40 найцікавіших храмів і монастирів Азії
Ангкор-Ват
Камбоджа, Сіємреап
Найбільша культова споруда на планеті, яку часто називають «восьмим дивом світу». Ангкор-Ват задумувався, як земне втілення небесної обителі індуїстського бога Вішну. Храм складається з трьох концентричних прямокутних будівель, висота яких збільшується у напрямі до центру, по периметру оточених ровом з водою довжиною понад три з половиною кілометри. Увінчують монументальний архітектурний комплекс п’ять башт у формі лотоса, що символізують вершини міфічної гори Меру – центру матеріального всесвіту в космології індуїзму та буддизму. Ангкор-Ват також служив мавзолеєм правителів Кхмерської імперії.
Ват Пхо
Таїланд, Бангкок
Найбільший і найстаріший буддійський храм Бангкоку, розташований в самому центрі столиці Таїланду, поряд з королівським палацом. Ват Пхо, або Храм Лежачого Будди отримав всесвітню славу завдяки велетенській скульптурі засновника буддизму, який лежить підперши голову рукою та очікує занурення в нірвану. Довжина позолоченої фігури складає 46, а висота – 15 метрів. Ступні статуї вкриті 108 перламутровими орнаментами, що передають індивідуальні риси Будди. Ват Пхо зіграв значну роль історичному і культурному розвитку країни та став місцем зародження мистецтва тайського масажу.
Мечеть шейха Заїда
ОАЕ, Абу-Дабі
Одна з найбільших мечетей світу, названа на честь засновника і першого президента ОАЕ шейха Заїда бін Султана Аль Нахайяна. Білосніжний храм, що ніби зійшов зі сторінок Казок тисячі й однієї ночі, став уособлення неймовірних багатств країни. Для будівництва та оздоблення споруди були використані мармур, кераміка, гірський кришталь, золото і різні види напівдорогоцінних каменів. На підлозі мечеті розстелений найбільший в світі килим, площа якого складає 5600 квадратних метрів. Храм оточує комплекс штучних озер та каналів. Водойми відображають мальовничий вид мечеті, який стає ще більш прекрасним в нічний час.
Фусімі-Інарі
Японія, Кіото
Середньовічний синтоїстський храмовий комплекс, присвячений богині достатку Інарі. Фусімі-Інарі побудований на горі в околицях Кіото та включає крім головного храму, безліч невеликих святилищ, розташованих на мальовничих доріжках загальною протяжністю чотири кілометри. Найцікавішою частиною комплексу є понад 10 тисяч ритуальних воріт оранжевого кольору – торій, встановлених настільки щільно, що вони утворюють коридори. Торії – це підношення храму від багатих людей і цілих корпорацій. Ворота виготовлені з вкритого лаком дерева та мають написи, які вказують ім’я дарувальника і дату встановлення.
Монастир Кінкаку
Японія, Кіото
Буддистський монастир, який виник на місці розкішної резиденції сьогуна Асікаги Йосіміцу. Головною окрасою храмово-паркового комплексу став побудований на березі озера Золотий павільйон. Ця трьохповерхова споруда з скульптурою Фенікса на даху вкрита справжнім золотом. Вибір дорогоцінного металу для оздоблення був невипадковим: вважається, що він очищає від негативу при думці про смерть. В наш час павільйон функціонує як сховище реліквій Будди. Монастир оточує мальовничий сад в круговому стилі. Композиція з водойм, острівців та рослин спроектована так, щоб відтворювати знамениті куточки, описані в японській та китайській літературі.
Храм Лотоса
Індія, Делі
Головний храм Віри Бахаї – релігії мусульманського походження, яка претендує на роль універсальної позаконфесійної духовності. Незвичайна білосніжна споруда нагадує квітку лотоса, що почала розпускатися. Храм оточують дев’ять басейнів, завдяки яким складається враження, ніби лотос знаходиться у воді. Інтер’єр святині спроектований в аскетичному стилі з мінімальним використанням прямих ліній. Крім цього, тут відсутні написи та предмети культу, оскільки бахаї вважають, що людина повинна спілкуватися з Богом безпосередньо без ритуальних церемоній.
Акшардхам
Індія, Делі
Найбільший індуїстський храмовий комплекс світу. Хоча Акшардхам виглядає, як старовинна пам’ятка, насправді це сучасна споруда, яка ввібрала в себе і вдало поєднала всі стилі традиційної індійської архітектури та мистецтва. Крім масивного храму, що став центральною частиною святині, на території комплексу знаходяться виставкові зали, парки, світломузичний фонтан, ресторани, магазини і, навіть, власний кінотеатр IMAX. Ну а найоригінальнішими елементами Акшардхаму можна назвати канал, наповнений водою з головних річок та озер Індії і 148 скульптур слонів в натуральну величину.
Храм Неба
Китай, Пекін
У стародавньому Китаї вірили в те, що імператор є посланцем небес, тому між ними має бути особливий зв’язок, який і здійснювався через щорічну урочисту молитву в день зимового сонцестояння. Територія Храму Неба обнесена двома рядами кріпосних стін, пофарбованих у червоний колір, та утворює в плані квадрат площею понад 200 гектарів. В центрі сакрального комплексу знаходиться Зал молитви, який виділяється нетиповою для традиційної китайської архітектури округлою формою. Таке поєднання квадрата і кола позначає союз неба та землі.
Хармандир-Сахіб
Індія, Амрітсар
Головний храм сикхської релігії, яка поєднує в собі ідеї індуїзму та ісламу. Неперевершений архітектурний ансамбль Хармандир-Сахіба утворюють білосніжні мармурові будівлі, розташовані навколо штучного озера. Кожна будівля має чотири входи з усіх боків світу, що символізує відкритість релігії для будь-кого. Щоб потрапити в центральну частину святині, яка виділяється позолоченими стінами і дахом, необхідно пройти вузьким мармуровим містком. Цей місток уособлює шлях людини від грішника до праведника.
Храм Гробу Господнього
Ізраїль, Єрусалим
Найважливіший храм християнського світу, побудований на місці, де згідно з Євангелієм був розп’ятий, похований та воскрес Ісус Христос. Це великий архітектурний комплекс, що веде свою історію з IV століття і фактично складається з декількох об’єднаних в одну будівлю храмів. Головна християнська святиня включає в себе пагорб Голгофу та Каплицю Гробу Господнього, зведену на місці зруйнованої скельної гробниці. Храм Гробу Господнього поділений між різними християнськими конфесіями: грецькою, коптською, сирійською, ефіопською православними, а також римо-католицькою і вірменською апостольською церквами.
Пагода Шведагон
М’янма, Янгон
Згідно з легендою, Пагода Шведагон була закладена понад 2500 років тому, в часи життя Будди Гаутами, що зробило її найстарішою ступою – культовою буддійською спорудою, призначеною для зберігання реліквій. Впродовж століть пагода поступово добудовувалася, поки не отримала свій сучасний вигляд в 1870-х роках. Результатом цих добудов стала велична ступа висотою 112 метрів, повністю вкрита позолотою та увінчана короною, прикрашеною дорогоцінним камінням. Хоча сама пагода не має внутрішніх приміщень, її оточує храмовий комплекс, що складається з 72 павільйонів.
Ват Арун
Таїланд, Бангкок
Храм Ват Арун відомий своєю 79-метровою центральною вежею і чотирма меншими вежами-сателітами, прикрашеними керамічною плиткою та різнобарвною порцеляною, яка колись служила баластом на кораблях, що припливали в Таїланд з Китаю. Такий популярний в буддійській сакральній архітектурі ансамбль символізує вершини священної гори Меру – міфічного центру матеріального світу. Особливо ефектно храм виглядає на світанку, завдяки чому він і був названий на честь божества ранкової зорі Аруна.
Та Пром
Камбоджа, Сіємреап
Ефектний зовнішній вигляд покинутого старовинного храму, обплутаного корінням дерев і ліанами, не залишає байдужим жодного відвідувача Та Прома. Буддійський храмовий комплекс розташований на території Ангкора – зруйнованої столиці могутньої Кхмерської імперії, та за своїми масштабами поступається тільки ще більш монументальному Ангкор-Вату. В часи розквіту Та Пром обслуговували 12 тисяч осіб, до числа яких, крім жерців і монахів, входили також прислужники та танцівниці. Крім цього, на потреби храму працювали 80 тисяч жителів навколишніх сіл.
Ват Пхра Кео
Таїланд, Бангкок
«Особистий» храм короля Таїланду, призначений насамперед для релігійних потреб правителів країни та їх родини. Головна святиня, навколо якої виник Ват Пхра Кео – статуя Смарагдового Будди. Спочатку, через зелений колір реліквії, жерці вирішили, що знайдена фігура була вирізана зі смарагду. Пізніше виявилося, що статую витесали з цілісного шматка нефриту, який в Південно-Східній Азії наділяли магічними властивостями. В різні пори року Будда виглядає по-різному: священну фігуру переодягають в залежності від сезону.
Кутб-Мінар
Індія, Делі
Найвищий у світі цегляний мінарет, що підноситься на висоту 72 метри. Кутб-Мінар задумувався першим мусульманським правителем Делі Кутубуддіном Айбаком, як символ перемоги ісламу над іншими релігіями. З його вершини повинні були звучати щоденні заклики на молитву, але п’ятиярусна вежа вийшла надто високою для цієї мети. Філігранні орнаменти споруди, що арабською в’яззю обіцяють райське блаженство правовірним і пекельні муки всім іншим, стали абсолютно новим словом в середньовічній індійській архітектурі.
Монастир Сенсо
Японія, Токіо
Найстаріший буддистський монастир Токіо, заснований в VII столітті, ще до появи самого міста. Святиня виникла після того, як два брати-рибалки знайшли статуетку втілення Будди – Каннон. Середньовічну реліквію можна побачити в головному залі Сенсо. З XVIII століття на території монастиря було дозволено торгівлю. Ця традиція збереглася до нашого часу: прямо від воріт обителі починається вулиця із магазинчиками, де продаються сувеніри та традиційні японські солодощі, а раз на рік тут влаштовують великий ярмарок.
Монастир Кійомідзу
Японія, Кіото
Буддистський монастир, заснований в VIII столітті на схилі гори Отова. Це неймовірно романтичне місце, яке неодноразово згадувалося в класичній японській літературі. Обов’язковий ритуал для всіх відвідувачів Кійомідзу – обмивання рук і обличчя в священному водоспаді. Кожен із трьох його потоків має свою спеціалізацію: довголіття, любов, життєвий успіх. В монастирі проводиться церемонія «Ієрогліф року». Ієрогліф обирається шляхом народного голосування та покликаний символізувати головну подію року, що минає.
Ель-Хазне
Йорданія, Провінція Маан
Серед пустельних пейзажів Йорданії ховається старовинне покинуте місто Петра – столиця античної Ідумеї та Набатейського царства. Найвідомішою спорудою Петри є вирізаний в рожевій скелі еліністичний храм Ель-Хазне, величний фасад якого заворожує своєю красою. Висота прикрашеного колонами і статуями фасаду складає 40, а ширина – 25 метрів. Назва Ель-Хазне в перекладі з арабської означає «скарбниця», адже, за давньою легендою, тут були заховані скарби єгипетських фараонів. Насправді ж храм побудував набатейський цар Арета IV Філопатор, як власну усипальницю.
Мечеть аль-Харам
Саудівська Аравія, Мекка
Найбільша і найважливіша мечеть світу, яка слугує напрямком для молитви всіх мусульман. Закладений в VII столітті храм неодноразово перебудовувався та розширювався, поки не отримав свій сучасний вигляд вже на початку XXI століття. Сьогодні мечеть вміщує понад мільйон вірян, а за потужне освітлення монументального архітектурного комплексу відповідають відразу дві електростанції. У внутрішньому дворі храму розташована Кааба – головна святиня ісламу і об’єкт обов’язкового паломництва, яке повинен здійснити кожен справжній мусульманин.
Печери Бату
Малайзія, Округ Гомбак
Печери Бату вважаються не тільки головним природним дивом Малайзії, а й найбільшою і найшанованішою індуїстською святинею за межами Індії. Найвідомішою частиною релігійного комплексу є Храмова печера, під високою склепінчастою стелею якої розмістилися відразу декілька храмів. Сюди ведуть 272 різнокольорові бетонні сходинки, біля підніжжя яких встановлена 43-метрова позолочена статуя бога Муругана.
Пура Танах Лот
Індонезія, Округ Табанан
У перекладі з балійської мови Танах Лот означає «земля в морі». Цей мальовничий індуїстський храм і справді знаходиться прямо посеред моря, розташувавшись на невеликій скелі, яка за своїми обрисами нагадує корабель. Стародавнє вірування свідчить, що Пура Танах Лот був споруджений брахманом Нірартхі для захисту жителів Балі від морських демонів та злих духів. Для цього Нірартхі помістив всередину кам’яної основи острова священних морських змій, в жилах яких тече найстрашніша у світі отрута.
Боробудур
Індонезія, Магеланг
Величний буддійський храм, що розкинувся серед буйної тропічної рослинності острова Ява. Боробудур спроектований, як символічна модель Всесвіту, прийнята в космології індуїзму та буддизму. Споруда являє собою складну ступінчасту піраміду і складається з восьми ярусів, п’ять нижніх з яких – квадратні, а три верхні – круглі. Увінчують конструкцію одна велика та 72 малі вежі-ступи, всередині яких можна побачити статуї Будди. Храм щедро прикрашений різьбленими барельєфами, що відзначаються реалістичністю зображених легендарних і побутових сцен.
Ват Ронг Кхун
Таїланд, Чіанграй
Нетрадиційний буддійський храм, побудований художником Чалермчаю Косітпіпатом, якого часто називають «тайським Сальвадором Далі». Завдяки дрібним шматочкам дзеркального скла білосніжні стіни Ват Ронг Кхун іскряться на сонці, відображаючи всі відтінки його сходу і заходу. Будівлю оточує ставок з білими рибками, через який перекинутий міст, що уособлює цикли перероджень на шляху до обителі Будди. На території храму встановлені скульптури фантастичних істот, черепів, муляжі відрізаних голів та інші химерні об’єкти.
Святилище Мейдзі
Японія, Токіо
Велике синтоїстьке святилище, побудоване як усипальниця і музей імператора Мейдзі та його дружини імператриці Шьокен. Під час правління Мейдзі Японія відмовилася від самоізоляції і стала відкритою для зовнішнього світу державою. Храмовий комплекс оточений садом, в якому ростуть всі дерева та чагарники, які зустрічаються в Країні Вранішнього сонця. За символічну плату відвідувачі святилища можуть отримати омікудзі – папірець із передбаченням англійською мовою. Текст передбачення являє собою вірш, написаний самим імператором або його дружиною, який супроводжується поясненням синтоїстського священика.
Гурдвара Бангла-Сагіб
Індія, Делі
Головний сикхський храм Делі легко впізнати за поєднанням стін з білого мармуру та золотих куполів, яке надає особливої величності культовій споруді. Всередині гурдвари знаходиться штучне озеро, відоме як Саровар. Серед сикхів ходять легенди, що вода в цьому ставку священна і здатна виліковувати серйозні недуги. В склад храмового комплексу також входять школа, лікарня, бібліотека, художня галерея, кухня та гуртожиток для численних паломників.
Храм Зуба Будди
Шрі-Ланка, Канді
За переказами, після кремування Будди з багаття дістали чотири зуби, які найвідданіші послідовники великого вчителя розвезли по всьому світу. Один із зубів був доставлений на острів Шрі-Ланку та зберігається в спеціально побудованому храмі міста Канді. Досить скромний зовні архітектурний комплекс вражає відвідувачів розкішним оздобленням своїх інтер’єрів, прикрашених сріблом, слоновою кісткою і дорогоцінним камінням. Сам Зуб Будди знаходиться в семи золотих скриньках, розміщених одна в одній.
Лухур Улувату
Індонезія, Округ Бадунг
Індуїстський храм, побудований на краю 70-метрової прямовисної скелі, що нависає над водами Індійського океану. У місцевій балійській міфології ця скеля вважається частиною скам’янілого судна морської богині Деві Дану. Крім неймовірних краєвидів, Лухур Улувату славиться щоденною танцювальною виставою Кечак, в основі якої лежить індуїстське літературне джерело Рамаяна. Вистава проходить на відкритому повітрі на тлі заходу сонця. Храм населений макаками, які відомі тим, що крадуть речі відвідувачів. Зазвичай їх можна умовити віддати вкрадене в обмін на фрукти.
Ван-М’єу (Храм Літератури)
В’єтнам, Ханой
Середньовічний конфуціанський храм, на території якого, в 1076 році, був заснований перший в’єтнамський університет для навчання принців та синів державних службовців. Архітектурний комплекс займає територію розміром 350 на 70 метрів і складається з п’яти дворів, що символізують п’ять стихій: вогонь, воду, землю, дерево та метал. Центральна дорога символізує «середній шлях» Конфуція. На дорозі розташовано декілька воріт і портиків, прикрашених китайськими висловами, складеними з однакової кількості ієрогліфів.
Потала
Китай, Лхаса
Захований від мирської метушні і шуму грядою найвищих гір земної кулі Тибет споконвіку манить до себе мандрівників. Не дивно, що саме у столиці Тибету знаходиться найвища фортеця світу. Потала – це розташований на міському пагорбі та оточений кріпосними стінами комплекс, що одночасно виконував функцію головної резиденції дала-лами і буддійського храму. Після того, як в 1959 році Далай-лама XIV вимушено покинув країну та отримав політичний притулок в Індії, фортеця перетворилася на музей, який продовжує використовуватись в буддійських ритуалах.
Собор Нотр-Дам-де-Сайгон
В’єтнам, Хошимін
В самому центрі Хошиміна можна знайти куточок, милий серцю кожного європейця. Собор Нотр-Дам-де-Сайгон був не просто спроектований та зведений французькими колоністами за подобою європейських католицьких храмів. Всі матеріали, використані під час будівництва собору, були привезені з Франції. Як символ боротьби добра зі злом, перед храмом встановлена статуя Діви Марії, яка тримає в руках земну кулю і притискає ногами змія-спокусника.
Боднатх
Непал, Катманду
Буддійський храмовий комплекс, що складається з величної центральної вежі-ступи та десятків розташованих навколо монастирів найрізноманітніших буддійських шкіл і напрямків. Основа ступи Боднатх символізує землю, її напівсферичне склепіння – воду, шпиль з 13 сходинок – вогонь та кількість кроків до нірвани, парасолька – повітря, а бельведер, який увінчує всю конструкцію, – небо. З квадратної основи шпиля на всі чотири сторони світу дивляться «всевидячі очі Будди».
Ват Трайміт
Таїланд, Бангкок
Храм Ват Трайміт отримав світову славу завдяки розміщеній тут статуї Будди, занесеній до Книги рекордів Гіннесса, як найбільший на планеті об’єкт релігійного культу, відлитий з чистого золота. Скульптура висотою три метри і вагою п’ять з половиною тон складається з дев’яти частин, ідеально підігнаних одна до одної. Зіниці очей Будди виготовлені з чорних сапфірів, а білки – з натуральних перлів. Майже два століття статуя була вкрита гіпсом, поки, в 1955 році, під сколотим шматком гіпсової штукатурки випадково виявили золоту основу.
Руїни собору Святого Павла
Китай, Макао
Залишки найбільшого католицького храму Азії, зруйнованого під час пожежі у 1835 році. Від колись величної споруди збереглися лише фасад і сходи, що ведуть до стіни зі спустошеними віконними прорізами. На місці вівтаря собору знаходиться підземна каплиця з уцілілими мощами християнських мучеників. Руїни демонструють цікаве поєднання європейських та азіатських архітектурних традицій. Тут можна знайти статуї святих і китайських левів, португальські морські мотиви та східні квіткові орнаменти.
Монастир Тодай
Японія, Нара
Буддистський монастир, центральний храм якого вважається найбільшою дерев’яною спорудою світу. Головною святинею Тодайя стала 15-метрова бронзова статуя Будди Вайрочана, створена в VIII столітті. При виготовленні скульптури була використана майже вся бронза, що вироблялася в середньовічній країні. Монастир оточує парк, де вільно живуть та гуляють олені. Тварини зовсім не бояться людей, так що до них можна підійти, погладити і пригостити спеціальним печивом, яке продається у місцевих торговців.
Святилище Іцукусіма
Японія, Хацукаїті
Синтоїстське святилище, розташоване на невеликому острові Іцукусіма, у Внутрішньому Японському морі. Будівлі храмового комплексу зведені на помості біля берега в такий спосіб, що під час припливу споруда виглядала плаваючою на воді. Найпопулярнішою серед туристів частиною святилища стали червоні ритуальні ворота торії, які вважаються одним із символів Японії. Дерев’яна конструкція висотою 16 метрів не має міцного кріплення, а стоїть непорушно в морі винятково завдяки своїй вазі. Дійти до воріт можна лише під час сильного відливу.
Чармінар
Індія, Гайдарабад
Унікальна брама-мечеть, побудована на місці, де в минулому починалися чотири королівські дороги Султанату Голконда. Чармінар став своєрідною вдячністю Аллаху від султана Мухаммеда Кулі Кутб Шаха за те, що Всевишній зупинив поширення чуми в його володіннях. На кожному куті прикрашеної витонченим різьбленням споруди знаходиться мінарет висотою 48 метрів. Мінарети сполучають розташовані над арками галереї, що проходять по периметру брами. Тут же, над арками, розташувалася молитовна зала мечеті.
Храм Бангка Луншан
Тайвань, Тайбей
Оточений сучасною висотною забудовою, Храм Бангка Луншан зберігає особливу атмосферу безтурботності і релаксу, яку не можуть зіпсувати навіть натовпи туристів. Яскраво оздоблена святиня побудована в XVIII столітті переселенцями з материкового Китаю та присвячена персонажу традиційної китайської міфології – богині Гуаньїнь, яка вважається покровителькою жіночої половини будинку і рятівницею людей від усіляких лих.
Ват Чеді Луанг
Таїланд, Чіангмай
Побудований в XIV-XV століттях Ват Чеді Луанг став не тільки найвищою спорудою тогочасного Таїланду, а й місцем зберігання головної релігійної реліквія країни – статуї Смарагдового Будди. Хоча в результаті землетрусу висота храму зменшилася з 82 до 52 метрів, святиня і досі вражає своєю монументальністю. Ват Чеді Луанг цікавий ще й тим, що тут проводяться так звані «Чернецькі бесіди». Будь-хто охочий у період з дев’ятої ранку до шостої вечора може поспілкуватися з ченцями буддійського храму, частина з яких, крім рідної тайської, володіють англійською мовою.
Ват Прахат Дой Сутхеп
Таїланд, Провінція Чіанг Май
Храм Ват Прахат Дой Сутхеп також відомий, як Дойсутхеп, за назвою гори, на якій розташувалася буддійська святиня. Згідно з легендою, місце для будівництва храму вказав слон, який ніс на собі священні реліквії. В цьому місці тварина почала сурмити і ходити колами, після чого впала мертвою. Про давню легенду нагадує статуя білого слона, що зустрічає паломників та туристів, які подолали важкий підйом до Ват Прахат Дой Сутхеп. Завдяки розташуванню, з храму відкривається захоплюючий вид на старовинне місто Чіангмай.
Храм і музей зуба Будди
Сінгапур
Храмово-музейний комплекс, спроектований за зразком китайських буддійських храмів часів середньовічної династії Тан. Чотирьохповерхова будівля містить велику колекцію експонатів, що розповідають про історію цього давнього релігійно-філософського вчення та буддійське мистецтво. Найціннішим експонатом і святинею комплексу є Зуб Будди, який дістали з багаття після кремування «Пробудженого». У підвалі будівлі знаходиться театр та вегетаріанська їдальня.