25 найцікавіших міст Великої Британії
Лондон
Населення: 8 880 000 жителів
В часи Британської колоніальної імперії Лондон став справжнім центром світу, куди стікалися всі його багатства. Сучасний Лондон – столиця і найбільший мегаполіс Великої Британії, в якому відбувся симбіоз історичних традицій та футуристичних тенденцій. Скляні хмарочоси стали такими ж символами розташованого на берегах Темзи міста, як Біг-Бен чи Лондонський Тауер. Про те, як виглядають місцеві автобуси і таксі знають навіть ті, хто ніколи не був на Туманному Альбіоні.
Головні пам’ятки: Вестмінстерський палац і Біг-Бен, фортеця Лондонський Тауер, Тауерський міст, Букінгемський палац, Британський музей, Вестмінстерське абатство, колесо огляду Лондонське око, Національна галерея, Собор Святого Павла, Музей природознавства, Музей мадам Тюссо, Музей Вікторії та Альберта, галерея Тейт Модерн, Музей науки, концертний зал Альберт-хол, Гайд-парк.
Единбург
Населення: 505 000 жителів
Овіяна легендами столиця Шотландії. Единбург розкинувся на прибережних пагорбах затоки Північного моря та увінчаний замком, що підноситься над старовинними вулицями. Тут збереглася унікальна історична архітектура, яка дозволила потрапити до Списку світової спадщини ЮНЕСКО одночасно Старому і Новому місту. Найкращий вид на Единбург відкривається з вершини гори Трон Артура, де, за переказами, знаходився легендарний Камелот, в якому збиралися лицарі круглого столу.
Головні пам’ятки: Единбурзький замок, вулиця Королівська миля, Національний музей Шотландії, палац Холірудхаус, Королівська яхта Британія, гора Трон Артура, підземна вуличка Тупик Мері Кінг, Собор Сент-Джайлс.
Ліверпуль
Населення: 576 000 жителів
Перші асоціації з цим розташованим на березі бухти Ірландського моря містом – легендарний гурт The Beatles і однойменний футбольний клуб. Жодна екскурсійна програма Ліверпулем не може вважатися повноцінною без відвідування клубу Каверн, в якому починала свій шлях ліверпульська четвірка, та стадіону Енфілд. Місцевий порт має не тільки важливе торгове значення, але і внесений до Списку світової спадщини ЮНЕСКО.
Головні пам’ятки: Альберт-док, Клуб Каверн, Ліверпульський собор, стадіон Енфілд, Музей історії The Beatles, Музей Ліверпуля.
Глазго
Населення: 631 000 жителів
Глазго – це не просто найбільше місто Шотландії, а й найважливіший після Лондона культурний центр країни, адже в місцевих музеях зібрані художні колекції, помилуватися якими приїжджають любителі мистецтва з усього світу. На відміну від більшості європейських туристичних міст, пам’ятки Глазго не зосереджені переважно в історичному центрі, а розсіяні по всій території цього одночасно старовинного і сучасного міста.
Головні пам’ятки: Художня галерея і музей Келвінгроув, Ріверсайд музей, Вулиця Бьюкенен, Собор Глазго, Університет Глазго, Некрополь Глазго.
Йорк
Населення: 156 000 жителів
Заснований ще в часи римських завойовників, Йорк став одним з найбагатших на історичні пам’ятки міст Великої Британії. Численних туристів приваблюють затишні старовинні вулички з атмосферними ресторанами, пабами, магазинами, музеями і сімейними майстернями. Йорк – це одне з небагатьох британських міст, де до наших днів збереглися середньовічні кріпосні стіни, а монументальний Йоркський собор може похвалитися найбільшими середньовічними вітражними вікнами в Європі.
Головні пам’ятки: Йоркський собор, Національний залізничний музей, Вулиця Шемблз, Йоркські міські стіни, Музей Йоркського замку, музей Центр Йорвіка Вікінга.
Манчестер
Населення: 560 000 жителів
Знакове місто для любителів футболу. Тут базуються відразу два англійські топ-клуби – Манчестер Юнайтед та Манчестер Сіті. Їх дербі забарвлює вулиці в червоні або сині кольори, в залежності від результатів матчу. Раніше місто було відоме, як один з головний промислових центрів Великої Британії. Перша в світі залізниця, де поїзди ходили за розкладом, запущена саме в Манчестері. В наш час індустріальні квартали поступово заміняють модні магазини, ресторани, нічні клуби і музеї.
Головні пам’ятки: стадіон Олд-Траффорд, Музей науки та промисловості, Бібліотека Джона Райландса, стадіон Сіті оф Манчестер, Національний музей футболу.
Бірмінгем
Населення: 1 160 000 жителів
Друге за розміром місто Великої Британії. Бірмінгем сильно постраждав під час Другої світової війни і був заново відбудований з руїн, тому його центральна частина більш схожа на даунтаун сучасного американського мегаполісу, ніж на історичний центр старовинного європейського міста. Бірмінгем лежить на розгалуженій системі каналів, якими курсують численні прогулянкові човни.
Головні пам’ятки: музей Світ Кедбері, Бірмінгемський музей і художня галерея, Бірмінгемська бібліотека, Національний центр морського життя, Ратуша Бірмінгема.
Белфаст
Населення: 345 000 жителів
Розташована на березі затоки Ірландського моря столиця Північної Ірландії ще недавно знаходилася в центрі етнічно-політичного конфлікту, а в наш час перетворилася на популярний туристичний центр. Головним символом туристичного буму початку XXI століття став відкритий в 2012 році музей Титанік Белфаст, побудований на місці колишньої верфі, де створювали сумнозвісний корабель.
Головні пам’ятки: музей Титанік Белфаст, Ратуша Белфаста, В’язниця Крамлін Роуд, Музей Ольстера, пароплав Номадік.
Бат
Населення: 101 000 жителів
Одне з найгарніших міст Великої Британії і головний оздоровчий курорт країни. Гарячі мінеральні джерела Бата відомі ще з античних часів, коли римляни побудували тут перші терми. Найбільший розквіт міста відбувся в XVIII-XIX століттях. Кожне літо сюди з’їжджалася «на води» більша частина британської аристократії. Не дивно, що головна пам’ятка Бата – Римські лазні, в яких можна побачити історію курорту за всі дві тисячі років.
Головні пам’ятки: Римські лазні, Батське абатство, вулиця Королівський півмісяць, Міст Палтні, площа Батський цирк.
Оксфорд
Населення: 172 000 жителів
Цитадель освіти Великої Британії та просто дуже мальовниче історичне місто з характерною традиційною англійською архітектурою. Головна причина для візиту в Оксфорд – найстаріший і найпрестижніший вищий навчальний заклад країни, заснований в XI столітті. Оксфордський університет – це цілий комплекс, який складається 38 автономних коледжів, 6 приватних закритих закладів, а також 4 музеїв та гігантської бібліотеки.
Головні пам’ятки: Оксфордський університет, Музей Ашмола, Бодліанська бібліотека, Оксфордський замок, Музей Пітт-Ріверса.
Віндзор
Населення: 32 400 жителів
Невелике старовинне місто на південний захід від Лондона – на цьому опис Віндзора міг би закінчитися, якби не один важливий факт. Віндзор – це літня резиденція правителів Великої Британії. Тут знаходиться найбільший і найстаріший діючий замок світу, що вже понад дев’ять століть належить англійським королям та королевам. Комплекс має довжину 580 і ширину 165 метрів.
Головні пам’ятки: Віндзорський замок, парк розваг Леголенд Віндзор, Каплиця Святого Георгія, Королівський театр.
Кардіфф
Населення: 349 000 жителів
Столиця Уельсу побудована на березі затоки Атлантичного океану, на місці осушеного болота. Кардіфф приваблює туристів м’яким кліматом, ситною їжею та відразу декількома замками, розташованими в місті і його околицях. Гордістю Уельсу став багатофункціональний стадіон Мілленіум, який є другим в світі за місткістю критим стадіоном з складним дахом.
Головні пам’ятки: Замок Кардіфф, Національний музей історії Сент-Феганса, Кардіффська затока, стадіон Мілленіум.
Бристоль
Населення: 586 000 жителів
Відоме своєю морехідною історією місто засноване, як не дивно, не на морському узбережжі, а на річці Ейвон, за декілька кілометрів від місця її впадіння в Атлантичний океан. Через Ейвон перекинулась найпопулярніша пам’ятка Бристоля – Кліфтонський підвісний міст. А для меломанів Бристоль – це в першу чергу батьківщина музичного стилю трип-хоп.
Головні пам’ятки: Кліфтонський підвісний міст, пароплав Велика Британія, Бристольський собор, вежа Кебот Тауер.
Кембридж
Населення: 167 000 жителів
Міжнародну популярність місту приніс один з найстаріших і найпрестижніших вищих навчальних закладів світу. Проте Кембридж цікавий не лише своїм університетом. Цей дивовижний куточок старої Англії дбайливо зберігає безліч історичних пам’яток, а також пропонує гостям цікаві музеї та чудові парки з доглянутими галявинами.
Головні пам’ятки: Кембриджський університет, Музей Фіцвільяма, Капела Королівського коледжу, Ботанічний сад Кембриджського університету.
Честер
Населення: 89 800 жителів
Місто-ветеран, в архітектурі якого відбилася вся історія Великої Британії тривалістю в дві тисячі років. Честер відомий своїм зоопарком та середньовічними фахверковими будинками, нижні поверхи яких утворюють відкриті для перехожих галереї – так звані честерські ряди.
Головні пам’ятки: Честерський зоопарк, район Честерські ряди, Честерський собор, Міські стіни Честера.
Ньюкасл-апон-Тайн
Населення: 281 000 жителів
Засноване неподалік від місця впадіння річки Тайн в Північне море місто, яке в епоху Британської колоніальної імперії перетворилося на один з найбільших світових портових і кораблебудівних центрів. Сучасний Ньюкасл-апон-Тайн – це індустіальний та культурний центр, який славиться своїм нічним життям, музикою, спортом і найкращим англійським елем.
Головні пам’ятки: район Кісайд, Замок Ньюкасл, Музей відкриттів, Королівський театр.
Ноттінгем
Населення: 306 000 жителів
Своєю популярністю серед туристів Ноттінгем завдячує в першу чергу легендарному середньовічному герою Робіну Гуду, який діяв зі своєю ватагою в розташованому поряд з містом Шервудському лісі. Ноттінгем також вважається одним з найкращих на Британських остовах місць для шопінгу.
Головні пам’ятки: палацово-парковий комплекс Воллатон Холл, Національний музей юстиції, Площа Старий Ринок, підземелля Місто печер.
Брайтон
Населення: 232 000 жителів
Розташований на березі Ла-Маншу Брайтон вважається найбільш жвавим морським курортом Великої Британії. Тут зосереджено безліч модних ресторанів, магазинів і готелів на будь-який смак, а нічні клуби міста можуть затьмарити своїх конкурентів навіть в столиці. Не дивно, що британці називають Брайтон Лондоном біля моря.
Головні пам’ятки: Брайтонський пірс, палац Королівський павільйон, район Лейнс, вежа Брайтон i360.
Блекпул
Населення: 148 000 жителів
На березі Ірландського моря розкинувся головний конкурент Брайтона в перегонах за звання найпопулярнішого морського курорту Великої Британії. Блекпул став першим електрифікованим містом країни, а місцевий трамвайний парк не сильно змінився з моменту своєї появи в кінці XIX століття. Символ Блекпула – вежа Блекпул тауер, яка має висоту 158 метрів і на момент побудови стала найвищою спорудою країни.
Головні пам’ятки: вежа Блекпул тауер, парк розваг Пляж Блекпул Плеже, Музей мадам Тюссо, Блекпульський зоопарк.
Кентербері
Населення: 57 600 жителів
Кафедральне та університетське місто, прославлене Кентерберійськими оповідями – збіркою віршованих новел середньовічного поета Джеффрі Чосера. Різноманітні за тематикою оповіді розповідаються від імені паломників, що прямували на поклоніння мощам святого Томаса Беккета. Кентерберійський собор є резиденцією духовного очільника англіканської церкви.
Головні пам’ятки: Кентерберійський собор, Парк диких тварин Хоулеттс, Будинок мистецтва та знань Біні, Абатство святого Августина.
Стратфорд-апон-Ейвон
Населення: 28 100 жителів
Хоча Стратфорд-апон-Ейвон має багатий історичний спадок, відоме місто в першу чергу, як батьківщина Вільяма Шекспіра. Місцева влада доклала чимало зусиль, щоб зберегти не тільки будівлі, а й атмосферу часів великого англійського драматурга. Екскурсії шекспірівськими місцями проводять гіди, одягнені в старовинні костюми, а на театральних сценах актори відтворюють великі трагедії на мові тієї епохи.
Головні пам’ятки: Місце народження Шекспіра, Королівський Шекспірівський театр, Будинок Енн Гетевей, Церква Святої Трійці.
Лідс
Населення: 536 000 жителів
Лідс, як і Манчестер, поступово перетворюється з одного з головних промислових центрів країни на популярне туристичне місто. Тут базується єдина національна оперна трупа за межами Лондона, а в Королівському музеї озброєнь зберігається національна колекція зброї та обладунків Сполученого Королівства, перевезена в Лідс з Лондонського Тауера.
Головні пам’ятки: Королівський музей зброї, палац Гарвуд-хаус, Великий театр, Абатство Кіркстолл.
Портсмут
Населення: 223 000 жителів
Місто британської військово-морської слави, розташоване на березі протоки Солент, що відокремлює Велику Британію від острова Вайт. Крім численних кораблів-музеїв, Портсмут також відомий своїм багатим культурним спадком. В місті проживали такі всесвітньовідомі письменники, як Чарльз Діккенс, Артур Конан Дойл, Редьярд Кіплінг і Герберт Уеллс.
Головні пам’ятки: Портсмутська історична верф, корабель-музей Мері Роуз, Вежа Спінакер, корабель-музей Вікторі.
Стерлінг
Населення: 36 900 жителів
Колишня столиця Шотландії та одне з найстаріших міст країни, яке виникло задовго до Римського завоювання Британії. Старовинні вулиці і неприступний замок Стерлінга стали свідками багатьох знакових історичних подій. Саме тут був коронований Яків I – перший правитель об’єднаного Королівства Великої Британії.
Головні пам’ятки: Замок Стерлінг, Монумент Воллесу, Сафарі-парк Блер Драммонд, В’язниця Старого міста Стерлінга.
Ворик
Населення: 36 600 жителів
Колоритне старовинне місто, в архітектурному ансамблі якого можна побачити суміш добре збереженої готичної та ренесансної архітектури. Завдяки старанням працівників Музею мадам Тюссо, Ворикський замок знову населяють лицарі, придворні дами і їх слуги, а на подвір’ї фортеці регулярно проходять лицарські турніри та інші яскраві історичні шоу.
Головні пам’ятки: Ворикський замок, Колегіальна церква Святої Марії, Лікарня лорда Лейстера.