля парадних воріт Празького граду стоїть варта, почесну зміну якої можна спостерігати щодня опівдні.
Староміська площа
Прага
Серце Старого міста Праги, від якого променями розходяться колоритні середньовічні вулички чеської столиці. Неповторний і легковпізнаваний архітектурний ансамбль площі почав складатися в XIV столітті та поєднав в собі культові, громадські й житлові споруди, стилі яких варіюються від готики до ренесансу, бароко і рококо. Жвавому ринковому майдану не раз довелося опинитися в центрі історичних подій. Староміською площею проходили королівські коронаційні процесії, тут відбувалися маніфестації та розпочиналися і завершувалися громадські заворушення.
Карлів міст
Прага
Найстаріший міст Праги, побудований на річці Влтаві королем Богемії і імператором Священної Римської імперії Карлом IV. Королівський астролог Єгуда Леві бен Бецалель вирахував найкращий момент для закладення наріжного каменю майбутнього мосту – 5 годин 31 хвилину 9 липня 1357 року. Магічний ряд цифр 1-3-5-7-9-7-5-3-1 мав захистити споруду від руйнування. Кам’яну конструкцію довжиною 520 метрів прикрашають три вежі-брами та 30 скульптур і скульптурних груп, створених найкращими європейськими майстрами епохи бароко.
Собор святого Віта
Прага
Собор Святого Віта підноситься над містом, розташувавшись в самому центрі Празького граду. Храм вважається одним з найкращих зразків готичної архітектури не тільки Чехії, а й всієї Європи. Закладена в XIV столітті споруда неодноразово добудовувалася, поки не отримала свій сучасний вигляд в 1926 році. Празький собор – це не тільки духовна святиня, з ним пов’язані важливі для країни історичні події – в храмі поховані чеські монархи і архієпископи, тут зберігаються королівські регалії і середньовічна бібліотека. На вершині головної башти собору знаходиться оглядовий майданчик, до якого ведуть три сотні кам’яних сходинок.
Староміська ратуша і Празькі куранти
Прага
Староміська ратуша являє собою архітектурний комплекс, який складається з декількох будівель, зведених на Староміський площі й поступово з’єднаних в одне ціле для потреб міського магістрату. Найцікавішою деталлю ратуші стали знамениті Празькі куранти. Циферблат астрономічного годинника є однією з форм механічної астролябії – пристрою, що використовувався в середньовічній астрономії. Годинник показує роки, місяці, дні та години, час сходу і заходу Сонця, час сходу і заходу Місяця, а також положення знаків зодіаку. Щогодини, коли б’ють куранти, на стіні ратуші відбувається невелика вистава в традиціях середньовічного лялькового театру.
Крумловський замок
Чеський Крумлов
Крумловський замок побудований на довгому, крутому скельному мисі, утвореному водами річок Влтава і Полечніце. Величний архітектурний комплекс складається з понад чотирьох десятків будівель, розташованих навколо п’яти внутрішніх дворів, та великого мальовничого саду з каскадним фонтаном. Крумловський замок виділяється серед інших фортець Чехії не тільки своїми розмірами, а й власним унікальним бароковим театром. Він має глибоку сцену, де збереглося оригінальне, дуже складне дерев’яне обладнання для швидкої зміни декорацій і різних ефектів.
Празький зоопарк
Прага
Найбільший і найкращий зоопарк не тільки Чехії, а й всієї Східної Європи. Тут, на території площею 60 гектарів, проживають понад п’ять тисяч тварин, що відносяться до близько 700 видів. Відмінною рисою Празького звіринця є відкритість та доступність його мешканців. Бетонні огорожі і клітки встановлені тільки в вольєрах для небезпечних тварин, які можуть завдати шкоди відвідувачам. Серед 12 тематичних павільйонів зоопарку особливо виділяються «Індонезійські джунглі». Двохповерхова скляна споруда повністю відтворює атмосферу тропічного лісу.
Громадський будинок
Прага
Громадський будинок зведений на початку XX століття на місці колишнього королівського палацу. Задуманий як багатофункціональна споруда, він став центром суспільного життя Праги. Саме в цих стінах було проголошено незалежність Чехії та прийнято першу конституцію держави. В наш час Громадський будинок використовується переважно як місце проведення концертів, а його головна зала стала основним майданчиком Міжнародного музичного фестивалю Празька весна.
Костел Святого Миколая
Прага
Головний храм Чехословацької гуситської церкви, яка відокремилася від Католицької церкви після Першої світової війни. Конфесія зводить свою традицію до національно-релігійного гуситського руху та шанує ідеолога чеської Реформації Яна Гуса, як свого ідейного наставника. Найцінніша прикраса костелу – чотирьохметрова люстра, виготовлена у вигляді корони з шліфованого кришталю. Ще однією цікавою деталлю храму є його «мармуровий вівтар». Насправді він виготовлений з дерева, просоченого спеціальним розчином, що створює повну ілюзію каменю.
Іспанська синагога (Єврейський музей)
Прага
Свою назву Іспанська синагога отримала завдяки неомавританському стилю будівлі, який асоціювався з періодом панування маврів в Іспанії та часто використовувався для зведення синагог на рубежі XIX-XX століть. Відвідувачів храму вражає його надзвичайно складне внутрішнє оздоблення. Стіни і стеля іудейської святині повністю вкриті арабесками – вишуканим східним орнаментом, що складається з геометричних та рослинних елементів. В наш час в приміщенні синагоги розміщено частину експозиції Єврейського музею Праги.
Костніца в Седлицях
Кутна Гора
Зведена посеред старовинного цвинтаря Церква Всіх Святих стала відома далеко за межами міста Кутна Гора завдяки своїй незвично оформленій крипті. Місцевий князь Шварценберг доручив оздобити нижнє приміщення храму теслі Франтішеку Рінту. Рінт підійшов до створення декору творчо і як матеріал для гірлянд, підвісок та люстри використав не дерево, метал чи кришталь, а кістки померлих. З кісток також створено герб родини князів Шварценберг і підпис майстра. Всього в Костніці в Седлицях зберігаються останки близько 40 тисяч людей.
Вишеград
Прага
Середньовічна фортеця і історичний район Праги, розташований на пагорбі над річкою Влтавою. Вишеград вважається одним з найперших осередків чеської державності та до XIV століття мав статус рівноправної з Празьким Градом королівської резиденції. В наші дні на пагорбі розкинувся мальовничий парк, з якого відкриваються чудові панорамні види на місто. Серед архітектурний пам’яток Вишеграда виділяється готичний Собор святих Петра і Павла, закладений майже одночасно з фортецею.
Церква Святої Варвари
Кутна Гора
Другий за розміром та значенням католицький храм Чехії. Оригінальність Церкви Святої Варвари полягає в тому, що це фактично дві споруди, об’єднані в одне ціле. Невдовзі після завершення будівництва першого храму, над ним був побудований новий храм з хрещатими склепіннями і великими вікнами. Ілюзію «церкви над церквою» підкреслює досить незвичайне розташування вівтаря на другому ярусі будівлі. Варто звернути увагу на місцеві фрески, де, крім християнських сюжетів, зображено життя простих шахтарів Кутної Гори.
Карлштейн
Карлштейн
Заміська резиденція чеського короля та імператора Священної Римської імперії Карла IV. Зведений на вапняковій скелі над річкою Бероунка замок створювався за глибоко продуманим планом, де кожна його частина мала свій сенс і призначення, а комплекс в цілому повинен був символізувати основи державної влади. Ступінчаста схема композиції укріплення виходила з символізму Святої гори в Єрусалимі, яка, згідно з середньовічною космографією, вважалася точним центром світу. Основним призначенням Карлштейну стало зберігання реліквій, зібраних Карлом IV.
Замок Глубока
Глубока над Влтавою
Шедевр неоготичної архітектури, який отримав славу найромантичнішого місця Чехії. Колись суворе середньовічне укріплення неодноразово перебудовувалося, поки не отримало свій сучасний розкішний вигляд в XIX столітті. В якості зразка для останньої і наймасштабнішої реконструкції Замку Глубока став Віндзорський замок – сімейне гніздо британської королівської родини. Цікавою деталлю будівлі є мисливські трофеї її колишніх власників, що прикрашають стіни замку-палацу не тільки всередині, а й зовні.
Танцюючий дім
Прага
Оригінальна офісна будівля, зведена в 1990-х роках на межі Старого міста Праги. Дві циліндричні вежі в стилі деконструктивізму різко контрастують із сусідньою історичною забудовою та дійсно нагадують застиглу пару, що злилася в єдиному пориві танцю. Свою назву споруда отримала на честь зірок американських музичних фільмів середини XX століття Фреда Астера і Джинджер Роджерс, причому кам’яна вежа – це «танцюрист», а скляна – відповідно «танцівниця».
Петршин
Прага
130-метровий пагорб-парк, розташований над річкою Влтавою. Згідно з переказом на Петршинському пагорбі напівлегендарна княгиня Лібуша передрікла народження Праги. Пізніше тут була зведена Голодна стіна – найбільша і найкраще збережена частина середньовічних міських укріплень, участь у будівництво якої врятувала багатьох жителів чеської столиці від голодної смерті. На вершині Петршина розташувався найпопулярніший оглядовий майданчик Праги – Петршинська вежа.
Шпільберк
Брно
Замок Шпільберк побудований в XIII столітті, як резиденція чеського короля Отокара II, відомого на всю Європу своїм багатством. Проте головною функцією укріплення був захист міста і з цим завданням Шпільберк чудово впорався – оборонний комплекс жодного разу не був взятий ворогом. В 1783 році імператор Священної Римської імперії Йосиф II вирішив переобладнати замок на місце ув’язнення для політичних ворогів монархії, перетворивши Шпільберк на сумнозвісну «в’язницю народів».
Собор Святих Петра та Павла
Брно
Хоча історія Собору Святих Петра та Павла нараховує майже тисячу років, свій типово середньовічний вигляд він отримав тільки на початку XX століття. Архітектор Август Кірштейн додав до силуету будівлі дві увінчані шпилями 84-метрові вежі, а також повернув бароковому фасаду храму більш ранні готичні риси. Цікавою особливістю собору є «полуденні» куранти міста Брно, які вже чотири століття дзвонять об 11 годині ранку замість традиційної 12 години дня.
Замок Ледніце
Ледніце
Колишня літня резиденція представників роду Ліхтенштейнів – однієї з найстаріших аристократичних династій Європи. Заснований, як класичне середньовічне укріплення, Замок Ледніце був перебудований спочатку в бароковий, а пізніше в неоготичний палац. Всі зали споруди мають власну назву, яка повністю відповідає їх оформленню. В середині XIX століття до замку-палацу прибудували найпершу в Європі пальмову оранжерею.