Коротка довідкова інформація про Чехію
Прапор і герб


Загальногеографічна карта

Державний устрій
Повна офіційна назва: Чеська Республіка
Форма правління: Парламентська республіка
Столиця: Прага
Офіційна мова: Чеська
Адміністративний устрій: Чехія складається з 13 країв і столичного міста Праги
Рівень демократії і свободи слова: Високий
Географія
Площа: 78 800 км²
Рельєф: Переважно рівнинний, крім гірських прикордонних районів. Середня висота над рівнем моря – 433 метри. Головний гірський масив – Судети. Найвища точка – гора Снєжка (1 602 метри над рівнем моря). Ліси вкривають 34% території країни.
Найдовші річки: Ельба (1 110 км з яких 370 км на території Чехії), Одер (840 км з яких 136 км на території Чехії), Влтава (431 км).
Найбільше озеро: Липненське водосховище (48,7 км²)
Клімат: Помірний. Найвища зафіксована температура повітря + 40°C. Найнижча зафіксована температура повітря – 42°C.
Населення
Населення: 10 700 000 жителів
Етнічний склад: Чехи (95%)
Мовний склад: Чеська (95%)
Релігійний склад: Християнство (13%), нерелігійні (79%).
Найбільші міста
Назва | Жителів |
---|---|
Прага | 1 300 000 |
Брно | 398 000 |
Острава | 282 000 |
Пльзень | 174 000 |
Оломоуць | 106 000 |
Ліберець | 104 000 |
Найбільші міські агломерації
Назва | Жителів |
---|---|
Прага | 2 700 000 |
Острава | 982 000 |
Брно | 696 000 |
Корисна інформація
Віза: Не потрібна. Дозволений строк безвізового перебування до 90 днів протягом 180 днів.
Валюта: Чеська крона. Поділяється на 100 Гелерів.
Різниця в часі з Україною: – 1 година
Побутова електрична мережа: Напруга 230 В. Частота 50 Гц. Тип розеток C, E.
Місцевий телефон екстреної допомоги: Швидка медична допомога: 112, 155. Поліція: 112, 158. Пожежно-рятувальна служба: 112, 150.
Чайові: В закладах громадського харчування прийнято залишати чайові в розмірі 10-15% від суми рахунку, хоча деякі ресторани замість цього додають плату за обслуговування. Чайові таксистам – 5-10% від вартості проїзду. Чайові готельним працівникам від 50 крон.
Популярні національні страви
Гуляш – ситне рагу з м’ясом, яке подається з темно-червоним соусом, рясно приправленим паприкою. Незважаючи на однакову назву, чеський гуляш дещо відрізняється від угорського.
Кнедлики – чеський варіант галушок, виготовлених з різноманітних інгредієнтів. У той час як солодкі варіації кнедликів наповнюються фруктами та подаються як десерт, солоні кнедлики зазвичай формують у вигляді рулету та подають нарізаними.
Колач – солодкий рулет, який традиційно вкривають сливами або сливовим варенням, сиром чи маком. Можуть включати і інші фрукти, в тому числі тропічні.
Різек – чеська версія відомого австрійського віденського шніцеля, що складається з тонких м’яких шматочків м’яса, вкритих сухарями, борошном і яйцями. Потім м’ясо злегка обсмажують на олії або вершковому маслі.
Свічкова на сметані – маринована тушкована яловичина (зазвичай вирізка), яку подають у вершково-овочевому соусі з моркви, чистотілу та кореня петрушки. Страву часто приправляють чебрецем, лавровим листом і запашним перцем, які надають яскравий смак.
Бубланіна – легкий бісквіт, який готується з яєць, масла, цукру, борошна та різноманітних фруктів. Бісквіт може злегка присмачуватися ваніллю або лимонною цедрою.
Печеня зі свинини з кнедликами і квашеною капустою – назва цієї традиційної чеської страви говорить сама за себе. Свинину запікають у духовці з нарізаною цибулею, а все, що витікає з печені, зливають у соус, який подають до страви.
Популярні національні продукти
Тлаченка – чеський варіант сальтисона. Тлаченка складається з різних свинячих шматків, які тушкуються, засипаються в свинячі кишки і охолоджуються до твердого стану.
Оломоуцькі сирки – столовий сир, який виготовляють із знежиреної кислої сирної маси. З сиру формують маленькі булочки, кілечка або палички.
Узене – чеський термін, який стосується різноманітних копчених м’ясних продуктів, таких як свинячі шматочки, свинячі ребра або різні види шинки.
Популярні національні напої
Пільзнер – найпоширеніший в світі вид світлого пива низового бродіння, який виник в чеському місті Пльзень. Хоча сорт наслідується в багатьох країнах, в самій Чехії пільзнером називають тільки оригінальне пльзеньське пиво.
Бехерівка – міцна лікерна настоянка, яка спочатку випускалася, як лікувальний засіб. Настоянку виготовляють за секретним рецептом із поєднання 20 різних спецій і трав.
Будвайзер Будвар – помірно гірке світле пиво, яке походить з чеського міста Чеські Будейовиці. Існування популярного американського пива з аналогічною назвою обумовило суперечку щодо прав використання торгівельної марки Будвайзер, яка почалася ще в 1907 році і досі остаточно не розв’язана.
Туземак – цей традиційний чеський алкогольний напій був винайдений у XIX столітті як заміна оригінального карибського рому. Туземак зазвичай переганяють з картоплі або цукрових буряків для створення основи, яка потім збагачується ромовою есенцією.
Популярні сувеніри
Чеське пиво – такі місцеві сорти як Pilsner, Budweiser Budvar, Staropramen, Kozel відомі далеко за межами Чехії. Часто продаються у подарункових наборах.
Бехерівка – лікувальний засіб з насиченим пряним смаком, який перетворився на найпопулярніший чеський лікер.
Косметика з чеського пива – натуральна косметика на основі хмелю і пивних дріжджів.
Богемський кришталь – надзвичайно витончені вази, келихи, люстри.
Гранат з Чеського Турнова – традиційний камінь у ювелірних виробах, часто поєднується зі сріблом або золотом.
Чеська художня кераміка – декоративний посуд, часто ручної роботи, з етнічними мотивами.
Ляльки-маріонетки – дерев’яні маріонетки ручної роботи. Популярний празький сувенір, пов’язаний із давніми театральними традиціями.
Безпека
В Чехії низький рівень злочинності. Основну небезпеку для туристів складають кишенькові злодії і шахраї. Уникайте відвідування неблагонадійних районів міст після заходу сонця.
Завжди носіть із собою паспорт. Ви повинні показати посвідчення особи, якщо його вимагає поліція.
Подорожуючи в лісистих районах країни остерігайтеся вовків і отруйних змій (гадюк). Будьте обережні поряд з дикими кабанами.
В Чехії вживання алкоголю в громадських місцях загалом є дозволеним, але в деяких регіонах діють місцеві закони, які забороняють публічне вживання спиртових напоїв за межами призначених для цього закладів громадського харчування і розважальних закладів. Мінімальний вік для покупки алкоголю – 18 років. В країні декриміналізоване зберігання до 10 грам канабісу для рекреаційного використання та дозволяється використання канабісу для медичних цілей.
На дорогах Чехії діє повна заборона на керування транспортними засобами в стані алкогольного сп’яніння. Ви можете отримати штраф, якщо не підтвердите свій квиток перед початком поїздки в громадському транспорті. Вам не потрібно підтверджувати квитки, куплені в терміналах самообслуговування в трамваях і автобусах.
Місцева водопровідна вода цілком придатна для пиття.