Коротка довідкова інформація про Швейцарію
Прапор і герб
Загальногеографічна карта
Основні відомості
Повна офіційна назва: Швейцарська Конфедерація
Площа: 41 200 км²
Населення: 8 560 000 жителів
Столиця: Де-юре відсутня, де-факто Берн.
Офіційна мова: Німецька, французька, італійська, романшська.
Географія
Рельєф: Переважно гірський. Головний гірський масив – Альпи. Найвища точка – гора Дюфур (4634 метри над рівнем моря).
Головні річки: Рейн, Ааре, Рона.
Найбільші озера: Женевське (спільне з Францією), Боденське (спільне з Німеччиною і Австрією), Невшательське, Маджоре (спільне з Італією).
Клімат: Помірний
Населення
Найбільші міста: Цюрих (427 000), Женева (203 000), Базель (173 000), Лозанна (141 000), Берн (134 000), Вінтертур (116 000).
Найбільші міські агломерації: Цюрих (1 430 000), Женева (616 000), Базель (559 000), Лозанна (441 000), Берн (425 000).
Етнічний склад: Німці (65%), французи (18%), італійці (10%), португальці (2,9%), албанці (2,6%).
Мовний склад: Німецька (62%), французька (23%), італійська (8%), португальська (2,9%), албанська (2,6%).
Релігійний склад: Християнство (63%), іслам (5,4%), нерелігійні (31%).
Державний устрій
Форма правління: Федеративна директоріальна республіка
Адміністративний устрій: Швейцарія складається з 26 автономних кантонів.
Рівень демократії і свободи слова: Високий
Корисна інформація
Валюта: Швейцарський франк
Різниця в часі з Україною: – 1 година
Побутова електрична мережа: Напруга 230 В. Частота 50 Гц. Тип розеток C, J.
Віза: Не потрібна. Дозволений строк безвізового перебування до 90 днів протягом 180 днів.
Кухня
Регіональний вибір продуктів та національні особливості різних областей країни роблять кухню Швейцарії дуже різноманітною. Однак, загальним у всіх кантонах є прагнення їх мешканців до натуральних продуктів, вирощених в екологічно благополучних сільськогосподарських угіддях.
Основа продуктового кошика швейцарців – яловичина, молоко, велика кількість овочів та лісових ягід. У регіонах, що межують з Італією, широко використовуються рис і кукурудзяне борошно, поряд з Німеччиною – в’ялене м’ясо і горіхи, а кантони, що сусідять з Францією, часто готують страви з яблук і картоплі.
До найпопулярніших національних страв належать: фондю, ресті, кордон блю, раклет, швейцарський сир, швейцарський шоколад, безе.
З напоїв варто спробувати: швейцарські вина, абсент.
Чайові
У ресторанах зазвичай додається плата за обслуговування, тому чайові не потрібні, але ви можете округлити рахунок для обслуговуючого персоналу. Округліть вартість проїзду в таксі або додайте до суми 5%. Для персоналу готелю зазвичай очікуються чайові. Носильник повинен отримувати 1-2 франки за кожну пронесену сумку.
Сувеніри
Визнаними лідерами серед сувенірів зі Швейцарії є сир, шоколад, складані ножі та годинники. За годинниками відомих марок Patek Philippe, Rolex, Omega варто вирушати у франкомовні регіони країни – саме там розташовані знамениті майстерні. Але хронометри без гучних брендів мають не гіршу якість, а коштують значно дешевше. Серед розмаїття сирів найбільш популярні грюєр та ементаль – їх можна купити в спеціалізованих магазинах і звичайних супермаркетах. Ласуни порадіють розмаїттю шоколаду, знайшовши тут від звичних Lindt і Toblerone до елітарного Teuscher і Sprungli.
Зверніть увагу, що справжній швейцарський складаний ніж не червоного, а сірого кольору, із зображенням національного прапора. Швейцарські армійські ножі Victorinox і Wenger можуть виконувати до 33 функцій: бути викруткою, ножицями, штопором, щипчиками тощо, хоча трапляються і ножі, що замінюють 80 інструментів.
Популярним сувеніром також є різноманітні дзвіночки.
Безпека
У Швейцарії один із найнижчих рівнів злочинності у світі, але це не означає, що гроші та речі можна залишати без нагляду у велелюдних місцях. У разі проблем слід звертатися в поліцію – більшість поліцейських розмовляють англійською і допоможуть вам. Ходити в райони, де компактно проживають емігранти з Азії, не рекомендовано ні вдень, ні вночі.
Водіям на замітку: обмеження швидкості в різних кантонах відрізняються, тому потрібно бути уважними, щоб не платити штраф.
Медицина в Швейцарії вкрай дорога, тому перед поїздкою на гірськолижний курорт є сенс оформити спеціалізований страховий поліс, який передбачає ризик отримання травм на схилах.