20 найцікавіших пам’яток Угорщини
Будівля парламенту Угорщини
Будапешт
Будівля парламенту Угорщини – це не тільки головний туристичний символ Будапешту, а й найбільша будівля країни, в якій розмістилося 691 приміщення, 29 сходів і 10 внутрішніх двориків. У архітектурі розташованої на березі Дунаю споруди в дивовижний спосіб переплелися неоготичні елементи на зразок лондонського Вестмінстерського палацу та впливи паризького боз-ару. Фасад Парламенту Угорщини прикрашають 90 скульптур угорських правителів і володарів Трансильванії. Інтер’єри будівлі пишно декоровані на середньовічний манер з використанням фресок, мозаїчних панно, вітражів та позолоти.
Будайська фортеця
Будапешт
На правому березі Дунаю височіє історичне серце угорської столиці – оточена кріпосними мурами Будайська фортеця. Піднявшись на Замкову гору на фунікулері з боку річки, або на автобусі з правобережної частини Будапешта, ви опинитесь в старовинному кварталі, де зникає суєта великого міста. Хоча перші укріплення тут виникли ще в Середні віки, сучасний вигляд фортеці остаточно сформувався тільки на початку XX століття. Центральне місце в архітектурному ансамблі кварталу займає перетворений на музейний комплекс Королівський палац. Великою популярністю серед туристів також користуються Рибальський бастіон і Церква Святого Матьяша.
Рибальський бастіон
Будапешт
Казкового вигляду площа, оточена галереєю з аркадами, балюстрадами та конічними шатровими вежами, які символізують сім племен, що заснували угорську державу. Незважаючи на свою назву, Рибальський бастіон був зведений у 1899-1905 роках і ніколи не мав оборонного значення. Раніше тут знаходився оточений фортечною стіною майдан. Середньовічним будайським рибалкам дозволялося виставляти на площі свій улов в замін на те, що вони захищатимуть цю ділянку міської стіни у разі військової загрози. Завдяки розташуванню на високому правому березі Дунаю з Рибальського бастіону відкривається найкращий краєвид на Будапешт.
Базиліка Святого Іштвана
Будапешт
Головний католицький храм Угорщини названий на честь засновника країни і національного героя короля Іштвана I. «Непідкупна» права рука правителя зберігається в позолоченій гробниці, розташованій біля вівтаря базиліки. Монументальна неоренесансна будівля займає більшу частину однойменної площі. Та найбільше туристів приваблюють не розміру храму, а його розкішні інтер’єри, прикрашені найкращими угорськими майстрами, та купол, з якого можна насолодитися панорамним видом на місто. Завдяки хорошій акустиці в базиліці регулярно проводяться концерти класичної музики.
Ланцюговий міст Сечені
Будапешт
Найстаріший постійний міст Будапешта, який став символом об’єднання Буди і Пешта в єдине місто. Перекинутий через Дунай підвісний міст названий на честь угорського політика графа Іштвана Сечені – організатора будівництва цього архітектурного та інженерного дива середини XIX століття. За легендою, через відсутність надійної переправи через річку, він запізнився на похорон свого батька, після чого і поклявся побудувати міст. Конструкція завдовжки 375 метрів стала одним із найбільших та, беззаперечно, найгарніших мостів у світі.
Будайська фортеця
Будапешт
Колишня резиденція правителів Угорщини, побудована на південному краї Замкової гори, оточеної середньовічними мурами Будайської фортеці. Варто зауважити, що часто Будайською фортецею називають тільки сам палац, хоча насправді укріплення займає весь історичний квартал, розташований на Замковій горі. Початкова готична будівля резиденції була зруйнована в 1686 році в ході звільнення міста від османської окупації. Впродовж наступних століть на її місці виросла ще більш монументальна та розкішна споруда, зведена в стилі бароко. В наш час приміщення палацу займають Угорська національна галерея, Музей історії Будапешта і Національна бібліотека Сечені.
Церква Матяша
Будапешт
Побудована в пишному пізньоготичному стилі Церква Святого Матьяша входить в склад комплексу Будайської фортеці, де виконувала роль королівської усипальниці. Храм вийшов на стільки чудовий, що навіть коли в XVI столітті турки захопили місто, вони не зруйнували християнську святиню, а лише замазали фрески, перетворивши споруду на головну мечеть Буди. Вздовж північної стіни церкви розташований ряд капел, в галереї під однією з яких створений музей релігійного мистецтва. Завдяки унікальній акустиці в храмі часто проводять концерти.
Угорський державний оперний театр
Будапешт
Хоча будапештський оперний театр вважається «молодшим братом» віденського, головна опера Угорщини майже не поступається австрійській за своєю розкішшю та монументальністю, а, на думку багатьох спеціалістів, акустика тут навіть краща. Неоренесансна в своїй основі споруда багато прикрашена виконаними в бароковому стилі орнаментами, скульптурами і картинами. Особливо цікаво виглядає глядацька зала. Кожен її ярус оформлений по-своєму, але разом вони утворюють гармонійний інтер’єр.
Купальня Сечені
Будапешт
Вже понад століття Купальня Сечені залишається найбільшим бальнеологічним комплексом Європи. Вдале місце розташування в центральній частині Будапешта, прекрасний архітектурний ансамбль в стилі класицизму та неоренесансу, унікальні лікувальні властивості термальних мінеральних вод, різноманітність послуг, що надаються – все це забезпечує купальні нескінченний потік відвідувачів у будь-яку пору року. Комплекс має в своєму розпорядженні три зовнішні і вісімнадцять внутрішніх басейнів, температура води в яких коливається від 18 до 40 °C.
Велика синагога
Будапешт
Найбільша синагога Європи, яка досі залишається місцем молитов єврейської громади Будапешта. Монументальна сакральна споруда має довжину 75 метрів та 2964 сидячі місця, розділені на чоловічі і жіночі. Синагога побудована в мавританському стилі, проте її архітектурні обриси включають також візантійські, романські та готичні елементи. Будівля вражає не тільки своїм масштабом, а й розкішним оздобленням, серед якого особливо виділяються кольорові фрески з витонченими геометричними формами. До Великої синагоги примикає будівля Єврейського музею Будапешта.
Взуття на річці Дунай
Будапешт
Меморіал на згадку про жертв Голокосту, встановлений на березі Дунаю, неподалік від Будівлі парламенту Угорщини. Масові розстріли євреїв в Будапешті проводилися членами угорської нацистської партії Схрещені стріли в 1944-1945 роках. Щоб не займатися похованням, нацисти розстрілювали жертв на березі річки, для економії куль сковуючи ланцюгом 50-60 людей і стріляючи тільки в першого – падаючи, він тягнув за собою інших. Євреям наказували зняти взуття, яке потім йшло на продаж або використовувалося членами партії для власних потреб.
Озеро Хевіз
Хевіз
Найбільше придатне для купання термальне озеро планети, площа поверхні якого складає 47 тисяч квадратних метрів. Потужні підземні джерела щосекундно викидають 420 літрів насиченої мінералами, вуглекислим газом і киснем води, завдяки чому водойма повністю оновлюється протягом двох діб. Температура Хевіза не опускається нижче 24 °C, тому тут можна купатися цілий рік. Для максимального комфорту відпочиваючих на озері побудована закрита купальня та висаджені чудові червоні водяні лілії, спеціально завезені з тропічної Індії.
Базиліка святого Адальберта
Естергом
Стометровий купол зведеної на високому березі Дунаю Базиліки святого Адальберта видно з будь-якої вулиці Естергома та навіть із сусідньої Словаччини. Сучасна велична неокласична будівля була побудована в XIX столітті на місці першого християнського храму Угорщини і разом з будапештською Базилікою Святого Іштвана виконує функцію головної католицької святині країни. У скарбниці храму зберігається найбагатша колекція угорських церковних цінностей, зібрана впродовж кількох століть. Під базилікою знаходиться велика крипта, виконана в давньоєгипетському стилі.
Площа Героїв
Будапешт
Площа Героїв також відома, як Площа Тисячоліття, адже вона була урочисто відкрита в 1896 році у зв’язку з гучним святкуванням тисячоліття угорської держави. В центрі майдану височить 36-метровий Монумент Тисячоліття з архангелом Гавриїлом на вершині та сімома племінними вождями угорців на постаменті. Навколо монументу півколом простяглася колонада, поділена на дві частини. Колонаду прикрашають фігури видатних державних діячів країні, а також статуї Праці і Добробуту, Знань і Слави, бога Війни та богині Миру.
Замок Вайдахуняд
Будапешт
У 1896 році, в ході підготовки до святкування тисячоліття угорської держави, на території парку Варошлигет з’явився «Історичний павільйон». Виконана з дерева, фанери та пап’є-маше конструкція стала еклектичною сумішшю 21-ї знаменитої споруди Угорського королівства, центральне місце в якій займали елементи трансільванського Замку Корвінів. Після закінчення урочистостей павільйон був розібраний, однак він настільки полюбився жителям Будапешта, що було вирішено звести його на тому ж місці вже в камені.
Егерський замок
Егер
Середньовічний замок, відомий своєю героїчною обороною від турків у 1552 році. 40-тисячна армія Османської імперії атакувала угорське укріплення, в якому перебували лише трохи більше двох тисяч захисників, проте всі штурми і облога провалилися. Сьогодні на території замку розмістилося декілька музеїв: історичний музей, художня галерея, Зал Героїв, музей воскових фігур та перетворені на музей в’язниця і система фортечних підземель.
Королівський палац Геделле
Геделле
Колишня заміська резиденція королів Угорщини, яка перетворилася на символ незалежної угорської державності. Бароковий палац має форму подвійної літери U та оточений величезним парком. Окрім житлової частини і господарських приміщень, резиденція містила власну церкву, театр, манеж та оранжерею. Палац став улюбленим місцем відпочинку імператриці Австро-Угорщини Єлизавети Баварської, більш відомої під іменем Сісі. Після трагічної загибелі популярної в народі правительки при резиденції було закладено меморіальний парк.
Палац Фештетичів
Кестхей
Палац Фештетичів побудований за зразком розкішних французьких особняків. Члени князівського роду Фештетичів були відомі як меценати, які підтримували мистецтво і науку. Прогресивні землевласники заснували в Кестхеї лікарню, школу та перший у своєму роді сільськогосподарський коледж Георгікон. Палац і сьогодні залишається важливим просвітницьким центром країни. Окрім музейної експозиції, тут зберігається велика книжкова колекція, а також проводяться наукові конференції, літературні читання та концерти.
Вишеградський замок
Вишеград
Сьогодні в це важко повірити, але колись це крихітне мальовниче містечко, що розкинулось на березі Дунаю, було відоме на всю середньовічну Європу, як столиця могутнього Угорського королівства. Про славне минуле Вишеграда нагадує зведений на високому пагорбі замок, в стінах якого неодноразово вирішувалося політичне майбутнє континенту. Напівзруйноване після турецького вторгнення укріплення отримало нове життя вже в 1960-х роках, коли розпочалася реставрація замку.
Архабатство Паннонгалма
Паннонгалма
Найстаріший і найбільший католицький монастир країни, заснований одночасно з запровадженням королем Іштваном I християнства, як державної релігії Угорщини. Настоятель Архабатства Паннонгалма також керує територіальним абатством, яке представляє собою особливу церковну одиницю, що підкоряється безпосередньо Святому Престолу та створену для духовного опікування мирян. Центральною спорудою монастиря є Базиліка Святого Мартіна, в різних частинах якої можна прослідкувати весь архітектурний розвиток обителі від ранньої готики до класицизму.