15 найцікавіших міст Індії
Делі
Населення: 11 000 000 жителів
Розташування Делі на перехресті важливих торгових шляхів принесло столиці Індії не тільки процвітання, але й міграцію багатьох народів та переселення численних завойовників. За понад два тисячоліття у місті склалася колоритна багатонаціональна культура, в якій перемішалися найрізноманітніші етнічні, мовні і релігійні групи. Чудовою ілюстрацією цього різноманіття є архітектура Делі, що поєднує у собі споруди різних епох та стилів.
Головні пам’ятки: храм Акшардхам, Храм Лотоса, Гробниця Хумаюна, мінарет Кутб-Мінар, тріумфальна арка Брама Індії, Червоний форт, храм Гурдвара Бангла-Сагіб, палац Раштрапаті-Бхаван, Сади Лоді, музей Ганді Смріті.
Агра
Населення: 1 580 000 жителів
Місто знаменитого Тадж-Махалу – символу великого кохання імператора Джахана Мугала до своєї дружини Мумтаз Махал, який увійшов до списку Семи нових чудес світу. Найяскравіші архітектурні пам’ятки Агри були створені в період могутньої Імперії Великих Моголів, столицею якої було це галасливе, багатолюдне місто. Агра зберегла свій первісний середньовічний вигляд з вузькими заплутаними вуличками, величними храмами та неприступними фортечними стінами.
Головні пам’ятки: мавзолей Тадж-Махал, Червоний форт, мавзолей Ітімад-Уд-Даула, Мечеть Джама, парк Мехтаб-Багх, Культурний та конференц-центр Калакріті.
Джайпур
Населення: 3 040 000 жителів
Джайпур також відомий, як Рожеве місто. В 1876 році махараджа Рам Сінгх пофарбував свою столицю в колір, який в індійській культурі асоціюється з гостинністю, щоб вітати Принца Уельського Едуарда VII. Традиція була збережена і досі фасади більшості місцевих старовинних будівель мають рожеве забарвлення. Історична частина Джайпура оточена стіною та виділяється нетиповим для традиційної індійської архітектури прямолінійним плануванням.
Головні пам’ятки: фортеця Амбер, палац Хава-Махал, Міський палац, обсерваторія Джантар-Мантар, палац Джал-Махал, Форт Нахаргарх, Форт Джайгарх, храм Бірла Мандір.
Мумбай
Населення: 12 400 000 жителів
Мумбай – це своєрідна індійська суміш Лондона, Нью-Йорка та Голлівуду. Спочатку сучасний мегаполіс був конгломерацію з семи прибережних островів в Аравійському морі, які з часом об’єднали в один острів і перетворилися на найбільше місто Індії. Мумбай відомий багатою архітектурною спадщиною періоду британського панування та численними кіностудіями, де щорічно знімається фільмів більше, ніж в будь-якому іншому місті світу.
Головні пам’ятки: тріумфальна арка Брама до Індії, вокзал Чгатрапаті-Шиваджі, храм Шрі-Сіддхівінаяк, вулиця Марин-Драйв, Морський міст Бандра-Ворлі, Печерні храми острова Елефанта, Мечеть Хаджи Алі, Базиліка Богоматері на горі Бандра.
Удайпур
Населення: 451 000 жителів
Дивовижно мальовниче і колоритне місто, в якому поєдналися романтичні природні пейзажі та архітектурні шедеври минулих століть. Удайпур славиться своїми озерами, побудованими на їх берегах і островах палацами, вузькими старовинними вуличками, розкішними садами та шумом потопаючих у запахах прянощів базарів. Жителі міста виділяються схильністю до носіння одягу яскравих кольорів, а також влаштування не менш барвистих фестивалів і ярмарків.
Головні пам’ятки: Міський палац, Озерний палац, Озеро Пічола, особняк Багор-кі-Хавелі, Палац Мусонів, Храм Джагдіш.
Бенгалуру
Населення: 8 490 000 жителів
Найкомфортніший для проживання мегаполіс країни та її головний інтелектуальний центр, відомий як «Кремнієва долина Індії». Саме тут мріє опинитися кожен індійський хлопчик, попередньо вивчившись на айтішника. Бангалор зустрічає гостей широкими чистими проспектами, зеленню міських парків, цікавими музейними експозиціями і численними історичними та сучасними архітектурними пам’ятками.
Головні пам’ятки: Храм Радхі-Крішни, Ботанічний сад Лалбах, тематичний парк Вондерла, Бангалорський палац, Промисловий і технологічний музей Вісвесварая.
Гайдарабад
Населення: 6 990 000 жителів
Гайдарабад був заснований в XVI столітті, як столиця Султанату Голконда, назва якого тривалий час асоціювалася з казково багатою країною алмазів, перлів та інших коштовностей. У багатолюдних провулках Старого міста Гайдарабада ви знайдете особливу культуру, яка виникла, коли ісламські правителі спілкувалися зі своїми індуїстськими підданими.
Головні пам’ятки: фортеця Голконда, брама-мечеть Чармінар, храм Бірла-Мандір, тематичний парк Рамоджі Фільм Сіті, Музей Салара Юнга.
Колката
Населення: 4 490 000 жителів
Будучи столицею Британської Індії, Колката стала місцем народження сучасних індійських літератури і мистецтва. Оригінальною особливістю міста є «пари» – квартали, мешканці яких становлять певні спільноти, та місцева форма спілкування «адда» – некваплива інтелектуальна бесіда на найрізноманітніші теми. Колката також відома одним з найкраще збережених архітектурних ансамблів періоду британського панування.
Головні пам’ятки: Меморіал Вікторії, Храм Дакшинешвар Калі, Міст Хоура, вулиця Парк-стріт.
Джайсалмер
Населення: 65 400 жителів
Незважаючи на мальовничість старовинної забудови з жовто-коричневого піщанику, Джайсалмер не так часто відвідують туристи, оскільки місто розташоване посеред Великої індійської пустелі. Історичним ядром Джайсалмера стала фортеця, закладена на найвищому пагорбі в окрузі. На відміну від більшості подібних споруд, середньовічне укріплення досі залишається домом для значної частини жителів міста.
Головні пам’ятки: Форт Джайсалмер, палац Патвон-Кі-Хавелі, Джайнські храми, Озеро Гадісар.
Джодхпур
Населення: 1 050 000 жителів
Джодхпур вражає мандрівників своїми фортифікаційними спорудами та однією з найбільших приватних резиденцій світу, для будівництва якої була прокладена спеціальна залізнична гілка. Більшість будинків в історичній частині міста пофарбовані у відтінки синього кольору. Це особливо помітно в районі Брахмпур, де проживають представники найвищої індійської касти брахманів.
Головні пам’ятки: фортеця Мехрангарх, палац Умайд-Бхаван, гробниця Джасвант Тада, годинникова вежа Ганта Гар.
Амрітсар
Населення: 1 150 000 жителів
Священне місто для прихильників сикхізму – релігії, яка поєднує в собі ідеї індуїзму і ісламу та проголошує рівність усіх людей перед єдиним Богом, незалежно від касти і соціального становища. Неперевершений архітектурний ансамбль головного сикхського храму Хармандир-Сахіба перетворив Амрітсар не тільки на місце релігійного паломництва, а й на один з головних туристичних центрів Індії.
Головні пам’ятки: храм Хармандир-Сахіб, сад Джалліанвала-Баг, Храм Дургіана, храм Акал Тахт.
Майсур
Населення: 920 000 жителів
Колишня столиця Майсурського королівства поєднує багату архітектурну спадщину часів махараджів з відкритістю та доброзичливістю місцевого населення. Особливо колоритно і яскраво місто виглядає у жовтні, під час 10-денного свята Дуссера. Його кульмінація – карнавальна хода, в якій беруть участь слони в багатих прикрасах.
Головні пам’ятки: Майсурський палац (Палац Амба-Вілас), Храм Чамундешварі, Зоологічний сад Шрі Чамараджендра, Собор Святої Філомени.
Варанасі
Населення: 1 190 000 жителів
Варанасі вважається найстарішим постійно населеним містом Індії та священним містом для послідовників відразу трьох релігій: індуїзму, буддизму і поширеного в Південній Азії джайнізму. Символом Варансі стали ггати – побудовані на березі Гангу ступінчасті кам’яні споруди, що використовуються для ритуального обмивання індуїстів, а також як місце кремації.
Головні пам’ятки: археологічний парк Сарнатх, Храм Каші Вішванатх, ггат Дашашвамедх, ггат Ассі.
Кочі
Населення: 633 000 жителів
Космополітичне портове місто, засноване на березі Індійського океану. Численні народи залишили свій слід в архітектурі і культурі Кочі. В різний час на території міста існували португальські, нідерландські, британські, французькі, арабські, китайські, японські та єврейські поселення. Одним з найвпізнаваніших пейзажів Індії є Китайські рибальські сітки, встановлені на пляжах Кочі.
Головні пам’ятки: Пляж Форт Кочі, квартал Єврейське містечко, Синагога Парадезі, Палац Маттанчеррі.
Гампі
Населення: 2 770 жителів
Невелике селище, розташоване посеред руїн міста Віджаянагара – столиці однойменної імперії, яка в XIV-XVII століттях займала всю південну частину Індії. Археологічний парк Гампі розкинувся на території площею 26 квадратних кілометрів і нараховує понад 1600 історичних об’єктів різного ступеню збереженості.
Головні пам’ятки: археологічний парк Група пам’яток у Гампі, Пагорб Матанга, Археологічний музей Гампі.