30 найцікавіших музеїв Америки
Музей мистецтва Метрополітен
США, Нью-Йорк
Найбільший і найвідвідуваніший музей США. В фондах Метрополітена зберігається понад 2 мільйона експонатів, які охоплюють 5 тисяч років історії людства. Тут представлені пам’ятки образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва, колекції музичних інструментів, костюмів, аксесуарів, а також зброї та обладунків. При музеї діє велика бібліотека, присвячена мистецтву, архітектурі і археології. Для жителів штату Нью-Йорк в Метрополітені реалізована дуже цікава схема оплати квитків: на виставку можна пройти за будь-яку суму, навіть за один цент, а можна і зовсім безкоштовно, просто попросивши вхідний квиток.
Американський музей природознавства
США, Нью-Йорк
Найбільший природничий музей світу з найкращою колекцією артефактів живої і неживої природи. Грандіозний комплекс включає 26 взаємопов’язаних будівель, в яких розміщено 45 постійних виставкових залів, а також планетарій, бібліотеку і кінотеатр IMAX. 34 мільйони експонатів проведуть вас крізь тисячоліття назад, розгортаючи всеосяжну та захоплюючу картину еволюції Землі і людини. Заклад щороку спонсорує понад сотню польових наукових експедицій Про те, яку любов американці відчувають до музею, свідчить той факт, що багато освітніх фільмів озвучені зірками Голлівуду.
Національний меморіал та музей 11 вересня
США, Нью-Йорк
Меморіальний комплекс, розташований на місці зруйнованих під час теракту 11 вересня 2001 року веж-близнюків Всесвітнього торгового центру. Меморіал складається з двох басейнів розмірами з фундаменти хмарочосів, в які обрушуються потоки води. На гранітних плитах по периметру висічені імена всіх загиблих в той день. Під басейнами розміщений музей, який розповідає про історію торгового центру і про долі людей, що там працювали, та їх рятувальників з пожежного і поліційного департаментів Нью-Йорка.
Алькатрас
США, Сан-Франциско
Невеликий острів в затоці Сан-Франциско, який в минулому слугував військовим фортом та в’язницею, а в наш час перетворився на найпопулярніший музей Каліфорнії. Це місце прославилося тим, що тут утримувалися відомі і особливо небезпечні злочинці, серед яких був легендарний гангстер Аль Капоне. За всю історію Алькатраса звідси не було здійснено жодної вдалої втечі – досконала система охорони та природна ізоляція бурхливими водами затоки не залишали втікачам жодних шансів.
Національний музей авіації і космонавтики США
США, Вашингтон
Музей, в якому зібрана наймасштабніша у світі колекція історичних літаків, космічних апаратів та ракет. Гігантська споруда являє собою чотири білі мармурові куби, всередині яких представлені експонати невеликих розмірів, з’єднані трьома перешийками зі скла і сталі, де виставлені великі експонати. Музей входить в склад Смітсонівського інституту та є одним з провідних світових дослідницьких центрів авіації і космонавтики. Доповнення місцевої колекції можна побачити в Центрі Стівена Удвара-Гезі, розташованому за 40 кілометрів від Вашингтона.
Національний музей природознавства
США, Вашингтон
Музей знаходиться під управлінням Смітсонівського інституту та може похвалитися не тільки багатою експозицією, а й найбільшою у світі науковою групою, яка займається вивченням природознавства. Під дахом монументальної неокласичної будівлі зберігається понад 500 мільйонів екземплярів тварин, рослин, мінералів та культурних артефактів, створених людиною. Приємним бонусом є те, що відвідування музею безкоштовне як для дітей, так і для дорослих.
Національна галерея мистецтва
США, Вашингтон
Колекція галереї, що розмістилася у двох з’єднаних підземним переходом будівлях, охоплює період починаючи від Середньовіччя і закінчуючи сучасністю. Це картини, скульптури та гравюри знаменитих майстрів Америки і Європи, а також передані музею урядом США експонати, що демонструють історію американського народного мистецтва та ремесел. В саду галереї розташований великий фонтан, який взимку перетворюється на каток.
Національний музей антропології
Мексика, Мехіко
В стінах мексиканського Національного музею антропології зібрана наймасштабніша колекція культурного спадку народів доколумбової Америки. Заклад став не лише місцем зберігання численних археологічних знахідок, а й символом етнічної ідентичності та наставником для нащадків корінних жителів Мексики, які шукають своє історичне коріння. Найяскравішим експонатом музею є Камінь Сонця, який також помилково називають ацтекським календарем. На базальтовому монолітному диску діаметром 3,5 метри і вагою 25 тон символічно зображується вся ацтецька космологія, заснована на культі Сонця.
Космічний центр імені Кеннеді
США, Острів Мерріт
Головні американські ворота у Всесвіт, звідки здіймалися в небо Аполлони та Шатли. Космічний центр імені Кеннеді – це гігантський комплекс, який поєднує в собі діючий космодром, центр підготовки астронавтів і унікальний музей з масою захоплюючих програм для дорослих та дітей. Кожна тематична зона розповідає про той чи інший етап освоєння космосу в хронологічному порядку. Крім відвідування музею, гості центру мають можливість приєднатися до автобусної екскурсії територією комплексу і заглянути за лаштунки підготовки запусків ракет.
Чиказький художній інститут
США, Чикаго
Вищий навчальний заклад, який отримав світову славу завдяки своїй надзвичайно багатій художній колекції, що охоплює 5 тисяч років історії людства. Особливо вражає експозиція, присвячена європейському імпресіонізму. Цінителі мистецтва будуть в захваті від шедеврів Ваг Гога, Моне, Ренуара, Сезанна. В музеї також можна побачити виставку зброї та обладунків, а для дітей діє освітній центр, де організовані різні інтерактивні атракціони.
Національний музей історії (Замок Чапультепек)
Мексика, Мехіко
Колишня резиденція губернаторів, імператорів та президентів Мексики, побудована на пагорбі Чапультепек, на висоті 2325 м над рівнем моря. Стилізований під готичний замок палац варто відвідати не тільки тому, що це справжній архітектурний шедевр, з терас якого відкривається чудова панорама Мехіко. З 1944 року тут розміщується головна експозиція Національного історичного музею. Ще однією цікавою особливістю замку є розташований на даху споруди сад з алеями, клумбами, декоративними деревами і старою астрономічною обсерваторією.
Аламо
США, Сан-Антоніо
Колишня католицька місія і фортеця, в нині – музей і найпопулярніша туристична пам’ятка Техасу. Комплекс, що складався з храму та навколишніх будівель, огороджених стіною, був побудований Іспанською імперією в XVIII столітті для навчання навернених в християнство індіанців. В XIX столітті місію передали для мирських цілей і перетворили на фортецю, яка прославилась, ставши місцем найвідомішої битви Техаської революції.
Обсерваторія Гриффіта
США, Лос-Анджелес
Ідея створення обсерваторії виникла на початку XX століття в промисловця Дженкінса Гриффіта, який побачив зоряне небо у найбільший на той час телескоп і захотів зробити астрономію доступною не тільки для вчених, а й для простих американців. Оригінальна споруда з трьома куполами об’єднує в собі власне обсерваторію, планетарій та музей. Додає популярності закладу його розміщення на схилі гори, звідки відкривається панорамний вид на центр Лос-Анджелеса і район Голлівуд.
Музей сучасного мистецтва
США, Нью-Йорк
Одна з найкращих світових колекцій сучасного мистецтва, започаткована в 1929 році за сприяння родини Рокфелерів. Експозиція музею включає живопис, графіку, скульптури, фотографії, книги, періодичні видання, кінофільми, архітектурні та дизайнерські проекти. Центральне місце серед численних шедеврів займають картини Зоряна ніч Вінсента Ван Гога і Постійність пам’яті (Стікаючий час) Сальвадора Далі.
Національний музей Другої світової війни
США, Новий Орлеан
Провідний музей США, присвячений Другій світовій війні. В колекції закладу зберігається 250 тисяч артефактів, які залишилися після найкривавішого конфлікту в історії людства. При вході в величезну експозицію, відвідувачам видають магнітну електронну карту, на якій зашифровано ім’я реального солдата або офіцера. Кожен із залів музею має мультимедійний стенд, до якого можна підійти і дізнатися, чим твій особистий герой займався в цей конкретний відрізок часу. А на виході, на останньому стенді, можна дізнатися дійшла ця людина до дня перемоги чи загинула у боях.
Музей золота
Колумбія, Богота
Археологічний музей, центральна частина експозиції якого присвячена ювелірному мистецтву народів доколумбової Америки. Варто зазначити, що індіанці до золота ставилися інакше, ніж європейці. Його вважали за священний метал, що може збирати і передавати енергію сонця. Виготовлені з золота вироби часто використовувалися не лише, як прикраси, а й у побуті та під час проведення релігійних обрядів. В музеї також можна побачити індіанську кераміку, зразки ткацтва, вироби з каменю, деревини і кістки.
Музей ЮСС Мідвей
США, Сан-Дієго
Перетворений на музей авіаносець серії Мідвей, який став на вічний причал в порту Сан-Дієго. Спущений в 1945 році корабель брав участь у В’єтнамській війні і Війні в Перській затоці та здійснив перший в історії надводний запуск балістичної ракети. Ще однією пам’ятною подією часів служби авіаносця став порятунок родини льотчика з Південного В’єтнаму. Члени команди корабля зіштовхнули у воду дорогі гелікоптери, щоб літак з біженцями зміг здійснити посадку на палубі.
Індепенденс-хол
США, Філадельфія
Скромна будівля в георгіанському стилі, з якої веде свій відлік історія наймогутнішої держави сучасності. В 1776 році депутати 13 колишніх британських колоній підписали тут Декларацію незалежності, а через 11 років представники штатів схвалили Конституцію США. Пізніше в цих стінах засідав Верховний суд США та працював Муніципалітет Філадельфії. В наш час Індепенденс-хол перетворився на музей з відновленими інтер’єрами XVIII століття.
Національний музей американської історії
США, Вашингтон
Місце, де можна з головою поринути в живу історію Сполучених Штатів Америки. Музей збирає, зберігає та експонує надбання країни в сферах культури, науки і техніки, політично-суспільного життя та військової історії. Найціннішим експонатом закладу став оригінал священного для кожного американця першого національного прапора США. Будівля музею також слугує майданчиком для проведення музичних вистав і фестивалів та наукових лекцій і симпозіумів.
Центр Гетті
США, Лос-Анджелес
Музейно-науковий комплекс, заснований нафтовим магнатом Полом Гетті, який з 1957 по 1976 рік утримував звання найбагатшої людини світу. Залишені ним багатомільярдні статки зробили Центр Гетті найспроможнішим набувачем творів «старих майстрів» та античної скульптури на престижних світових аукціонах. Крім художнього музею, вхід до якого безкоштовний, при центрі діють Науково-дослідний інститут і Інститут охорони природи. Філіалом комплексу є Вілла Гетті, побудована за зразком давньоримської Вілли папірусів в Геркуланумі.
Королівський музей Онтаріо
Канада, Торонто
Найбільший музей Канади фактично складається з двох частин, розташованих під одним дахом: музею культури та музею природничої історії. Крім багатства і різноманіття експозиції, заклад приваблює відвідувачів своїм оригінальним зовнішнім виглядом. На початку XXI століття до історичної неороманської споруди прибудували крило у стилі деконструктивізму. Конструкція зі скла та алюмінію нагадує кристалічну геологічну структуру, що стирчить зі стіни.
Музей Ларко
Перу, Пуебло-Лібре
Приватний археологічний музей, заснований цукровим магнатом Рафаелем Ларко Еррерою та присвячений історії і культурі доколумбових цивілізацій Перу. Заклад складається з упорядкованих в хронологічному порядку залів, де демонструються артефакти часів Імперії Інків, а також більш давніх цивілізацій Моче, Наска та Чиму. Музей розташований в білосніжному одноповерховому палаці XVIII століття – резиденції віце-королів Перу, побудованій на місці однієї з індіанських пірамід.
Культурний центр Банка Бразилії
Бразилія, Ріо-де-Жанейро
Найстаріше та найвідвідуваніше відділення мережі культурних центрів, відкритих під патронажем Банка Бразилії. Будівля в стилі арт-деко, яку сьогодні займає мистецько-просвітницький комплекс, була зведена в кінці XIX, як штаб-квартира Комерційної асоціації Ріо-де-Жанейро. Крім художніх галерей, в вишуканих мармурових приміщеннях розташувалися два кінотеатри, три театральних зали, лекційна аудиторія і бібліотека. Вхід на виставки та інші заходи культурного центру безкоштовний.
Пінакотека штату Сан-Паулу
Бразилія, Сан-Паулу
Пінакотека штату Сан-Паулу зберігає найбільшу і найрепрезентативнішу колекцію бразильського мистецтва, а також колекцію робіт іноземних художників, натхненних природою та культурою Бразилії. Центральний корпус музею розташувався в колишній будівлі Школи мистецтв і ремесел Сан-Паулу. Навколо пінакотеки розкинувся старовинний Парк да Луз, де просто неба виставляються скульптури з музейної збірки.
Музей Оскара Німейєра
Бразилія, Курітіба
Ця оригінальна будівля носить ім’я свого автора, всесвітньовідомого архітектора Оскара Німеєра, який завершив унікальний проект у віці 95 років. В музеї представлено багато характерних елементів Німеєра: сміливі геометричні форми, скульптурні вигнуті об’єми, розташовані на видному місці, щоб контрастувати з прямокутними об’ємами, звивисті пандуси для пішоходів, великі площі білого бетону та зони з яскравими стінописами чи картинами. Експозиція закладу спеціалізується на образотворчому мистецтві, архітектурі і дизайні.
Колоніальний Вільямсбург
США, Вільямсбург
Музей живої історії, створений в історичному районі старовинного міста Вільямсбург. На території 122 гектари розташовуються близько 500 відреставрованих та відновлених будівель XVII-XVIII століть, коли Вільямсбург був столицею британської колонії Вірджинія. Численні професійні актори і добровольці з місцевих жителів старанно відтворюють автентичну атмосферу старої Америки. Реконструктори одягаються, розмовляють та працюють так, як це було у колоніальні часи, а на вулицях міста регулярно влаштовуються театралізовані вистави.
Музей завтрашнього дня
Бразилія, Ріо-де-Жанейро
Футуристичний науковий музей, побудований на узбережжі бухти Гуанабара. Постійна виставка закладу проводить відвідувачів за п’ятьма основними напрямками: Космос, Земля, Антропоцен, Завтра та Ми. Завершальна частина маршруту має на меті змусити людину задуматися про себе і про те, як її дії впливають на суспільство та планету. Найцікавішим елементом схожої на космічний корабель споруди є її консольний дах. Конструкція виконує не лише декоративну функцію, тут встановлені сонячні батареї, які вибирають положення в залежності від положення сонця.
Музей латиноамериканського мистецтва
Аргентина, Буенос-Айрес
Художній музей, заснований аргентинським мільярдером і філантропом Едуардо Костантіні з метою збереження, вивчення та розповсюдження латиноамериканського мистецтва. Основу експозиції закладу становить особиста колекція зібрана Костантіні. Вона охоплює картини, скульптури і фотографії, створені в період від початку XX століття до наших днів. До складу музею також входить культурний центр, який, крім художніх виставок, проводить кінопокази та літературні заходи.
Монреальський музей красних мистецтв
Монреаль, Канада
Найбільший і найстаріший художній музей Канади був заснований в 1860 році, як Асоціація образотворчих мистецтв. Через відсутність постійного приміщення в перші два десятиліття свого існування асоціація функціонувала виключно, як організація для проведення різноманітних виставок. Сьогодні музей займає відразу п’ять виставкових павільйонів, в яких зберігається 36 тисяч картин, скульптур та предметів декоративно-ужиткового мистецтва, створених від античності до наших днів.
Культурний центр Банка Бразилії
Бразилія, Бразиліа
Столичне відділення мережі некомерційних культурних центрів, відкритих під патронажем Банка Бразилії. Спроектований головним забудовником молодого міста Оскаром Німеєром, архітектурний комплекс поєднує в собі житлові приміщення, художні галереї, театр, кінотеатр, центральну площу та сади, де проводяться виставки, концерти, вистави і кінопокази. Крім цього, культурний центр пропонує мистецьку освітню програму.