25 найцікавіших пам’яток Афін
Афінський акрополь
Центральна укріплена частина античних Афін, розташована на пагорбі висотою понад 150 метрів над рівнем моря. Тут зародилась не просто столиця Греції, а вся сучасна Західна цивілізація, до якої належить і Україна. Архітектурний ансамбль Акрополя складають різного ступеня збереженості будівлі давньогрецького, римського та візантійського періоду історії міста. Найбільший інтерес викликає храм Парфенон, стилізоване зображення якого стало логотипом ЮНЕСКО. Біля підніжжя перетвореного на музей під відкритим небом пагорба знаходиться найдавніший театр світу, побудований в VI столітті до нашої ери.
Парфенон
Головний храм Афінського акрополя, присвячений покровительці міста – богині Афіні. Парфенон з’явився в часи найбільшого розквіту античного полісу в V столітті до нашої ери. Для його будівництва з всієї Греції та грецьких колоній везли найкращий мармур, деревину, дорогоцінні метали і слонову кістку. Храм був продуманий у найдрібніших деталях, які мали на меті виправити похибки людського зору. Хоча будівля здається ідеально прямолінійною, насправді ж у її контурах майже немає повністю прямих ліній. В наш час більша частина скульптур та оздоблення Парфенону зберігається в музеях, але навіть напівзруйнована споруда викликає захват в численних туристів.
Музей Акрополя
Музей виник завдяки археологічним розкопкам на місці Афінського Акрополя та в його околицях. Сучасний заклад відчинив свої двері в 2009 році, замінивши старий музей, який вже не міг вміщувати всі експонати, знайдені протягом XIX-XX століть. Конструкція будівлі підтримується колонами над залишками античного кварталу, не пошкоджуючи його, а підлога першого поверху місцями зроблена з скла, щоб відвідувачі могли побачити результат багаторічної праці археологів. Тут також є велика скляна стіна, через яку відкривається краєвид на Парфенон і вечірнє світлове шоу на Акрополі.
Національний археологічний музей
Найбільший музей Греції, в якому зберігається безцінна колекція з 20 тисяч артефактів давньогрецької культури. Постійна експозиція закладу розділена на 8 тематичних відділів: Доісторичної епохи, Мікенської культури, Кікладської культури, Островів Санторіні, Скульптури, Кераміки, Бронзових предметів і Старожитностей Єгипту та Близького Сходу, переданих в дар грецькими репатріантами, що повернулися на історичну батьківщину. При музеї діє бібліотека, де зібрані книги присвячені археології, античній культурі, науці, релігії та філософії.
Панатінаїкос
Афінський стадіон Панатінаїкос відомий завдяки двом особливостям. По-перше, він став піонером серед олімпійських стадіонів, адже саме на його майданчику в 1896 році відбулися найперші Олімпійські ігри сучасності. По-друге, це єдиний у світі стадіон, повністю побудований із білого мармуру. Сучасний спортивний комплекс розташований на місці античної арени, де протягом кількох століть проводилися змагання, присвячені богині Афіні. Панатінаїкос доступний не тільки для екскурсій, за попереднім записом кожен бажаючий може здійснити тут ранкову пробіжку.
Афінська агора
Давньогрецьке слово агора походить від дієслова, що перекладається як «збирати» або «скликати». Це повністю відповідає призначенню Афінської агори, як основного місця зустрічей в античному місті. Оточена храмами, державними установами, крамницями і майстернями площа стала головним центром громадського життя, найважливішим місцем торгівлі та улюбленим майданчиком для атлетичних змагань і інтелектуальних дискусій. Із занепадом Афін агора втратила своє значення. У римську та візантійську добу цей район став суто житловим.
Храм Гефеста
В північно-західній частині Афінської агори, на пагорбі Агорайос, можна побачити найкраще збережену серед усіх давньогрецьких культових споруд. Храм Гефеста присвячений богу вогню та ковальства, що на відміну від інших богів не цурався фізичної праці. Зведений в V столітті до нашої ери він став першою будівлею в Афінах, виготовленою з мармуру. З приходом до Греції християнства і до 1834 року храм використовувався як православна Церква Святого Георгія Акаматіса.
Храм Зевса Олімпійського
Залишки найбільшого храму Стародавньої Греції, що за своїми розмірами перевершив легендарний Парфенон. Святилище оточували 104 колони заввишки 17 метрів, з яких до наших днів збереглися лише 15. Всередині споруди знаходились дві не менш монументальні статуї. Перша була зроблена з слонової кістки та золота і уособлювала головного бога Олімпу Зевса. Друга, трохи скромніша скульптура, створювалася на честь римського імператора Адріана, який завершив будівництво храму. На жаль, обидві статуї були знищені в візантійську добу.
Одеон Ірода Аттичного
В Стародавній Греції одеонами називали громадські будівлі, призначені для музичних і декламаторських конкурсів. З огляду на особливі акустичні вимоги такі амфітеатри вкривалися тентом або дерев’яним дахом. Незважаючи на солідний вік та насичену історію, розташований на південному схилі Афінського акрополя Одеон Ірода Аттичного чудово зберігся до наших часів і досі служить головним концертним майданчиком міста.
Ерехтейон
Хоча Ерехтейон суттєво програє в розмірах сусідньому Парфенону, значення цієї святині для жителів античних Афін важко переоцінити. За легендою, храм зведений на місці суперечки Афіни і Посейдона за право володіти Аттикою. Ерехтейон має унікальний для давньогрецької архітектури асиметричний план. Фактично це був не єдиний храм, а сукупність декількох святилищ: Афіни, Посейдона та Ерехтея. Крім свого прямого культового призначення, будівля також виконувала функцію сховища найважливіших релігійних реліквій полісу.
Лікавіт
Найвищий пагорб Афін, вершина якого підноситься на висоту 277 метрів над Егейським морем. Завдяки своєму розташуванню в центральній частині міста, Лікавіт перетворився на найпопулярніший оглядовий майданчик грецької столиці. В минулому тут знаходився храм, присвячений Зевсу. Сьогодні ж на вершині вкритого соснами пагорба розташувалася Церква Святого Георгія, а також театр та ресторан. Піднятись на Лікавіт можна як пішки, так і скориставшись фунікулером.
Театр Діоніса
Найдавніший театр світу, побудований в VI столітті до нашої ери на південно-східному схилі Афінського акрополя. Мармурові сидіння споруди розміщувалися в 67 рядів та вміщали 17 тисяч глядачів, що на той час становило близько половини жителів міста. Щоб акторів добре було видно з далеких місць, вони надягали спеціальні сандалі на високій платформі, які називалися котурни. Театр був частиною святилища, присвяченого богові вина та веселощів Діонісу, а також основним місцем проведення урочистих святкувань Діонісії – одного з головних свят Стародавньої Греції.
Храм Ніки Аптерос
Храм богині Ніки Аптерос – Безкрилої Перемоги, яку афіняни позбавили крил для того, щоб Перемога ніколи не залишала місто. Невелика але дуже елегантна і витончена будівля стала першим зразком іонічного ордера давньогрецької архітектури, побудованим на території полісу. Від більш раннього доричного ордера стиль відрізняють стрункіші пропорції та багатший декор споруд. Ще однією особливістю храму є його розміщення, на за, а перед стінами Афінського акрополя.
Синтагма (Площа Конституції)
Синтагма – це не тільки головна площа Афін, а й серце столичного політичного життя. Свою назву майдан отримав завдяки першому королю незалежної Греції Оттону Баварському, який написав першу конституцію країни в розташованому поряд палаці, пізніше перетвореному на будівлю грецького парламенту. Східна частина площі вища за західну та домінує над останньою грандіозним архітектурним ансамблем палацу і мармурових сходинок, що ведуть до проспекту Амаліас.
Музей Бенакі
Музей заснований підприємцем Антонісом Бенакісом на основі власної збірки художніх творів та історичних артефактів. Ядром експозиції закладу стали предмети, пов’язані з мистецтвом Греції від доісторичних часів до початку XX століття. Свою колекцію Антоніс розмістив у сімейному особняку в центрі Афін, який ще за життя подарував грецькому народові. Музей також володів великою експозицією азійського мистецтва, яка з часом виокремились в окремі супутні установи, присвячені конкретній вузькій тематиці.
Парламент Греції
Парламент Греції розмістився в будівлі колишньої резиденції першого короля незалежної Греції Оттона Баварського. Для спорудження неокласичного палацу було використано пурпурово-білий мармур. Його головна зала в плані має форму амфітеатру та складається з п’яти кругових секторів. Скляний дах, прикрашений вітражами, забезпечує законодавців яскравим денним світлом. Майже ідентична, проте менших розмірів, зала була спроектована на другому поверсі споруди. Первісно вона призначалась для другої парламентської палати, яку так і не було сформовано.
Римська агора
Римська агора розкинулася всього в 100 метрах на схід від оригінальної Афінської агори. Після входження Афін в склад Римської імперії сюди перемістився центр громадського і торгового життя міста. Ядром архітектурного комплексу став великий відкритий двір, оточений колонадою з усіх чотирьох сторін. В візантійські часи агора перетворилася на звичайний житловий район з непримітними будинками та майстернями, які з часом зруйнувалися і вкрилися землею. Стараннями археологів вдалося не тільки розкопати агору, а й частково відновити її первісний вигляд.
Візантійський і християнський музей
Музей присвячений мистецтву візантійської доби. Заклад часто називають християнською скарбницею країни, адже тут зібрано 25 тисяч експонатів, більшість з яких мають релігійну тематику. Розміщена ця безцінна колекція в будівлі Вілли Іллісія – зимовій резиденції герцогині Софії Лебрун. Будучи американкою французького походження, вона закохалася в Грецію та надала значну фінансову допомогу учасникам Грецької війни за незалежність 1821-1829 років.
Музей кікладського мистецтва
Унікальний музей, заснований родиною підприємців Гуландрісів та присвячений вивченню і популяризації стародавньої культури Егейського моря та Кіпру, з особливим акцентом на кікладське мистецтво III тисячоліття до нашої ери. Сімейна збірка швидко стала відомою серед науковців завдяки вишуканим і рідкісним історичним артефактам. Колекція закладу розділена на дві частини, одна з яких експонується в спеціально зведеному в 1985 році будинку Гуландрісів, а інша – в неокласичній будівлі кінця XIX століття Особняка Стататос.
Пагорб Філопаппу
Пагорб Філопаппу, також відомий як Пагорб Муз – античний мавзолей, присвячений видатному політичному діячу часів Римської імперії Гаю Юлію Антиоху Епіфанію Філопаппу, який тривалий час проживав в Афінах і власним коштом побудував в місті багато громадських будівель. До наших днів від мавзолею зберігся лише десятиметровий мармуровий пам’ятник, частково розібраний в османську добу. На схилі пагорба споруджено літню сцену для Театру грецького танцю Дора Страту.
Арка Адріана
Тріумфальна арка, побудована на честь приїзду в Афіни римського імператора Адріана, відомого своєю любов’ю до Греції. Унікальність цієї вісімнадцятиметрової конструкції полягає в тому, що її було висічено із суцільного мармуру без цементу чи будь-яких інших будівельних сумішей. Окремі частини споруди скріплювались скобами особливої форми. Арка поділила місто на прадавню частину та нову, побудовану римлянами, яку стали називати Адріанополісом.
Національний сад
Парк закладений першою королевою незалежної Греції Амалією Ольденбурзьгою поряд з королівським палацом, а нині будівлею Парламенту Греції. Для здійснення усіх задумів Амалії в Афіни з різних частин світу було завезено понад 500 видів рослин та тварин. Національний сад облаштовано як послідовність композицій на певні теми. Окрім багатої європейської і екзотичної флори та фауни, парк дивує розташованими тут стародавніми руїнами і мозаїками.
Могила Невідомого солдата
Меморіальний комплекс, присвячений усім захисникам Греції, що загинули в боях із противником. Могила Невідомого солдата знаходиться між двома сходами, які ведуть до головного входу в будівлю Парламенту Греції. Барельєф з зображенням загиблого воїна гопліта оточують цитати зі знаменитої похоронної промови Перикла та назви місць, де відбувалися найбільші і найкровопролитніші битви. Щогодини поряд з меморіалом проходитьл яскрава церемонія зміни почесного караулу.
Археологічний музей Афінської агори (Стоя Аттала)
В давньогрецькій архітектурі стоями називалися довгі криті галереї-колонади. Стоя Аттала була побудована в II столітті до нашої ери та відновлена в своєму первісному вигляді в 1950-х роках. Крім монументальних розмірів, споруда також виділялася наявністю двох поверхів і поєднанням колон доричного та іонічного ордеру. Оригінальна Стоя Аттала виконувала функцію античного торгового центру. В наш же час тут розташований Археологічний музей Афінської агори, експонати якого здебільшого пов’язані з періодом афінської демократії.
Керамікос
Район античних Афін, від назви якого походить слово «кераміка», запозичене багатьма сучасними мовами. Район був поділений міською стіною на дві частини: внутрішній Керамікос став кварталом гончарів, а зовнішній – міським кладовищем, прикрашеним численними майстерно виготовленими скульптурами. Досліджені археологами руїни Керамікосу перетворені на музей просто неба. Щоправда всі місцеві скульптури були замінені на гіпсові копії, а їх оригінали і інші артефакти, знайдені під час розкопок, зберігаються тут же – у Археологічному музеї Керамікосу.