20 найцікавіших пам’яток Варшави
Лазєнки
Невелика камерна резиденція останнього польського короля Станіслава Августа Понятовського, побудована посеред озера в центрі однойменного парку. Палац з’явився в XVIII столітті на місці королівських купалень. Штучний острів облаштували широкими сходинками до води, куди виходив південний фасад будівлі з лоджиєю. З «великою землею» палац з’єднують два бічних крила, до яких прокладені повітряні галереї. Відносну скромність зовнішніх оздоб на неокласичних фасадах резиденції компенсували бароковою пишнотою інтер’єрів. Як і в часи монархії Лазєнки – це не тільки мальовниче місце для прогулянок, а й важливий культурний центр.
Королівський замок у Варшаві
Колишня резиденція короля та місце засідань сейму Речі Посполитої. Королівський замок був внесений до списку Світової спадщини ЮНЕСКО, як один з найкращих прикладів достовірної реставрації архітектурних пам’яток, знищених під час Другої світової війни. Крім постійної музейної експозиції, серед експонатів якої можна побачити полотна Рембрандта ван Рейна, тут регулярно відбуваються виставки, концерти, симпозіуми. Щодня, об 11:15 з замкової вежі трубач подає сигнал: в цей час зупинився годинник, коли йшло бомбардування Варшави німецькими військами.
Ринок Старого міста Варшави
Серце Старого міста Варшави, ретельно відновлене з руїн після Другої світової війни. Кожна будівля на площі унікальна та має власне оздоблення і відтінок кольору фасаду. В минулому житлові кам’яниці перетворилися на музеї, культурні заклади, магазини та ресторани. Приваблює туристів на Ринок і давня легенда про покровительку польської столиці – Сирену, яка припливла з Балтійського моря та залишилася жити в водах Вісли. Войовнича напівжінка-напівриба зображена на гербі міста, а в центрі майдану встановлена її бронзова скульптура.
Палац культури і науки
Найвищий хмарочос Варшави, побудований за подобою московських сталінських висоток в подарунок польському народу від СРСР. Палац культури і науки проектувався як багатофункціональна споруда. В наш час тут розміщуються академія наук, навчальні заклади, музеї, виставкові приміщення, медичні центри, театри, кінотеатри, конференц-зал, басейн, ресторани та офіси приватних фірм. В минулому хмарочос утримував звання найвищої у світі споруди з годинником, поки його не потіснив токійський конкурент.
Вілянівський палац
Заміська резиденція, зведена для короля Яна III Собеського і його дружини Марії Казимири. За бажанням королеви, під час будівництва барокового палацово-паркового комплексу творці орієнтувалися на французьку архітектурну школу. Будівлі резиденції розплановані симетрично центральній осі та з трьох боків оточені садом. Хоча комплекс неодноразово добудовувався, він не втратив свого початкового цілісного вигляду. На початку XIX століття в приміщеннях Вілянівського палацу було відкрито один із перших на території Польщі художніх музеїв.
Замкова площа
Трикутна площа, розташована між Королівським замком, Старим містом і колишнім Краківським передмістям. З південного боку майдан був обмежений фортечною стіною та Краківською брамою. В минулому тут починався Королівський тракт, який вів до заміських резиденцій польських правителів: Лазєнок і Вілянівського палацу. В наш же час від площі починаються більшість туристичних маршрутів Варшавою. Майдан прикрашає старовинна Колона короля Сигізмунда.
Музей Варшавського повстання
Музей розповідає про трагічну історію Варшавського повстання 1944 року. Військова операція, організована рухом польського опору, збіглася з наближенням частин Червоної армії до східної околиці Варшави та відступом німецьких військ. Але радянський наступ зупинився, дозволивши німцям знищити місто під час придушення повстання, що тривало 63 дні. Музей розташований в будівлі колишньої трамвайної електростанції. Поряд знаходиться Стіна пам’яті, на якій вигравіювані імена 11 тисяч загиблих поляків.
Центр науки Коперник
Надсучасний науковий музей, в якому відвідувачів чекають понад 450 інтерактивних експонатів. Внутрішній простір центру поділено на декілька тематичних зон, що розповідають про цілі пласти знань, зібраних за час існування людства. В музеї кожен може самостійно проводити експерименти, завдяки яким складні природні явища стають зрозумілішими. На базі центру також діють Планетарій Небо Коперника, Роботизований театр і Театр високої напруги.
Музей історії польських євреїв Полін
Музей представляє тисячолітню історію євреїв, які проживали на території Польщі і інших земель Речі Посполитої, включаючи сучасну Україну. В минулому це була найбільша єврейська спільнота у світі, майже повністю знищена під час Голокосту. Найцікавішим експонатом в колекції Поліна стала точна копія розкішно оздобленого інтер’єру дерев’яної синагоги з українського селища Гвіздець. Оригінальна будівля повністю згоріла під час Другої світової війни.
Варшавський барбакан
Напівкруглий укріплений форпост, який є одним з небагатьох збережених елементів мурів Старого міста Варшави. В відновленому з руїн після Другої світової війни барбакані регулярно проводяться різноманітні виставки, присвячені історії та культурі польської столиці. Крім того, брама разом з сусідніми фортечними стінами стали популярним місцем, де продають свої картини художники і влаштовують виступи вуличні артисти.
Музей Фридерика Шопена
Фридерик Шопен – всесвітньовідомий польський композитор, чий творчий шлях нерозривно пов’язаний з Варшавою. Експозиція музею розмістилася в Замку Острозьких, де відбулися перші виступи молодого Шопена, та складається з предметів, що належали музикантові. Крім нотних партитур, листів і особистих речей тут можна побачити рояль, за яким творив майстер. За традицією щонеділі в музеї відбуваються камерні концерти з творів композитора.
Вулиця Нови Свят
Одна з найстаріших вулиць Варшави відома не тільки своїм неокласичним архітектурним ансамблем, створеним в роки Наполеонівських воєн, а й великою кількістю крамниць і ресторанів. Нови Свят є частиною колишнього Королівського тракту, що проходив через Старе Місто до королівських резиденцій Лазєнок та Вілянівського палацу, а також до численних шляхетських маєтків в сучасній південній частині польської столиці.
Національний музей
Найбільший художній музей Польщі виріс з невеликої картинної галереї, створеної в 1862 році при варшавській Школі витончених мистецтв. Експозиція закладу представляє зібрання живопису та скульптури від античності до XX століття, а також колекції книг, фотографій, монет, медалей, ювелірних виробів, старовинних костюмів і предметів декоративно-ужиткового мистецтва. Археологічні розкопки польських вчених на території Судану принесли музею багату колекцію мистецтва стародавніх християн-коптів.
Костел Святої Анни
Закладений, як готична будівля, Костел Святої Анни пережив ряд перебудов, в результаті яких набув спочатку барокових рис, а пізніше перетворився на один з найяскравіших зразків польського класицизму. В храмі знаходиться гробниця покровителя Варшави Блаженного Владислава Гельнєвського. Завдяки розташуванню в безпосередній близькості відразу від чотирьох вищих навчальних закладів, костел вважається храмом академічної спільноти міста, а його настоятель також виконує функцію університетського капелана.
Базиліка Святого Хреста
Базиліка Святого Хреста залишила помітний слід не лише в релігійному, а й політичному житті Польщі. Тут відбувалися урочисті події за участі королів і сейму Речі Посполитої, виголошувалися антикомуністичні проповіді і проходили студентські зібрання. В колонах храму поховані урни із серцями всесвітньовідомого композитора Фридерика Шопена та лауреата Нобелівської премії з літератури Владислава Реймонта.
Собор Івана Хрестителя
Головна католицька святиня Варшави та найстаріший збережений храм міста. Собор Івана Хрестителя побудований в XIV столітті, як місце коронацій і поховання князів Мазовії, а пізніше – королів Речі Посполитої. Після відновлення незалежності Польщі храм набув статусу Національного пантеону. Собор був сильно пошкоджений в роки Другої світової війни та відновлений за старовинними кресленнями в своєму початковому готичному вигляді.
Президентський палац
Офіційна резиденція глави польської держави. Закладений, як аристократичний особняк, палац неодноразово змінював власників та перебудовувався, поки в 1818 році не отримав свій сучасний неокласичний вигляд. Тоді ж стримана зовні і розкішна всередині будівля стала місцем перебування намісника автономного Польського Королівства в складі Російської імперії, а з 1918 року – президента незалежної Польщі. Перед палацом встановлена кінна статуя Юзефа Понятовського – єдиного іноземця, який отримав чин маршала в наполеонівській армії.
Краківське передмістя
Північна частина колишнього Королівськго тракту, яка бере свій початок від середньовічної Замкової площі та переходить в вулицю Нови Свят. Краківське передмістя вважається найпрестижнішою вулицею Варшави, вздовж якої розташувалися відразу декілька столичних палаців, включаючи Президентський палац. Після реконструкції 2006-2008 років Краківське передмістя отримало широкі тротуари для прогулянок.
Колона Сигізмунда
Пам’ятник королю Сигізмунду III, період правління якого став часом найбільшої могутності польської держави. З 1592 по 1595 роки Сигізмунду вдалося об’єднати під особистою унією католицьку Річ Посполиту та протестантське Шведське королівство. Монумент встановлений на Замковій площі сином і наступником видатного правителя Владиславом IV. Пам’ятник складається з гранітної колони та бронзової статуї короля, зображеного в лицарських обладунках з шаблею і хрестом в руках.
Музей Війська Польського
Музей присвячений історії збройних сил Польщі від виникнення давньопольської держави до наших днів. Заклад містить багату колекцію стародавньої зброї, обладунків і творів мистецтва військової тематики. Серед місцевих експонатів зберігаються справжнє сідло та капелюх Наполеона Бонапарта часів єгипетського походу. У дворі музею, а також в його філії у форті Черняків, розташувалася виставка військової техніки.