20 найцікавіших пам’яток Бельгії
Гран-Плас
Брюссель
Гран-Плас – це не тільки серце Брюсселя, а й одна з найгарніших площ світу, чий бароково-готичний архітектурний ансамбль залишається незмінним вже понад три століття. Найяскравішими спорудами майдану є розташовані навпроти середньовічні Брюссельська ратуша та Хлібний дім. Площа також відома завдяки традиції раз на два роки перетворюватися на неймовірний квітковий килим. 800 тисяч живих різнокольорових бегоній утворюють візерунок розміром 77 на 24 метри. Не на багато меншою популярністю як у жителів міста, так і у туристів, користується місцевий різдвяний ярмарок.
Пісяючий хлопчик
Брюссель
Незважаючи на свої скромні розміри, Пісяючий хлопчик перетворився на справжній символ Брюсселя, відомий далеко за межами Бельгії. З бронзовою статуєю-фонтаном пов’язана низка цікавих традицій. Перша з них стосується фонтанної води, яку з нагоди деяких свят заміняють на привабливіші рідини – наприклад, на вино чи пиво. Інша традиція полягає в періодичному вдяганні Пісяючого хлопчика в різноманітні тематичні костюми і традиційне вбрання народів світу. В 2007 році статуя приміряла козацький костюм, а в 2011 – вбрання київського князя Ярослава Мудрого.
Атоміум
Брюссель
Як і Ейфелева вежа, Атоміум мав стати лише тимчасовою конструкцією, створеною для Всесвітньої виставки 1958 року, але так сподобався жителям бельгійської столиці, що влада міста прийняла рішення залишити об’єкт назавжди. Футуристична металічна споруда висотою 102 метри відтворює кубічний фрагмент кристалічної решітки заліза, збільшений у 165 мільярдів разів. За задумом авторів Атоміум символізує науково-технічний прогрес людства. Всередині сфер конструкції розташовані виставкові зали, кінотеатр та ресторан з панорамним видом на Брюссель.
Гравенстен
Гент
Побудований на каналі річки Ліс середньовічний замок, оборонна система якого дійшла до нашого часу практично в первозданному вигляді. Заснована як резиденція графів Фландрії фортеця слугувала монетним двором, судом, в’язницею і, навіть, текстильною фабрикою та місцем проживання її працівників. В XX столітті тут відкрили Музей зброї та Музей правосуддя, більшу частину експонатів якого складають знаряддя тортур. При замку працює магазинчик, де можна придбати незвичайні сувеніри авторської роботи.
Брюссельський собор
Брюссель
Зразковий представник середньовічної готичної архітектури, який видатний французький письменник Віктор Гюго назвав «єдиним воістину готичним собором Європи». Головний фасад храму має відразу четверо дверей з трьома стрілчастими порталами входів і скульптурами святих над ними. Найцікавішою деталлю інтер’єру споруди є колони, прикрашені скульптурами апостолів у натуральну величину. Щонеділі на всю округу звучать чудові мелодії, награні 49 дзвонами південної вежі собору.
Беффруа Брюгге
Брюгге
Старовинна дзвіниця, побудована на головній площі Брюгге. За свою довгу історію 107-метрова споруда виконувала функцію міської скарбниці, муніципального архіву та спостережного пункту для виявлення пожеж і інших небезпек. Вже майже вісім століть дзвони Беффруа Брюгге регулюють життя городян, оголошуючи час, пожежні сигналізації, а також різні громадські, політичні та релігійні події. У XVI столітті вежа отримала механізм карильйон, що дозволяє змушувати дзвони звучати за допомогою ручної клавішної панелі.
Гроте Маркт
Брюгге
Головна площа Брюгге також відома, як місце проведення найстарішого міжнародного ярмарку на території Бельгії. Хоча торгові ряди давно замінили ресторани і сувенірні магазини, а натовпи покупців – натовпи туристів, про минуле майдану нагадує щорічний різдвяний ярмарок. З XIII століття незмінною архітектурною домінантою Гроте Маркт залишається дзвіниця Беффруа Брюгге. Ще однією примітною спорудою площі є Провінційний суд – місце засідань уряду Фландрії.
Базиліка Святої Крові
Брюгге
Католицька мала базиліка, початково побудована як каплиця резиденції графів Фландрії. У храмі зберігається шанована реліквія Святої Крові – тканина з кров’ю Ісуса Христа, за легендою зібраною юдейським старійшиною Йосипом Ариматейським, у гробниці якого був похований Ісус. Реліквія була привезена зі Святої землі хрестоносцем графом Тьєрі Ельзаським. Базиліка складається з нижньої каплиці, побудованої в романському стилі, та готичної верхньої каплиці.
Антверпен-Центральний
Антверпен
Розкішний залізничний вокзал, чий головний фасад і центральний зал швидше нагадують королівський палац, ніж місце очікування громадського транспорту. Монументальну будівлі увінчує купол висотою 75 метрів, а довжина критих багатоярусних перонів складає 185 метрів. Внутрішній декор вокзалу вражає різноманітністю використаного мармуру, якого тут нараховується понад 20 видів. Розташована неподалік «алмазного кварталу» споруда може похвалитися власною галереєю з численними ювелірними бутіками.
Королівські галереї Святого Юбера
Брюссель
Архітектурний ансамбль із трьох накритих металічно-скляним дахом вулиць, утворених рядами засклених торгових аркад: Королівської галереї, Галереї королеви і Галереї принців. Відкриті в 1847 році, вони стали першими серед відомих європейських торгових аркад, таких як міланська Галерея Віктора Еммануїла II чи одеський Пасаж. Без сумніву, таке чудове місце, повітря якого просякнуте атмосферою історії та розкоші, можуть займати лише магазини, що торгують товарами найвищої якості.
Антверпенський собор
Антверпен
Найвищий храм Бельгії, головний шпиль якого підноситься на висоту 123 метри. Споруджений в XIV-XVI століттях собор вважається незавершеним, адже початково він проектувалася з двома симетричними вежами. Будівництво другої вежі довелося призупинити через пожежу, як виявилося, назавжди. Інтер’єр храму прикрашають найкращі роботи видатного фламандського художника Пітера Пауля Рубенса. Також варто згадати заснований ще в 1382 році Хор Антверпенського собору, який зробив великий внесок в розвиток музичної культури країни.
Брюссельська ратуша
Брюссель
Неперевершений шедевр середньовічної готичної архітектури і головна окраса центральної столичної площі Гран-Плас. Ратуша має три дуже високих поверхи та завершуються крутою покрівлею з чотирма пінаклями по кутах і центральною вежею-дзвіницею заввишки 96 метрів. Фасад споруди прикрашають 137 статуй, які стали не тільки мовчазним символом таланту середньовічних скульпторів, а й їхнього гарного почуття гумору. Тут можна побачити фігури захмелівших монахів, або мавра, що відпочиває зі своїм гаремом.
Собор Святого Бавона
Гент
Головний католицький храм Гента виріс з невеликої каплиці в романському стилі, яка періодично перебудовувалася і розширювалася, допоки не перетворилася на монументальний готичний собор. Проте загальноєвропейську славу храм отримав не завдяки давній історії чи архітектурним принадам. Тут розташований знаменитий Гентський вівтар – один з найвидатніших шедеврів Північного Відродження. Створений братами Губертом та Яном ван Ейками вівтар складається з 24 панелей, на яких зображено 258 людських фігур.
Міні-Європа
Брюссель
Парк мініатюр, розташований біля підніжжя Атоміуму. В парку представлені копії відомих європейських архітектурних пам’яток, створені в масштабі 1:25. Крім великої різноманітності експонатів, серед яких можна побачити київський Монумент Незалежності, Міні-Європа відома якістю виконання макетів, деякі з яких коштували понад 300 тисяч євро. Місця установки мініатюр пожвавлюють різні види анімації: автомобілі, потяги, млини, гондоли Венеції, виверження Везувію.
Мененські ворота
Іпр
Брама-меморіал, присвячена пам’яті солдатів та офіцерів військ Антанти, які загинули у масштабних боях Першої світової війни біля міста Іпр і тіла яких не були знайдені. На внутрішніх стінах арки укріплені таблички з іменами 54 896 військових. З часу відкриття Мененських воріт у 1927 році склалася традиція: кожен день о 20:00 до брами приходить трубач з місцевої пожежної частини та виконує сигнал відбою. Ця традиція була перервана тільки в роки Другої світової війни, коли місто було окуповано.
Пайрі Дайза
Брюжлет
Приватний зоопарк і ботанічний сад, відкритий на території покинутого абатства Камброн. Відмінна риса Пайрі Дайза полягає в тому, що заклад представляє відвідувачам, крім різноманітної флори та фауни, історичну архітектуру колишнього абатства, а також традиційну архітектуру інших країн: китайські садові павільйони, балійський храм, традиційний тайський будинок, африканське село і багато іншого. Територію саду-зоопарку перетинає річка Дандр, яка наповнює його внутрішні водойми.
Церква Діви Марії
Брюгге
Впродовж багатьох століть 116 метрова дзвіниця Церкви Діви Марії залишається не тільки найвищою спорудою Брюгге, а й третьою за висотою цегляною вежею у світі. Масивний храм, що встромляється гострим шпилем у фламандське небо, примітний також строкатістю архітектурних стилів, які він увібрав за тривалу історію свого будівництва. В церкві зберігається скульптура Мадонна Брюгге – єдина робота Мікеланджело, яка ще за життя майстра опинилася за межами Італії.
Королівський палац
Брюссель
Сучасна офіційна резиденція правителів Бельгії побудована на місці замку Кауденберг – резиденції герцогів Брабанату. Неокласична будівля вражає як своїм величним фасадом, так і розкішним оздобленням інтер’єрів. Серед залів палацу особливо виділяється унікальна Дзеркальна зала, стеля якої вкрита мільйонами надкрилків жуків-скарабеїв, що відбивають світло металево-зеленим відтінком. Резиденція відкрита для відвідування, оскільки має статус робочо-церемоніальної, а сама королівська родина проживає в скромнішому Лакенському палаці,
Гроте Маркт
Антверпен
Головна площа Антверпена оточена вишуканими ренесансними фасадами міської ратуші та будинків гільдій. Через таке оздоблення фасадів ремісничі і торгові спілки намагались показати свою владу, статус та багатство. На вершині будинків можна побачити позолочені статуї, пов’язані з діяльністю їх колишніх власників. В центрі майдану розташований фонтан, який ілюструє давню легенду про перемогу римського легіонера Сільвіуса Брабо над міфічним велетнем Антигоном.
Музей музичних інструментів
Брюссель
Один з найбільших у світі музеїв музичних інструментів, колекція якого містить понад вісім тисяч академічних, традиційних та народних інструментів. Заклад розмістився в колишньому універмазі, побудованому в 1890-х роках з обшитої сталі та скла, а також у прилеглій неокласичній будівлі XVIII століття. Місцеві експонати можна не тільки побачити, а й почути. Відвідувачам музею видають навушники, в яких звучать майже 300 музичних уривків.