15 найцікавіших міст Польщі
Краків
Населення: 800 000 жителів
Історична столиця Королівства Польського і Речі Посполитої, затишно розташована на мальовничих берегах Вісли. Друга світова війна не завдала Кракову стільки шкоди, як іншим великим містам країни. Тут зосереджено близько чверті всіх музейних фондів Польщі, а такій кількості архітектурних пам’яток може позаздрити навіть сучасна столиця Варшава. Планування центральної площі Кракова та навколишніх вулиць не змінювалося з XIII століття.
Головні пам’ятки: площа Головний Ринок, Королівський замок на Вавелі, Костел Діви Марії (Маріяцький костел), Собор святих Станіслава і Вацлава, Фабрика Оскара Шиндлера, Суконні ряди, Підземелля Ринку у Кракові, Музей польської авіації.
Варшава
Населення: 1 860 000 жителів
«Східний Париж» – так називали Варшаву на початку минулого століття за її красу, шарм і романтичність. На жаль майже весь історичний центр столиці Польщі зрівняли з землею під час Другої світової війни. Десятки років реставратори ретельно вивчали документи, старі фотографії та гравюри і буквально по цеглинці відновили Старе місто з руїн. Район був внесений до списку Світової спадщини ЮНЕСКО, як приклад достовірної реставрації знищених архітектурних пам’яток.
Головні пам’ятки: палацово-парковий комплекс Лазєнки, Королівський замок у Варшаві, площа Ринок Старого міста Варшави, Палац культури і науки, Музей Варшавського повстання, Вілянівський палац, Замкова площа, музей Центр науки Коперник.
Гданськ
Населення: 486 000 жителів
Це місто ніби зійшло на берег Балтійського моря з казок Андерсена і братів Грімм. Завдяки вигідному географічному положенню Гданськ швидко перетворився на один з найбагатших вільних торгових портів середньовічної Європи. Перенестися в славне минуле міста можна відвідавши історичний центр Гданська, який являє собою ретельно відновлений архітектурний комплекс XIII-XVIII століть.
Головні пам’ятки: площа Довгий ринок, Базиліка Внебовзяття Пресвятої Діви Марії, Музей Другої світової війни, музей Європейський центр Солідарності, Набережна Мотлави.
Вроцлав
Населення: 672 000 жителів
Місто п’яти річок, дванадцяти островів та понад сотні мостів. Вроцлав виділяється цікавою історичною архітектурою, на яку вплинули чеські, австрійські і німецькі традиції. Символом міста стали краснолюдки – бронзові статуетки гномів, кожен з яких має свою унікальну історію. Що цікаво, своєю появою фігурки зобов’язані не старовинним легендам, а антикомуністичному руху 1980-х років.
Головні пам’ятки: Ринкова площа, Вроцлавський зоопарк, скульптури Вроцлавські гноми, Стара ратуша, Рацлавицька панорама.
Познань
Населення: 546 000 жителів
Місто з понад тисячолітньою історією, яке стало першою столицею Польщі та місцем народження польської нації. Сучасна Познань – важливий культурний, науковий і економічний центр. Тут розташовано 25 університетів, в яких навчається понад сто тисяч студентів, найбільший та найстаріший виставковий центр країни, а також один з найкращих історичних архітектурних ансамблів на території Польщі.
Головні пам’ятки: Площа Старий Ринок, Познанська ратуша, Базиліка святих Петра і Павла, Костел Божої Матері Неустанної Помочі та святої Марії Магдалини.
Торунь
Населення: 198 000 жителів
Мальовниче середньовічне місто, яке оминули руйнування часів Другої світової війни. Історичний центр Торуні є одним із небагатьох збережених зразків справжньої готичної архітектури Польщі. Місто відоме як батьківщина видатного астронома, фізика і математика Миколи Коперника. У Торуні досі можна відвідати будинок, де народився вчений, та каплицю, де його охрестили.
Головні пам’ятки: Торунська ратуша, Дім Коперника, Музей торунського пряника, Планетарій імені Владислава Дзєвульського.
Люблін
Населення: 334 000 жителів
Люблін завжди відігравав важливу роль у житті Польщі. Саме тут було укладено унію Королівства Польського та Великого князівства Литовського, Руського і Жематійського, в результаті якої виникла одна з найбільших та наймогутніших держав Європи – Річ Посполита. Місто виділяється своїм особливим архітектурним стилем, який називають Люблінським Ренесансом.
Головні пам’ятки: Люблінський замок, концентраційний табір Майданек, Музей люблінського села, Собор Святих Іоанна Хрестителя та Іоанна Богослова.
Лодзь
Населення: 670 000 жителів
Головний індустріальний центр країни пережив різкий економічний і демографічний спад в кінці XX століття та почав відроджуватися вже як культурний і туристичний центр на початку століття XXI-го. Лодзь – місто контрастів, де розкішні особняки та сучасні музеї співіснують з покинутими заводами і напівзруйнованими багатоквартирними будинками.
Головні пам’ятки: Вулиця Пьотрковська, торгово-розважальний центр Мануфактура, Палац Ізраеля Познанського (Музей міста Лодзь), Новий єврейський цвинтар.
Щецин
Населення: 396 000 жителів
Найбільший польський порт, розташований поряд з німецьким кордом, за 20 кілометрів від місця впадіння річки Одри в Балтійське море. Щецин був перебудований у 1880-х роках за проектом Жоржа Ежена Османа, відомого своєю грандіозною програмою реконструкції Парижа. Його стиль планування, заснований на системі зіркоподібних площ, все ще використовується в нових районах міста.
Головні пам’ятки: Щецинський замок, Набережна Хробри, Архикатедральна базиліка Святого Апостола Якова, Філармонія Мечислава Карловича.
Закопане
Населення: 25 700 жителів
Закопане розкинулося в затишній мальовничій долині біля підніжжя Татр – найвищого карпатського хребта, що розділяє Польщу і Словаччину. Місто впевнено утримує звання найпопулярнішого гірськолижного та оздоровчого курорту країни. Закопане також відоме особливим місцевим стилем дерев’яної архітектури, в якому народні традиції поєдналися з елеменами модерну.
Головні пам’ятки: гора Губалувка, Вулиця Крупувки, Канатна дорога Каспровий Верх, Музей осципека.
Величка
Населення: 26 500 жителів
Впродовж багатьох століть Величка була відома, як один з головних європейських центрів видобутку солі. Дохід від торгівлі цим мінералом становив третину всієї державної скарбниці середньовічної Польщі. Міська соляна копальня, що безперервно функціонувала з XIII по XX століття, в наш час перетворилася на унікальний музей, який щорічно відвідують сотні тисяч туристів.
Головні пам’ятки: Соляна копальня Величка, Жупний замок, Випускна вежа.
Сопот
Населення: 32 900 жителів
Найпопулярніший пляжний курорт країни. Будучи розташованим на балтійському узбережжі між Гданськом і Гдинею, та маючи можливість скористатися перевагами їхньої інфраструктури великого міста, Сопот зберігає свій шарм затишного провінційного містечка. Крім широких піщаних пляжів, Сопот може похвалитися найдовшим дерев’яним пірсом Європи.
Головні пам’ятки: Сопотський пірс, Сопотський пляж, Кривий будинок, Вулиця Героїв Монте-Кассіно.
Освенцим
Населення: 36 900 жителів
Освенцим має сумну славу міста, на околицях якого існував один з найбільших нацистських концтаборів, більш відомий під німецькою назвою Аушвіц. Незважаючи на темні сторінки минулого, сучасний Освенцим – спокійне та затишне місто з чудовою історичною архітектурою.
Головні пам’ятки: Державний музей Аушвіц, Площа Ринок, Освенцимський замок.
Мальборк
Населення: 37 600 жителів
Середньовічна столиця могутньої Держави Тевтонського ордену, заснованої німецькими лицарями-хрестоносцями на землях балтійського племені пруссів. В Мальборку знаходиться найбільший цегляний замок світу, що став одним з еталонів цегляної готики.
Головні пам’ятки: Замок у Мальборку, Залізничний вокзал Мальборка, Динопарк.
Замостя
Населення: 60 100 жителів
Мальовниче ренесансне місто-фортеця. Замостя побудували на необжитому місці як єдиний архітектурний ансамбль, спроектований за зразком італійських «ідеальних міст». Суть цієї концепції полягала у створенні збалансованої планувальної структури поселення, коли кожному архітектурному об’єкту відводилося певне розміщення відносно інших.
Головні пам’ятки: площа Великий Ринок, Замостська ратуша, Кам’яниці вірменів, Замостська фортеця.