25 найцікавіших міст Італії
Рим
Населення: 2 760 000 жителів
Всі дороги, як відомо, ведуть в Рим – місто-символ, місто-першоджерело, де зародилась Західна цивілізація. Могутня Римська імперія, що підкорила собі все Середземномор’я, починалася саме тут – на берегах річки Тибр. Столицю і найбільше місто Італії можна розглядати як музей під відкритим небом, на вулицях якого живе історія трьох тисяч років. На території Риму розташувалася «держава в державі» Ватикан, створена в 1929 році навколо найбільшого християнського храму світу Собору Святого Петра.
Головні пам’ятки: амфітеатр Колізей, Базиліка Святого Петра, храм Пантеон, Фонтан Треві, музей під відкритим небом Римський Форум, Музеї Ватикану, Сікстинська капела, площа П’яцца-Навона, Площа святого Петра, Замок Сант-Анджело, монумент Вітторіано, Іспанські сходи, Базиліка Санта-Марія-Маджоре, Галерея Боргезе, Латеранська базиліка, парк Вілла Боргезе.
Венеція
Населення: 254 000 жителів
Оспівана в творах поетів витончена і романтична Венеція розкинулася на 117 невеликих острівцях в лагуні Адріатичного моря. Це справді особливе місто з погляду архітектури, історії та побуту. Венеція стала батьківщиною найстарішого і найпопулярнішого європейського карнавалу. Функції громадського транспорту тут виконують катери, а прогулянкові човни гондоли перетворились на головний символ міста. Те, що Венеція повільно йде під воду, тільки додає їй популярності.
Головні пам’ятки: Гранд-канал, Площа Святого Марка, Міст Ріальто, Базиліка Святого Марка, Палац дожів, Кампаніла Базиліки Cвятого Марка, Міст Зітхань, музей Колекція Пеггі Гуггенхайм, собор Санта-Марія-делла-Салуте, собор Санта-Марія-Глоріоза-дей-Фрарі, собор Сан-Джорджо Маджоре, Театр ла Феніче.
Флоренція
Населення: 367 000 жителів
Побудована на берегах річки Арно та оточена Апеннінськими горами Флоренція – це втілення духу епохи Відродження, місто-архітектурний шедевр і батьківщина великих творців, які навічно закарбували свої імена в пам’ять людства. Леонардо да Вінчі, Мікеланджело Буонарроті, Нікколо Донателло, Данте Аліг’єрі – всі ці геніальні майстри жили та творили свої безсмертні шедеври у Флоренції. Обов’язковою для відвідування є Площа Мікеланджело, з якої відкривається неймовірна панорама міста.
Головні пам’ятки: собор Санта-Марія-дель-Фйоре, Площа Мікеланджело, Галерея Уффіці, Академія витончених мистецтв, площа П’яцца-дель-Дуомо, міст Понте-Веккйо, Площа Синьйорії, Палаццо-Веккйо, базиліка Санта-Кроче, Палаццо Пітті.
Мілан
Населення: 1 370 000 жителів
Мілан не втомлюється змагатися з Римом за звання економічного і культурного центру країни, а з Парижем – за звання світового центру моди. Місто стало справжньою Меккою для любителів шопінгу, адже концентрація міланських модних бутіків на квадратний метр вважається найбільшою в Європі. Для шанувальників опери неймовірною насолодою буде похід в легендарний театр Ла-Скала, а стадіон Сан-Сіро перетворився на місце паломництва футбольних фанатів.
Головні пам’ятки: Міланський собор, торговий пасаж Галерея Віктора Еммануїла II, Замок Сфорца, театр Ла-Скала, площа П’яцца-дель-Дуомо, храм Санта-Марія-делле-Граціє, музей Пінакотека Брера, стадіон Сан-Сіро, Церква Сан-Мауріціо в монастирі Маджоре, Монументальне кладовище.
Неаполь
Населення: 914 000 жителів
Колоритне і експресивне середземноморське місто. Як правило, Неаполь асоціюється з двома речами, які зовсім не поєднуються – вулканом Везувієм та піцою. Перший отримав сумну славу через одне з найпотужніших вулканічних вивержень, що спричинило загибель відразу декількох античних міст. А ось друга – ощасливила своїм існуванням мільйони людей у всьому світі. Великою популярністю користуються екскурсії в підземелля Неаполя.
Головні пам’ятки: Капела Сан-Северо, Національний археологічний музей, замок Кастель-Нуово, замок Кастель-дель-Ово, площа П’яцца-дель-Плебішито, Підземелля Неаполя, вулиця Віа Сан Грегоріо Армено, театр Сан-Карло.
Турин
Населення: 848 000 жителів
Біля підніжжя засніжених Альп розкинулася батьківщина італійського автомобілебудування і найтитулованішого футбольного клубу країни. Символом Турина стала 168-метрова вежа Моле-Антонелліана. Унікальна споруда закладалася як головна синагога Італії, а в результаті перетворилася на Національний музей кіно. У місцевому Соборі Іоанна Хрестителя зберігається одна з головних християнських реліквій – плащаниця Ісуса Христа.
Головні пам’ятки: Єгипетський музей, вежа Моле-Антонелліана (Національний музей кіно), стадіон Ювентус, Національний музей автомобіля, Королівський палац Турина, базиліка Суперга, площа П’яцца Сан-Карло, площа Пьяцца Кастелло.
Болонья
Населення: 392 000 жителів
Кулінарна столиця Італії і батьківщина найстарішого університету світу, заснованого в 1088 році як юридичний навчальний заклад. В XIV столітті тут з’явилися медичний, філософський та теологічний факультети, а місто перетворилося на один з головний інтелектуальний центрів Європи. Історична частина Болоньї сповнена храмами, палацами, вежами-фортецями і звичайними житловими кварталами, які практично не змінили свій вигляд з часів Середньовіччя.
Головні пам’ятки: Вежі Азінеллі і Гарізенда, площа П’яцца Маджоре, Базиліка Сан-Петроніо, Церква Мадонна-ді-Сан-Лука, Базиліка Санто-Стефано, бібліотека Архигіназіо ді Болонья (Болонський університет).
Верона
Населення: 257 000 жителів
Своєю популярністю Верона зобов’язана перш за все Вільяму Шекспіру. Герої його «Ромео і Джульєтти» зробили місто одним з головних романтичних центрів світу на рівні з Парижем та Венецією. Інша причина нескінченного туристичного потоку – багатогранна архітектура. На вулицях Верони прекрасно уживаються Античність, Середньовіччя та Сучасність. Доповнюють образ міста чудова кухня та гостинність місцевих жителів.
Головні пам’ятки: амфітеатр Веронська арена, Дім Джульєтти, площа П’яцца делле Ербе, площа П’яцца Бра, замок Кастельвеккіо, міст Понте ді Кастельвеккіо.
Палермо
Населення: 630 000 жителів
Сонячна, яскрава та темпераментна столиця Сицилії, заснована фінікійськими колоністами на березі теплого Тірренського моря. Палермо – це місто контрастів, міцних сімейних традицій і легендарної сицилійської мафії, яка в наш час перетворилася на чергову туристичну родзинку. Палермо також відоме своїм унікальним змішанням архітектурних стилів візантійців, арабів, норманів та італійського ренесансу, бароко і класицизму.
Головні пам’ятки: Кафедральний собор Палермо, Норманський палац, Театр Массімо, Собор Марторана, Катакомби капуцинів, Фонтан Преторія.
Генуя
Населення: 560 000 жителів
Головний порт Італії розкинувся на березі Лігурійського моря, в самому центрі Італійської Рив’єри, відомої своїм м’яким кліматом та красою пейзажів. Вся історія Генуї тісно пов’язана з мореплавством і торгівлею. Тут народився Христофор Колумб, а в XVI столітті в місто буквально стікалося багатство з Нового світу. Генуезька республіка тримала в своїх руках найкращі морські маршрути Середземномор’я, потіснивши при цьому навіть могутню Венецію.
Головні пам’ятки: Акваріум Генуї, Генуезький собор, площа П’яцца Феррарі, Старий порт, Галата − Музей моря, Палац дожів.
Піза
Населення: 89 800 жителів
Всесвітню славу цьому невеликому тосканському місту принесла Пізанська вежа – «падаюча» пам’ятка епохи Середньовіччя. Через свою оригінальну архітектуру і нахил, який з’явився ще в процесі будівництва, споруда відразу опинилася в центрі загальної уваги. Але Піза – це не тільки вежа. Затишні старовинні вулички та площі міста приготували ще багато цікавого для мандрівників.
Головні пам’ятки: Пізанська вежа, Собор Санта Марія Ассунта, площа П’яцца-деї-Міраколі, Пізанський баптистерій, площа П’яцца-деї-Кавальєрі.
Сієна
Населення: 53 700 жителів
Втративши незалежність в XVI столітті, Сієнська республіка назавжди пішла в небуття, а її столиця залишилася за бортом політичного життя регіону. Але саме ця прикра подія дозволила Сієні перетворитися на архітектурний заповідник італійського Середньовіччя. Місто-музей ніби назавжди заснуло на вершині пагорба під променями субтропічного сонця у тому самому вигляді, який воно мало сотні років назад.
Головні пам’ятки: площа П’яцца-дель-Кампо, Сієнський собор, ратуша Палаццо Публіко, Бібліотека Пікколоміні, Базиліка Сан-Доменіко.
Трієст
Населення: 200 000 жителів
Багатонаціональне прикордонне місто, де крім італійської можна почути також німецьку і словенську мови. Розташований на березі Адріатичного моря Трієст довгий час був частиною Австрійської імперії та її головним морським портом, що не могло не позначитися на архітектурі міста, яка поєднує південні італійські форми з пишним декором в дусі віденської сецесії.
Головні пам’ятки: Замок Мірамаре, площа П’яцца Юніта д’Італія, Собор Святого Іуста, концентраційний табір Різієра-ді-Сан-Сабба, Замок Сан-Джусто.
Падуя
Населення: 208 000 жителів
Знаходячись всього за 37 кілометрів від Венеції, Падуя не ховається в тіні знаменитого сусіда, навпаки, місто займає важливе місце на туристичній карті Італії. Тут можна побачити найстаріший зі збережених і постійно діючих ботанічних садів Європи, один з найстаріших університетів континенту та гробницю Святого Антонія Падуанського, до якої з’їжджаються паломники з усього світу.
Головні пам’ятки: Базиліка святого Антонія, Капела Скровеньї, площа Прато-делла-Валле, Палац Делла Раджоне, Падуанський ботанічний сад.
Помпеї
Населення: 23 900 жителів
Майже всі знайомі з сумною історією величного античного міста Помпеї, яке зникло за один день внаслідок виверження вулкана Везувія. Однак мало хто знає, що поряд з територією археологічних розкопок знаходиться однойменне сучасне місто. Це невелике передмістя Неаполя є не лише зручною відправною точкою на екскурсію до стародавніх руїн, а й має власний південноіталійський колорит.
Головні пам’ятки: Археологічний парк Помпеї, Церква Діви Марії Розарія, Вілла Містерій.
Сорренто
Населення: 15 500 жителів
Невелике затишне містечко, розташоване на крутих скелях, що обриваються в Тірренське море. Тут немає суєти і великих натовпів туристів, а чарівну архітектуру доповнюють фантастичні природні пейзажі. Не дивно, що Сорренто облюбували письменники, художники та композитори. Містечко ідеально підходить для тих, хто хоче поєднати цікаву екскурсійну програму з пляжним відпочинком.
Головні пам’ятки: П’яцца Тассо, Монастир Сан-Франческо, пристань Марина Гранде, Собор Сорренто.
Сиракуза
Населення: 116 000 жителів
«Нема чого їхати до Греції, адже все є в Сиракузах» – так люблять говорити місцеві жителі. На батьківщині Архімеда справді є все, що потрібно мандрівникам: стародавня історія, яка своїм корінням сягає періоду давньогрецької колонізації Середземномор’я, чудова архітектура, численні ресторани і нічні клуби, тепле море та чисті пляжі.
Головні пам’ятки: острів-фортеця Ортіджія, Сіракузький собор, Археологічний парк Неаполіс, Археологічний музей Паоло Орсі.
Таорміна
Населення: 10 400 жителів
Це старовинне сицилійське містечко ефектно розкинулося на терасі гори Тауро, з дивовижними видами на Середземне море і вулкан Етна. Таорміна за свою довгу історію звабила не одну сотню письменників, художників та аристократів. Містечко ділиться на дві частини: історичний центр з добре збереженою середньовічною забудовою і античним театром, та прибережну зону, де знаходяться чудові пляжі.
Головні пам’ятки: Театр в Таорміні, острів Ізола-Белла, вулиця Корсо Умберто, Площа 9 квітня.
Катанія
Населення: 298 000 жителів
Катанія розташувалася на Середземноморському узбережжі Сицилії, біля підніжжя найбільшого діючого вулкану Європи Етна. Місто відоме своєю особливою бароковою архітектурою історичного центру, повністю відбудованого після потужного землетрусу 1693 року. Ще однією туристичною принадою Катанії стало насичене та різноманітне нічне життя міста.
Головні пам’ятки: П’яцца дель Дуомо, Собор Сант’Агата, Монастир Сан-Ніколо-л’Арена, Замок Урсіно.
Ріміні
Населення: 150 000 жителів
Ріміні – це в першу чергу найпопулярніший пляжний курорт Італії, де вас чекає тепле Адріатичне море та якісний сервіс за відносно скромні гроші. Проте тут не доведеться нудьгувати і любителям старовини, адже в місті збереглися пам’ятки часів Середньовіччя та, навіть, Стародавнього Риму. Ріміні також відоме як популярний центр «шоп-туризму».
Головні пам’ятки: парк мініатюр Італія в мініатюрі, Міст Тиберія, Арка Августа, парк розваг Фіабіландія.
Лукка
Населення: 88 700 жителів
Місто-фортеця, оточене найдавнішою повністю збереженою бастіонною системою укріплень. Золотий вік Лукки припав на Пізнє Середньовіччя та залишив велику кількість храмів з вкритими багатим скульптурним декором фасадами і високими квадратними в плані дзвіницями. На широких міських стінах прокладені засаджені деревами доріжки, якими можна обійти історичний центр Лукки по периметру.
Головні пам’ятки: Фортеця Лукка, площа П’яцца дель Анфітеатро, Вежа Гуїніджі, Собор Святого Мартина.
Ассізі
Населення: 27 600 жителів
Справжній музей під відкритим небом, компактно розташований на схилі гори Монте-Субазіо. Ассізі насамперед відомий, як батьківщина засновника одного з найчисельніших і найвпливовіших чернечих орденів – Франциска Ассізького. Тут знаходиться головний францисканський храм, який входить до числа шести Великих базилік Католицької церкви.
Головні пам’ятки: Базиліка Сан-Франческо в Ассізі, Папська базиліка Санта Марія дельї Анджелі, Базиліка Святої Клари, санктуарій Еремо делле Карчері.
Бергамо
Населення: 119 000 жителів
Одне з наймальовничіших міст Італії, незаслужено затьмарене своїм більш відомим сусідом Міланом. Бергамо славиться поєднанням чарівної середньовічної атмосфери «Верхнього міста» та чудовими навколишніми пейзажами альпійських передгір’їв. Дивлячись на його красу важко повірити, що Бергамо також є однією з найбільш індустріалізованих комун країни.
Головні пам’ятки: фортеця Верхнє місто, Базиліка Санта-Марія-Маджоре, Стара площа, Бергамський собор.
Равенна
Населення: 155 000 жителів
Столиця Західної Римської імперії, а пізніше варварського Остготського королівства, територія якого простягалася далеко за межі сучасної Італії. Равенна багата на пам’ятки ранньохристиянської архітектури і, насамперед, монументально-декоративного живопису. Інтер’єри давніх храмів прикрашають видатні мозаїки, що поєднують в собі візантійську та античну традиції.
Головні пам’ятки: Базиліка Сан-Вітале, парк розваг Мірабіландія, Мавзолей Галли Плацідії, Базиліка Сант-Аполлінаре-Нуово.
Сан-Джиміньяно
Населення: 7 480 жителів
Сан-Джиміньяно називають «Містом середньовічних хмарочосів» завдяки кам’яним баштам, які протягом ХІ-ХІІІ століть будували найзаможніші родини місцевих мешканців для того, щоб показати свою велич. Всього було побудовано більше 70 башт, з яких до наших днів збереглося 14. Найвищий з цих «хмарочосів» здіймається над містечком на висоту 54 метри.
Головні пам’ятки: Башти Сан-Джиміньяно, площа П’яцца-делла-Чістерна, Собор Сан-Джиміньяно. музей СанДжиміньяно1300.