25 найцікавіших пам’яток Праги
Празький град
Колишня резиденція чеських королів і деяких імператорів Священної Римської імперії, в якій в наш час розміщується адміністрація президентів Чехії та декілька музеїв. Маючи довжину 570 і ширину 130 метрів, Празький град є одним з найбільших замків у світі. Засноване в IX столітті укріплення розташувалося на пагорбі в самому центрі міста і славиться найбільшою щільністю пам’яток на квадратний метр у всій країні. Частиною замкового комплексу є Собор Святого Віта — головний храм і архітектурна домінанта Праги. Біля парадних воріт Празького граду стоїть варта, почесну зміну якої можна спостерігати щодня опівдні.
Староміська площа
Серце Старого міста Праги, від якого променями розходяться колоритні середньовічні вулички чеської столиці. Неповторний і легковпізнаваний архітектурний ансамбль площі почав складатися в XIV столітті та поєднав в собі культові, громадські й житлові споруди, стилі яких варіюються від готики до ренесансу, бароко і рококо. Жвавому ринковому майдану не раз довелося опинитися в центрі історичних подій. Староміською площею проходили королівські коронаційні процесії, тут відбувалися маніфестації та розпочиналися і завершувалися громадські заворушення.
Карлів міст
Найстаріший міст Праги, побудований на річці Влтаві королем Богемії і імператором Священної Римської імперії Карлом IV. Королівський астролог Єгуда Леві бен Бецалель вирахував найкращий момент для закладення наріжного каменю майбутнього мосту – 5 годин 31 хвилину 9 липня 1357 року. Магічний ряд цифр 1-3-5-7-9-7-5-3-1 мав захистити споруду від руйнування. Кам’яну конструкцію довжиною 520 метрів прикрашають три вежі-брами та 30 скульптур і скульптурних груп, створених найкращими європейськими майстрами епохи бароко.
Собор святого Віта
Собор Святого Віта підноситься над містом, розташувавшись в самому центрі Празького граду. Храм вважається одним з найкращих зразків готичної архітектури не тільки Чехії, а й всієї Європи. Закладена в XIV столітті споруда неодноразово добудовувалася, поки не отримала свій сучасний вигляд в 1926 році. Празький собор – це не тільки духовна святиня, з ним пов’язані важливі для країни історичні події – в храмі поховані чеські монархи і архієпископи, тут зберігаються королівські регалії і середньовічна бібліотека. На вершині головної башти собору знаходиться оглядовий майданчик, до якого ведуть три сотні кам’яних сходинок.
Староміська ратуша і Празькі куранти
Староміська ратуша являє собою архітектурний комплекс, який складається з декількох будівель, зведених на Староміський площі й поступово з’єднаних в одне ціле для потреб міського магістрату. Найцікавішою деталлю ратуші стали знамениті Празькі куранти. Циферблат астрономічного годинника є однією з форм механічної астролябії – пристрою, що використовувався в середньовічній астрономії. Годинник показує роки, місяці, дні та години, час сходу і заходу Сонця, час сходу і заходу Місяця, а також положення знаків зодіаку. Щогодини, коли б’ють куранти, на стіні ратуші відбувається невелика вистава в традиціях середньовічного лялькового театру.
Празький зоопарк
Найбільший і найкращий зоопарк не тільки Чехії, а й всієї Східної Європи. Тут, на території площею 60 гектарів, проживають понад п’ять тисяч тварин, що відносяться до близько 700 видів. Відмінною рисою Празького звіринця є відкритість та доступність його мешканців. Бетонні огорожі і клітки встановлені тільки в вольєрах для небезпечних тварин, які можуть завдати шкоди відвідувачам. Серед 12 тематичних павільйонів зоопарку особливо виділяються «Індонезійські джунглі». Двохповерхова скляна споруда повністю відтворює атмосферу тропічного лісу.
Громадський будинок
Громадський будинок зведений на початку XX століття на місці колишнього королівського палацу. Задуманий як багатофункціональна споруда, він став центром суспільного життя Праги. Саме в цих стінах було проголошено незалежність Чехії та прийнято першу конституцію держави. В наш час Громадський будинок використовується переважно як місце проведення концертів, а його головна зала стала основним майданчиком Міжнародного музичного фестивалю Празька весна.
Костел Святого Миколая
Головний храм Чехословацької гуситської церкви, яка відокремилася від Католицької церкви після Першої світової війни. Конфесія зводить свою традицію до національно-релігійного гуситського руху та шанує ідеолога чеської Реформації Яна Гуса, як свого ідейного наставника. Найцінніша прикраса костелу – чотирьохметрова люстра, виготовлена у вигляді корони з шліфованого кришталю. Ще однією цікавою деталлю храму є його «мармуровий вівтар». Насправді він виготовлений з дерева, просоченого спеціальним розчином, що створює повну ілюзію каменю.
Іспанська синагога (Єврейський музей)
Свою назву Іспанська синагога отримала завдяки неомавританському стилю будівлі, який асоціювався з періодом панування маврів в Іспанії та часто використовувався для зведення синагог на рубежі XIX-XX століть. Відвідувачів храму вражає його надзвичайно складне внутрішнє оздоблення. Стіни і стеля іудейської святині повністю вкриті арабесками – вишуканим східним орнаментом, що складається з геометричних та рослинних елементів. В наш час в приміщенні синагоги розміщено частину експозиції Єврейського музею Праги.
Вишеград
Середньовічна фортеця і історичний район Праги, розташований на пагорбі над річкою Влтавою. Вишеград вважається одним з найперших осередків чеської державності та до XIV століття мав статус рівноправної з Празьким Градом королівської резиденції. В наші дні на пагорбі розкинувся мальовничий парк, з якого відкриваються чудові панорамні види на місто. Серед архітектурний пам’яток Вишеграда виділяється готичний Собор святих Петра і Павла, закладений майже одночасно з фортецею.
Танцюючий дім
Оригінальна офісна будівля, зведена в 1990-х роках на межі Старого міста Праги. Дві циліндричні вежі в стилі деконструктивізму різко контрастують із сусідньою історичною забудовою та дійсно нагадують застиглу пару, що злилася в єдиному пориві танцю. Свою назву споруда отримала на честь зірок американських музичних фільмів середини XX століття Фреда Астера і Джинджер Роджерс, причому кам’яна вежа – це «танцюрист», а скляна – відповідно «танцівниця».
Петршин
130-метровий пагорб-парк, розташований над річкою Влтавою. Згідно з переказом на Петршинському пагорбі напівлегендарна княгиня Лібуша передрікла народження Праги. Пізніше тут була зведена Голодна стіна – найбільша і найкраще збережена частина середньовічних міських укріплень, участь у будівництво якої врятувала багатьох жителів чеської столиці від голодної смерті. На вершині Петршина розташувався найпопулярніший оглядовий майданчик Праги – Петршинська вежа.
Костел Божої Матері перед Тином
Один з найвпізнаваніших празьких пейзажів – дві 80-метрові вежі Тинського храму, що височіють над дахами будівель Староміської площі. Уважний мандрівник відразу зверне увагу на різницю у пропорціях веж, через свою нарочиту асиметрію названих Адамом та Євою. Екстер’єр Костелу Божої Матері зустрічає відвідувачів строгістю готики, характерною для похмурого середньовіччя, проте варто зайти всередину, як ви відразу опинитесь в величній атмосфері епохи бароко.
Петршинська вежа
В 1889 році члени Клубу чеських туристів відвідали Всесвітню виставку в Парижі, де вид Ейфелевої вежі вразив їх настільки, що вони вирішили звести схожу конструкцію над Прагою. Для побудови зменшеного «двійника» Ейфелевої вежі був вибраний найвищий пагорб, розташований в центральній частині міста. Сталева конструкція висотою 63 метри відразу перетворилася на найпопулярніший оглядовий майданчик Праги, з якого відкривається чудова кругова панорама на все місто та його околиці.
Голова Франца Кафки
Обертова скульптура у вигляді голови німецькомовного письменника чесько-єврейського походження Франца Кафки. Скульптура заввишки 10 метрів і вагою 39 тонн складається з 42 відполірованих до дзеркального блиску фігурних сталевих пластин, які обертаються незалежно одна від одної. Швидкість обертання пластин регулюється віддалено, при цьому в алгоритмі руху запрограмовано безліч варіацій. В нічний час Голова Франца Кафки підсвічується різнобарвною ілюмінацією.
Порохова брама
Головна з 13 брам середньовічної Праги, від якої починався шлях до міста Кутна Гора, заснованого поблизу одного з найбільших на континенті покладів срібла. Значення 65-метрвої вежі зросло ще більше в XIV столітті, коли в безпосередній близькості від неї король Вацлав IV побудував монаршу резиденцію. Свою сучасну назву Порохова брама отримала в XVII столітті. Втративши представницькі функції міської митниці, споруда перетворившись на місце зберігання пороху.
Лобковіцький палац
Розташований на території Празького граду палац, який вже майже п’ять століть належить знатному чеському роду князів Лобковіців. Відкрита для огляду резиденція зберігає найстарішу і найбільшу в країні приватну колекцію мистецтва. Комплексний характер місцевої експозиції детально відображає культурне, соціальне, політичне та економічне життя Центральної Європи в період з Пізнього Середньовіччя до Другої світової війни.
Страговський монастир
Монастир католицького премонстрантського ордену, відомий своєю бібліотекою, заснованою ще в XII столітті. Цінна колекція з понад 200 тисяч книг і рукописів розміщується в двох великих залах, вишукано прикрашених фресками, ліпниною та дерев’яним різьбленням. При монастирі також діє художня галерея, музей національної літератури, музей мініатюр і броварня з фірмовим пивом, названим на честь засновника ордену Святого Норберта Ксантенского.
Храм Діви Марії Переможної і Святого Антонія Падуанського
Хоча Храм Діви Марії Переможної і Святого Антонія Падуанського є яскравим зразком барокової архітектури, більшість туристів та паломників приходять сюди, щоб побачити найвідомішу християнську реліквію Чехії – статую Ісуса-немовляти. Старовинна воскова фігура знаходиться у скляній скрині, на розкішно оформленому мармуровому вівтарі. Гардероб маленького Ісуса складається з понад 150 костюмів, які змінюються протягом року. Найціннішим вважається костюм, пошитий особисто імператрицею Священної Римської імперії Марією Терезією.
Староміська мостова вежа
Побудована біля східного краю Карлового мосту, Староміська вежа задумувалася не тільки, як частина фортифікацій середньовічної Праги, а й як тріумфальна арка, через яку проходили урочисті королівські процесії. На подвійне призначення споруди вказує її багатий декор, серед якого можна побачити герби регіонів, що входили до складу Королівства Богемії. Верхній поверх вежі використовувався, як «елітна» в’язниця для представників багатих празьких сімей.
Стіна Леннона
Стіну Леннона можна назвати празьким еквівалентом Берлінської стіни. В 1970-х роках з’явилась традиція розмальовувати огорожу Мальтійського саду малюнками і написами, присвяченими засновнику легендарного гурту Бітлз та політичному активісту Джону Леннону. З часом стіна перетворилася на один із символів боротьби за свободу. Традиція виражати свої погляди за допомогою графіті не зникла і після повалення комуністичного режиму в 1989 році.
Музей комунізму
Музей присвячений історії Чехії в період тоталітарного комуністичного режиму 1948-1989 років. Заклад заснований американським підприємцем Гленном Спікером, який переїхав жити в Прагу. Спікер купив на блошиних ринках близько тисячі історичних артефактів та доручив режисеру-документалісту Яну Каплану спроектувати музейну експозицію. За словами Каплана, він створив триактну трагедію, де показав ідеали комунізму, бідність і сірість реального життя при комуністичному режимі та кошмар поліцейської держави.
Вацлавська площа
Найбільша площа Чехії названа на честь Святого Вацлава – чеського князя, який вважається небесним покровителем країни. За своїм виглядом майдан швидше нагадує широкий бульвар. Це сильно видовжений чотирикутник завдовжки 750 та завширшки 63 метри у верхній і 48 у нижній частині. Характерною особливістю будівель Вацлавської площі є те, що практично всі вони мають пасажі, які поєднують їх з іншими вулицями, іноді відразу з декількома.
Клементінум
Історичний комплекс будівель колишнього католицького домініканського монастиря, перетвореного спочатку на єзуїтський колегіум, а пізніше на чеську Національну бібліотеку. Основою заснованої в XVIII столітті бібліотеки, стали фонди Карлового університету. Сьогодні тут зберігається сім мільйонів книг і рукописів, включаючи велику колекцію інкунабул – рідкісних ранніх друкованих видань. Клементінум також відомий своїм внеском в розвиток європейської науки, особливо математики, астрономії та метеорології.
Національна галерея
Хоча офіційно Національна галерея з’явилася в 1949 році, свою історію головний чеський художній музей веде з кінця XVIII століття, коли групою празьких аристократів та інтелектуалів із середнього класу було створено Спілку патріотичних прихильників мистецтва. В наш час галерея займає 10 будівель, розташованих в різних районах Праги. Крім творчості чеських художників і скульпторів, в музеї можна побачити роботи таких всесвітньовідомих майстрів, як Тіціан, Дюрер, Ель Греко, Гоген, Пікассо.