Коротка довідкова інформація про Швейцарію
Прапор і герб


Загальногеографічна карта

Державний устрій
Повна офіційна назва: Швейцарська Конфедерація
Форма правління: Федеративна директоріальна республіка
Столиця: Де-юре відсутня, де-факто Берн.
Офіційна мова: Німецька, французька, італійська, романшська.
Адміністративний устрій: Швейцарія складається з 26 автономних кантонів.
Рівень демократії і свободи слова: Високий
Географія
Площа: 41 200 км²
Рельєф: Переважно гірський. Середня висота над рівнем моря – 1 350 метрів. Головний гірський масив – Альпи. Найвища точка – гора Дюфур (4 634 метри над рівнем моря). Ліси вкривають 31% території країни.
Найдовші річки: Рейн (1 230 км з яких 375 км на території Швейцарії), Рона (813 км з яких 264 км на території Швейцарії).
Найбільші озера: Женевське (580 км², спільне з Швейцарією), Боденське (473 км², спільне з Німеччиною і Австрією), Невшательське (215 км²), Маджоре (210 км², спільне з Італією).
Клімат: На більшій частині території Швейцарії клімат помірний. В Альпах клімат змінюється з висотою до холодного високогірного. Найвища зафіксована температура повітря + 41°C. Найнижча зафіксована температура повітря – 41°C.
Населення
Населення: 8 560 000 жителів
Етнічний склад: Німці (65%), французи (18%), італійці (10%), португальці (2,9%), албанці (2,6%).
Мовний склад: Німецька (62%), французька (23%), італійська (8%), португальська (2,9%), албанська (2,6%).
Релігійний склад: Християнство (63%), іслам (5,4%), нерелігійні (31%).
Найбільші міста
Назва | Жителів |
---|---|
Цюрих | 427 000 |
Женева | 203 000 |
Базель | 173 000 |
Лозанна | 141 000 |
Берн | 134 000 |
Вінтертур | 116 000 |
Найбільші міські агломерації
Назва | Жителів |
---|---|
Цюрих | 1 430 000 |
Женева | 616 000 |
Базель | 559 000 |
Лозанна | 441 000 |
Берн | 425 000 |
Корисна інформація
Віза: Не потрібна. Дозволений строк безвізового перебування до 90 днів протягом 180 днів.
Валюта: Швейцарський франк. Поділяється на 100 Рапенів/Сантимів/Чентезимо.
Різниця в часі з Україною: – 1 година
Побутова електрична мережа: Напруга 230 В. Частота 50 Гц. Тип розеток C, J.
Місцевий телефон екстреної допомоги: Швидка медична допомога: 144. Поліція: 117. Пожежно-рятувальна служба: 118.
Чайові: Хоча в швейцарських закладах громадського харчування плата за обслуговування включена в рахунок, швейцарці зазвичай залишають як чайові дрібну здачу. Як чайові таксистам теж зазвичай залишають дрібну здачу. Чайові готельним працівникам від 2 франків.
Популярні національні страви
Фондю – основним інгредієнтом страви є сир, який плавиться на вогні з додаванням спецій та вина або бренді. Під час трапези в отриману масу вмочують насаджені на спеціальні довгі виделки шматочки хліба.
Кордон блю – у своїй основній формі це м’ясна котлета, наповнена тонкими скибочками шинки і сиру, панірована та обсмажена у фритюрі в гарячій олії, неглибоко обсмажена на сковороді або запечена в духовці.
Безе – солодкий, повітряний десерт. Готується з яєчних білків, цукру, харчової кислоти і найважливішого, хоча й невидимого компонента – повітря.
Раклет – варена або смажена картопля, вкрита шматочками розплавленого сиру. Зазвичай подається з м’ясною нарізкою, соліннями, цибулею та хлібом.
Зопф – традиційний швейцарський хліб, який готується з борошна, масла, дріжджів, молока та яєць. Характеризується м’якою консистенцією та переплетеною формою.
Рьощті – хрусткі картопляні млинці з апетитною золотистою скоринкою. Відварену картоплю натирають на довгі смужки та обсмажують з вершковим маслом, олією і сіллю.
Швейцарська меренга – легка, повітряна суміш, що складається з яєчних білків і цукру. Інгредієнти постійно збивають на водяній бані, доки вони не охолонуть і не утворять густу глянцеву масу, яку потім зазвичай запікають.
Популярні національні продукти
Швейцарський шоколад – символ якості, відомий у всьому світі. Швейцарія стала батьківщиною молочного шоколаду та процесу коншування, що робить шоколад надзвичайно гладким і ніжним. До найвідоміших виробників швейцарського шоколаду належать: Lindt, Toblerone, Cailler, Frey, Läderach.
Емменталь – напівтвердий сир, виготовлений з непастеризованого коров’ячого молока. Емменталь має лагідний, солодкувато-горіховий смак та характерні великі дірки, з якими у більшості людей асоціюється «класичний» швейцарський сир.
Грюєр – варений і пресований сир із сирого коров’ячого молока. Зовні сир вкритий зернистою шкіркою. Грюєр має солоно-горіховий смак.
Аппенцель – твердий сир, виготовлений із сирого коров’ячого молока. Поки сир дозріває, його регулярно промивають трав’яним розсолом. Смаки варіюються від гострих до пряних та фруктових.
Тет де Муан – циліндричний напівтвердий сир, виготовлений з непастеризованого коров’ячого молока. Зовні сир вкритий зернистою шкіркою. Тет де Муан прийнято зскрібати, а не нарізати, як це роблять з іншими видами сирів. Такий процес змінює структуру сиру та сприяє вивільненню ароматів.
Популярні національні напої
Абсент – дуже міцний алкогольний напій зеленого кольору, виготовлений з екстракту гіркого полину. До напою можуть додаватися ароматизатори, які включають різні комбінації анісу, фенхелю, меліси, коріандру чи інших рослинних компонентів. Вміст спирту в абсенті коливається від 40 до 70 відсотків.
Шасла – сорт білого вина, виготовлений з однойменного білого винограду. Характеризується легкістю та низьким вмістом спирту.
Рівелла – газований безалкогольний напій, який виготовляється на основі молочної сироватки. Має легкий, освіжаючий, трохи солодкуватий смак.
Популярні сувеніри
Швейцарський шоколад – заслужено вважається найкращий шоколадом світу. Особливо виділяється швейцарський молочний шоколад.
Швейцарський сир – емменталь, впізнаваний за своїми характерними великими дірками, та багато інших видів сиру. Часто продається в дерев’яних коробках.
Швейцарський годинник – символ точності, надійності і стилю. Вибір варіюється від таких всесвітньовідомих розкішних брендів, як Rolex чи Omega, до цілком демократичних і яскравих, як Swatch.
Швейцарський армійський ніж – багатофункціональний складаний ніж з декількома додатковими інструментами. Класичний варіант має руків’я червоного кольору із зображенням хреста і щита.
Годинник з зозулею – дерев’яний настінний годинник із фігуркою пташки, яка імітує голос зозулі.
Фондю-набір – керамічний або металевий посуд для приготування фондю.
Сувенірна корівка – символ швейцарських Альп у вигляді фігурки, магніта або плюшевої іграшки.
Безпека
В Швейцарії низький рівень злочинності. Основну небезпеку для туристів складають кишенькові злодії і шахраї. Уникайте відвідування неблагонадійних районів міст після заходу сонця. В кантонах Тічино і Санкт-Галлен в громадських місцях заборонено носити одяг, який повністю або частково приховує обличчя.
Подорожуючи в лісистих районах країни остерігайтеся ведмедів, вовків і отруйних змій (гадюк). Будьте обережні поряд з дикими кабанами.
В Альпах існує небезпека сходження лавин, каменепадів, зсувів грунту і повеней. Відправляючись в гори перевіряйте прогнози погоди, дотримуйтесь всіх необхідних заходів безпеки та переконайтеся, що ви належним чином оснащені для найгіршого сценарію. Також переконайтеся, що ваша туристична страховка покриває будь-яку конкретну діяльність.
В Швейцарії заборонене вживання алкоголю в громадських місцях. Мінімальний вік для покупки алкоголю: 18 років для напоїв з вмістом спирту від 15%; 16 років для напоїв з вмістом спирту до 15%; в кантоні Тічино 18 років для всіх алкогольних напоїв. В країні декриміналізоване зберігання до 10 грам канабісу для рекреаційного використання та дозволяється використання канабісу для медичних цілей.
На дорогах Швейцарії дозволяється керування транспортними засобами в стані легкого алкогольного сп’яніння (до 0,05% алкоголю в крові для більшості водіїв і до 0,01% для водіїв зі стажем менше трьох років). Якщо ви хочете скористатися автострадами країни, ви повинні сплатити дорожній збір придбавши віньєтку.
Місцева водопровідна вода цілком придатна для пиття.