20 найцікавіших пам’яток Кракова
Головний Ринок
Центральна площа Кракова, планування якої та навколишніх вулиць не змінювалося з XIII століття. Маючи розміри 200 на 200 метрів, Головний Ринок став одним з найбільших майданів середньовічної Європи. Можна сказати, що площу спроектували «на виріст», адже спочатку вона була навіть завелика для хоч і столичного, але компактно забудованого міста. Кожна розташована тут споруда є історичною пам’яткою, проте найбільше в архітектурному ансамблі Головного Ринку виділяються торгова галерея Суконні ряди, Костел Діви Марії (Маріяцький костел) та одинока башта, яка залишилася від краківської ратуші.
Королівський замок на Вавелі
Колишня королівська резиденція та символ польської державності, який в XX столітті перетворився на головний музей країни. Комплекс споруд побудованого на березі Вісли Вавельського замку представляє майже всі європейські архітектурні стилі періодів середньовіччя, відродження та бароко. На території фортеці розташований відомий Собор святих Станіслава і Вацлава. На вході в нього висять кістки мамонта, які, за переказами, приносять щастя місту. У храмі знаходиться усипальниця польських королів і Вівтар Вітчизни – священне місце, куди монархи покладали військові трофеї.
Костел Діви Марії (Маріяцький костел)
Готичний костел, розташований на площі Головний Ринок. Над інтер’єром храму впродовж століть працювали видатні італійські, німецькі та польські майстри, змішавши в єдине ціле готику, бароко і модерн. Тут можна побачити найбільший у світі дерев’яний вівтар. Вирізьблені в XV столітті статуї апостолів та Діви Марії висотою два з половиною метри вражають реалізмом і експресією. Щогодини з вежі костелу лунає мелодія, яка обривається на середині. За переказами, стріла татарського лучника пробила горло музиканта, що підіймав міський гарнізон по тривозі. Атаку відбили, а незавершений сигнал став символом Кракова.
Собор святих Станіслава і Вацлава
Папа Іван Павло II стверджував, що жоден поляк не може увійти до Собору святих Станіслава і Вацлава без внутрішнього трепету, оскільки в ньому вся історія Польщі. Розташований на території Вавельського замку храм до перенесення столиці з Кракова в Варшаву служив королівською усипальницею та головним собором країни. Архітектурний вигляд будівлі дещо хаотичний, до основної готичної частини храму, зведеної в XIV столітті, пізніше прибудували 3 вежі і 18 каплиць в ренесансному та бароковому стилях. В соборному музеї зберігаються регалії польських монархів, їхній одяг, прикраси і зброя.
Суконні ряди
Одне з найстаріших місць торгівлі Європи, що веде свою історію з часів середньовіччя. Суконні ряди неодноразово перебудовувалися та розширювалися, поки не набули свого сучасного вигляду в XIX столітті. Розташована на площі Головний Ринок споруда продовжує використовуватися за призначенням і в наш час – тут розміщуються сувенірні лавки та магазини товарів народного промислу, які можуть похвалитися досить демократичними цінами. Верхній поверх Суконних рядів займає Галерея польського мистецтва XIX століття.
Фабрика Оскара Шиндлера
До того, як Стівен Спілберг зняв свій оскароносний шедевр Список Шиндлера, це прізвище чули хіба що відвідувачі меморіалу Яд-ва-Шем в Єрусалимі. В 1939 році збанкрутілу фабрику з виготовлення металічного посуду очолив німецький підприємець Оскар Шиндлер. Під час Другої світової війни тут працювали євреї з краківського гетто. Завдяки зусиллям бізнесмена близько 1200 працівникам вдалося уникнути смерті в концтаборі. В 2010 році на території адміністративного корпусу колишньої фабрики відкрився історичний музей.
Підземелля Ринку у Кракові
Більшість туристів прогулюючись центральною площею Кракова не підозрюють про те, що під їхніми ногами знаходиться один з найцікавіших археологічних музеїв Європи. Під час реконструкції Головного Ринку 2005 року будівельники натрапили на культурний шар завтовшки декілька метрів, який приховував цілі ряди лавок, бруківки, кладовище та безліч історичних артефактів. Було вирішено не втрачати це багатство, а спорудити покрівлю над котлованом, що утворився, і перетворити його на музей.
Музей польської авіації
Музей розташований на території колишнього аеродрому, який став свідком зародження польської авіації. Кількість виставлених тут літаків, планерів і гелікоптерів перевищує 200 екземплярів. В експозиції закладу також зібрана велика колекція авіаційних двигунів. Серед експонатів можна побачити унікальні зразки техніки, що збереглися тільки в Кракові. В 2010 році було відкрито нову триповерхову будівлю музею, яка з висоти пташиного польоту виглядає як пропелер.
Флоріанські ворота
Урочисті та монументальні Флоріанські ворота – головна і єдина збережена брама в фортечних мурах, які в минулому оточували Краків. Тут починалася Королівська дорога, що вела від міста до Вавельського замку. Після спорудження Барбакану, ворота були з’єднані з ним укріпленим коридором. Браму прикрашають барельєф Святого Флоріана та гербовий щит з зображенням білого орла роду Пястів. Всередині порталу можна побачити капличку з образом Діви Марії.
Костел святих апостолів Петра і Павла
Перший храм Кракова, побудований на зразок італійської сакральної архітектури в стилі бароко. Величний світлий фасад, вишукана огорожа з статуями дванадцяти апостолів та чудово спроектований купол костелу стали важливим елементом міської панорами. Всередині споруди привертає увагу головний вівтар з образом, що представляє вручення Святому Петру ключів від Риму. В 2012 році в підземеллях храму відкрили першу частину Національного пантеону Польщі.
Краківський барбакан
Це потужне готичне укріплення було побудоване для захисту північної ділянки мурів Кракова – єдиного місця, позбавленого природного водного загородження. Барбакан разом з Флоріанськими воротами виконували роль головного парадного в’їзду в місто. Конструкція оснащена сімома дозорними вежами та 130 бійницями. В наш час Краківський барбакан використовується для розміщення експозицій різних музейних виставок, спортивних змагань з фехтування, історичних реконструкцій, бальних танців і показу фільмів.
Базиліка Святого Франциска Ассізького
Базиліка Святого Франциска Ассізького була спроектована в XIII столітті у вигляді рівнораменного грецького хреста з вежею на перетині нав. Впродовж наступних століть храм оточили прибудовані каплиці та монастирські будівлі, які утворили два внутрішніх дворика. Базиліка відома своїми чудовими вітражами роботи польського живописця Станіслава Виспянського. Серед храмових реліквій виділяється точна копія Туринської плащаниці, освячена папою римським Іваном Павлом ІІ.
Колегіум Маюс
Найстаріша будівля Ягеллонського університету, заснованого королем Казимиром III в 1364 році під назвою Краківська академія. Навчальний заклад славився на всю Європу рівнем викладанням математики і астрономії. Серед студентів університету був Миколай Коперник який згодом створив сучасне уявлення про геліоцентричну систему побудови Сонячної системи. В приміщеннях колегіума розташовувалися лекційні зали, бібліотека та професорські житлові кімнати і трапезна. В наш час архітектурний комплекс виконує функцію Музею Ягеллонського університету.
Базиліка Божого Тіла
У минулому Базиліка Божого Тіла була головним храмом Казімєжа. До початку XIX століття це було незалежне містечко, відділене від Кракова бічним руслом Вісли, яке нині висохло. За легендою базиліку заснував король Казимир Великий на місці чудесного знаходження викраденої дароносиці – невеликого ковчегу, що використовується священниками для виставлення Святих Дарів для їх вшанування. В храмі встановлений найбільший орган Кракова, який складається з 5950 труб і 20 дзвонів.
Вулиця Флоріанська
Невелика 335 метрова вулиця, що з’єднує площу Головний Ринок з Флоріанськими воротами – головною і єдиною збереженою брамою середньовічного Кракова. Названа на честь Святого Флоріана вулиця була відзначена на міському плані вже в 1257 році та стала першою краківською дорогою, вимощеною бруківкою. Хоча більшість місцевих кам’яниць перебудували в XIX столітті, збереглося багато деталей, які свідчать про їхнє давнє походження.
Костел святого Андрія
Одна з найстаріших будівель Кракова, яка вже майже тисячоліття зберігає свій первісний романський силует. Суворий екстер’єр храму різко контрастує з його багатим внутрішнім оздобленням, створеним в стилі бароко та рококо. В минулому Костел святого Андрія, крім основної сакральної, також виконував функцію фортеці. Завдяки могутнім кам’яними стінам з бійницями храм називали нижнім замком, на відміну від розташованого неподалік верхнього Королівського замку на Вавелі. Костел встояв під час татаро-монгольської навали 1241 року, надаючи притулок жителям міста.
Стара Синагога
Найстаріша збережена синагога Польщі, яка була головним релігійним і соціальним центром єврейської громади Кракова з 1407 по 1939 рік. Відреставрована після Другої світової війни будівля перетворилася на відділ Історичного музею Кракова, присвячений юдейській спадщині міста. Експонати закладу поділяються на теми, що стосуються молитовних та святкових обрядів, а також приватного і сімейного життя. Спеціальний розділ музею розповідає про життя євреїв в роки нацистської окупації.
Національний музей
Найстаріший музей Польщі, відкритий в 1879 році в одному з приміщень розташованих на площі Головний Ринок Суконних рядів. Початок краківської художньої колекції поклала масштабна картина Генріха Семирадського Факели Нерона. Художник сам подарував її культурному закладу, що створювався, після чого його приклад наслідували інші автори. Сучасний Національний музей займає дев’ять приміщень, розташованих в різних частинах міста. Головною перлиною багатої колекції творів польського та світового мистецтва стала картина Леонардо да Вінчі Пані з горностаєм.
Парк Планти
Парк Планти повністю оточує кільцем Старе Місто Кракова, адже він створений на місці, де в минулому стояли кріпосні стіни середньовічної столиці Польщі. Планти простягнулися на чотири кілометри та складаються з ланцюжка невеликих садів, виконаних в різних стилях і прикрашених численними пам’ятниками та фонтанами. Більшість паркових лав отримали свого літературного покровителя. Просканувавши таблички з QR-кодом можна прочитати фрагмент тексту автора і послухати його запис у польській та другій, переважно, англійській мовній версії.
Музей сучасного мистецтва
До початку XXI століття територія, на якій знаходиться Музей сучасного мистецтва, активно використовувалась промислово. Одним з виробництв, які тут розміщувалися, була фабрика з виготовлення металічного посуду Оскара Шиндлера, відомого завдяки оскароносному фільму Стівена Спілберга Список Шиндлера. Індустріальна атмосфера у поєднанні з сучасною та функціональною конструкцією зі скла і бетону створює ідеальні умови для презентації творів мистецтва останніх десятиліть.